P Tunnel twintig jaar later tolvrij EU-plan lagere bietenprijs voor Kamer onaanvaardbaar Patiëntenclub naar rechter Auto Banen index 1 raVmdnSomaandmenu 23,50 rovincie wil met meeropbrengst kanaaltunnel bij Sluiskil betalen kina wil met fel naar top üiint Everest ;tra geld voor age boeren Atomium krijgt een nieuw kleedje 23 Partij Desi Bouterse boekt winst Blauwe vlaggen Zeeuwse stranden Stranddoolhof in Zeebrugge Dudek is maar even een held recreatie medewerker (®)JobTrack.nl P2C M31° 418° NW 2 |7e jaargang no. 122 dag 27 mei 2005 nummer 1,25 Drukkend Zonnig en droog met een zwakke zuidoos- Diiwind draaiend naar west. Drukkend iarm met maxima van 28 tot 31 graden. Als voorafje onze Het hoofdgerecht Als feestelijke heerlijk gebakken bestaat uit gebakken afsluiting mangoijs garnalen met tongfilets met een met verse mango en looksaus en garnituur van zeefruit slagroom gemengde salade en verse groentes tel. (01 I8) 441 441 www.ravmondo.nl internet: www.pzc.nl MHHBi "WaWWBMMW—M Ernstjan Rozendaal UNEUZEN - De provin- nil de kanaaltunnel bij jskil betalen uit de tol de Westerscheldetun- l Daarom is aan het Rijk naagd de tolperiode te fengen van dertig naar [lig jaar. hebben dat voorstel on- gedropt", bevestigt gede puteerde A. Poppelaars (CDA, verkeer). Daarmee spelen pro vincie en NV Westerscheldetun- nel in op het gisteren gepresen teerde rapport van de commis sie Nouwen. Dat stelt voor tol heffing te gebruiken als middel voor de aanleg van wegen. Volgens Poppelaars zou met een verlenging van de tolperiode de financiering voor de kanaalkrui sing Sluiskil rond zijn. De aan leg van de tunnel kost 285 mil joen euro als hij op 13,5 meter diepte komt te liggen en 25 mil joen euro meer als de diepte 16 meter is, zoals de Belgen graag willen. Komt de tunnel op zes tien meter dan betalen de Bel gen die 25 miljoen. Dat heeft mi nister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) bedongen bij de af spraken over de verdieping van de Westerschelde. „Op het mo ment dat Peijs komt met het be sluit over de juiste diepte van de tunnel, moet het financierings plaatje rond zijn", aldus Poppe laars. De minister heeft aange kondigd dat een studie daar naar in september klaar is. Maar het leeuwendeel van de fi nanciering is nog lang niet gere geld. Het Rijk heeft namelijk aangegeven dat de verkeersin tensiteit van het knooppunt bij Sluiskil te gering is om flink in te investeren. Volgens Poppe laars en directeur M. Buis van de NV Westerscheldetunnel kan het grootste deel van de 285 mil joen worden betaald uit een ver lenging van de tolperiode. „We hebben het over een verlenging, niet een verhoging van de tol", benadrukt Poppelaars. Gisteren presenteerde de NV Westerscheldetunnel in Den Haag voorstellen voor de aanleg van de autosnelweg A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom en de oostelijke randweg bij KING - Als het aan China brandt de olympische vlam 188 op de top van de Mount Best. De organisatie van de en in Peking is van plan om aditionele fakkeltocht over ■relds hoogste berg (8850 r)te laten leiden. 999 brachten Chinezen al ieen fakkel naar de top. De werd via een tank voor- ,van zuurstof om te kunnen ai branden in de ijle lucht. wordt een groter probleem 8e tocht rechtstreeks uit te op televisie", aldus Liu vice-voorzitter van het misatiecomité. na wil ook Taiwan, dat Itbeschouwd als een afvalli- rovincie, opnemen in de fak- lute, GPD/RTR iHAAG - Het Rijk heeft dit rijf miljoen euro meer te be ien om jonge boeren te steu- bij investeringen in hun be- -fractievoorzjtter Van der sheeft die afspraak gisteren met minister Veerman Landbouw, zo maakte de ?bekend. De minister heeft 15 en 2006 per keer tien oen euro te verdelen voor de- wbsidie. De animo was dit echter zo groot dat Veer- iruim 26 miljoen euro nodig hebben om alle aanvragen iffilligen. Om niet al te veel (en te moeten afwijzen is dit jaar vijf miljoen te besteden. jonge boeren kunnen een bijdrage aanvragen voor de van een nieuwe stal of de )p van grond. Den Haag 20 procent aan de inves- (mee. Ook Zeeland stak de- 300.000 euro in een s voor jonge boeren. BRUSSEL - Bouwvakkers in alpinistenoutfit bekleden een van de bollen van het Atomium met inox-platen. Het grootste monument van Brussel wordt momenteel ge renoveerd. Daar was het 165 miljard keer vergrote ijzerkristal na vijftig jaar aan toe. Onderdeel hiervan is het vervangen van de alumiunbekleding door inox, een me taal dat minder te lijden heeft van corrosie en daardoor langer blijft glanzen. Het is de bedoeling dat het Atomium in januari weer opengaat. foto Yves Herman/RTR Advertentie Telefoon: 0118-591900 \v ww.restauram vrouwenpolder, ui (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Ka mer vindt de voorstellen van de Europese Unie (EU) voor verla ging van de minimumprijzen voor suiker en suikerbieten de sastreus en onacceptabel. Minis ter Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gaat de kwestie aankaarten bij eurocommissaris Fischer-Boel (Landbouw). Vorige week lekte een deel van de plannen uit die Fischer-Boel heeft om het suikerbietenbeleid te hervormen. Officieel presen teert zij die op 22 juni. De euro commissaris wil de minimum prijs voor suikerbieten de ko mende twee jaar met 42 procent verlagen. Bestuurslid van de Ne derlandse Akkerbouwvakbond J. de Koeijer uit Brouwershaven sprak gisteren van een kaalslag. „Als die plannen doorgaan, is de bietenteelt geen poot meer in het Zeeuwse akkerbouwbe drijf." Twintig procent van de oppervlakte van de Zeeuwse ak kerbouw wordt gebruikt voor de bietenteelt. Voor het inko men van de boeren is de bieten teelt de laatste jaren alleen maar belangrijker geworden, omdat het EU-beleid was de prijzen - in tegenstelling tot die van graan - stabiel te houden. Botte bijl De Koeijer: „Voor sommige boe ren is het tegenwoordig meer dan de helft van hun inkomen. Als de prijs van de opbrengst drastisch verlaagd wordt terwijl de kosten gelijk blijven, dan wordt de bijdrage van suikerbie ten aan het inkomen nul. We zien dat nu ook in deze sector de botte bijl van de liberalisering wordt gehanteerd, met desas treuze gevolgen." WD-Kamer- lid Oplaat vroeg minister Veer man in Brussel met de vuist op tafel te slaan. „Het zoet wordt nu wel erg zuur." CDA'er Ats- ma noemde de plannen van Fi scher-Boel onacceptabel. Zijn PvdA-collega Waalkens ging er aanvankelijk van uit dat de eu rocommissaris een luchtballon heeft opgelaten. Veerman hielp hem snel uit de droom. „Dat denk ik niet. Alle seinen staan op rood. Het is zwaar weer en het lijkt steeds zwaarder te wor den." Volgens de minister is een hervorming van de Europese sui kermarkt onvermijdelijk, maar hij pleitte voor meer geleidelijk- heid.In zijn reactie stelde ook De Koeijer dat een sanering noodzakelijk is. „De sector moet in Europa wat krimpen. Maar waarom geen warme sanering, compleet met sociaal plan?" De quotaregeling voor suikerbie- Hernieuwde digitale snelweg van zeeland: VIJF KEER ZO SNEL INTERNETTEN ^ndNet heeft internet van eigen bodem nu nóg sneller gemaakt, tot maar liefst 10 Mb jfHetonde. Zo kunt u zonder oponthoud filmpjes, video's en grote fotobestanden bekijken, binnenhalen en verzenden. Veelal krijgt u méér snelheid voor hetzelfde of voor minder geld. Kijk in uw mailbox voor uw nieuwe abonnement. Nog geen Internet van eigen bodem? Dan is het nu tijd om te kiezen. Want straks gaan we de vernieuwde digitale snelweg ook benutten voor haarscherpe digitale tv met supergeluid en voor gratis bellen via de kabel. Ga naarwww.zeelandnet.nl of bel 0113-37 7770. DEN HAAG - De Nederlandse patiëntenvereniging NPCF stapt naar de rechter als huisart sen volgende week opnieuw het werk neerleggen. Ze vindt hel onacceptabel als patiënten voor de tweede achtereenvolgende week niet bij hun huisarts te recht kunnen. De patiëntenvereniging reageert hiermee op de aankondiging van de Landelijke Huisartsen vereniging dat de artsen weer gaan staken, als minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) hen niet tegemoet komt over hun in komen. Vandaag spreekt voorzit ter Bas Vos van de LHV op nieuw met het ministerie. Hij eist dat de artsen zelf zeggen schap krijgen over een pot van 90 miljoen euro. Hoogervorst wil dat geld aan de zorgverzeke raars geven. De huisartsen moe ten dan onderhandelen om er aanspraak op te kunnen maken. Volgens een woordvoerder van Hoogervorst gaat het louter om een oriënterend gesprek. Vos waarschuwt dat er voor woens dag en donderdag wederom sta kingen gepland staan als Hoo gervorst vandaag niet toegeeft. Volgens de NPCF hebben de sta kingen nog niet tot gróte proble men geleid. Wel zijn de wachttij den in de ziekenhuizen lang en komen er klachten binnen dat de behandelingen daar ten koste gaan van de no claim-korting. Ambulancezorg Nederland krijgt meer hulpverzoeken dan normaal binnen, maar kan de drukte nog aan. GPD pagina 15 consult bij dokter Snel Eindhoven. De NV Westerschel detunnel wil de aanleg en exploi tatie van deze wegen betalen door tolheffing. Algemeen directeur Buis wil de kennis en ervaring die is opge daan met de Westerscheldetun nel elders in Nederland inzet ten. pagina 15 Tunnel IMV actief buiten Zeeland Daarom lijkt uw auto op de broodrooster De Nationale Democratische Partij van Desi Bouterse groeide bij de verkiezingen in Suriname veel meer dan verwacht. De NDP hield aan de stembus gang vijftien zetels over. De Nieuw Front combinatie van presi dent Ronald Venetiaan blijft evenwel de groot ste Suri naamse par tij. Vorig jaar moest de West-Zeeuwse-Vlaamse kust het nog zonder doen, maar dit seizoen wapperen er liefst zes Blau we Vlaggen op strandvakken tussen Retranchement en Breskens. In totaal vijftien stranden en elf jachthavens in Zeeland kregen gisteren in IJmuiden dit internationale milieukeur merk voor veiligheid en reinheid uit handen van staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat. Het Beach Labyrinth is de nieuwste toeristische at tractie aan de Vlaamse kust. Het doolhof telt drie kilometer lanen, omzoomd door kleurrijke omheinin gen. Een tocht door het doolhof voert de bezoeker binnen in een feeërieke, ge heimzinnige wereld, met opdrachten, spelletjes, ani matie en ook ruimte iets te consumeren. Hoewel Jerzy Dudek, de Poolse doelman van Liverpool, woensdag een heldenrol had tijdens de finale van de Champions League, moet hij weg bij de Engelse club. De clubleiding is het geblunder van de oud-Feyenoorder beu. Men is hem dankbaar dat hij een aantal strafschoppen van AC Milan stopte, maar hij had al voor de fi nale zijn krediet verspeeld. „Hij is niet iemand voor de lange termijn." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 (Advertentie) ten moet behouden blijven, al dus De Koeijer. De minimum prijzen voor suikerbieten zou den op een redelijk niveau moe ten blijven en de overheid zou akkerbouwers kunnen uitkopen door het kopen van hun quo tum. Daardoor wordt het over schot aan suikerbieten terugge drongen, wat ook positief is voor suikertelers in de Derde Wereld. Atsma drong aan op een Kameruitspraak die Veer man een steuntje in de rug geeft in zijn gesprekken met Fi scher-Boel. De minister gaf aan dat hem dat niet onwelkom was. Maandag spreekt hij de euro commissaris voor landbouw over de suikerbietenkwestie. pagina 4 commentaar (Advertentie) Bent u de die Kinderopvang Walcheren zoekt? Kijk morgen in de het aLfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (Advertentie) j O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voot naam; automatische incasso van dit bedrag van onderstaand .«.BW!- m|v -- Ik heb de laatste res maanden geen proelabonnemenl s"331';gehad. nummer. postcode. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: telefoon: d per maand met automatische incasso 19.95). e-mail: LJ per kwartaal met automatische incasso 58,0Ó|. lBOil)l»nkr.ten»gnum,n,r A& P« P» ««maliscl. «asso [t """""s a"711688|:555530" P/C hv gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon leest u er meer over. Kijk op mnvpzc.nl/aborneren. bel gratis 0800 -0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice /towwriinummer 7i3. uso ivE Goes r het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1