»zc foch grotere schepen in zeesluis SieMatic Zo oma, zo kleindochter Individueel Design ijkswaterstaat onderzoekt beperking vrije ruimte onder de kiel Raadsleden beticht van belangenverstrengeling win Reorganisatie opruiming echte kortingen 50% - 60% - 70% Xtra Care Scholieren in actie voor klasgenoot Bemiddeling in conflict Naropa Sanne buiten de voorleesprijzen Niet-rokende scholieren De Rede zien reisje Italië dichterbij komen Brand door kortsluiting Oefening gctie: 0113-315649 tpzc.nl jtredactie@pzc.nl KOUS 31,4460 AA Goes ertentie-exploitatie: ird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; .Myj-Vlaanderen: 0114-372770; Lal: 020-4562500. „derdag 26 mei 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen [NEUZEN - Rijkswaterstaat tudeert de mogelijkheid sche inet een grotere diepgang Ie laten tot de zeesluis van meuzen. Daarmee wordt tege- gekomen aan een jarenlan gs van de haven van Gent. havenbestuur staat al decen- op het standpunt dat water- il veel te zuinig omspringt idt afmetingen van de sluis. rWout Bareman Tussen schemer en avond vrijdag 27 mei 16.00 uur Frenk van der Linden Anneke Wiltinkl Het gebarsten kompas cn Maaike Fluitsma Toby en Kat 4ever 15.00-16.30 uur Lighthouse trio I jazzstandards bekijk ook onze website vw.drukkeriimiddelburg.nl Ivan de reepe I" SCHOENMDDE I egverkoop wegens ERBOUWING zeesluis probleemloos passeren, ligt het voor de hand dat we de maximum-diepgang bijstellen van de huidige 12.25 naar 12.50 meter, ongetwijfeld tot groot ge noegen van Gent en vooral van staalreus Sidmar, waarvoor de schepen voornamelijk bedoeld zijn." De huidige, verouderde zeesluis (uit 1968) meet 290 bij 38 bij 13,5 meter. Volgens de stuurgroep Nautische Toegang Kanaalzone Gent-Terneuzen is dat onvoldoende voor met name bulk-, ro/ro- en autoschepen. De nieuwe zeesluis zou een leng te moeten krijgen van 550 me ter, een breedte van 68 meter en 16 meter diep moeten worden. Aanvankelijk werd uitgegaan van een diepte van 18 meter, maar na overleg met het be drijfsleven gaat daar in de nieu we plannen twee meter af. De nieuwe zeesluis is pas medio 2020 gereed. In afwachting daarvan blijft Gent aandringen op versoepe ling van de gebruiksregels voor de huidige sluis. In '97 werd de maximum toegestane lengte van schepen verruimd van 245 naar 265 meter. En wordt uiteindelijk toch nog besloten om de huidige klap- bruggen te vervangen door rol- bruggen, dan wordt de nuttige kolklengte vergroot van 310 naar 350 meter. Jaren geleden wees onderzoek uit dat de vervanging van de bruggen geen probleem hoeft te zijn. althans niet op technisch vlak. De verwezenlijking liep ermiddag manoeuvreerde bulkcarrier Nord Star met ïg van 12.40 meter bleemloos de sluis in. tevoren was ook de «passage van een andere snoet, met een diepgang 12.30 meter, nauwlettend deskundigen van Rijkswa- aat gevolgd. Binnenkort li het experiment afgerond A ifepassage van een bulkcar- P Bet een diepgang van 12.50 l W. Vinke van de dienst- Zeeuws-Vlaanderen van aterstaat gisteren: „We het onderzoek op deze rbeetje bij beetje op. Wan de evaluatie blijkt dat lijke 'grote jongens' de unavond vanaf 17.30 uur [Italiaans menu €12,50 of€ 10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118—886 866 19.30-20.30 uur i Popmuziekquiz vanaf vrijdagmorgen ie koop: De 94-jarige Marie Evers verkoopt het eerste broodje in de zaak die haar kleindochter Nicole (links) gaat runnen. foto Peter Nicolai door Jan van Zuilen GROEDE - Het openluchtmuseum Het Vlaemsche Erfgoed in het Slijkstraatje in Groede heeft er sinds gisteren weer een winkeltje bij. Met dit verschil dat het eigenlijk een min of meer gewone winkel is, een bakkerswinkel om pre cies te zijn. Toch past het bakkerswinkeltje qua historische uitstraling goed in het mu seumstraatje. Dat is dan vooral te dan ken aan het feit dat uitbaatster Nicole Quist-Evers een telg is van de oude bakkersfamilie Evers, die sinds 1788 een bakkerij hadden aan de Markt in Aardenburg. „Mijn grootvader was de laatste van zes generaties bakkers. Opa is in 1960 gestopt, maar de winkel is nog tot begin jaren zeventig open geweest", vertelt Nicole, die via haai man Marnix, die een bakkerij in IJzen- dijke heeft, teruggekomen is in het oude familievak. „Maar dat is maar toeval. Als Mamix automonteur was geweest, had ik hier waarschijnlijk niet ge staan." Nicole's oma, Marie Evers-Maas leeft nog. Ze is 94 en heeft Nicole geholpen met de inrichting van het winkeltje in Groede. Ze heeft een deel van de in ventaris van haar eigen oude bak kerswinkel in Aardenburg afgestaan, waaronder de toonbank en een vitrine kast. Verder heeft Nicole van haar oma een verzameling oude koekblikken ge kregen om haar winkeltje een nostal gische aankleding te kunnen geven. Oma Evers was gistermorgen zelf even in de winkel om te laten zien dat zij het brood verkopen nog niet is verleerd. „Dat was best emotioneel voor haar, vooral omdat ze hier dingen terugzag waar ze zelf een groot deel van haar le ven mee heeft gewerkt", aldus Nicole. De bakkerswinkel mag dan een wat nos talgische uitstraling hebben, het is een gewone winkel, waar mensen zes dagen in de week terecht kunnen voor vers brood. Advertentie door René van Stee TERNEUZEN - De PvdA in Ter- neuzen beticht drie Sasse raads leden van belangenverstren geling. R. Bruggeman (CDA), R. Noët (VVD) en F. van Hulle (GBK) hebben volgens de so ciaal-democraten twee petten op, omdat zij ook bestuurslid zijn van gemeenschapscentrum De Speye in Sas van Gent. De kwestie draait om de motie waarin de verbouwing van De Speye werd gekoppeld aan het behoud van de bibliotheek in dit gebouw. Die motie werd tij dens de vorige raadsvergade ring ingediend door Bruggeman (Advertentie) geen cheques gouden armbanden, colliers, ringen met of zonder briljant. Zie etalages Koopzondag open 'Straat <)0 4381 GE Vlissingen Tel. 0118-413635 en aangenomen dankzij de steun van zijn eigen partij, de WD, SGP, TOP en GBK. Plannen van het college van B en W - onder regie van PvdA-wethouder C. Liefting - om de bibliotheek onder te bren gen in de nog te bouwen brede school, werden hierdoor door kruist. Volgens de wethouder en zijn partijgenoten wordt de bre de school in Sas van Gent de nek omgedraaid, omdat de bibli otheek als belangrijk funda ment is weggeslagen. PvdA-raadslid G. van den Berg: „Door de inbreng van de des betreffende personen zijn de be raadslagingen rond De Speye en de brede school in belangrijke mate beïnvloed. Dat wil niet zeg gen dat de uitkomst van de stem ming anders zou zijn geweest, maar uitgesloten was echter niet dat er op basis van een an dere discussie een ander besluit zou zijn genomen." Gedragscode De PvdA wil dat burgemeester J. Lonink uitzoekt of de drie raadsleden artikelen uit de ge dragscode voor bestuurders en ambtenaren in Temeuzen en de Gemeentewet hebben overtre den. Zo ja, dan moet de motie vol gens de PvdA nietig worden verklaard, omdat Bruggeman, Noët en Van Hulle niet aan de beraadslagingen en de stem ming hadden mogen deelnemen. Voorzitter R. Noët van De Speye vindt dat de PvdA spijkers op laag water zoekt. Naar eigen zeggen heeft hij samen met zijn medebestuur ders geen minuut gedacht aan belangenverstrengeling. Noët: „Maar als uit de gedragscode of de Gemeentewet zoiets mocht blijken, dan valt ons dat te ver wijten." Noët stelt dat het nooit de bedoe ling is geweest om de brede school om zeep te helpen. Hij wijst in dit verband op de drie miljoen euro die hiervoor in de begroting van 2006 is opgeno men. „De enige achtergrond van de motie is dat er snel positieve im pulsen worden gegeven aan de renovatie en de verbouwing van het centrum van Sas van Gent. In het kader van Vitaal Sas was een meerderheid in de voormali ge raad van Sas van Gent het hier ook al over eens", aldus Noët. Kortweg komt het erop neer dat er geen activiteiten uit het cen trum van Sas van Gent mogen verdwijnen, waardoor de vitali teit en de leefbaarheid worden bevorderd. Dat zou onder meer kunnen door van De Speye wer kelijk een centrum voor activi teiten te maken. (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedytaan 32.0115-680612 tot nu toe echter aanzienlijke vertraging op door een menings verschil tussen Vlaanderen en Nederland over de financiering. De rolbruggen kosten zo'n vijf tig miljoen euro. Nederland vindt dat het totale bedrag moet worden opgehoest door de vra gende partij. Vlaanderen dus. In Brussel denkt men daar anders SCHOONHEIDSINSTITUUT Klein Frankrijk 7, Goes (grain parlrmn] T 0113 21 77 71 www.xtracare.nl ZIERIKZEE - Leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee zijn een hulpactie begonnen voor een klasge noot. De zestienjarige jongen uit Burgh-Haamstede raak te vorige week bij een woningbrand al zijn kleren en spul len kwijt. De brand werd aangestoken door een 47-jarige man, in een poging op dat moment zijn aanhouding door de politie te ontlopen. Hij wordt verdacht van mishande ling. Omdat er opzet in het spel is, is het vooralsnog onze ker of de verzekering de schade aan het gezin vergoedt, zegt havo-3-leerlinge Kim Sterenborg over de achterlig gende gedachte van het initiatief. Alle gezinsleden wisten op tijd naar buiten te komen en bleven ongedeerd. Het idee voor de inzameling ontstond maandag spontaan in de klas. In een paar dagen tijd werd 415 euro (de tussen stand tot gisteren) bijeengebracht door kinderen, ouders en docenten van de Pieter Zeeman. De inzameling loopt tot en met vandaag door. SLUIS - Een onafhankelijk deskundige moet het conflict tussen het boeddhistisch studie- en retraitecentrum Nar opa in het voormalige asielzoekerscentrum in Cadzand en de buren, de familie Jongman uit de wereld helpen. Drie semi-permanente gebouwen deden lange tijd dienst als onderkomens voor asielzoekers. De tijdelijke vrijstelling voor de plaatsing van deze units is inmiddels verlopen. De familie Jongman denkt nu met de uitoefening van hun bedrijf, een boerderij, in de knel te komen. De betreffen de gebouwen liggen binnen de zogenaamde stankcirkel. Binnen deze cirkel mogen geen activiteiten ondernomen worden. Er is nu al maanden sprake van een patstelling tussen Naropa en de familie Jongman. Volgens de gemeen te Sluis zijn beide partijen tot elkaar veroordeeld en moe ten zij er samen zien uit te komen. Beide partijen moet on derling uitmaken wie ze gaan benaderen om het conflict op te lossen. De deskundige krijgt vervolgens maximaal tien weken de tijd om een oplossing uit te werken. Die op lossing wordt dan besproken met de gemeente. RENESSE - Een mooie vertelstem en zeer goede articula tie, aldus luidde de complimenten van jurylid Anke Kra nendonk voor de prestaties van Sanne Gudde uit Renesse. De leerlinge van groep acht viel als de Zeeuwse vertegen woordigster in de landelijke finale van de Nationale Voor- leeswedstrijd in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht gisteren echter niet in de prijzen. Winnares van die finale was Shadya El Shafiy uit Groningen. Sanne las het frag ment Het Aanplakbiljet uit het boek Hebbes van Carry Slee. Verder moest zij samen met de overige finalisten als verplichte en onvoorbereide opdracht een fragment lezen uit het boek Brief voor de Koning van Tonke Dragt. door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Brugklas lj van scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen en klas BIG van het St. Willebrordcollege uit Goes maken kans op een lang weekend Italië. Dat is de prijs die lonkt als de school Europees winnaar wordt van een sloganwedstrijd in het kader van een anti-rookcampag- ne onder leerlingen van eerste en tweede klassen van middelba re scholen. Gisteren werd bekend dat De Rede bij de VMBO-klassen win naar is geworden van de Zeeuw se voorronde. Klas lj van De Re de dankt haar prijs aan de slag zin van leerling Kim van Hoorn: 'wij roken allemaal niet probeer dat ook maar, dan staan we kiet'. Klas BIG van het St. Wille brordcollege, werd winnaar in de categorie havo-vwo. De scho lieren wonnen met de slogan: 'Lol voor even kost je je leven'. Om het weekendje naar Italië te winnen, moeten de scholieren eerste worden op de landelijke finale. Die is op 11 juni in het pretpark Walibi, waar op die dag alle winnende klassen uit de twaalf Nederlandse provin cies te gast zijn. De winnaar van die landelijke finale mag mee dingen naar de Europese hoofd prijs. Het bedenken van een slagzin was niet de enige moeite die de klassen moesten doen om Zeeuws winnaar te worden. De belangrijkste voorwaarde is dat negentig procent van de leerlin gen niet begint met roken. Daartoe hebben ze het afgelo pen jaar een contract moeten on dertekenen, waarin ze plechtig beloven niet toe te geven aan de verleiding om een sigaretje op te steken. De anti-rookcampagne onder het motto 'Actie Tegengif' richt zich met name op de groep van 12 tot 14 jaar, omdat datde leef tijd is waarop de meeste mensen beginnen met roken. VLISSINGEN - In een woning aan de Bloemenlaan in Vlissin gen heeft gisteren een brand ge woed. Het vuur is volgens de brand weer veroorzaakt door kortslui ting in de badkamer. Daar ston den zowel de wasmachine als de droger te draaien. De schade wordt geschat op 30.000 euro, voornamelijk door de rook. zeeuwse almanak Het was een zeer serieuze aan gelegenheid, gisteren bij de kerncentrale in Borssele. Hon derden functionarissen waren bij de rampoefening betrok ken. Zo ook de mevrouw die ten provinciehuize een functie be kleedt, waarvan de aard haar verplichtte om des morgens in alle vroegte het bed te ver laten, teneinde aan de oefe ning te kunnen deelnemen. Op een tijdstip waarop zelfs de meest matineuze haan nog in een toestand van diepe slaap verkeert, stommelde zij humeurig en lawaaiig door de echtelijke woning. Haar echt genoot, wakker geworden van dat rumoer, toonde geen millimeter medelijden. Hij wikkelde de dekens nog eens behaaglijk rond zich, grijnsde breed en riep zijn levensgezel lin bij ivijze van afscheid op gewekt toe: „Een prettige ramp gewenst. Verontwaardigd kwakte zij de voordeur achter zich dicht. Met een dreun die de buren, gehuld in pyjama, verschrikt naar buiten deed snellen: is hier een ramp gebeurd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41