Jïenin is wars van poppenkast Van Persie stelt kandidatuur RBC zwijnt ook in Velsen Maarten Lafeber valt weer aan Gravelkoning treft de allerbeste Enquête: spelers niet blij met kunstgras Zes duels schorsing Fortes Trapattoni vertrekt bij Benfica Lurling naar FC Köln Eén-tweetje Supermarkt en KNVB Beeld Zoetemelk is thuis Gerets nieuwe coach Galatasaray Gé van Dijk Belgische overklast tennisbabe Sjarapova in Parijs woensdag 1 juni 2005 19 ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft José Fortes Rodriguez gisteren een schikkingsvoorstel gedaan van zes wedstrijden schorsing. Hij vindt de speler van RBC Roosendaal schuldig aan het geven van een elleboogstoot dan wel het slaan van een tegenstander in het duel met Volendam op 28 mei. De aanklager heeft bij zijn zware eis rekening gehouden met het strafblad van Fortes Rodriguez. Als deze de uit sluiting niet voor 1 juni accepteert zal de tuchtcommissie zich over de zaak buigen. ANP LISSABON - Giovanni Trapattoni vertrekt ondanks het succes als trainer bij Benfica. De 66-jarige Italiaanse coach bezorgde de club uit Lissabon de eerste landstitel in elf jaar. Toch houdt hij het na een jaar al voor gezien omdat hij terugverlangt naar zijn vaderland. Trapattoni had nog een contract tot medio 2006. Op het kandidaten- lijstje van Benfica zou onder anderen de naam van Ro nald Koeman prijken. ANP/RTR KÖLN - Anthony Lurling vervolgt zijn voetballoopbaan in Duitsland. De aanvaller, dit seizoen door Feyenoord uitgeleend aan NAC Breda, heeft een contract voor drie jaar getekend bij 1. FC Köln. De ploeg uit Keulen, die dit seizoen onder leiding van trainer Huub Stevens promo veerde naar de hoogste Bundesliga, maakte de transfer dinsdag bekend. ANP ZEIST - Supermarktketen Super de Boer heeft zich als partner verbonden aan de KNVB. Dat heeft de voetbal bond gisteren bekendgemaakt. De samenwerking moet on der andere een belangrijk wapen worden in de strijd te gen overgewicht bij de jeugd, door deze meer te laten be wegen. Zo kunnen klanten, door het sparen van Rocks, korting krijgen voor het lidmaatschap van de plaatselijke voetbalclub. ANP RIJPWETERING - Onder toeziend oog van vele prominen ten uit de wielerwereld is gisteren in Rijpwetering een beeld onthuld van Joop Zoetemelk. De bronzen sculptuur stond sinds 1986 in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' maar sprong daar nauwelijks in het oog. Omdat het 25 jaar geleden is dat Zoetemelk de Tour de France won. is het beeld naar Rijpwetering gehaald waar de wielrenner geboren is. ANP ISTANBOEL - Erik Gerets heeft alweer een nieuwe baan gevonden. Drie dagen na zijn afscheid bij het Duitse VfL Wolfsburg ondertekende de Belgische coach gisteren een contract voor twee jaar bij Galatasaray. De Turkse club heeft dit bekendgemaakt. Gerets volgt bij de formatie uit Istanboel de Roemeneen Gheorghe Hagi op, die na het seizoen opstapte. ANP/DPA /an onze sportredactie VELSEN - De voorraad geluk /an RBC raakt maar niet uitge put. De Brabantse ploeg bleef -gisteravond ook in de derde wed strijd voor groep A van de na- ;ompetitie ongeslagen, zonder tegentreffer zelfs. Bij Stormvogels/Telstar bleef het 9-0, RBC houdt de kansen op prolongatie van de eredivisiesta tus in eigen hand. N'a de moeizame overwinning Dp VW en het zwaarbevochten gelijkspel bij Volendam bleef RBC ook in Velsen-Zuid met meer geluk dan wijsheid op de .been. Twee keer trof Pater, de spits van de thuisclub, in de tweede helft de lat boven doel man Aerts. Een kwartier voor tijd met een afstandsschot, ze ven minuten voor het einde met een kopbal. Door de 0-0 raakte RBC achter- óp bij Volendam, dat met 4-1 won van VW Venlo en nu twee punten voorsprong heeft. Bij de rust leidde de ploeg van trainer Ernie Brandts al met 4-0. Helmond Sport gaat aan kop in poule B door een 5-0-overwin- ning op FC Zwolle. De ploeg wordt op één punt gevolgd door Sparta, dat met 1-3 won van De Graafschap. VW Venlo en FC Zwolle kun nen promotie naar de eredivisie vergeten. Stormvogels/Telstar - RBC Roosen daal 0-0. Scheidsrechter: Van Sic- hem. Gele kaart: De Lange, Fortes (RBC Roosendaal). Aantal toe schouwers: 2751. FC Volendam - VW Venlo 4-1 (4-0). 14. Woudenberg 1-0, 26. Dis sels 2-0, 43. Dissels 3-0, 45. Steur 4-0, 46. Jacobs 4-1. Scheidsrech ter: Van Egmond. Gele kaart: Ket ting, Kwakman (FC Volendam), Hofstede (VW Venlo). Aantal toe schouwers: 3818. De Graafschap - Sparta 1-3 (0-2). 18. De Fauw 0-1, 28. Mustapha 0-2, 78. Bot 1-2, 90. Koevermans 1-3. Scheidsrechter: Temmink. Ro de kaart: 90. Beelenkamp (De Graafschap). Gele kaart: Bus, Rob- bemond (De Graafschap), Boua- zouan (Sparta). Aantal toeschou wers: 7000. Helmond Sport - FC Zwolle 5-0 (1-0). 10. Cvetkov 1-0, 57. Cvetkov 2-0, 60. Cvetkov 3-0, 75. Cvetkov 4-0, 85. Hobbelen 5-0. Scheidsrech ter: Van Huiten. Rode kaart: 55. Al meida (FC Zwolle). Gele kaart: Lim-Duan, Bischop (FC Zwolle). Aantal toeschouwers: 4000. door Cilya van der Kooy HOOFDDORP - De voetballers in de eredivisie zijn niet blij dat ie komend seizoen bij Heracles Almelo moeten spelen op kunst gras. Dit blijkt uit een enquête van de spelersvakbonden VVCS en FIFPro onder alle betaald voetbalclubs. In totaal 91 procent van de on dervraagden is tegen kunstgras. Slechts 2,3 procent vindt het geen probleem af en toe op deze ondergrond te spelen. De uitsla gen van het onderzoek zullen volgende week worden gepubli ceerd in het blad De Contract speler. Op het moment van de deadline van de enquête hadden 393 spelers gereageerd. Heracles Almelo promoveerde afgelopen seizoen als kampioen van de eerste divisie naar de ere divisie. De club heeft van de KN VB dispensatie gekregen om de thuisduels op kunstgras te spe len. De enquête werd uitgezet voordat bekend werd dat de voetbalbond toestemming ver leende. „We zijn verbaasd dat de spe lers, die in deze kwestie toch op z'n minst een relevante partij zijn, helemaal niet gehoord zijn", aldus VCCS-directeur Luis Everard. „In Schotland werd de spelersvakbond wel ge raadpleegd." Voorzitter Jan Smit van Hera cles neemt de resultaten van de enquête voor kennisgeving aan. „Ik hecht er verder geen waarde aan. Ik ken ook enquêtes waarin spelers positief zijn. Het is ook wetenschappelijk uitgezocht dat kunstgras tot minder blessu res en minder ernstige blessures leidt. Ik geloof niet dat deze en quête ergens op is geba seerd. "ANP Nigel de Jong schiet op het doel van Quick Boys, maar doelman Jan Houwaard redt. De Jong scoorde gisteravond in Katwijk twee keer. foto Marcel Antonisse/ANP door Peter van Duyl KATWIJK - Hij was een moeilijke jongen, er was niet met hem te werken en altijd weer was er rumoer of tumult. Maar nu Ro bin van Persie van bondscoach Marco van Basten een kans in de selectie van het grote Oranje heeft gekregen, lijkt hij vastbesloten die te grijpen. Het 21-jarige talent was met drie goals de blikvanger in de oefenwed strijd die liet Nederlands elftal gisteravond tegen Quick Boys speelde: 0-7. Vanaf het moment dat Van Persie zich vori ge week in Noordwijk meldde voor de trai ningsstage van het Nederlands elftal, maakt hij een bijzonder gretige indruk. Vergeten is zijn optreden in augustus, toen hij door zijn houding bij zijn debuut in de Oranje-selec tie veel goodwill verspeelde. Hij begon, be loofde Van Basten hem, met een schone lei. Tegen Quick Boys mocht Van Persie als rechtsbuiten voor het eerst het shirt van het grote Oranje over het hoofd trekken. Na tuurlijk was de tegenstand niet optimaal, maar een wedstrijd lang deden zijn voeten werkelijk alles wat zijn hersens ze opdroe gen. Hij zorgde persoonlijk voor het eerste doel punt van Oranje en legde met een intelli gent passje ook de basis voor de 2-0. Na de pauze scoorde hij nog tweemaal, een keer uit een vrije trap en eenmaal met een subtie le passeerbeweging langs de Katwijkse doel man. In de negentig minuten die de Rotter dammer op het veld stond, stelde hij nadruk kelijk zijn kandidatuur voor de komende twee interlands. Het oefenpotje langs de Noordzee was een cadeautje aan de gemeente Katwijk. In de aanloop naar het EK van 2004 kreeg het hoofdveld van Quick Boys op verzoek van de KNVB een splinternieuwe en dus prijzi ge grasmat. Als bijdrage in de kosten be dong Katwijk dat Oranje een keer op be zoek zou komen. Hoewel bondscoach Marco van Basten 24 spelers selecteerde voor de interlands tegen Roemenië (zaterdag) en Finland (woens dag), had hij gisteren slechts de keuze uit ze ventien man. Roy Makaay had nog clubver- plichtingen in Duitsland en voegt zich van daag pas bij de groep. Met het internationa le reglement in handen kreeg Ruud van Nis- telrooij van Manchester United geen -toe stemming om al in actie te komen. Vraagteken De overige afwezigen baren Van Basten meer zorgen. Met Arjen Robben gaat het de goede kant op en Khalid Boulahrouz werkte tijdens de ochtendtraining voor het eerst met de bal. Maar het vraagteken achter de PSV'ers Ooijer, Bouma en Van Bommel wordt met de dag vetter. Mark van Bommel meldde zich in het trai ningskamp van het Nederlands elftal met een kuitblessure, opgelopen in de bekerfina le tegen Willem II. De aanvoerder van de landskampioen heeft, net als Bouma en Ooijer, nog geen seconde serieus kunnen trainen. Van Basten zal op korte termijn be slissen of hij de PSV'ers bij de selectie houdt. Door de beperkte keuze kwamen automa tisch anderen in beeld. Het centrale verdedi gingsduo werd gevormd door John Heitinga en Barry Opdam, voor het eerst in het Oran je-shirt. Na de pauze mocht Ron Vlaar offi cieus debuteren ten koste van Heitinga. Rechts op het middenveld kreeg Nigel de Jong een kans en voorin speelden naast Van Persie ook Dirk Kuijt (centraal) en Ryan Ba- bel (links). In de tweede helft kregen alle wissels speeltijd, waardoor ook Olaf Linden- bergh, Henk Timmer en Theo Lucius thuis een tenue van hun land aan de muur mogen hangen. Behalve Van Persie speelde ook De Jong zich in de kijker. De Ajacied ging zonder problemen verder waar hij de laatste weken van de competitie mee is begonnen. Hij speelde gretig, met veel drang naar voren en maakte twee doelpunten. Bovendien verliep de samenwerking met Van Persie bijzonder goed. Het Nederlands elftal maakte gisteren ook als totaal een scherpe en gedreven indruk. In de eerste 45 minuten creëerde Oranje liefst elf serieuze mogelijkheden, waar overi gens slechts twee keer uit werd gescoord (Van Persie en Rafael van der Vaart). In deel twee ging het wat minder soepel. Via De Jong (2x), Van Persie (2x) en Jan Venneg- oor of Hesselink liep Oranje wel uit naar 0-7. Quick Boys - Nederland 0-7 (0-2). 21. Van Per sie 0-1, 43. Van der Vaart 0-2. 58. De Jong 0-3, 77. Van Persie 0-4, S4. Van Persie 0-5, 86. Ven- negoor of Hesselink 0-6, 89. De Jong 0-7. ScheidsrechterVink. Aantal toeschouwers: 7000. Nederland: Van der Sar (46. Timmer): Melchiot (58. Lucius), Heitinga (46. Vlaar). Opdam en Van Bronckhorst; De Jong, Landzaat (46. Ma- duro) en Van der Vaart (46. Lindenbergh); Van Persie, Kuijt (46. Vennegoor of Hesselink) en Babel. GPD door Harry Hekkert HILVERSUM - Als ambassa deur van het KLM Open wil Maarten Lafeber volgende week goed voor de dag komen in Hil versum. Hij wil anders dan vo rig jaar op de baan de laatste twee speeldagen meemaken. Ne derlands beste golfer is het sei zoen prima begonnen. Ook al schommelen zijn presta ties nog wat, de bravoure is te rug. „Ik val weer aan." Pieken op het juiste moment, dat is wat de toppers van de krabbelaars onderscheidt. In elke sport en ze ker ook in golf. In 2003 koos Maarten Lafeber het juiste mo ment met precisie. Op het KLM Open veroverde hij zijn eerste zege in de Europese Tour. Sinds dien was het pieken en ook vaak piekeren. 'Hilversum' moet volgende week weer een piek worden. Maar afgelopen week in Went- worth miste hij nog de cut. En daar baalde hij intens van, ver telde hij gisteren in Hilversum bij de perspresentatie van 'zijn' wedstrijd. „Ik had net het idee dat het steeds beter ging. Ik ben de afgelopen tijd flink geklom men op de ranglijst en dan gaat het weer mis. Tja, gelukkig ko men er snel weer andere wed strijden." Makke In Wentworth het het korte spel hem in de steek. Het putten was eerder al de makke. Lafeber zocht de oplossing in het materi aal en niet in het opkrikken van het zelfvertrouwen. Was Lafe ber ook niet de man die in zijn nog prille carrière al meer dan honderdvijftig putters uitpro beerde? „Ik heb heel wat geëxpe rimenteerd. Maar nu heb ik twee putters en de rest ligt ach ter slot en grendel. Bij die twee stokken houd ik het. Ik weet dat de oplossing niet zit in steeds veranderen van materiaal." Lafeber verbrak eind vorig sei zoen de samenwerking met de Belgische mental coach Jos Van- stipthout. Zijn techniek was niet in orde en daar kon geen mental coach iets aan verbete ren. „Ik spreek Jos nog bijna we kelijks, maar de samenwerking is gestopt. Ik moest toen aan mijn swing werken en aan het korte spel. Dat had mentaal geen oorzaken. Het gaat nu pri ma zo, zonder mental coach. Ik vertrouw op mijn techniek. Ik durf weer aan te vallen, risi covol te spelen. Jos komt nog wel eens met een adviesje, maar ik zeg hem er meteen bij dat ik er niet meer voor betaal. De organisatie in Hilversum heeft last van het US Open, dat vlak na de open Nederlandse ti telstrijd wordt gespeeld. De we reldtop gaat zich daar uitge breid op voorbereiden en laat Hilversum links liggen. Toer nooidirecteur Daan Slooter tel de in zijn deelnemersveld nog vijftig spelers die ooit een zege op de Europese Tour hebben ge boekt, maar echt aansprekende namen zitten daar niet bij. GPD AMSTERDAM - Oud-internatio nal Gerard (Gé) van Dijk is zon dagavond op 81-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft een woordvoerster van Ajax bevestigd. Tussen 1943 en 1957 speelde de voetbal ler 325 competitiewedstrijden voor de Amsterdamse club. Daarin scoorde hij 89 doelpun ten. Van Dijk maakte tweemaal zijn opwachting in Oranje. ANP (Advertentie) S loor Martijn van Beeten ta d*ARIJS - Justine Henin-Harden- ïtje heeft helemaal niets met de Poppenkast rond knappe tennis- tneiden als Maria Sjarapova. )<Sen sporter moet worden beoor- gteeld op prestaties, vindt de Bel gische. Dat onderstreepte ze gis termiddag met een eenvoudige Overwinning op Sjarapova in de Qcwartfinales van Roland Gar- ■os: 6-4 en 6-2. Jenin zat vorig jaar juli ziek lehuis toen de achttienjarige blondine Sjarapova de show Ifjtal met haar Wimbledon-zege. gOe Waalse was geketend door cfet cytomegalovirus, dat de kop Opsteekt als het lichaam overver- iipoeid raakt. Door dit virus t^peelde de 23-jarige Henin in □5004 slechts acht toernooien en geleefde ze een vrije val op de ■évereldranglijst. Ze besloot voor baan niet meer dan drie weken ;ti>p rij te tennissen, om het virus Voorgoed buiten te sluiten, tijdens de afwezigheid van gflenin sierde Sjarapova de povers van tennismagazines en a^ndere bladen en draafde de Russin op in televisieprogram ma's en reclames. Ook tekende tie bij kledingsponsor Nike een Zevenjarig contract voor vijftig triljoen dollar. Van zo'n con tract kan Henin alleen maar dro gen. Voor de Belgische is er Slechts één manier om de aan lacht terug te krijgen: winnen. k£n zelfs dat zou wel eens onvol doende kunnen zijn. (Erkenning is belangrijk voor iHenin. Nog immer spreekt ze rover het verlies van haar moe der, toen ze twaalf jaar was. Dver de moeilijke jeugd, het ge- jrek aan aandacht. En over laar eerste jaren als tennisprof. rïenin was klein, fysiek zwak en iet ook mentaal steken vallen. eGeen wereldtopper, was toen met oordeel. En dat deed pijn. De Belgische stapte het kracht- monk in, werkte aan haar menta- ee kracht en won in 2003 Roland Garros en de US Open. In okto- iber van dat jaar veroverde ze •bok de eerste plaats op de we reldranglijst. Dat kleine Waalse meisje was de beste van de we reld geworden en bleef dat liefst 45 weken lang. Tot het myste rieuze virus haar terugwierp. Eind maart maakte Henin haar rentree in Miami, waar ze in de kwartfinales in drie sets verloor van Sjarapova. Sinds die tijd bleef ze 22 wedstrijden op rij on geslagen op gravel. Henin won de toernooien van Charleston, Warschau en Berlijn. Op dat laatste evenement had ze in de kwartfinales ook al geen kind aan Sjarapova, die het net als gisteren met zes gewonnen ga mes moest doen. In Parijs was het gisteren niet zo moeilijk voor Henin om de po- pulariteitsprijs op te eisen. Sta dion Suzanne Lenglen was voor al gevuld met Belgen. Koppositie Henin liet ondubbelzinnig zien dat zij op dit moment een betere en zeker completere tennisster is dan Sjarapova. Bovendien ont nam ze haar Russische rivale de kans om de koppositie op de we reldranglijst over te nemen van Lindsay Davenport. Deze Ameri kaanse verloor in de kwartfina les van de Frangaise Mary Pier ce (6-3 en 6-2), maar blijft de nummer één. Pierce ontmoet in de halve finales de Russin Elena Likhovtsjeva, die de vijftienjari ge Bulgaarse Sesil Karatantsje- va een halt toeriep: 2-6 6-4 en 6-4. Henin, die vandaag haar 23e verjaardag viert, treft mor gen in de halve finales Nadia Pe- trova. De 22-jarige Russin wordt al jaren gecoacht door de Nederlander Glenn Schaap en haalde net als twee jaar terug de laatste vier in Parijs. Ze won in de kwartfinales met tweemaal 6-2 van het zeventienjarige Ser vische talent Ana Ivanovic. Sjarapova mag zich nu richten op Wimbledon, waar ze de titel verdedigt. „Heerlijk, die over stap naar gras. Op zo'n snelle baan komt mijn spel goed tot zijn recht." Helaas voor Sjarapo va heeft ook Henin haar oog la ten vallen op Wimbledon, het enige Grand Slam-toernooi dat ze nog niet heeft gewonnen. GPD De Belgische Justine Henin-Hardenne kende gisteren weinig problemen met Wimbledon-kampioene Maria Sjarapova in de kwartfinale van Roland Garros. foto Srdjan Suki/EPA door Martijn van Beeten PARIJS - De beste tennisser ter wereld en de beste graveltennis- ser van dit moment treffen el kaar morgen in de halve finales op Roland Garros. Dan staan de Zwitser Roger Federer en Rafael Nadal tegenover elkaar, uitgerekend op de negentiende verjaardag van de Spanjaard. De 23-jarige Federer bleef ook in zijn vijfde partij in Parijs, te gen de Roemeen Victor Hanes- cu, zonder setverlies: 6-2 7-6 en 6-3. Nadal verloor dit toernooi pas één set, in de vierde ronde te gen de Fransman Sebastien Grosjean. En dat vooral omdat het Parijse publiek zich mis droeg. Met zijn landgenoot Da vid Ferrer had Nadal gisteren opvallend weinig problemen: 7-5 6-2. en 6-0. Federer en Nadal troffen elkaar in het verleden tweemaal en bei de keren op hardcourt in Miami. Vorig jaar won Nadal eenvoudig met tweemaal 6-3, dit jaar onts pon zich in Florida een tennis- klassieker. In de derde set van de finale van het Masters Se ries-toernooi was Nadal twee punten verwijderd van de zege, maar Federer sleepte alsnog een overwinning in vijf sets uit het vuur. Favoriet Het is moeilijk om voor het tref fen van morgen een favoriet aan te wijzen. Nadal won dit jaar vijf evenementen op gravel en is al 22 wedstrijden op rij ongesla gen op deze ondergrond. Toch blijft Nadal een debutant in Pa rijs en hij stond ook nooit eerder in de halve finales van een Grand Slam-toemooi. Wel heeft hij vorig in de Davis Cup-finale in Sevilla getoond over stalen ze nuwen te beschikken. Voor 27.000 fanatieke Spanjaarden klopte hij toen Andy Roddick. Federer, die op gravel het minst tot zijn recht komt en voor het eerst de halve finales haalde op Roland Garros, heeft wel erva ring. De Zwitser won al vier Grand Slam-toernooien, maar pakte nog nooit de hoofdprijs in Parijs. „Een droom zou uitko men als dat nu wel lukt. Dan heb ik ze allemaal. De wedstrijd tegen Nadal is natuurlijk de wedstrijd waar Parijs naar heeft uitgekeken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35