Domper verrast Gaudio nauwelijks PZC Kleine nederlaag met perspectief Koetsnetsova verkrampt tegen Henin Van Basten weigert lang stil te staan bij defensieve zorgen Argentijnse finalisten van 2004 struikelen al in vierde ronde op Roland Garros Jankulovski naar Milan West Ham keert weer terug op hoogste niveau Van Bon opgenomen in Tour-ploeg Davitamon 2(5 Nederland-Benin ook uitverkocht Henry en Forlan delen prijs Oude Kamphuis naar Gladbach Vette premie Russische voetballers Warners mag toch naar Helsinki door Martijn van Beeten PARIJS - In een tijdsbestek van een halfuur raakte Roland Gar ros gistermiddag de twee manne lijke finalisten van vorig jaar kwijt. De Argentijnse titelverde diger Gaston Gaudio verloor in de vierde ronde in vijf sets (2-6 6-4 7-6 5-7 en 6-4) van de Span jaard David Ferrer, zijn landge noot Guillermo Coria in vier sets (2-6 6-3 7-6 en 6-2) van de Rus Nikolaj Davidenko. Gaudio had eigenlijk in de kwartfinales moeten staan. De verrassende winnaar van vorig jaar leidde in de vijfde set met 4-0 tegen Ferrer. In de derde set had de tennisser uit Buenos Ai res ook al twee setpoints laten liggen. Gaudio was zelf nog het minst verbaasd over zijn uitschake ling in Parijs. Al het hele toer nooi klaagde hij over zijn ge brekkige vorm en zijn matige conditie. Vroeg of laat, zo ver kondigde de Argentijn na elke partij, moest het een keer mis gaan. „Vorig jaar voelde ik me veel beter. Technisch, mentaal, eigenlijk met alles." In de vijfde set stelde Gaudio zelfs Javier Piles, de nerveuze coach van Ferrer, gerust. 'Maak je maar niet druk, ik ga deze wedstrijd toch niet winnen', zei Gaudio tijdens een kort praatje. En na zijn verliespartij„Het is maar goed dat ik Roland Garros vorig jaar heb gewonnen, want ik zie dat niet meer gebeuren." Argentinië mag het dan zonder Coria en Gaudio moeten stellen, het land heeft nog twee troeven UDINE - De Tsjechische inter national Marek Jankulovski voetbalt komend seizoen voor AC Milan. Dat meldde de presi dent van zijn huidige club, Udi- nese, gisteren op de Italiaanse te levisiezender RAI. De 28-jarige middenvelder speelde twee jaar voor Udinese, dat zich verrassend plaatste voor de voorronde van de Cham pions League. President Pozzo liet meteen we ten dat Jankulovski de enige spe ler is die deze zomer zijn club zal verlaten. Milan trok eerder al de Zwitserse middenvelder Jo- hann Vogel van PSV aan. ANP/AFP CARDIFF - West Ham United is gisteren gepromoveerd naar de Premier League, de hoogste klas se van het Engelse voetbal. De club uit Oost-Londen versloeg in Cardiff in de finale van de play-offs Preston North End met 1-0. Aanvaller Bobby Zamora was voor 70.000 toeschouwers in de twaalfde minuut van de tweede helft de maker van het enige doelpunt. Twee jaar geleden degradeerde West Ham, vorig jaar verloor het de finale van de play-offs te gen Crystal Palace. Volgens ac countantskantoor Deloitte was de zege van de 'Hammers' onge veer 50 miljoen euro waard. De club incasseert in de Premier League beduidend meer tv- en reclamegelden. Kampioen Sunderland en num mer twee Wigan Athletic waren al eerder zeker van promotie. ANP over. Guillermo Canas kreeg een vrije doorgang naar de kwartfinales, omdat de Duitser Nicolas Kiefer zich met een rug blessure terugtrok. Mariano Puerta won eenvoudig in drie sets (6-4 6-1 en 6-1) van José Acasuso, ook al een Argentijn. Canas en Puerta mogen onder ling uitmaken wie een plek krijgt in de halve finales. Opvallend is dat Puerta dit jaar alleen nog maar op gravel heeft gespeeld. Graveltennis was ze ker vorig jaar het terrein van de Argentijnen. Toen domineerde Coria het voorseizoen en de klei ne baltovenaar had toen ook Ro land Garros moeten winnen. Maar in een spectaculaire finale verspeelde Coria tegen Gaudio door Leon ten Voorde DEVENTER - Ruud Gullit vond het maar een groep van niks. Geen instelling, geen niveau. Dit elftal, zo zei Gullit in mei 2004 in de hoedanigheid van bondscoach, had het Nederland se voetbal helemaal niets te bie den. Iets meer dan een jaar later is de zwartgalligheid rond diezelfde groep helemaal verdwenen. Ster ker nog, over tien dagen begint het team aan het WK in eigen land en de verwachtingen rond Oranje groeien met de dag. Een plek in de halve finale? Moet kunnen, vindt Foppe de Haan, de opvolger van Gullit, die zijn optimisme gisteravond in Deventer bij vlagen nog eens bevestigd zag worden. Daar verloor Nederland welis waar met 1-0 van een andere WK-deelnemer, Turkije, maar die uitslag vloekte volledig met het beeld van de wedstrijd. Met brutaal en aantrekkelijk aan- valsspel bepaalde Oranje lange tijd de wedstrijd, maar een zon dagsschot van de Turken werd de ploeg fataal. Burak Yilmaz een voorsprong van 2-0 in sets en miste hij in de vijfde set twee matchpoints. Gebroken Coria was een gebroken man na die verloren finale. Hij had in Parijs een punt willen zetten achter een schorsing wegens do- pinggebruik (nandrolon). De Ar gentijnen hebben toch al een slechte naam als het gaat om het gebruik van verboden middelen. Vorig jaar stond Puerta negen maanden aan de kant, nadat hij was betrapt op het gebruik van clenbuterol. Juan Ignacio Chela, al eerder uitgeschakeld op Ro land Garros, liep tegen de lamp na het gebruik van methyl testos teron. nam de winnende treffer voor zijn rekening. Op weg naar het WK was die ne derlaag vervelend, meer ook niet. Oranje miste gisteravond de inbreng van sterke schouders als Babel, Maduro en Vlaar (zij meldden zich bij het grote Oran je), Van der Struik en Augustien (zij kregen rust na de bekerfina le met Willem II) en John en Afellay (zij vielen later wel in). Dat zijn bijna allemaal spelers die vanaf volgende week de ziel Uiteraard vallen hun successen niet alleen toe te schrijven aan vals spel. Het blijft immers prachtig om mannen als Coria en Gaudio in actie te zien. Ze dansen op de baseline, zijn wa tervlug en toveren de mooiste ballen uit hun tennisracket. Ook in het buitenland viel de hege monie van de Argentijnen al op. Er vertrokken zelfs Europese ta lenten naar Zuid-Amerika om daar het échte graveltennis on der de knie te krijgen. Dit jaar was Gaudio op gravel ook goed op dreef. Hij won de toernooien van Vina del Mar, Buenos Aires en Estoril. Ook Co ria deed het goed met finale plaatsen in Rome en Monte Car lo. Al moesten beiden op gravel van de ploeg moeten gaan vor men. Nederland leed een neder laag met perspectief, al beseft ook De Haan dat er verdedigend nog het nodige werk te verzet ten is. Vooral linksachter Jeroen Drost van Heerenveen was een bron van onrust, maar hij heeft het geluk dat er voor zijn positie in Nederland nauwelijks alter natieven zijn. De oppositie van Nederland moet de Turken verbaasd heb ben, want in januari van dit jaar hun meerdere erkennen in Rafael Nadal. Net als Gaudio had ook Coria weinig vertrouwen in een succes volle Parijse expeditie. Hij werd eind vorig jaar ver teruggewor pen door een schouderoperatie. „Mijn vorm is minder dan vorig jaar." Evenknie In Davidenko trof de Argentijn zijn evenknie. De Rus is ook ie mand die op de baseline rustig wacht op zijn kansen, weinig ri sico's neemt en zo'n beetje alles kan belopen. Davidenko deed dat net iets beter dan Coria, die in de derde set wel twee set points uit handen gaf. Davidenko kwam met een toer- leed Oranje nog een kansloze ne derlaag tegen dezelfde tegen stander. Sinds die oefenstage is het zelfbewustzijn van de selec tie enorm gegroeid. Stand-by Vooral op het middenveld en in de aanval heeft De Haan volop mogelijkheden. Gisteravond maakte hij in de eerste helft bij voorbeeld gebruik van Robbert Schilder (Ajax), een uitstekende centrale middenvelder die door nooizege in het Oostenrijkse Sankt Polten op zak naar Parijs en stuit morgen in de kwartfina les op de Spanjaard Tommy Ro- bredo, die zich verrassend in vijf sets (7-5 1-6 6-1 4-6 en 8-6) langs de Rus Marat Safin zwoeg de. Ferrer maakt ook al een prima gravelseizoen door, al valt dat in Spanje nauwelijks op. Daar trekt Nadal, dit jaar winnaar van vijf graveltoernooien, alle aandacht. Ferrer zou dat van daag kunnen veranderen, door zijn jonge landgenoot in de kwartfinales te kloppen. Nadal won gisteren eenvoudig de zon dag afgebroken partij tegen de Franse hoop Sebastien Gros- jean: 6-4 3-6 6-0 en 6-3. GPD de moordende concurrentie ech ter niet verder komt dan een rol als stand-by. De Japanse spion (Japan is vol gende week vrijdag in Kerkrade de eerste WK-tegenstander van Oranje) kalkte voor rust zijn aantekeningenboekje helemaal vol bij de vele offensieve acties van Oranje. Al zal ook hij besef fen dat het Nederlands team door alle afwezigen nog niet zijn ware gezicht heeft laten zien. GPD door Peter van Duyl KATWIJK - Als de zorgen se rieuze proporties beginnen aan le nemen, recht de bondscoach van het Nederlands elftal de rug en bekijkt hij elk straaltje zonne schijn met extra aandacht. Gis teren meldde Phillip Cocu zich af voor de WK-kwalificatie- duels met Roemenië en Finland, maar Marco van Basten weiger de er al te lang bij stil te staan. „Je kunt overal problemen in zien, maar het is ook weer een uitdaging. En meestal gebeuren er dan mooie dingen", luidt de fi losofie van de bondscoach. Van Basten compenseerde het wegvallen van 89-voudig inter national Cocu met een speler die vijf maanden geleden niet eens durfde te dromen van Oran je. Olaf Lindenbergh meldde zich gisteren in Noord wijk voor zijn debuut in de nationale selec tie. „Dit is ongelooflijk", zei de middenvelder van AZ. „In fe bruari zat ik bij mijn club nog op de bank, nu zit ik bij het Ne derlands elftal." Lindenbergh (31) was tien jaar lang weinig meer dan een door snee speler in de eredivisie. Bij AZ moest hij dit seizoen zelfs lange tijd Michael Buskermolen voor laten gaan. Pas na de win ter verwierf hij zich een basis plaats. In de laatste maanden van het seizoen manifesteerde Lindenbergh zich zo nadrukke lijk dat er nu zelfs interesse is van Ajax, de club waar hij zijn opleiding genoot. Het wegvallen van de ervaren Phillip Cocu is een nieuwe tegen valler voor de bondscoach, die zich toch al met zo veel vraagte kens omringd weet. Vooral ach terin zal de technische staf een aantal noodverbanden moeten leggen. Jan Kromkamp en Joris Mathij- sen zijn zwaar geblesseerd, André Ooijer, Wilfred Bouma en Khalid Boulahrouz stuk voor stuk niet helemaal fit. Met de bekerfinale van zondag in de benen beperkten de PSV' ers zich gisteren tot een lichte looptraining. Boulahrouz, die kampt met een knieblessure, was voor het- eerst sinds hij zich vorige week bij Oranje meldde in zijn trainingspak te bewonde ren. „Het gaat langzaam beter met hem, maar het blijft afwacfc ten", aldus Van Basten. De bondscoach zal de komenii dagen vooral gaan puzzelen q de invulling van het hart va zijn defensie. Van Basten slo« niet uit dat het AZ-duo Opdam Vlaar, samen goed voor nul in terlands, zaterdag tegen Roeme nië de honneurs centraal achter in waarneemt. „Zij hebben hei in een aantal Europacupdue! goed gedaan, dat is dus zeker een optie." Er was ook nog goed nieuws o; het trainingsveld van Quid Boys. Ruud van Nistelrooij wt weer van de partij en Rafael va der Vaart, die vorige week tij dens de trainingsstage weer las van zijn enkel kreeg, trainde vo: uit mee. Ook Arjen Robben her vatte de groepstraining. De aar valler van Chelsea heeft s maanden geen hele wedstni meer gespeeld, maar hooi straks eindelijk zijn waard voor Oranje weer eens te kur nen bewijzen. Eén international ontbrak giste ren nog bij het officiële star. schot voor de komende twee in terlands. Roy Makaay kreeg va zijn club Bayern München geö vrijaf. De superspits speelt var avond met zijn club tegen i Duitse nationale ploeg. Met de duel wordt het nieuwe stadia van Bayern München formeel gf opend. Mentaal De belangrijkste taak van Va Basten is de komende dagen no wel zijn selectie mentaal klaa te stomen voor de wedstrijd® tegen Roemenië (zaterdag) t Finland (volgende week woeiü dag). Oranje heeft bepaald gee goede ervaringen met interland in juni, als de competities in E'- ropa al stil liggen en de vakar tie lonkt. Nederland veria rond deze tijd al eens in Wil Rusland en ontsnapte in 20( ternauwernood bij Estland. Voorzichtigheid is dus gebodei vindt ook de bondscoach. „Ra menië kan redelijk onbevangf spelen. Zij hebben thuis van o: verloren en hebben dus nie meer te verliezen. Dat maal het wel gevaarlijk." Oranje hervat de voorbereid» vanavond met een oefenwee strijd tegen zaterdag-hoofdkJai ser Quick Boys. GPD BRUSSEL - Leon van Bon is op genomen in de selectie van de Belgische wielerploeg Davita- mon-Lotto voor de Ronde van Frankrijk. Ploegleider Mare Ser geant wees gisteren al zes ren ners aan die zeker zijn van Tour deelname. Naast Van Bon zijn dat Robbie McEwen, Fred Rodriguez, Cadel Evans, Axel Merckx en Christop- he Brandt. Voor de drie resteren de plaatsen komen de Nederlan ders Aart Vierhouten en Koos Moerenhout in principe niet in aanmerking, zo liet Sergeant we ten. Voor Van Bon wordt het zijn negende Tourdeelname. Vo rig jaar moest hij verstek laten gaan wegens een hardnekkige knieblessure. De Tour start dit jaar op zater dag 2 juli in Fromentine. ANP Oranje-middenvelder Rick Kruys (links) probeert Selcuk Inan van zich af te houden. foto ANP dinsdag 31 mei 2005 van onze sportredactie PARIJS - Ook een US Open kampioene kan de bibbers krij gen. De Russische Svetlana Koetsnetsova verprutste gister middag in de vierde ronde van Roland Garros twee match points tegen de Belgische Justi ne Henin-Hardenne en verloor met 7-6 4-6 en 7-5. Henin mocht haar opponente meer dan dankbaar zijn. Op 5-3 in de derde set verkeerde de Waalse op de rand van uit schakeling. Maar Koetsnetsova wist twee matchpoints niet te benutten, leverde op 5-4 haar eigen servicegame in en verloor alsnog met 7-5. „Ik durfde niet meer te slaan, het waren duidelijk zenuwen", zei de Russische nummer zeven van de wereld, die vorig jaar de US Open won. Dat had Henin ook door. „Svetlana was bang om te winnen, dat zag ik in haar ogen." De gelijkenissen met de vorige editie van Roland Garros wa ren groot. Toen verloor Koetsnetsova in de vierde ron de met 8-6 in de derde set van haar landgenote Anastasia Myskina na een matchpoint te hebben gemist. Het nieuws voor Henin is dat Myski na daarna het toernooi won. De Waalse winnares van 2003 treft jn de kwartfinales de num mer twee van de wereld, Maria Sjarapova. Die won gisteren van de Spaanse Nuria Llagos- tera Vives: 6-2 en 6-3. Ook de zeventienjarige Ana Ivanovic, uit Servië en Monte negro, plaatste zich voor de laatste acht. De door de Neder lander Eric van Harpen opgelei de tennisster versloeg de Itali aanse Francesca Schiavone met 6-4 6-7 en 6-3. Ivanovic treft in de kwartfinales de Rus sin Nadia Petrova, die wordt ge coacht door de Nederlander Glenn Schaap. GPD Guillermo Coria moest gisteren letterlijk en figuurlijk door de knieën voor de Rus Nikolaj Davidenko. Oranje onder 20 verliest vriendschappelijk duel met Turkije ZEIST - Het Nederlands voetbalelftal onder twintig ja; gaat zijn duels tijdens het wereldkampioenschap in eige land voor volle stadions spelen. Nadat vorige week reed de laatste kaarten voor de eerste poule wedstrijd tegen Ja pan van de hand'gingen, werden gisteren de laatste tick ets voor het duel met Benin verkocht. Oranje onder 20 speelt op 18 juni in Tilburg tegen Benii de openingswedstrijd van het team van bondscoach Fop pe de Haan is op 10 juni in Kerkrade. Voor de groepswec strijd tegen Australië, op 15 juni in Kerkrade, zijn nc kaarten te koop. ANP NYON - De Fransman Thieny Henry en de Uruguyaa Diego Forlan zullen worden gekroond tot Europees top scorer van het jaar. De spits van Arsenal en de aanvalli van Villarreal kwamen het afgelopen seizoen beiden t< 25 treffers en ontvangen de Gouden Schoen. Henry won de eerste voetballer die de trofee twee keer op rij wint. Op de ranglijst, waarvoor door een vermenigvuldiging! factor doelpunten in de beste competities zwaarder w< gen, is Roy Makaay (Bayern München) met de achtsl plaats (22 goals) de hoogst genoteerde Nederlander. Feyi noorder Dirk Kuijt, topscorer in de eredivisie met 29 doe punten, staat tiende op de Europese ranglijst. ANP MÖNCHENGLADBACH - Niels Oude Kamphuis voel balt volgend seizoen voor Borussia Mönchengladbacl Dat bevestigde sportdirecteur Peter Pander van de clu uit de Bundesliga gisteren. Oude Kamphuis is afkomsti van Schalke 04, waar zijn contract afliep. De 27-jarig Oude Kamphuis kondigde maanden geleden al aan Scha ke te willen verlaten, omdat zijn rol als rechtsback he niet beviel. ANP MOSKOU - Als het Russische elftal zich kwalificee voor het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland vol gend jaar, dan mogen de spelers omgerekend bijna 2,5 m: joen euro verdelen. Dat is 1,5 miljoen euro meer dan b de start van de kwalificatiewedstrijden was afgesproken De spelers kunnen wel een aansporing gebruiken, wai Rusland deed het tot nu toe niet bepaald overtuigend. Ha verwege de kwalificatiestrijd in Groep 3 staat het dii punten achter op Portugal en Slowakije. ANP/RTR IJSSELSTEIN - Tienkamper Chiel Warners heeft zich ai gelopen weekeinde toch geplaatst voor de wereldkamp: oenschappen atletiek, deze zomer in Helsinki. De atletiek unie KNAU corrigeerde gisteren de mededeling van zot dag dat de atleet in Götzis geen vormbehoud heeft toond. De unie heeft over het hoofd gezien dat Warners als voor geselecteerde atleet, hij was vijfde op de olympische tien kamp van Athene, slechts hoefde voldoen aan de B-limis van de internationale atletiefederatie IAAF. Die limiet: lager dan de B-limiet van de KNAU. Warners heeft zie om die reden met zijn score in Götzis van 7836 definitie verzekerd van deelname in Helsinki. ANP foto Olivier Hoslet/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20