Project schooluitval blijft PZC Raadslid boos over besloten vergadering Hz^ Terneuzen betaalt niets aan noodweg 11 [inderopvang iert veelzijdig iibileumfeest AAZET Vangnet voor voortijdige schoolverlaters ook na 2006 oetbalclub ontenisse iert feest Mondiale speurtocht Maritiem Officier studereixi? Bedrijfseconomie studeren? Motorrijder overleden Man laat veertig paarden los Veelpleger achter de tralies Geld en schilderij voor hospice donderdag 26 mei 2005 ^rRené van Stee EgNEUZEN - De Stichting aderopvang Zeeuws-Vlaande- bestaat vijfentwintig jaar. jubileum wordt uitgebreid (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET.I fapelle -Tel. 0113-3: Bezorgklachten: 800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; üterdagstot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «oac terneuzen Tel: 0115-645769 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl ■ené Hoonhorst (chef) '''out Ba rem an '«ymond de Frel "'=névan Stee 'rits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 B hulst Tel (0114)372776 5* (0114)372771 :-mail: redhulst@pzc.nl Sbeila van Doorsselaer centrale redactie Statïonspark 28 Postbus 31 ï4® AA goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl vernet Sv.pzc.nl :-mail: web@pzc.nl gen is er een symposium •de toekomst van de kinder- fflo In het Scheldetheater leuzen doen verschillende i .tkers vanaf 9.15 uur hun zeg- Aanwezig zijn onder anderen ofessor L. Tavecchio, hoogle- trkinderopvang, en G. Jelles- jivoorzitter van Boink, de be- Bgenvereniging voor ouders in pnderopvang. is er een reünie op de Fip Wap. Op deze locatie aan Anna Bijnsstraat in Terneu- iisde stichting met de kinder- vang begonnen. De bijeen- mst duurt van 13.30 tot 16.30 Iedereen die op enigerlei se verbonden was aan de i Wap is welkom. jubileumfeest wordt gehou- iop woensdag 1 juni. De kin- jtnvan de kinderopvang wor- hierin nadrukkelijk betrok- s. Voor pupillen van 2.5 jaar ouder is er vanaf 13.00 uur igusicalvoorstelling Cinderel la het Scheldetheater in Ter zen. De jongere kinderen vie- op hun kinderdagverblijf of I hun gastouder een apart stjemet een cadeautje en an- re festiviteiten. jubileumfeest is verbonden een sponsoractie voor de lichting Ninos Unidos Perua- s. De stichting is opgezet door aNederlands echtpaar in Pe- ,Zij adopteerden 24 weeskin- itn en bieden dagelijks ruim (honderd kinderen een war- maaltijd. Jtógevers die hun kinderop- _;via de stichting hebben ge- M gld. hebben inmiddels al een I :mhet zakje gedaan. Ook al- ïoepen van de opvang heb- ingezameld door wa- i bloemen en zelfgemaakte sderdagcadeaus te verkopen, iopbrengst van de sponsorac- iwordt op de dag van de musi- h'oorstelling bekendgemaakt. 150 medewerkers van Stich- g Kinderopvang Zeeuws- w janderen vangen ruim 1250 «heren op. LOOSTERZANDE - Het be ad van voetbalvereniging mtenisse in de vierde klasse het zondagvoetbal wordt gen gevierd met een feest in Dwaes in Kloosterzande. keen is welkom om de spe- 3 van de voetbalclub te felici- met die prestatie. Zanger aiy Bakker geeft vanaf 20.00 muzikaal kleur aan het door René van Stee TERNEUZEN - Het Project Opvang Schooluitval (POS) voor zestien- en zeventienjari- gen in Zeeuws-Vlaanderen wordt ook na 2006 voortgezet. Dat is althans de verwachting van de Terneuzense onderwijs wethouder C. Liefting en rector T. Frankemölle van het Zelden- rust Steelant College. Het project dreigde na het vol gende schooljaar te worden stop gezet, omdat er geen overeen stemming kon worden bereikt over de financiering. Het POS bestaat sinds 1998 en is een vangnet voor (dreigend) voortij dige schoolverlaters in Zeeuws- Vlaanderen. Jaarlijks beginnen zo'n veertig middelbare scholie ren dankzij een intensief begelei dingstraject op het ROC Wester- schelde in Terneuzen weer aan een opleiding. Ook helpt het POS voortijdige schoolverlaters aan het werk. De kosten voor het POS bedra gen jaarlijks zo'n 180.000 euro. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het ROC betalen hiervan ie der een derde. De vier scholen voor het voortgezet onderwijs deden vorig jaar een beperkte duit in het zakje. Vooral het ontbreken van een ge lijkwaardige financiële bijdrage van de scholen was voor de ge meenten aanleiding om de geld kraan na 2006 dicht te draaien. Ook het feit dat het vooral gaat om leerlingen die niet in het voortgezet onderwijs zijn te handhaven, was daarbij een be langrijk argument. Volgens Frankemölle, tevens lid van het directeurenoverleg van het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen, berustte al les op een misverstand. Oplossing Frankemölle: „Er is nu een op lossing gevonden die recht doet aan ieders belang en vooral die van de leerlingen in het POS. Uitgangspunt is dat de gemeen telijke subsidie overeind blijft. Dit geldt ook voor de bijdrage van het ROC. Dat betaalt voor de eigen leerlingen die uitval len. Wij betalen op basis van het aantal leerlingen dat in het voortgezet onderwijs naar het POS wordt doorverwezen. Op die manier leveren alle partijen op een evenwichtige manier een bijdrage." Wethouder Liefting is blij met de opstelling van het voortgezet onderwijs. Hij ver wacht dat er een gezonde basis voor verdere samenwerking is gelegd. In januari komen alle partijen weer bijelkaar. Tijdens die besprekingen zal vooral het streven om de tussentijdse uit stroom van middelbare scholie ren te beperken centraal staan. Leerlingen van basisschool De Stelle vullen een vragenformulier in tijdens de millieuspeurtocht. door René van Stee WCItllNvj ET.NJ. 1-3 TERNEUZEN - Kinderarbeid vinden ze heel erg. Ook moeten we heel zuinig zijn op het milieu. Maar elf meiden uit groep acht van basisschool De Stelle in Terneuzen zijn niet dagelijks met derge lijke onderwerpen bezig. Dat bleek gis teren tijdens de mondiale milieuspeur tocht die zij in de binnenstad van hun woonplaats liepen. De zoektocht, een initiatief van het Cen trum voor Internationale Samenwer king Zeeland en het milieu-educatiecen trum Natuur Zo, confronteert kinde ren met de gevolgen van hun consump tiegedrag. De hoop is dat ze ook iets voor het milieu gaan doen door na te denken over wat ze wel en niet kopen. Bij de speurtocht horen ook opdrach ten. Die gaan onder meer over de her- komst van producten of het materiaal waarvan ze zijn gemaakt. Na een be zoek aan de speelgoedwinkel in de Noordstraat volgt er een gewetens vraag. Zonder uitzondering antwoor den de meiden dat zij niet minder speel goed zouden vragen of kopen als zij zou den weten dat het milieu erg zouden worden vervuild door het maken van dat speelgoed. „Het kan me niks schelen", zegt Elif. Het oordeel van haar klasgenootjes Sefi- ka en Betty is iets genuanceerder. Zij zouden niet minder speelgoed kopen of vragen, maar wel iets uitzoeken dat het milieu minder zou belasten. Karman en Fee vinden de speurtocht een goed initiatief. Jammer is alleen dat het precies dezelfde is als vorig jaar. Karman vindt het zielig dat er vaak kin derarbeid komt kijken bij het maken van kleding of schoenen. „Daardoor kijk je er wel met andere ogen naar. Maar dat wil niet zeggen dat ik het niet koop. Ik kijk vooral naar wat het kost. En ik denk ook niet dat het veel helpt als ik het laat liggen." Fee is het helemaal met Karman eens. Zij koopt wel eens spulletjes bij de We reldwinkel. „Dan weet je zeker dat het goed is besteed en arme mensen er beter van worden. Maar ik denk ook dat wij er verder weinig aan kunnen doen. Iets geven aan een goed doel, dat helpt mis- foto Camile Schelstratete schien wel." Begeleidster Joke Rot kan zich iets voorstellen bij de reacties van de meiden. Zij vindt de speurtocht een aardig initiatief, maar volgens haar blijft de materie rond het milieu toch re delijk abstract. „Het heeft ongetwijfeld te maken met de luxe wereld waarin wij leven. Verder kun je van kinderen in die leeftijd niet verwachten dat zij er voortdurend bij stilstaan. Als zij iets leuk vinden, willen ze het gewoon heb ben. Meer niet." Joke Rot denkt dat de onderwerpen die bij de speurtocht aan bod komen vooral iets voor later zijn. „Ik benader het dan ook positief. Er zal altijd wel iets van blijven hangen." De Mondiale Milieuspeurtocht staat ook vandaag en morgen op het program ma. Pakweg negentig leerlingen van di verse basisscholen in de gemeente Ter- neuzen zullen de speurtocht nog lopen. door Jean-Lou de Gucht HULST - PvdA-raadslid R. de Kort is des duivels over de beslo ten raadsvergaderingen van de gemeente Hulst. „Het betrekken van de burger bij het bestuur wordt meer beleden met de mond dan met daden." De druppel die voor hem de em mer deed overlopen was de bij eenkomst van de raad met gede puteerde T. Kramer dinsdag avond over de verdieping van de Westerschelde. De Kort: „Waar om deze bijeenkomst een beslo ten karakter had, is voor mij een raadsel. Laat in de middag be zorgde de gemeentebode een aantal documenten bij alle raadsleden. Bovendien kregen we ze ook in de e-mailbox. Wat daar nu allemaal voor geheime dingen in staan, heb ik nog niet kunnen ontdekken." In verband met zijn werk had De Kort zich afgemeld voor de vergadering. „Als ik wel gegaan was en gemerkt had dat het besloten was, had ik direct rechtsomkeer gemaakt. Waar ik me vooral aan gestoord heb, is dat een paar geïnteresseerde (Advertentie) Wij helpen je er wel bij te varen! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschool^^^eeUnd Pvd A-leden de bijeenkomst wilden bijwonen. Hen werd de toegang echter geweigerd. Ik vraag me af of men de burger wel wil betrekken bij de ge meentelijke besluitvorming." De Kort vraagt zich ook af op wiens initiatief dit overleg een besloten karakter had. „Ging dit uit van de gemeente Hulst of van Kramer?" Kramer reageerde voor de bij eenkomst verbaasd toen hij hoorde dat de vergadering een besloten karakter had. Volgens hem was dat helemaal niet no dig. Na afloop wilde hij er ech ter niet veel over kwijt. „Met de gemeente Hulst is afgesproken dat het gesprek een vertrouwe lijk karakter had." Volgens De Kort was het de der de maal binnen twee maanden dat er een besloten vergadering van de raad of een commissie plaatsvond. Eerdere bijeenkom sten gingen over Reynaertland en de financiële situatie van Hulst. De Kort: „Kijk, bij heike le kwesties kun je wel eens je toevlucht nemen tot een beslo ten vergadering. Maar het is be lachelijk om dat te pas en te on pas te doen." Burgemeester Mulder van Hulst begrijpt niets van de boosheid van De Kort. „We mogen best besloten bijeenkomsten houden. Gewoon van gedachten wisselen zonder dat daar buitenstaan ders bij zijn. Zo hebben we ook wel een werkbijeenkomsten over de begroting. Daar is toch niets mis mee?" Maar was zo veel geheimzinnigheid over de verdieping nu eigenlijk wel no dig? Mulder: „Ik wil er niet veel over kwijt. Ik wil alleen zeggen dat de verdieping van de Wester schelde behoorlijke consequen ties voor Hulst heeft." Mulder doelt hiermee op de mogelijke ontpoldering van de Hedwige- polder. „Af en toe is het gewoon nodig dat je een besloten bijeen komst houdt, Als je op zulke ver gaderingen maar geen besluiten neemt en als je de hele raad maar uitnodigt voor een beslo ten bijeenkomst." Raadslid F. de Vries van opposi tiepartij Progressief Hulst is blij met de opmerkingen van De Kort. „Wij protesteren al jaren tegen besloten vergaderingen. Het doet me goed dat een raads lid van de coalitie daar nu ook eens iets over zegt." Advertentie Wij helpen je voor de winst te gaan! www.hz.nl info-avond 2 juni ZIERIKZEE - De 45-jarige motorrijder uit Zierikzee, die dinsdagavond op de N57 bij Serooskerke ernstig gewond raakte, is onderweg naar het ziekenhuis overleden. De oorzaak van het ongeluk wordt vooralsnog in de medi sche hoek gezocht. Vermoedelijk is hij onderweg vanuit de richting Haamste de onwel geraakt. Daardoor belandde de bestuurder van de motor met zijspan in de berm, sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. Medewerkers van de brandweerpost Haamstede en twee ambulances zijn een half uur bezig geweest met reanima tie van het slachtoffer. Ook was het mobiel medisch team uit Rotterdam ingeschakeld. ZONNEMAIRE - De politie heeft een 48-jarige man uit Schouwen-Duiveland aangehouden voor het opzettelijk loslaten van veertig paarden bij Hoeve De Lutina in Zon- nemaire. Eén van de paarden raakte daarbij dusdanig ver wond, dat het dier later moest worden afgemaakt. De eige naar heeft bij de politie aangifte gedaan, aldus een woord voerster gisteren in een toelichting op het voorval dat maandagochtend plaatsvond. De 'zeer verwarde man', die op de Lutinahoeve werkte, zou tot de actie zijn overgaan door relatieproblemen. In de woning van de man is een wapen gevonden, dat door de politie in beslag is genomen. Volgens de woord voerster beschikt hij over een wapenvergunning en vorm de hij 'een gevaar voor zichzelf'. De man heeft zich vrijwillig onder psychiatrische behan deling laten stellen. Óf hem een strafbaar feit ten laste wordt gelegd, wordt nog onderzocht. MIDDELBURG - Een 46-jarige veelpleger uit Vlissingen kreeg gisteren van de Middelburgse rechtbank een on voorwaardelijke gevangenisstraf van negen maanden op gelegd. De man geniet de reputatie van stelselmatig inbreker die het vooral voorzien heeft op vakantiewoningen. Dit keer was hij aangeklaagd voor twee woninginbraken, gepleegd op 4 augustus vorig jaar in Vlissingen. De man ontkende in de woningen te zijn geweest, maar zijn negentien pagina's tellende strafblad sprak niet in zijn voordeel. ZIERIKZEE - De kunstveiling ten bate van de bouw van een hospice in Zierikzee heeft tienduizend euro opge bracht. De manifestatie in de Nieuwe Kerk werd begin april geor ganiseerd door de Lions Club Schouwen-Duiveland. De cheque wordt morgen overhandigd aan de penningmees ter van de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland. Daarnaast schenkt de serviceclub het huis voor terminale patiënten een schilderij van Helma Kotoun. Het kunst werk met paarden als thema, straalt moed en kracht uit, symboliek voor de (toekomstige) bewoners van het hospi ce vindt de Lionsclub en een blijvend aandenken aan dé kunstactie. Het huis wordt gebouwd aan de Frederik Hen driklaan en gaat naar verwachting de tweede helft van volgend jaar open. (Advertentie) Managementopleiding in de Zorg studeren? Wij helpen je leiden geen lijden te laten zijn! www.hz.nl info-avond 2 juni HogeschoolJ^^Zedand Hogeschool i door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen betaalt geen dubbel tje mee aan een westelijke cala- miteitenweg ten behoeve van het Valuepark en Dow Benelux. Het CDA en SGP gaan dat standpunt verwerken in hun mo tie over de calamiteitenweg. Beide fracties pleiten voor een volwaardige westelijke calami teitenweg en geen 'veredeld' fietspad met aan weerszijden zo genaamde doorgroeistenen. Een deel van de gemeenteraad is het daar wel mee eens, zo bleek in de commissie economie en be heer. Wethouder C. van Schaik waarschuwde ervoor om niet te enthousiast te pleiten voor een volwaardige westelijke ontslui- tingsweg. „Dan heb je kans dat de provincie zegt: als jullie dat zo belangrijk vinden, betaal er dan ook maar aan mee. En dat willen we uiteraard niet." De wethouder sprak over een ge compliceerd probleem, dat nu al een paar jaar voortsuddert. Dat probleem is ontstaan omdat de Terneuzense gemeenteraad in het bestemmingsplan Logistiek Park heeft bepaald dat alle ver keer via de oostelijke zijde ge leid zou worden. Er zou een na tuurgebied ontstaan, zodat de Savoyaardsweg en Braakman- weg, die nu fungeren als calami teitenweg, afgesloten moeten worden „Als gemeente hebben we daar geen zeggenschap over", aldus Van Schaik. „Aan mij is gevraagd alle partijen bij elkaar te halen om te praten over een oplossing. Ik dacht, dat doe ik wel even, maar dat viel te gen." Eerst lag er het idee om een weg aan te leggen langs de mosselbanken en die te laten aansluiten op de Braakmanweg. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft dat echter van tafel geveegd. „Wat nu rest is via an dere wegen in de polder een vol waardige calamiteitenweg te maken." Van Schaik vindt het niet terecht dat gedeputeerde T. Poppelaars het waterschap er van beschuldigt dwars te liggen. „Het waterschap heeft gezegd: het zijn onze wegen, je mag er al les van maken, maar je moet het zelf betalen. Terecht. De kosten zijn voor Zeeland Seaports en Dow." Inmiddels heeft de pro vincie toch weer het idee opge pakt om de weg langs de mossel- banken aan te leggen en aan te sluiten op de Havenweg. Van Schaik gaf de commissiele den gelijk dat Dow met een 'ver borgen agenda' werkt. Dat het de chemiereus niet alleen is te doen om een calamiteitenweg, maar vooral ook om een vol waardige westelijke ontsluiting. „En dat kan ik vanuit het oog punt van Dow best begrijpen." Om de ontsluiting voor economi sche activiteiten veilig te stellen gaat de gemeente bekijken of de huidige oostelijke verkeersont- sluiting kan worden verbeterd. „Pas als dat met lukt", stelde Van Schaik, „moet misschien worden gedacht aan een weste lijke ontsluiting." Dow Benelux hamert juist op die westelijke ontsluiting vanwe ge eventuele stremmingen op de oostelijke ontsluitingswegen of in of bij de Westerscheldetun- nel, zegt voorzitter G. van Har ten van de Raad van Bestuur. „We spreken dan ook liever niet van een calamiteiten- of nood weg, maar van een verbindings weg, die achthonderd vrachtwa gens per dag kan verwerken als de oostelijke ontsluiting is afge sloten. Overigens zijn we wel blij dat er een alternatief ligt en hopen we binnenkort met alle partijen om de tafel te zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43