Rookverbod >p de helling PZC Geschiedenis Lamswaarde onthuld Brandweer Zaamslag blij met nieuwe kazerne Bewoners De Sterre genieten van jaarlijks motorritje van'i Hoff tfz™1 Oudere leden zijn steunpilaar vakbond 11 oncept voor uniforme regeling oerist bestolen eel publiek j Oekse feesten UIT HET ZICHT agenda Vroedkunde studeren? Social Work studeren? VVD: Meer geld voor Havendagen Nekklachten na botsing Aanhouding na bedreiging Motorrijder onderuit op A58 In één klap vier bekeuringen mnijHemelaar dealer, maandag 30 mei 2005 ir Marcel Modde tijd !RIKZEE - Het stookverbod snoeihout wordt versoepeld. gens wethouder G. Houteka- (SGP) van Schouwen-Dui- and is er een provinciebrede eling in de maak. Het con- t wordt vandaag besproken een werkgroep van gemeen- .provincie en de ZLTO. utekamer is één van de ge- ekpartners in de werkgroep de aanpassing van bestaan- ïtookbeleid van agrarisch af- voorbereidt. De beoogde ver- pelmg betreft het snoeihout bomen. Voor Zeeuws-Vlaan- en wordt bekeken of ook het itmaaisel bij de nieuwe rege- kan worden betrokken. Vol- s de wethouder zitten provin- gemeente en land- en tuin- iworganisatie ZLTO op één en staat niets een aanpas- van de huidige strenge ver ening meer in de weg. zou betekenen dat het snoei- it met ingang van 2006 tus- 1 januari en 1 mei op agrari- e percelen weer mag worden brand. In de praktijk bena- t dat sterk de regeling zoals gold voor de aanscherping de Wet Milieubeheer, aldus utekamer. wethouder (tevens tuinbou- r) heeft zich van meet af aan en de stookverordening ge ld. „Ik kan het nut ervan uitleggen aan de mensen, nt waar blijft de milieuwinst oneer je wordt gedwongen hout te verhakselen met be- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.fc Kapelle -Tel. 0113-3 en lezorgklachten: )0-0231231 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur IEDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Villem Alexanderlaan 45 'ostbus 145 -n-|530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 :ax: 0115-645742 i-mail: redtern@pzc.nl lené Hoonhorst (chef) Wout Bareman laymond de Frel 'ené van Stee :rits Bakker (sport) laudeloo 16 'ostbus 62 1560 AB hulst (0114)372776 :ax: (0114)372771 mail: redhulst@pzc.nl iheila van Doorsselaer entrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 W60 AA goes lel: (0113)315500 :ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl nternet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hulp van zware tractoren die dieselolie staan te verstoken? Je moet gewoon je gezond verstand gebruiken. Dan is er niks mis mee." Dat het algehele stookverbod be gin dit jaar van kracht werd. komt volgens Houtekamer door een misverstand over de opstel ling van de ZLTO. „Van die kant is de schijn gewekt het daarmee eens te zijn. En ook de provincie heeft veel te snel de conclusie getrokken dat ieder een akkoord was met een streng beleid." Behalve Schouwen-Duiveland hebben ook Veere en diverse Zeeuws-Vlaamse gemeenten bin nen het Provinciaal Milieu Over leg laten weten het niet eens te zijn met de regeling. Voor vreug devuren, kampvuren en het ver branden van ziek hout is nog wel steeds ontheffing van het stookverbod mogelijk geweest en dat blijft zo, aldus Houteka mer. door Gino van den Broecke ZAAMSLAG - Met een druk op de knop opende de jarige burge meester J. Lonink zaterdagmor gen symbolisch de deur van de nieuwe brandweerkazerne in Zaamslag. Hij zei trots te zijn, dat Zaam slag een schitterende brandweer kazerne heeft voor hun brand weerlieden. „De brandweer doet vandaag de dag veel meer dan alleen maar even een 'brandje blussen'. Ze vormen de kern van de rampen bestrijding en dan dienen de voorwaarden goed te zijn. Met dit nieuwe onderkomen zit dat de komende tijd op Zaamslag ze ker goed." Het pand aan de Bedrijven- straat wordt door de gemeente gehuurd van aannemersbedrijf Zegers, dat het pand helemaal geschikt heeft gemaakt voor de zestien Zaamslagse brandweer lieden. Met een loods, douches, toi letten en een kantine die tevens als cursusruimte dienst kan doen ziet het nieuwe onderko men er mooi uit en heeft de zoek tocht van drie jaar naar een ge schikte plek uiteindelijk toch het gewenste resultaat opgele verd. Sfeervol Meer dan honderd jaar was de brandweer gestationeerd onder het voormalige stadhuis van Zaamslag. Die plek voldeed echter al langere tijd niet meer aan de huidige eisen. „Het had meer weg van een huiskamer kazerne. Het was wel gezellig en sfeervol, maar eigenlijk gewoon veel te klein. Je had moeite om de wagen fatsoenlijk binnen en buiten te rijden en zijn daarom blij met dit onderkomen", aldus commandant J. Meijering van het korps Terneuzen, waar Zaamslag onderdeel van is. 's Middags liepen schoolkin deren in een stoet vanaf de oude kazerne met ballonnen naar de nieuwe kazerne onder bege leiding van fanfare Volharding. Daar werden ze opgelaten en kwamen veel belangstellenden tijdens de open dag een kijkje nemen in de nieuwe brandweer kazerne. RSSELE - Een toerist is za- bestolen toen hij lag te pen in zijn camper op een par- irplaats aan de Westerschel- lunnelweg in Borssele. Er wer- i kleding, geld en foto- en vi- ipparatuur weggenomen. IEK - Mede dankzij het weer t vrijdag en zaterdag de vijf editie van d'Oekse Feesten iderden bezoekers die geno- van verschillende activitei- Het publiek kon tijdens de sten genieten van een geva- erd programma. Een van de activiteiten was de zes- i, die werd gewonnen door team van de Hoekse suppor- svereniging De Purperen Hei. lustrumeditie afgesloten met muzikale feestavond. De driejarige Jasmijn van Puyvelde en de vijfjarige Martine van der Meer onthullen met wethouder Van Driessche de schijf. door Edy de Witte LAMSWAARDE - Voor een stukje dorpsgeschiedenis over Lamswaarde hoef je niet direct meer de boeken in te duiken. Gisterenmiddag onthulden de driejarige Jasmijn van Puyvelde en de twee jaar oudere Martine van der Meer met wethouder F. van Driessche tegen over de kerk in de Jacobus de Waal straat een boomschijf met daarop een plexiglasplaat. Zo'n twintig belangrijke jaartallen uit de laatste ruim 150 jaar zijn met een korte tekst in de plaat gegraveerd. Ook enkele met de hand geschreven per soonlijke zinnen van inwoners sieren de geschiedenisplaat. De boomschijf is een overblijfsel van twee oude beuken die in 1854 in de tuin van de pastorie werden geplant. Deze bomen waren gezichtsbepalend voor het dorp. Door een schimmelziekte die de beuken uitmergelde moesten ze uiteindelijk vorig jaar gekapt worden. In de plaat is ook een oude foto ver werkt van de dominante beuken in hun volle glorie nabij de kerk. Wethouder F. van Driessche, zelf inwoners van Lamswaarde, memoreerde enkele jaar tallen van de geschiedenis die de beu ken aan zich voorbij hebben zien gaan. Bij de datum 4 juli 1.930 herinnerden en kele oudjes uit het dorp zich weer de bouw van de St. Jozefjongensschool. De gebeurtenis dat in 1951,1952 vader en zoon De Schrijver de binnenkant van de kerk hebben opgeschilderd was niet meer zo paraat. Deze H.Cornelius kerk is nu weer aan een flinke opknap- foto Wim Kooyman beurt toe. De onthulling van de boom schijf viel tegelijk met de eerste kennis in het dorp. Sinds enkele jaren hebben acht verenigingen de handen ineengesla gen om dit dorpsfeest nieuw leven in te blazen. Voor de kinderen stonden er on der meer een kindermolentje, een springkussen en vier echte kermiskra men. Verder kon men deelnemen aan diverse spelletjes zoals spijkerbroek hangen, het watergiet spel, de haakse sjoelbak en oude volksspelen. De parochiekerk was voor het publiek opengesteld met speciale aandacht voor de historie van het gebouw en het res tauratieplan. door Edy de Witte CLINGE - Op het Sterreterrein in Clinge bruiste het het afgelo pen weekeinde van de activitei ten. Zaterdag stapten zo'n vijf tig cliënten achter op de motor om een ritje te maken. Zondag werd het schaapscheerdersfeest gehouden. Wendy de Bruyn en Els Bale mans namen zaterdagmiddag namens de afdeling Vrije Tijd van Stichting Tragel de organi satie van de motordag 2005 op zich. De deelnemende cliënten verzamelden vol verwachting in zaal 't Palet. Terwijl verschillen de Sterrebewoners klapten en meedeinden op de muziek, zat deelnemer Suzan Leenhouts toch wel een beetje zenuwachtig in een zitje al bij de deur te wachten tot de eerste groep ver trok. De dertien motorrijders en twee Smart auto's, voor cliënten die niet achterop de motor durf den, reden eerst een proefrond- je. Motorrijder Johan Scherbijn uit Sluis draagt al acht jaar als vrijwilliger zijn steentje bij. Su zan krijgt een helm opgezet en loopt naar de felblauwe Yam aha 1200 XJR van Scherbijn. Met Scherbijn rijdt ze aan de kop van de stoet. Vlug levert Su zan haar lippenstift nog in bij één van de begeleiders. „Een beetje optutten hoort er bij", vindt ze. Eenmaal achterop hoort Suzan de aanwijzingen van medecliënten en begelei ding aan. „Goed vasthouden en stilzitten", wordt er geroepen. Na een ritje van zo'n vier kilome ter komt de stoet terug bij de op stapplaats. Suzan straalt. „Je hebt goed stilgezeten", compli menteert de motorrijder haar. Gisteren was het schaapscheer dersfeest. M. Spruijt, werkzaam op de boerderij, vond dit in ere herstellen van het feest een schot in de roos. Je ziet nu ook de cliënten die op de boerderij werken echt glunderen. Zij kun nen hun verhaal aan de bezoe kers kwijt. Dat vinden ze na tuurlijk prachtig." Advertentie Een uitgebreide collectie vitrage bij: WONINGINRICHTING Molendi|k 15 - HOEK - Tel. 0115 - 441235 (Advertentie) Wij helpen je het te laten bevallen! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschooljj^Zeeland j STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregorïuscentrum 13.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Beweging 55+; De Halle, 14 uur: Prijskaarten en biljar ten; Trefpunt, 13 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: ANBO bingo; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve. 9.00 uur Algemeen bestuur SWO; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur: Muziek Oud Hulst; KLOOSTERZANDE - Hotel de Linde, 18.30 uur: Avondwandelvierdaagse; KOEWACHT De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; LAMSWAARDE - Café de Vier Jaarge tijden, 14.30 uur: Schieting; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Bingo; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; Scoutinggebouw de Kwet, 18.00 uur: Avondwandelvierdaagse; SINT - JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten, 13.30 uur: Bingo; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; 19.30 uur: Bijeenkomst Lo tus; 20.00 uur: Bijeenkomst peuterspeel zaal; TERNEUZEN - De Veste, 13,30 uu Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint 19.00 uur: Country line dansen begï ners; 20.30 uur: Country line dansen ge vorderden; (Advertentie) Wij helpen je helpen! WWW.HZ.nl info-avond 2 juni Hogeschool Zeeland TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen laat de organisa tie van de Havendagen behoorlijk in de kou staan. Dat vindt W. Broekhuysen van de WD. Terneuzen draagt fi nancieel bij, omdat het dit jaar om een jubileum-editie gaat. Het steekt Broekhuysen dat het college 'slechts' een subsidie geeft van 7500 euro, in plaats van de gevraagde 17.000 euro. De WD'er ergert zich eraan dat de gemeente raad akkoord gaat met dit bedrag. „De organisatie zegt dan wel dat ze met dit bedrag uit de voeten kan, maar de ze opstelling tekent de organisatie van de Havendagen. Al tijd zelf de broek ophouden en weigeren te bedelen", al dus Broekhuysen. „Natuurlijk heeft deze organisatie daar om gezegd best tevreden te zijn." De raad moet zich ech ter volgens Broekhuysen niet laten beïnvloeden door deze bescheidenheid. Broekhuysen staat alleen in zijn betoog. De leden van de raadscommissie bestuur en middelen vinden de subsidie van 7500 euro een prima bedrag. „Wel is het raadzaam het scholierenproject Gave Haven voort te zetten. Dit pro ject om scholen nauwer te betrekken bij de haven is een groot succes", zegt J. Jonkman (PvdA). F. van Hulle (Ge meentebelangen Kanaalzone) vindt de smeekbede van Broekhuysen gênant. „Dit gaat te ver. Het is een beledi ging voor de organisatie van de Havendagen." TERNEUZEN - Op de kruising Haarmanweg/Lange Reks- estraat heeft zaterdagmorgen een kop-staart-botsing plaatsgevonden. Een bedrijfsauto reed achterop een auto van een Duitse automobiliste, die klaar stond om linksaf te slaan. De vrouw moest met nekklachten naar het zie kenhuis. ZIERIKZEE - De politie heeft zaterdagmiddag een 31-ja rige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland aan gehouden op verdenking van een bedreiging met een vuur wapen. De man zou eerder die dag in het verkeer onenig heid hebben gekregen met een achttienjarige inwoonster van dezelfde gemeente, en haar later thuis zijn gaan op zoeken, waarbij het tot de bedreiging kwam. Er raakte niemand gewond. De man is meegenomen naar het bu reau. HEINKENSZAND - Op de A58 ter hoogte van de afslag Heinkenszand is een 54-jarige inwoner uit Goes op zijn motor onderuit gegaan en tegen een lichtmast gebotst. De man verklaarde dat hij ergens van schrok en daarna de macht over het stuur verloor. Hij is met vermoedelijk een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. GOES - Een 22-jarige man uit Kapelle had op de vroege zondagochtend niet erg veel zin de politie ter wille te zijn. Hij werd in de Koningstraat rond zes uur bekeurd voor wildplassen, het opgeven van een valse naam, het niet to nen van een identiteitsbewijs en het weigeren een bevel op te volgen. door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Hoe oud moet die mevrouw dan wel al zijn, als ze zeventig jaar lid is van de vak bond? Dat leek afgelopen zater dag een voor de hand liggende vraag. Maar ofschoon Ria Kopmels hard van plan is om de 80 te ha len, ze is nog maar 75. Het grote aantal jaren lidmaatschap van de FNV, nam ze deels over van wijlen haar man Piet. De gouden bondsmedaille die ze in Huize Emmaus kreeg opge speld kan dan ook worden ge zien als een eerbetoon aan hem. „We vonden het leuk dat ze het lidmaatschap voortzette, ter na gedachtenis aan vader. Het is nu eigenlijk een postume onder scheiding," vindt dochter Ina. Ze vertelt dat Piet (voluit Pieter Bastiaan) al 25 jaar lid was van de vakbond toen hij met haar moeder trouwde. En hij zou dat nog lang blijven, want zoon Kees tovert binnen twee tellen een tien jaar oud krantenknip sel tevoorschijn, met een foto van zijn vader, toen die zestig jaar lid was. Fien van Himschoot, penning meester van de Woonafdeling West-Zeeuws- Vlaanderen van de FNV Bondgenoten, nam de_ honneurs waar. Dat moest eigen lijk om klokslag elf uur gebeu-, ren, maar Ria (eigenlijk Maria Jannetje) was er nog niet. „Ze is j even op haar kamer een sigaret je gaan roken," bleek al gauw de reden. Ofschoon ze al bijna vijftig jaar in Zeeuws-Vlaanderen woont, waarvan de laatste twee in Em maus, verraadt haar tongval nog steeds haar Bevelandse af- komst. Ria komt immers oor spronkelijk uit Kwadendamme." En Piet kwam trouwens ook van de 'overkant'. Hij zag zich ooit genoodzaakt de bond in te scha kelen, toen hij geen vakantie geld kreeg van zijn baas. Ria ziet weer andere voordelen. „Bij voorbeeld om je belastingpapie ren in te vullen. Zelf kun je dat niet, dus waarom zou je niet van die mogelijkheid profiteren?" Met Ina en Kees haalt ze herin neringen op aan hun vader. Aan de onderlinge solidariteit als hu- welijkspartners, maar ook als bondsleden.Van Himschoot zat er intussen genoeglijk bij. „Ze ventig jaar lidmaatschap komt niet zo heel veel voor. De oudere leden zijn de echte steunpilaren van de bond," merkte hij op. Ria Kopmels W«5-■ foto Wim Kooyman (Advertentie) Moe-de £/na SPUISTRAAT 82 VUSSINGEN TEL/FAX 0118-413729 FoUfUltHfeU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39