Gemeenten zijn veel duurder uit Geslaagde oefening stemt tot nadenken Delta schuift claim 50 miljoen naar Rijk de modemissers het bizarre liefdesleven superaanbiedingen Win voor £25.000 aan makeover- behandelingen Suriname naar stembus Britten lachen minder litgaven stijgen fors terwijl aantal taken vrijwel constant blijft iolkestein heeft f pijt van de euro Barroso blijft moeiteloos overeind Patiënten klagen niet over acties Wetenschappers waarschuwen voor vogelgriep SGP blijft pleiten vöor doodstraf s'zeide oud-eurocommissaris Militairen van de 101e NBC Verdedigingscompagnie 'ontsmetten' hun speciale Fuchs-meetvoertuigen. iteravoncl in het programma va In het stabiliteitspact rl® (aken de twaalf landen die de oinvoerden af, dat ze hun be- Hingstekorten niet hoger zou- ilaten oplopen dan 3 procent het bruto binnenlands pro foto Ruben Oreel veda .u tt. Frankrijk en Duitsland ülfl dden dat niet, maar dat had Qgevolgen. De regeling is on- 'f versoepeld. Üsik toen geweten had wat ik iwet, had ik mijn partij niet öviseerd om voor die muntu- itestemmen", zei hij. piestein benadrukte echter dit punt voor hem geen re is om tegen de Europese idwet te stemmen. ANP door Ben Jansen en Ernstjan Rozendaal BORSSELE - Bestuurders in Zeeland en Den Haag zijn tevre den over het verloop van de Na tionale Stafoefening Nucleair die gisteren is gehouden, hoewel niet alles vlekkeloos is verlopen. De oefening begon 's morgens vroeg met een fictief incident in de kerncentrale van Borssele. Door problemen met de koeling NU IN DE WINKEL dreigde een radio-actieve wolk te ontsnappen. Aan het eind van de middag werd gespeeld dat dit ook gebeurde. Tegen een eer dere prognose in dreef de wolk niet in oostelijke richting maar over de Westerschelde richting Terneuzen. De ramp bestond alleen op pa pier, maar de inzet van bestuur ders was echt. In Zeeland coördineerde burge meester Gelok van Borssele het regionale beleidsteam. Hij had direct contact met minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken en staatssecretaris Van Geel van Milieu. Zij hadden in Den Haag crisisteams gevormd met enkele collega-ministers, hun hoogste ambtenaren en hun veiligheids specialisten. In totaal deden 1100 mensen aan de oefening mee. Gelok was na afloop zeer tevre den over de directe communica tie tussen de verschillende over heidslagen. Wel signaleerde hij enkele verbeterpunten. Graag had hij van exploitant EPZ meer informatie gehad over wat zich precies afspeelde rond de kerncentrale. Met het KNMI wil hij nog praten over verduidelij king van de weerberichten. Commissaris van de koningin Van Gelder prees de rolverde ling tussen het regionale beleid steam en de provincie. Hij vond het jammer dat de test halverwe ge de avond werd afgebroken, waardoor een aantal elementen dat uniek is voor een nucleaire oefening niet meer aan bod kwam. Volgens Van Geel eindigde de oefening op een logisch mo ment, omdat de situatie onder controle was en zich geen nieu we feiten voordeden. Hij noem de de oefening na afloop nuttig en prees de betrokkenheid en deskundigheid van zowel het Zeeuwse als het Haagse cluster. Toch vond hij juist de afstem ming tussen het nationale en het provinciale niveau een aan dachtspunt dat nadere evaluatie behoeft. Dat geldt ook voor de operationele uitvoering van Haagse beslissingen. Media Verder meende Van Geel dat de rol van de media in de oefening onderbelicht is gebleven. „Als de ramp zoals wij die hebben verzonnen zich echt zou voor doen, zou vanaf negen uur 's morgens Zeeland volstromen met cameraploegen van CNN, BBC en noem maar op. Dat zou een heel eigen dynamiek hebben gegeven, waarmee we nu geen rekening hebben gehouden." De staatssecretaris gaat ei-van uit dat een volgende nucleaire oefening niet twaalf jaar op zich laat wachten. Hij denkt aan kleinere deeloefe- ningen die bijvoorbeeld elke twee jaar kunnen worden gehou den. pagina 13 bestuurders zweten op papieren kernramp van Hollywood celebs van Kelly Clarkson op veronicafilm.nl EN NATUURLIJK DE MEEST COMPLETE TV-GIDS jij de looks van een Hollywood-ster? TE LEUK OM TE LATEN LIGGEN PARAMARIBO - Tienduizenden Surinamers trokken gisteren naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Naar ver wachting wordt het Nieuw Front van de huidige president Ronald Venetiaan de winnaar. In totaal zijn 330.000 mensen stemgerechtigd, onder wie 30.000 jonge kiezers die voor het eerst gaan stemmen. Tot vlak voor de verkiezingen waren er nog veel zwevende kiezers, ruim dertig procent. De stembureaus sloten om middernacht (Neder landse tijd). Ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. steekt zijn pink in rode inkt, ten teken dat hij heeft gestemd. foto Olaf Kraak/ANP MANCHESTER - Jonge, niet getrouwde vrouwen van 18 tot 24 jaar in Man chester gelden als de meest blije inwoners van Groot-Brittannië. Manchester? Die somber stemmende industriestad? Zelfs de inwoners, vinden dat, zoals de 22-jarige boek verkoopster Kath Glover. Zij reageert verrast op de uitkomst van een onder zoek onder duizend Brit ten. „Er moet iets in het wa ter zitten, anders kan ik het niet verklaren", meent ze. In de rest van het land wordt tegenwoordig veel minder gelachen; gemid deld veertien keer per dag, tegen zeventien keer in de jaren vijftig. Reden: de Brit ten nemen het leven ernsti ger dan voorheen en maken zich meer zorgen over hun relatie, financiën en de poli tiek. GPD/RTR We jaargang no. 121 «derdag 26 mei 2005 „nummer 1,25 internet: www.pzc.nl Liverpool wint enerverende Zonnig k. zomerse maxima van 29 graden bij een ^jge zuidwestelijke wind. Veel zon en W' jteraard droog. .ha finale uur LVERSUM - Bolkestein zou WD niet hebben geadvi- sid om voor de euro te stem- ,er Ms hij had geweten dat het ibiliteitspact niet gehand- iizou worden. De Tweede Kamer heeft er gisteren mee ingestemd dat de doodstraf voortaan onder alle omstandigheden verboden is, dus ook in oorlogstijd. Alleen de SGP blijft voor de doodstraf onder bepaalde omstandigheden, evenals trouwens bijna de helft van het Neder landse volk. Voorzitter van de Europese Commissie Jose Manuel Bar roso bleef gisteren heel gemakkelijk overeind tijdens een de bat in het Europese Parlement. Een mo tie van wantrouwen tegen hem wegens vermeende belan genverstrengeling werd met grote meerder heid ver worpen. De Zeeuwse patiëntenorganisatie Klaverblad heeft giste ren geen klachten gekregen over de acties van huisartsen. In tegenstelling tot elders in het land was het in de Zeeuw se ziekenhuizen niet opzienbarend drukker dan normaal. Veel patiënten hadden ingespeeld op de acties door aan het begin van de week al naar de dokter te gaan. Volgens de Landelijke Huisartsenvereni ging voert 90 procent van de artsen actie. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 6; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17,19 en 20; Economie: 2122, 23 en 24 LONDEN - Wetenschappers van over de hele wereld luiden in een speciale editie van het we tenschapsblad Nature, dat van daag verschijnt, de noodklok over de gevaren van vogelgriep. Zij stellen dat de wereld onvol doende is voorbereid op een mo gelijke pandemie bij mensen, die in een van de gunstigste sce nario's eenvijfde van de wereld bevolking ziek zou kunnen ma ken. De vogelgriepvariant H5N1 stak in 1997 voor het eerst de kop op in Hongkong en het zui den van China. Zes mensen over leden eraan. Sinds eind 2003 heeft het virus aan meer dan vijf tig mensen in Vietnam, Cambod ja en Thailand het leven gekost. H5N1 kan zich nog niet versprei den van mens tot mens, maar een gemuteerde variant zou dat wellicht wel kunnen. In dat ge val kan het nieuwe virus, waar voor nog niemand immuun is, zich in enkele maanden over de hele wereld verspreiden en mil joenen mensenlevens eisen, al dus de onderzoekers. Zij vrezen zelfs een herhaling van de Spaanse griepepidemie, die in 1918 tussen de 20 en 40 miljoen levens eiste. Een nieuwe grieppandemie kan volgens de wetenschappers miljoenen slachtoffers maken, vooral in ontwikkelingslanden. ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bij een op splitsing van Delta, Essent, Nuon en Eneco, hangen hen schadeclaims van bij elkaar meer dan een miljard euro bo ven het hoofd. Delta houdt reke ning met claims van meer dan 50 miljoen euro. Gaat de split sing door, dan leggen de bedrij ven een claim neer bij het Rijk. Directeur D. Luteijn van Delta zegt dat de vier energiebedrij ven nu met elkaar claims voorbe reiden tegen het Rijk. De energiebedrijven zeggen in de problemen te komen door de plannen van minister Brink horst (D66, Economische Za ken). Die wil de energiebedrij ven opsplitsen in ondernemin gen die het netwerk beheren en bedrijven die de energie leveren. Dat levert problemen op, omdat de energiebedrijven in het verle den (delen van) hun netwerken verkocht en ondergebracht heb ben in leasecontracten met Ame rikaanse investeerders. Die constructie dreigt de onder nemingen bij een opsplitsing op hoge kosten te jagen. De lease contracten lopen nog 'jaren door, maar bij opsplitsing van de bedrijven wordt niet voldaan aan de contractvoorwaarden en kunnen de investeerders geld ei sen. Luteijn schat de schade voor Delta op meer dan 50 mil joen euro. „De constructie heeft Delta in het verleden bijna 91 miljoen euro opgebracht." Hoewel vorige week bekend werd dat de bedrijven niet in 2007, maar in 2008 moeten op splitsen, zijn de energiebedrij ven fel tegen de plannen. Lu teijn verwacht dat Delta daar door niet zelfstandig kan blij ven. Het is een van de redenen dat hij financiële armslag wil. pagina 23 Delta is geen nutsbedrijf meer Advertentie van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedtag van ondetstaand tekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i per maand met automatische incasso 19,95). t O pet kwartaal met automatische incasso 58.00) O per jaar met automatische incasso 222,50). 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland 'te «irRudi Buis met Ooi' (EN HAAG - De gemeente- k uitgaven zijn de laat- jf II jaren fors gestegen, ter- ijl liet aantal taken min of IQ jeer constant bleef. Dat aat in een rapport van het jciaal en Cultureel Planbu- öu (SCP), dat vandaag ver- pijnt. set rapport zijn de gemeente- je uitgaven en prestaties tus- 1997 en 2002 vergeleken. In t> beliepen de uitgaven 38 jard euro. Vooral de kosten nopenbaar bestuur zijn fors peid, terwijl het aantal ta- snauwelijks is toegenomen, stuursorganen en ondersteu nde diensten kostten de loka- overheden in 1997 nog 1,8 mil- id euro, in 2002 al 2,7 miljard 10. lualisering skundigen schrijven dat on- meer toe aan de invoering idedualisering. Sinds maart opereren de gemeenteraad iet college van burgemeester yethouders los van elkaar, ardoor is het aantal raadsle- 5Ip 5 uitgebreid en zijn er extra Sers en ondersteunende ètenaren aangesteld. „Het azijn dat er beter wordt be- maar dat is in de prak- jheel moeilijk aan te tonen", liiisB. Kuhry van het SCP. In üalgaat het om een jaarlijkse tra kostenpost van 66 miljoen iii meenten leveren diverse dien sten, zoals het verstrekken van rijbewijzen en taken die vallen onder de burgerlijke stand. Ook is de gemeente onder meer ver antwoordelijk voor brandweer, wegenonderhoud, zorg, onder wijs, reiniging en riolering. Soms besteden gemeenten taken uit, maar ze blijven er wel voor verantwoordelijk. De kosten van gemeentelijke diensten stijgen jaarlijks 1,9 pro cent sneller dan die van het ge middelde binnenlandse product. Dat hangt vooral samen met de personeelskosten. De lokale overheden hebben meer perso neel in dienst genomen en de werknemers zijn meer gaan ver dienen, mede doordat het perso neelsbestand van gemeenten ver grijst. Aan de andere kant zijn inkomsten van de gemeenten uit ondernemingen gedaald door de teruglopende economie en knijpt het Rijk de uitkeringen uit het Gemeentefonds af. Gemeenten compenseren dat vooral door de eigen belastingen te verhogen. De grenzen daar aan komen volgens het SCP in zicht. GPD Oproep nieuwe FNV-voorzitter Jongerius tot armoedebestrijding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1