Het spookte op Het Paauwhof De opbrengst van het hout gaat in de spaarpot r 23 Kustgids belicht alle vondsten aan de vêêkrand dinsdag 31 mei 2005 erfgoed In 1864 liet het zeer welva rende echtpaar Johannes en Anna Vereecken hun boerderij Het Paauwhof ver eeuwigen door Jan Haak, een schilder uit Hulst. Zij zelf staan natuurlijk (en zelfs nog goed gelijkend) ook op het schilderij - Jan Haak was van oorsprong portretschilder. Johannes Vereecken staat rechts achter de haag, moe der Anna in het midden in de klederdracht van het land van Hulst, en hun 20-jarige zoon en opvolger Johannes Fransiscus staat links. Een voorbijganger op het weggetje onderlangs de dijk waar de boerderij aan ligt, tikt eerbiedig aan zijn pet. Het Paauwhof ligt in de Stoppel dijkpolder bij Vogelwaarde. Het is oudland. Rond 1200 is er al sprake van Stoupedich (Stoope- dijk) dat door de monniken van Cambrai drooggelegd en be werkt wordt. En stoop is moge lijk een vroege benaming voor een stelle - een hoge plaats op de schorren waar de schapen kunnen overnachten. Stoop, Stoppeldijk; wellicht is er een verband. Hoe dan ook, het land verdronk weer en pas rond 1640 kwam er een eind aan de drijven de periode van de Stoppeldijk polder. Het Paauwhof zal toen ontstaan zijn. De eerste eigenaar wordt genoemd in 1656, ene Simon Cornelis Jonker. Het boerenhuis lijkt sterk op andere boerenhui zen in Axel of Zaamslag die in deze tijd gebouwd zijn. De schu ren die op het schilderij te zien zijn, lijken jonger. Die dateren waarschijnlijk van het einde van de 18e eeuw. De eerste 17e eeuwse schuren zijn dus al snel vervangen, misschien omdat de boerderij onstuimig groeide. In 1864 was de hoeve al honderd hectare of meer. We zien op het schilderij een gro te hoeve met schuren en een ruim huis met een mooi aange legde tuin; een aparte kruisvor mige siertuin met daarnaast een grote moestuin. De bonenstok- ken staan al kruislings in het ge lid. Een hond en een kat kuieren in de buurt van de mensen mee. Als je goed kijkt, zie je de twee de hond, de waakhond, staan voor z'n hondenhok naast het huis. Een knecht te paard komt naar de weg gereden. Tussen de twee schuren in is de mestvaalt met daarop een drietal rode (wit- rik)koeien. Een koppeltje kip pen met een parmantige haan lopen voor de schuur. Maar waar het om draait zijn de drie figuren achter de haag. Rechts dus de oude boer Johan nes, hereboer en burgemeester van Stoppelsdijk en Boschkapel- le. In het midden Anna Maria de Pouter die als dienstmeid op de boerderij kwam werken, een 'va derloos' kind kreeg, en zeven jaar later trouwde met Johan nes. Het kind, Johannes Fransis cus, werd door dat trouwen geëcht. De zoon trad volledig in de sporen van z'n vader. Hij werd boer en burgemeester en bovendien ook nog lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Ook wat de dienstbode betreft, volgde hij de oude Johannes na. Kort nadat Johanna van der Ven, een dienstbode op de boer derij, een kind had gekregen, trouwde hij haar. Johannes II bracht het bedrijf tot nog grote re bloei, kocht veel grond, extra huizen en een molen. Hij was zo rijk dat hij aan velen in de buurt geld leende. Omstreeks 1883 vond Johannes II het oude 17e-eeuwse huis niet omdat hij met z'n borst tegen de muur geplakt zat, is de bult van Cies - die nog in de muur vast zat - op z'n borst terecht geko men. Alleen is die ouwe bult door de smak in tweeën gebro ken... Onze laatste bultenaar heeft dus de grote bult op z'n rug gehouden en er van voren op borsthoogte nog twee bultjes bij gekregen. Sinds die tijd heeft niemand zich meer in dat torenkamertje gewaagd. Netwerken De eerste pachter kon het niet bolwerken op Het Paauwhof. In 1932 kwam de familie Verschue- ren uit Hengstdijk naar de grote hoeve. Via pastoor De Kerf uit Hengstdijk kenden ze de eigena resse van Het Paauwhof, dat was namelijk Elisa de Kerf. Dat hielp; netwerken zijn al zo oud als de wereld. En zo togen de Verschuerens met hun kinderen naar het grote Paauwhof met z'n villa, z'n drie schuren, z'n twintig hectare weiden, z'n tach tig tot honderd stuks mestvee, met honderd hectare akker- bouwgro'nd die ze in de loop der tijd uitbreidden tot honderd veertig hectare. Met heel veel personeel in het begin. En ook het gezin Verschueren groeide goed op Het Paauwhof. Het huis was groot zat om de acht kinderen, vijf meisjes en drie jongens, een plaats te ge ven. De spoken hebben zich nooit meer vertoond, die zijn de finitief op de vlucht geslagen voor die grote, rumoerige kinder schaar. Spoken houden immers van eenzaamheid. De eigenaars, de kinderen van Elisa de Kerf, beiden onge trouwd en nogal bourgondisch levend, hebben in de loop van de jaren veel grond en gebou wen verkocht aan de Verschue rens: Met de schuren is het slecht ge gaan. In 1953 is er een afge brand, in 1967 is een andere in gewaaid. Het huidige grote be drijf is puur akkerbouw met mo derne, stenen schuren, een grote villa tussen oud geboomte en twee eigentijdse huizen in de na bijheid. Want de moderne Paauwhof wordt gerund door drie broers, Edy, Leon en Ge orge. Gerard Smallegange Het oude Paauwhof bij Vogelwaarde, in 1864 geschilderd door Jan Haak. Het nieuwe Paauwhof (gebouwd rond 1883) anno 2005. foto Dirk-Jan Gjeltema deur, gleden zeker wel twintig witte, vrouwelijke geesten naar binnen en begonnen een wilde rondedans. Op een slecht mo ment werd Cies bij z'n lurven ge pakt en vloog hij enige malen door de kamer. Plotsklaps stop te het geestenfeest. Cies werd te gen de muur gekwakt, zodanig dat hij er niet meer vanaf kon. De plaaggeesten verdwenen en Cies hing tegen de muur. 's Mor gens werd hij door z'n makkers met veel moeite van de muur ge trokken. Toen bleek dat Cies z'n bult kwijt was; die was in de muur blijven zitten. Gewond was hij niet, alleen maar moe en gelukkig. Uiteraard ging het nieuws van de verdwenen bult snel door heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Al gauw meldde zich weer een bultenaar. Het ritueel herhaalde zich: hij wordt in de torenkamer gebracht, de geesten verschij nen en hij ziet alle hoeken van de kamer. Tenslotte wordt ook hij tegen de muur gesmeten, al leen belandt hij niet met z'n rug maar met z'n borst tegen de muur. 's Morgens wordt ook hij met moeite weer losgetrokken. Helaas, helaas, nu is het experi ment mislukt. De bult op z'n rug is nog levensgroot aanwezig. En meer passen bij z'n status. Hij liet het afbreken en zette er een grote hoge villa voor in de plaats. Vanwege het torentje aan de zijkant van die villa wordt de boerderij, die in heel Zeeuws-Vlaanderen bekend heid geniet, ook Het Kasteelken genoemd. Helaas, Johannes Fransiscus kan niet lang genie ten van z'n nieuwe huis, want een jaar later overlijdt hij. Zijn weduwe blijft met twee doch ters achter in de kolossale villa. De ene dochter trouwt met een boer uit Graauw en verdwijnt uit het (historisch) gezicht. De andere dochter Elisa trouwt met de grote bierbrouwer De Kerf uit Sint Jansteen. Dat echtpaar krijgt twee kinderen, Joseph en Janna. Die blijven ongetrouwd en erven uiteindelijk Het Paauw hof met alle grond. Het huis staat een poosje leeg en wordt daarna met de hoeve verpacht. Dat leegstaande huis heeft nog al wat beroering gebracht. Vol gens de volksmond spookte het toen in Het Paauwhof, met na me in het hoge torenkamertje van de villa. Het zal wel niet waar zijn, maar het verhaal (waarschijnlijk ont staan in de scheersalon van Vo gelwaarde) is te mooi om onver meld te laten. Cies uit Rapen burg (buurtschap bij Vogelwaar de) had een bult op z'n rug en was dus nogal gehandicapt. Hij was schoenmaker; behalve kleer maker was er voor zulke men sen ook geen ander beroep moge lijk. Hij leed echter niet al te zeer onder zijn euvel en pakte wekelijks zijn pintje en legde een kaartje in het stamineeke. Tijdens een lange kroegzit sloot Cies een weddenschap af dat hij wel een nacht in de spookruimte durfde door te brengen. Zo ge zegd, zo gedaan. Cies werd door z'n makkers naar de beruchte torenkamer gebracht en alleen gelaten. En jawel, om 12 uur 's nachts begon het geestenfeest. Via een onzichtbare blinde Schelpen zoeken op het strand van Oostkapelle. archieffoto Ruben Oreel Aan de Zeeuwse kust is al tijd van alles te ontdekken. Vogels en andere dieren, plan ten, schelpen, lichte en donkere luchten - het hele jaar door, in elk jaargetij. De kust is niet voor niets in trek bij mensen. Vooral langs de vloedlijn, op z'n Zeeuws de vêêkrand, is er veel te zien. Vaak dingen die moei lijk thuis te brengen zijn en, ze ker als ze uit de onderwaterwe reld afkomstig zijn, ietwat ge heimzinnig aandoend. Ze prik kelen de nieuwsgierigheid. De handzame Strand- en wad- dengids Noordzee en Oostzee geeft op veel vragen een ant woord. Weliswaar ligt in de alge mene informatie de nadruk op de Oostzee en het Waddenge bied, maar de uitgebreide détail gegevens over alles wat aan de kust groeit, bloeit en aanspoelt zijn van dien aard, dat ze ook voor de Nederlandse Delta zeer bruikbaar zijn (al zou een apar te gids voor het Deltagebied ze ker niet misplaatst zijn). Uitgangspunt is het geven van een toelichting op wat er langs de kust allemaal te vinden en te bekijken is. Leuk voor mensen die hun nieuwsgierigheid graag bevredigd zien. Resten van zee dieren, schelpen, slakkenhuisjes en andere skeletjes - maar wel ke? Ligt er blaaswier of gaat het om een andere soort, of zijn het algen of zeesla? Wie herkent de vuistgrote eierballen van de wulk, de rugschelp van de zee kat of de bruinzwarte eikapsels van stekelroggen? De antwoor den op de vragen zijn in de gids te vinden. Ook handige tips over: het verza melen van strandvondsten (nooit zeedieren proberen te pre paren die nog vlees of inwendi ge organen bevatten; die gaan rotten en erg stinken); het ma ken van foto's aan zee (wacht tot er wolken voorbij drijven); hoe om te gaan met de blauwe en gele haarkwal; wanneer er de meeste vogelveren te vinden zijn (tijdens de rui) en hoe ze er van verschillende soorten uitzien. Foto's verklaren de sporen die op slik en zand gevonden wor den. Er is veel aandacht (foto's en toelichting) voor de zoogdie ren, vogels en vissen. Ook datge ne wat doorgaans onder water blijft komt aan bod, zoals zees terren en -egels, schelpdieren, slakken en inktvissen, kreeftach- tigen, algen en tenslotte bloe men en planten - van rimpel roos tot zeekraal. Vaarroutes De mooiste vaarroutes in Neder land is de titel van een Capitool vaargids. Dat is altijd gevaar lijk: het woord 'mooiste' wordt verschillend uitgelegd. Want is een tocht over het Veerse Meer (genoemd in de gids) mooier dan een over de Grevelingen (ontbre kend)? Daar valt dus over te twisten. Er zijn 21 routes, ver deeld over het hele land, geselec teerd (met een totale lengte van 1.750 kilometer). Er is geprobeerd rekening te houden met variatie in land schappen en vaarwegen, wat een beter uitgangspunt is dan mooiste. De tochten voeren over rivieren, kanalen, vaarten, me ren, plassen en een zeearm (de Oosterschelde). Voor een water sporter die bij het uitstippelen van vaarroutes enige hulp op prijs stelt, is de gids bruikbaar. Maar er zijn steeds aparte navi- gatiekaarten of andere gedetail leerde kaarten bij nodig. Aan slordigheden in de toelich ting geen gebrek. Kijkend naai de twee tochten op de Zeeuwse wateren (nogal magertjes afste kend tegen de zes in Friesland), vallen die hinderlijk op. Zo is Zienkzee met de beste wil van de wereld geen dorp, maar al vanaf 1248 (en mogelijk eerder) een stad. Het Deltaplan is echt niet als gevolg van 'hooglopende maatschappelijke en politieke discussies' tot stand gekomen, maar was het eensgezinde ant woord op de Februariramp 1953. De discussies betroffen al leen de beveiliging van het Oos- terscheldegebied. Wandelingen Stadswandelingen zijn leuk en ze zelf met een gids in de hand ontdekken nóg leuker. Je kunt het eigen tempo en de hoeveel heid informatie die wordt opge nomen, in eigen hand houden. Pratende stadsgidsen zijn ook leuk, maar die storten in hun enthousiasme nogal eens veel te veel wetenswaardigheden over de steeds onthutster rakende wandelaar uit. De ANWB heeft een Wandelgids Stads wandelingen samenge steld. Er staan veertig wandel routes van drie tot acht kilome ter in, kris-kras door het hele land. Ze leggen de nadruk op de cultuurhistorische centra van de steden. Vijftien van de wan delingen zijn bewegwijzerd met de zeskantige ANWB-bordjes en twee met gekleurde stoepte gels. In Dordrecht geven hoge palen met een goudgele band de route aan. Bij iedere wandelrou te staat flink wat informatie. Zeeland is vertegenwoordigd met de Jacob Catsroute in Brou wershaven (met onder meer aan dacht voor stadswaag, resten van de omwalling, korenmolen De Haan en de Sint-Nicolaas- kerk), de patriciërs- en piraten- route in Zierikzee (patriciërs verwijst naar de monumentale koopmanshuizen, de rol van de piraten is onduidelijk) en de ma ritieme route in Vlissingen (die zich vooral richt op de boule vards en koopmans- en vissers havens). Rinus Antonisse Strand- en waddengids Noord zee en Oostzee door Georg Que- dens: Uitgave Fontaine, 's-Gra- veland, €11,90. De mooiste vaarroutes in Neder land door Rob Vemooy: Uitgave Van Reemst, Houten, €21,90. Wandelgids Stadswandelingen door Marion Meijer, Bruno Wijn- ands en anderen: Uitgave ANWB, Den Haag, €9,95. X KINDERBOERDERIJ De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Terneuzen is een druk bezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt we kelijks bericht over het wel en wee op de Terneuzense kinderboerderij. Het mag dan wel een mooi plaatje zijn, maar het moet zaterdag echt zijn opgeruimd. Een aantal flinke bulten ge kliefd hout geeft aan dat er in de voorbije weken flink gewerkt is door de Tragel-cliënten. Met name medewerker Maarten heeft zich bekwaam getoond met bijl en zaag. Nu helpt hij met het inladen van de houtblok ken, om ze vervolgens bij 'klan ten' af te leveren. Het hout hak ken is een tijdverdrijf voor de cliënten, maar ook een bron van inkomsten voor de boerderij. Hout dat voor niets wordt aange boden, wordt door de kinder boerderij met graagte aange pakt. De vraag is overigens gro ter dan het aanbod. De opbreng sten van de verkoop gaan in de spaarpot, bedoeld voor de aan schaf van speeltoestellen en af en toe een paar lekkere koffie koeken. Het hout moet nu echt weg, want zaterdag moet de volledige ruimte van de boerderij kunnen worden benut. Het jaarlijkse schaapscheerdersfeest staat voor de deur en bij goed weer be tekent dat zeker vier- tot vijf honderd bezoekers. Een boeren kar met trekpaarden, hoefsmid en mandenmaker behoren tot de topattracties, al gaat het er na tuurlijk eigenlijk vooral om de schapen met de oplopende tem peratuur van hun dikke jas te verlossen. Het feest is een jaarlijkse top dag voor de boerderij, al levert het in financieel opzicht nauwe lijks iets op. De opbrengsten van de verkoop van ijs, fris en bier en een kleine bijdrage voor een ritje op een pony gaan gro tendeels op aan de komst van ambachtslieden. Het is volgens beheerster Angeli- que de hoogste tijd voor het scheerfestijn. „Het weer is al pri ma en bovendien neemt de kans Medewerker Maarten zaagt stammetjes tot blokken haardhout. foto Peter Nicolai op ongedierte bij de schapen af als ze zijn geschoren. We heb ben nu al twee schapen met myiasis. Vliegen nestelen zich dan in de wol, leggen eitjes en vervolgens vreten maden zich in de huid. Die schapen worden zo dus bij wijze van spreken le vend opgevreten." Scheren en ontsmetten is dan de enige remedie. En dan is er nog een ziek schaap, dat deze lente een vierling ter wereld bracht. Een ontstoken uier - een zoge naamde blauwe uier - volgde. Angelique: „Dat is een soort rot tingsproces. Het is een heel on fris gezicht, want die uier sterft langzaam af. Die ontsteking kan overslaan op andere lichaamsde len van het schaap, soms met de dood als gevolg. Gelukkig lijkt de antibioticakuur aan te slaan. Sinds deze week staat dit schaap weer in de wei." Overigens zijn de meeste scha pen op de boerderij naamloos. Namen geven is ondoenlijk, al leen al gezien het feit dat er dit jaar met zeventien lammetjes sprake is van een heuse lamex- plosie. Slechts een enkele 'wol producent' gaat met een naam door het leven. Zo heeft cliënte Olga haar favoriete viervoeter Molly genoemd. „Want ik heb haar als eerste de fles gegeven", zegt ze trots. Vorig jaar deed An gelique tijdens het scheerfeest met haar eigen paard nog een de monstratie westernrijden, dit jaar neemt ze twee shetlandpo- ny's mee. „Daarop kunnen be zoekers ritjes maken. En onze vrijwilligers, veelal scholieren, mogen zich met hen uitleven tij dens een schoonheidswedstrijd - lees: borstelen en poetsen - en een slalomrace." Raymond de Frel Het schaapscheerdersfeest op de kinderboerderij aan de Ter neuzense Evertsenlaan wordt zaterdag gehouden van 13.00 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23