jemeente wil hulp van bewoners Voedselbanken om honger te bestrijden De Noordzee over in een zelfbouwamfibie Ringrijders Ritthem terug naar ereklas Zaamslagveer klaagt over rattenplaag wil Social Work studeren? Hemelden Recycling als concurrentie Aanhouding na bedreiging Wimpel voor Delta Brassband In één klap vier bekeuringen Ongelukken op kruising Goes Automobilist belandt in sloot Onderuit met scooter AAZET ergadering ijkraad aauwenburg verlast in Vlissingse wijk Sterkenburg Vroedkunde studeren? maandag 30 mei 2005 door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - Nog even snel verruilt Piet-Jan Lande- gent de Zeeuwse vlag voor het dundoek van Burgh. 'Kapitein' Harry Sonnemans en bijrijder Willem Bakker moeten immers laten zien waar ze vandaan ko men, al ze over dik een maand de Engelse kust oprollen voor de laatste kilometers over land naar de gelijknamige plaats. De Burghse bakker geeft gas en blaast de laatste vuiltjes uit de carburateur en zonder enige aar zeling stuurt hij zijn zelf omge bouwde Kubel 181 naar de wa terkant. Soepel schakelt het am fibievoertuig over van wiel- naar schroefaandrijving. Het voelt een beetje aan als een vlieg tuig dat loskomt van de start baan. Een schokkerige onder grond gaat over in een rustige deining. De voorwielen vormen (Advertentie) Wij helpen je helpen! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschooljjjfreeland berelkb^held. o,doende Pfaff El na dealer, Fournituren Susanna Robinson en Rob van Beveren bij de voedselbank in Middelburg. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Zestig Walcherse huishoudens krijgen wekelijks een voed selpakket van de Walcherse voedsel bank. „Dat zijn er natuurlijk zestig te veel", zegt Daniël van der Meer, van de voedselbank. „Het zou niet nodig moe ten zijn", vindt medebestuurslid Susan na Robinson. „Maar de realiteit is an ders. Sommigen staan een halfuur voor dat de pakketten worden uitgedeeld al voor de deur. De nood is hoog." De voedselbank heeft naamsbekend heid nodig, want volgens de initiatiefne mers zijn er nog meer mensen die bene den een lage inkomensgrens leven en recht hebben op een wekelijks pakket. Alleenstaanden kunnen een pakket krij gen wanneer ze na aftrek van alle maan delijkse vaste lasten moeten leven van 150 euro per maand. Voor een gezin met twee kinderen geldt een bedrag van 250 euro. De voedselbank zette zaterdag haar deu ren open én hield een rommelmarkt aan de Keetenstraat in Middelburg. De op brengst van de rommelmarkt is be stemd voor de voedselbank. „Dat is om de kosten die de voedselbank maakt, te kunnen betalen", verklaart Van der- Meer. In korte zijn er in Nederland twintig voedselbanken opgericht. Rob van Beve ren, die zaterdag hand- en spandien sten verrichtte bij de rommelmarkt, weet waaraan dat ligt. „De sociale ze kerheid wordt afgebrokkeld. Bij tegen vallers, zoals ziekte, die leidt tot ar beidsongeschiktheid, faillissement of relatieproblemen zitten mensen zo aan de grond. Er is geen vangnet meer", zegt hij. Hij kent veel schrijnende gevallen. „Een vrouw werd plotseling in de steek gelaten door haar man. Zij bleef achter met vier kinderen. Zij gaat nu naar de voedselbank om voor haar kinderen een voedselpakketje te halen, want zonder hulp zou het gezin honger lijden. Na twee dagen is het pakketje op. Ik ver wijt deze regering dat ze de armoede niet bestrijdt." Er is veel mis in deze samenleving, vindt de voedselbank. „We houden vast aan een uitspraak van moeder Theresa: 'Wat me het meest ergert, is niet dat er rijken en armen bestaan, het is de ver spilling'." Van der Meer wijst op het doordraaien van voedsel en allerlei pro ducten. „Voedselbanken zijn de concur renten van de recyclingsbedrijven", zegt hij. „Als er tijdens het vervoer van een tray koffie één pak koffie kapot- gaat, dan wordt de hele tray van twaalf pakken weggegooid. Simpelweg doorge draaid. De computer kan alleen maar de informatie van een hele tray verwer ken." De doorgedraaide koffie gaat ver volgens naar een recyclingsbedrijf om foto Ruben Oreel er, in sommige gevallen, methaangas van te maken. „Wij vinden dat de pak ken koffie verdeeld moeten worden on der de mensen die het nodig hebben." De armoede in Nederland mag niet ver geleken worden met die in bijvoorbeeld Afrika. Van der Meer: „We hebben hier te maken met relatieve armoede. In dat opzicht kun je zeggen dat we hier ver wend zijn. Ik ben onlangs in Kenia ge weest en daar zijn veel mensen elke dag bezig met overleven. Ze doen dat met een lach." Hij vult aan dat de Afrikaanse samenle ving anders is ingericht. „De levensstan daard is ook lager. Een vriend ging naar de kapper in Kenia en moest vijf tig cent betalen. Hij gaf het dubbele. Dat geld werd meteen omgezet in bana nen voor het hele gezin. Ze hadden weer iets te eten. In Nederland kom je in een isolement terecht als je geen geld hebt om mee te doen aan het sociale le ven, om een belegde boterham 's och tends te eten of om simpelweg snoepjes te kopen voor een kind. Dat is ook ar moede." ZIERIKZEE - De politie heeft zaterdagmiddag een 31-ja rige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland aan gehouden op verdenking van een bedreiging met een vuur wapen. De man zou eerder die dag in het verkeer onenig heid hebben gekregen met een achttienjarige inwoonster van dezelfde gemeente, en haar later thuis zijn gaan op zoeken, waarbij het tot de bedreiging kwam. Er raakte niemand gewond. De man is meegenomen naar het bu reau. MIDDELBURG - De brassband Delta Brass Zeeland heeft in de aanloop naar het wereld Muziek Concours in Kerkrade, dat op 9 juli wordt gehouden, een wimpel van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekvereni ging gewonnen. Dat gebeurde zaterdag tijdens het natio-; nale federatieve Concertconcours, dat werd gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De muzikan ten speelden onder leiding van dirigent Piet Meliefste in de eerste divisie. Delta Brass Zeeland speelt ook bij het benefietconcert voor de actie: 'Zeeland helpt Cambodja', GOES - Een 22-jarige man uit Kapelle had op de vroege zondagochtend niet erg veel zin de politie ter wille te zijn. Hij werd in de Koningstraat rond zes uur bekeurd voor wildplassen, het opgeven van een valse naam, het niet to nen van een identiteitsbewijs en het weigeren een bevel op te volgen. GOES - Op de kruising van de Deltaweg met de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes vonden gistermiddag kort achter elkaar twee ongelukken plaats. Om half een reed een Duitse automobilist de parallelweg van de Deltaweg op, terwijl het daar verboden rijrichting is. Daardoor kwam hij in aanraking met een tegemoetkomende 72-jari- ge automobiliste uit Goes. Terwijl de politie nog bezig was met de afhandeling van dit ongeluk kwam op de krui sing een 56-jarige motorrijder uit Bergen op Zoom ten val. Hij raakte niet ernstig gewond. AAGTEKERKE Op de Prelaatweg in Aagtekerke is zater- dagmiddag rond een uur een ongeval gebeurd, waarbij een 18-jarige automobilist uit Vlissingen in een sloot tot stilstand kwwam. De automobilist kwam uit de richting van Grijpskerke. Hij raakte in een bocht naar links van de weg af en na een stuurcorrectie belandde hij aan de lin kerzijde van de weg in een sloot. De man bleef ongedeerd; de auto was totaal vernield. VEERE - Op de Kanaalweg Oostzijde in Veere is zaterdag avond een 22-jarige inwoner uit de gemeente Veere ge wond geraakt aan zijn hoofd na een val met zijn scooter. De man is waarschijnlijk in een bocht de macht over het stuur kwijtgeraakt en onderuit gegaan. agenda IREEKACTIVITEITEN GEKERKE - Dorpshuis, 14.00 - Guur; Tafeltennis voor 55-plussers; IDEKERKE - Sportcentrum Cou- 9.15- 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: aenvoor ouderen; OELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 :oeken- en verzamelmarkt; SSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- en om 10.45 uur 55+ yoga; Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: 'bélessen voor beginners en a20.00 - 21.00 uur voor gevorder- aaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu longeren en volwassenen; Hnn, 20.00 uur: Bingoavond voor toor bewoners uit het Middenge- (Advertentie) /VERINv. - ET. NL -33pl3 DOZIJNEN - ZONWERING ÜVWW.AAZET.I Kapel'e - Tel. 0113-3 iezorgklachten: 0231231 pmaandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; lerdagstot 12.00 uur ïed ACTIE WLCHEREN üitenruststraat 18 bstbus 8070 530 EB middelburg 'el: 0118-493000 ix: 0118-493009 •mail: redwalch@pzc.nl (aurits Sep (chef) lia Berkelder dith Ramakers Mam van den Broek «Ima Osman fendy van den Hurk oen de Vries (sport) ientrale redactie tionspark 28 bus 31 0 AA goes (0113)315500 (0113)315669 I: redactie@pzc.nl rim et ■pzc.nl ail: web@pzc.nl door Sandra van de Vreugde DOMBURG - De Ritthemse ring rijders Edwin Dellebeke, Cees Wise en Linda Zijl hebben zater dag sportieve revanche geno men in Domburg. Gedegradeerd uit de ereklas legde het trio be slag op de competitiezege in de eerste klas. Met een totaal van 78 ringen, ge stoken door kopman Dellebeke met dertig ringen, Wisse met 23 ringen enZijl met 25 ringen, wer den zij de trotse en terechte win naars van deze competitie. De meeste concurrentie voor Rit them leek zaterdag te komen van Gapinge, dat met drie drie tallen meereed in deze wedstrijd en het zeker in het ochtendpro gramma allemaal zeer goed deed. Ook Grijpskerke 1, met Ronald Geertse, Pieter Dinge- manse en Harry Schout, was van te voren getipt als promotie kandidaat. Maar het was uiteindelijk Dom burg 3, met Robert-Jan Pro voost, Bram de Visser en Mar- tijn Minderhoud, dat met een to taal van 75 ringen op respectabe le afstand van de kampioenen, de reservetitel in de wacht sleep ten. Vorig jaar promoveerde het tweede drietal van Domburg ook al naar de ereklas, wat bete kent dat Domburg volgend jaar met drie drietallen vertegen woordigd zal zijn op het hoogste niveau. De harde wind die zeker in de ochtend het Domburgse cen trum kwam binnenwaaien, liet de ring wapperen en maakte het stil houden van de lans zeer moeilijk. Dit was voor veel deel nemers een probleem, waardoor de prestaties van de meeste deel nemers onder het gebruikelijke niveau lagen. Wel werd het wed strijdverloop hierdoor bijzonder spannend. Zo was er na tien beurten niet veel verschil tussen de dertien drietallen. Alleen Koudekerke 3 en Biggekerke 3 leken wat uit de toon te vallen in negatieve zin en dat bleef ei genlijk heel lang zo. Biggekerke zag er kans toe om het tij te ke ren, want in de beurten veertien tot en met 22 werd door de drie deelnemers, Frank en Adrie Brasser en Rene Dingemanse, slechts één ringetje gemist. Daarmee waren zij uit de proble-: men. Anders verging het Koude-; kerke 3. Aan het einde van de; wedstrijd lieten Susy de Pagter, Leo Bosgra als Lianne de Vis ser, alledrie twintig ringen note ren. Zij hadden elkaar dus niks te verwijten, maar eindigden wel op de dertiende en laatste plaats. Een negatieve verrassing was er ook in de vorm van Sou burg 2. Rian Asscheman, Sjaco- de Visser en Ronny Stroo, leken bij het doornemen van de deelne merslijst vooraf toch zeker een kanshebber voor de bovepste plaatsen, maar niets bleek min der waar. Met 61 ringen eindig de dit drietal roemloos op een twaalfde plaats en dat beteken de degradatie. In het persoonlijk klassement was de titel snel vergeven. Er was maar één deelnemer die alle weerselementen de baas was en' alle dertig ringen wist te steken:' Edwin Dellebeke. De achtervol gers tot in de 25e beurt waren Jennie Paauwe uit Gapinge, Leo de Visser uit Ritthem en Michiel Joziasse uit Oostkapelle. Het. was Michiel Joziasse die met 28 van de dertig ringen zijn per- I soonlijke reservetitel van vorig jaar prolongeerde. AgendaZaterdag 4 juni, Twee- de-klas kampioenschap in Aagte kerke, aan de speelweide van de Burgemeester Geuzestraat van 8.00 tot 17.30 uur. (Advertentie) ISSINGEN - De wijkraad i Paauwenburg houdt mor- jeen openbare vergadering. vergadering begint om 20.00 ■en wordt gehouden in het joraat aan de Van Hogen- pweg in Vlissingen. L. Pher- nbucq, voorzitter van de id van Bestuur van Zorg- «om, zal spreken over de ont- ikelingen in de zorg in Paau- iburg. vRonald Verstraten RNEUZEN - Inwoners van buurtschap Zaanislagveer Mpen al geruime tijd met (rlast van bruine ratten. De neente Terneuzen doet er van aan om het probleem op te ,en, maar vooralsnog zonder btbaar resultaat. |s de kleinkinderen hier zijn buiten willen spelen, ben ik er niet gerust op. Want soms zie je de ratten gewoon op straat lo pen," zegt H. Buijze uit de Veer. Het probleem doet zich met na me voor in het noordelijk van de N61 gelegen deel van Zaamslag veer. H. Scheele, die aan de zuidkant woont, bevestigt dat. „We heb ben er zelf geen last van, maar mijn ouders, die in de Veer wo nen, wel. Vorige week ben ik nog wezen kijken. Bij de buur man, die duiven houdt, zagen we één rat. Maar toen we verder op wat stro oprakelden, kwa men er wel vier of vijf onder van daan," zegt hij. Volgens bewoners zijn de ratten aan het begin van de avond re gelmatig spelend op straat te zien. Vader Anton Scheele: „Je ziet ze soms de hele dag. Vorig jaar is het al aangekaart bij de gemeen te. De rattenvanger komt hier re gelmatig. Er wordt vergif gelegd en soms is daar wel wat van ge geten. Maar de overlast blijft. Het is een vieze boel." Buurman Buijze, de duivenmel ker, heeft het er, gelet op zijn hobby al helemaal niet op begre pen. Uiterste best „Het is nu al een jaar bezig en het lijkt bijna niet op te lossen. De gemeente doet haar uiterste best om ze weg te krijgen. Maar het lukt niet." Beiden denken dat de rattenplaag te wijten is aan dierenhouders die het voer van hun geiten en ander klein vee buiten laten staan. De rat ten komen op dat voedsel af. Bij de betreffende dierenliefheb bers zijn kastjes met rattengif geplaatst. Het aantal dat tot nu toe is gesig naleerd, betekent volgens de buurtbewoners dat er nog aan zienlijk veel meer zitten. het roer. De vaartocht op de Oos- terschelde gisteren vanaf de Schelphoek verloopt niet zon der problemen. Eerst gaat er iets mis met de bezinetoevoer, la ter breekt de aandrijfriem tus sen de motor en de aan de ach terkant neergeklapte schroef. Het voertuig wordt voor het ove rige deel van de proefvaart op sleeptouw genomen door de be geleidingsboot van Wrakduik- stichting de Roompot (WDSR). Het avontuur van Sonnemans en Bakker begint rond 30 juni: de oversteek van de Noordzee, van Burgh (bij Haamstede) naar Burgh (bij Ipswich). Een 'stunt' die voor een belangrijk deel is ontsproten uit het brein van Landegent, voorzitter van de Burghse Dag. Begeleider Marcel Bul is, afge zien van de technische onvolko menheden, vol vertrouwen: „We weten natuurlijk nog niet hoe hij zich houdt op grote rollers van vrachtschepen op de Noord zee, maar wat de stroming be treft moet het goed kunnen." Harry Sonnemans en Willem Bakker in hun amfibievoertuig. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) rMiriam van den Broek ISSINGEN - De gemeente gingen doet een dringende toep aan de bewoners van ikenburg te helpen bij het te- [dringen van de overlast rond iplein in deze straat. gemeente heeft inmiddels de iden ineengeslagen met wo- igcorporatie l'Escaut, wel- ssorganisatie Palladium en politie om de overlast aan te iken. igroep jongeren van acht tot jaar bezorgt al een jaar of r overlast in Sterkenburg en jving. Bijna liep de situatie de hand. Een aantal be- sers nam het heft in eigen :d door te dreigen met hard- :dig ingrijpen. Ze eisten dat rust terugkeerde in hun om- Daarop besloot de ge ste het zogenoemde Homme- lesteam van politie, l'Escaut en Palladium, in te zetten. Dit team moet misstanden sneller signaleren en kan door goede samenwerking eerder beginnen met het oplossen van pro blemen. Ook trekt het team, in dien nodig, deskundigen aan voor bepaalde (persoonlijke) problemen van bijvoorbeeld de jongeren. „Naast deze partners hebben wij u ook nodig", schrijft Vlis singen aan de bewoners en ouders van de jongeren. „Inmid dels weten we dat een groot aan tal jongeren afkomstig is uit de wijk zelf. Als u kinderen heeft, zouden wij het op prijs stellen dat u deze brief ook met hen be spreekt, zodat zij ook op de hoogte zijn van de aanpak en een besef krijgen van de impact van overlast op het leefbaar heids- en veiligheidsgevoel in de wijk." Momenteel wordt onderzocht wie de jongeren zijn, waarom ze naar het Sterkenburgplein ko men en wat de jongeren die daar komen, eigenlijk zelf willen. Aan bewoners wordt nu ge vraagd ideeën, suggesties en op- of aanmerkingen door te geven aan de gemeente. f Wij helpen je het te laten bevallen! www.hz.nl info-avond 2 juni HogeschoolZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11