Kunstuitleen in Gravensteen Sportdag draait om het spel Rapport vondsten Korte Nobelstraat toch in de maak KORTING Auto twee keer gestolen CDA wil fractiesteun terug Drankrijder gepakt Dronken man slaat vrouw Vernielingen pude stadsgevangenis moet voor publiek toegankelijk blijven Goese woning beschadigd Mobieltje Hypotheken Verzekeringen Pensioenen O AutoTrack.nl TILROE OPTIEK GRATIS UV-ZONNEGLAZEN insdag 31 mei 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Melita Lanting ZIERIKZEE - Alle vondsten die de opgraving in de Korte No belstraat in Zierikzee hebben op geleverd, komen toch op papier. Lange tijd is het onduidelijk ge weest of het eindverslag van de omstreden opgraving er zou ko men. Onlangs zijn het gemeente bestuur en Archeomedia - het bedrijf dat het archeologisch on derzoek heeft uitgevoerd - tot overeenstemming gekomen. In het rapport komen alle vond sten te staan, zoals potscherven, pelgrimsinsignes, vijzels of het drie centimeter hoge tinnen bis schopsbeeldje. „Het is een mooi onderzoek geweest en zal zeker heel veel kennis geven over de vroegere bewoning in Zierik zee", zegt directeur A. Vermeu len van Archeomedia. „Dat kan zeker van pas komen als er nieuwe opgravingen wor den gedaan in Zierikzee. Dan kan je veel gerichter gaan zoe ken omdat je al het een en ander weet. En dat scheelt weer in de kosten." Het archeologisch onderzoek in de Korte Nobelstraat is aan het einde van het jaar 2003 uitge voerd. Dat het rappoi't zo lang op zich heeft laten wachten, is vooral een centenkwestie, legt wethouder R. van der van der Wekken uit. „Ze hadden naar hun mening nog wat rekeningen open staan, en naar onze me ning was dat niet zo." De opgraving in de Korte No belstraat was aanleiding tot een enorme bestuurlijke affaire, die uiteindelijk vier wethouders de kop kostte omdat het project fi nancieel enorm uit de hand is ge lopen. het project heeft rond de zes ton gekost, terwijl er ruim 50.000 euro voor was uitgetrok ken. Vermeulen van Archeome dia verwacht nog enkele maan den nodig te hebben om het rap port uit te werken. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De auto van een inwoner van Zierikzee is binnen drie dagen twee keer gestolen. De rode Peugeot 205 is voor de eerste keer gestolen in de nacht van vrijdag op zaterdag vanaf een parkeerterrein op de Fonteijne in Zierikzee. Later op de dag werd de auto teruggevonden in de Nieuwe Bogerdstraat. De auto had kapotte banden, vel gen en ook een bumper was kapot en er viel niet meer mee te rijden. De volgende dag (zondag) ging de eigenaar nog maals naar zijn auto, en toen was de wagen opnieuw ver dwenen. BURGH-HAAMSTEDE - De fractie van het CDA wil in de volgende raadsperiode de financiële ondersteuning voor de fracties terug. Dat zegt raadslid C. Boogerd. Deze gemeentelijke bijdrage is in november 2002 door de ge meenteraad afgeschaft. „Het is allemaal misschien een beetje te snel afgeschaft", zegt Boogerd. „Zo gaat dat soms. Maar wij houden bijvoorbeeld wel eens een bijeen komst met belangengroepen zoals de ondernemers en dat gaat nu op eigen kosten." Volgens Boogerd is het niet voor iedereen altijd even gemakkelijk om dat op te bren gen. Zijn fractie stelt voor om herinvoering van de bijdra ge pas ter discussie te stellen bij het aantreden van de nieuwe raad, na de verkiezingen volgend jaar. „En dan kan het wat ons betreft best een lager bedrag zijn. De helft is ook voldoende, dat zie je wel aan de bedragen die de fracties hebben uitgegeven." In 2004 hebben de frac ties 26.200 euro gekregen, daarvan is ruim 9000 euro uit gegeven. De rest is teruggestort in de gemeentekas. MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is zondaga vond, even na negenen, betrapt op het rijden onder in vloed. De automobilist reed op Plein 1940 tegen een stel auto's en wilde er vandoor gaan. Omstanders hielden hem in bedwang. De politie hield de man aan en bracht hem naar het bureau. Daar bleek hij te veel te hebben gedron ken. De man kreeg een rijverbod van vijf uur. Tegen hem is aangifte gedaan door een 31-jarige man uit Hoorn, een van de omstanders op Plein 1940. Hij was in zijn hand ge beten en moest daarvoor naar de dokter. MIDDELBURG - Op de Goese Korenmarkt in Middel burg is zondagavond, tegen middernacht, een 39-jarige Middelburger aangehouden. Hij wordt er van verdacht een 53-jarige plaatsgenote te hebben geslagen. Ook heeft hij een deur van een woning aan de Eigenhaardstraat in Middelburg vernield. De man bleek dronken. ILLAND - Op de Westelijke puiweg in Rilland zijn tussen mdagmiddag twee uur en gis- rochtend half acht landbouw- ertuigen vernield. lorEsme Soesman w [ERIKZEE - Een dependance n de kunstuitleen in het Zie- :ar kzeese Gravensteen. Dat is de 2 ekomstige invulling die de ge- eente Schouwen-Duiveland dit moment voor ogen heeft et de voormalige stadsgevange- s aan de Mol. Uitgangspunt is it Gravensteen - nu de collec ts van de gemeentelijke musea orden samengevoegd - voor et publiek toegankelijk blijft. itiator achter de Schou- Ntlen-Duivelandse kunstuitleen 0{ de Junior Kamer (JK) Schou- a-Duiveland. In overleg met gemeente en de stichting tuwse Kunstuitleen (tegen- ki oordig CBK Zeeland) is onder nti eer Gravensteen als mogelijke b catie voor een vestiging uit de oi is gekomen. Aan de JK de ti aak om deze optie op mogelijk- iden te toetsen. Gemeente of fentueel een derde partij dra- n bij kunstuitleencentra de intwoordelijkheid voor loca- i en bemensing. Het CBK is, hi hetst directeur K. Ginsberg, hiinstantie die collectie en za- t k in als know-how en software us brengt. 'estigingen Ni et CBK Zeeland heeft vestigin- in Goes, Temeuzen en Vlis- d ogen. Een stek op Schou- s en-Duiveland ontbreekt. On- 15 inks digitalisering van de col- blijft de kunstuitleen ge- lat bij de mogelijkheid om erk direct aan het pubhek te inen, zegt Ginsberg. „Als je inst in huis haalt, wil je het rst zien. Je moet de verf kun- n ruiken. De techniek bekij- i. Het formaat kan ook afwij ken", licht ze toe. Vestiging in de regio heeft bovendien als gro te voordeel dat de collectie op kunstenaars in de regio kan wor den toegespitst. Dat kan voor makers een extra stimulans zijn. „Zeker als het om een nieuwe vestiging gaat kun je dat met al lerlei betrokkenen zelf opbou wen." Ook de gemeente Schou wen-Duiveland trekt de plan nen in een breder perspectief. De kunstuitleen zou met wissel tentoonstellingen op het gebied van hedendaagse beeldende kunst kunnen worden uitge breid, is de gedachte, Deze expo sities vinden nu nog in het Stad huismuseum plaats, maar de be doeling is dat dit museum zich in de toekomst vooral 'histo risch' zal profileren. Met het gemeentelijk plan van aanpak Kansrijk Verleden komt er een einde aan de huidige mu seale opzet waarbij sprake is van twee verschillende locaties. De Zierikzeese musea zijn nu nog gevestigd in het voormalig stadhuis aan de Meelstraat (Stadhuismuseum) en het Gra vensteen (Maritiem Museum). De bedoeling is de collecties sa men te voegen en onder te bren gen in het stadhuiscomplex. Daarmee komt Gravensteen 'leeg te staan', maar wordt als het aan de gemeente ligt dus niet afgesloten. Een bezoek aan het gebouw wordt door een breed pubhek gewaardeerd. De zestiende eeuwse gevangenissen op de eerste verdieping alleen al zijn voor velen een attractie. Wel zijn er een aantal voorwaar den aan de openstelling verbon den, zoals veiligheid van het pu bliek en behoud van het kwets bare historische interieur. Dat betekent dat een bezoek aan de eerste verdieping alleen onder toezicht (camera of gids) kan plaatsvinden. De diverse locaties hebben alle maal hun voor- en nadelen, geeft Ginsberg desgevraagd aan. Maar Gravensteen is er; mo numentaal en midden in het cen trum gelegen. „Maak daar ge bruik van." an tractoren zijn ruiten inge- agen of ingegooid. Ook de rui- n van bouwketen sneuvelden er werd een brandblusser egges poten. ai schadebedrag is nog niet be nd. Als het aan B en W van Schouwen-Duiveland ligt, gaat het Gravensteen straks onderdak bieden aan de kunstuitleen. GOES - Aan een woning aan de Oostsingel in Goes is grote scha de ontstaan door de bouw van een parkeergarage voor het ap partementencomplex Groene Veste. Eigenaar J. Reijerse heeft Dura Vermeer Bouw Zeeland, de aannemer van het complex, aansprakelijk gesteld. Volgens Reijerse zit er niets an ders op dan de woning - waarin zijn ouders wonen - af te bre ken, omdat het huis 'total loss' is. De meeste schade is oktober vo rig jaar ontstaan bij het aan brengen van een stalen dam- wand voor de parkeergarage. De damwand bevindt zich op zo'n drie meter van de zijgevel van de woning. Om de bouwput droog te houden is bronbema ling toegepast. Dat is de tweede oorzaak van de problemen, al dus Reijerse. zeeuwse almanak Trots was die Middelburger op zijn nieuwe mobiele tele foon. Aan iedereen die het wil- j de weten liet hij de nieuwste I snufjes van het apparaatje zien. I Er zat een fototoestel op. Een videocamera, er kon zelfs een navigatiesysteem op worden I aangesloten. Totdat hij het ringende mobieltje uit zijn broekzak wilde pakken tij dens een kleine boodschap. De man kreeg het machientje half te pakken, vervolgens gleed het uit zijn hand en viel uiteindelijk in de pot. Hij be dient zich sinds kort weer van zijn oude gsm-toestel. Eentje die nog wel werkt. Slolionsslraal 2-4, 4321 JB Middelburg, Tel 01 18 - 615151 Thuis in. RISICOBEHEER De allergrootste autosite van Nederland Leerlingen van de Beatrixschool in Zierikzee en de Deltaschool in Goes hadden gisteren sportdag. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 'OOR ALLE AANBIEDINGEN KIJK OP WWW.TILROE.NL (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) LLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 ZONNEBRIL OP STERKTE VANAF 40,00 MET OOK KINDERZONNEBRILLEN door Melita Lanting ZIERIKZEE - De zoete aard- beienlueht van de yoghurtdrank- jes komt je tegemoet in de kanti ne van sportcentrum Onderdak in Zierikzee. Aan de tafels zit ten 85 leerlingen van de Bea trixschool in Zierikzee en de Deltaschool in Goes. Ze hebben sportdag, maar nu even niet want het is tijd voor een broodje en wat drinken. De verstandelijk gehandicapte kinderen zijn al vanaf half tien 's ochtends bezig met verschil lende sporten. „Ik heb judo ge daan en en het kennismakings- spel", vertelt Rianne. „En ook aquatraining. Dat vind ik heel leuk, bewegen op muziek." Ze zwaait even illustratief met haar armen heen en weer. Rian ne zit aan tafel met Eelke, Ke vin en Stefan. „Ik heb ook judo gedaan", vertelt Eelke. „Tegen Rianne en ik ben heel sterk." Rianne knikt. „Maar niemand heeft gewonnen, het gaat ge woon om het spel." Met deze sportdag is een oude traditie weer - gedeeltelijk - in ere hersteld. Tot zeven jaar gele den was er een Zeeuwse sport dag voor kinderen van de zm- lk-scholen. Sinds enige tijd zit ten de Beatrixschool in Zierik zee en de Deltaschool in Goes onder één paraplu en daarom is de traditie van de sportdag weer opgepakt, vertelt directeur H. Willemstein. „Voor de kinderen is het een hele bijzondere dag. Uit Goes zijn ze vanochtend in hun sportkleren in de bus ge stapt en sommigen waren best zenuwachtig." Verschillend niveau De groep kinderen verschilt nog al in leeftijd en niveau. De jong- sten zijn zes, de oudsten twin tig. „Alle kinderen hebben een kaart gekregen. Daarop staan de sporten afgebeeld met een pictogram en de tijden. Dan kun nen ze zelf zien wat ze gaan doen." Kevin laat zijn kaart zien en wijst aan dat zijn volgen de sport slagbal is. Alle kinde ren verzamelen zich in de grote sportzaal. Eén van de docenten legt uit wat er gaat gebeuren. „De teams van de Beatrixschool speelt tegen de teams van de Del taschool. Aan het einde van de wedstrijden weten we wie.." „De beste is", roept een van de kinderen keihard door de zaal. Ze storten zich met enthousias me op het spel. Sommigen ren nen zich de longen uit hun lijf om op tijd bij het volgende honk te zijn, anderen doen het ietsjes rustiger aan. „De sportdag wordt begeleid door studenten van het Cios in Goes", vertelt Willemstein. De studenten de monstreren de spelletjes en bege leiden de kinderen die hulp no dig hebben. Willemstein hoopt van de sportdag weer een tradi tie te maken. „Misschien in de toekomst zelfs weer met alle zm- lk-scholen in Zeeland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29