»zc Truckers houden zich liet aan inhaalverbod VVD ontsnapt aan crisis Veel minima zijn niet bekend met aftrek ziektekosten KI-dolfijn is Europese primeur ChristenUnie wil verbod op ontkennen van de holocaust VVD stemt voor gekozen premier Help de cultuur bij u in de buurt W O MILJOEN 1olitie bezorgd over capriolen chauffeurs oolse douane itimideert roep scholieren NS verwachten veel minder zwartrijders Politie houdt groep illegalen aan Zeeleeuw ontsnapt op snelweg CAO voor verpleeghuispersoneel Week van de Zee trekt 40.000 man Bredanaar steekt echtgenote neer Stort op giro 5050 of geef aan de collectant maandag 30 mei 2005 orFerdi Schrooten za N HAAG - )e politie maakt h zorgen over het grote aan- truckers dat inhaalverboden vrachtwagens aan de laars en allerlei gevaarlijke iolen op de weg uithaalt. In ►1 deelde de politie 3463 be ringen uit wegens overtre- g van het inhaalverbod, te- [2993 een jaar eerder. de eerste vier maanden eg3 :at de teller al op 1100. Mo- oteel geldt op alle drukke jlwegen tussen 6.00 en'19.00 r een inhaalverbod voor achtwagens. Op rustiger tra- iten geldt het inhaalverbod al- >n tijdens de ochtendspits en ondspits. :wali ie meerderheid houdt zich Jroop het inhaalverbod. Maar we pntoch nog veel te veel vracht- igenchauffeurs die hun snel- id niet aan willen passen aan 's voor hen, als die bij- orbeeld 82 of 83 kilometer per rijden", zegt woordvoerder aas Zuiderhoek van het rps Landelijke Politiedien- n(KLPD). „Dan gaan ze on- aks een verbod toch proberen te halen om dan met 89 kilo ter per uur, net tegen hun ilheidsbegrenzer aan, toch hele karavaan in te halen." KLPD schat dat het aantal seuringen wegens overtre- ig van een inhaalverbod de mende tijd verder omhoog zal Dat heeft alles te maken de verwachte toename van ijecten met zogeheten dynami se inhaalverboden. Op deze ites moeten vrachtwagens op irechterbaan blijven als er te flverkeer op de weg is. Elek- inische verbodsborden boven weg springen dan automa- 2143 chaan. it dit systeem is met succes ëxperimenteerd op de A2 tus- ig dAbcoude en Maarssen en op j A2/A67 tussen Grathem en 12.51 [STERDAM - Een groep van Jr® seveer dertig Amsterdamse bo-leerlingen is vorige week nlang vastgehouden bij de ilse grens, waar ze een be- k zouden brengen aan Ausch- knooppunt Ten Esschen in Lim burg. Door de dynamische in haalverboden verloopt de ver- keersdoorstroming over het alge meen beter. De truckers die zich wel aan de inhaalverboden houden, maken zich vaak schuldig aan andere overtredingen. Het komt vooral veel voor dat ze te dicht op el kaar rijden. „Twee seconden tus sen twee voertuigen is het mini mum. Maar vaak zit er nog min der dan één seconde tussen twee vrachtwagens", zegt Zuider hoek, die ook voor deze overtre ding zelf geregeld bekeuringen uitdeelt als hij op de weg zit. Door het bumperkleven van truckers kan ander verkeer soms niet of nauwelijks op de rechterbaan komen. Vooral bij automobilisten of motorrijders die van de snelweg af willen leidt dat geregeld tot gevaarlij ke situaties. „We weten alle maal tot wat voor chaos een ket tingbotsing leidt als er vracht wagens bij betrokken zijn", zegt Zuiderhoek. GPD UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen verwachten dage lijks tussen de 4000 en 6000 min der zwartrijders dankzij een strenger boetebeleid. Dat moet de overlast voor beta lende reizigers verminderen, zegt directeur P. Boumeester van NS Reizigers. Vanaf 1 okto ber moet iedereen die zonder gel dig vervoerbewijs in de trein zit 35 euro boete betalen. Nu kan men bij de conducteur een kaart je kopen tegen een iets hoger ta rief. Het strengere beleid treft vooral reizigers die de gok ne men en zonder kaartje in de trein stappen, maar zonder mor ren betalen als ze gepakt wor den. Vakbonden en consumen tenorganisaties maken bezwaar. De conducteurs vrezen extra agressie en de consumentenorga nisaties verwachten dat ook on schuldige reizigers een boete krijgen. Want als de kaartauto- maat niet werkt, moet er ook 35 euro betaald worden. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Honderddui zenden Nederlanders laten geld liggen bij de fiscus, om dat ze niet op de hoogte zijn van een aftrek voor bijzonde re ziektekosten. Het ministerie van Volksge zondheid wil bevorderen dat mensen gebruik gaan maken van deze fiscale regeling, en heeft een speciale website ge opend, www.aangifteloont.nl. De site verwijst bezoekers door naar organisaties zoals vakbonden, die mensen hel pen bij het doen van hun be lastingaangifte. De tegemoetkoming buitenge wone uitgaven bestaat al lan ger, maar is tot nu toe nauwe lijks onder de aandacht ge bracht. Daardoor loopt een grote groep mensen met lage re inkomens een bedrag mis dat jaarlijks tot enkele hon derden euro's kan oplopen. Het gaat om aftrekbare kos ten die verband houden met ziekte of invaliditeit, zoals voor hulpmiddelen, gezins hulp en medicijnen. Ook pre mies voor ziekenfonds of ziek tekostenverzekering komen hiervoor in aanmerking. Er zijn vaste aftrekbedragen voor bepaalde uitgaven zoals extra kosten voor kleding en beddengoed en de huisapo theek. Niet alle kosten kunnen wor den afgetrokken. De belas tingplichtige moet boven een bepaald drempelbedrag uitko men. Ambtenaren vermoeden dat veel mensen er voor terug schrikken om persoonlijke ge gevens te verstrekken die de Belastingdienst nodig heeft om vast te stellen of zij recht hebben op de teruggave. GPD II douaniers hadden het vooral int op de scholieren van Ma- Ikaanse komaf en maakten en velende en seksueel getinte vierkingen. Zo vroegen ze 1! h hardop af of er nog 'norma- hnderen' in de bus zaten, 'j ïthouder Aboutaleb neemt de ik hoog op, liet hij zaterdag "en. Hij stuurt een brief aan uister Bot van Buitenlandse ken met het verzoek ophelde- te vragen bij de Poolse en atse ambassade. De leerlin- :van het Montessori College Amsterdam-Oost ondervon- i de intimidatie zowel op de ai- als de terugreis. I bezoek maakte onderdeel i van een project jongeren er over de geschiedenis bij te agen. ANP HARDERWIJK - Een pasgeboren dolfijntje zwemt al stoer naast moeder door het bas sin. In het Dolfinarium in Harderwijk is zaterdag een dolfijn geboren die met kunst matige inseminatie (KI) is verwekt. Volgens het zoogdierenpark is dat voor het eerst in Europa. In de VS en Hongkong is al eerder met succes kunstmatige bevruchting bij dolfijnen (tuimelaars) toegepast. Volgens het Dolfinarium maakt het zaterdag geboren dolfijntje het goed, al zal moe ten worden afgewacht of het zal overleven. „Niet vanwege de KI, maar omdat elke dolfijn, in het wild of gevangenschap, direct na de geboorte erg kwetsbaar is", aldus de instelling. De jonge dolfijn heeft nog geen naam omdat het geslacht nog niet is be paald. foto Marco Hofste/ANP door Heieen Paalvast HEERENVEEN - De Christen- Unie werkt aan een wetsvoor stel om naar Belgisch voorbeeld het ontkennen van de holocaust te verbieden. Kamerlid Huizinga-Heringa be vestigde zaterdag de plannen. „Ik hoor steeds meer verhalen van joodse mensen die op straat worden geconfronteerd met ra cistische en antisemitische taal. En denk ook maar eens aan die spreekkoren tijdens voetbalwed strijden." Daarnaast verwijst het Kamer lid naar leraren die vertellen over negatieve reacties als tij dens geschiedenisles gesproken wordt over de holocaust. „Die komen vooral van leerlingen van Noord-Afrikaanse afkomst die zich van huis uit sterk be trokken voelen bij het conflict in het Midden-Oosten, en sterke anti-joodse gevoelens koeste ren." ANP C?4 ll< 2-EC De VVD-leden stemden af gelopen zaterdag in met een koersverandering van de li beralen. Daarmee is een cri sis binnen de regeringspar tij afgewend, zij het nipt. door Hans van Soest GRONINGEN - Gebroederlijk zitten Jozias van Aartsen en Alexander Pechtold naast el kaar, het zweet in hun handen. Zowel de WD-fractievoorzitter als de kersverse D66-minister van Bestuurlijke Vernieuwing is er veel aan gelegen dat het nieu we beginselprogramma van de WD door de achterban van de partij wordt aanvaard. Zo niet, dan worden hun politieke ambi ties in de knop gebroken. Van Aartsen heeft voorafgaand aan het ledencongres zijn hoofd in de waagschaal gelegd door het nieuwe beginselprogramma (opgesteld door een commisie on der leiding van de Leeuwarder burgemeester Geert Dales) te omarmen. Dat nieuwe programma schopt een aantal voor de liberalen hei lige huisjes omver. Zo houdt het manifest een hartstochtelijk pleidooi voor bestuurlijke ver nieuwing en het overnemen van een aantal 'typische D66-pun- ten' als de gekozen burgemees ter en de gekozen minister-presi dent, dingen waar de traditione le WD-achterban tot dusver nooit iets voor voelde. Door zich zo te vereenzelvigen analyse met de noodzaak van een koers verandering (Van Aartsen vreest dat de partij de afstraf fing van de kiezer in 2002 an ders nooit te boven komt), werd een stem tegen het nieuwe Libe raal Manifest ook een beetje een stem tegen Van Aartsen. En dat kan hij niet gebruiken in zijn ra ce om het begeerde partijleider schap, waarover de leden vol gend jaar een beslissing zullen nemen. Ook voor D66'er Alexander Pechtold was het spannend. De opvolger van de dit voorjaar af getreden Thom de Graaf staat voor de taak binnen nu en twee jaar met 'iets' te komen. In ieder geval moet hij de voorbereidin gen treffen om de komst van de gekozen burgemeester in een vol gende kabinetsperiode mogelijk te maken. Als de WD-achterban dat nu zou blokkeren, is zijn politieke carrière wel heel kortstondig. Bovendien heeft regeringspartij D66 dan geen enkel excuus meer nog langer deel te nemen aan het kabinet. Even ziet het er dreigend voor beide politici uit. Veel van de ze venhonderd aanwezige WD'ers zijn fel tegen de voorstellen uit het concept-beginselprogram- ma. „De PvdA-fractie in de Eer ste Kamer had groot gelijk dat ze tegen de gekozen burgemees ter stemde", roepen meerdere le den in de microfoon. Ook zijn de leden bang dat Nederland ver wordt tot een 'personendemocra- tie'. Na een uitputtende discus sie wordt het voorstel echter toch aanvaard. MOERDIJK - De politie heeft gisterochtend op het indus trieterrein Moerdijk achttien illegale Aziaten aangehou den. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. De po litie onderzoekt hoe de groep illegalen op het industrieter rein is gekomen en waarheen ze op weg was. Verder wordt onderzocht op welke manier de groep in Nederland is gekomen en welke personen daarin een rol hebben ge speeld. De politie kwam in actie door een tip van een be veiligingsmedewerker van het industrieterrein. ANP HAREN - Politieagenten en medewerkers van zeehonden crèche Pieterburen zijn zaterdag bij het Groningse Haren uren bezig geweest om een ontsnapte zeeleeuw te vangen. Het dier wist op de snelweg A28 ter hoogte van Haren uit een wagen van een Duits circus te ontsnappen en dook in een naast de snelweg gelegen sloot. ANP MAARSSEN - Vakbonden en werkgevers, verenigd in de koepelorganisatie Arcares, zijn het na een lange laatste zit zaterdag eens geworden over een CAO voor de 230.000 werknemers van verpleeg- en verzorgingshuizen. De ar beidsovereenkomst heeft een looptijd van een jaar. Met te rugwerkende kracht tot 1 januari dit jaar krijgen de werk nemers een loonsverhoging van 0,8 procent. Volgens CAO-onderhandelaar Van Loon van AbvaKabo FNV zijn ook afspraken gemaakt over het doorbetalen van loon in het eerste en tweede ziektejaar, met respectie velijk 100 en 70 procent. Vanaf 1 januari 2006 dragen werkgevers een zesde bij de kosten van kinderopvang. ANP ZAND VOORT - Het evenement de Week van de Zee, dat gisteren in Zandvoort werd afgesloten, heeft in negen da gen tijd zeker 40.000 bezoekers getrokken. Dat maakte de organisatie van de themaweek gisteren be kend. De jaarlijks terugkerende week wil de Nederlandse kust en zee op een positieve manier onder de aandacht brengen. Onder de noemer Een zee van zand besteedde de organisa tie dit jaar extra aandacht aan de toekomst van het strand en de rol van het zand langs de Nederlandse kust. Tijdens de week werden onder meer debatten gehouden over het Nederlandse kustgebied. In Scheveningen was een extra hoog duin opgeworpen. Daaronder was een zeecontainer verstopt met een kleine bioscoop, waarin de film Onze Kust werd vertoond. ANP BREDA - Een 26-jarige man uit Breda heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 19-jarige echtgenote neerge stoken. Ze raakte zodanig gewond dat ze in het zieken huis moest worden opgenomen. Nadat de man tijdens een ruzie zijn vrouw meerdere ma len met een mes in het bovenlichaam had gestoken, liet hij de vrouw achter en ging de straat op. Daar heeft de po litie hem aangehouden. GPD door Hans van Soest GRONINGEN - De leden van re geringspartij WD willen dat de minister-president voortaan rechtstreeks door de bevolking wordt gekozen. Verder stemde de achterban za terdag na jaren discussie voor de komst van een gekozen burge meester en het uitschrijven van referenda bij het nemen van po litieke beslissingen. Op een partijcongres in Gronin gen namen de WD-leden een be ginselprogramma aan. Daarin breekt de partij met een aantal standpunten uit het verleden. Voortaan wil de WD, net als coalitiegenoot D66, het landsbe stuur op de schop nemen. Het aannemen van het beginsel programma (het Liberaal Mani fest) is een overwinning voor fractievoorzitter Van Aartsen. Hij wil bij de volgende verkie zingen graag lijstrekker wor den, maar stuitte tot nu toe op veel scepsis bij de achterban. Van Aartsen was een warm pleit bezorger voor de koersverande ring van de partij. Hoewel slechts met een kleine meerder heid steunen de leden hem daar nu in.Het beginselprogramma betekent overigens niet dat de gekozen premier er nu ook snel komt. De grootste regeringspar tij CDA is fel tegen dat plan. „Dat past niet in ons politieke stelsel", reageerde CD A-fractie voorzitter Verhagen. Hij vindt het onwenselijk dat een premier op eigen gezag tegenover een Ka mermeerderheid kan komen te staan met een heel andere poli tieke kleur. Dat betekent dat er moeilijk besluiten kunnen wor den genomen. Ook de grootste oppositiepartij PvdA is er om die reden tegen. De PvdA vindt dat het parlement de regering al tijd naar huis moet kunnen stu ren. Kamervoorzitter Weisglas. ook VVD'er, voelt er evenmin voor. „Het leidt tot een onwerk bare situatie", vindt hij. GPD (Advertentie) De stemming over de gekozen premier is nog spannender. Uit eindelijk wordt er met veertien stemmen verschil vóór gestemd. Van Aartsen springt blij uit zijn stoel. „Dit is meer dan ik van te voren had verwacht", erkent hij ruiterlijk. „Dit onderstreept mijn gezag. De neuzen in de partij staan nu de zelfde kant op." Een paar maanden geleden weigerde het WD-congres Van Aartsen nog tot politiek leider te benoe men. GPD <^aTd c% Cultuur kan niet zonder Anjeractie, www.cultuurfonds.nl (Advertentie) De laatste Staatsloten. Koop ze nü! NOG MKwpf uw 'M'f Trekking 31 mei Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3