Sir Bob weer in bres voor Afrika De Villepin keiharde politicus Raffarin premier tegen wil en dank Zes doden door legionella Frankrijk werkt samen met Libië Miljoenen voor integratie Spanje Roken kost vele Russen het leven Zeldzaam boek Galilei op beurs popmuzikant werkt aan herhaling van spektakel Live Aid Kinderen van Beslan rusten uit \mnesty laakt Europese terreurbestrijding 'Het gaat in wezen maar om één vraag: gaan we de grote problemen van de 21e eeuw - grondstoffen, klimaat, oorlogen - te lijf met de oude nationale machten? Of zijn we bereid om tenminste een poging te doen om een nieuw systeem op te bouwen, een nieuwe internationale rechtsorde. Gaan we terug of gaan we door? Mijn antwoord is duidelijk.' Geert Mak zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? woensdag 1 juni 2005 OSLO - Door een uitbraak van de veteranenziekte zijn de afgelopen twee weken in Noorwegen zes mensen om het leven gekomen. Het Noorse ministerie van Volksgezond heid sprak gisteren de hoop uit dat de ziekte, die door de legionella-bacterie wordt veroorzaakt, tot staan is ge bracht. Zeker 41 anderen raakten deze maand in het zui den van Noorwegen besmet met de ziekte. Het is nog onduidelijk wat de uitbraak veroorzaakte. De veteranenziekte wordt verspreid door een bacterie in wa terdruppels, die voorkomt in airconditioners en water koelsystemen. In Nederland overleden in 1999 32 mensen aan met legio nella. ANP/RTR PARIJS - Frankrijk wil samenwerken met Libië om het land te helpen bij de ontwikkeling van een kernenergie programma. Dat heeft het Franse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren gemeld. Frankrijk wil Libië daartoe binnenkort een samenwer kingsverdrag voorleggen. In november ontmoette president Chirac de Libische lei der Kadaffi. De laatste beloofde toen af te zien van massa vernietigingswapens. ANP/AFP MADRID - Spanje trekt 127 miljoen euro uit voor cle inte gratie van de 700.000 immigranten die door het recente generaal pardon een verblijfsvergunning kunnen krijgen. Dat heeft een regeringsfunctionaris gemeld. Volgens een amnestieregeling die op 7 mei afliep, kwa men illegalen in aanmerking voor een verblijfsvergun ning als ze konden aantonen dat ze al langer dan zes maanden in Spanje waren en een arbeidscontract hadden voor minimaal zes maanden. Staatssecretaris Consuelo Rumi voor Immigratie zei deze week dat integratie een van de prioriteiten van de rege ring was. Van het budget is 48 miljoen euro bedoeld voor onderwijs aan de nieuwkomers. ANP/AFP MOSKOU - Elk jaar sterven meer dan 260.000 Russen door roken. Dit hebben experts van de Russische dienst voor de bescherming van de rechten van de consument be kend gemaakt. Onder mannen tussen 35 en 69 jaar die voortijdig sterven, zijn in 42 procent de gevolgen van het roken de oorzaak. Sinds de jaren zestig is het aantal Russische vrouwen tus sen 20 en 29 dat rookt vertienvoudigd. Het roken onder scholieren wint nog steeds aan populariteit. GPD LONDEN - Een zeldzaam, gesigneerd boek van de 17e-eeuwse wetenschapper Galileo Galilei ligt volgende maand te koop op een beurs voor antieke boeken in Lon den. De vraagprijs voor het 42 pagina's dikke boek is een half miljoen pond (ongeveer 750.000 euro). Dat berichtte The Daily Telegraph gisteren. Deskundigen zeggen dat het boek in zeer goede staat is. Vooral de handtekening van Galilei is bijzonder. ANP ■or Gijs van Wetten Liesbeth Buitink - De Britse popmuzi- Bob Geldof wil een herha- »Jig van het megaspektakel Live j.d uit 1985. Twintig jaar gele- n traden tientallen artiesten 'i in het Wembley Stadion in en het JFK Stadion in ïiladelphia. Dat leverde ruim miljoen dollar op om de hon- in Ethiopië tegen te gian. Geldof wil op 2 juli een jrhaling met Live 8 tegen de ar- pede in de wereld. die inmiddels als Sir door het leven gaat, onthul- i gisteren wat Live 8 precies -jat behelzen. Het evenement gehouden in Hyde Park Londen. Ook in Philadelphia, arijs, Rome en Berlijn staan mcerten op het programma, ia een sms-loterij wordt op 6 (ni bepaald wie een kaartje voor het gratis concert in ijroot-Brittannie. i de Britse media werd de afge- weken druk gespeculeerd een mogelijke reünie van Spice Girls tijdens Live 8. -bncertpromotor Harvey Gold- jmith, die organisatie op zich geft genomen, liet gisteren ech- il?r weten dat de dames niet ge daagd zijn en zelfs niet gepolst. 5Jel zei hij het zeker te zullen verwegen als zij willen meewer- g/Iars ie naam van het concert is een ^•wijzing naar de G8-top, die =n week later in de Schotse plaats Gleneagles wordt gehou- en. Geldof wil dat demonstran- na het Live 8-concert een naar Edinburgh houden en isaar tijdens de top van de zeven industrielanden plus Rus- jjind protesteren tegen de armoeT ie in de wereld. Een miljoen jiensen zouden daar moeten sa menstromen, hoopt Geldof. de artiesten die zeker zul- Ssn optreden in het Londense Park, zijn Madonna, Cold- ïflay, REM, Dido, Paul McCart en Keane. Ook namen als de tolling Stones, U2, Oasis, Rob bie Williams, Sting, Annie Len nox en Joss Stone worden veel genoemd. Eminem, Usher, Stevie Wonder, Mariah Carey en Prince treden volgens de Britse media op in Philadelphia. Mogelijk komt ook Pink Floyd weer in de oor spronkelijke bezetting samen. Voor de concerten zouden op beide locaties 100.000 kaarten te koop zijn. Wereldwijd kun nen naar schatting 1,5 miljard televisiekijkers getuige zijn van het spektakel. Live Aid was vooral fondsenwer ving, maar Live 8 heeft als doel de 'armoede naar de geschiede nis te verwijzen'. Onder de naam 'Make Poverty History' werkt een aantal goede doelen samen. „Extreme armoede bete kent dat iedere drie seconden ie mand sterft, terwijl dat voorko men had kunnen worden. Kinde ren die dood gaan, omdat ze geen goedkope inenting hebben gekregen. Deze generatie kan dat een halt toeroepen", zei U2-leadzanger Bono gisteren in de Britse krant The Daily Tele graph. Geldof hoopt op grootse ontwik kelingen. „Wat twintig jaar gele den begon, komt tot een politiek hoogtepunt. Er is een kans dat de jongens en meisjes met gita ren uiteindelijk de wereld op zijn kop zetten", aldus Bob Gel dof. ANP MOSKOU - Kinderen uit het Zuid-Russische Beslan die afgelopen september het gij zelingsdrama in hun school meemaakten, poseren in Moskou tijdens een bezoek aan het Park van de Overwinning. Zo'n 75 kinderen uit Beslan reizen dezer dagen naar Hongarije om uit te rusten in een internationaal jeugdkamp. In de Noord-Ossetische hoofdstad Nazran werd gisteren het proces hervat tegen de enige nog levende gijzelne mer. De president Noord-Ossetië, een deelrepubliek van Rusland, is gisteren negen maanden na de gijzeling alsnog opgestapt. Aleksandr Dzasochov vroeg gisteren de Russische president Vladimir Poetin hem van zijn plichten te ontslaan. Familieleden en nabestaanden van de meer dan driehonderd gedode gijzelaars vinden dat Dzaso chov medeverantwoordelijk is voor het drama. foto Viktor Korotajev/RTR onze redactie buitenland a3RUSSEL - Mensenrechtenor Amnesty International dat de Europese landen on voldoende oog hebben voor de 'undamentele rechten van de in hun strijd tegen In een gisteren gepre senteerd rapport geeft Amnesty ale stand van zaken weer in de ;f£U sinds de september- aansla in Amerika in 2001. „Er is geen sprake van grove, grootschalige schending van de mensenrechten, maar er is wel misbruik. Er zijn inbreuken op de mensenrechten en er is juridi sche verwarring", zegt directeur Oosting van de mensenrechten organisatie. In Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Spanje staan fundamentele rechten onder druk. Volgens Europees terroris- mecoördinator De Vries is het rapport 'ongebalanceerd'. ANP door Clemens Inqwersen PARIJS - Dominique Galou- zeau de Villepin is beroemd en berucht door zijn uitspraak: „De entourage van de president, dat ben ik." De rijzige gestalte zwermt al tien jaar statig rond president Chirac en past met zijn poëtische en romantische aanleg perfect tussen het blad goud en pluche van voorname Parijse paleizen. Sinds gisteren mag hij zich premier van Frank rijk noemen. Volgens waarnemers is De Ville pin voor Chirac de enig overge bleven erfgenaam, nadat zijn vertrouweling Alain Juppé we gens wat akkefietjes vorig jaar het politieke veld had moeten ruimen. De Villepin komt uit een gegoe de familie en is zoon van een se nator. Hij is niet alleen welspre- Advertentie kend maar ook poëtisch en schrijft geregeld boeken. Zijn mooiste verhandelingen gaan over de glorie van Frankrijk en een Franse journalist krijgt zelfs rillingen wanneer De Ville pin 'La France' zegt. De Ville pin waarschuwt in een van zijn boekwerken dat Frankrijk 'niet mag vallen voor de verleiding van berusting die een natie be dreigt wanneer ze overweldigd wordt door traagheid'. De Villepin dweept met de glo rie van Frankrijk en de bevorde raars daarvan zoals Napoleon, 'de vaandeldrager van de grote collectieve ideeën, de mensen rechten, de natie-staat, de geest van verovering en de emancipa tie van volken en landen'. Dit schreef hij in zijn bestseller over de laatste honderd dagen van Napoleon in Frankrijk getiteld 'De honderd dagen of de geest van zelfopoffering'. De Villepin schrijft als een ro mantische nationalist, niet vies van gewapend ingrijpen om de vrijheden en ander mooi gedach- tengoed in de schoot der geterg de onwetenden te werpen. Maar als diplomaat leerde de wereld drie jaar terug De Villepin an ders kennen. Hij kreeg in 1980 snel na zijn studie aan het eli te-instituut École Nationale d'Administration een topfunctie bij Buitenlandse Zaken. De Vil lepin werkte vanaf 1984 vijf jaar lang op de Franse ambassa de in de Verenigde Staten. In 1992 kwam hij naar Parijs terug voor een topfunctie onder de toenmalige minister Juppé. De Villepin werd snel bondgenoot van Chirac. Toen die in 1995 pre sident werd, krijgt De Villepin gelijk een topfunctie aan Chi racs zijde. De Villepin maakte daarna een blunder, toen hij Chi rac aanzette tot het ontbinden van het parlement. De socialis ten wonnen in 1997 vervolgens de verkiezingen en de president raakte zijn meerderheid kwijt. Irak Ondanks aandringen van partij genoten om De Villepin opzij te schuiven, hield Chirac hem aan zijn zijde en benoemde hem in 2002 tot minister van Buiten landse Zaken. In die functie eta leerde de diplomaat welbe spraakt zijn afkeer van een oor log tegen Irak. De aanvaller Bush was tenslotte geen Napo leon. De Franse minister werd zo een van de meest uitgespro ken tegenstanders van de Ameri kaanse inval: „Laten we met ver geten dat na het winnen van een oorlog de vrede moet worden op gebouwd", zo waarschuwde hij de Amerikanen al. De Villepin werd in maart 2004 naar Binnenlandse Zaken over geplaatst. De in november 1953 in Marokko geboren De Villepin bleek snel met de harde hand is lamitisch radicalisme en alles wat daarop lijkt, te willen be strijden. Zo laat hij niet alleen moskeeën bespioneren door zijn inlichtingendiensten maar breidt dat werk uit tot halal-sla- gers, snackbars, boekwinkels en telecommunictiebedrijfjes. De Villepin maakt graag gebruik van omstreden machtsmiddelen en het 'door traagheid overman de' Franse rechtssysteem, waar mee verdachten voor langere tijd achter de tralies kunnen be landen. De welsprekende poëet en romanticus is als minister als het erop aankomt een keihard en praktisch ingesteld politiek dier. ANP De gisteren benoemde Franse premier De Villepin verlaat hel Ely- sée Paleis na de ontmoeting met president Chirac. foto Meigneux-Chesnot/EPA De opgestapte premier Raffarin door Henk Glimmerveen PARIJS - Jean-Pierre Raffarin krijgt eindelijk rust. Drie jaar nadat hij tegen heug en meug zijn intrek nam in Hötel Matig- non mag hij eindelijk vertrek ken van zijn haas, president Chi rac. „De functie van eerste mi nister is verwoestend, niet erg constructief en vooral zeer me chanisch", had hij met een voor uitziende blik in een vertrouwe lijke bui aan een verslaggever van Liberation verteld. Dat was in april 2002, vlak voor de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen. In het rijtje van mogelijke kandidaten voor het premierschap was ineens de naam van Jean-Pierre Raffarin opgedoken, een buiten Parijs volstrekt onbekende rechtse po liticus uit de liefelijke regio Poi- tou-Charentes. Maar Raffarin had twee eigenschappen die hem geknipt maakten voor de job: hij was onvoorwaardelijk trouw aan Chirac en hij had een lenige ruggengraat. Drie jaar lang heeft Raffarin het in de Pa rijse slangenkuil uitgehouden. Langer dan zijn voorgangers Juppé en Baladur overigens. Hij heeft dat niet te danken aan zijn populariteit bij het volk of aan een voortreffelijke politiek maar louter en alleen aan de enorme meerderheid die de coa litie van gaullisten, liberalen en christen-democraten in de As- semblée Nationale hadden. De toekomst zag er voor Raf farin aanvankelijk zonnig uit. Voortvarend was de nieuwe ploeg aan de slag gegaan met de bestrijding van de kleine crimi naliteit. Aangevoerd door de am bitieuze Nicolas Sarkozy, de mi nister van Binnenlandse Zaken, werd de bevolking maand na maand overstelpt met cijfers die moesten aantonen dat het op straat een stuk veiliger was ge worden sinds de linkse rakkers van Lionel Jospin het veld had den moeten ruimen. Maar die truc kon niet lang worden volge houden. Aangekondigde hervor mingen over pensioenen, het on derwijs, de positie van de ambte naren en de gezondheidszorg leidden al snel tot forse protes ten. Raffarin dacht er zich met een kwinkslag van af te kunnen maken. „De weg is lang en de hellingen zijn steil", was een van zijn dooddoeners. De man. die pretendeerde als geen ander op de hoogte te zijn van wat het volk dacht, had misgekleund. De eerste afrekening kwam vo rig jaar maart bij de regionale verkiezingen. De regeringspar tijen werden verpletterend ver slagen en Raffarin zag geen an dere uitweg dan Chirac het ont slag van zijn regering aan te bie den. De president weigerde ech ter en gaf Raffarin opdracht een nieuwe ploeg te formeren. De po pulaire Sarkozy werd verban nen naar Financiën en De Ville pin kreeg het mediagenieke de partement van Binnenlandse Za ken. Raffarin moest blijven zit ten waar hij zat. Opdoffer Een paar maanden later kreeg de geplaagde premier een nieu we opdoffer. Ook de verkiezin gen voor het Europees parle ment leverden een smadelijke nederlaag op voor de regerings partijen maar andermaal mocht Raffarin niet weg. Zijn populari teit was inmiddels gezakt tot het laagste niveau dat een eerste minister ooit in de Vijfde Repu bliek bereikte. Een op de vijf Fransen had nog maar vertrouwen in hem. Dat verhinderde Chirac evenwel niet Raffarin te gebieden de re geringskelk tot de laatste drup pel leeg te drinken. Zondag kwam er dan eindelijk een einde aan de lijdensweg van de pre mier. Zelfs Chirac was tot de conclusie gekomen dat de posi tie van Raffarin onhoudbaar was geworden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5