4anval op wereldtop nog te vroeg Formule 1 ontsnapt aan een ramp PZC PZC Holmes zat voor Spelen Athene in een diepe put Het zit Federer dit jaar mee in Parijs Kleine opsteker Albers op Nürburgring Tweede plaatsen voor Marlon Dek en Yvonne Wisse 17 Clijsters niet fit genoeg en verliest in vierde ronde Roland Garros idmirals I bereiken finale World Bowl Melchers derde in Montreal Van Dijk wint slotrit in België Spaargaren mag KLM Open spelen Cabrera wint PGA Championship San Antonio dicht bij NBA-finale Eindzege Sokolov in Sarajevo maandag 30 mei 2005 porMartijn van Beeten 'ARIJS - De poging van tennis- Roger Federer om dit jaar iland Garros te winnen, had leten zijn als het beklimmen n een berg waarvan de top zo ed als onbereikbaar is. Toch iat de 23-jarige nummer één a de wereld morgen in de irartfinales in Parijs. Na een tvoudige zege op Carlos oya: 6-1 6-4 6-3. blik op de loting moet zelfs ederer voor het toernooi tot een diepe zucht hebben gedwon gen. Derde ronde tegen de Chi leense hardhitter Fernando Gon zalez, vierde ronde tegen voor malig Roland Garros-kampioen Carlos Moya en dan waarschijn lijk in de kwartfinales een tref fen met David Nalbandian. En zou hij dit allemaal overleven, dan zou de energie nog eens vol doende moeten zijn om af te re kenen met Rafael Nadal of Gas ton Gaudio. De jacht op de eni ge nog ontbrekende hoofdprijs leek gedoemd te mislukken. Zonnig De toekomst op het gemalen baksteen van Parijs ziet er ech ter voor Federer zonnig uit. Hij rekende gisteren in drie sets af met Gonzalez en had het geluk dat Moya door een schouderbles sure niet voluit kon serveren en niet kon uithalen met zijn ge roemde forehand. De Mallor- caan moet eigenlijk een schou deroperatie ondergaan, maar weigert dat vooralsnog. Gisteren liet de Argentijn Nal bandian zich ook nog eens in vijf sets verrassen door Victor Hanescu. Deze 23-jarige Roe meen is een talentvolle tennis ser, maar geen gravelbijter die Federer in de kwartfinales gaat dwingen tot ellenlange slagen wisselingen. Het het bereiken van de kwartfi nales evenaarde Federer zijn beste prestatie in Parijs van 2001. Hij hoopt nu op Roland Garros geschiedenis te schrij ven, wil zich scharen bij een groep van vijf tennissers die alle Grand Slam-toernooien min stens eenmaal hebben gewon nen. Daarmee zou hij iets doen wat zijn grote voorbeeld Pete Sampras, nog steeds algemeen beschouwd als de beste tennis ser aller tijden, niet wist te pres teren. Federer had het geluk dat zijn concurrenten Rafael Nadal, Se- bastien Grosjean, Gaston Gau dio en David Ferrer, de mogelij ke tegenstanders in de halve fi nales, hun partij gisteren niet konden afmaken of zelfs begin nen. Regen gooide roet in het eten. Ook dat speelt Federer in de kaart. GPD oor Martijn van Beeten ARIJS - Kim Clijsters is fysiek niet klaar voor een nieuwe ïval op de wereldtop. De Bel- che tennisster overklaste de merikaanse nummer één van wereld Lindsay Davenport in vierde ronde op Roland Gar- s één set lang. Daarna was de ergie op en verloor Clijsters •t 1-6 7-5 6-3. e 21-jarige Clijsters twijfelde ot het weekeinde vóór Roland larros of ze wel mee zou doen het Parijse Grand am-toernooi. Ze had last van knie nadat eerder deze aand in Berlijn de haar zo ken- erkende split, glijden met de nen wijd gespreid, was mis ge- ,eeg overleefde de eerste drie ron- i, maar was leeg na één set te- de 28-jarige Davenport. „Ik a nog niet klaar voor deze gro- wedstrijden", stelde de aamse, die eerder dit jaar te- Sgkeerde in het vrouwencircuit i een slepende polsblessure. It deed ze met twee toemooize- s op rij op hardcourt, in In- an Wells en Miami, et haar landgenote Justine enin-Hardenne, die als voorbe- iding op Roland Garros de gra- Itoernooien van Charleston, arschau en Berlijn had gewon- a, leek Clijsters klaar voor de Kht op ranglijstaanvoerster venport. „Maar zo ver ben ik IMSTERDAM - De american footballers van de Amsterdam Idmirals hebben de finale om le World Bowl bereikt. De sloeg verzekerde zich door de !7-10-zege op het Duitse Ham burg Sea Devils een wedstrijd foor het einde van de reguliere :ompetitie van een plaats in de ündstrijd. itelverdediger Berlin Thunder daarin op 12 juni in isseldorf de tegenstander. De rlijnse formatie won met ■24 van Frankfurt Galaxy, e Admirals stonden een keer rder in de finale, in 1995. De Imsterdammers dankten hun Dortijdige finaleplaats aan de uverwachte nederlaag van con- urrent Cologne Centurions bij ekken sluiter Rhein Fire lüsseldorf. De tweede plaats de ploeg nu niet meer ont- lan. De Admirals begonnen in Arena wat nerveus aan het iel met de Sea Devils, maar na le touchdowns van receiver ivell Martin kwam de rust in tteam. De verdediging zorgde daarna voor dat de Duitsers i afstand bleven. ANP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dus nog niet", aldus de Vlaamse Roland Garros-finaliste van 2001 en 2003. Inmiddels kan Davenport haar verbazing nauwelijks verborgen houden. Ze haalt in Parijs abso luut niet het niveau van een nummer één van de wereld, maar staat morgen wel in de kwartfinales. „,Ik moet daar zelf nog het hardst om lachen." In de kwartfinales treft Daven port Mary Pierce, de Franse win nares van vijf jaar terug. Pierce rekende gisteren pas op haar elf de matchpoint af met de Zwit serse Patty Schnyder. Deze editie van Roland Garros had de graadmeter moeten wor den van de ware krachtsverhou dingen in het vrouwentennis. Al le wereldtoppers leken fit en in vorm naar Frankrijk te komen. Tot Serena Williams zich terug trok met een enkelblessure, Clijsters geblesseerd raakte aan de knie, de met zichzelf worste lende titelverdedigster Anasta- sia Myskina al in de openings ronde verloor, Davenport een matig niveau liet zien en Venus Williams al vroeg werd uitge schakeld door de Bulgaarse tie ner Sesil Karatantsjeva. Zelfs Henin, gezien als titelkan didate nummer één op Roland Garros, maakte de afgelopen week geen geweldige indruk. Gisteren raakte het toernooi Ele na Dementieva kwijt. De finalis- te van vorig jaar verloor in drie sets van haar Russische landge note Elena Likhovtsjeva. Die stuit in de kwartfinales op Kara tantsjeva. Sjarapova In elk geval blijft de strijd om de koppositie op de wereldrang lijst volkomen open, al heeft Da venport voorlopig de beste pa pieren. De routinier die vorig jaar geen enkel Grand Slam-toernooi won, heeft wel sinds oktober de kroon in het vrouwentennis op het hoofd. De enige die haar in Parijs kan bedreigen, is Wimbledon-kam- pioene Maria Sjarapova, die gis teren haar partij tegen de Spaan se Nuria Llagostera Vives niet kon afmaken door regenval. Sja rapova moet voor een geslaagde machtsgreep op Roland Garros verder komen dan Davenport. Lukt dat, dan is de tiener de eer ste Russische nummer één van de wereld sinds de invoering van de wereldranglijst op 3 no vember 1975. GPD Kim Clijsters heeft grote moeite om een bal te retourneren. foto Olivier Hoslet/EPA Crash Raikkonen had minder goed kunnen aflopen door Ivo Op den Camp NÜRBURGRING - Het dunne veilighcidskoord waarop de For mule 1 menigmaal balanceert, is gisteren op een haar na ge knapt. Een bloedstollende crash van Kimi Raikkonen in de laat ste ronde van de Grand Prix van Europa op de Nürburgring liep ternauwernood goed af. Een on geluk dat de teamleiding van McLaren en de coureur zeer be wust op de koop toenamen in hun jacht op de overwinning. Zover gaat de Formule 1. Veel erger was dat geen mens er vraagtekens bij plaatste. Iedereen hield zijn hart al ron den lang vast. Overduidelijk im mers waren de felle vibraties te zien aan het rechtervoorwiel van de McLaren van Kimi Raik konen. De Fin had tegen het ein de van de race bij een inhaalac tie de remmen geblokkeerd, met als gevolg een plat loopvlak op de rechterband. Enorme trillin gen waren het gevolg, waardoor de ophanging extreem belast werd. Raikkonen lag op dat moment aan de leiding van de race en leek een serieuze bedreiging te kunnen gaan vormen voor WK-leider Fernando Alonso. die een tiental seconden achter Raikkonen de tweede plaats be zette. Radiocontact tussen inge nieurs, teamleiding en Raikko nen leidde tot het besluit om geen pitstop te mqken voor een bandenwissel. „We wilden de ra ce winnen en hebben bewust er voor gekozen Kimi niet naar de pits te halen", liet teambaas Ron Dennis na afloop weten. „En er is niemand die spijt heeft van dat besluit." Dennis had makkelijk praten, maar had hij zijn commentaar ongetwijfeld ingeslikt als dat was gebeurd wat nu op een haar tje na niet plaatsvond. In de laat ste ronde gebeurde immers waar iedereen bang voor was: de ophanging van de McLaren brak op het rechte stuk bij een snelheid van rond de 300 km/uur. Raikkonen werd passa gier in zijn eigen bolide en cir kelde als een stuurloze raket in de rondte, daarbij de BAR van Jenson Button op centimeters na torpederend. Nu kwam de McLaren nog zacht tot stilstand tegen de ban denstapel, maar wat als Button was meegesleurd in het drama? Dan waren de gevolgen wellicht niet te overzien geweest en had den gewonden - of doden - tot Fernando Alonso de mogelijkheden behoord. Ron Dennis ging volkomen voorbij aan het drama dat had kunnen plaatsvinden. „De breuk van de ophanging was verklaarbaar on der de gegeven omstandighe den", vertelde de kille teambaas zonder een spier te vertrekken. Ook Pierre Dupasquier, direc teur autosport van bandenleve rancier Michelin, had geen wroe ging. „Och, dit is Formule 1. Daar werk je altijd op de limiet en soms ga je er dan wel eens overheen." Ook Dupasquier besefte kenne lijk niet dat er een verschil be staat tussen een ongeluk in de letterlijke zin van het woord en het bewust negeren van een overduidelijk gevaar, zoals het geval gistermiddag met Raikko nen was op de Nürburgring. De hoogste autosportinstantie, de FIA, hield zich ook al koest. De bond wenste niet als scheids rechter te fungeren en plaatste ook al geen vraagtekens bij het besluit van McLaren en Raikko nen om door te blijven rijden. Dat was te verwachten, want het is immers de FIA zelf die min of meer schuldig is aan de situatie die gisteren ontstond. Sinds begin dit jaar mogen er geen banden meer gewisseld worden tijdens een tankstop. Ge volg is dat doorgaans met één bandenset de hele race wordt ge reden, met het risico dat het rub ber tegen het einde van de wed strijd behoorlijk versleten raakt. En precies dat kan tot ge vaarlijke situaties als gisteren leiden. Reuzenstap Het gevolg van de bloedstollen de crash van Raikkonen is dat Fernando Alonso een reuzen stap richting wereldtitel heeft gemaakt. De Spanjaard profi teerde optimaal, pakte de over winning (voor de vanaf pole-po- sition vertrokken Nick Heidfeld in de Williams-BMW en Ferra- ri-coureur Rubens Barrichelllo) en vergrootte zijn voorsprong op de Fin tot 32 punten (59 om 27), terwijl Raikkonen in het an dere geval tot twintig punten was genaderd (57 om 37). GPD van onze sportredactie NÜRBURGRING - Voor Christijan Albers en het Minardi-team was er slechts één licht puntje bij de Grand Prix van Europa op de Nürburgring: de Nederlander zelf en zijn Oostenrijkse teamgenoot Patrick Friesacher bereikten beiden de finish. „Een teken dat het nu ook met de betrouw baarheid van onze nieuwe auto goed zit", vond teambaas Paul Stoddart. Met de snelheid van de Minardi PS05 is het echter minder gesteld. Konden Albers en Friesacher in het kwalificatierondje op za terdag nog gelijke tred houden met de beide Jordan-rijders, in de race was daar geen sprake van. Meer dan een ronde bedroeg de achterstand van Albers, die voorlaatste werd, ruim achter Narain Karthikeyan, de slechtste Jordan-coureur. Albers op zijn beurt had weer een ruime voorsprong op zijn Oostenrijkse teammaat, MONTREAL - Wielrenster Mirjam Melchers is zaterdag in Montreal als derde geëindigd in een wereldbekerwed strijd. De Nederlandse kwam vier seconden tekort op de Canadese winnares Geneviève Jeanson. De Australische Oenone Wood werd op twee seconden achterstand twee de. In het klassement van de wereldbeker verloor Mel chers' Zweedse ploeggenote Susanne Ljungskog de lei ding aan Wood, die 242 punten heeft vergaard. Ljungskog staat met 223 punten tweede, Melchers (196) neemt de der de positie in. GPD PUTTE - Stefan van Dijk heeft gisteren de vijfde en laat ste etappe van de Ronde van België gewonnen. Van Dijk was na 175 kilometer van Visé naar Putte de snelste in de massasprint voor zijn ploeggenoot Jeremy Hunt. De eind zege was voor de Belg Tom Boonen. ANP NIJMEGEN - De Utrechtse golfer Thijs Spaargaren heeft gisteren op het Rijk van Nijmegen in Groesbeek het natio nale kwalificatietoernooi voor het KLM Open gewonnen. De winnaar bleef met 68 slagen vier onder par. Niels Kraay (Zeist) en Alan Ruiz-Fonhof (Den Haag) kwamen in 69 slagen binnen en plaatsten zich eveneens voor het grootste golftoernooi van Nederland dat van 9 tot en met 12 juni in Hilversum wordt gehouden. ANP WENTWORTH - De Argentijnse professional golfer An gel Cabrera heeft gisteren op Wentworth het Europese PGA Championship gewonnen. In de vierde en laatste ron de verdedigde hij met succes zijn leidende positie en schudde hij de Zweedse co-leider Peter Hedblom van zich af. De 36-jarige ex-caddie uit Cordoba deed in vier ron den 273 slagen en bleef daarmee 15 onder par. De Ier Paul McGinley eindigde als tweede met drie slagen meer. De derde plaats was voor de Australiër Nick O'Hem met vier slagen meer. Beste Nederlander was Robert-Jan Der- ksen op de gedeelde 39e plaats met 288 slagen. ANP SAN ANTONIO - De basketballers van San Antonio Spurs zijn nog één stap verwijderd van de NBA-finale. In de best-of-seven-finale van de Western Conference werd Phoenix Suns zaterdag thuis verslagen met 102-92. Door de winst leidt San Antonio met 3-0. Nog niet eerder in de basketbalgeschiedenis keek een team in een Conferen ce-finale tegen een achterstand van 3-0 aan. In de Eas tern Conference is de stand na twee ontmoetingen tussen Detroit Pistons en Miami Heat gelijk. ANP SARAJEVO - Ivan Sokolov (36) heeft het Bosna-toernooi in Sarajevo gewonnen. De schaakgrootmeester uit Lely stad versloeg in de negende en laatste ronde met de witte stukken Aleksej Sjirov uit Spanje. Hij eindigde daardoor op 6,5 punten. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De Britse atlete Kelly Holmes (35), winnares van olympisch goud op de 800 en 1500 meter in Athene, heeft zich zelf in 2003 tijdens een blessure twee maanden lang met een schaar mishandeld. De atlete onthulde dat gisteren in het Brit se blad News of the world. Ze kwam tot deze opmerkelijke vorm van zelfkastijding in een periode van „diepe depressie", aldus de voormalige sergeant in het Britse leger, die na haar olympische succes in de adel stand werd verheven. Holmes raakte in 2003 ernstig geblesseerd. „Ik dacht er serieus over na om zelfmoord te gaan plegen. Ik sloot mezelf op in de badkamer, zette de kranen aan zodat niemand me kon horen schreeuwen. Toen zag ik een schaar en begon mezelf in mijn arm te snijden, een snee voor ie dere dag dat ik geblesseerd was." Omdat ze wist dat haar entoura ge die snijwonden zou opmer ken, besloot ze daarna om zich zelf dagelijks in de borst te snij den. Pas daarna zocht de atlete professionele hulp. Op de olym pische spelen in Athene won ze een historische dubbel, door Kelly Holmes goud te pakken op de 800 en 1500 meter. Enkele weken gele den werd ze nog op het Laureus Sport Festival in Portugal uitge roepen tot sportvrouw van het jaar. Holmes heeft reeds aangekon digd dat ze aan het eind van het jaar met haar sportieve carrière stopt. Haar autobiografie Black White and Gold komt volgende maand in Engeland uit. GPD die de hele race kampte met een falende tweede versnelling en slechte remmen. „Hij hield me echt op", sprak Albers, die in de tiende ronde besloot Friesacher in te halen. Gestaag liep daarna de voorsprong op, tot dat de FIA Albers bestrafte met een extra ritje door de pits omdat hij de blauwe vlag (als teken om een achtervolger te laten pas seren) had genegeerd op het moment dat Da vid Coulthard hem op een ronde achter stand wilde zetten. GPD HENGELO - De Goese Marlon Dek (AV'56) is tijdens de FBK-Games als tweede geëin digd op het onderdeel hinkstap- sprong voor Nederlandse deel neemsters. De achttienjarige Marlon Dek. die enkele maanden geleden ook al zilver pakte op het NK in door, kwam tot een afstand van 11 meter 77. Ze bleef zes centi meter achter Marloes Stroo- per-Lammerts. Ook voor de Vlissingse Yvonne Wisse (21) lag er in in Hengelo een zilveren medaille klaar. Zij werd tweede op de 200 meter. Met haar tijd (24,20) bleef de meerkampster van De Spartaan nog redelijk ruim achter Esther Dankwah (24,03). Wisse eindig de op de 100 meter horden als ze vende. Haar tijd was 13,65. Ze was in het internationale deelne mersveld wel de beste Neder landse. Esther van de Pol, atlete van het Utrechtse Phoenix, behaalde een vierde plaats bij het polstok hoogspringen. De 22-jarige Goe se ging over 3 meter 50 heen. Willi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35