ethouder neemt zijn verlies PZC PZC De doodskoppen werden duur verkocht Overname bejaarden woningen laat nog op zich wachten w m* "Wm ersmalling Goese Zusterstraat gaat voorlopig niet door b 13 Versm 'wee tuinen bekijken Kats Vooravond ible League ^AAZËT 4 A Si JÊ. A fj*' Br W- Mishandeling ex-vrouw bestraft Straf wegens dreigen ambtenaren Drankrijder gepakt Plantenactie Bangladesh succesvol agenda Algemene Operationele Technologie studeren? Koor Srétenje treedt op in Kloetinge dinsdag 31 mei 2005 jor Frank Ball lor Frank Balkenende jOES - Het Goese college van jirgemeester en wethouders oet water bij de wijn als het at om de invulling van de Zus- straat in de Goese binnen- id. Versmalling van de straat or aan de noordzijde de gevel- ind uit te bouwen, is op de lan- baan geschoven. larnaast mag Recreatieprojec- i Zeeland BV (van de familie lontjens uit Middelburg) op de ek Zusterstraat Wijngaard- aat een gokautomatenhal ves- ;en met maximaal zestig auto- aten. De speelzaal vervangt de automatenhallen van lontjens aan de Grote Markt de Voorstad. Die tellen bij el- ar ook zestig automaten. college laat zijn eis vallen it Loontjens het pand naar ren uitbreidt. In de ogen van gemeente zou dat een mooie nzet voor herinrichting van Zusterstraat zijn. Loontjens alleen bereid de gevel naar ren te halen, als er negentig tomaten mogen worden ge- aatst, omdat de verbouwing ATS - In het weekeinde van za- rdag 11 en zondag 12 juni zijn pee tuinen te bezichtigen in ats. eerste tuin is die van Riet en ick Willebrands aan de Dijk- raat. Dit is een tuin met onder eer (klim)rozen en hortensia's. tweede tuin is die van Mare Anke van Strien aan de oordlangeweg. Dit is een land- liappelijke tuin met niet alle- lagse vaste planten. Ook is er n vijver met moeras, een krui- m- en pluktuin, een moestuin i een kleine fruittuin. In beide inen staan beelden van Frida Overbeeke-Verschuur. De linen zijn van 10 tot 17 uur te izichtigen. HOLEN - In de Grote Kerk in lolen wordt zaterdag een koor- rond gehouden. Doel is meer ekendheid te geven aan de Bi- e League en om gelden te wer- nvoor de bijbelverspreiding. ible League houdt zich voorna- lelijk bezig met bijbelversprei- ng- ereldwijd verspreidt de orga- satie jaarlijks zo'n 20 miljoen bels. kooravond vangt om half ht aan. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJ Kapelle -Tel. 0113-33^33 Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl anders niet rendeert. In de Goe se gemeenteraad is daar echter geen hand voor op elkaar te krij gen. Goes voert al jaren een uit- sterfbeleid voor automatenhal len, in een poging gokverslaving (vooral onder jongeren) terug te dringen. Voor een ruime raads- meerderheid is uitbreiding van het aantal automaten dan ook onbespreekbaar. Wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad) heeft de afgelopen maand nog geprobeerd Loon- jens aan 'eerder gemaakte af spraken' te houden, maar de au tomatenhalexploitant houdt voet bij stuk. Daarom staat het college het samenballen van twee automatenhallen aan de Zusterstraat nu toe, ook zonder uitbouw van het pand. Linssen: „We zaten in een impasse, door vechten had niet zoveel zin." Loontjens vindt het op zijn beurt jammer dat de Goese raad geen negentig automaten tole reert. Directeur A. Loontjens: „Als ik over de plannen van Hol land Casino voor een Zeeuwse dependance lees, dan denk ik: die dertig extra automaten, waar gaat het over? Zo'n casino heeft honderden automaten." Nieuwe pui De exploitant verwacht uiter lijk na de zomer met verbouw van het pand aan de Zuster straat te kunnen beginnen. Er komt een nieuwe pui in en bin nen wordt de boel flink onder handen genomen. Wat er in de panden aan de Voorstad en Gro te Markt komt, wil Loontjens nog niet kwijt. Onderhandelin gen met gegadigden lopen nog. De bestemmingsplanwijziging voor de Zusterstraat houdt wel de mogelijkheid open de gevel- wand in de toekomst te realise ren. Daar moet dan wel een .t" MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 32-jarige man uit Goes veroordeeld tot een taakstraf van dertig uur voor het mishandelen van zijn ex. Het eerste geval van mishandeling gebeurde in juni vorig jaar toen hij zijn kinderen ging ophalen bij zijn ex. De vrouw wilde de kinderen niet laten gaan en dat leidde tot handgemeen. In december zocht de ex van de verdachte zocht hem op terwijl hij bij kennissen in huis zat. Verschil lende buren hebben gezien dat de vrouw begon met slaan en dat de man in eerste instantie had geprobeerd haar te sussen. Deskundigen schetsten de verdachte als man die de gevolgen van zijn daden niet goed kan inschatten. Zij achten de kans op herhaling aanwezig. Naast de taakstraf kreeg de man ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken opgelegd en verplicht reclasseringstoe- zicht. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Sluiskil is giste ren door de Middelburgse politierechter vex-oordeeld tot een werkstraf van dertig uur. De man had ambtenaren van de sociale dienst bedreigd met zware mishandeling omdat hij problemen had met zijn uitkering. Het strafblad van de man wijst uit dat hij de daad bij het woord kan voegen. Volgens de raadsman van de verdachte zijn er inderdaad behoorlijke fouten gemaakt door de sociale dienst. De ver dachte die moet leven van de bijstand kwam vijf maan den zonder uitkering te zitten. De rechter benadrukte dat ze het jammer vond dat er fou ten zijn gemaakt, maar dat de man volwassen genoeg is om op een andere manier te reageren. „Het lijkt voor u normaal om geweld te gebruiken", aldus de rechter. Om de kans op herhaling te verkleinen eiste ze ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken. marktpartij op inspringen. Wet houder Linssen wil vooruitlo pend daarop de Zusterstraat wel verfraaien. Het gaat om een tijdelijke invulling. „Ik denk aan voorzieningen voor fietspar- keren en wat bomen. Nu is het een en al kaal trottoir. Over an derhalf jaar is dat deel van het centrum aan de beurt, in het ka der van het Masterplan Binnen stad. De Zusterstraat nemen we dan mee." Lein de Wolf van het Oosterscheldemuseum toont een fopkannetje. door Freek Janssen YERSEKE - Bijna niemand weet nog van hun bestaan af, maar hun namen klinken nog altijd even mooi: dorpen als Clauskynderkerke, Stuivezand, Mog- gershil, Welzinge en Aendijcke. Het zijn enkele van de 117 Zeeuwse kerkdorpen die door het water van de kaart zijn ge veegd. In het Oosterscheldemuseum in Yerseke is nu een tentoonstelling te zien over de verdronken dorpen van Zuid-Beveland. De expositie loopt tot en met 5 november, want dat is 'Sint-Fe- lix quade saterdach': de dag waarop in 1530 de Sint-Felixvloed Zeeland teister de. Hoewel het zwaartepunt van de tentoon stelling op Zuid-Beveland ligt, kunnen bezoekers ook een hoop leren over ver dronken dorpen in andere gedeeltes van Zeeland. Op een overzichtskaart is mooi te zien dat bijna alle dorpen daar lagen waar nu de kustlijn loopt. Behal ve dan in Zeeuws-Vlaanderen: daar lij ken de plaatsjes vooral geconcentreerd rondom het vroegere eiland Biervliet. In de vitrines liggen gebruiksvoorwer pen uit misschien wel de bekendste ver dronken stad na Atlantis: Reimerswaal. Het is de privé-collectie van Yerseke- naar Izak de Wee en zijn vriend Adri Hoogstrate. Samen hebben ze jarenlang gegraven op de plek waar nu de Kreek- raksluis bij de Oesterdam ligt. Ze moes ten vaak diep graven met de schop om ergens te stuiten. De Wee wijst tot aan zijn borst: „Dat kostte echt bloéd, zweet en tranen. Hard werken, maar ook ontzettend mooi. Het was soms net of je goudkoorts had." Vaak lukte het niet om iets in één keer op te graven. Dan moesten de twee veer tien dagen wachten. Het spitten kon al leen op zaterdag, als ze vrij waren. En het moest ook nog eens laagwater zijn, het liefst rond het middaguur. In veel voorwerpen die ze hebben opge graven, zit een gat. Dat is geen toeval: „We prikten eerst met een priem in de grond, om te voelen of er iets zat. Als je weerstand voelde, kon je gaan graven." Het is alweer een jaar of 25 geleden dat de schop de grond in ging. „Je mag er nu niet meer aankomen. Dat mocht toen eigenlijk ook niet, maar daar werd niet zo nauw naar gekeken", zegt De Wee. Eén van de voorwerpen waar hij het meest trots op is, is het fopkannetje. Dat bestaat uit drie drinkkannetjes, die aan elkaar vast zitten. Maar er zitten gaatjes tussen de wanden. De Wee: „Vandaar dat het een fopkannetje werd genoemd: je dronk dus niet één glaasje leeg, maar drie." Van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land staat er een collectie vondsten uit het verdronken dorp Nieuwlande, vlak bij Krabbendijke. De verzameling be staat uit penningen, gespen, drukletters en mondharpen uit de vijftiende eeuw. Een aantal panelen vertelt de bezoekers meer over de verdronken dorpen. Zoals over Jacob Ermerins, die in 1776 onder zoek deed naar Reimerswaal en er een foto Dirk-Jan Gjeltema 235 bladzijdes tellend boek over schreef. Er zijn tekeningen en schilde rijen uit vroeger tijden te zien, zoals fan- tasieschetsen van Reimerswaal en van de toren van Bath, die nog boven het wa ter uitstak. Maar op de schilderijen wer den de zaken vaak mooier voorgesteld dan ze waren, vertelt Lein de Wolf van het Oosterscheldemuseum. „Al is bij voorbeeld de toren van Valkenisse nog lang zichtbaar geweest. Over dat dorp zijn mooie dingen te ver tellen. „Je kunt er de contouren nog zo mooi van zien", zegt De Wolf. „Tot een jaar of vijftien geleden kwamen hob byisten nog regelmatig beenderen jat ten uit de begraafplaats, naast de kerk van Valkenisse. Het schijnt dat die doodskoppen nog duur verkocht wer den ook, voor een gulden of vijfhon derd. Ik heb wel eens gehoord dat jon gens in Amsterdam met die doodshoof den achter in hun auto rondreden." De tentoonstelling is open van maan dag tot en met zaterdag, van tien tot twaalf uur 's ochtends en in de middag van één tot vier. Vanaf half september is het museum gesloten op maandag en zaterdag. MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is zondaga vond, even na negenen, in zijn woonplaats betrapt op het rijden onder invloed. De automobilist reed op Plein 1940 tegen een stel auto's en wilde er vandoor gaan. Omstan ders hielden hem in bedwang. De politie hield de man aan en bracht hem naar het bureau. Daar bleek hij te veel te hebben gedronken. De man kreeg een rijverbod van vijf uur. Tegen hem is aangifte gedaan door een 31-jarige man uit Hoorn, een van de omstanders op Plein 1940. Hij was in zijn hand gebeten en moest daarvoor naar de dok ter. GOES - De eerder in mei gehouden plantenverkoopactie van leerlingen van de tweede klas havo/vwo en gymna sium van het Goese Lyceum heeft achthonderd euro opge bracht. Alle vijfhonderd planten zijn in één dag verkocht, huis-aan-huis en op de Grote Markt in Goes. De op brengst wordt door een speciale actie nog verdubbeld tot 1600 euro. Het geld is bestemd voor het planten van fruit bomen in Bangladesh. De plantenverkoop maakte onder deel uit van het lesprogramma Check it out van het ont wikkelingscentrum COS Zeeland. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3,19- 21 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgeno ten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; 's-GRAVENPOLDER - Sporthal de Zwake, 18.00 uur: Start avondvierdaag se; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersbal; RILLAND - Wiekslag, 18.30 uur: In schrijven en start avondvierdaagse; SINT-MAARTENSDIJK Maartens- hof, 19.30 uur: Optreden Schorrekoor; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) Advertentie HET PARLEMENT VRAAGT UW MENING OVER DE EUROPESE GRONDWET door Ingrid Huibers KATS - Woningcorporatie Zorg- voorwonen uit het Brabantse Sprundel is er nog niet in ge slaagd om de ongeveer tweehon derd bejaardenwoningen van Woonzorg Nederland op Noord-Beveland over te nemen. De Brabantse vereniging kocht vorige zomer wel twaalf verou derde woningen in Kats van Woonzorg Nederland. Dit tot grote opluchting van de Noord-Bevelandse gemeente raad. Die ergerde zich al gerui me tijd aan het trage tempo waarmee Woonzorg Nederland plannen maakte voor een brood nodige renovatie van de wonin gen in Kats. Zorgvoorwonen wil haar activi teiten op Noord-Beveland graag uitbreiden, maar heeft tot op he den geen overeenstemming kun nen bereiken met Woonzorg Ne derland. „Zodra we het project in Kats hebben afgerond, ga ik weer bij Woonzorg Nederland aan de bel trekken", zegt direc teur J. Pooyé van ZorgOoorwo- nen. „Op het moment dat je iets kunt laten zien, heb je over het I (Advertentie) Wij helpen je in de running te blijven! wvav.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschool frW Zeeland algemeen een betere onderhan delingspositie." In Kats wil Zorgvoorwonen tien huizen bouwen. Vijf daarvan zijn bedoeld voor starters. De andere vijf worden levensloop- bestendig, zodat er ouderen kun nen wonen. De starterswoningen worden verkocht als maatschappelijk ge bonden eigendom. Dat betekent dat ze onder de marktprijs wor den aangeboden. Daarbij geldt wel de verplichting dat de wo ning bij verhuizing weer aan Zorgvoorwonen moet worden aangeboden. Winst of verlies wordt dan gedeeld. Overleggen De woningcorporatie hoopt vol gende maand het ontwerp voor de woningen aan burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland aan te kunnen bieden. Daarna wil de corpora tie op korte termijn overleggen met geïnteresseerde starters om te kijken of de nu ontworpen wo ningen aan de verwachting vol doen. Wie er uiteindelijk in het nieuw- bouwwijkje in Kats komen te wonen, bepaalt woningcorpora tie Zorgvoorwonen. De gemeen te heeft echter wel als voorwaar de gesteld dat de huidige inwo ners van Kats voorrang hebben op andere Noord-Bevelanders. Mensen van buiten het eiland komen pas als laatsten in aan merking. KLOETINGE - Het Zeeuws By zantijns Koor Srétenje treedt za terdag 11 juni samen met het ge mengd koor Zanglust uit Geleen op. Het concert vindt plaats in de Geerteskerk in Kloetinge. Srétenje zal onder meer de volksliederen uit Rusland, Let land en Oekraïne ten gehore brengen. Het repertoire van het Limburgse Zanglust bestaat on der meer uit opera, musical en klassiek. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij boekhandel de Koperen Tuin in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27