Europa likt wonden na Frans 'nee' Europa wankelde eerder ^0900 1900 Je 3 jaar oude hypotheek al zwaar verwaarloosd? Grondwetperikelen kunnen jaren duren 7 Portugal zet referendum door Chirac naar Luxemburg Ierland vindt het 'non' geen ramp Blair hoopt op Nederlands 'ja' Ontwikkeling Unie moet doorgaan Euro zakt weg na uitslag ga er direct mee naar een Postbank Hypotheekadviseur) Het Franse 'nee' is hard aan gekomen. Nu Frankrijk niet langer als drijvende kracht van de Europese samenwer king beschouwd kan wor den, dringt zich de vraag op wie dat dan wel moet zijn. Een plan B is er eenvoudig niet, hoezeer de Europese leiders ook roepen dat Euro- gewoon doorgaat. ehj door Hans Gertsen ne en Hetty van Rooij dinsdag 31 mei 2005 loe BRUSSEL - Het was te verwach- ct* ten. de polls hadden het weken- Va lang voorspeld, maar dat maakt het Franse 'nee' niet minder ver- di woestend. Het voorbestaan van >ve de Europese Unie is weliswaar niet in gevaar, zoals de politieke leiders in Brussel haastig verze kerden, maar de bodem is wel uit het verenigde Europa geval len. Want als Frankrijk niet lan en ger de drijvende kracht achter z de samenwerking is, welk land is dat dan wel? g Hoe hard de klap is die de Fran se kiezers hebben uitgedeeld, ng wordt goed duidelijk aan de hand van de geschiedenis. Frank- mi tijk heeft altijd een leidende rol gespeeld binnen de Unie, en vormde decennia lang samen met Duitsland de 'motor van Eu- Het hele Brusselse ambte narenapparaat is op Franse leest ischoeid. Tot ver in de jaren get tachtig was Frans de voertaal ;t ui binnen de EU. Als een Franse lae president sprak over iets dat was voor Europa, bedoelde hij meestal 'goed voor Frank rijk'. En die comfortabele posi- Q tie is, tot zichtbare ellende van (resident Chirac, in één klap ver eden tijd. „Het wordt moeilij ker om onze belangen in Europa te verdedigen", hoorde Chirac zichzelf zondag zeggen. Moeilijk om in Europa je zin te krijgen, vol daar zijn ze in Parijs niet aan ge wend. Di En nu? Hoog tijd voor een plan B, zo dat zou bestaan. Maar het bestaat niet. Er is geen eenvoudi ge oplossing, hoezeer mensen als Commissievoorzitter Barroso en iri EU-voorzitter Juncker ook hun best doen om te suggereren dat 48 'gewoon doorgaan' de uitweg biedt. De komende maanden zul- in nog veertien EU-lidstaten moeten zeggen wat ze van de grondwet vinden, elf deden dat al. Maar het is een illusie te den ken dat de Nederlanders, de darweden, de Letten of de Britten it onbevangen kunnen doen, nu zonder de gedachte in hun ach- terhoofd dat de grondwet allang ind dood en begraven is. Het Franse 'nee' valt op geen enkele manier te omzeilen of te negeren. En dat betekent dat Europa in crisis is. Er dient zich evenmin een voor de hand liggende kandidaat aan om de impasse te doorbreken. De Duitse kanselier Schroder wacht als aangeschoten wild op de verkiezingen in het najaar en de Britse premier Blair, die ver zwakt uit de verkiezingen is ge komen, leidt een land dat zich in het hart van Europa niet thuis- voelt. Barroso heeft zijn com- misssie nog steeds niet op kruis snelheid en mocht van president Chirac zelfs niet meedoen aan de 'ja'-campagne in Frankrijk. De Italiaanse premier Berlusco ni heeft buiten de grenzen nooit enig gezag gehad. Stuk voor analyse stuk zijn de belangrijkste politie ke leiders druk met de perikelen in eigen land. In een economi sche depressie is het veel eenvou diger om de schuld van veel el lende bij 'Brussel' te leggen, dan het voortouw te nemen en de Eu ropese Unie weer vlot te trek ken. De politieke leiding binnen de EU is een bleke schim van de situatie in de jaren tachtig, toen de onoverwinnelijke Frans-Duit se tandem Mitterrand en Kohl de show runde met de hulp van de legendarische Commissievoor zitter Delors. Toen kon de euro worden geboren. Nu stapelen slechts dringende vragen zich op, die op een antwoord moeten wachten. Moet de toetredings procedure van Turkije worden voortgezet? Hoe gaat het verder met de EU-meerjarenbegroting? Wat moet er gebeuren met het wapenembargo tegen China? Hoe moet het met de kwetsbare relatie tussen Europa en de VS? Hoe blijft een Europa van 25 lan den bestuurbaar? En vooral de vraag waar zelfs niet het begin van een antwoord op is: waar moet het met Europa naar toe, en hoe groot mag of moet de Unie worden? Groot-Brittannië is vanaf 1 juli aan de beurt om de EU te leiden, en het is dus aan hen om met in teressante ideeën op de proppen te komen. Eerst is er de bijeen komst van Europese regeringslei ders op 16 en 17 juni onder Luxemburgs voorzitterschap, waar de wonden worden gelikt en een eerste balans wordt opge maakt. Maar het is geen wonder dat To ny Blair en zijn minister Straw van Buitenlandse Zaken nu al roepen om een 'periode van be zinning'. Eerst de boel goed op een rijtje krijgen, moeten ze heb ben gedacht. GPD Voorzitter van de Europese Commissie, Barroso, verbijt de teleurstelling vlak na de verwerping van de EU-grondwet door het Franse volk. Een alternatief plan voor de consti tutie is niet voor handen. foto Etienne Ansotte/EPA LISSABON - Portugal gaat in oktober gewoon door met een referendum over de Europese grondwet, ondanks de Franse afwijzing ervan zondag. Dat heeft minister van Buitenlandse Zaken Diogo Freitas do Amaral gisteren ge zegd. Volgens de jongste opiniepeilingen is bijna 55 pro cent van de Portugezen voor het verdrag. Ruim 7 procent is tegen, de rest van de ondervraagden weet het nog niet. Ook de Poolse premier Marek Belka liet gisteren weten dat hij een referendum wil houden. Eenzelfde geluid liet de Deense premier Anders Fogh Ras mussen horen. Zelfs wanneer na de Fransen ook de Neder landers tegen stemmen, gaat het referendum op 27 sep tember door. ANP/RTR BRUSSEL - De Franse president Jacques Chirac gaat vol gende week naar de huidige voorzitter van de Europese Unie, Luxemburg, om te overleggen over de gevolgen van de Franse afwijzing van de Europese grondwet. Chirac overlegt op 9 juni met de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker over de Europese top, die op 16 en 17 juni wordt gehouden, zei een woordvoerder van Jun cker in Brussel. ANP/AFP DUBLIN - De Franse afwijzing van de Europese grond wet is een teleurstelling maar geen ramp. Dat heeft de Ier se minister van Buitenlandse Zaken Dermot Ahern giste ren gezegd tegen de radiozender RTE. ..De Unie blijft werken zoals tevoren. Als het Franse nee tot gevolg heeft dat ook de Nederlanders tegenstemmen, zal dat grote problemen veroorzaken", verwacht Ahern. Ook Ierland wil een referendum over de grondwet hou den, onbekend is wanneer. ANP/AFP LONDEN - De Britse premier Blair zegt te hopen dat de Nederlanders morgen nog wel hun goedkeuring geven aan de Europese grondwet. In een reactie op het Franse 'nee' tegen het verdrag, zei Blair dat het nog te vroeg is om te bepalen of de Britten naar de stembus kunnen om een oordeel te vellen over de grondwet. De EU zal tijd no dig hebben om de uitslag van het Franse referendum te verwerken, aldus Blair. De Britse minister Straw van Bui tenlandse Zaken zei gisteren dat er wellicht volgende week een besluit valt over een referendum. ANP/RTR MADRID - De ontwikkeling van de Europese Unie mag niet worden afgeremd door de Franse afwijzing van de Europese grondwet. Dat heeft de Spaanse premier Jose Luis Rodriguez Zapatero gisteren gezegd. „De Europese grondwet is een groots project, dat obsta kels zal overwinnen, omdat Europa niet het probleem is, maar de oplossing. Wanneer alle 25 lidstaten hebben ge sproken, zullen we beslissen wat de volgende stap is", al dus Zapatero. De Spanjaarden stemden eerder dit jaar per referendum vóór de grondwet. ANP/RTR AMSTERDAM - De uitslag van het referendum heeft gis teren tot een verdere waardedaling van de euro geleid. De Europese munt noteerde in de middag 1,2466 dollar, het laagste niveau in zeven maanden. De koersdaling van de euro had zich vorige week al ingezet, toen zich een Frans nee tegen de Europese grondwet aftekende. De munt bleef toen wel boven de 1,25 dollar. Gisteren dook de munt onder die grens. ANP Advertentie door Hetty van Rooij wijzen. De mogelijke start van de toetredingsonderhandelin gen met Turkije staat los van de grondwet. Eind 2004 hebben de regeringsleiders besloten om op elü g'lBRUSSEL - Het is maar een l pr klein en goed verstopt zinnetje, lt w naar in de tekst van de EU-grondwet is rekening gehou- l^j den met de mogelijkheid dat één 3 pn of meer landen de tekst verwer pen. Maar dat zinnetje levert jeen kant en klaar scenario op, bat staan een pasklare oplos- aaU in artikel IV, 443, lid 4, staat: goed „Als viervijfde van de lidstaten tod iet verdrag (de grondwet) twee 5n(jj jaar na de ondertekening heb- vf ben bekrachtigd, en één of meer 3r(ja adstaten moeilijkheden bij de 3n t bekrachtiging hebben ondervon- jek den. bespreekt de Europese fj? Raad de kwestie." Het andere woorden: op 29 okto- 'p ber 2006, precies twee jaar na <wa de ondertekening, maken de re- Hypo Seringsleiders de balans op. Als st'ü" twintig landen op dat moment s 'ja' hebben gezegd en vijf (nog) niet, moeten de politieke leiders va oen besluit nemen. Wat de oplos- n uc sing op dat moment zou kunnen waa rijn, valt nu onmogelijk te voor- 'oo' spellen. Als echter slechts negen- 'jj* lien landen 'ja' hebben gezegd, 6j js de grondwet echt zo dood als hv een pier. gend Zolang geen 25 landen 'ja' heb ben gezegd, treedt de grondwet !rds met in werking en verandert er j dus niets aan de manier waarop •Min binnen de EU besluiten worden ga- Senomen. Dat gebeurt nu op ba- ch« as van de bepalingen in het Ver- ei 11 drag van Nice. Afwijking van JePii dat verdrag maakt de besluitvor- door Wendy Kind ig binnen de Unie onwettig, lar in de grondwet staan ook bi» bepalingen die kunnen worden go» ingevoerd zonder dat de volledi- 3t)ltl ?e tekst van kracht wordt. Zo 3 p™ Zouden de regeringsleiders kun- ,g[ &en besluiten om een Europese a minister van buitenlandse za- jdfien te benoemen, of om een ein- te maken aan het wisselende oorzitterschap waarbij ieder Jen °P t°erbeurt een half jaar g p ang de voorzittershamer han- idfWt. de grondwet is het wisselen- le voorzitterschap ingeruild te- Sen een vaste EU-voorzitter die 'oor 2,5 jaar wordt benoemd, let staat de EU-chefs vrij om samen zo'n voorzitter aan te 3 oktober 2005 met de onderhan delingen te beginnen, als Tur kije dan aan de voorwaarden voldoet. Formeel verandert het Franse 'nee' tegen de grondwet er niets aan, maar de uitkomst van het Franse referendum maakt de besluitvorming over Turkije in politiek opzicht een stuk lastiger. GPD De Britse premier Margaret Thatcher bracht tussen 1979 en 1984 de Europese samenwerking vaker aan het wankelen. Zij wilde vooral dat de Britse financiële inbreng in Europese instellingen weer terug vloeide naar het Verenigd Koninkrijk. Op de EU-top in 1984 kreeg Thatcher, hier op die top met Bui tenlandminister Van den Broek (m) en premier Lubbers, uiteindelijk haar zin. foto ANP BRUSSEL - Het Franse 'non' te gen de Europese grondwet heeft de Europese Unie in de proble men gebracht. Veel politici, me dia en analisten spreken zelfs van een van de ergste crises in de geschiedenis van de Unie. Europa wankelde overigens al vele malen eerder. Hieronder een kort overzicht daarvan: 1954: Frankrijk weigert een Eu ropees defensieverdrag te ratifi ceren. 1963: De Franse president De Gaulle spreekt een veto uit over de toetreding van het Verenigd Koninkrijk. Dat herhaalt hij in 1967. 1965: De crisis van de Lege Stoel. Overleg tussen Frankrijk en de andere lidstaten over de fi nanciering van de landbouwpoli tiek klapt. Franse ministers doen zeven maanden niet mee aan Europees overleg. 1979: I want my money back'. De Britse premier Thatcher wil een enorme korting op de beta lingen aan Brussel. Ze krijgt die uiteindelijk in 1984. 1992: De Denen verwerpen in een referendum het Verdrag van Maastricht. Na afspraken over onder meer de euro en defensie gaat Denemarken in een tweede referendum alsnog akkoord. 1992: Groot-Brittannië en Italië schorten hun deelname aan het Europese Monetaire Stelsel (het samenvoegen van de munteenhe den) op. 1999: De Europese Commissie stapt op na berichten over frau de. 2001: De Ieren verwerpen het Verdrag van Nice, maar gaan een jaar later - in een tweede volksraadpleging - akkoord, na afspraken over defensie. 2003: Europa is verdeeld over de crisis in Irak. Duitsland en Frankrijk zijn tegen een Ameri kaanse inval. Veel andere lan den steunen de VS. 2003: Herrie over het stabiliteits pact dat begrotingstekorten moet inperken. Duitsland en Frankrijk houden zich er niet aan. De regeling wordt uiteinde lijk versoepeld. ANP/AFP Veel mensen hebben nooit meer omgekeken naar hun hypotheek en dat is jammer. Want zelfs bij een hypotheek van 3 jaar of ouder is het vaak al mogelijk de maandlasten naar beneden te krijgen. Door de huidige lage rente en de gestegen waarde van een woning kun je vaak nu al een scherper aanbod krijgen. Als oversluiten naar de Postbank niet interessant is, zeggen we dat natuurlijk ook. Maak voor een scherp aanbod een afspraak met onze hypotheekadviseur en bel 0900 1900 (5 cent p/m). Of ga naar postbank.nl, daar vind je ook de dichtstbijzijnde tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Aii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7