QURAN rote voorsprong nee-stemmers Leeftijdsdiscriminatie houdt aan Poster op ongelukkige plek ilY Zwamborn manager bij Willem II 19 eilingen over Europese grondwet bieden Balkenende geen hoop rondwet an de baan na es keer nee Balkenende houdt van Kopspijkers Toch Europees verbod hondenbont Verdeeldheid over nieuwe natuur Finalisten eruit Nieuw zorgstelsel onbekend m m m Zon en wolken Perioden met zon, ook stapelwolken en droog. Meest matige noordwestenwind en maxima rond 16 graden. lPÉ t7e jaargang no. 125 em nsdag 31 mei 2005 k°: s nummer 1,25 :ke: hc- r< II. a 16° NW 4 idinonze redactie binnenland oel- SN HAAG - Een dag na- de Franse bevolking een l 'nee' had laten horen er de Europese grondwet, fet ook in Nederland de hterstand voor het ja- imp onoverbrugbaar ge urden. de peilingen van TNS Nipo all tUSSEL - Als zes van de 25 vel staten de Europese grondwet 3 dl rijzen, dan verdwijnt het do- dij ment in de prullenmand. vaj oei-vijf of minder landen nee ian zgen. dan is eerst overleg no- e i, zeiden afgevaardigden van ipese Commissie en het Eu- he. pees Parlement gisteren. „Zes iten moeten nee zeggen ordat de grondwet volledig efm nde baan is", vindt voorzitter :rci srrell van het Europees Parle- X eat. Hij baseert zich op artikel' van de slotakte van de grond el. Daarin staat dat als vier- van de lidstaten (20 dus de 25) de tekst hebben be- •achtigd en andere landen aeilijkheden hebben ondervon- iiai d, de Europese leiders de 'estie bespreken, duidelijk is waar dat toe kan len. ANP laandag kans op ties huisartsen en Maurice de Hond loopt de neecampagne 16 tot 18 procent punten voor op het ja-kamp. In een peiling van TweeVandaag was het verschil gisteren nog veel groter, liefst 40 procentpun ten: 65 procent ja en 25 procent nee. Toch zette het ja-kamp gisteren een slotoffensief in. Premier Bal kenende riep op het jaarcongres van VNO-NCW nog maar eens op om voor de grondwet te stem men. „Nee betekent dat ze over ons praten. Als wij voor stem men, praten wij mee." Maar de peilingen kunnen Balkenende geen hoop meer geven. Vooral het resultaat van de peiling van televisieprogramma TweeVan daag onder zeventienduizend mensen was opmerkelijk. Van hen is 65 procent van plan tegen te gaan stemmen, slechts 25 pro cent is voor de grondwet en 10 procent weet het nog niet. Zeker 78 procent van de ondervraag den is van plan morgen te stem men. Volgens een peiling van Interview/NSS in opdracht van het tv-programma Nova zal ech ter 'maar' 45 procent van de kie zers zijn stem uitbrengen, 55 procent blijft thuis. Het nee kamp is ook bij deze gister avond uitgevoerde peiling afge tekend winnaar: 60 procent te gen, 40 procent voor. Gejoel In het debat dat Twee Vandaag organiseerde met de fractievoor zitters Verhagen (CDA), Bos (Pv dA), Van Aartsen (WD), Van As (LPF), Rouvoet (ChristenUnie) en SP-Kamerlid Van Bommel kwamen geen nieuwe argumen ten meer op tafel. Van Aartsen veroorzaakte nog de meeste be roering en gejoel vanuit de zaal op de Erasmus Universiteit Rot terdam toen hij betoogde dat het 'de communisten en de ra cist Le Pen' waren die het refe rendum in Frankrijk hebben ge wonnen. Het CDA liet gisteren overigens weten dat het ook bij 55 procent 'nee' het referendum overneemt. Eerder eisten de christendemo craten nog 60 procent tegenstem mers om van de eigen voorkeur - ja voor de grondwet - af te stappen. ANP pagina 3 referendumwijzer van leugens beticht pagina 7 Europa likt wonden na Frans 'nee' grondwetperikelen kunnen jaren duren Europa wankelde eerder !N HAAG - De kans is groot huisartsen maandag nog uk van zich laten horen. Dat "oi i G. van Loenen, woordvoer- rvan het Landelijk Actie Co- 3n)S ié Huisartsen, gisteren. 1- de vorm van een eventuele lie wilde hij niets kwijt. Wel ildde hij dat het protest voor- gericht zal zijn aan het adres a de Eerste Kamer. Die gaan dinsdag 7 juni in debat over nieuwe Zorgverzekerings- ardi t, een wet die volgens B. Vos, orzitter van de Landelijke ïsartsenvereniging, in de en van veel huisartsen een angedrocht' is. Huisartsen pin= bben op meerdere punten site met de nieuwe wet. Vos emt bijvoorbeeld de verplich- ;g die huisartsen straks heb- a om een diagnose op een re- sing te vermelden. „Daarmee ïeten wij handelen in strijd it ons beroepsgeheim." GPD door Sentina van der Meer en Jan Kooy UTRECHT - Werkgevers discri mineren vaak in advertenties als zij om een 'jong en dyna misch' nieuw personeelslid vra gen. Ook het hanteren van leef tijdsgrenzen voor vacatures zon der de reden hiervoor op te ge ven, is verboden. Dat heeft voorzitter A. Caster mans van de Commissie Gelijke Behandeling (CGB) gisteren ge- (Advertentie) zegd. Volgens Castermans is bij werkgevers en ook bij bemidde lingsbureaus onvoldoende ken nis van de Wet gelijke behande ling op grond van leeftijd bij ar beid (WGLB), die 1 mei vorig jaar is ingegaan. „Wij hebben in middels tien zaken over adver tenties gehad. Tot dusver heb ben we geen werkgever meege maakt die erin is geslaagd uit te leggen waarom een leeftijdseis gerechtvaardigd was." De tien behandelde klachten over het se lecteren op leeftijd bij werving komen uit het bankwezen, it-sec- tor, horeca, bemiddelingsbu reaus en supermarkten. De laatste tijd komen vooral veel klachten binnen over super markten. Zo heeft CNV Jonge ren nog begin deze maand een klacht bij de commissie' inge diend tegen de supermarkt branche. Volgens voorzitter A. Blokland van de jongerenvak- bond maken werkgevers in deze sector zich schuldig aan discri minatie door jongeren na paar tijdelijke contracten de laan uit te sturen, omdat zij te duur wor den. Ook wordt ronduit gezegd dat je als twintiger te oud bent om te solliciteren naar een baan als vakkenvuller of caissière. De CGB heeft inmiddels een zaak over leeftijdsdiscriminatie in een supermarkt behandeld. De commissie concludeerde dat het aanbieden van een vacature aan louter mensen tot 19 jaar verboden was. De werkgever van wie de CGB de naam niet be kendmaakt, koos voor jongeren wegens kostenbeheersing. J. van Well, bij supermarktkoe pel CBL hoofd van de afdeling personeel en opleiding, erkent dat een werkgever hoort te we ten dat een leeftijdseis stellen zonder objectieve motieven ver boden is. Wat de gewoonte be treft om veel te werken met tij delijke contracten, wijst hij er- door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Langs de Prins Hendrikweg in Vlissingen staat een billboard met een reclame poster voor een motorrace. Dat is wrang omdat op die plek elf jaar geleden de zevenjarige Lau ra Oomens uit Vlissingen door een racende motorrijder werd doodgereden. De poster hangt niet lang meer. De gemeente zegt zich goed te kunnen herinneren wat er op Koninginnedag 1994 gebeurde met Laura Oomens. De eerste reactie luidt dan ook dat de pos ter direct zal worden wegge haald. Alleen blijkt dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. „We kun nen niet zomaar onder ons con tract uit", verwoordt M. Jonge- jan van de gemeente Vlissingen. „Eerst willen we contact opne men met de ouders, en dan moe ten we nog bekijken in welke portefeuille deze zaak thuis hoort. Pas dan mogen we een be sluit nemen. Mochten de ouders willen dat de poster wordt weg gehaald, dan doen we dat." Viacom Outdoor, het bedrijf dat de reclameposters distribueert, reageert daadkrachtiger. „Dit is een wrange kwestie. Niet eerder kwamen we zoiets tegen. We hebben dus ook geen rampscena rio voorhanden, maar we begrij pen erg goed dat die poster daar ongunstig hangt", zegt voorlich ter M. Zwarteveen. „Toevallig zijn onze mensen dinsdag in de regio Zeeland bezig met posters De sepia staat onder druk (Vlnr) Rouvoet (ChristenUnie), Verhagen (CDA), Van Aartsen (VVD), Van As (LPF), Bos (PvdA) en Van Bommel (SP) staan aan het begin van het live Twee Vandaag-debat over de Europese grondwet in de Erasmus Universiteit in Rotterdam. foto Ed Oudenaarden/ANP op dat jongeren vaak in een su permarkt niet hun toekomstig beroep zoeken, maar willen bij verdienen. Prijzenoorlog Volgens A. van Delft van sociaal beleid bij MKB Nederland heeft zijn organisatie gelijke behande ling 'hoog in het vaandel', maar hij waarschuwt voor het beleren de vingertje. „Een ondernemer kijkt of iemand qua leeftijd past in een team en naar de loonkos ten." Dat laatste is volgens hem duidelijk van belang in.de super marktbranche wegens de prij zenoorlog die daar woedt. ANP Balkenende wilde als kind al premier worden en boog zich liever over bestem mingsplannen dan over brommers, bekende hij gis teren bij de presentatie van zijn boek 'Zo word je minis ter-president'. Maar saai is hij niet, vindt hij, want hij vindt zijn persi flage in Kopspij kers heel leuk. De Europese ministers van Landbouw hebben gisteren op nieuw bij de Europese Commissie aangedrongen op maat regelen tegen de handel in honden- en kattenbont. Hoe wel het grondwetreferendum tijdens de bijeenkomst niet werd genoemd, erkende eurocommissaris Ky- prianou van Consumentenzaken dat de burgers een doortastende aanpak zouden waarderen. Dat de vaargeul in de Westerschelde opnieuw zal worden verdiept, daar waren de Zeeuwse insprekers het gisteren over eens, tijdens een hoorzitting van de Vaste Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat. Maar of daaraan ge koppeld de aanleg van zeshonderd hectare nieu we getijdenatuur nodig is, en hoe dat moet ge- gg» beuren, daar verschillen de meningen over. Het leek een daad van Ar gentijnse solidariteit. Bijna vijf minuten nadat titelver dediger Gaston Gaudio (fo to) gisteren in de vierde ron de van Roland Garros was gesneuveld, verloor ook Guillermo Coria, tegenstan der vorig jaar in de finale, zijn partij. Gaudio verloor van de Spanjaard Ferrer, Coria van de Rus Daviden- ko. V Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 de het geval: 29 procent is onbe kend met de nieuwe verzeke ring. Het ministerie bereidt daarom een grootscheepse infor matiecampagne voor. Vanaf volgend jaar wordt iedere Nederlander verzekerd via een basisverzekering. Het blijft mo gelijk om zorg die niet in het ba sispakket zit aanvullend te ver zekeren. Het verschil tussen par ticuliere en ziekenfondspatiën ten vervalt. GPD pagina 4 zorg over grens verandert door Frouke Tamsma DEN HAAG - Bijna een op de drie Nederlanders weet niet dat er op 1 januari volgend jaar een nieuwe zorgverzekering komt. Dat blijkt uit niet gepubliceerd onderzoek van het ministerie van Volksgezondheid. Tot aan de invoering op 1 janua ri laat minister Hoogervorst (Volksgezondheid) maandelijks onderzoeken of de burger be kend is met het nieuwe zorgstel sel. Dat is tot nu toe onvoldoen- (Advertentie) plakken. Wij sturen ze gelijk ook even naar Vlissingen, om de poster te verwisselen met eentje van bijvoorbeeld een straat ver derop." Vlak bij de plek waar de zevenjarige Laura Oomens in Vlissingen door een racende motorrijder werd doodgereden, wordt nu reclame gemaakt voor de TT-races in Assen. foto Ruben Oreel voorletters; straat: nummer. postcc plaats; telefoon. e-mail: (postjbankrekeningmjmmer. Kijk op iwAvpmnl/sbonneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4A60 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éOnmollg toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: UI per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58.00). pet jaar met automatische incasso 222.50). 8»711688"555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1