Weidehoek krijgt weer niveau PZC De haven van Setalland kende veel bedrijvigheid As m'n dat zonge droamde ik wèg Nieuwe raadkaart dinsdag 31 mei 2005 Natuurgebied Weidehoek bij Sint Laurens. foto stichting Het Zeeuwse Landschap De Weidehoek bij Sint Laurens gaat op de schop. In opdracht van de Landinrichtingscommissie Walcheren wordt er op gro te schaal grond verplaatst. Op het eerste gezicht zou je het niet zeggen, maar: er wordt natuur ontwikkeld. Steeds meer mensen hebben het fietspad door 'd'n oek' ontdekt. De Nederlandse aan duiding, voor wie niet bekend is. met die Zeeuwse term, is de Sint Laurense Weidehoek. Nog een andere naam voor dat gebied is de Zandvoortse weg. Eigenlijk dekt die niet helemaal de la ding, want naast die weg zijn er nog enkele, kortere wegen die slingeren door het vlakke land tussen Middelburg, Sint Lau rens, Grijpskerke en Buttinge. Als fietser geniet je van een prachtig uitzicht, want in dit ge bied, bestaande uit grasland, bouwland en een uitgebreid slo tenstelsel, kom je geen boom of huis tegen. Vanaf vorig jaar zijn grote trek kers en kranen een opvallend element in de Weidehoek. Zij zijn druk aan het werk in dit vlakke land. De werkzaamhe den zijn in het kader van de 'Na tuurontwikkeling Zandvoortse- weg', zoals te lezen valt op een groot bord dat in de grond gesla gen is. De uitvoering vindt plaats door de Dienst Landelijk Gebied in opdracht van de Land inrichtingscommissie Walche ren. Stichting Het Zeeuwse Landschap is de beheerder. De naam Weidehoek verraadt dat hier altijd al veel weilanden lagen. De lage ligging maakte het gebied ongeschikt voor be woning. In de 18e eeuw lag het poelgebied soms tot in mei on der water. Dat kwam doordat het water stagneerde tussen de twee hoger gelegen kreekrug gen, die het gebied begrensden. Op die kreekruggen liggen he den ten dage de wegen van Mid delburg naar Grijpskerke en Serooskerke. Het bleek niet een voudig om de ontwatering van de poelgronden te verbeteren. Er was namelijk een gevaar dat de aangrenzende kreekruggen met vruchtbare akkers zouden verdrogen. Ook de kwaliteit van het water bleek destijds een pro bleem. Het was te zout of te brak als drinkwater voor het vee. Om het gebied toch te ge bruiken voor het inscharen van vee werden in kleine kreekrug jes die in het gebied lagen put ten gegraven. Hierin werd regen water opgevangen dat als drink water voor het vee kon dienen. Pas in 1930 werd de afwatering verbeterd door de inwerkingstel ling van het gemaal Boreel in Middelburg. In tegenstelling tot de lage land bouwkundige waarden van het gebied waren de natuurwaar den erg hoog. Door het realise ren van het Natuurontwikke lingsplan worden veel natuur waarden, die afgelopen eeuw af genomen zijn, weer verbeterd. Het gaat dan met name om wei devogels en bijzondere vegeta ties. Dat de weidevogels het ge bied al herontdekt hebben, heeft iedereen afgelopen maan- De PZC sponsort Het Zeeuwse Laiidschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. den al kunnen ontdekken; de zil te vegetaties zullen in een iets langzamer tempo volgen. Dergelijke open, natte grasland gebieden zijn van groot belang voor vogels. Veel weidevogels, zoals de kluut, de bergeend, de tureluur en de grutto vinden er voldoende voedsel en nestgele genheid. In de winter wordt het gebied door andere soorten vo gels bezocht. Het is dan een be langrijk gebied voor bijvoor beeld de wulp, smient en rot gans. Zij vinden er volop voed sel en rust. Die rust is enerzijds toe te schrijven aan de geringe menselijke activiteiten. Daar naast is het een rustige omge ving omdat er weinig natuurlij ke vijanden zijn, zoals roofvo gels en kraaien. Om die reden worden er dan ook geen bomen of struiken aangeplant. Die zou den voor roofvogels namelijk een uitstekende uitkijkpost zijn om op eieren of jongen te jagen. Bijzondere vegetaties zullen de kans krijgen om zich te ontwik kelen doordat er hoogteverschil len in het gebied gemaakt wor den. Sommige delen van het ge bied worden wat opgehoogd. Door het maken van laagtes en greppels én het waterpeil op te zetten, ontstaan er overal ver schillen in vochtigheidsgraad. De hogere delen zijn duidelijk droger dan de lager gelegen de len. Ook is de zoutgradiënt van het water door het verschil in hoogte niet overal hetzelfde. De zoutgradiënt varieert van zoet tot licht brak. De combinaties van hoogtes en zoutgradiënt zor gen voor een unieke planten groei. Iedere plant heeft een ei gen voorkeur. Watermunt en wa terbies zijn planten die goed te gen natte voeten kunnen. De aardbei'klaver, moeraszoutgras en zilte schijnspurrie,.de naam zegt het al, groeien op een zout ere ondergrond. In en op het wa ter van de slootjes groeien plan ten die een meer brakke onder grond prefereren. En op de ho ger gelegen kreekruggen ontwik kelt zich een bloemrijk gras land. Momenteel liggen er 'dijken' van grond rondom het gebied. Dat is overtollige grond, die in depot is gezet. De grond wordt nog afgevoerd, waarna er een la ge kade resteert. De lage kades rondom het natuurgebied voor komen dat er teveel water in de sloten komt te staan. In geval van extreme regenval in de win terperiode houden zij het water enige tijd vast, totdat het sloot- peil in het landbouwgebied weer op orde raakt. Carolien van de Kreeke- Abrahamse Er bin van die liederen, die 'k noait vergete kan. "n Karretje dat op de zandweg ree', is t'r zö eêne. Weet je 't nog? Ik kreeg de groate griezels van dat lied. 'Ie komt nie mï tuus, die vrind, die vrind.' In ik ma dienke bie m'n eige: Wat zou d'r mee z'n gebeurd weze eé? Misschien wete julder 't nie, ma die voerman lag op de zaandweg, of mooglijk wel daar-neven. Tot vandaèg d'n dag verkeer ik in 't ongewisse wat 'm overkommen is. Ik dien ke toch dat 'n in z'n slaèp van z'n waègen evaollen is. Ma mien ongerust'eid was snél verdwene as de meêster ankon- digde da m'n moste gaè zienge: "t Is plicht dat iedere jongen. Voor d'onafhankelijkheid.' Dan sloeg t'n mee z'n striekstok op de voorste bank de maèt. Dan kwam d'r 'n soorte van bezeten' eid over oöns ene. Je zou d'r zowat bie uut de bank sprienge in deü de klasse gaè marchere. Oönze stemmen wiere, zoönder da m'n dat in konde ouwe, stees aarder. 'Hoezee, hoezee, voor Ne derland hoezee.' Jonges dat was even wat. As 't lied aof'eloape was, zaète m'n gewoon nog 'n paèr minuten naë te hijge. Ge lukkig waère d'r ok nog rustiger liedjes. Oönweerloeien 't Moaiste van aollemaèle was wè: 'In 't groene dal in 't stille dal.' As m'n dat zonge in' de klas se bie 't geluud van de viole van meêster Heijboer droamde ik eêmaè wèg. Ik zag druppeltjes elder waèter op kleine blomme tjes. Ma wè schrok ik m'n eige rot bie 't laoste couplèt. In spliet bie daèverend oönweerloeien d'n groasten. Dan zag ik aoltied in gedachten mien moeder loape mee 't iezere kisje. Dat zétte ze bie 't daèverend oönweerloeien midden op taèfel. Ik noait ewe- te wat t'r in zat. Ma draomao- tisch was 't wè. Mien zusje in ik wiere bie oönweer op de divan in de kaèmer geparkeerd. Daè laège m'n te bibbere bij de slaè- gen die vroeger vee aarder kloönke dan vandaège. Oönze groate broers liepe mee gewichti ge gezichten roönd. Ze keke mee 'n loer-oagje tussen de gerdie- nen deü naè de bliksemstraèlen. Ze tèlden de secoönden tussen weerlicht in doönderslag. Dan berekenden ze nauwkeurig oevèrre 't oönweer nog bie oöns vandaène was. Wilder op de di van, de tweê jongsten, keke mee oöntzag na de tweê oudsten, die a zö'n groate steun vö oönze moeder waère. Oöndertussen laège wilder mee angstige ge zichten te verlange naè 't ènde van 't noadweer. Mien zusje tegen mien: 'Bin jie benauwd?' Ikke: 'Bèneênt.' Mien zusje: 'Ma waèrom beef jie dan zö?' Ikke: 'Ik t'n bitje koud.' Een leugentje om 't bestwil mén sen. In werkelijkheid gierden de zenuwen deü mien lief in was 't klamme zweêt van duzend ang sten bie mien uut'ebroke. As 't gerommel verbie was, gien- ge m'n naè bute om te kieken waè 't onweer 'n braand veroor- zaèkt ao. In as 't èrreges braandde dan kwam de braandspuite vö d'n dag. Tegen d'n tied dat die op de plaèse van 't onheil was an'ekomme stienge de ménsen nog mee de èmmer- tjes in d'r aanden te kieke naè V&Kt, de laoste vonken van wat eêns 'n kapitaole boerderie was.Naè- dien wier d'r wïr ebouwd. Beter, moaier, oager. Zö veraanderde 't anzien van stad in streek, vö rekenieng van de brandwaar borgmaatschappij, in de loap van d'n tied zoönder dat je d'r èrreg in ao, tot wat 't noe is. In as m'n noe 'n aauwe zwart wit foto van vroeger zie, komt aolles wï nae bove. 't Vievertje midden op 't durp mee salamaanders in 't voorjaèr. De kraèkende iepen roöndom de kèrreke, bugend vö de naèjaèrse sturmen. De ramp die oöns durpje overkwam toen aolle iepen besmèt waère mee de iepenziekte. Boamen van vele jaèren oud moste geroaid aore. Oe goed kan ik m'n eige dat kaè- le gevoel erinnere, toe de boa- men rond de kèrreke verdwene waère. Natuurlijk wiere d'r di rect nieuwe boampjes eplaant. Ma oe zou zö'n aokelig dun stam metje 'n vervanger kunne weze vö die woudreuzen die an oöns durp die idyllische anblik gaève. Dan mö 'k ok aoltied dienke an die aauwe kerstanje- boam vö de pastorie, as 'n na tuurlijk centrum van oöns durp. Oe oöngeduldig wachtte wilder op de glimmende kerstanjes, mee de glaans, as op 't dierste meubelstik uut 'n paleis. De bank die artistiek roönd z'n stamme ebouwd was in waèvan deü de kinders riekelijk ge- bruuk emaèkt wier om te spele. Z'n wortels die in 'n wild patro- an in de aèrde om z'n ene groei den. Bin ik noe d'n eênigen die, mee weemoed vervuld, terugdienkt an dat heerlijke Zeêuwse durpje mee zevenoönderd inwoners? In dan te wete dat dat eêle Zeêland bezaoid was mee identieke durp- jes. 't Ei aomaè plaèse emaèkt vö 'n nieuw soorte van roman tiek. In daè is eigelijk ok niks mis mee. Joop van Zijp Over de raadkaart van vori ge week in Buitengebied schrijft C. J. H. Kooijman-Mol uit Sint-Annaland: „De oude ha ven van 'Setalland'. Na de ramp van 1953 is er op de schorren een nieuwe haven gekomen, wat nu een grote jachthaven is." Andere inzenders voegen er aan toe dat de mensen, die dui delijk voor de fotograaf pose ren, zich op de kaai, ofwel kaoie bevinden. De kaart is precies honderd jaar geleden door J. S. de Vos-Al- laart verstuurd aan mejuffrouw J. H. D. de Vos, per adres 'Den Weledelen Heer A. Bruist, Rijksontvanger te Hilversum'. Dat was voor de post voldoen de. D. E. Tollenaar uit Terneu- zen signaleert dat de afgebeelde haven destijds veel bedrijvig heid kende, mede door de aan wezigheid van een agrarische aankoopvereniging. „Er werden onder meer kustvaarders gela den. Na het verplaatsen van de aankoopvereniging naar elders, verdwenen deze activiteiten." Voor C. P. Fase uit Sint-Anna- land is het een thuiswedstrijd. Hij meldt dat het noordelijk ha vendeel in de volksmond Toa- ver Kot werd genoemd. „Het eerste huis rechts is het ca fé-veerhuis van A. van Schou wen. De boven de zeedijk uitste kende daken, links, behoren bij de woningen staande langs de Klippelstraat. Links van het Bourgondië, die het octrooi voor bedijking verkreeg, was de naamgever van het dorp. Ste- vense geeft aan dat het aan de haven vooral tijdens de suiker - bietenoogst een drukte van be lang was, wanneer de boeren met paard en wagen de bieten naar de kaoie brachten, waar ze in scheepjes werden geladen. „Ook de beurtvaart nam een be langrijke plaats in. Bekende schippers waren Johannes van Vcssem, J. van de Klooster en de families Theunisse en Heij boer." Ter hoogte van het veerhuis - het heette niet voor niets zo - vertrok de veerboot naar Zijpe, via de Krabbenkreek, waarmee de oude haven in verbinding stond. Stevense wijst erop dat de oude haven na de ramp is ge dempt. „Nu staan hier een gara ge en een supermarkt." Hij ver klaart waarom de omschrijving Toaver Kot werd gebezigd. „Het dorp stond op het eiland Tholen vanouds bekend als een geheimzinnig dorp waar men kon toveren. De laatste regels van een oud rijmpje luiden dan ook: Setalland is een toaverkot en in Vosmeer doen ze de deur op slot." Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: P. de Witte, Scherpenis- se, A. Ridderhof, Sint-Annaland en M. J. Hoek, Poortvliet. veerhuis bevindt zich het Hoge Slop, waardoor het mogelijk was om van de haven de lager liggende Suzannaweg te berei ken." Het gebouw links met naam bord op de gevel is volgens deze inzender café In den Handel van Kees en Jozina Goedegebuu- re. „Ofwel 't ouwe Jezineke. Daarnaast woonde beurtschip per Theunisse, dan de families Van der Graaf, Rijnberg (limo nadefabrikant) en Van Oeveren en dan het veerhuis. Vooraan ziet men nog een typische steek kar die met de hand werd voort bewogen en speciaal door am bachtslieden werd gebruikt voor vervoer van materialen, zo als stellingplanken en palen voor de bouw." Fase merkt op dat de horeca op het havenplcin nu nog steeds aanwezig is. „Met vanaf links café In den Handel, families Dorst en Theunisse, café-slijte rij De Hoop, mevrouw Rijn berg-Kaashoek en de familie A. Rijnberg. Het Hoge Slop be staat niet meer, omdat de laat ste huizen tijdens de ramp van 1953 werden verwoest. Daar naast heeft nog het kunstmest- gebouw gestaan, een opslagma gazijn, maar dat is reeds lange tijd geleden gesloopt. Nu is het parkeerterrein voor vrachtau to's en in de zomer staat de ker mis er." C. F. Stevense uit Middelburg tekent aan dat Sint-Annaland een mengeling van een ringdorp en voorstraatdorp is. Anna van Opnieuw uit de collectie van Hans Lindenbergh een beeld aan de waterkant, al blijft het water ver borgen achter de dijk. De vraag is: om welke buurtschap gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 4 juni worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22