Natuurkunde was te doen ubileumeditie Anywave met okale helden en grote namen Kwart eeuw etalage Schouwse pop Waterscooter voor hulpverleners Bierbrouwer in de prijzen Jongen gewond bij schuurbrand Havenschap verkoopt grond cunst dinsdag 31 mei 2005 OOSTKAPELLE - De Stichting Strandexploitatie Wal cheren (SSW) mag deze zomer in Oostkapelle een waters cooter gebruiken voor hulpverleningsacties op het water Het college van B en W van Veere heeft daar toestemming voor gegeven. De afgelopen twee jaar heeft de stichting ook een water scooter ingezet in Vrouwenpolder. In beide badplaatsen zijn de laatste jaren zandbanken ontstaan, waardoor het steeds moeilijker werd die gebieden te bereiken met de reddingsboot. De jetski wordt met stickers duidelijk gemarkeerd als hulpverleningsvaartuig en mag alleen worden gebruikt voor reddingsoperaties. Er wordt niet mee gepatrouil leerd. KAPELLE - De tripel van Bram Hoogesteger van de Deltabrouwers is afgelopen weekeinde verkozen tot het beste amateurbier van Nederland. De Kapellenaar won op het Open Nederlandse Kampioenschap, in de Grolsch-brouwerij in Enschede, de eerste prijs in zijn ca tegorie: lichte bieren boven de zes procent. Daarna werd de tripel ook nog eens gekozen tot beste bier van alle cate gorieën. Hoogesteger liet daarmee 406 inzendingen achter zich. „Ik was wel een beetje verbaasd", aldus een trotse Hooge steger. „Ik had niet verwacht dat dit bier al zo goed beoor deeld zou worden: mijn planning was eigenlijk om pas vol gend jaar voor het Nederlands kampioenschap te gaan." Het geheim van zijn tripel zit hem in de toevoegingen: „Ik heb er wat gember in gedaan, dat werkt als smaakver- zachter." KAMPERLAND - Een zeventienjarige jongen uit Wilhel- minadorp is in de nacht van zondag op maandag met brandwonden in het ziekenhuis beland. Hij was in een schuur aan de Brugstraat aan een scooter aan het sleute len, toen hij door een steekvlam brandwonden opliep aan zijn gezicht en arm. De brandweer bluste de schuur brand. TERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports wil grond verkopen aan spoorwegbeheerder Prorail voor de aanleg van de Sloelijn. Dat is de nieuwe spoorlijn van Vlissin- gen-Oost naar het Zeeuwse hoofdspoor tussen Amemui- den en Lewedorp. Het gaat om ruim 2,2 hectare. Zeeland Seaports wil 1,7 hectare verkopen aan Prorail voor 70.624 euro (4 euro per vierkante meter). De overige 0,5 hectare, nodig als tijde lijk werkterrein, wil het havenschap gratis ter beschik king stellen aan Prorail. Die geeft de grond na de aanleg weer terug aan het havenschap. Het algemeen bestuur van Zeeland Seaports vergadert donderdag over het voor stel van het dagelijks bestuur. De spoorverbinding met een viaduct over de Bernhard- weg bij Vlissingen-Oost én over de Postweg en A58 moet augustus 2007 klaar zijn. De nieuwe Sloelijn vervangt de oude, niet geëlektrificeerde goederenlijn die langs Hein- kenszand en Eindewege naar het Zeeuwse hoofdspoor loopt. Dr Rolf Bosboom ERIKZEE - Lokale en regio- e helden en bekende en min bekende bands van buiten provincie wisselen elkaar af, gende week op de jubileum- tie van Anywave in Zierik- De bekendste namen zijn van Peter Pan Speedrock, Katoen, Plaeto en Gruppo ïrtivo. ditiegetrouw is de inbreng i groepen met Schouwse wor- groot. Naast Springsteen en idemark, die ter gelegenheid het 25-jarig bestaan van het ival (opnieuw) zijn gevormd, nen Fitting, Djinns of Razzle, lfreakz en Hollow Men uit directe omgeving, mg bestaat nog maar kort. trio (Erik de Keijzer, Rens denberg en John Poot) kent enlopende achtergronden, is terug te horen in de mu- een mengeling van wa ve, funk, punk, pop en jazz. Fit ting bereikte dit jaar de finale van de talentenjacht Hooi koorts. Djinns of Razzle komt uit Renes- se en speelt grungerock. Stijl- freakz is een rapmetalband uit Zierikzee. The Hollow Men, ooit begonnen als The Speed Kings, maakt uiteenlopende soorten rock en bestaat uit Remko Ver hulst, Pascal van Vliet, Robbert van Hoften en Martin de Jong. Ook de andere Zeeuwse regio's zijn redelijk goed vertegenwoor digd op Anywave, met het Walchers/Zeeuws-Vlaamse folk- trio The Old Firm, het gitaar kwartet Void of Air, de West- Zeeuws-Vlaamse metalband Badly Preserved en de Goese rockgroep Astral Motors. Het programma op vrijdag avond wordt ingeluid door de Limburgse punkrockband Su perhero en The Apers. De pu bliekstrekker van die avond is Peter Pan Speedrock, het spij kerharde powerrocktrio uit Eindhoven waarop live al jaren geen maat staat. Het podiumge luid werd, met hulp van de Zweedse producer Tomas Skogs- berg, onlangs ook met succes vastgelegd op het album Spread eagle. Nauwelijks minder heftig is de Nederlandstalige rock van Van Katoen, de eigenzinnige band die zaterdagmiddag in de festi valtent optreedt. Eerder dit jaar verscheen het album Lef. door Oor omschreven als 'een heerlij ke bak herrie'. Op zaterdagavond gaat de aan dacht vooral uit naar Plaeto en Gruppo Sportivo. Plaeto is de groep van Sandro van Breemen, die na de hit The road ahead uit City to City stapte en een eigen gitaarrockband begon. De groep heeft een Zeeuws element met drummer Jeroen Polderman, die ook in Rebba the Loon en bij Danny Vera speelt. Gruppo Sportivo scoorde eind jaren zeventig enkele grote hits Hey girl, Disco really made it) en is nadien door frontman Hans Vandenburg herhaaldelijk opgeheven en daarna opnieuw leven ingeblazen. Dit jaar is de band, grotendeels in de oude be zetting, opnieuw op tournee. Het festival wordt zater dagnacht in de zaal van Brogum afgesloten door dj Edwin uit Zie rikzee, die vooral klassiekers uit de jaren tachtig draait. Anywave, Brogum-terrein, Zierik zee. Woensdag 8 juni, 14.00 uur: kindertheater Kobus Flip. Vrij dag 10 juni, 20.15 uur: Superhero, 21.00 uur: The Apers, 23.00 uur: Peter Pan Speedrock, 24.00 uur: The Old Finn. Zaterdag 11 juni, 13.55 uur: Fitting, 14.35 uur: Djinns of Razzle, 15.15 uur: Void of Air, 15.55 uur: Stijlfreakz, 16.40 uur: Van Katoen, 18.00 uur: Badly Preserved, 18.45 uur: Hollow Men, 19.30 uur: Astral Motors, 20.15 uur: Springsteen, 21.30 uur: Plae to, 22.30 uur: Gruppo Sportivo, 24.00 uur: Trademark, 01.10 uur: dj Edwin. Kees de Feiter stond al vele malen op het Anywave-podium. Ook dit jaar is hij van de partij, als zanger van de formatie Springsteen. foto Dirk-Jan Gjeltema William filliam Boone heeft geen examenstress. De vmbo-leerling van het Calvijncollege in krabbendijke liet gisteren de studieboeken |inks liggen. De jeugdige inwoner van Rilland jicas al om 6.00 uur te vinden in de kas om vele honderden tomatenplanten een goed plekje te keven zodat ze optimaal vrucht kunnen dragen. Pas om 16.30 uur zat dat werk erop, waarna hij haar huis ging om lekker te eten. wanavond eet hij zo goed als zeker zeebaars, kvant samen met een vriend ging hij gisteravond kissen langs de Westerschelde. Hij heeft zo zijn favoriete plekjes die hij niet al te bekend wenst ie maken. Vanochtend rinkelt de wekker weer vroeg en gaat hij wederom de kas in. Pas vanavond duikt hij achter zijn biologieboeken. Volgens William staat hij goed zodat de noodzaak er niet is om hog echt veel te studeren. Maarten Nederlands, dat ging wel goed. Maarten Se- ghers uit Heikant verwacht dat hij gisteren gen ruime voldoende heeft gescoord. Hij moest én tekst verklaren en één samenvatten. Jeide onderdelen van dat examen gingen hem joed af, zo vertelde de havo-scholier van het teynaertcollege in Hulst bij thuiskomt. De bei- Ie teksten waren volgens hem niet moeilijk en lij had ook niet veel tijd nodig om ze tot zich te nemen. „Nee, het ging goed." Gisteravond was foor hem een rustige avond. Vandaag moet hij examen Engels, zijn beste 'ak. „Dat kan je of dat kan je niet." Hij behoort, met een gemiddelde van 7,7 tot de eerste groep. ,Veel leren kan je daar niet voor." Anna De druk is van de ketel voor Anna Dieleman. De vwo-eindexamenleerlinge van de ste- lelijke scholengemeenschap Nehalennia in Mid- lelburg verhuist binnenkort naar Amsterdam im daar tandartsenij te gaan studeren. Zater dag kreeg ze eindelijk via de post te horen dat ie niet naar Groningen of Nijmegen moet maar ïaar de hoofdstad, haar eerste keus. „Ik ben zo Ie heeft er vreselijk veel zin in om daar haar stu- lentenleven te beginnen, maar moet nu wel als le gesmeerde bliksem op zoek naar een kamer. Einds zaterdag vraagt ze iedereen die ze kent of lij of zij iets weet waar ze vanaf eind augustus erecht kan. Liefst niet te duur en liefst enigs- :ins in de buurt van het centrum, laar weekeinde is al met al redelijk rustig verlo- ien. Gisteren pakte ze de draad van het examen tveer op. Dus tijdig opstaan om samen met haar luders te ontbijten en daarna thuis te studeren. Eerst wiskunde en vervolgens biologie. Het eind- ixamen wiskunde staat voor vanmiddag op het irogramma, biologie voor donderdagmiddag. En daarna op kamerjacht. door Raymond de Frel Ze gaan er eens goed voor zitten, maar natuurkundeleraar Anton Blommaert slaat na een paar secon den het opgavenboekje met de juis te antwoorden alweer dicht. Dan straks maar op internet kijken naai de juiste antwoorden. De tijd van af wachten is begonnen, al hebben vmbo'ers Rick van Ravestein, Rian- ka Haemers en Steven Thilleman van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen best een goed gevoel over het examen natuurkunde. Het drietal heeft zojuist de 41 opga ven van het natuur- en scheikun- de-examen doorgeploeterd. Alhoe wel, ploeteren... het ging eigenlijk best, in een aardig tempo. Anderhalf uur kregen ze de tijd, maar Anton Blommaert constateerde dat zeker negentig procent van de leerlingen al na drie kwartier weer buiten stond. „Je zou kunnen denken: wij hebben heel slimme leerlingen. Ze hadden maar één minuut per vraag nodig, terwijl je er eigenlijk iets meer dan twee per vraag hebt. Het gevaar is wel dat ze vliegensvlug door de opgaven zijn geracet. Dat kan punten kosten", vertelt Blom maert. Een heel klein beetje morsen kan voor Axelaar Rick (17), Oostburger Steven (16) en de Temeuzense Rian- ka (15) overigens geen kwaad. Zij hebben hun schoolonderzoeken, die in de eindbeoordeling twee keer zo zwaar wegen als het landelijke exa men, redelijk doorlopen. Rianka ging met een 6,5 het examen in, Rick had een zes achter zijn naam staan en Steven had een 6,2 als uit gangspositie. Andere koek Na een eerste week vol praktijk proeven was het natuurkunde-exa- men de eerste schriftelijke toets voor de vmbo'ers. En dat is toch net even andere koek dan het praktijk- werk. „Tijdens een praktijkexamen heb je gewoon het idee dat je echt aan het werk bent. Daarom vind ik praktijkexamens makkelijker. Bij een theorie-examen weet je niet pre cies wat je kunt verwachten. De en veloppen blijven namelijk tot het laatste moment gesloten", vertelt Steven. Toch zag hij niet echt op tegen de Vwo-leerling Ezra zag het examen wiskunde gisterochtend als een zware kluif, maar had er toch vertrouwen in dat hij het zou halen. foto Mechteld Jansen natuurkundetest. Hij weet immers wat hij wel en niet goed kan. „Bere keningen vind ik altijd lastig." Zo ging hij de mist in bij de derde vraag. Daarin stond dat een mara thon - 42.195 meter - in twee uur, vijf minuten en 38 seconden was ge lopen. De leerlingen werd naar de gemiddelde snelheid van de loper gevraagd. „Het exacte antwoord stond niet bij de multiple choi- ce-mogelijkheden, wat de opgave wat verwarrend maakte. Je moest namelijk zelf het getal afronden. Dat is voor sommige leerlingen een lastige stap", weet Blommaert. Naast Steven gaf ook Rianka een fout antwoord. Rick had het met 5,6 meter per seconde wel bij het rechte eind. Als Blommaert het opgavenboekje met de juiste antwoorden doorbla dert, spitst het trio de oren. Zeker als het over opgave 30 gaat, die han delt over een NTC-weerstand. Op de open plaatsen in een schema Volgend jaar verkassen Rianka, Rick en Steven naar het ROC in Ter- neuzen, maar eerst willen ze een aantal maanden geld verdienen. „Het liefst wil ik aan de slag bij een schildersbedrijf, want ik wil later schilder worden", zegt Steven. Hij heeft dan concurrentie van Rick, al is de Axelaar al bijna van een bij baantje verzekerd. „Ik heb stage ge lopen bij schildersbedrijf Wilhelm. Ik mag daar waarschijnlijk terugko men." Maar eerst wachten er nog vakken als wiskunde en Engels. De eerste schriftelijke horde is achter de rug, wat een zeker gevoel van opluch ting geeft. Vooral omdat het drietal een redelijk gevoel heeft over hun resultaten. Docent Blommaert: „Dit examen was niet moeilijk, ik denk dat het niveau van onze schoolon derzoeken hoger was. Maar ik wil ook niet spreken van een weggever tje. Dat was vorig jaar het geval, nu was het wel wat meer op niveau." moesten de NTC en stroommeter worden getekend. Rianka gaat er met de volle mep vandoor, Ricks ge zicht betrekt en Steven gaat uit van de helft van de totaalscore. „Meest al vul ik een antwoord in en kijk er daarna niet meer naar. Ik had dit examen eigenlijk een stuk zwaar der verwacht. Ik had het trouwens niet supergoed geleerd. Ik heb de materie wel een aantal keer overge lezen, maar dit soort dingen moet je eigenlijk al lang voor het examen onder de knie hebben", zegt ze. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Je wordt nooit wereldberoemd op Schouwen- Duiveland als je niet op Anywa ve hebt gespeeld. Dat zegt zan ger Kees de Feiter. Vijfentwin tig jaar geleden speelde hij met The Bruce Band op het Zierik- zeese festival. Zaterdag 11 juni doet hij het nog eens dunnetjes over met Springsteen. Ook Tra demark gaat - na 23 jaar afwe zigheid - nogmaals het Brogum- podium op. In 1981 kreeg een aantal Schou- wen-Duivelandse muzikanten een - naar later bleek goed - idee. Ze wilden een eilandelijk festival, een dag waarop alle mu zikanten konden laten zien wat ze in hun mars hadden. Dat werd Anywave, bedoeld als eta lage van de Schouwen-Duive- landse popmuziek. Een etalage waar je als muzikant, zegt De Feiter, maar al te graag in wilde staan. „Daar werkte je naar toe. Want spelen op Anywave was en is gewoon enorm stimulerend en inspirerend." Tussen Anywave toen en nu zit een behoorlijk verschil. Wat licht, geluid en organisatie be treft is Anywave steeds profes sioneler geworden, Het idealis tisch uitgangspunt om beginnen de Schouwen-Duivelandse bands een kans te bieden voor publiek hun kunnen te tonen, is losgelaten. De Feiter betreurt dat: „Vroeger speelden heel goe de, maar soms ook heel slechte bands op Anywave. Maar het waren wél allemaal Schou wen-Duivelandse bands." De Feiter was zelf één van de vaste gasten op het festival. „Ik denk dat ik van de 24 Anywaves toch wel zo'n 18 keer als muzi kant op het toneel heb gestaan. Wat het zo anders maakt, is het feit dat je heel dicht op je pu bliek zit. Ik heb met Crosshead ook op festivals als Beachpop ge speeld, maar dat is toch heel an ders." Wat Anywave voor muzi kanten zo aantrekkelijk maakt, is dat er een heel breed pubhek op af komt. Veel breder dan het publiek dat doorgaans concer ten bezoekt Extra spannend Een optreden op Anywave is. vergeleken met een 'normaal' concert, extra spannend. „Het moet allemaal in een uurtje ge beuren. Het is meteen in de vier de versnelling." Gaat wat De Feiter betreft zater dag 11 juni ook gebeuren. Het tienkoppige Springsteen gaat zich, belooft hij, met verve wer pen op de krakers van The Boss. Op het programma onder meer troefkaarten als Out in the Street, Hungry Heart, Glory Days en het meeslepende The Ri ver. Tot een echte 'Rewave' - het voor één keer terughalen van de bandjes die in de beginperiode op Anywave speelden - komt het niet. Naast Springsteen is het alleen Trademark die we derom het Brogumpodium be klimt. Trademark was destijds 'een probeerseltje' na het uiteenval len van de roemruchte Kortdag Band. De twintigers van toen zijn nu veertigers. „Maar bij de eerste repetitie was het alsof we na een vakantie weer begonnen waren. Het was meteen weer als vanouds, zelfs beter dan vroe ger, naar mijn idee", aldus Tra- demark-toetsenist Willem van Maanen. Zelf speelde hij in ver schillende bands op het Anywa ve-podium en daarbij ging het hem vooral om plezier in de mu ziek. „De muziek blijft altijd trekken. En Anywave blijft van wege het reüniegevoel toch al tijd bijzonder." i Katoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33