Amerika pakte 68.000 terreurverdachten op ogelijk toch EU-verbod >p honden- en kattenbont PZC 'Een ja tegen de grondwet is nee tegen vrouwenhandel, nee tegen terrorisme, nee tegen armoede. Daarom stem ik ja voor de grondwet.' Sjiitische stad Hilla doelwit zelfmoordaanslagen {mnesty noemt VS-kamp Guantdnamo Bay goelag Andalusië waarschuwt per sms voor zomerhitte ïen op de vijf Zweden voor ookverbod thuis Overvallers tonen goede manieren Alle vliegtuigstoelen voor zichzelf Rusland sluit bases in Georgië Paus mengt zich in ivf-debat Doden om nieuwe regeringszetel Hoofd AzG-Nederland opgepakt in Soedan Bse-geit geïsoleerd geval kanselierskandidaat Merkel ontdooit iets grondweteu.nl Ayaan Hirsi Ali zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? dinsdag 31 mei 2005 an onze redactie buitenland 5te |i'ASHINGTON- De Verenigde laten hebben in hun niet afla- mde strijd tegen het interna- onaal terrorisme tot nog toe en tker 68.000 mensen opge- 3kt. Dat heeft de hoogste Ame- >ai ikaanse militair, generaal [yers, volgens Amerikaanse i." iedia van gisteren gezegd. 'ï'd )e voorzitter van de Amerikaan chefs van staven kwam op de roppen met het aantal in een jactie op aantijgingen van men- ;nrechtenorganisatie Amnesty iternational dat de gevangenis p de marinebasis Guantanamo lay 'de goelag van onze tijd is »worden'. Myers deed de uit haken van de Amnesty af als ibsoluut onverant woordelij k Het Internationale Rode Kruis sinds dag één op Guantana- do. Het is in wezen een modelin- chting", aldus de generaal. Hij rkende dat er vergrijpen had- en plaatsgehad die het dag licht niet kunnen verdragen, maar ook dat daar kordaat te gen is opgetreden. „We hebben 325 onderzoeken gehad naar vermeende misstan den. We hebben honderd geval len gehad van laakbaar hande len en honderd mensen tegen wie op een of andere manier stappen zijn ondernomen", zei de generaal tegen de zender Fox News. De behandeling van de ge detineerden is goed, zei hij. „De contracten voor het leveren van voedsel, om er zeker van te zijn dat onze gedetineerden het juiste moslimvoedsel krijgen, be dragen 2,5 miljoen dollar per jaar. We hebben er dertienhon derd korans uitgedeeld in der tien talen", aldus Myers. ANP van onze redactie buitenland MADRID - De regio Andalu sië in het zuiden van Spanje zal met sms-berichten inwo ners waarschuwen tegen hoge zomertemperaturen. De be richten zijn vooral bedoeld voor inwoners die gevoelig zijn voor hitte, zoals ouderen en gehandicapten. Ook ouders van kinderen on der de vier jaar kunnen zich voor de dienst inschrijven. De sms-berichten waarschuwen als de temperatuur boven de 40 graden Celsius komt. Ook de hoofdstad Madrid be gint met een drie maanden du rende campagne om te voorko men dat mensen bezwijken aan de zomerhitte. De Spaan se weerdiensten vernachten een wanne zomer. In 2003, toen in heel Europa tiendui zenden mensen stierven door extreem hoge temperaturen, stierven er 141 Spanjaarden meer dan normaal. ANP/AFP rOCKHOLM - Een op de vijf weden is voorstander van het ivoeren van een een algeheel sokverbod bij mensen thuis. lat blijkt uit een peiling van et onderzoeksbureau Sifo in op- racht van het Zweedse woon- jdschrift Ons Huis. -dt. lensen die een rokertje willen ssteken moeten dat maar op et balkon of in de tuin doen, al- iis een groot deel van de onder- Volgens het onder- iek lijken vooral ouderen voor ander van maatregelen die ver- er gaan dan het rookverbod it vanaf morgen geldt in kroe- inen restaurants. ANP (Advertentie) Jongeren verzamelen schoenen die op straat zijn achtergebleven na een zelfmoordaanslag in Hilla. van onze redactie buitenland HILLA - De sjiitische stad Hilla is het doelwit geweest van op standelingen. In de Iraakse stad, 95 kilometer ten zuiden van Bag dad, kwamen gisteren bij twee aanslagen 27 mensen om en raakten 128 anderen gewond. De eerste aanslag was gericht te gen vijfhonderd politiecomman- do's die protesteerden voor het kantoor van de burgemeester. Zij eisten uitbetaling van achter stallige salarissen. Een man liet midden tussen de betogers zijn explosieven afgaan. De tweede zelfmoordenaar droeg net als de eerste een gordel met springstof fen. Hij bracht die tot ontplof- fing toen de betogers vluchtten na de eerste explosie. Een getui ge vertelde dat het aantal slacht offers moeilijk is vast te stellen omdat zo veel lichamen uiteen zijn gereten. In Hilla kwamen bij een zelfmoordaanslag in fe bruari al 118 mensen om. De aanslagen van gisteren zijn op geëist door Zarqawi. Diens groe pering probeert een wig te drij- foto Hassan Ali/EPA ven tussen de soennitische en sjiitische gemeenschap. Sinds het aantreden van de sjiitische premier Jaafari op 28 april zijn al zevenhonderd mensen door aanslagen omgekomen. De rege ring is in Bagdad een veiligheid soffensief begonnen. 'Operatie Bliksem' moet binnen twee we ken naar de rest van het land worden uitgebreid. ANP/RTR ATHENE - Twee Griekse overvallers hebben in de nacht van zondag op maandag laten zien dat ze goede manieren hebben. De gemaskerde mannen overvielen de bedrijfs leidster van een fastfoodrestaurant bij haar woning in Ilion, een voorstad van Athene. Ze dwongen haar onder bedreiging van een vuurwapen om in hun auto te stappen en de kassa in haar restaurant te openen. Daaruit stalen ze 3000 euro. De twee welopge voede berovers zetten de vrouw daarop opnieuw in de au to en leverden haar voor haar woning af. De overvallers verdwenen vervolgens spoorloos. ANP/DPA HARARE - De kwakkelende vliegmaatschappij Zimbab we Air ligt onder vuur nadat ze onlangs in een Boeing slechts één passagier vervoerde. Het bedrijf heeft met Du bai een nieuwe bestemming in het aanbod opgenomen, maar er lijkt niet veel klandizie voor. De Zimbabwaanse regering heeft Zimbabwe Air op het matje geroepen. Het 'incident' gebeurde twee weken geleden. De passa gier had alle 205 stoelen van de Boeing 737 voor zich al leen, tijdens zijn 6000 kilometer lange vlucht van Dubai naar Harare. Heen zaten er volgens de krant 49 passa giers in. Het toestel moet 120 mensen vervoeren om uit de kosten te komen. ANP/DPA MOSKOU - De laatste twee Russische militaire bases in Georgië worden gesloten. Dat heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov gisteren tegen persbureau Interfax gezegd. Lavrov onderhandelde in Moskou met zijn Georgische ambtsgenoot Salome Zoerabisjvili. De bases in Akhalkala- ki en Batoemi moeten uiterlijk in 2008 zijn ontruimd, al dus Lavrov. ANP VATICAANSTAD - Paus Benedictus XVI heeft zich giste ren gemengd in het debat dat in Italië woedt over kunst matige bevruchting. Hij betuigde zijn steun aan de Itali aanse bisschoppen, die de kiezers hebben afgeraden om bij het referendum over verruiming van de wet over vruchtbaarheidsbehandelingen hun stem uit te brengen. De uitslag van het referendum op 12 en 13 juni is pas gel dig bij een opkomst van minstens 50 procent. ANP BAIDOA - Plannen om de nieuwe Somalische regering tij delijk te vestigen in een stad in het zuiden van het land, hebben gisteren tot gevechten geleid. De strijd kostte in de stad Baidoa zeker vijftien mensen het leven. Somalië wordt al veertien jaar geteisterd door burgeroorlog, maar kreeg vorig jaar na lange onderhandelingen een nieuwe re gering. De regering bevindt zich nu nog in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. President Yusuf wil zich eerst vesti gen in het zuidelijke Baidoa omdat Mogadishu te gevaar lijk zou zijn. Opponenten van Yusuf zien hem als een handlanger van Ethiopië. Zij zijn bang dat een verhuizing naar Baidoa, dat dichter bij de grens met Somalië ligt, de president meer macht geeft. ANP van onze redactie buitenland KHARTOEM - Soedan heeft gis teren het hoofd van de Neder landse afdeling van Artsen zon der Grenzen (AzG) opgepakt. Gisteravond is de Brit Paul Fore man op borgtocht vrijgelaten. De Soedanese regering is er boos over dat AzG-Nederland een rapport heeft uitgebracht over honderden verkrachtingen in de regio Darfoer. Een AzG-woordvoerster in Am sterdam toonde zich 'geschokt en verontwaardigd'. „Het is ons mandaat om ons uit te spreken over schending van mensenrech ten." Ook minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking vindt dat de zaak niet door de beugel kan. ANP JorHans Gertsen (Advertentie) HUSSEL - De Europese Com- issie onderzoekt of de handel honden- en kattenbont in de fle unie kan worden verboden. Europese ministers van mdbouw hebben gisteren in iissel bij de commissie op- tuw aangedrongen op maatre den tegen de handel in dit ort bont. Eurocommissaris Ky- ianou van Consumentenzaken eft toegezegd dat hij op korte tmijn met een initiatief komt. itwee keer eerder stond het on- nverp op de agenda van de mi sters van Landbouw, maar de ui'opes Commissie stelde tot toe steeds dat er onvoldoen- 'rechtsgrondslag zou zijn voor in algeheel verbod in de unie. in aantal lidstaten, zoals Bel- en Italië, heeft de handel in honden- en kattenbont al wel verboden, in navolging van de Verenigde Staten. De Neder landse minister Veerman van Landbouw voelt er weinig voor om dat voorbeeld te volgen, om dat controle op de naleving vrij wel onmogelijk is als niet alle EU-landen meedoen. Vrijwel alle lidstaten zijn voor een EU-verbod op de import van en handel in honden- en kat tenbont, zo bleek gisteren. Veer man hield eurocommissaris Kyp- rianou vervolgens voor dat ook het Europese publiek doortas tend optreden van de commissie zou waarderen. „Als er een on derwerp is waarvan iedereen be grijpt dat je het beter op Euro pees niveau kunt regelen, dan is het dit wel", aldus Veerman. De Cypriotische eurocommissa ris beloofde daarop dat hij op korte termijn met een voorstel komt. Organisaties als Wakker Dier ij veren al jaren voor een Euro- BRUSSEL - De Franse geit aldus eurocommissaris Kyprian- waarbij in januari de gekke- ou gisteren. Na de ontdekking koeienziekte (bse) is vastge- in Frankrijk besloot Europa te steld, was zeer waarschijnlijk onderzoeken of de gekkekoeien- een geïsoleerd geval. De ziekte ziekte zich ook onder geiten had lijkt niet verspreid onder geiten, verspreid. ANP pees verbod op honden- en kat tenbont. In Azië worden jaar lijks volgens schattingen twee miljoen honden en katten gefokt en vervolgens vaak op gruwelij ke wijze geslacht voor hun vacht. Het bont komt terecht in kattenspeeltjes, kleding, schoei sel en beeldjes. Op de etiketten staat doorgaans niet vermeld dat er honden- of kattenbont in verwerkt is. Het Franse 'nee' tegen de 'Euro pese grondwet' kwam volgens Veerman niet ter sprake tijdens de eerste vergadering van Euro pese ministers sinds het Franse referendum van zondag. „In de wandelgangen werd er natuur lijk wel veel over gepraat." De Franse minister Bussereau van landbouw zei triest te zijn. „Het regent in Brussel, zoals vrijwel altijd. Maar vandaag regent het ook in mijn hart." GPD IprWierd Puk iRLIJN - Mocht zij 'Frau Bun- skanzler' worden, dan wil Au la Merkel (50) 'Duitsland die- De leidster van de CDU ltd gisteren officieel gepresen- wd als kanselierskandidaat i de christen-democraten bij vervroegde Bondsdagverkie- Qgcn op 18 september. [armee krijgt Duitsland twee imeurs. Voor het eerst kan n vrouw de baas worden in 'Kanzleramt' in Berlijn. En Bondsrepubliek krijgt moge- _jkeen kanselier uit de voorma- SieDDR. utse media gaan er al vanuit de race is gelopen nu de •U/CSU in de peilingen op 47 procent uitkomt, een voor sprong van zeventien punten op de sociaal-democraten van bondskanselier Gerhard Schroder. Zij buigen zich al over de vraag of een vrouwelij ke kanselier nu wel of niet als 'Frau Bundeskanzlerin' moet worden aangesproken. En zij wroeten in Merkels privé-leven en verleden. Daar duikt dan Merkels tweede echtgenoot op, de scheikunde- professor Joachim Sauer. In Duitsland, waar bekende perso nen hun privé-leven dankzij strikte wetgeving vrij eenvoudig kunnen beschermen, bestaan nauwelijks foto's van Sauer. De Oost-Berlijnse wetenschapper, een oude universiteitsvriend met wie zij na het stuklopen van Angela Merkel foto RTR haar eerste huwelijk met Ulrich Merkel trouwde, schuwt de openbaarheid. Sauer heeft zijn eigen leven en zegt dit graag zo te willen houden. Nu Merkel de nieuwe leider van Duitsland lijkt te worden, geeft zij meer prijs over haar privé-le ven. Volgens commentatoren is dit een bewuste poging om het bestaande beeld van haar als een 'ijspegelachtige machtspoli tica' te corrigeren. Vrouwelijke aanhangers zien Merkel, die met Margaret Thatcher wordt verge leken, als een voorbeeld. 'Angie' houdt zich toch maar staande in die politieke 'slangenkuil'. Wijs geworden door de pogin gen van haar mannelijke, katho lieke rivalen in de CDU/CSU haar onderuit te halen, hield de Oost-Duitse domineesdochter haar emoties en kwetsbaarhe den liever verborgen. Maar nu zij van de jaloerse partijbaron nen weinig meer heeft te duch ten, gunt Merkel het publiek steeds vaker inkijkjes in haar persoonlijk leven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5