m ïngels is een echte vinnaar Wessels is een smakelijk voorafje Liefers wil iets laten zien in Hengelo Krappen rechtstreeks toegelaten tot WDT 17 'ederlander laat kans lopen tonen rapste Oostende ruk op Henman eer omhoog ij i nederlaag "1 eSaux zet punt 2 liter loopbaan Omniworld gaat niet Europa in Verlies volley halsters tegen Polen Virenque duikt op in autosport Pietsch zwemt wereldrecord Gewichtheffer Mutlu positief Sterkste schakers naar EK voor landenteams Schnyder vervangt Molik, wildcard voor Navratilova donderdag 26 mei 2005 po innze sportredactie IAZZE - Addy Engels (27) zr (t gisteren in de Ronde van D Si een van die schaarse mo- op roem laten liggen, had in de zestiende etappe de Giro de kans zijn nog le- uflijst als beroepsrenner aan- fe ile geven. Engels zat in de ca iie kopgroep, maar een ngi chtpoging van de Nederlan- liep in de slotfase op niets Vervolgens mocht de Frans- Christophe le Mevel wel winnaarsstreepje zetten op eveneens nog lege erelijst heroepsrenner. Engels finish lij zesde. Kevel, die in 2001 debuteer- ibprof, tekende voor de eer- spa -ranse zege sinds 1999 in Gi- n Destijds won de inmiddels inè repte Laurent Jalabert nog nt in Lumezzane. Le Mevel STENDE - Tom Boonen gisteren de eerste etappe ie Ronde van België gewon- iNa een rit van 155 kilome- inen rond Oostende won hij eindsprint voor de Italiaan ag31 eilo Napolitano en de Frans- iLénaïc Olivier. via laar ïzij bonificatieseconden die f af :en onderweg bijeensprok- tt mag hij de zwarte leider- i aantrekken. Het was de overwinning dit seizoen ancifcdecoureur van Quick Step. laai Svorada won de eerste etap- van de 26e Ronde van Beie- De Tsjech was de snelste de 186 kilometer tussen ipten en Sonthofen. ANP RUS - De Britse tennisser Henman, vorig jaar nog de .nfci^alie op Roland Garros, strui- gisteren al in de tweede [tapeover de Peruaan Luis Hor- 1-56-7 6-3 6-4. au dertigjarige Henman was op 10ei indGarros 2004 de vreemde n vu ïiinde bijt. Als aanvaller die iffiba dke kans naar het net rende, eliji ii hij zijn vooral Latijnse Hü rrrrenten tot wanhoop in Pa- De man die vooral op gras l«d uit de voeten kon, bleek op gravel tot een stunt in lira r De Argentijnse baltove- an: cGuillermo Coria moest er org! ie halve finales aan te pas ko- Is oejom hem te stuiten. stunt kon Henman dit jaar herhalen. Verliezen van na, de nummer 59 van de tiet- maakte net als Engels deel uit van een kopgroep van achttien coureurs die na 98 kilometer ont snapte. Het peloton liet ze hun gang gaan en arriveerde met klassementsleider Paolo Savol- delli op ruim 22 minuten achter stand in aankomstplaats Varaz- ze. Le Mevel kon amper geloven wat hij had gepresteerd. Engels, dit seizoen door Quick-Step gered van een roem loze aftocht als beroepsrenner, keek met gemengde gevoelens te rug op de rit van Lissone naar Varazze. „Vandaag bleek wel weer dat ik geen echte winnaar ben", verzuchtte hij. „Maar mis schien dat vanavond, als ik ga slapen, de teleurstelling verdwe nen is. Ik voelde me al goed deze Giro. Er is heel wat gezegd over mij, maar ik denk dat ik heb la ten zien dat ik nog wel degelijk een echte renner ben." Engels was afgelopen winter ei genlijk afgeschreven na vier wis selende jaren bij Rabobank en een succesloos jaar bij Bank- GiroLoterij. Het was ook niet echt een ploeg die bij hem past met een voornamelijk vlak pro gramma. Engels kan in het lich tere gebergte uit de voeten, zo bleek ook gisteren toen hij in de beklimming van de Bric Berton naar de uit een kopgroep van achttien ontsnapte Italiaan Van- otti reed. Er bleven zes man over voorin en op het laatste colletje pro beerde Engels het nog eens. „Vlak voordat we bovenkwa men, maar in de afdaling werd ik gegrepen." Toen de 24-jarige Le Mevel in de slotkilometers de marreerde, keken de andere vijf elkaar aan. „Ik was niet de rap ste van het stel, ik dacht dat Fo- fonov misschien zou reageren. Je moet ook geluk hebben." Dat had hij dus weer niet. ANP Gert-Jan Liefers: „Vroeger liep ik alsof mijn leven ervan afhing. Nu niet meer, ik bekijk het zakelijker." foto Olaf Kraak/ANP door Fardau Wagenaar HENGELO - Hij gaat voor een nieuw Nederlands record op de drie kilometer. Gert-Jan Liefers zoekt altijjd een uitdaging op de FBK-Games in Hengelo. De wedstrijd is voor de atleet het hoogtepunt in eigen land. Een kort vraaggesprek met de man die gezien wordt als een van de Nederlandse sterren op de FBK-Games. „Ik heb al een paar keer mogen schitteren in Hengelor Ik heb er twee Nederlandse records gelo pen, op de drie kilometer in 2002 en op de Engelse mijl in 2003. 'Hengelo' is de enige wed strijd in Nederland waar atle tiek getoond wordt, zoals in de rest van-Europa. Dit is de groot ste wedstrijd van ons land. Als ik al op straat word aangespro ken is het door een atletieklief- hebber. Je moet echt olympisch kampioen zijn om beroemd te worden. Of je moet voetballer zijn..." Steekt dat? „Het enige wat ik jammer vind, is dat atletiek zelden live wordt uitgezonden op televisie. Er wor den om twaalf uur 's nachts wat fragmenten vertoond, dat is te weinig. Maar goed, dat zal mijn grote liefde voor de sport wel zijn. Ik hou van atletiek en hard lopen, daarom doe ik het in eerste instantie. Maar ik vind de aandacht wel leuk, dat mo tiveert me als ik op de baan sta." Is atletiek de liefde van je leven? „Eigenlijk wel. Of laat ik het zo stellen: ik ben er niet verliefd op, maar het is mijn passie. Ik doe dit al vanaf mijn negende en ben nu 26 jaar. Het is al zo lang mijn wereld. Toch heb ik na de Spelen van Athene afstand geno men. Ik heb alles in perspectief gezet, dat werkte ontnuchte rend. Als je jaren lang van doel naar doel vliegt, heb je weinig oog voor andere dingen. Ik heb me afgevraagd wat ik wilde: of ik meer wilde genieten en uit wilde gaan of doorgaan met top sport..." Het werd doorgaan... „Ja, dat lag in de lijn der ver wachtingen. Maar het was een heel bewuste keus, niet geno men uit angst of onzekerheid. Ik kijk nu anders naar mijn sport, de afstand heeft bevrijdend ge werkt. Ik ga er luchtiger mee De onbevangenheid is terug? „Vroeger was atletiek een hob by. Ik stond de hele dag lol te maken en snoep en pannenkoe ken te vreten. Tussendoor liep ik ook nog even. Hoe verder je komt, hoe meer de onbevangen heid eraf gaat. Dan ga je ritue len ontwikkelen. Ik dronk vanaf mijn zeventiende koffie voor de wedstrijd en als ik een keer geen bak kreeg, maakte ik me daar zorgen over. Nu niet meer, ik heb het allemaal afgeschaft! Het gaat erom dat je goed bent voorbereid en niet of je eerst je linker- of je rechtersok aan trekt. Vroeger liep ik alsof mijn leven ervan afhing. Nu niet meer, ik bekijk het zakelijker." Waarom loop je in Hengelo de drie kilometer? „Ik ben nog niet klaar voor de 1500 meter of de vijf kilometer. Op mijn eigen baan wil ik geen testloop doen. Ik wil iets laten zien, vandaar dat ik kies waar ik nu het beste in ben. Je wilt je eigen Nederlands re cord (7.42.95) verbreken, gaat het lukken? „Het is realistisch, het ligt bin nen mijn mogelijkheden." Hicham el-Guerrouj en Eliud Kipchoge zijn onder anderen je tegenstanders. Dat zijn geen mis selijke atleten. „Dat zijn twee van de drie beste mannen op die afstand ter we reld. Ik heb respect voor hun prestaties, maar kijk niet tegen ze op. Ze zijn. mijn concurren ten, als ik ze kan verslaan, ver sla ik ze." GPD Gasquet walst over Nederlander heen en maakt zich op voor duel met Nadal (ld, het lijkt een grote tegen- !(r. Maar eigenlijk is er wei vreemds aan. De specialist het buitenbeentje een halt mept, zo was het gistermid- r Henman zou deze neder- Ibest positief kunnen uitpak- Vorig jaar ging de zege- b 9 bui Parijs ten koste van zijn in. Henman verloor op as' al in de eerste ronde en jop Wimbledon in de kwart- te onderuit tegen de Kroaat ing 30 Ancic. Vanaf vandaag rning de Brit gaan oefenen op jen weken probeerde enorme druk die hem in wacht vast iets te tem- Henman riep dat hij tegenwoordig lekkerder top gravel dan op gras. Er vod zeker na de nederlaag te- tings Horna geen Engelsman zijn lerrt daar ook maar iets van ge- ïegio El GPD M)EN De Engelse voet- Üfr Graeme Le Saux, gebo- °P het eiland Jersey, zet Pint achter zijn loopbaan de degradatie van zijn club "hampton uit het Premiers- msoo i idafl houi 36-jarige linksback speelde iveiii Chelsea en Blackburn rtf 'ds voordat hij zijn laatste lit te sleet bij Southampton. Le die zijn afscheid aankon- da de website van Sout- leröijpton, speelde 36 interlands. ym door Martijn van Beeten PARIJS - De internationale tennispers was het duel tussen de Franse tienerheid Richard Gasquet en Peter Wessels (6-3 7-6 6-1) gisteren na vijf minuten al verge ten. En dat is misschien maar goed ook. De 27-jarige Wessels kreeg in de hele par tij één kans. En die werd verspeeld door de Nederlander. De Fransen zagen het niemendalletje te gen Wessels, in de tweede ronde op Ro land Garros, als een verplicht nummer voor Gasquet. Als de perfecte opwarmer voor de derde ronde, wanneer de jonge Fransman stuit op de eveneens achttien jarige Spaanse gigant Rafael Nadal. Gas quet kreeg in de persconferentie nog één vraagje over zijn partij tegen Wessels. Daarna werd alleen over de clash van morgen gepraat. Wessels was een welkome sparringpart ner voor Gasquet, die in de eerste en de derde set niets had te vrezen van de Ne derlander. Alleen in de tweede set maak te de Fransman het zichzelf moeilijk in stadion Philippe Chatrier. Gasquet liet in drie servicegames van Wessels zeven breakpoints onbenut en leverde zelf op 4-2 zijn opslag in. Op 5-3 slaagde Wessels er niet in de set uit te serveren en dat nam hij zichzelf kwalijk. „Ik had het gewoon moeten af maken. Dan was het een open wedstrijd geworden en was die jongen toch onder druk komen te staan. Ik baalde ervan dat ik mijn kans had gemist en daarna was het eigenlijk wel gedaan." Wessels was op de derde dag van Roland Garros de laatste Nederlander die werd uitgeschakeld in het enkelspel. Na het af zeggen van Sjeng Schalken en de uitscha keling van Michaëlla Krajicek en Rae- mon Sluiter in de eerste ronde, kan dit voor Nederland dus weer een teleurstel lend Grand Slam-toernooi worden ge noemd. Nu er nog altijd geen jong talent klaar staat om het over te nemen, is het verlangen naar een fitte Schalken en een herstelde Martin Verkerk groot. Maar de lijdensweg van Schalken duurt al ander half jaar en het moet nog maar blijken of Verkerk na twee schouderoperaties weer op topniveau kan tennissen. Het verhaal is somber, een tijdje al. Tech- nisch-directeur Hans Felius heeft in 1999 vanuit het niets een jeugdopleiding uit de grond gestampt en vraagt om ge duld. Het is de vraag of Davis Cup-cap tain Tjerk Bogtstra dat nog kan opbren gen. Hij gaat zich na dit tennisjaar bera den. „Dan ga ik bekijken of ik nog een uitdaging zie. Ik weet niet of alleen hand having in de wereldgroep dan voldoende is. Het is duidelijk dat we nog een tijdje moeten wachten op een nieuwe lichting." Van die problemen hebben ze in Frank rijk en Spanje geen last, met Gasquet en Nadal als uithangborden van een succes- Peter Wessels ging onderuit in de tweede ronde van Roland Garros. volle jeugdopleiding. Hun duel moet het hoogtepunt worden van de eerste week op Roland Garros. De Fransen, die al sinds de overwinning van Yannick Noah in 1983 wachten op een nieuwe mannelijke winnaar uit eigen land, snakken naar een succesvol optre den van Gasquet. Al in 1996 stond de hoop van het thuispubliek op de cover van een Frans tennisblad. Gasquet was pas negen jaar en het magazine wist al te melden dat dit jochie in 2005 de tongen los zou maken. Een juiste voorspelling. Gasquet was dit jaar met Marat Safin de enige die de nummer één van de wereld Roger Federer wist te kloppen. En in Hamburg haalde hij eerder deze maand voor het eerst in zijn loopbaan de finale van een Masters Series-toernooi. Kleurloos Meteen gold Gasquet als outsider voor de titel op Roland Garros. En dat zonder ooit een wedstrijd op een Grand Slam te hebben gewonnen. Wessels had de druk op deze tiener gistermiddag dus nog even kunnen opvoeren, maar liet dat na. Waar door het Oranje-optreden in Parijs ui terst kleurloos was. Kleurloos zal het treffen tussen Gasquet foto Koen Suyk/ANP en Nadal zeker niet zijn. De twee zijn jong, hongerig, een tikkeltje arrogant, kleurrijk en meppen het liefst zo hard mogelijk tegen een tennisbal. Het wordt morgen, als de temperatuur in Parijs bo ven de dertig graden komt, ongetwijfeld een verhitte strijd.Gasquet ziet zichzelf als de underdog. „Nadal is misschien wel de beste tiener die het proftennis ooit heeft gehad. Het wordt in elk geval een mooi duel. Wie er ook wint, we gaan ge nieten." Dat mag Peter Wessels. die zaterdag met Hilverheide aan de Nederlandse competi tie begint, ook. Voor de televisie. GPD WOERDEN - Omniworld Volleybal doet komend jaar niet mee aan enig Europacuptoernooi. Daarmee vervalt deelname van de club uit Almere aan de Top Teams Cup Aan deze Europese bekerstrijd mag uitsluitend de lands kampioen of winnaar van de beker deelnemen. Daardoor kan de lege plek van Omniworld niet door een ander Ne derlands team worden opgevuld. Eerder zag de club al af van deelname aan de Champións League. Reden voor het besluit is de leegloop in de selectie. De ploeg uit Almere heeft drie succesvolle jaren achter de rug. Dat was voor een aantal internationals ook het extra zetje om te kiezen voor verdere ontwikkeling in het bui tenland. Zo raakte Omniworld tot dusver belangrijke spe lers als middenman Joppe Paulides en diagonaalaanval ler Kay van Dijk kwijt. Beiden gingen naar Noliko Maas eik. De Belgische club zit dicht tegen de Europese top aan en is al vaker een goede springplank gebleken (Richard Schuil) naar Italië. Hoewel algemeen directeur Ron Zwer ver had graag anders gezien, is Omniworld weer gedwon gen te gaan bouwen. Een nieuwe, nog niet ingespelde ploeg komend seizoen al Europa in te sturen, is zowel sportief als financieel gezien een groot risico. ANP NINGBO - De Nederlandse volleybal vrouwen hebben ook hun tweede oefenwedstrijd in het Chinese Ningbo ver loren. De Poolse nationale ploeg was in vijf sets te sterk voor Oranje: 25-23 15-25 17-25 25-14 11-15. Het eerste duel ging met 3-0 verloren tegen China. Het team van bondscoach Selinger speelt vandaag tegen Bul garije. ANP BRUSSEL - Oud-wielrenner Richard Virenque (35) heeft een nieuwe passie. De Fransman gaat eind juni deelne men aan de 24-uursrace van Spa-Francorchamps, meldde de Waalse krant La Demière Heure gisteren. Virenque staat aan de start in een Chrysler Viper die een topsnelheid bereikt van 280 kilometer per uur. De voor malige klimgeit maakt deel uit van een team met voorma lig motorcoureur Didier de Radiguès, zanger David Halli- day en voormalig Formule-1-piloot Philippe Alliot. ANP BERLIJN - Janine Pietsch heeft gisteren tijdens de Duit se zwemkampioenschappen een wereldrecord op de 50 meter rugslag gezwommen. Het 22-jarig talent uit Ingol- stadt kwam tot 28,19 seconden. Daarmee verbeterde ze het oude record van haar landgenoot Sandra Völker met zeshonderdste. DP A ANKARA - Drievoudig olympisch kampioen gewichthef fen Halil Mutlu uit Turkije is betrapt op het gebruik van doping. Dat meldden Turkse kranten gisteren. Mutlu zou positief zijn bevonden tijdens de EK gewichtheffen, vori ge maand in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. De Turkse ge- wichtheffederatie liet in een reactie weten het nieuws nog niet te kunnen bevestigen. Volgens de Turkse media zou het gaan om het gebruik van anabole steroïden. ANP door Bauke Boersma VLISSINGEN - Karin Krappen heeft zich rechtstreeks gekwali ficeerd voor de World Darts Trophy, die van 3 tot en met 11 september op de Vechtsebanen in Utrecht wordt gehouden. De Vlissingse dankt deelname aan het evenement met de best gevulde prijzenpot ter wereld aan haar prestaties tijdens de Wales Open en haar stijging daardoor op de wereldranglijst. De eerste zes daarvan zijn di rect toegelaten tot de World Darts Trophy. Karin Krappen neemt momenteel de vijfde plaats in. Ze krijgt in Utrecht in ieder geval gezelschap van Tri na Gulliver, Francis Hoense- laar, Claire By waters, Jan Rob- bins en Anastasia Dobromyslo- va. De andere twee beschikbare plaatsen worden door de organi satie vergeven met wildcards. „Maar gelukkig ben ik daar nu niet meer afhankelijk van", rea geert Karin Krappen opgelucht op haar zekere deelname in Utrecht, waar ze vorig jaar al in de eerste ronde werd uitgescha keld door landgenote Mieke de Boer. „Ik heb het in Wales zelf afgedwongen en dat voelt: goed." In Wales moest Karin Krappen", de halve finale halen om met de i zo vergaarde punten Crissy Man- ley en Rachel Dixon te passeren op de ranglijst. Dat lukte. Bij de laatste vier werd ze met 3-0 ge klopt door Lisa Stephens, die in de finale kansloos was tegen Tri na Gulliver: 3-0. Het Zeeuwse darttalent Pieter* Ottens werd in Wales negende' in het jeugdtoernooi en haalde bij de senioren de derde ronde. van onze sportredactie HAARLEM - Nederland vaar digt zijn sterkste team af naar het Europees kampioenschap schaken voor landenteams. Na tionaal kampioen Loek van We- ly vertrekt in het gezelschap van Ivan Sokolov, Sergej Tivia- kov, Jan Timman en Erik van den Doel. Rusland verdedigt van 29 juli tot en met 8 augustus zijn titel uit 2003 in Gothenburg, in Zwe den. Hoewel met landen als Spanje, Oekraïne, Engeland, Ar menië, Hongarije en Frankrijk de concurrentie groot is, be hoort Nederland zeker tot de kanshebbers voor een medaille. Het Nederlands team veroverde in 2001 in Leon in Spanje de Eu ropese titel. Ook de afvaardiging van de vrouwen is de sterkste die op de been kan worden gebracht. Zhaoqin Peng, Tea Lanchava, Petra Schuurman, Bianca Mu- hren en Desirée Hamelink vor men het Nederlands team. Zij spelen voor het eerst, evenals de mannen, aan vier borden. Arme nië is titelverdediger. ANP van onze sportredactie ROSMALEN - De Zwitserse ten nisster Patty Schnyder neemt deel aan het Ordina Open, het grastoernooi van Rosmalen. Schnyder vervangt de Australi sche Alicia Molik die wegens een slepende oorinfectie ook al voor Roland Garros afzegde. Schnyder is de derde speelster uit de toptien die deelneemt aan het tennistoernooi van Rosma len, dat begint op 13 juni. Eer-" der werd al bekend dat de Rus- sinnen Dementjeva en Petrova in Nederland in actie komen. Daar werd gisteren nog een gro te naam uit het verleden aan toe-~- gevoegd. Martina Navratilova ontving een wildcard voor zo-, wel het enkel- als het dubbel-" spel. Ook Michaëlla Krajicek ontving een uitnodiging. Bij de; mannen kreeg Dennis van Scheppingen een wildcard toe bedeeld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45