Een kostelijke keizerskroon Symbool van le vrijheid Regenhemel Anti-slip Tuin Hot tubs Exotenbeurs De Nederlandse tuinbezitter be steedt gemiddeld zo'n dertien uur aan het onderhoud van de tuin. Hij geeft 500 euro per jaar uit. Dit blijkt uit het onderzoek Tuinuitgaven van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich- 1 ting (NIBUD). Het meeste geld gaat naar de aankleding van de tuin. Gemiddeld wordt tweehon derd euro besteed aan meubilair en accessoires en honderd euro aan nieuw 'groen'. Uit cijfers blijkt dat 4,5 miljoen huizen een tuin hebben. Uren kan ik kijken naar een plaatje van een monumen taal bloemstilleven dat in 1624 door Roelandt Savery werd ge schilderd. En ook om dat schil derij in het echt te zien hoef ik geen wereldreis te maken want het hangt in het Centraal Mu seum in Utrecht. Het bloemstil leven stelt een boeket voor dat in het echt nooit kan hebben be staan, omdat de afgebeelde bloe men niet tegelijkertijd bloeien. In een naar verhouding belache lijk klein vaasje staat een puis sant bloemstuk waarin narcis sen, tulpen, vergeet-mij-nieten, rozen, irissen, lelies, varens en schermbloemen te herkennen zijn. Vlinders, waaronder een Dagpauwoog en een Kleine vos, en libellen fladderen rondom de bloemen of rusten op een blad. Aan de voet van de vaas is het een drukte van jewelste: kik kers, padden, hagedissen, een neushoornkever en zelfs een ijs vogel en een kaketoe verdringen elkaar. En hoog boven alles uit rijst, als centrale blikvanger van het boeket, een Keizerskroon, Fritillaria imperialis. Het veroorzaakte een ware sen satie toen de Keizerskroon in 1580 voor het eerst in Neder land bloeide. De Turken kweek ten toen allang allerlei vormen van deze Fritillaria, waaronder planten met rode, gele en oranje bloemen, maar in ons land was deze bloembol een nieuwigheid. In Perzië, waar de Keizerskroon in het wild groeit, werd de plant Mariatranen genoemd, naar de grote druppels nectar die aan de basis van ieder bloemblad wor den afgescheiden. Kruisiging Ook bij ons kreeg de bloem al snel een christelijke betekenis toegedacht; hier werd het ver haal verzonnen dat de Keizers kroon tijdens de kruisiging van Jezus van Nazareth als enige plant weigerde om zijn bloemen deemoedig te laten hangen. Dat heeft de Fritillaria imperialis moeten bezuren want sinds die tijd knikken de bloemen en hui len ze nectar tot op de huidige dag. Wie die nectar eens wil proeven moet 's morgens zijn hand onder een bloem houden en tegen de bloemstengel tik ken. Keizerskronen werden na hun introductie razendsnel po pulair in heel Europa. De plant was kostbaar en werd daardoor een statussymbool. In de 17de eeuw werden de variëteiten 'Wil liam Rex' en 'Maria Regina' ge noemd naar Stadhoudei'-Ko ning Willem III en zijn vrouw ko ningin Mary. Weer een eeuw la ter waren er meer dan 65 ver schillende variëteiten in de han del. Maar aan het einde van de 19de eeuw ging het mis. De bol len werden ziektegevoelig en werden steeds minder geteeld. Nu, weer ruim honderd jaar la ter, zijn er nog maar een stuk of vijf variëteiten te krijgen: de oranjerode Fritillai'ia imperialis 'Aurora', de gele 'Maxima Lu- tea', de baksteemode 'Rubra Maxima' en de bontbladige 'Au- reomarginata' met oranjerode bloemen. En ook de historische 'William Rex', met koperrode klokken is bij bloembollenspe cialisten nog wel eens verkrijg baar. Keizerskronen staan be kend als 'moeilijke bloeiers' en inderdaad komt het nogal eens voor dat de bollen alleen in hun eerste seizoen na aanschaf bloeien en daarna nooit meer. Het helpt misschien om te besef fen dat de Keizerskroon uit woestijnachtige streken komt, met strenge winters en hete zo mers. Plant de bollen daarom op een warme plaats. Bijna alle bloembollen houden van kalk en de Keizerskroon vormt daar op geen uitzondering. En dat de woestijn 's zomers droog is, wil niet zeggen dat hij niet vrucht baar is; Keizerskronen houden van veel mest en van voedzame grond. Zonnewarmte Heeft u geen warme plekjes in de tuin, plant de bollen dan eens bij een muur die 's nachts de zonnewarmte vasthoudt. En heeft u geen plaats aan de voet van een muur beschikbaar, dan kunnen de tegels van een terras ook als accumulatorkachel wer ken. Wees niet zuinig met echte stalmest. Kippenmest, konijnen- mest of koemestkorrels mogen ook. En kies de gele variëteit, 'Maxima Lutea', die veel gemak kelijker in bloei te krijgen is dan de andere cultivars. Maar vraag mij niet waarom. Romke van de Kaa zaterdag 28 mei 2005 In je blootje in de regen gaan staan is aanzienlijk goedkoper, maar wie in de eigen badkamer een regendouche wil nemen, kan kiezen uit steeds meer va rianten. Een wel heel luxe regenhemel werd gepresenteerd door de Duitse fabrikant Dombracht. DeRainSkyM is 102 bij 82 centi meter groot en kost 7335 euro. In de hemel zitten aparte velden voor hoofddouche, lichaams douche en regengordijn. Licht uit geïntegreerde lichtlijsten ge ven de stortbui extra cachet. De kleine hemel van Dornbi'acht meet 40 bij 32 centimeter en biedt voor 1937 euro slechts re gen. De regenhemels zijn van ge borsteld of gepolijst roestvrij- staal en er zijn modellen voor in bouw en onderbouw. Informa- tie:www.dornbracht.com Keizerski'oon, Fi'itillai'ia imperialis Aurora. foto GPD De eerste editie in oktober 2004 was een succes. Daarom is 29 mei de tweede editie van de in ternationale Exotenruilbeurs in de Belgische gemeente Aren- donk. Tijdens de beurs kunnen particu lieren speciale en zeldzame win terharde 'jungleplanten' ruilen, weggeven of verkopen. Bezoe kers kunnen tijdens de ruilbeurs ook workshops volgen, onder an dere over de verzorging van bo men en composteren. Adres: Ge meentelijk Park, Acacialaan, Boom (België). Informatie: www.openexotentuinen.be Volgens de Stichting Consu ment en Veiligheid glijden zo'n tweeduizend mensen jaarlijks uit in douche of badkamer. Al- bastine komt daarom met een transpai-ante anti-slip veilig- heidscoating. Deze kan worden aangebracht op onder andere tegels, natuur steen, acryl, metaal, kunststof, hout of marmer. De coating kan zelf worden aan gebracht en is in zes uur opge- droogd. De coating kan evene- tueel ook weer worden verwij derd. Informatie: www.albastine.nl De Familia van Hoog is gemaakt als hangplek voor het hele gezin. De hangstoel is een stuk compacter dan de hangmat. leven. De laatste tijd willen veel jongeren een hangmat voor op hun kamer. Het gaat ze ook om de bijbehorende relaxte levens- stijl." Nederland telt een handjevol hangspecialisten. Gilbert Stork van Maranon uit Amsterdam was de eerste die in 1977 hang foto's GPD matten naar Europa importeer de. De winkel is een walhalla voor de liefhebber. Er zijn hon derden hangmatten in alle soor ten en maten. Ze zijn gemaakt van katoen, van palmvezels, maar ook van ananas en hen nep. Hamaca-sutra De traditionele exemplaren ko men rechtstreeks uit Mid- den-Amerika, andere modellen zijn hier ontworpen. Bijzonder is de erotische hamaca-sutra en de uitgebreide serie hangmatten voor kinderen tot zes jaar. Ook baby's zouden tot rust komen door de schommelende bewe ging van de hangmat. Hoog Hangmatten onderscheidt zich met de Amigos-collectie, handgemaakte hangmatten van ongebleekt katoen afkomstig van een ontwikkelingshulppro ject in Brazilië. En met de hang stoel, een variant die ook bin nen een plekje kan krijgen. Ook runt Hogenkamp in Bergharen Bed Breakfast Hebkesberg waar gasten in een hangmat kunnen overnachten. „De mees te bezoekers vinden het een bij zondere ervaring, vooral vanwe ge het schommeleffect." Mark Rijkers benadrukt dat voor kenners de hangmat pas echt is als deze uit Midden-Ame rika komt. „Ze passen bij die cultuur en zijn dus het meest authentiek." Exemplaren uit Azië zouden vaak niet handgemaakt zijn en soms ook van kunststof. „Een goede hangmat gaat vijftien jaar mee, goedkopere exempla ren zijn vaak inferieur van kwa liteit." Een uitzondering is de rotan hangmat die Kees Brouwer ver koopt. „Ik kwam ze tegen tij dens een rondreis in Borneo en vond ze zo geweldig dat ik er een mee naar Nederland heb ge nomen." Na de nodige aanpas singen hebben vrienden in Azië de hangmat in productie geno men. „Het kostte bijvoorbeeld veel energie en tijd om uit te leg gen dat de hangmat veel groter gemaakt moest worden omdat Europeanen soms wel twee me ter zijn." Anja Sparidaans Informatie: www.hoog.nl, www.destijdstilburg.nl, www.maranon.nl, www.rotan hangmat.nl. www.borek.nl ismmoek van Borek. Een warm bad nemen in de tuin is niet alleen aangenaam als het goed weer is. Juist in de koudere maanden - eventueel in combi natie met een saunabad - doet het wonderen voor lijf en leden. Voor wie houdt van weldaad en luxe zijn sinds kort de hot tubs van het merk Viking in Neder land verkrijgbaar. De houtge stookte baden zijn gemaakt van Siberisch lariks. De hot tubs zijn standaard voorzien van een roestvrijstalen kachel (inclusief) twee meter schoorsteen en kap), houten trap, bankjes tussen- schot en rand. De hot tubs zijn verkrijgbaar vanaf 1575 euro. Informatie: www.karibu.nl of 0514-592355 (Karibu, Wouds end) Ze zijn een symbool voor vrijheid. Stijgen de tem peraturen, dan hijsen steeds meer Nederlanders zich in een hangmat. Ze vallen voor de relaxte levensstijl die erbij hoort. De echte lief hebber brengt er zelfs de nachten in door. as Hogenkamp van Hoog Hangmatten moet zich elke dag wel een keer verdedigen. Maar ja, bevestigt hij, een hang mat is echt comfortabel. Hij blijft uitleggen wat de meest ge schikte houding is. „Je ligt er niet recht in, maar diagonaal. Daardoor blijft de rug recht en kun je er uren ontspannen in lig gen." Sinds 1979 haalt hij hangmat ten naar Nederland. De eerste kwamen uit Mexico. Deze net- hangmatten heeft hij nog altijd, omdat ze licht en praktisch zijn. Maar de stoffen exemplaren uit Brazilië passen beter bij het kli maat hier. „Ze bieden meer be schutting, ze zijn comfortabeler en mooier." Hij merkt dat steeds meer men sen geïnteresseerd zijn in hang matten. „Ze komen ermee in aanraking tijdens reizen. Mede daarom is de hangmat symbool voor vrijheid. Maar toch is die hier nog niet ingeburgerd. Voor lopig is het een lui alternatief voor de tuinstoel. In Brazilië worden ze als bed gebruikt; daarom zijn ze zo breed en com fortabel." Indianen De hangmat, waarvan de prijs tussen 30 en 160 euro ligt, werd zo'n duizend jaar geleden uitge vonden door de Maya-indianen in Midden-Amerika. Ze weef den stevige matten uit de bast van de Hamackboom (Hamaca is niet alleen Spaans voor De rotan hangmat wordt ge maakt in Borneo. strandstoel, maar ook voor hang mat). Die hingen ze op tussen de bomen als slaapplaats. Niet al leen comfortabeler dan slapen op de gi'ond, maar ook nog eens buiten het bereik van ongedier te. Door handel en ontdekkingsrei zen kwam de hangmat ook in Europa terecht. Zeelieden slie pen erin, zodat ze minder last hadden van de schommelende boot. Vervolgens werden ze ge bruikt door de marine, het leger en in gevangenissen. De mimere hangmatten verschenen eind ne gentiende eeuw op de markt, waardoor de interesse bij het grote publiek groeide. Het gaat Mark Rijkers om het 'verhaal achter de hangmat'. In zijn winkel Des Tijds in Tilburg heeft hij naast lampen en glas een flink assortiment. „Er is wei nig bekend over hangmatten. Ik vertel bezoekers daarom alle ins en outs, zodat het product gaat U y-u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41