Rookverbod gaat op de helling Je wordt een beetje een beroemdheid De Noordzee over in een zelfbouwamfibie Zaamslagveer klaagt over rattenplaag VVD: Meer geld voor Havendagen Met vlaggestok en vlag aan de haal Dronken buitenlanders bekeurd Vroedkunde studeren? 'Hz™* Hemelaar Goes kiest kinderburgemeester \ovinciebrede werkgroep komt met concept voor uniforme regeling ips en advies ij genealogie rescendo reedt op AAZET Social Work studeren? maandag 30 mei 2005 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen laat de organisa tie van de Havendagen behoorlijk in de kou staan. Dat vindt W. Broekhuysen van de WD. Terneuzen draagt fi nancieel bij, omdat het dit jaar om een jubileum-editie gaat. Het steekt Broekhuysen dat het college 'slechts' een subsidie geeft van 7500 euro, in plaats van de gevraagde 17.000 euro. De WD'er ergert zich eraan dat de gemeente raad akkoord gaat met dit bedrag. „De organisatie zegt dan wel dat ze met dit bedrag uit de voeten kan, maar de ze opstelling tekent de organisatie van de Havendagen. Al tijd zelf de broek ophouden en weigeren te bedelen", al dus Broekhuysen. „Natuurlijk heeft deze organisatie daar om gezegd best tevreden te zijn." De raad moet zich ech ter volgens Broekhuysen niet laten beïnvloeden door deze bescheidenheid. Broekhuysen staat alleen in zijn betoog. De leden van de raadscommissie bestuur en middelen vin den de subsidie van 7500 euro een prima bedrag. „Wel is het raadzaam het scholierenproject Gave Haven voort tb zetten. Dit project om scholen nauwer te betrekken bij de haven is een groot succes", zegt J. Jonkman (PvdA). F. van Hulle (Gemeentebelangen Kanaalzone) vindt de smeekbede van Broekhuysen gênant. „Dit gaat te ver. Het is een belediging voor de organisatie." VLISSINGEN - Surveillerende agenten hebben zondag ochtend vroeg een 20-jarige Vlissinger in de Spuistraat in zijn woonplaats aangehouden. Hij fietste met een vlagges tok in de hand met daaraan de Zeeuwse vlag. TERNEUZEN - Op verschillende plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen zijn het afgelopen weekeinde buitenlandse au tomobilisten bekeurd, omdat ze reden onder invloed vari alcohol. In Zaamslag werd zaterdag een 29-jarige Luxemburger aangehouden omdat hij drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. Dat leverde hem een boete op van 500 euro en een rijverbod van zes uur. De helft minder was weggelegd voor een 35-jarige bestuurder uit Utrecht, die werd aangehouden op de Haarmanweg in Terneuzen. Een 48-jarige man uit het Duitse Essen bleek bij controle in Hoofdplaat ruim vier keer te veel te heb ben gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en moest zijn rijbewijs afgeven. Een Belgische automobiliste uit Eeklo werd zaterdagmorgen aangehouden in Schoondijke. Zij bleek ruim twee keer teveel gedronken te hebben. (Advertentie) Wij helpen je het te laten bevallen! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschool Zeeland door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Inwoners van de buurtschap Zaamslagveer kampen al geruime tijd met overlast van bruine ratten. De gemeente Terneuzen doet er van alles aan om het probleem op te lossen, maar vooralsnog zonder zichtbaar resultaat. „Als de kleinkinderen hier zijn en buiten willen spelen, ben ik er niet gerust op. Want soms zie je de ratten gewoon op straat lo pen," zegt H. Buijze uit de Veer. Het probleem doet zich met na me voor in het noordelijk van de N61 gelegen deel van Zaamslag veer. H. Scheele, die aan de zuidkant woont, bevestigt dat. „We heb ben er zelf geen last van, maar mijn ouders, die in de Veer wo nen, wel. Vorige week ben ik nog wezen kijken. Bij de buur man, die duiven houdt, zagen we één rat. Maar toen we verder op wat stro oprakelden, kwa men er wel vier of vijf onder van daan," zegt hij. Volgens bewoners zijn de ratten aan het begin van de avond re gelmatig spelend op straat te zien. Vader Anton Scheele: „Je ziet ze soms de hele dag. Vorig jaar is het al aangekaart bij de gemeen te. De rattenvanger komt hier re gelmatig. Er wordt vergif gelegd en soms is daar wel wat van ge geten. Maar de overlast blijft. Het is een vieze boel." Buurman Buijze, de duivenmel ker. heeft het er, gelet op zijn hobby al helemaal niet op begre pen. ..Het is nu al een jaar bezig en het lijkt bijna niet op te lossen. De gemeente doet haar uiterste best om ze weg te krijgen. MaaV het lukt niet." Beiden denken dat de rattenplaag te wijten is aan dierenhouders die het voer van hun geiten en ander klein vee buiten laten staan. De rat ten komen op dat voedsel af. Bij de betreffende dierenliefheb bers zijn kastjes met rattengif geplaatst. Hij denkt wel te weten hoe dat komt. In de straat is enkele ja ren geleden een gezin komen wo nen dat nogal wat dieren houdt, Van bokken en geiten tot eenden en kippen. „Het voer van die beesten lateft ze de hele dag staan. Geen worrr der dat je dan ratten krijgt. En dan helpt het natuurlijk ook niet om vergif te leggen. Daar komt nog bij dat er bij die wo ning elke week graan en oud brood wordt gelost. Dat blijft buiten staan. Kraaien komep daarop af. die laten hier bij onze woningen broodkorsten vallen en daar komen de ratten dan weer op af", schetst Buijze. Volgens Buijze gaat het om ge wone, bruine ratten, 'in allerlei maten, van groot tot klein.' Het aantal dat tot nu toe is gesigna leerd, betekent volgens de buurt bewoners dat er nog aanzienlijk veel meer zitten. (Advertentie) met Blijft bereikbar Uoende heid! Pfdff Eind dedler, Fournituren (Advertentie) door Rob Paardekam GOES - Democratie ten top! Goesena- ren mogen hun eigen kinderburgemees ter kiezen. Zes kandidaten zijn kandi daat voor die post en allemaal hebben ze hun eigen reden om het hoogste kin derambt te willen vervullen. Zo lijkt het Tim Noordhoek uit Kloetin- ge ontzettend leuk om als kinderburge meester het evenement Goes Kinder- stad te mogen openen. Hij pleit er als kandidaat sowieso voor om meer spelle tjes te organiseren. Bij voorkeur Oud hollandse spelen, want die vind hij leuk. Waar hij naar eigen zeggen min der op zit te wachten, is de belangstel ling van de pers voor zijn persoon. Dit gesprekje vindt hij dan nog wel leuk. „Maar dan moet het afgelopen zijn", al dus Tim. Hoe anders denkt Jazz de Koene uit Goes daarover. Zij beseft dat je de me dia juist nodig hebt om succes te heb ben. „Ik kom bij Omroep Zeeland op de radio", zegt ze trots. Jazz heeft twee heuse campagnemedewerkers met wie ze de komende weken de hort op gaat. Ook haar slogan is heel clever: Jazz laat Goes swingen. De strijdkreet van Marjan Jasperse uit Wolphaartsdijk is iets minder kort, maar laat aan onduidelijkheid niets te wensen over: Goes is de stad van blije kinderen, daarbij mogen grote mensen niet hinderen. Marjan weet inmiddels van de hoed en de rand, want in de hui dige 'regeerperiode' is zij kinderwethou der. Ze gaat er deze keer dan ook hele maal voor om burgemeester te worden. De bescheiden Aminata Minten uit de Goese Polder zegt dat ze het al leuk zou vinden om het tot wethouder te schop pen. En waarom doet ze eigenlijk mee? „Om mensen te kunnen helpen." Goesenaar Koos Koopman heeft weer een heel andere reden. Hij wil meer mu ziek in Goes. Om dat doel te bereiken heeft hij een eigen internetsite ge maakt, want de campagne barst deze week in alle hevigheid los. Van de orga niserende stichting Goes Promotie krijgt elke kandidaat 25 verkiezingspos ters, die hij of zij her en der in de ge meente mag ophangen. „Maar we heb ben de echte burgemeester van Goes wel beloofd dat we het netjes houden", zegt Koos. „We plakken niet zomaar op alles wat we tegenkomen." Jazz is van plan om flink wat stemmen te trekken in de Goese Polder, terwijl Tim zijn klasgenoten wil mobiliseren en bekenden gaat e-mailen. Hij lijkt tot op het bot gemotiveerd om succes te beha len. „Maar ik twijfel of ik eens kans maak, want ik heb nog nooit iets gewon nen." Camping Marjan wil op haar beurt de inwoners van Wolphaartsdijk motiveren om op haar te stemmen. „En de mensen op on ze camping natuurlijk." Met dat laatste is Jazz het niet helemaal eens. „Mogen die wel stemmen?", vraagt ze zich af. De anderen denken van wel. Een stem kan worden uitgebracht door het invul len van de bon in De Bevelander of op de Grote Markt op zaterdag 4 juni. Wie zal controleren of de stemmers wel echt uit de gemeente komen? Ondanks hun bescheidenheid hopen de scholieren stiekem allemaal dat ze als winnaar uit de bus komen. „Je wordt toch een beetje een beroemdheid", zegt Jazz. Marjan knikt instemmend en zij kan het weten als kinderwethouder. „Schaf maar een nieuw plakboek aan als je het wordt", adviseert ze. Aminata zegt wel een beetje op te zien tegen de toespraken die ze moet geven en ook Tim geeft toe dat hij in dat geval wel ze nuwachtig zal zijn. „Tijdens het toneel stuk bij ons op school begon ik ook een beetje te stamelen." Op woensdag 15 juni, tijdens de afslui tende weekmarkt van het scholenpro ject Goes 600, wordt de winnaar be kend gemaakt. De nummers twee en drie mogen zich het komende jaar kin derwethouder noemen. Vijf van de zes kandidaten voor het kinderburgemeesterschap: Koos, Aminata, Jazz, Tim en Marjan (vlnr). Martijn van der Slikke ontbreekt. foto Willem Mieras or Marcel Modde ERIKZEE - Het stookverbod snoeihout wordt versoepeld. Igens wethouder G. Houteka- tr (SGP) van Schouwen-Dui- land is er een provinciebrede geling in de maak. Het con- pt wordt vandaag besproken een werkgroep van gemeen - i, provincie en de ZLTO. lutekamer is één van de ge- •ekpartners in de werkgroep i de aanpassing van bestaan- stookbeleid van agrarisch af- voorbereidt. beoogde versoepeling betreft het snoeihout van bomen. Voor Zeeuws-Vlaanderen wordt beke ken of ook het slootmaaisel bij de nieuwe regeling kan worden betrokken. Eén lijn Volgens de wethouder zitten pro vincie, gemeente en land- en tuinbouworganisatie ZLTO op één lijn en staat niets een aan passing van de huidige strenge verordening meer in de weg. Dat zou betekenen dat het snoei hout met ingang van 2006 tus sen 1 januari en 1 mei op agrari sche percelen weer mag worden verbrand. In de praktijk benadert dat sterk de regeling zoals die gold voor de aanscherping van de Wet Milieubeheer, aldus Houte kamer. De wethouder (tevens tuinbouwer) heeft zich van meet af aan tegen de stookverorde- ning gekeerd. ..Ik kan het nut ervan niet uitleg gen aan de mensen. Want waar blijft de milieuwinst wanneer je wordt gedwongen het hout te verhakselen met behulp van zware tractoren die dieselolie staan te verstoken? Je moet ge woon je gezond verstand gebrui ken. Dan is er niks mis mee." Misverstand Dat het algehele stookverbod be gin dit jaar van kracht werd, komt volgens Houtekamer door een misverstand over de opstel ling van de ZLTO. „Van die kant is de schijn ge wekt het daarmee eens te zijn. En ook de provincie heeft veel te snel de conclusie getrokken dat iedereen akkoord was met een streng beleid." Behalve Schouwen-Duiveland hebben ook Veere en diverse Zeeuws- Vlaamse gemeenten binnen het Provinciaal Milieu Overleg laten weten het niet eens te zijn met de regeling. Voor vreugdevuren, kampvuren en het verbranden van ziek hout is nog wel steeds ontheffing van het stookverbod mogelijk ge weest en dat blijft zo, aldus Hou tekamer. Fractievoorzitter (en agrariër) W. Stouten van Leef baar Schouwen-Duiveland is blij met het overlegresultaat in de brede werkgroep. „Het gaat om takken, die moet je toch in een hoekje van land kunnen ver branden. Het is heus geen con stant proces. In mijn geval gaat het om misschien eens in de twee jaar. Wanneer je dat een beetje fatsoenlijk doet, rekening houden met de windrichting, dan moet dat toch gewoon kun nen. Hoeveel mensen stoken er niet in een open haard! JSSINGEN - Mensen die tips ondersteuning willen bij hun amboomonderzoek, kunnen irtaan elke eerste donderdag i de maand terecht in Vlissin- vaste groep mensen die er- li' ring heeft in genealogie, staat tar om vragen te beantwoor- i De eerstvolgende bijeen- mst is donderdag in wijkcen- um Papegaaienburg aan de ndereijlaan 8 in Vlissingen. bijeenkomst begint om 20.00 )ES - De Gemengde Zangver- iging Crescendo uit Kruinin- n verzorgt zaterdag een optre- in EuropaTuin Goes in Heer Hendrikskinderen. tuin 'Life and Garden' engt het koor een grote varia- aan liederen ten gehore en emt de bezoeker hierin mee laralle windstreken van de we id. ider leiding van Willy Feijtel Wilma Steketee is Crescendo beluisteren tussen 14.00 uur 15.30 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN GRAVENPOLDER Sporthal de ike, 18.00 uur: Start avondvierdaag- NSWEERT - Kaj Munk. 13.00 uur: wrensoos, NKENSZAND - Achter de Hervorm- terk, 19.30 uur Prijsklaverjassen; IPELLE - De Vroone. 9.00 uur: Schil- sdub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; ilGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- gen voor carapatiënten; MORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- stiek; 13.30 uur: Sociëteit; MELDINGE - De Wemel, 13.00 - r: Klaverjassen, kaarten en bil- :en; 14.00 uur: Koersbal; RSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 30 uur: Bewegen voor ouderen; 30 uur: Biljarten in de hal; Het Tref- nt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl 33JP53 Kapelle -Tel. 0113-3! Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 1460 AA goes 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie lationspark 28 'ostbus 31 AA goes el: (0113)315500 jx: (0113)315669 :-mail: redactie@pzc.nl internet v. pzc.nl B-mail: web@pzc.nl door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - Nog even snel verruilt Piet-Jan Lande- gent de Zeeuwse vlag voor het dundoek van Burgh. 'Kapitein' Harry Sonnemans en bijrijder Willem Bakker moeten immers laten zien waar ze vandaan ko men, al ze over dik een maand de Engelse kust oprollen voor de laatste kilometers over land naar de gelijknamige plaats. De Burghse bakker geeft gas en blaast de laatste vuiltjes uit de carburateur en zonder enige aar zeling stuurt hij zijn zelf omge bouwde Kubel 181 naar de wa terkant. Soepel schakelt het am fibievoertuig over van wiel- naar schroefaandrijving. Het voelt een beetje aan als een vlieg tuig dat loskomt van de start baan. Een schokkerige onder grond gaat over in een rustige deining. De voorwielen vormen het roer. Dat zijn jeep kan varen, hoeft Sonnemans niet meer te bewij zen. Zelfs windkracht vijf tot zes op het Grevelingenmeer kan de 35-jaar oude Kubel goed heb ben. Maar of de voortstuwing ook sterk genoeg is om de stro ming van de Noordzee te trotse- en Bakker begint rond 30 juni: de oversteek van de Noordzee, van Burgh (bij Haamstede) naar Burgh (bij Ipswich). Een 'stunt' die voor een belangrijk deel is ontsproten uit het brein van Landegent, voorzitter van de Burghse Dag. Begeleider Marcel Bul is, afge zien van de technische onvolko menheden, vol vertrouwen: „We weten natuurlijk nog niet hoe hij zich houdt op grote rollers van vrachtschepen op de Noord zee, maar wat de stroming be treft moet het goed kunnen." Bul verwacht dat de Kubel voor de overtocht ongeveer 24 uur no dig heeft. Bepaald geen record. Dat staat op naam van Sir Richard Bran son, de flamboyante directeur van de Virgin Group, die het Ka naal vorig jaar per amfibie over stak in één uur en veertig minu ten. Maar daar gaat het Sonne mans dan ook in het geheel niet om. „De vrijheid die je hebt met zo'n kar om rond te rijden en te we ten dat je op een mooi plekje ook nog een lekker stukje kunt gaan varen, die is ongekend. Geen gedoe met trailers of vaste ligplaatsen. Ik ga er ook wel mee vissen. Gaat prima! ren, dat moet nog blijken. De zinetoevoer, later breekt de aan- proefvaart op sleeptouw geno- vaartocht op de Oosterschelde drijfriem tussen de motor en de men door de begeleidingsboot gisteren vanaf de Schelphoek aan de achterkant neergeklapte van Wrakduikstichting de verloopt niet zonder problemen, schroef. Het voertuig wordt Roompot (WDSR). Eerst gaat er iets mis met de be- voor het overige deel van de Het avontuur van Sonnemans Harry Sonnemans en Willem Bakker in hun amfibievoertuig. foto Marijke Folkertsma Wij helpen je helpen! WWW.HZ.nl info-avond 2 juni A HogeschooljJ^Zedand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25