laanderen verdient koestering Technische perfectie tekent typograaf Josua Reichert rnemuiden herinnert aan Japan Standbeeld Jacob Cats in Groede Scwar is muziektalent van het jaar gedeputeerde Kramer: discussie Schelde te eenzijdig op ontpolderen gericht ^jebat Europese ondwet Zeeuwse teams naar NK schaken Goese jeugdbrandweer scoort goed Gebroken neus door mishandeling Sasse ontsnapt aan overval ;unst ERFSTSONATE' MEPHISTO' UIT LIEFDE' r r ir Rinus Antonisse )DELBURG - De discussie Zeeland over de Schelde- io|0 ets richt zich veel te veel op jolderen en de landbouw. Er involdoende aandacht voor stens zo belangrijke zaken regionale ontwikkeling, vei- eid en de verhouding met inderen. enelopen weken torste gedepu- de M. Kramer (PvdA, na- ■en water) dag en avond het ïeldedossier' mee. Op een is vergaderingen gaf hij bre- :om uitleg, die niet als zodanig d opgepikt. Vandaar zijn ver- iting over een eenzijdige be ering. Die staat een verant- lu«i)rde besluitvorming in de ^2 meent de gedeputeerde, idei Kramer nog het meest irt, is dat de Zeeuwen zo met Ven nlë naar Vlaanderen staan, hoor veel: 'Wat hebben wij s hemelsnaam met Antwer- en Vlaanderen te maken, ;oeken het zelf maar uit'. Ik 1 het niet gepast als Zeeland de belangen van Vlaande- voorbij te gaan. Daarbij hoe- we onze eigen belangen land sniet opzij te zetten." gedeputeerde beklemtoont Vlaanderen voor Zeeland be dijker is dan Brabant of Rot- s°o-#am. Hij wijst op het profijt inwoners van de provincie ben op het gebied van Midheidszorg, onderwijs, cul- r, natuur en landschap, er en economie. „We moeten net uit eigenbelang de relatie ISSINGEN - In het stadhuis Vlissingen wordt vanavond acht uur gedebatteerd over Europese grondwet. De par- nvan de Vlissingse gemeente- Giis d zullen vertegenwoordigd J. van der Giessen van D66 oorstander van de grondwet I. van de Hout van de SP tegen. Zij debatteren met 3ro'u aar én met het publiek. met Vlaanderen koesteren." Vol gens hem klinken de Zeeuwse belangen via Vlaanderen ook door in Den Haag en zijn de Zeeuwse wensen voor uitvoe ring van de Scheldeschets (geld voor wegen, natuur, landbouw en regionale ontwikkeling) na drukkelijk ondersteund. Kra mer onderstreept dat verdieping van de vaargeul in de Wester- schelde zeker pluspunten heeft voor Zeeland. „De Westerschelde is voor de Zeeuwse havens ook een levensa der. De 100 miljoen euro voor wegen hadden we anders nooit gehad. En juist Vlaanderen heeft aangedrongen op voldoen de geld voor nieuwe natuur. Trouwens, men vergeet dat er ook in Vlaanderen zeker 600 hec tare natuur bijkomt", aldus de gedeputeerde. Omslag Hij is ervan overtuigd dat inmid dels bij het Antwerpse Havenbe drijf is doorgedrongen dat inzet ten op alleen economie niet kan. „Daar is veel veranderd, in het denken is een behoorlijke om slag gemaakt." Kramer hoopt dat het Scheldebekken hét voor beeld kan worden van een ge bied waar economie en ecologie samen optrekken. „De haven van Antwerpen zit op die lijn, meer nog dan Zeeland Seaports. Dat is hun welbegrepen eigenbe lang." Hij stelt dat niet alleen de ha vens en de natuur profiteren van de Scheldeschets, maar ook de bewoners. „De plannen zijn een vliegwiel voor nieuwe ont wikkelingen, die hard nodig zijn. Het levert niet alleen rijk dom op in de havens, maar ook op het platteland." Hij doelt dan op wat heet 'regionale ont wikkeling': versterking van wo nen, werken, landbouw en re creatie. Kramer signaleert dat ook de be scherming tegen hoogwater ver betert. „Het geld voor natuur moeten we inzetten voor nieuwe vormen van kustveiligheid." Het idee van stichting Het Zeeuwse Landschap voor een brede waterkering die natuur lijk meegroeit met de zeerijzing, spreekt hem erg aan. De gedeputeerde betreurt het dat bestuurders, zowel van ge meenteraden als Staten, mee doen aan de eenzijdige benade ring. „Er wordt wel steeds ge zegd dat de natuur niet onderge sneeuwd mag worden. Maar nu het op uitvoering aankomt, wor den allerlei omtrekkende bewe gingen gemaakt. Dat is niet con sequent." Kramer vindt dat be stuurders een brede belangenaf weging horen te maken, niet ge richt op één deelbelang. door Ronald Verstraten GROEDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis en plaat selijk kopersmid/kunstenaar J. van Mierlo hebben zaterdag een beeld van Jacob Cats ont huld in Groede. Rondom de ont hulling was een heel feestpro gramma op touw gezet. Cats kwam oorspronkelijk uit Brouwershaven en werd bekend als dichter en raadspensionaris. Aan het begin van de zeventien de eeuw gaf hij zijn werkzaam heden als advocaat in Middel burg op en vestigde zich samen met zijn broer Cornelis in West- Zeeuws-Vlaanderen, waar hij de Catshoeve stichtte. Hun doel was om land te winnen op de zee en dat resulteerde in de droogmaking van twaalf pol ders rondom Groede. Lang had Cats daar aanvankelijk geen ple zier van, want in de Tachtigjari ge Oorlog werden ze om strategi sche redenen een tijd onder wa ter gezet. Ganzenbord De Jacob Catsdag begon met een Kunst- en ambachtenroute, gevolgd door kinderactiviteiten in het Slijkstraatje. Een levend ganzenbord met oud-Hollandse spelen maakte daar onder meer deel van uit. Voorafgaand aan de onthulling van het door Van Mierlo ontwor pen beeld, liet Wille de geschie denis de revue passeren, het geen nog eens beeldend werd na gedaan door een groep jonge to neelspelers van de Meerstromen- school. Terwijl Wille zich af- - vroeg wat nu de relatie was tus sen Cats en schrijfster/columnis te Marjan Berk, die een promi nente rol speelde in de festivitei ten, gaf de laatste daar in een Jacob Cats heeft een zitplaats gekregen op de Markt in Groede, compleet met tafeltje, waar Marjan Berk zaterdag gelijk aanschoof. foto Wim Kooijman toespraak uitleg van. Cats is im mers het onderwerp van haar nieuwste boek, Het bloed kruipt, en hij blijkt zeer in de verte familie te zijn geweest, zij het slechts aangetrouwd. Berk noemde hem de eerste Zeeuwse rapper en om dat te bewijzen, droeg zij een gedicht voor van Cats, ondersteund door luide en bijpassende rap-beat. Na het voorlezen van een smeuï ge passage vond het boek gretig aftrek en Berk mocht, gezeten aan Cats' tafeltje, dan ook tallo ze exemplaren signeren. Die ses sie werd gevolgd door een boe- renmaaltijd op de Markt en een look-alike-wedstrijd voor kinde ren. Diverse regionale artiesten zorgden 's avonds voor een spet terende afsluiting, inclusief een cd-presentatie van rapper Sven C uit Breskens. maandag 30 mei 2005 1 J NIJMEGEN - Twee Zeeuws-Vlaamse teams zijn doorge drongen tot de halve finale van het schaakkampioen schap van Nederland voor scholen. In Nijmegen kwalifi ceerde De Rede uit Terneuzen zich in het voortgezet on derwijs categorie onderbouw. Het team van De Oude Vaart, eveneens uit Terneuzen, stroomt door naar de hal ve finale bij de basisscholen. De overige Zeeuwse teams werden uitgeschakeld. Louise de Colignyschool uit Vlissingen haalde geen enkel wed- strijdpunt in poule E voor basisscholen. Ook Het Zwin College uit Oóstburg bleef op nul staan in het voortgezet onderwijs categorie bovenbouw. Het team van De Rede verging het beter in het voortgezet onderwijs categorie bovenbouw. Dat team, bestaande uit Nick Wegman, Claire Volleman, Thomas Geertse en Maar ten Rademakers werd tweede in poule B met vier wed- strijdpunten. Dat is voldoende om komende zaterdag 4 juni opnieuw in actie te mogen komen in de halve eind strijd. Bij de basisscholen behaalde De Oude Vaart maar liefst acht punten en werd eveneens tweede. Ook het team van De Oude Vaart, geformeerd uit Quinten Ducarmon, Luuc van der Zee, Jelle Blondeel en Jurgen de Bruijne, keert ko mende zaterdag terug naar Nijmegen. GOES - De jeugdbrandweerploegen van het Goese korps hebben zatei'dag goed gepresteerd bij wedstrijden in Al- blasserdam. In de klasse voor junioren van twaalf tot en met vijftien jaar legden de Goese teams beslag op de eer ste en de tweede plaats. Door dit resultaat gaan beide ploegen verder in de strijd om het landskampioenschap. Het Goese team in de categorie Aspirant hoge druk is al verzekerd van een plaats in de landelijke finale, maar za terdag moest ze genoegen nemen met een vierde plaats. VLISSINGEN - Een vijftienjarige jongen uit Vlissingen heeft gisterochtend rond half drie een gebroken neus op gelopen doordat hij door twee jongens werd mishandeld. De jongen fietste met vrienden over de Schubertlaan in zijn woonplaats toen hij achterop werd gereden door een brommer met daarop twee jongens. Na een woordenwisse ling kreeg de jongen plots van de bestuurder van die brommer een stomp in zijn gezicht. In de EHBO-post van het ziekenhuis werd geconstateerd dat zijn neus was ge broken. De jongen heeft aangifte gedaan en de politie doet onderzoek. ROOSENDAAL - Drie gemaskerde mannen hebben zater dagmorgen een overval gepleegd op een woning in Roosen daal. De bewoners, onder wie een vrouw uit Sas van Gent, konden ontsnappen. Zaterdagmorgen rond half acht schrokken de bewoners van een woning aan de Van Roomenstraat wakker van glasgerinkel. Drie gemaskerde mannen drongen hun woning binnen via de ruit van de keukendeur. De 41-jarige Roosendaler en een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent, die in de woning waren, maakten zich meteen uit de voeten en waarschuwden de politie. Die zette de buurt af en doorzocht de woning, maar de drie overvallers werden niet meer aangetroffen. r Edith Ramakers <EMUIDEN - Danseressen klompen en in Arnemuidse (Advertentie) 3 van Dyck en Camilla Sienertsz e.a. in van Ingmar Bergman Idpremière op toneel. Bewerking: Lodewijk wer, Flip Broekman. Regie: Anny van Hoof. <ek de Lint, Huub Stapel e.a. m parel uit de wereldliteratuur Bewerking en regie: Paul Binnerts Admiraal, Kees Hulst, Tjitske Reidinga en 'Zuiderhoek in nieuw Nederlands toneelstuk van Frank Houtappels klederdracht bezorgen twaalf ponders oftewel armoedebrood deur aan deur in Arnemuiden. Met het beeld van 'brood en vis' trekt de Japanse kunstenares Ta- kako Hamano de aandacht met haar tentoonstelling, die te zien is in de kajuit van een tjalk. Za terdag werd de tentoonstelling geopend op de werf van Meer man in Arnemuiden. Met het Arnemuidenproject wil Takako een verband leggen tus sen haar eigen jeugdherinnerin gen van het Japanse vissersdorp je Kubotsu en het vissersdorp Arnemuiden. Kubotsu is het ge boortedorp van haar moeder. Zelf groeide ze op in Tokyo en sinds enkele jaren woont ze in Amsterdam. „Mijn droom is om een Kubotsuproject te doen. De ze presentatie van Arnemuiden zou ik graag in Japan willen la ten zien." Mooie ontdekking Het kan heel goed zijn dat er overeenkomsten zijn tussen Ja pan en Nederland. „Dat zou een mooie ontdekking zijn", vindt ze. Vis en brood zijn de terugkeren de elementen in haar installatie, waaraan ze vanaf oktober 2003 heeft gewerkt. Voor mevrouw Kosse-van Belzen, die in Arne muidse klederdracht de exposi tie bezocht, zijn de beelden her kenbaar. „Het is mooi dat jonge mensen de traditie levend hou den", prijst ze de kunstenares. „Wij zijn niet zo met kunst opge groeid, maar ik kan dit wel waarderen." „Het zijn twaalfponders waar de vrouwen mee dansen", ver wacht Kosse-van Belzen. „Die kon je kopen bij de bakker. Zwa re en grote broden. Kijk maar naar de plaatjes van vroeger. Het brood lijkt enorm naast het bekende broodmeisje op het plaatje." De Arnemuidse heeft zelf nog een groot broodblik thuis. „Ik bak geen broden. Mijn moeder bakte wel zelf brood. Maar zij gebruikte een soort vleespan." Een petroleumstel was de hitte- bron van onderen en op de dek sel legde ze een soort houtskool. „Het brood werd van boven en onderen warm gemaakt." Traditie, daar kunnen de bezoe kers van de expositie over mee praten. Vier vrouwen vinden het jammer dat het boerengoed stil aan verdwijnt, hoewel ze zelf ook geen klederdracht dragen. Het is te onhandig, concluderen ze. Maar mooi is het wel om een mengeling van vroeger en nu in de videopresentatie terug te zien. Volgens hen is het armoe debrood waar de danseressen mee dansen. In de jaren twintig, dertig ging het niet goed in de visserij. Voor de grote gezinnen was er armoedebrood op de markt. Dat was niet alleen goed koop, maar ook voedzaam en daarvan ging de honger snel over. Videopresentatie Hamano heeft de verhalen die ze van Arnemuidse bevolking heeft gehoord, verwerkt in de videopresentatie. „Ik zelf heb een soort abstracte herinnering aan het vissersdorp in Japan, waar ik tot mijn zesde regel matig kwam", zegt Hamano. Door intensief aan het project van Arnemuiden te werken, werd de herinnering aan Ku botsu levendiger. „Het is alsof ik in Arnemuiden op zoek ben geweest naar mijn eigen herinne ring." De tjalk ligt nog tot 2 juni aan het havenplein in Arnemuiden. door Selma Osman MIDDELBURG - Hij kan spe len met letters en drukt ze af met een ongeëvenaarde perfec tie. Alleen met superlatieven valt volgens kenners het werk van de Duitse typograaf Josua Reichert te omschrijven. Zijn werk is sinds vrijdag te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Reichert richtte de tentoonstel ling hot printing zelf in. Het is een overzicht geworden van zijn omvangrijke oeuvre, dat eerder in Nederland op plek ken als het Stedelijk en het Joods Historisch Museum in Amsterdam te zien was. Meteen wordt duidelijk dat Reichert een groot kleurgevoel heeft. Zijn werk is fleurig, maar tegelijkertijd heel harmo nisch. Net zoals de grafische af beeldingen strak zijn, maar toch ook speels. Een grote wand van de exposi tieruimte is gevuld met werk uit de serie Amsterdamer Schriftmusterbuch. Daarmee legde de grafisch kunstenaar eind jaren zestig de basis voor zijn succes. Hij was in die tijd docent aan de Rietveld Acade mie in Amsterdam. Op een stof fige zolder van drukkerij Jesse aan de Nieuwezijds Voorburg wal vond hij een gigantische hoeveelheid letters en insluit- vormen. Die inspireerden hem tot 56 drukken. Het is niet moeilijk om je fanta sie op het werk van Reichert los te laten. Een vierkant, wat rondjes en twee lijnen; je kunt er met gemak een glas ranja met prik in zien. Een blokje I y* Né»**"* Normaal gesproken exposeert de Zeeuwse Bibliotheek alleen werk van Nederlandse typografen, maar voor Josua Reichert wordt een uitzondering gemaakt. foto Lex de Meester met een halve cirkel erboven lijkt verdacht veel op een mos kee. De accolades die als vo gels erboven zijn gedrukt, lij ken gebeden te zijn die rich ting Mekka gaan. Hebreeuws Latere werken tonen zijn fasci natie voor oosterse schriftsoor ten, zoals het Hebreeuws en het Arabisch. Zo maakte hij een omvangrijk boek met psal men in het Hebreeuws, dat ook in Middelburg is te zien. De stukken die in Middelburg te zien zijn, komen uit particu liere verzamelingen en uit de persoonlijke collectie van de kunstenaar. Conservator R. Rijkse van de bibliotheek is er trots op dat een gerenom meerd typograaf als Reichert in Middelburg wil exposeren. ,,Het is een unieke gelegenheid om in Zeeland werk van' hem te zien." De kunstenaar ging op het aan bod in, omdat hij het leuk vind om in een bibliotheek te expo seren. Hij was vrijdag aanwe zig bij de opening van hot prin ting en enkele dagen daarvoor druk in de weer met het inrich ten van de tentoonstelling. Nor maal vult Rijkse de expositie ruimte alleen met Nederlands talig typografisch werk. Maar voor Reichert maakt hij graag een uitzondering. „Deze man kan spelen met zetmateriaal, heeft een enorme verbeelding en steekt vanwege zijn techni sche perfectie boven andere ty pografen uit." Tentoonstelling: hot printing - ty pografische drukken van Josua Reichert; t/m 2 juli in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg; open: ma 17.30-21 uur, di t/m vrij 10-21 uurenza 10-13 uur. ZOETERMEER - De Zeeuwse band Scwar heeft gistermiddag de finale gewonnen van de landelijke bandwedstrijd Stagemasters. Dat gebeurde in de Boerderij van Zoeter - meer. De zeskoppige band werd door de ju ry unaniem aangewezen als talent van het jaar. Stagemasters is een landelijke talentenjacht voor jonge bands. Scwar trad op voor onge veer 800 muziekliefhebbers. De band werd gesteund door ongeveer 140 Zeeuwse fans, die in twee dubbeldekkers meegereisd wa ren naar Zoetermeer. Voor de eindstrijd hadden verder de bands Novia, Still Water en Five o'clock Shade zich gekwalificeerd. Maar volgens de jury, die bestond uit hoofdredacteuren van Music- maker, een vertegenwoordiger van een boe kingskantoor, een programmeur van een poppodium en een manager van een platen label, was Scwar de meest veelbelovende band. De leden van Scwar komen van Walcheren en de Bevelanden. De groep mag drie dagen gebruik maken van een professionele studio in Amsterdam voor een opname van een cd en krijgt driehonderd cd's cadeau. Ook heeft Scwar met de winst een optreden ver diend op het Lowlands-festival. o Hamano geeft mevrouw Kosse-van Belzen uitleg bij haar filmproject in de kajuit van een Arnemuidse tjalk. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41