Nee is nekslag voor grondwet l P F hfl Sarkozy terug in Frans kabinet Jacoba te paard in de kerk Oud-topman FBI Felt is 'deep throat' H Meerderheid scholieren zegt nee tegen grondwet Blair haakt af na tegenstem Nederland Bejaarde man verdrinkt in zee Polen aarzelt over referendum Kraakpanden ontruimd Negen jaar voor Chodorkovski Half miljoen voor vitaal platteland Van Persie belangrijk voor Oranje fa kies koers! INFO-AVOND ir—~ Ondernemer lezen we zeeuws Jf 03 Aangenaam Vrij veel zon, later meer bewolking, maar droog. Maxima rond 18 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. 0 internet: www.pzc.nl 247e jaargang no. 126 woensdag 1 juni 2005 los nummer 1,25 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een grote meer derheid van de Nederlandse scholieren (69,9 procent) heeft gisteren nee gezegd tegen de Eu ropese grondwet. In Zeeland lag het percentage nee-stemmers on der de scholieren iets hoger dan het landelijke gemiddelde: 71,6. Zoals het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) anders een dag voor de verkiezingen aparte scholierenverkiezingen organi seert, zo was voorafgaand aan het i*eferendum van vandaag een scholierenreferendum geor ganiseerd. In totaal deden bijna 150 scho len mee waarvan vier in Zee van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Franse be volking heeft de Europese grondwet zondag een dreun gegeven, Nederland kan vandaag de beslissende nek slag geven. Die conclusie valt te trekken uit de inter nationale politieke reacties op het Franse 'nee'. DOMBURG - Een 81-jarige in woner van de gemeente Veere is gistermiddag bij Domburg in zee verdronken. Omstanders die de man in het water zagen drijven hebben hem eruit gehaald en nog gepro beerd te reanimeren, evenals het ambulancepersoneel. Na enige tijd constateerde een aanwezige arts dat de man was overleden. Wordt de grondwet ook in Ne derland weggestemd, dan moet het project worden bijgezet in de grafkelder van vervlogen Eu ropese dromen. Officieel is de grondwet pas van tafel als meer dan eenvijfde van de 25 lidsta ten het verdrag heeft afgewe zen. Maar de politieke realiteit is anders. De Europese staats- en regeringsleiders moeten hun huiswerk overdoen als Neder land eveneens nee stemt. De Britse premier Blair heeft na melijk aangegeven dat Londen in dat geval afziet van zowel een, referendum als een stemming in het Lagerhuis. En zonder hand tekening van Frankrijk, Neder land én Groot-Brittannië is het project morsdood. Volgens de laatste peiling moet met die mogelijkheid rekening worden gehouden. Zo'n 54 pro cent van de Nederlandse kiesge rechtigden wil tegen stemmen en 46 procent voor, aldus bu reau Interview/NSS. Het was minister Bot van Bui tenlandse Zaken die gisteren als door Ans Bouwmans WASHINGTON - Mark Feit, een 91-jarige voormalige FBI-topfunctionaris, is de be roemde 'deep throat", die begin jaren zeventig bijdroeg aan het aftreden van de Amerikaanse president Richard Nixon. Dat heeft hij gezegd tegen zijn fami lie en tegen een advocaat, die het nieuws heeft onthuld in het nog te verschijnen Vanity Fair. Journalist Bob Woodward van de krant The Washington Post. die destijds met zijn collega Carl Bernstein het Waterga- te-schandaal onthulde, bevestig de gisteravond de identiteit van 'deep throat'. „We hopen dat hij gezien wordt als een held", zei Felts klein zoon Nick Jones gisteren in San ta Rosa. Califomië, waar Feit in woont bij zijn dochter. Feit was de nummer twee van de FBI ten tijde van de Waterga te-affaire. Een inbraak in het hoofdkwartier van de Democra tische Partij in het Waterga- te-gebouw in Washington in 1972 leidde uiteindelijk tot het vertrek van Nixon, toen na on derzoek duidelijk werd dat hij betrokken was bij een poging de zaak in de doofpot te stoppen. Twee journalisten van de krant The Washington Post, Wood ward en Bernstein, hadden de zaak hardnekkig gevolgd, en maakten onder andere gebruik van een geheimzinnige, anonie me tipgever voor hun onthullen de artikelen. In hun boek 'All the President's Men' kreeg die de bijnaam 'deep throat', naar een destijds geruchtmakende pornofilm. Al meer dan dertig jaar is gespeculeerd over de identiteit van de bron. Feit was een van de namen in het rijtje kandidaten. Hij had eerder ont kend 'deep throat' te zijn. Volgens het artikel van advo caat John O'Connor heeft Feit voor zijn familie geheim gehou den dat hij de bron van Wood ward en Bernstein was. Pas in 2002 kreeg dochter Joan het te horen van een vriendin van haar vader, aan wie hij het geheim had toevertrouwd. De familie wilde dat Feit met het nieuws naar buiten zou treden, maar die hield toen de boot af. GPD land. Bij de presentatie van de uitslag in Den Haag werd het Calvijn College uit Krabbendij- ke aangehaald als voorbeeld van een school met voorname lijk nèe-stemmers. Van de refor matorische school stemde 90,3 procent van de leerlingen tegen, en 9,6 procent voor. Het Reynaertcollege in Hulst (60,9 procent tegen en 39,1 pro cent voor), de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren in Middelburg (57,1 procent tegen en 42,9 procent voor) en de afde ling handel van het ROC Zee land in Middelburg (52,9 pro cent tegen en 47.1 procent voor) zorgden ervoor dat de Zeeuwse uitslag in de pas loopt met de landelijke. eerste lid van het kabinet open lijk op een nederlaag voor de Eu ropese grondwet durfde te spe culeren. Ook premier Balkenen de gaf gisteravond voor het eerst toe dat een 'nee' waar schijnlijk is. Inmiddels worden ook de mes sen geslepen voor het debat over wie nu verantwoordelijk is voor het mislukken van de campagne om de bevolking te overtuigen van het nut van de grondwet. Het Kamerlid Wilders vindt dat het hele kabinet moet opstap pen als de bevolking Balkenen de in zijn hemd laat staan. De LPF vindt dat Bot de verant woording voor de nederlaag op zich moet nemen. SP en SGP kunnen zich voorstellen dat staatssecretaris Nicolaï, verant woordelijk voor de ja-campagne van de regering, de eer aan zich zelf houdt. Balkenende wil daar niets van weten. GPD/ANP pagina 4 commentaar referenda dienen hoger doel WARSCHAU - De Poolse politie ke top komt nog deze week bij een om te bespreken of de plan nen voor een referendum over de Europese grondwet wel moe ten doorgaan. President Kwasniewski, voor stander van een volksraadple ging, heeft de bijeenkomst met leden van de regering en voor aanstaande parlementariërs bij eengeroepen. De sociaal-demo cratische regering wil een refe rendum in oktober, en dat laten samenvallen met de eerste ron de van de presidentsverkiezin gen, terwijl de centrum-rechtse oppositie een referendum wil uitstellen of zelfs schrappen. Volgens centrum-rechts zal het instemmen met wat na het Fran se 'nee' nu al een 'dood verdrag' is, de Poolse onderhandelingspo sitie schaden. Links hoopt door het referen dum samen met de presidents verkiezingen te houden de posi tieve houding van het Poolse volk ten aanzien van Europa te kunnen uitbuiten om weer de president te mogen leveren. Opi niepeilingen voorspellen dat de sociaal-democraten zonder de steun van 'Europa' de verkiezin gen zullen verliezen. GPD/RTR door Freek Janssen GOES - Het was een sierlijk gezicht: een vrouw verkleed als Jacoba van Beieren op een paard in de Grote Kerk in Goes. De wandeltocht die Jaco ba en het paard maakten, dwars door de kerk, werd gefilmd door kunstenares Klaar van der Lip- pe. Ze maakt er een filmpje van, voor de Grote Zo- mertentoonstelling. De wandeling liep van de noordingang van de kerk, aan de Korte Kerkstraat, naar de zuidin gang aan de Kreukelmarkt. Midden door het tran sept dus. de gang die de twee helften van het kerk gebouw scheidt. „Vroeger denderden hier heel vaak karren doorheen", zei Trees Oude Opsluis van de Grote Zomertentoonstelling. „Het was nu eenmaal de kortste verbinding van de Kreukel markt naar de Grote Markt." Het filmpje wordt zo'n drie maanden lang continu gedraaid, als onderdeel van de zomertentoonstel ling Handel Wandel Goes. In de hele Goese bin nenstad staan tot augustus kunstwerken die te ma- AMSTERDAM - Een vrouw danst voor een linie politiemensen op het Rokin in Amsterdam. De politie was gisteren de hele dag bezig met de ontruiming van acht kraakpanden. De ontruimingen begon nen rond 7.00 uur op het Rokin. De krakers daar boden flink verzet en staken een barricade, die zij op de tramrails hadden gemaakt, in brand. Enkele krakers die zich buiten het pand bevonden, gooiden stenen en verfbommen naar de politie. Niemand raakte gewond. In totaal heeft de politie 21 mensen aangehouden, vooral wegens open bare geweldpleging. Na het Rokin verplaatste de politie haar actie naar de Utrechtsedwarsstraat en de Lijnbaansgracht. foto Evert Elzinga/ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Nicolas Sarkozy keert terug in de Franse regering. Pre sident Jacques Chirac maakte gisteravond in een tv-toespraak bekend dat hij de UMP-voorzit- ter de titel 'minister van Staat' heeft toebedacht, hetgeen wil zeggen dat hij na Dominique de Villepin de machtigste man in het kabinet wordt. De Villepin werd eerder op de dag benoemd tot premier Hij Advertentie volgt Jean-Pierre Raffarin op die gisterochtend zijn ontslag had ingediend, als gevolg van de uitslag van het referendum over de Europese grondwet. Sarkozy had bedenktijd ge vraagd alvorens de ministers- Advertentie Vanaf vandaag ook gevestigd in Middelburg Kijk voor onze spetterende openingsaanbieding naar onze advertentie elders in deze krant. post te accepteren. Hij wilde ga ranties dat het nieuwe kabinet in staat wordt gesteld nieuwe initiatieven op sociaal-econo misch gebied te nemen. Hij liet zijn beslissing afhangen van de toespraak die Chirac 's avonds zou houden, zo verklaar den prominente leden van het Sarkozy-kamp. En hij wilde voorzitter van de UMP blijven. Vorig najaar nog werd hij door Chirac gedwongen zijn minister schap van Financiën op te ge ven, omdat de president weiger de dat Sarkozy tegelijk én minis ter én partijvoorzitter zou zijn. Andere wijzigingen in de Franse regering zijn nog niet bekendge maakt. Chirac wilde eerst de ga rantie dat zowel De Villepin als Sarkozy zouden instemmen met hun benoeming. Werkgelegenheid De president besteedde in zijn toespraak de meeste tijd aan de sociaal-economische situatie in Frankrijk waar volgens hem Uit liefde voor Kees Verwey Oliebaron Michail Cho dorkovski is gisteren ver oordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf wegens on der meer belastingontdui king, fraude en verduiste ring. Hij werd anderhalf jaar geleden met veel machtsvertoon gearres teerd. Hij was oprichter en grootaandeelhouder van oliegigant Yukos, maar had de ongeschreven wet ge schonden zich met de politiek te bemoeien. Voor enkele tientallen projecten die de leefbaarheid op het platteland moeten bevorderen, is bijna een half mil joen euro aan subsidies beschikbaar. De provincie Zee land en de Europese Unie stellen het geld beschikbaar. Het gaat om uiteenlopende plannen, zoals de thuisbezorging van biologische producten tot F? het herstel van een vijver bij een landgoed. Robin van Persie had gisteravond met drie goals een be langrijk aandeel in de overwinning van het Nederlands elftal op Quick Boys (7-0). Daarnaast bereidde de Rotter damse speler van Arsenal ook een doelpunt van Rafael van der Vaart voor. Nigel de Jong (2x) en Jan Vennegoor of Hesselink maakten de overige treffers. Het duel geldt als voorbereiding op de WK-kwalifi- catieduels met Roemenië en Finland. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24 en 25; Uit: 28 en 29 (Advertentie) Een als Jacoba van Beieren verklede vrouw maakte gisteren speciaal voor de filmcamera een tochtje te paard door de Grote Kerk in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema MORGEN 19.00- 21.00 UUR Hogeschool Meer weten? Surf naar www.HZ.nl ken hebben met het handelsverleden van de stad. Oude Opsluis: „We hebben Goese kunstenaars ge vraagd, collega's van buiten Goes uit te nodigen om samen iets te maken." Aangezien handelslie den met hun karren door de kerk liepen, past het filmpje goed in het thema. Bovendien maakt het deel uit van de zoektocht naar Jacoba van Beieren, een onderdeel van het Goes 600-feestprogramma. Willy van Meegen, die de zoektocht op touw heeft gezet: „Elke maand wordt weer een tipje van de sluier van Jacoba op gelicht. Nu krijg je een beetje een beeld van wat voor persoonlijkheid ze was, ze reed graag paard." Toeval of niet, maar het filmpje past ook goed in het bezoek van koningin Beatnx aan Goes op 10 juni: „In Goes was het vroeger traditie dat als de koningin kwam, de intocht van Jacoba van Beieren werd nagespeeld." Niet alleen Jacoba van Beieren op een paard was een mooi gezicht, ook de doorkijk van de Kreukel markt naar de Korte Kerkstraat kon wel behagen: „Ze zouden hier een glaswand moeten maken in plaats van die deuren", zei een voorbijganger. (Advertentie) Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 (Advertentie) - snel en efficiënt maatregelen moeten worden genomen. Priori teit nummer één is de werkgele genheid die volgens de presi dent 'een nationale mobilisatie' vereist. Chirac herhaalde om de andere zin dat het 'nu meer dan ooit' nodig is om gezamenlijk de problemen aan te pakken. Hij kreeg echter vlak voor de tv-uitzending de eerste tegenval ler al te pakken. De UDF, coali tiegenoot van de UMP in de rege- ring-Raffarin, liet bij monde van partijvoorzitter Francois Bayrou weten niet aan de nieu we formatie mee te werken. Voor het overwinnen van de cri sis waarin Frankrijk na de uit slag van het referendum is ge raakt, zijn veranderingen nodig. Maar in plaats van voor een breuk met het verleden kiest de president voor voortzetting van het beleid met dezelfde perso nen, aldus Bayrou. GPD pagina 5 premier tegen wil en dank keiharde politicus I O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 (postlbanfcrekemngnummer O Noteert u mij voor een abonnement. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso l€ 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58,001 D per jaar met automatische incasso 222.50). 8"71 lóSS^SSSSSO" r :f het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1