Liverpool worstelt en komt boven PZC De Graafschap komt goed weg Feyenoord wil ander college van rechters bij fraudezaak Feyenoord kiest uit nood voor eigen jeugd Oranje nog zonder Van Nistelrooij Engelse ploeg wint finale Champions League na 3-0-achterstand 20 Cocu in eftal van het jaar Le Saux stopt met voetballen Ferencvaros mag niet bekeren Steur assistent bij Armenië Olympiakos pakt de dubbel donderdag 26 mei 2005 door Norbert Kleinherenbrink ISTANBOEL - Liverpool heeft mede dankzij doelman Dudek (ex-Feyenoord) gisteren in Istan- boel een wonder verricht. De fi nale eindigde in 3-3, waarna Li verpool op strafschoppen won. In de rust van de finale in de Champions League woensdaga vond tegen AC Milan was de En gelse subtopper vrijwel knock out (0-3). Na de pauze knokte de Britse outsider zich echter op historische wijze terug in de zin derende eindstrijd. Binnen een kwartier was het 3-3, waarna Dudek de Champions League in Champions Liverpool omdoop te. De vaak bekritiseerde doel man hield eerst in de tweede helft van de extra tijd met mira culeuze reddingen op een dubbe le doelpoging van Tomasson en Sjevtsjenko zijn ploeg overeind. Daarna was de Pool de baas in de noodzakelijk strafschoppen- serie: 3-2. Hij liet eerst Serginho missen door vreemde capriolen te ma ken op de doellijn, waarna hij de strafschoppen van Pirlo en vedette Sjevtsjenko keerde. Twintig jaar na het Heizel-dra- ma in België, met 39 doden on der het publiek tijdens de verlo ren finale tegen Juventus, lieten de „Reds" en hun fans de tranen de vrije loop. Zelden of nooit was de eindstrijd in het belang rijkste clubtoernooi van Europa zo dramatisch, zo spectaculair en zo onvoorspelbaar. Zeldzaam Een doelpunt in de eerste mi nuut van de finale van de Cham pions League is vrijwel even zeldzaam als een treffer van de Italiaanse verdediger Paolo Mal- dini in Europees verband. Gis teravond werden de twee spora dische wapenfeiten in Istanboel met elkaar verenigd. Dankzij een supersnel doelpunt van de bijna 37-jarige routinier leek AC Milan vanaf de .eerste mi nuut een gewonnen wedstrijd te spelen. Maldini fungeerde bijna zijn he le loopbaan als sierlijke verdedi ger aan de linkerkant. Dit sei zoen gebruikt trainer Ancelotti, die als speler in 1989 en 1990 met Maldini en Milan de Euro pa Cup I won, zijn aanvoerder vooral als middenvelder. Door die vooruit geschoven rol kon Maldini in de finale al na amper vijftig seconden opdui ken in het Engelse strafschopge bied om een voorzet van Pirlo op te pikken. Met een verras send schot via de grond en de vingertoppen van Dudek kwam Milan op voorsprong: 1-0. Het vroege openingsdoelpunt van Maldini, in zijn 149e EC-wedstrijd voor Milan, maak te van de finale meteen een ech te wedstrijd. Als Liverpool al verdedigende bedoelingen had, zoals coach Ancelotti vreesde, dan kon daar na de doeltreffen de uithaal van Maldini geen sprake meer van zijn. De Engel se ploeg, die via de derde voor ronde van de Champions Lea gue tot de finale was doorge drongen, ging in een hoog tem po op jacht naar de gelijkmaker. Maar de Italiaanse verdediging, met Stam als vertrouwde steun pilaar, gaf weinig tot geen kan sen weg. Het uitgekookte Milan bleef in de counter verreweg de gevaarlijkste ploeg. In de slotfa se van de eerste helft leken de Italianen het duel vroegtijdig te beslissen. Crespo, gehuurd van Chelsea, vierde zijn basisplaats met twee fraaie treffers waarbij de Engelse verdediging volledig werd weggespeeld: 3-0. Hooghartigheid Na de rust waren de rollen in eens omgedraaid. Liverpool had niets meer te verliezen, speelde vol op de aanval en scoorde in het eerste kwartier plotseling uit bijna elke kans die zich voor deed. Van de Italiaanse hooghar tigheid en koelbloedigheid was helemaal niets meer over. De topfinale begon na 3-3 op nieuw. met Milan dat zich lang zaam maar zeker herstelde van de drie daverende dreunen in het eerste kwartier. Sjevtsjenko, Kaka en Stam (kopbal) misten evenwel aardige kansen, waar door een verlenging onvermijde lijk was. In de extra tijd bleef Milan de betere ploeg, maar ook invaller Tomasson miste in rian te positie waarna Dudek zijn ploeg met een geweldige show aan de vijfde titel hielp. AC Milan (Ita)-Liverpool (Eng) door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - Een nieuwe trai ner van Feyenoord kan grote aankopen vergeten. „De trainer zal moeten werken met de spe lers die er nu zijn", zegt tech nisch directeur Mark Wotte. „De eigen talenten moeten vol gend seizoen een kans kijgen. Er is hooguit ruimte voor een of twee gerichte versterkingen." Feyenoord gaat in het post-Gul- lit tijdperk - deels noodgedwon gen - nadrukkelijker kiezen voor de eigen jeugd. Gianni Zui- verloon (18) en Tim Vincken (18), die dit seizoen reeds debu teerden in de hoofdmacht, ma ken na de zomer deel uit van de A-selectie. Jeugdspeler Hetzelfde geldt voor Feme Snoyl. De twintigjarige links back keert na een jaar terug van het gedegradeerde FC Den Bosch. „En misschien komt er nog een jeugdspeler bij", aldus' Wotte. Snoyl mag de nieuwe trainer la ten zien dat hij beter is dan Bru no Basto, die te horen heeft ge kregen dat hij ondanks een nog doorlopend contract mag ver trekken uit Rotterdam. De erva ren Portugees kwam begin dit seizoen over van Bordeaux, maar bleek in de Kuip geen ver sterking. Over de eveneens aan getrokken Zweedse rechtsback Alexander Östlund is de club wél tevreden. Feyenoord is al vóór de komst van een nieuwe trainer aan een grote schoonmaak begonnen. Voor een aantal spelers van de veel te grote selectie van in to taal 44 man (inclusief huurlin gen), hoeft de club wat Wotte be treft niet te wachten op de opvol ger van Ruud Gullit. „Dat zijn beslissingen van de club," zegt de technisch directeur. „Maar een aantal gevallen wil ik eerst nog bespreken met de mensen die het volgend seizoen voor het zeggen hebben. Dat zijn de nieu we trainer en Wim Jansen." Volgens de technisch directeur heeft Jansen, die overigens nog steeds geen officiële functie heeft bij Feyenoord, zich tot dus verre niet bemoeid met het selec tiebeleid van de Rotterdam mers. „Maar ik ga er wel vanuit dat Jansen daarin straks een rol gaat spelen", aldus Wotte. De nieuwe technisch staf van Feyenoord hoeft zich in elk ge val niet meer te buigen over Bru no Basto. Ook Danko Lazovic, Chris Gyan en Gerson Magrao weten inmiddels dat ze weg mo gen. „Voor Lazovic is veel be langstelling", zegt Wotte. „En Magrao zal worden verhuurd. Hij kan naar een Nederlandse en een Portugese eredivisie club." Daarnaast keren Edwin de Graaf, Sebastian Pardo en Patrick Mtiliga hoogstwaar schijnlijk niet terug in de A-se- lectie van Feyenoord. Over De Graaf en Pardo neemt Feye noord volgende week een beslis sing. Mtiliga wordt volgende maand geopereerd aan zijn heup en is voorlopig een paar maanden uit de roulatie. Leonardo Het lot van Leonardo ligt in han den van de nieuwe technische staf. De Braziliaan, wiens con tract nog een jaar doorloopt, hoeft niet per se weg maar moet volgend seizoen wel aan spelen toe komen. Ivan Bandalovski krijgt nog een jaar de kans om te laten zien wat hij kan. Het Bulgaarse talent, die dit seizoen al snel werd teruggezet naar de A-jeugd, mag het gaan proberen bij het beloftenteam. GPD van onze sportredactie DOETINCHEM - De Graafschap is na lan ge tijd weer het veld afgestapt met een ze ge. De nummer zeventien van de eredivi sie won gisteravond op de Vijverberg in een turbulente slotfase zijn eerste duel in groep B van de nacompetitie tegen FC Zwolle: 3-2. De Graafschap dat bij degradatie in grote financiële problemen komt, leek tegen eer- stedivisionist FC Zwolle hard op weg naar een afgang. De ploeg ontsnapte echter op wonderbaarlijke wijze. De laatste overwin ning boekte de ploeg van trainer Kruys op 20 februari, thuis tegen SC Heerenveen (2-1). Daarna zakten de Doetinchemmers in de daaropvolgende twaalf duels steeds ver der weg. De Graafschap haalde uit die se rie slechts twee punten. Pas op de laatste speeldag verzekerde de ploeg zich van na- competitie op basis van een beter doelsal do dan FC Den Bosch, dat al-na een jaar te rugkeert naar de eerste divisie. In Doetinchem was Dion Esajas hard op weg de grote man van FC Zwolle te wor den. Hij scoorde zowel voor als na rust. De Graafschap viel weliswaar aan, maar deed dat zonder vernuft. FC Zwolle liet de te genstander komen en gokte met succes op de counter: 0-2. Uiteindelijk gingen de Zwollenaren ten onder aan de vechtlust van de thuisploeg. Van Beukering zorgde voor hoop bij De Graafschap (1-2), Zongo en Valejev voor opluchting. Op het Kasteel was het treurnis bij Sparta. De Rotterdammers, die door een slecht competieslot de titel verspeelden aan Heracles Almelo, hadden geen ant woord op het solide spel van Helmond Sport. Sparta kreeg enkele kansen, maar miste geluk en scherpte in de afronding. In de 72e minuut gleed Cvetkov de 1-0 ach ter doelman Kooiman. Sparta speelde daarna een kansloze wedstrijd. Spartaan Bouaouzan maakte in de tweede helft zijn rentree. De speler raakte dit sei zoen in opspraak toen hij in het laatste duel voor dë winterstop tegen Go Ahead Eagles Niels Kokmeijer ernstig blesseer de. De onbesuisde actie kostte Bouaouzan een schorsing van twaalf duels, waarvan twee voorwaardelijk. Voor Kokmeijer be tekende de open beenbreuk het einde in het betaald voetbal. RBC Roosendaal versloeg in het eerste na- competitieduel in de andere poule VW- Venlo met 2-0. Hammond en invaller Yous- souf maakten de doelpunten. Zaterdag speelt RBC uit tegen medekoploper FC Vo- lendam, dat Stormvogels/ Telstar overtui gend met 3-0 versloeg in Velsen. Wouden berg, Steur en Dissels maakten de doel punten voor de ploeg van Ernie Brandts. ANP Middelburger Roy Hendriksen (rechts), speler van Helmond Sport, torent boven Spartaan Jan Michels uit. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Feyenoord en voorzitter Jorien van den Herik willen dat een ander college van rechters de slepende fraudezaak tegen de Rotterdamse club be handelt. Club en voorzitter deden giste ren voor het gerechtshof in Den Haag een verzoek tot wraking, omdat ze het niet eens zijn met de aanwezigheid van een fiscale rechter. Die zou op verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) door het hof aan het college van rechters zijn toegevoegd. Volgens de Rotterdamse club en zijn voorzitter brengt dit de ob jectiviteit en partijdigheid tij dens het proces in gevaar. Feyenoord en Van den Herik zijn in afwachting of hun ver zoek wordt gehonoreerd. Omdat er niet meteen een wrakingska mer voorhanden was, wordt daar op een later tijdstip over beslist. De volgende zitting staat voor 25 oktober gepland. De bedoe ling is dat voor die datum oud-voorzitter Duchene van Standard Luik is gehoord. De Australische ex-voetballer Aure- lio Vidmar is al in eigen land on dervraagd. Het duo wordt beschouwd als de spil in een zaak die al in 1998 aan het rollen kwam. Feyenoord betaalde aan Standaard Luik 4 miljoen euro voor Vidmar. In dit bedrag was een bonus van 1 mil joen euro als afkoopsom voor de spits verwerkt. Het OM betitel de die constructie als het opzet telijk ontduiken van loonbe lasting en eiste voor de recht bank een boete van 1,1 miljoen euro voor Feyenoord. Van den Herik hing een celstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, boven het hoofd. De rechtbank in Rotterdam 3-3 (3-0). 1 Maldini 1-0, 39. Cres po 2-0, 43. Crespo 3-0, 53. Gerrard 3-1, 56. Smicer 3-2, 60. Alonso 3-3 (strafschop).Scheidsrechter: Gon zalez (Spa). Gele kaart: Carragher, Baros (Liverpool). Aantal toe schouwers: 68.000. AC Milan: Dida; Nesta, StamCafu en Maldini; Pirlo, Seedorf (85. Ser ginho) en Gattuso (90. Rui Costa); Shevchenko, Crespo (85. Tomas son) en Kaka. Liverpool: Dudek; Traore, Carrag her, Riise, Hyypia en Finnan (46. Hamann); Kewell (23. Smicer), Luis Garcia, Gerrard en Alonso; Baros (85. Cisse). Bijzonderheid: Liverpool wint na strafschoppen. ANP ISTANBOEL - Phillip Cocu is opgenomen in het besteelt, tal van de Champions League van het afgelopen seizoen Cocu is de enige PSV'er in de selectie die is samen - door de Duitse bondscoach Jürgen Klinsmann. Het complete elftal: Cech (Chelsea), Cafu (Milan), Tem1 (Chelsea), Carragher (Liverpool), Cocu (PSV), Cole (Ar', senal), Juninho (Lyon), Ballack (Bayern München), Ger rard. (Liverpool); Shevchenko (Milan), Ronaldinho (Barce lona). GPD LONDEN - De Engelse voetballer Graeme Le Saux (35) geboren op het eiland Jersey, zet een punt achter zijn loop! baan na de degradatie van zijn club Southampton uithg Premiership. De linksback speelde bij Chelsea en Black- bum Rovers voordat hij zijn laatste jaren sleet bij Soiij. hampton. Le Saux, die zijn afscheid aankondigde via 4 website van Southampton, speelde 36 interlands GPD/RTR BOEDAPEST - Ferencvaros uit Boedapest krijgt komend seizoen geen uitnodiging deel te nemen aan de strijd oa de Hongaarse voetbalbeker. In de verloren finale tegen So- pron (1-5) maakten trainer en spelers het behoorlijk te bont. De spelers provoceerden de tegenstanders voortdu rend, waren agressief en onsportief. Drie spelers werden met rood door de arbiter weggestuurd. De trainer verliet, ook na een eerdere waarschuwing,toch weer zijn afgebakende gebied. Na de wedstrijd lieten spe lers en officials zich niet zien om de medailles voor liezers in ontvangst te nemen. Het gedrag van de aanvoerder Peter Lipcsei en trainer Laszlo Csaba wordt door de bond nader bestudeerd De club kreeg ook een boete van omgerekend ruim 4100 te- ro. ANP/RTR sprak Feyenoord en Van den Herik in 2002 vrij, maar het OM ging in hoger beroep. Tijdens een eerdere zitting concludeer de het hof dat beide partijen wa ren gebaat bij een verhoor van Vidmar en Duchene. Het proces werd verder vertraagd, omdat beide personen in een eerder sta dium niet bij het hof versche nen. ANP VOLENDAM - Johan Steur zit tijdens de naconipetfó niet meer op de bank als assistent-coach van FC Vota- dam. Steur heeft ontslag genomen om Henk Wisman te gaan assisteren als bondscoach van Armenië, meld; website van de voetbalclub uit de eerste divisie. Steur was met een onderbreking van twee jaar sinds 1SJ1 f'' aan Volendam verbonden. Eerst als speler, sinds enkele;? ren als (jeugd)coach. Vorig seizoen nam Steur de taks jf van de ontslagen Wisman over, maar hij slaagde ernietii Volendam voor degradatie te behoeden. Dit seizoen wa hij weer assistent, eerst van Job Dragtsma, later van op- volger Ernie Brandts. ANP :';oni Xabi Alonso, de maker van het derde Liverpool-doelpunt, wordt geknuffeld door Milan Baros. Ook de aanstormende aanvoerder Steven Gerrard kan zijn geluk niet op nadat de achterstand helemaal is goedgemaakt. foto Kai Pfaffenbach/RTR ATHENE - Olympiakos Piraeus is gisteravond, vier gen na het veroveren van de beker, ook Grieks kampioe T' geworden. Dat is voor de 33e keer in historie van de 1061 balclub uit de havenstad. Olympiakos zegevierde in de laatste wedstrijd van deen- petitie met 1-0 bij Iraklis in Thessaloniki. De B Rivaldo maakte de treffer. Olympiakos behield een punt voorsprong op aartsrivaal Panathinaikos, da OFT op Kreta met 2-1 versloeg. ANP .ia! door Peter van Duyl KATWIJK - Mét Ron Vlaar, Ki- ki Musampa, Barry Opdam en Robin van Persie, maar zónder Ruud van Nistelrooij zette het Nederlands elftal gisteren de eerste voorzichtige stappen op weg naar de WK-kwalificatie- duels met Roemenië (4 juni) en Finland (8 juni). De aanvaller van Manchester United kreeg van zijn club geen toestemming om de trainingsstage van Oranje te volgen. Hij zal zich na het weekeinde bij de groep aanslui ten. De beleidsbepalers in Manches ter staan erop dat hun dure ve detten minimaal drie weken vrij krijgen. Die komen in het ge drang, omdat de nummer drie van Engeland - die zaterdag nog de FA Cup-finale speelde - al op 26 juni met de voorbereiding be gint. Manchester United moet zich via de voorronde proberen te plaatsen voor het hoofdtoer nooi van de Champions League. Ofschoon Ruud van Nistelrooij in alle opzichten tot de belang rijkste internationals hoort, wil de bondscoach Marco van Bas ten weinig woorden vuil maken aan de afwezigheid van de ster aanvaller. „Het is jammer. We hebben met hem gebeld en de club een fax gestuurd. Hij mocht niet en dat zijn de regels. Dan houdt het op." Van Basten selecteerde dertig man voor de oefenperiode van deze week. Morgen maakt hij de definitieve groep voor de komen de twee interlands bekend. In verband met clubverplichtingen ontbraken gisteren Giovanni van Bronckhorst, Roy Makaay en zeven PSV'ers. Khalid Bou- lahrouz (knieblessure) bekeek de lichte training vanaf de zij kant, het is nog onzeker of hij op tijd hersteld is. Wesley Sneij- der en Arjen Robben trainden apart. Robben is nog altijd niet helemaal hersteld van de enkel blessure die hem al tijden par ten speelt. De aanvaller van Chelsea zei echter goede hoop te hebben om op tijd fit te zijn voor de wedstrijden tegen Roe menië en Finland. De meest opvallende aanwezige op het trainingsveld van Quick Boys in Katwijk was Ron Vlaar. De jeugdige verdediger van AZ speelde in Alkmaar pas een paar keer in de hoofdmacht, maar ving desondanks de aan- dacht van de technische staii Zeist. „We zitten niet zo dik in de verdedigers en heeft hij goed gepresteerd? hebben hier wel een goed ga* bijverklaarde Van Basten. Op de eerste training gaf mei a me Robin van Persie zijn kaartje af. De aanvaller van Ar- senal maakte een gedreven it druk en kreeg met een aania knappe acties de handen ope!- kaar. Van Persie behoorde in au "jf gustus tot de allereerste selectiev van Van Basten, maar werf sindsdien nooit meer pen, omdat de bondscoachnis tevreden was over de inzet van de oud-Feyenoorder. Dat verle den, zo verklaarde Van gisteren, is vergeten en verge ven. Van Persie is bij 0r met een schone lei begon ANP Van Basten: het grote Oranje gaal voor het kleine KATWIJK - Bondscoach» ,5 van Basten zal bij het former» van de selectie van het lands elftal geen rekening h« den met de belangen van Om onder de twintig jaar. Die p)« speelt volgende maand in e'$ land het jeugd-WK. Als het gro- te Oranje spelers van diesel» tie nodig heeft, zal Van Ba>Kf" die gewoon oproepen. Op de lijst van ongeveer derii man die Van Basten heeft" mengesteld, bevinden zich schillende spelers die op WK voor voetballers onder twintig jaar in actie men. Ryan Babel, Hei duro en Ron Vlaar zijn <W bondscoach Foppe de Haan' genomen in de selectie voor WK, dat op 12 juni begintV dagen eerder speelt Neder in Helsinki tegen Finland, ai - -ren: r Het drietal trainde gisteren Oranje in Katwijk en ten zal niet aarzelen ze te#; teren als hij ze nodig heeft - belangen van het Nederlands' tal gaan voor", zei Van Ba--; i idzaKt Ul „Dus als wij het noot Ént 53t' Ha m t "*r Hi s tr0[ de achten dat ze bij ons zijn. zijn ze bij ons. Dat wil nieti gen dat ze het WK niet ku® a spelen, maar het is inderdj vervelend voor de voorbereid van dat elftal." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20