Nieuwe natuur verdeelt Zeeland SP en SGP even in eikaars armen PZC Duikers willen actie voor bedreigde sepia Noodzaak zeshonderd hectare langs Westerschelde moet eerst worden aangetoond Dreigen met nepwapen bestraft 15 nfobord wijst ip stremming n tunnel ej aarde man ermist in lemeldinge Handtekeningen voor behoud intercity Mishandeling in Vlissingen Oplossing rattenplaag gezocht Werkstraf voor mishandeling In ziekenhuis na ongeval Tunnel NV moet zich van CDA op Zeeland richten dinsdag 31 mei 2005 loor Rinus Antonisse GISSINGEN - De aanleg van licuwe getijdenatuur langs de Westerschelde verdeelt Zeeland. ;en extra knelpunt is de vraag if hiervoor dijken moeten wor- len verlegd, oftewel: is ontpolde- ing nodig? lat bleek gisteren tijdens een oorzitting van de vaste Kamer- ommissie voor Verkeer en Wa- erstaat in Vlissingen. Ruim ivintig insprekers gaven de \veede-Kamerleden hun ziens- sijze op uitvoering van de Ont- rikkelingsschets voor het Schel- iebekken. )e derde verdieping van de Wes- erschelde, onderdeel van de chets, werd door iedei'een als en voldongen feit erkend. Wel eten enkelen voor de goede or- |e nog een principieel 'nee' ho en (onder anderen H. Evers- lijk, stichting De Levende Del en L. Poppe-de Looff, Taak- roep Westerschelde). oor menige inspreker was de eshonderd hectare nieuwe getij - ienatuur allerminst een gelopen ace. Bij de noodzaak ervan wer- veel kanttekeningen ge- laatst. Het ministerie van LNV eeft dit onvoldoende hard ge naakt, luidde de kritiek. „We ijn erg geschrokken van de te enstri jdige argumenten. Eerst het voorzorg, dan weer na- oi'g. Dat zaait onrust in Zee- ind", stelde Poppe. andbouwvoorman P. de Koeij- rwees erop dat de natuur in de Westerschelde de afgelopen (rintig jaar vooruit is gegaan «tere waterkwaliteit, zeehon- en terug). Hij vond dat deze si- ïatie uitgangspunt moet zijn oor de afweging wel/geen nieu- te natuur, en niet de natuur an 1900. „Heel lang geleden He ien hier sabeltijgers. Dat is toch iet de natuur die we willen her- lellen." nfuus lirecteur M. van Mierlo van de eeuwse Milieu Federatie be- logde dat de jarenlange verloe- ering van het Westerschelde- ïsteem schreeuwt om nieuwe ERNEUZEN - De NV Wester- theldetunnel heeft dit weekein- acht informatieborden in ge- mik genomen. Over enkele laanden volgt nog een bord ter oogte van knooppunt Markie- lat. p dit moment staan er aan eerszijden van de tunnel vier irden 'op strategische plek- i', aldus woordvoerder Ingo Moor. Tot afgelopen vrijdag as de automobilist afhankelijk in informatie via de radio. De borden moeten passanten formeren over afwijkende frkeerssituaties, zoals wanneer Si rijstrook of zelfs de hele innel gesloten is door bijvoor- ;eld een ongeval of in het erg- geval een calamiteit. Maar e kunnen via deze borden ook iet weerinfo waarschuwen or bijvoorbeeld gladheid of ij- En aantal borden staat tussen Et tolplein en de tunnel, maar in aantal staat daar nog voor. ÏMoor: „Zodat de automobi- tnog een keuze heeft om door tunnel te rijden of alsnog een dere route te nemen. Het gaat om dat mensen een keuze ordt geboden waarna ze zelf innen beslissen." 'er enkele maanden wordt op A58 ter hoogte van knoop- int Markiezaat een negende rd aan toegevoegd. „Als dui- lijk is dat er bij de tunnel pro- emen zijn, kan daar dan al ge meerd worden om via Ant- trpen te rijden." EMELDINGE - Een 77-jarige it Wemeldinge wordt ids gistermiddag half twee oor het laatst gezien in J Molenstraat in zijn woon- feals. De man is 1.65 lang, |eft grijs haar, geen snor of is gekleed in een ■art/wit/grijs houthakkers- prhemd en een blauwe broek. draagt zwarte Zweedse Bnpen. j politie vraagt personen die ■man hebben gezien of die in- Imatie kunnen verstrekken pr zijn verblijfplaats contact te nemen via telefoonnum- 0900-8844. natuur, en dan nadrukkelijk ont- polderde natuur. „Geen binnen- dijkse natuur aan een pijpje of een hevel. Dan blijft de Wester schelde aan het infuus." B. Denneman (Vogelbescher ming Nederland) was verbaasd over de twijfels aan de slechte staat van de Westerschelde. „Het is allemaal genoegzaam on derzocht en de rivier heeft meer ruimte nodig." Hij bestreed, met de uitkomsten van opinie-onder- zoek in de hand, de opvatting dat 'de Zeeuwen' mordicus te gen ontpolderen zijn: 40 procent vindt het een prima manier van natuurherstel, 30 procent is te gen en 30 procent maakt het niet uit. Ontpoldering Statenlid S. Heijning (WD) pleitte voor natuurherstel zon der ontpoldering elders in de Delta. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) zag dat niet zitten. „De problemen in de Westerschelde kunnen alleen maar in de rivier zélf worden hersteld." Q. Smeele (Natuurmo numenten) onderstreepte dat. Statenlid M. Wiersma: „Geen uitwijkmanoeuvres naar Ooster schelde en Voordelta." Statenlid J. van Ginkel (Chris tenunie) merkte op dat natuur ontwikkeling ook moet worden benut voor vergroting van de veiligheid tegen overstromin gen. Hij en gedeputeerde Kra mer wezen op de mogelijkheid van verbrede zeeweringen. S. van 't Westeinde (waterschap Zeeuwse Eilanden) attendeerde erop dat de gevolgen van verdie ping voor met name de vooroe vers onvoldoende in beeld zijn gebracht. Het waterschap wil daar duidelijkheid over. Duurzaam PvdA-Kamerlid A. Boelhouwer vroeg zich af waarom zeshon derd hectare nieuwe natuur zo veel stof doet opwaaien, gelet op het feit dat elders langs de ri vieren duizenden hectares terug naar het water gaan. „Het rivie- renbeleid is duurzaam. Als je dat loslaat op de Westerschelde, zou die gewoon verzanden. Hier gaat het om de gevolgen van de verdieping", zei ZLTO'er De Koeijer. Hij erkende dat het voor de boeren vooral ook een principiële kwestie is. L. van Gelder (Kamer van Koop handel) stipte aan dat de natuur- plannen de economische ontwik kelingskansen langs de Wester schelde beperken. T. Wegman (Recron) betreurde het ontbre ken van aandacht en compensa tie voor de recreatie. G. Spaander (links) van reizigersorganisatie Rover overhandigt in het bijzijn van gedeputeerde M. Ie Roy (rechts) de handtekeningen aan regiodirecteur H. van den Heu vel van de Nederlandse Spoorwegen. foto Ruben Oreel door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Reizigersor ganisatie Rover heeft gisteren 2500 handtekeningen aangebo den aan regiodirecteur H. van den Heuvel van de Nederland se Spoorwegen (NS). Rover wil dat de directe treinverbinding tussen Vlissingen en Amster dam behouden blijft. Van den Heuvel was gisteren in Middelburg voor een overleg met gedeputeerde van open baar vervoer M. Ie Roy, over de toekomst van het openbaar ver voer in Zeeland. Eind april ontstond commotie nadat een vertrouwelijk rap port van de NS was uitgelekt. Uit dat rapport bleek dat de reisorganisatie met het idee speelt om die directe treinver binding van Vlissingen via Schiphol naar Amsterdam van af Rotterdam op te heffen ten gunste van de Hogesnelheids lijn (HSL). „Er zijn geen goede alternatieven voor de verbin ding zoals die nu is", vindt G. Spaander van Rover, afdeling Zeeland. „Alle alternatieven zijn slecht voor het reisgemak van de reizi gers. Of ze betalen te veel, of ze moeten langer reizen, of alle bei. Het was dan ook niet moei lijk om aan veel handtekenin gen te komen. We hadden ge makkelijk het dubbele kunnen verzamelen." De handtekeningen gelden ook voor de discussie over het be houd van de verbinding met Antwerpen en Brussel, via Roosendaal. Openbaar Van den Heuvel wilde nog niet inhoudelijk in discussie gaan met Spaander. „Dat kan ik niet, omdat die discussie infoi-matie zou be treffen die nog niet openbaar is. Ik kan wel vertellen dat we meerdere varianten behan delen en opheffen van de verbinding niet de enige optie is." Die discussie werd wel gevoerd met gedeputeerde Le Roy, ach ter gesloten deuren. Le Roy: „Ik dank Rover voor dit steuntje in de rug, want in feite staan wij bij dit onder werp aan dezelfde kant. De di recte verbindingen zijn belang rijk voor de Zeeuwse econo- Strijd tegen Europese grondwet brengt partijen samen door Frank Balkenende GOES - Als de SGP en de SP samen op trekken, moet er iets aan de hand zijn. Flink links en rechtlijnig rechts hebben elkaar gevonden in hun strijd tegen de Europese grondwet. Het Zeeuwse SP-Statenlid Gert-Jan Bouterse heeft gis teravond in het reformatorische Calvijn- college in Goes een makkie aan een zaal vol staatkundig-gereformeerden. Het lijkt wel preken voor eigen parochie. Samen met Kees van der Staaij, Twee de-Kamerlid voor de SGP, wijst Bouter se op de gevaren van een Europese grond wet. De minnen zijn volgens het tweetal zo talrijk en de plussen zo schaars, dat de Nederlandse kiezers morgen tijdens het referendum een krachtig 'nee' moe ten laten horen. Van der Staaij voelt zich gesteund door het Franse 'non'. „Het is een opsteker", laat hij in de pauze weten. „Het kan twijfelaars over de streep trek ken. Mensen die denken dat als Neder land als enig land de grondwet afwijst, het een modderfiguur slaat. Nu Frank rijk nee heeft gezegd, staan we niet meer alleen." De peilingen zien er goed uit voor het nee-kamp: 58 (TNS/NIPO) tot 65 procent (Twee Vandaag) stemt mor gen tegen de Europese grondwet. Bouterse en Van der Staaij hanteren vrij wel dezelfde argumenten. Wie ja zegt, kiest voor een Europese superstaat, een Verenigde Staten van Europa waarin Ne derland veel minder te vertellen heeft. Een Europese president, vlag en volks lied, beide heren moeten er niet aan den ken. Ze wezen ook voor meer bemoeienis van Brussel en dat betekent in hun ogen nog meer bureaucratie. Ze willen geen grote invloed op het nationale sociale be leid, zijn bang dat marktwerking de zorg en het onderwijs aantast en dat werkne mers worden uitgeleverd aan de vrije markt. Ze ageren tegen een Europees le ger - Van der Staaij: „We hebben de Na- vo toch?" - en degradatie van de Neder landse grondwet. Bovendien menen ze dat de Nederlandse burger straks nauwe lijks invloed heeft op de Europese poli tiek en zeker niet op het buitenlandse be leid, als er ook een EU-minster van Bui tenlandse Zaken komt. Voor de SGP telt nog een aantal morele kwesties: ja zeg gen is kiezen voor een seculier Europa, dat, weest de partij, ruim baan geeft aan euthanasie en het homohuwelijk. Achterban Van der Staaij signaleert dat zich veel twijfelaars bevinden onder de kiezers van de drie grote partijen CDA, WD en PvdA. Die partijen hebben, zegt hij, nooit hun achterban geraadpleegd over de rol van Europa. „Zelf hebben politici van de grote drie altijd een pro-Europees verhaal gehouden, hun kiezers denken er kennelijk niet allemaal zo over." Hoewel de regering een oorlogskas inzet om de ja-campagne aan te jagen - „schaamteloos" - en oud-premiers in de mediastrijd worden geworpen, heeft het Franse 'nee' volgens Van der Staaij alle bangmakerij uit Den Haag ontzenuwd. „Een nee betekent niet dat het licht uit gaat, of zoals politici beweren, de econo mie in een dip komt of er zelfs een oorlog kan uitbreken. In Frankrijk brandt het licht nog en de beurskoersen zijn ook niet gekelderd." Zowel SGP als SP zijn vandaag telefo nisch bereikbaar voor vragen over de grondwet en het referendum. De SGP heeft de fractiekamer ingericht als call- center, de SP heeft een helpdesk inge richt. MIDDELBURG - Een achttienjarige man uit Yerseke moest gisteren voor de Middelburgse politierechter ver schijnen omdat hij een dorpsgenoot met een nepwapen had bedreigd. Hij hoorde een werkstraf van tachtig uur te gen zich eisen. De officier van justitie was er duidelijk in: nepwapens zijn linke soep, want voor je het weet trekt de andere partij een echt pistool. Voor de Yersekenaar wa ren de gevolgen minder ernstig. Hij werd door de rechter veroordeeld tot een werkstraf van dertig uur. De jonge man had het nepwapen geleend van een vriend. Hij hoop te op die manier enkele dorpsgenoten af te schrikken die hem op de kop zaten. Die actie kwam dermate bedreigend over dat het tot aangifte bij de politie had geleid. VLISSINGEN - Twee vrouwen hebben zondagavond op de Boulevard de Ruyter in Vlissingen een negentienjarige Middelburgse mishandeld. Het slachtoffer werd aan haar haren getrokken en in haar gezicht gestompt. De aanlei ding tot het incident is niet bekend. ZAAMSLAGVEER - De gemeente Terneuzen hoopt snel een einde te maken aan de rattenplaag in Zaamslagveer. Enkele bewoners van de buurtschap zouden te veel brood en knaagvoer voor hun huisdieren neerleggen. De plaat sing van gifkooien leverde tot nu toe te weinig resultaat op, omdat ratten voldoende van hun gading vinden in het voer voor de menagerie van de inwoners van Veer. De ver oorzakers van de rattenplaag willen geen commentaar ge ven, maar verwijzen naar de gemeente. Een woordvoer der van de afdeling Ongediertebestrijding denkt dat de rattenoverlast binnen enkele weken tot het verleden hoort als de bewoners van de buurtschap wat minder kwistig met voedsel voor hun huisdieren strooien. Een nieuwe gesprek moet de dierenliefhebbers ook van dit standpunt overtuigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Vlissingen wegens mis handeling een taakstraf van veertig uur opgelegd. De man had in februari en april van dit jaar een vriend onder handen genomen omdat die 'het bloed onder zijn nagels vandaan haalde'. Ook had de verdachte een ruit inge gooid van woningbouwvereniging l'Escaut. De Vlissinger zit nog in de proeftijd van een eerder opgelegde voorwaar delijke straf. Door het nieuwe misdrijf werd de taakstraf van 42 uur alsnog van kracht. Daar kwam nu 40 uur bij. Daarnaast hangt er dit keer een voorwaardelijke gevange nisstraf boven zijn hoofd van twee weken. KAMPERLAND - Een 21-jarige automobilist uit Noord- Beveland is zondagnacht naar het ziekenhuis gebracht na een eenzijdig ongeval. Hij reed over de Ruiterplaatweg in Kamperland en kwam via de linkerberm in de sloot te recht. De brandweer moest de man uit de auto knippen. De politie vermoedt dat te hoge snelheid de oorzaak was van het ongeval en heeft een blaasproef afgenomen. door Rinus Antonisse BIERVLIET - Verontruste dui kers willen maatregelen tegen het verdwijnen van de sepia uit de Oosterschelde. Het voortbe staan van deze inktvis wordt be dreigd door toename van de vis serij. Woordvoerder H. van den Heu vel uit Biervliet zegt dat de Oos terschelde een zeer belangrijke kraamkamer voor de sepia of wel zeekat is. Door het wegvan gen van zwangere dieren voor dat de eieren zijn gelegd, komt de voortplanting in gevaar. Voor vissers was de sepia voor heen een minder belangrijke bij vangst. Maar de consumptie van het dier stijgt en daardoor wordt het vangen aantrekkelij ker. De aanvoer van sepia's via de vismijnen neemt volgens Van den Heuvel toe. De duikers hebben een actie groep gevormd die provinciaal en nationaal aandacht gaat vra gen voor het probleem. Ze be klemtonen dat tijdig maatrege len nodig zijn, om te vermijden dat het met de sepia dezelfde kant uitgaat als met andere zee dieren (zoals kokkel, kabeljauw en paling, die door overbevis- sing in de knel zijn geraakt). Van den Heuvel stelt dat een vangstverbod tijdens de paaipe- riode de beste oplossing is, maar I die eis willen de duikers niet meteen op tafel leggen. Ze ho pen dat voorshands op andere manieren de overbevissing kan worden ingedamd. De duikers vinden dat maatrege len niet beperkt kunnen blijven tot de sepia. Van den Heuvel merkt op dat de duikers veront rust zijn over de 'wildgroei van visserij' op de Oosterschelde. „Die begint steeds grotere vor men aan te nemen en het zijn j niet alleen Zeeuwse vissers meer. Anderen hebben ontdekt dat hier nog het een en ander bo- 1 vengehaald kan worden en dat er geld te verdienen is." Het leidt ertoe dat de vissers op de zeearm in eikaars vaarwater zit- ten, stelt Van den Heuvel. Hij betreurt het dat er in het al gemeen zo weinig aandacht is voor de bescherming van het le- ven onder water. „Boven water ziet het er aardig uit. Het gros van de bevolking heeft geen idee wat er onder water leeft en begrijpt het belang van een goe de bescherming dus ook niet." Met hun actie hopen de duikers - daar verandering in te brengen. Tweede-Kamerlid Kees van der Staaij van de SGP bracht gisteravond nog maar eens zijn argumenten tegen de Europese grondwet naar voren. foto Phil Nijhuis/GPD door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De CDA-Sta- tenfractie stelt vraagtekens bij de expansiedrang van de NV Westerscheldetunnel. In schrifte lijke vragen aan Gedeputeerde Staten oppert Statenlid A. Lijm- bach dat de NV Westerschelde tunnel beter het toltarief van de tunnel kan verlagen dan zich richten op investeringen in we gen buiten Zeeland. Lijmbach reageert op het voor stel van de NV Westerschelde tunnel voor de aanleg en exploi tatie van een gedeelte van de A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom en de oostelijke rondweg bij Eindhoven. Deze projecten zouden kunnen worden gefinan cierd als op de trajecten dertig jaar tol kan worden geheven. Lijmbach wil van GS weten hoe die denken over de voornemens van de NV. Hij vraagt of er ga ranties zijn dat de plannen geen risico inhouden voor de exploita tie van de Westerscheldetunnel. Lijmbach wil weten waarom het rendement van de NV niet vollë- dig benut wordt om binnen Zee land te investeren in infrastruc turele projecten. En, vraagt hij. kan het rendement daarnaast niet worden ingezet voor een la- ger toltarief voor de inwoners-' van Zeeland? Ook informeert hij of de plannen van de NV gevol gen kunnen hebben voor de ver- koop van de aandelen in de tun nel door het Rijk. De PvdA-Statenfractie heeft eer-, der al vragen gesteld over de toe komstplannen van het tunnelbe- drijf. De PvdA vindt dat GS de Staten hebben gepasseerd door het Rijk te wagen of de tolperio- de van de Westerscheldetunnel met twintig jaar kan worden ver lengd om de aanleg van een ka- naalkruising bij Sluiskil te fi-'" nancieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15