Het gaat toch om het inzicht Krantenfoto's inspireren Patricia Verschelling apharheejl presenteert ■terste album Sundays Van Citters herenigd met familieportretten Watersnoodmuseum zoekt foto's Europese vlag voor Schouwen Kade Deurganckdok gereed Sluis zet metingen overlast door Presentatie van band tussen vissersdorpen Stadsgezichten tijdens Kunst- en Cultuurroute donderdag 26 mei 2005 1 5 OUWERKERK - Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk gaat een speciale foto-expositie inrichten rond het ko ninklijk huis. Aanleiding is het zilveren regeringsjubi leum van koningin Beatrix. De tentoonstelling vindt tevens plaats onder de paraplu van het landelijk comité dat is belast met de organisatie van de jubileumactiviteiten, aldus voorzitter J. Schoof. Het museum beschikt zelf over een collectie van achtdui zend foto's van leden van het koninklijk huis ten tijde van de watersnoodramp in 1953. Om het aanbod nog breder te maken is het bestuur op zoek naar nieuw materiaal uit particuliere verzamelingen dat tijdelijk beschikbaar kan worden gesteld. Behalve foto's gaat het daarbij ook om 'verhalen over ont moetingen' uit de periode van de ramp. de wederopbouw en de herdenkingen. De expositie wordt gehouden in sep tember. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland ont vangt de Europese Vlag van de Raad van Europa. De ge meente krijgt de onderscheiding vanwege haar inzet op het gebied van internationale uitwisseling. Schouwen-Duiveland onderhoudt al tientallen jaren ban den met het Franse Saint Hilaire en het Engelse Hatfield en wat korter met het Slowaakse Namestovo. Het dundoek wordt naar alle waarschijnlijkheid rond ok tober met enig feestelijk ceremonieel in ontvangst geno men. DOEL - De kademuren van Het Deurganckdok, de nieu we containerhaven op de linker Scheldeoever bij Doel, zijn gereed. Gisteren werden de laatste kubieke meters be ton gestort. De kaaimuren hebben een lengte van in totaal 5,3 kilome ter en zijn dertig meter hoog. In de muren is 1,2 miljoen kubieke meter beton en 50.000 ton staal verwerkt. Half fe bruari stroomde het eerste Scheldewater het dok in. Op 6 juli opent koning Albert II de eerste fase van de haven. SLUIS - De gemeente Sluis is nog Steeds van zins om een onderzoek in te stellen naar het geluid van de vijf wind molens in de Hoofdplaatpolder. Dat maakte wethouder J. Provoost duidelijk in de cóm- missie ruimte. Sluis wil de geluidsmetingen doen naar aanleiding van klachten van omwonenden. De metingen zijn al maanden geleden beloofd aan de omwonenden, maar hebben tot op heden nog steeds niet plaatsgevon den. Dat heeft volgens de gemeente te maken met het feit dat de afgelopen maanden zich geen ideale omstandighe den hebben voorgedaan. W. Gijsel (VVD/Gemeentebelangen) vroeg zich af of die metingen niet beter achterwege kunnen blijven nu er geen windmolens meer bijkomen in de Hoofdplaatpolder „Is het niet zonde van het geld?" Daar was Provoost het niet mee eens. „De omwonenden hebben er om gevraagd. Dan moeten we dat ook maar doen." Daar kon Gijsel uiteindelijk wel mee instemmen. „Als er draagvlak voor is, moeten we het maar doen. Al had ik het liever anders gezien." MIDDELBURG - De gezichten van de bekende Van Citters han gen overal ter wereld aan de wand. Van Middelburg tot Mas sachusetts. Binnenkort zien na zaten zich herenigd met de por tretten van hun voorouders. De familie is aardig op weg de puzzelstukjes van haar geschie denis bij elkaar te leggen. Eerst liet ze haar stamboom genealo gisch blootleggen en nu comple- teert het Zeeuws Museum haar portrettenserie. Althans, bijna. „Hoeveel portretten er ooit zijn gemaakt, dat weten we niet. Dat is moeilijk te traceren. Het wa ren er veel, zo veel is zeker.", vertelt H. van den Donk, van het Zeeuws Museum. Een jaar of vijf geleden kwam een ver familielid uit Texas naar Middelburg om de stad van Van Citters te bezoeken en onderzoek in het archief te doen. „Ze vroeg of we soms be langstelling hadden voor een ge schenk van allemaal Van Cit- ters-portretten. Die hingen in een oud landhuis, waar ze nog al te lijden hadden onder grote temperatuurschommelingen.'' De collectie, vooral uit de acht tiende eeuw, bleek van waarde. Vijf schilderijen, eentje in water verf, drie pastels, twee huwe lijkspenningen en een zilveren doopschaal. Van den Donk foto grafeerde de portretten en zette de toestand op papier. Nu, vijf ARNEMUIDEN - De Japanse kunstenares Takako Hamano opent zaterdag om twee uur in de scheepswerf Meerman in Ar- nemuiden een expositie waar aan ze twee jaar heeft gewerkt. Ze heeft zich laten inspireren door twee vissersdorpen. Arne- muiden en het Japanse vissers dorp uit haar jeugd. Takako woont al enige jaren in Amster dam. De eindproductie is tot 2 juni te bezichtigen in een boot die aan 't Havenplein in Arne- muiden ligt. Zondag vaart de boot naar de jachthaven bij de binnenstad van Vlissingen, waar bezoekers welkom zijn. jaar later, is het tijd om de wer ken naar hun geboortegrond te halen. Begin juni landt de con servatrice in Amerika, een maand later komen de werken aan op Schiphol, verpakt in hou ten kisten. Ze verkeren niet allemaal in goe de staat. „Enkele zien er perfect uit, daar hoeven we niets aan te restaureren. Drie schilderijen lij den aan verf verlies en soms zijn van lijsten stukjes afgebroken. Die proberen we te lijmen, nog voordat de kunsttransporteur ze op het vliegtuig zet naar Neder land." Dat transport kost nogal wat. Het Zeeuws Museum hoeft er niet zelf voor op te draaien; de Van Citters-nazaten hebben be loofd de helft bij te leggen. Wel licht betalen ze ook mee aan de restauratie, weet Van den Donk Daar moet het van komen, naast een grondige schoonmaak en on derzoek naar de schilders. Want die zijn nog eens niet bekend. „Er is nog veel te doen. Toch is het dankbaar werk. De oude jonkheer Van Citters is blij dat de portretten in het museum komen te hangen. De familie Van Citters hoeft de werken niet zo nodig in haar bezit te hebben. Als ze maar weet waar ze zijn." MIDDELBURG - Kunstatelier Tina houdt op zondag 5 juni een expositie met Middelburgse stadsgezichten. De foto's moe ten het tijdloze karakter van de stad laten zien. De reeks afbeeldingen volgt op het succes van de tentoonstel ling Stadsgezichten van enkele maanden geleden. Onder de naam Stadsgezichten 2 zal Tina nu zowel eerder vertoonde por tretten als nieuwe foto's tentoon stellen. De expositie is onder deel van de Kunst- en Cultuur route, die elke eerste zondag van de maand door Middelburg voert. Naast het tonen van de fo to's biedt Tina ook een reeks koormuziek te koop aan. Stadsgezichten 2. Zondag 5 juni, 12.00-17.00 uur. Tina, Dam 21, Middelburg. Ook te bezich tigen op afspraak: 0118 681791 William William Boone was gisteren niet in de exa- menbanken te vinden. De vmbo-leerling •■•anhet Calvijncollege zat de gehele dag in de to- satenkas. Omdat hij geen examen had, koos hij ervoor even iets anders doen. „Even er tussen- mtGisteravond zat de jeugdige inwoner van Rilland echter weer achter de boeken want van- Biddag moet hij tonen dat hij wiskunde be urst. Hij verwacht dat dat wel lukt, zegt hij op een zeer rustige toon. Hij laat zich door de exa- sendmkte niet gek maken. „Alles op het gemak je, dan gaat het het best." Maarten Maarten Seghers keek gisteravond naar het voetbalduel tussen Liverpool en AC Milan. Daar hadden feitelijk PSV en Chelsea moeten üaan. aldus de havo-leerling uit Heikant. Gis termiddag en -avond even geen studie voor de 'leerling van Reynaertcollege in Hulst. Vandaag is hij immers vrij en heeft hij tijd genoeg om de eamendraad weer op te pakken. Gisterochtend moest hij aardrijkskunde doen. Dat viel niet echt mee „Best pittig", luidt zijn oordeel. Net als veel anderen viel het hem op dat er een groot rerschil zat tussen de twee onderdelen van het examen. Het eerste deel, over migratie en ver roer. was aanzienlijk eenvoudiger dan het ge deelte dat handelde over natuur en milieu. Anna Zonnen en studeren, dat gaat niet samen, weet Anna Dieleman sinds gistermiddag. Ook de Middelburgse vwo-leerlinge moest giste ren niet plaats nemen in het gymnastieklokaal van de stedelijke scholengemeenschap Nehalen- niaom examen te doen. „Even lekker geen exa- Desondanks stond de hele dag wel in het leken van dat examen. Gisterochtend kreeg ze cog even bijles van een kennis in wiskunde. La chend vertelt ze dat die kennis wiskunde als jhobby heeft. Haar toon laat horen dat het zover tooit bij haar zal komen. Na die bijles probeer- jdeze op het balkon thuis te studeren en tegelijk jlegenieten van de zon. Dat lukte dus niet. Van jhet eerste kwam maar heel weinig terecht zodat na enige tijd koos voor een plekje binnens- ihuisom nog eens goed in haar natuurkunde- 'Ojjs boek en -aantekeningen te kijken. Vrijdag volgt dat examen en dat kan wel eens een lastige klus worden. Vanmiddag moet ze op tooi- Engels. Dat zal wel lukken. Ondertussen wet ze nog steeds niet waar ze gaat studeren. jZewil immers de tandartsopleiding in Amster dam volgen maar heeft nog steeds niet gehoord is toegelaten. Elke keer als de-postbode wat brengt, rent ze dan ook naar de deur om te kijken of er post is van de universiteit. „Weer niets." Kleurrijke werken kenmerken de eerste solotentoonstelling van Patricia Verschelling. foto Peter Nicolai door Anita Tournois TERNEUZEN - Koppen is de ti tel van de eerste solotentoonstel ling van Patricia Verschelling uit Amsterdam. De kunstenares exposeert haar kleurrijke wer ken in galerie Rue Neuve in Ter- neuzen, de stad waar zij gebo ren is. Verschelling studeerde theater vormgeving in Utrecht, maar ze werkt veel liever zelfstandig. Twee jaar geleden begon ze te schilderen en vond haar werk nu goed genoeg om het aan het publiek te laten zien. In haar recente werken draait het allemaal om koppen. Geen normale portretten van mens of dier. Neen, meer koppen van stripfiguren of figuren uit teken films van Walt Disney, zoals van Piraat of Fighting George. Die animatiewerken, vervaar digd met acryl of een combina tie van oliekrijt met lakverf, heb ben een grafische uitstraling. Het werk is opgedeeld in vlak ken, waarin de zwarte belijning sterk accentueert. De kleurstel ling is helder en vaak fel getint. Een dergelijke uitvoering refe reert ook wel aan graffiti. Verschelling: „Ik vind graffiti een boeiend medium. Mijn werk wordt er zeker door geïnspi reerd. De meeste inspiratie haal ik echter uit. kranten. Uit kran tenfoto's die mijn interesse wek ken, haal ik een onderdeeltje, ei genlijk een reststukje. Daar ga ik mee aan de slag, om het daar na uit te vergroten. Elke keer op nieuw ben ik verbaasd hoeveel l^eeldmateriaal zo'n deeltje be vat. De meeste afbeeldingen die hier hangen, domineren juist, doordat zij op deze manier zijn ontstaan. Bovendien zitten ze vol kernachtige verhalen." Intrigerend is een groot formaat schilderij in acryl, dat bestaat uit vijftien vierkanten en als een schuifpuzzel geconstrueerd is. Het thema van dit werk is Man met hoed, een portret van een ro kende man achter een schrijfma chine. Het kleurgebruik is an ders dan in de andere werken. Het is soberder, in roodbruine tinten en wit. Met als blikvan ger een groenblauwe asbak. Het werk straalt nostalgie uit en doet denken aan de bruine fo to's, die vroeger werden ge maakt. Verschelling: „Ik heb in derdaad een zwak voor de jaren twintig en dertig, voor Dick Tra- cy-achtige settings. Dit thema heb ik zelf in scène gezet. De door mij gemaakte diafoto, heb ik later gebruikt om in acryl en in verschillende settings uit te beelden." Naast het koppenmateriaal han gen verder twee zeefdrukken van een vogel, tegen een groene of oranje achtergrond. Tentoonstelling Patricia Ver schelling t/m 13 juni in Galerie Rue Neuve, Nieuwstraat 22, Ter- neuzen. Openingstijden: wo, vr, za en zo 13.30 uur -18.00 uur. door Emile Calon Een onvoldoende, zo vreest de 17-jarige Martijn Folkersma uit Axel. De havist van het Reynaertcol lege in Hulst wijst woensdag rond het middaguur met een uitgestoken vinger naar opgave 9 van het aard- rijkskunde-examen. „Daar snap ik echt niets van. Daar kon ik echt niets van maken." Evelien Ingels kijkt ook naar de op gave waarin de relatie wordt gelegd tussen het aantal soorten vogels op wat eilanden in het Caribisch ge bied, zoals Saba, Montserrat, Jamai ca en Cuba. Ook deze 17-jarige leer linge uit Sint Jansteen weet, een kwartier na afloop van het examen, nog steeds niet precies wat ze met die vraag aanmoest. De beide Oost-Zeeuws-Vlaamse scholieren zijn het er unaniem over eens dat het onderdeel na turn' en mi lieu van het aardrijkskiinde-exa- men moeilijk was. Het eerste deel, migratie en vervoer, was volgens Evelien redelijk goed te doen. Mar lijn heeft daar een andere mening over. Ook dat onderdeel was vol gens hem moeilijk. Minder moeilijk dan het tweede deel, maar zeker niet makkelijk. Hij concludeert dat aardrijkskunde tot nu toe zijn slechtste examenvak is. Voor Duits, economie en geschie denis heeft hij de afgelopen dagen betere prestaties neergezet. Gezien zijn cijferlijst kan hij een onvol doende voor aardrijkskunde heb ben. Als hij echter zo'n cijfer daad werkelijk krijgt, kiest hij toch voor een herexamen. Hij wil namelijk met een zo positief mogelijke lijst het Reynaertcollege verlaten. Evelien vindt dat de samenstellers' van het examen welerg'weinig een beroep hebben gedaan op de parate kennis van de leerlingen en wel erg veel een beroep hebben gedaan op hun inzicht. Docent Eric Snoeck vindt dat juist pi'ima. Volgens hem mag je van ha visten inzicht verwachten. Mag je verwachten dat ze verder kijken dan alleen maar de leerstof. Hij vindt het ook prima dat de leerlin gen tijdens het examen veelvuldig gebruik moeten maken van de atlas om allerlei zaken op te zoeken. Eve lien vindt juist dat de samenstellers daarin veel te ver zijn gegaan. Ook Marith en Eva lopen samen het vmbo-examen geschiedenis nog even door om te kijken of hun antwoorden een beetje overeenkomen. foto Mechteld Jansen Martijn klaagt over het veelvuldig gebruik moeten maken van de at las. Daarnaast moppert hij over de moeilijke vragen en merkt hij ook nog eens op dat lang niet alle exa menstof in al z'n breedte is behan deld in de lessen. Snoeck op zijn beurt merkt op dat dat zelfstandig opzoeken een be langrijk onderdeel is van het exa men. „Kaartvaardigheid, het kun nen lezen van kaarten, het interpre teren van gegevens, daar gaat het om." Actueel Hij houdt zijn leerlingen altijd voor dat er een schat aan gegevens is te vinden in de atlassen. „Daar moe ten ze mee om kunnen gaan." Ver der stelt hij klip en klaar dat alle ge vraagde stof behandeld is tijdens de lessen. „Jazeker." Het aardrijkskunde-examen, toch ruim een jaar geleden samenge steld, was verrassend actueel met vragen over onder andere de migra tie van Antilliaanse jongeren naar Nederland en de IJzeren Rijn, de spoorverbinding tussen Antwerpen en het Duitse Ruhrgebied die sinds 1991 niet meer in gebruik is. De Bel gische overheid en, vooral, de ver voerders uit Antwerpen, willen die spoorweg weer tot leven wekken. Martijn denkt dat hij nu het zwaar ste gedeelte van het examen achter de rug heeft. Hij moet nog Neder lands en Engels doen. „En dat zal wel lukken." Zelfs met een herexa men voor aardrijkskunde verwacht de inwoner van Axel dat hij over een aantal maanden op mag als in fanterist. Hij kiest namelijk voor een militaire loopbaan. Eerst enke le jaren het gewone soldaten werk en daarna naar een officiersoplei ding om zo verder de krijgsmacht in te stromen. Een uitzending naar een crisisgebied verontrust hem in het geheel niet. Koel zegt hij dat dat nu eenmaal bij de keuze voor het vak hoort. Evelien gaat straks naar Breda voor een opleiding social work. Deze nieuwe studie is een combinatie van voorheen culturele en maat schappelijke vorming, maatschap pelijk werk en dienstverlening en sociaal pedagogische hulpverle ning. Na de zomervakantie wil ze aan de Avans Hogeschool zich be kwamen in het begeleiden van men sen met een psychiatrisch pro bleem. Mensen helpen, dat trekt haar. 0| opi wMarianne van de Polder ope OES - Hoe moeilijk kan ie- doen, vragen mensen die naam Tapharheejl (spreek Ha(areel) zien zich misschien p LMaar het doel van de vreem- spelling wordt intussen wel fa wikt: de naam blijft hangen, vrolijke band, die bestaat uit van oorsprong Zeeuwse le- ipresenteert aanstaande zon- langverwachte, eerste ionele cd 'Sundays', in 't iGoes. Steven Heinsius uit vertelt: „We hebben in 1 wel eens een demo-cd cht. maar die was in r dagen opgenomen en we nooit echt tevre- er. Nu hebben we het pro- eel aangepakt en er drie jaar over gedaan. Door de heen hebben we door onze 3 geld kunnen sparen, ran hebben we uiteinde- ze eigen studio kunnen i. Het opnemen van de cd we zelf gedaan, het mixen: alles is van ons. Nu kun nen we de wereld gaan verove ren." Volgens de zanger is Zuid-Ne derland inmiddels al voor de band gevallen. Heinsius: „We hebben een behoorlijke reputa tie opgebouwd en diverse prij zen gewonnen, waaronder de Zeeuwse Belofte. Ook hebben we in voorprogramma's ge speeld van bekende bands, dus we hebben al een zekere naams bekendheid. Daar gaan we nu op doorbouwen." Wat is het geheim van het in le ven blijven van de band on danks elf verschillende bandle den? Heinsius: „Dat komt om dat we allemaal positief inge steld zijn en geen ruzie maken over geld, en dat laatste is de re den waarom de meeste bands uit elkaar gaan. We zijn eigen lijk gewoon vrienden die graag muziek maken." Vrolijkheid, tropische geluidjes, gewoon je lekker voelen. Daar staat de band volgens Heinsius voor. Hij vertelt: „Als groep zijn wij een tafereel om te zien, om dat we echt zo totaal verschil lend van elkaar zijn. Daarnaast doen we ons uiterste best om een goede show weg te geven, om dus een waar tafereel te brengen. We zijn zes jaar gele den begonnen met zijn twaal ven, en inmiddels zijn' er wel wat wisselingen geweest. De elf leden waar de band nu uit be staat, zijn tussen de 18 en 26 jaar, maar onze muziek spreekt zowel jong als oud aan." „Wat we spelen? Het leunt tegen ska en reggae aan, maar is het ook weer niet echt. Het is heel vrolijke muziek. De teksten zijn in het Engels en gaan over din gen die mensen zoal bezighou den. Ze zijn eigenlijk zo geschre ven, dat, als je ze meezingt, het is alsof je over jezelf zingt. Men sen aan het dansen krijgen en la chende gezichtjes, dat is wat wij nastreven." Cd-presentatie: zondag 15.30 uur in 't Beest in Goes. De band is ook te zien als afsluiter van het festival rondom 600 jaar Goes, zaterdag 11 juni om 22.00 uur op de Grote Markt in Goes. tijdens een optreden voor de Zeeuwse Belofte, begin dit jaar. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15