Nieuwe fase strijd terreur Frans nee is dreun van jewelste PZC Sellafield lekte maandenlang radioactief afval Annan belooft hulp bij vredesakkoorden Soedan Hariri-blok winnaar verkiezingen Libanon Non üezondheid oning Fahd S erbetert ;|sraël laat weer ;roep Palestijnse ;evangenen vrij Al Qaeda niet langer belangrijkste doelwit van VS aii beloofde vrijlating van de atste vierhonderd gevangenen :e%i al eerder hebben moeten aatsvinden, maar een besluit taii aarover werd opgeschort na zware Palestijnse zelf- MAoordaanslag op 25 februari. ,tJ )ntvoerde (ederlander levrijd door S olitie Peru EU-waarnemers Honderd demonstranten Nepal opgepakt Virusremmer vogelgriep niet aan te slepen maandag 30 mei 2005 s ÏAD - De gezondheidstoe- pei and van de Saoedisehe koning pal ihd (83) is 'geleidelijk aan het rbeteren'. heeft de Saoedisehe minis- rvan Binnenlandse Zaken gis- ren laten weten. Een dag eer- jr werd nog gezegd dat de toe- ind van Fahd stabiel was. Het ooi aatshoofd werd vrijdag opge- il n jmen in het ziekenhuis, nd jlgens Saoedisehe functiona- isen had de koning last van vof iorts en vocht in de longen. De ■zondheid van de bejaarde Sa- idische vorst is al jaren broos, in ij lijdt onder meer aan sui- )ek irziekte en werd in 1995 ge lei ld door een beroerte. Zijn llfbroer, kroonprins Abdoel- h. is sindsdien de feitelijke ■erser over het streng islamiti- Jie koninkrijk, dat 's werelds ootste exporteur van olie is. g< IW/RTR chi 1 door Jessica Smeenk WASHINGTON - De Ameri kaanse regering gaat zich herbe zinnen op de strijd tegen het in ternationale terrorisme. Zij zou de nadruk op de gevangenne ming van leden van het terreur- werk Al Qaeda en 'onthoofding' van de organisatie willen verla ten ten gunste van een 'bredere strategie tegen gewelddadig ex tremisme', meldde de krant The Washington Post gisteren. Die nieuwe strategie zou zich ook moeten richten op de 'wor tels van het terrorisme'. Met de gewijzigde opstelling wil de re gering erkennen dat Al Qaeda tijdens de afgelopen jaren is ver anderd 'in een veel amorfere, dif fuse organisatie die veel moeilij ker op de korrel is te nemen dan de groep die in september 2001 de Verenigde Staten aanviel', zei een hoge regeringsfunctiona ris tegen de krant. Vacatures Critici van de regering zeiden te gen de Post dat de herziening van de strategie komt na maan den van gemiste kansen. Er wa ren vacatures bij de terrorisme bestrijding - ook op topposities -, terwijl er intern geruzied werd over de beste manier om in actie te komen tegen de zich snel uitbreidende jihad en tegen de nieuwe generatie terroristen die de afgelopen jaren in Irak is opgeleid. Honderden of duizenden van BUZALEM - Israël gaat op- ieuw Palestijnse gevangenen ijlaten. deze keer vierhon- •rd. Dat heeft het Israëli- zs he kabinet gisteren met een en. tote meerderheid aan stemmen chttien voor en zes tegen) be- Vla oten. op k raël heeft eerder al vijfhon- •d Palestijnse gevangenen ijgelaten als onderdeel van 3e: ?t akkoord dat premier Sha- :in in en de Palestijnse president iels bbas in februari sloten. Daar- werd de vrijlating van negen- Dnderd gevangenen afgespro- en. lijkens een mededeling van uw liaron na afloop van het ka li inetsoverleg gaat het bij de irstl ijlating om gevangenen die da een bloed aan hun handen heb- en'. ANP/AFP \vi \LLAO - De Peruaanse politie !tft vrijdag in de haven van allao een Nederlandse man be- ijd die door een bende was ont- defwrd. Dat liet het ministerie Buitenlandse Zaken giste- o weten. ilgens de Peruaanse krant El iel omercio gaat het om een 32-ja- kle ge man die in april was ont- )erd. De ontvoerders eisten n losgeld van 250.000 dollar zijn familie in Nederland, k Peruaanse politie arresteer- vier personen die verdacht orden van de ontvoering. 'ider hen bevindt zich een ■jarige Nederlander. De overi- ;drie verdachten komen uit Li- ANP van onze redactie buitenland RUMBEK - Zuid-Soedan krijgt steun van de Verenigde Naties voor de uitvoering van recente vredesakkoorden. Zo gaan in de komende maanden 10.000 blauwhelmen naar de uitgestrek te en uitgemergelde regio. VN-chef Kofi Annan bevestigde HELSINKI - De Europese Unie stuurt vandaag vier waarne mers naar de onderhandelingen tussen de Indonesische regering en de afscheidingsbeweging Be weging Vrij Atjeh (GAM), die in Finland worden gehouden. De bemiddelaars van het Crisis Ma nagement Initiative meldden dit zaterdag in Helsinki. ANP/AFP dat gisteren aan het slot van zijn driedaagse bezoek aan Soe dan in de zuidelijke plaats Rum- bek. Rumbek is volgens de vredesak koorden de hoofdstad van Zuid-Soedan. Daar is de Zuid-Soedanese leider, guerril lachef en politicus John Garang, gevestigd, met wie Annan een onderhoud had. Eerder bezocht Annan in West-Soedan het duizend kilo meter verderop gelegen Dar- foer. Deze streek is net als Zuid-Soe dan eerder het slachtoffer van etnische zuiveraars die ge steund woi-den door het regime in de hoofdstad Khartoem. Tien duizenden vluchtelingen verwel komden zaterdag VN-topman Kofi Annan in het vluchtelingen kamp Kalma in Darfoer. Daar verblijven 120.000 mensen, op de vlucht geslagen voor de aan vallen van pro-regeringsmili- ties. Annan noemde dat geweld van Arabische milities 'onaanvaard baar'. „We moeten samen met de Soedanese overheid zorgen voor de bescherming van vluch- door Harald Doornbos BEIROET - Het anti-Syrische blok van Saad Hariri, de zoon van de vermoorde ex-premier, heeft naar eigen zeggen een vol ledige zege behaald bij de eerste ronde van de parlementsverkie zingen in Libanon. De opkomst was zeer laag. Hariri junior eiste alle 19 zetels op die in de eerste ronde van de verkiezingen werden verdeeld. „Eindelijk konden we echt vrij stemmen", aldus Ahmed, een 24-jarige student in Bei roet. Op wie hij heeft gestemd? „Op Hariri natuurlijk", zegt hij. Tijdens deze eerste ronde werd alleen gestemd in de hoofdstad Beiroet. Gedurende de komende drie weken is het iedere zondag de beurt aan een andere regio in het land om naar de stembus te gaan. In totaal zullen er 128 par lementariërs worden gekozen, de ene helft christelijk, de ande re helft moslim. De verkiezingen worden be schouwd als een mijlpaal in de Libanese geschiedenis. Dit om dat het voor het eerst in dertig jaar is dat de Libanezen naar de stembus kunnen zonder de aan wezigheid van militairen en vei ligheidsagenten uit het naburi ge Syrië. Dat land trok eind vori ge maand al zijn troepen terug na massaprotesten in Libanon. Volgens veel Libanezen zat Sy rië namelijk achter de aanslag op Rafik Hariri. De moord op Hariri heeft pro-Syrische partijen zo goed als kansloos gemaakt in deze eerste ronde. De bevolking van Beiroet wil niets meer met het buurland te maken hebben. Als gevolg hiervan hebben veel pro-Syrische kandidaten zich simpelweg teruggetrokken uit de verkiezingsrace omdat ze toch geen kans maken. Alleen joonze redactie buitenland •ONDEN - Uit de Britse kern- 'ntrale in Sellafield zijn over periode van negen maanden «nduizenden liters hoog-radio- ctievc v loeistof gelekt. De lek- age was het gevolg van een feuk in een pijpleiding die pas arige maand, op 19 april, werd Pgemerkt. oigens de zondageditie van Independent gaat het om grootste incident met een ilse kerncentrale in dertien ar. In totaal spoelde er 83.000 '•er weg, volgens de krant ge- aeg om de helft van een olym- sch zwembad te kunnen vul- :ish Nuclear Group, die Sella- eld beheert, heeft tegenover de rant bevestigd dat er een grote ;e was op het uitgestrekte frrein. Ze wijt de langdurige je aan zowel onoplettend- t'd van het personeel als aan 'ogelijke 'metaalmoeheid' in de 'dingen. Er zou evenwel geen toele sprake zijn geweest van Naar voor de omgeving, ut incident komt op het mo ment dat de Britse regering poogt maatschappelijke steun te krijgen voor de bouw van nieu we kerncentrales. Die zouden nodig zijn om de doelstellingen van het internationale klimaat beleid te halen. Kerncentrales stoten geen broei kasgassen uit. Tegenstanders van kernenergie wijzen er juist op dat deze vorm van opwek king weer grote problemen kent met radioactief afval en met de veiligheid van centrales. De lekkage wordt gezien als een ernstig incident. In totaal zijn er zeven 'soorten' nucleaire inci denten, waarbij bijvoorbeeld het ongeval bij de kerncentrale Tsjemobyl (1986) in de zevende en daarmee hoogste klasse valt. Het incident in Sellafield is een ongeluk van de derde klasse. Ook de omstreden kerncentrale in het Tsjechische Temelin heeft opnieuw problemen ondervon den. Een woordvoerder van de centrale zei zaterdag dat drie duizend liter radioactief koelwa ter uit een uitgeschakelde reac tor is gelekt. Het water is even wel opgevangen in een speciaal daarvoor bestemde tank. DP A KATHMANADU - Nepalese agenten arresteren een meisje tijdens een demonstratie gisteren in Kath- mandu door slachtoffers van maoïstische rebellen. Uiteindelijk werden honderd betogers gearresteerd. Ze vroegen de regering om schadevergoeding, voedsel en onderdak. foto Arendra Shrestha/EPA tijdens de verkiezingen in het zuiden van het land, volgende week, zullen pro-Syrische kandi daten een kans maken. In deze regio speelt de sjiitische verzets groepering Hezbollah een thuis wedstrijd. En Hezbollah is nog altijd pro-Syrië. Het hoofd van de EU-waame- mers missie in Libanon, Jose Sanchez-Neyra, liet in een ver klaring weten dat de verkiezin gen uiterst ordentelijk en demo cratisch zijn verlopen. „De eni ge winnaar vandaag is Liba non", zei hij. GPD ZÜRICH - Het Zwitserse farma cieconcern Roche kan niet vol doen aan de vraag naar de virus remmer Tamiflu. Nieuwe klanten voor het medi cijn, het enige dat beschermt te gen het vogelgriepvirus H5N1, moeten tot twee jaar wachten op hun bestelling. Inmiddels hebben 25 landen extra orders geplaatst bij Roche. Het concern zal in de tweede helft van dit jaar een fabriek in de VS ope nen om aan de Amerikaanse vraag te voldoen. De explosie van de vraag naar Tamiflu kwam, nadat de Wereldgezond heidsorganisatie had gewaar schuwd voor een uitbraak van vogelgriep. Volgens conservatie ve schattingen kan het aantal be smettingen oplopen tot 28 mil joen met 7 miljoen doden als ge volg. Nederland beschikt over 225.000 doses Tamiflu. De Ge zondheidsraad adviseert 5 mil joen doses in voorraad te hou den. Vorige maand besloot mi nister Hoogervorst dat advies te volgen. ANP die in Irak getrainde terroristen keren nu terug naar hun vader land in het Midden-Oosten en West-Europa. Traceren „De vraag is: als je niet weet wie ze in Irak zijn, hoe kun je ze dan traceren in Istanboel of Lon den?", zei een regeringsfunctio naris tegen de krant. ANP Een vrouw in de stad Labado in het zuiden van Darfoer vertelt VN-secretaris-generaal Kofi Annan hoe haar woonplaats afgelopen december vanuit de lucht werd aangeval len en de 60.000 inwoners vluchtten. De helft daarvan is inmiddels teruggekeerd om hun leven opnieuw op te bouwen. foto Evan Schneider/EPA telingen." Annan sprak vrijdag met de Soedanese regering. Hij drong aan op een snel herstel van rust en vrede in Darfoer, zo dat mensen terug naar huis kun nen gaan. De ontheemden zijn afhankelijk van voedselhulp en gezondheids voorzieningen, die de VN en an dere humanitaire hulporganisa ties verstrekken. ANP/DPA In een niet al te grote meerderheid hebben de Fransen zich gekeerd tegen de Europese grond wet. Omdat de Franse regering de uitkomst van het referendum bindend acht, betekent dit een fikse beschadiging van de Europese eenwording. Het belang van het Franse nee is zelfs dermate groot, dat je je kunt afvragen welk nut het Neder landse referendum woensdag nog heeft. Dat staat nu immers in een ander daglicht: steunen wij de Fransen of geven wij met een massaal ja alsnog hoop voor degenen die in Frankrijk een tweede stemronde bepleiten? De hoog oplopende emoties rond het referendum in Frankrijk en Nederland hebben drie zaken hel der aan het licht gebracht. Ten eerste heerst in bei de landen - maar ongetwijfeld ook in de landen waar (nog) geen referendum is gehouden - een groot argwaan over het toekomstige Europa. Lang niet iedereen is overtuigd van de voordelen van sa menwerking en een verdere uitbreiding van Euro pa wordt zelfs als bedreigend ervaren. Ten tweede blijken de politici - dat geldt zowel voor de voor- als de tegenstanders - er niet in te zijn geslaagd de burgers duidelijk te maken waar het referendum nu echt om draaide. In Frankrijk overheerste bijvoorbeeld de angst voor een grote toestroom van Poolse loodgieters, die met hun lage tarieven hun Franse collega's brodeloos zouden ko men maken. In Nederland bestaat - mede dankzij de inzet van het onafhankelijke Kamerlid Geert Wilders - de vrees dat Turkije een belangrijke stempel op Europa gaat drukken en kunnen senti menten tegen de euro ongehinderd floreren. De politiek, die toch al laat met dit onderwerp aan de slag ging, mag zich die chaos aanrekenen, te meer daar zij in Nederland ernstig verdeeld was over de vraag of het referendum nu wel of niet raadgevend zou moeten zijn. De voorstellen van Giscard d'Estaing en Wouter Bos om in geval van een hun onwelgevallige uitkomst volgend jaar dan maar een nieuwe poging te wagen, duidden zelfs op minachting van de stemmers. Datzelfde geldt voor premier Balkenende, die de nee-stemmers dit weekeinde op voorhand diskwalificeerde met zijn stelling dat Nederland bij een afwijzing internatio naal een modderfiguur slaat. Ten derde blijkt het referendum in deze vorm niet bepaald de ultieme verworvenheid van de wester se democratie. Kennelijk is het onderwerp te veel zijdig om zomaar voor of tegen te zijn. Een referen dum waarin 'ja, mits' of 'nee, tenzij' niet tot de mo gelijkheden behoort, levert een te beperkt beeld op van wat de burgers echt willen. Wat zich al weken afteken de in de peilingen is gister avond gebeurd: de Franse bevolking gaat niet ak koord met de tekst van de Europese grondwet. On danks dreigementen van president Chirac en eerste minister Raffarin over eco nomische chaos en politieke crisis die afwijzing tot ge volg zou hebben door Henk Glimmerveen PARIJS - De politieke elite in Frankrijk heeft een dreun van jewelste gekregen. De twee gro te politieke formaties, gaullis ten en socialisten, hadden hun aanhang opgeroepen ja te stem men maar de kiezers hebben daar in meerderheid geen ge hoor aan gegeven. Een verrassing is de uitslag niet. Diezelfde kiezersonderzoeken toonden ook aan dat driekwart van de bevolking ernstig onge rust is over haar toekomst en over het onvermogen van haar leiders om die ongerustheid weg te nemen. Franse regeringen, on geacht de politieke kleur, heb ben jaar in jaar uit de zwar tepiet naar Brussel geschoven als er onaangename beslissin gen moesten worden genomen. Zodra er evenwel met steun van uit datzelfde Brussel wegen wer den aangelegd of nieuwe zieken huizen konden worden geopend, was dat het werk van de rege ring in Parijs. 'Europa' was de boeman en steeds meer Fransen zijn zich gaan afvragen waarom ze die boze Brusselse buiten wacht moesten steunen met een grondwet die haar nóg meer macht zou geven De Fransen zijn bang. Bang voor de werkloosheid die maar onaanvaardbaar hoog blijft. Bang voor het gevaar dat dege nen die nu nog werk hebben door de lage lonen in Oost-Euro pa van hun werk worden be roofd. Bang voor het verdwijnen van de in Frankrijk traditioneel sterke overheidsinvloed. Bang, kortom, voor het onbekende in een wereld die steeds sneller ver andert. Het is voor een belangrijk deel de verklaring dat er de afgelo pen tijd in Frankrijk zo heftig over Europa is gediscussieerd. De kiezers hebben niet helemaal ten onrechte het gevoel dat alle belangrijke beslissingen van de laatste jaren, zoals de uitbrei ding van de Unie van 15 naar 25 lidstaten, buiten hen om zijn ge gaan. De aankondiging van pre sident Chirac om de grondwet aan een referendum te onderwer pen had vooral te maken met zijn wens om het grote verzet in Frankrijk tegen een Turks lid maatschap te breken. Een refe rendum over de grondwet zou gevolgd worden door een refe- analyse rendum over Turkse toetreding, zo beloofde hij. En in zijn achter hoofd had Chirac het idee dat een volksraadpleging over de grondwet bij zijn socialistische rivalen diepe verdeeldheid tot gevolg zou hebben. Dat laatste is uitgekomen. Maar dat hij zelf in de val zou worden meege sleurd had hij een jaar geleden ook niet gedacht. Chirac zal, anders dan zijn leer meester Charles de Gaulle, niet de conclusie trekken dat hij nu moet aftreden, zo heeft hij her haaldelijk bezworen. Hij sugge reerde alleen dat premier Raf farin zal moeten opkrassen. Maar het prestige van het Fran se staatshoofd is natuurlijk wél aan gruzelementen. In eigen land zal hij onder steeds grotere druk komen te staan om in Brus sel eigen, Franse, belangen nog nadrukkelijker te gaan beplei ten. Maar in datzelfde Brussel zal hij van zijn collega's slechts hoongelach oogsten. Want Chi rac is in hun ogen degene die de Europese samenwerking heeft opgebroken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5