PZC sir ana Een warme relatie met de zon V V V V V f L Zo vind je de onbekende stranden 24 iedactie bijlagen: 0113-315680 wv.pzc.nl .mail: redactie@pzc.nl ijstbus 314460 AA Goes jjjvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 ssuws-Vlaanderen: 0114-372770 [ationaal: 020-4562500 aterdag 28 mei 2005 Naar ae zee! Zon en strand zijn voor veel toeristen de smaakmakers van de vakantie. In deze bijlage Reizen daarom volop aandacht voor bekende en vooral onbe kende stranden in Zuid-Europa en Noord-Af rika. Voor nog meer informatie: ga naar de website van deze krant en klik op de ru briek Reizen. Cyprus Frankrijk La Cöte Bleue Les lies des Lérins Pavlos (Kreta) Triopetra (Kreta) Apella (Karpathos) Horefto (Berg Pilion) V/ Italië Isola de Correnti (bij Sicilië) Pantelleria (bij Sicilië) San Domino Isola del Giglio (bij Toscane) Malta Ghajn Tuffieha Bay Gnejna Bay Spanje Costa de la Luz Tunesië Bouficha Hergia Enfida Marokko Dakhla Portugal Sagres Turkije Ayvalik Legenda Ég Gemiddelde temperatuur in juli (in juni en augustus maximaal 3 gra den minder) Gemiddelde watertem- peratuur in juli (in juni en augustus gemiddeld maxi maal 3 graden verschil) y Gemiddeld aan- 11 tal zonuren in y juli Blauwe vlaggen Is er een blauwe vlag op het strand, dan weet u: - de kwaliteit van het water is voldoende - er is voldaan is aan de veiligheidseisen, zoals de aanwezigheid van badmeesters - er zijn voldoende borden met informatie over de flora en fauna - er gebeurt voldoende aan voorlichting over onderhoud van een gebied - het strand en alles wat er op staat, is schoon en goed onderhouden Per land staat aangegeven hoeveel stranden met blauwe vlag er zijn. De blauwe vlag is een keurmerk voor veilige en schone stranden. Niet elk land doet mee aan de Blue Flag-organisatie. Het aantal blauwe vlaggen in een land is ook. afhankelijk van het aantal stranden. Wilt u zien of er op uw vakantiestrand een blauwe vlag wappert, zoek dan op www.blueflag.org/blueflag Voor 85 procent van de Nederlanders is strand een essentieel onderdeel van de vakantie. Het hotel aan het strand vormt de basis voor de vakantie en is synoniem voor sust. De lage prijzen zorgen er ook voor dat meer Nederlanders op ïandvakantie gaan. De relatie tussen de Nederlander en de zon wordt almaar warmer. Stille, onontdekte stranden. Je vraagt je meteen af waarom. Zijn ze moeilijk bereikbaar, niet mooi of ontberen ze elk vertier? Soms speelt dat een rol, maar vaker gaat het om paradijselijke plekjes voor liefhebbers van rust en natuur. We zetten de onbekende stranden op een rij. Door CORNO VAN DEN BERG De poster is overbekend en kan op tal rijke plekken op de wereld zijn ge maakt. Voor de ondergaande zon hangen palmbomen, in een decor van parelwit zand met glashelder water. Een hangmatje en een fruitcocktail completeren de ze oase van rust. Het is niet meer dan een beeld. Of liever een gerichte hersenimpuls, die bij me nigeen appelleert aan het ultieme vakantiege voel. Maar de zandbak is naast mooi vooral functio neel, meent Ad Schalekamp, onderzoeker van het Continu Vakantie Onderzoek. 'Het belang van 'strand' wordt erg onderschat. Elk jaar me ten we dat bijna iedereen die naar het buiten land gaat strand als essentieel ervaart voor een goede vakantie. Het strand dient als basis voor de vakantie. Voor een paar dagen rust en daar naast voor allerlei uitstapjes. Ook in de meeste reisbrochures hgt de nadruk op strand. Of het nu om jonge gezinnen, een romantisch stel of rustzoekende tweeverdieners gaat.' Het aantal strandvakanties naar Turkije is de af gelopen twee jaar met veertig procent geste gen. Inmiddels worden er meer dan 550.000 va kanties per jaar verkocht. Dat is zeventig pro cent van alle vakanties naar dat land. Spanje blijft het populairste strandland, maar in dezelf de tijdspanne werden ruim 100.000 minder strandvakanties geboekt. Inmiddels voelt het de hete adem van Turkije in de nek. Het ene strand is zeker niet gelijk aan het ande re. Sommige worden bestookt door woeste gol ven, andere gekieteld door rustig kabbelend wa ter. De tenen verdrinken in fijn spierwit zand of moeten het evenwicht vinden op kleurrijke kie zels. Naast het strand is het bijbehorende kli maat minstens zo belangrijk. Schalekamp: 'Het lijkt er op alsof Nederlanders de zon no dig hebben. De zon is symbool voor 'licht' en wij hebben lange, donkere maanden. En een mens wil het graag lekker warm hebben. Daarom wordt nu ook aan vakanties naar ver re oorden een aantal dagen strand ge koppeld.' Cyprus De stranden aan de westkant van het eiland, boven Paphos, zijn rus tig, Eén van die stranden is Lara Be ach. Deze (bijna) privéstranden zijn vrij makkelijk te bereiken met huur auto of -jeep. In de zomer leggen schildpadden er eieren. Natuurbe schermers regelen het verkeer tus sen schildpad en badgast. Frankrijk Zuid-Frankrijk: Martiques, ten wes ten van Marseille: La Cöte Bleue met de plaatsjes Fos sur Mer, Port de Bouc, Sausset les Pins, Carry Ie Rouet, Ensuès la Redonne. Mooie natuur, wat lokale bevolking, maar weinig buitenlandse toeristen. Les lies des Lérins is een kleine groep rotsige eilanden tegenover Cannes. Vol bossen, bereikbaar met de boot en heerlijk rustig. Griekenland Kreta: Agios Pavlos is bekend om lange stranden, hoge duinen en bij zondere zandformaties. Triopetra: tussen Agia Galini en Preveli. Kérpathos: Apella wordt omringd door rotsen. Kindvriendelijk door het ondiepe water. Door Duitse va kantiegangers uitgeroepen tot mooiste strand van Europa. Berg Pilion: Horefto is een groot, lang zandstrand in een groene om geving met kristalblauw water, Bij de berg Pilion. Italië Vooral de eilanden hebben niet-toe- ristische stranden. Rond Sicilië lig gen Isola de Correnti en Pantelle ria. Het vulkaaneiland Pantelleria ligt dichterbij Tunesië dan bij Italië. Behalve op het strand liggen kun je er snorkelen en dippen in thermale baden. Bij Apulia liggen de onbe dorven Tremiti-eilanden. Op San Domino zijn zandstranden, inham men en grotten. In deToscaanse Archipel ligt Isola del Giglio, met 28 kilometer kustlijn, waar granie ten rotsen, baaien en stille zand- strandjes elkaar afwisselen Verder zitten er in het zuiden van Italië, in de regio's Calébrie en Campania, kleine rustige baaitjes tussen de toeristische gebieden. Malta Malta heeft slechts een aantal klei ne zandstranden, waar de lokale bevolking komt en de toerist niet. Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay, Armier Bay en Paradise Bay. Spanje Costa de la Luz, tussen Tarifa en Portugal, bij Cédiz. Vooral Spanjaar den. Rond Almeria is de noordkust, ten westen van San Sebastian mis schien een idee. Kleine inhamme- tjes met strandjes. Tunesië Tussen Nabeul en Sousse, zoals Bouficha, Hergia en Enfida. Her gia is een wit stadje zonder hotels en bij Enfida zijn veel bijzondere vogels. Bijzonder zijn verder de Ker- kennah-eilanden voor de kust. Marokko Echt lege stranden zijn er langs de Sahara, tussen Dakhla en Laayoun. Dakhla is populair bij vis sers. In het noorden rond Tanger zijn mooie stranden met alleen lo kale toeristen, maar de toeristische infrastructuur is beperkt. Portugal Om de hoek bij de Algarve, voorbij Sagres tot aan Odemira, liggen rus tige stranden aan de Atlantische Oceaan. Het zeewater is er iets kou der dan aan de Middellandse Zee. De rustige eilandjes voor de kust bij Faro hebben grote stranden. Ze ma ken deel uit van het natuurgebied Parque Natural de Ria Formosa. Turkije In het noorden van de Egeïsche kust komen minder buitenlandse toeristen dan aan de zuidelijke Turkse kuststreken. Het zeewater is er wat kouder dan in het zuiden. Aanrader is Ayvalik, een traditio neel Turks vissersdorp. Ten oosten van Antalya ligt Gazipasa, dat nog niet ontdekt is door het massatoe risme, maar wel in opkomst. Er zijn bossen, inhammen en kilometers strand. In de zomer leggen schild padden op het strand hun eieren. Aan deze speciale bijlage Reizen werkten o.a. mee Alex Alferink, Corno van den Berg, Ilse van Heusden, Alice Plekkenpol, Ben Vosseberg en Marcel Waanders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57