>zc Van buiten oud, van binnen nieuw 1 ANTIEKHANDEL DE PAGTER c*r- De derde generatie in de familiewieg dactie bijlagen: 0113-315680 iw.pzc.nl iail:redactie pzc.nl stbus 31, 4460 AA Goes fertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. terdag 28 mei 2005 1 a-eSÜ Originele Globe Wernicke® boekenkasten, bureaus, boekenkasten op maat voor kantoor en werkkamer Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl F- H ■KJi 'IL DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Op de voordeur hangt een briefje 'Bij de achterdeur bellen'. Daar aangekomen slaat een hond aan. Het klinkt dreigend, maar de tienjarige labrador Timber blijkt een vriendelijk dier dat kwispelstaartend het be zoek begroet. Zijn bazin Sandra Jobse (22) komt aangelo pen met haar pasgeboren dochtertje Sara op de arm. Een klein koppie met donker haar piept boven de badstof om slagdoek uit. Het hummeltje is diep in slaap. „We woonden eerst in Krabbendijke, maar dat huis werd te klein. Zeker toen we onze tweeling kregen, Job en Jona than." Het gezin woont nu, na het overlijden van Jona than, met z'n vieren en hond, in het huis aan de Halte straat in Stationsbuurt. Een gehucht behorend bij Ril land. Job zit in de zandbak op het terras achter het huis met Sandra's jongere broer Stefan, die graag eens even bij z'n grote zus op bezoek komt. Hij laat af en toen de hond uit en speelt met zijn bijna twee-jarige neefje Job. De namen Job, Jonathan, Sara zijn bewust gekozen. „Wij wilden bijbelse namen. Mijn man Micha komt uit een ge zin met 16 kinderen die allemaal een bijbelse naam heb ben." Het huis aan de Haltestraat in Stationsbuurt is ruim. „Hierachter staat ook nog een grote schuur. De vorige ei genaar heeft die helemaal verbouwd. Er sliepen daar twee kinderen op zolder. Die was echt mooi ingericht. Wij zitten te denken om er een soort speelzolder van te maken. We hebben nog wel meer plannen met het huis. Mijn man Micha is erg klusserig, dus er zal nog wel wat gebeuren. Nieuwe plafonds, wat kozijnen vervangen. Maar dat is een tien-jaren plan. Micha is nu een speel- huisje aan het bouwen voor Job." Sandra en Micha houden van oude spulletjes, die ze her en der op de kop tikken. Dat is in huis ook wel te zien. Al lerlei hebbedingetjes staan en hangen overal. Zo hangt er in de huiskamer een harp. „Die bewaar ik voor Sara. Nee, ik speel zelf geen harp. Wel gitaar en citer. Ik ben wel muzikaal. Ik speel ook al heel lang panfluit en dwars fluit." Sandra's trots is de familiewieg die op het kamertje van Sara staat. Een klein rieten wiegje. Sara is de derde gene ratie die er in ligt. „Het wiegje is in ieder geval ouder dan 50 jaar. Een zus van mijn moeder heeft er nog in gelegen en zij is al 50 geweest. Mijn moeder heeft er ook in gesla pen en ik ook. Sara is de eerste kleindochter van mijn moeder die er weer gebruik van maakt. Ik heb gezegd toen ik zwanger was van Sara dat als ik een meisje kreeg, ik graag het wiegje wilde gebruiken. Mijn moeder heeft de stof helemaal opgeknapt en opnieuw geplooid. Ik wil de niet veel veranderen aan het wiegje. Het ziet er nogal ouderwets uit, maar dat vind ik wel leuk. En Sara slaapt er heel lekkkerin." Rest de vraag 'waarom eigenlijk dat briefje op de voor deur'. Sara loopt naar de gang. „Kijk maar", zegt ze met een glimlach. „Het staat hier nogal vol." En inderdaad. Van ouderwetse kinderwagen tot dozen en wat dies meer zij, de gang staat boordevol. „Daar moeten we nog wat mee, maar dat komt wel." Annemarie Zevenbergen Akkerbouwer Hans Ver- couteren uit Retranche- ment wist niet beter dan dat hij vanuit zijn keuken het ge loei van koeien hoorde. Zijn uit 1867 daterende veestal staat immers pal tegenover zijn boerenwoning. De dalen de opbrengsten in de land bouw noopten hem samen met zijn vrouw Els nevenac tiviteiten op te zetten. En dus huizen er sinds 1 mei geen runderen, maar toeris ten, in de stal. Aardappels, suikerbieten, vlas... De familie Vercoute- ren heeft er allemaal kaas van J^rgegeten, maar toeristen op het erf? Da's toch een heel andere bu siness. Maar ze moesten wel, om dat hun oneindige liefde voor him boerderij De Breydelhoeve een vertrek van het erf nou een maal uitsloot. „Als we zo waren doorgegaan, hadden we op een gegeven moment definitief de boerderij moeten verlaten. Dan sluit je het hek en kom je er echt nooit meer in. Onze vijf kinde ren hebben namelijk geen inte resse om het boerenbedrijf over te nemen, dus zouden we de boer derij op een gegeven moment moeten verkopen. Maar door de komst van een aantal apparte menten hebben een paar kinde ren nu wel belangstelling gekre gen", vertelt Els (51). Haar man Hans: „Een vertrek van De Breydelhoeve zou ons echt aan het hart gaan. We zit ten hier op een prachtige plek. Net buiten het dorp, maar vlak bij alle nodige voorzieningen. Soms besef je dat helemaal niet meer, je weet niet beter. Laatst vertelde een gast ons dat ze een koekoek had gehoord. Ze vroeg of die zeldzaam zijn. Echt, ik wist het niet. Wij horen die vo gel namelijk elke dag." Hans (55) werd op De Breydel hoeve geboren. Om preciezer te zijn: op de plek waar hij nu dage lijks zijn boterham eet. De keu ken deed in zijn jeugdjaren nog dienst als slaapkamer van zijn ouders. Hun eigen woning - uit 1892, De Breydelhoeve is sinds 1949 familiebezit - heeft in de loop der jaren dus de nodige ver anderingen ondergaan, al is het Het gietijzeren roosvenster op de zolderverdieping van de schuur. foto's Camile Schelstraete De veestal van de Breydelhoeve herbergt nu mensen in plaats van runderen. karakteristieke boerenkarakter altijd gebleven. Dat zou je op het eerste gezicht ook zeggen van de veestal. Authentieke ste nen, kruiskozijnen - weliswaar in een moderne, kunststofva riant - en net onder het dak een steen die verwijst naar Charles Breydel, de eigenlijke bouwer van de schuur, maken samen met een aantal trekpaarden in een lieflijk stukje weiland en een wijds polderlandschap het idylli sche plaatje compleet. Instorten Een prachtig, nostalgische aan blik dus, maar daar zag het lan ge tijd niet naar uit. „De stal was echt op, hij stond op instor ten. Bovendien had een doordrin gende ammoniakdamp de schuur ook geen goed gedaan. Logisch, sinds 1867 hebben er continu beesten ingestaan. Ei genlijk wilden we na de sloop de originele stal terugzetten, maar dat kregen we constructief niet voor elkaar. Ik heb wel alle ste nen kalkvrij gemaakt en herge bruikt. Maar de originele dak pannen waren bijvoorbeeld ge woon te slecht om opnieuw op het dak te leggen", zegt Hans. Vijf jaar geleden reageerden de Vercouterens op een algemene oproep van Veronique Calus van het landbouwloket in de gemeen te Sluis: 'doe iets in het buitenge bied, om de leegloop van boerde rijen tegen te gaan'. Minicam- pings zijn er in de omgeving al genoeg, concludeerde het echt paar. Dus moest er iets totaal nieuws komen. Vier appartemen ten en een groepsaccommodatie voor maximaal twaalf personen zijn het resultaat van lang wik ken en wegen. Een investering van een slordige 500.000 euro, waarvan een deel verworven uit het subsidieprogramma Vitaal Platteland, moet zich nu terugbe talen. „Eigenlijk richten we ons op rustzoekers, 55-plussers. Maar we zijn nu drie weken open en hebben eigenlijk alleen nog maar gezinnen met kleine kinderen over de vloer gehad. De groepsruimte is nog niet hele maal gereed, maar dat moet ko mende vrijdag wel het geval zijn. Dan is de bovenverdieping voor het eerst gereserveerd", al dus Els. Voor Vitaal Platteland zou eigen lijk ook een deel van het subsi diebedrag in 'groene elementen' moeten worden gestoken, maar Hans en Els Vercouteren bleven van die regel gevrijwaard. Er wa ren immers al genoeg bomen en struiken in de directe omgeving. Overigens dacht de familie Ver couteren lange tijd dat zij de eni gen in West-Zeeuws-Vlaanderen waren met een dergelijk plan, maar plots bleek ook Jolanda Bakker met haar-vriend Donald Lewis te zijn ingesprongen op de vraag naar groepsaccommoda- ties. Zij toverden een boeren schuur aan de Scherpbierseweg in Groede om tot een luxueus va kantieverblijf. De zolderkamer van de voormalige veestal van De Breydelhoeve is er een om U tegen te zeggen. De frisse ruim te, waarin wit overheerst, doet allesbehalve denken aan de vroe gere bewoners van de schuur. Slechts enkele accenten leggen de link naar de functie van wel eer. Zoals twee gietijzeren roosra- men, die de bezoekers een prach tig uitzicht gunnen over de West-Zeeuws-Vlaamse polder. Op de eerste verdieping en bega ne grond is het al net zo wit. „We hebben bewust gekozen voor een moderne inrichting, de mensen moeten hier ook van alle gemakken zijn voorzien. Maar als ik in het vroegere ge deelte van de koeien ben, heb ik nog altijd het idee dat ik in de 'koestal' sta. Alle kamers heten ook naar de vroegere vertrek ken: de koestal, de perdenstal, 't kevent (knechtenverblijf). Bij laatstgenoemd appartement heb ben we aan de voordeur een hart je bevestigd, dat vroeger aan de wc-deur hing. Dat staat voor vruchtbaarheid. Want wat je vroeger achterliet op het toilet, ging zo het land weer op", zegt Els. Om de authentieke sfeer van de knechtenkamer extra te onder strepen, is ook een bedstee ge plaatst. Maar dan in een wat meer hedendaagse uitvoering. De voormalige vloer van het paardengedeelte doet nu dienst als terras, de bocht (lees: de op- vangbak voor mest) moet in de komende maanden een grote bloembak worden en de stenen die de koeien vroeger van elkaar scheidden gaan nu als stoepte gels door het leven. Het karakte ristieke boerenleven is door de Vercouterens dus in een apart, modern jasje gestoken: van bui ten oud, van binnen nieuw. Waar ze zich zelf het lekkerst bij voelen? Hans: „Als we nu zien hoe netjes het in de schuur is, krijgen we wel eens de kriebels om ook onze eigen woning aan te pakken. Maar aan de andere kant: een oud huis heeft nog al tijd ontzettend veel uitstraling." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39