Buitendijks is er niks aan te doen Émi €730/- PZC Ontdek de vogeltrek Kanker betekent lang niet altijd het einde Emergis geeft uitleg voor mantelzorgers Provincie moet natuur aanleggen Gedeputeerde Kramer: Natuurherstel verdieping Westerschelde wel goed aangepakt Landelijke prijs surfwedstrijd Vrachtwagen door as gezakt De Spirt Vloerbedekking en Zonwering 't Lange Uus GEEN AANSLUITKOSTEN EN DE 1STE 3 MAANDEN GRATIS BELBUNDEL EN SMS VOORDEELBUNDEL!! Nokia 2600 Daewoo Breedbeeld TV Cyberhome DVD speler ■Mobile* RITEL UIT JE WINST woensdag 25 mei 2005 óoed natuurherstel vanwege de tweede verdieping van de Westerschelde is tot op heden niet tot stand gekomen. Minis ter Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) liet er vorige week in Temeuzen geen misverstand over be staan. Nederland is zijn verplichtingen niet goed nagekomen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Geen goede bood schap voor de Stuurgroep Natuurher stel Westerschelde. Voorzitter en gede puteerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) vat de opmerkingen van de mi nister echter niet op als een motie van afkeuring. Hij vindt dat de natuurscha- de van de tweede verdieping wel dege lijk goed wordt aangepakt. „Het gaat vooral om de vraag of de pro jecten voldoen aan datgene wat de Vo gel- en Habitatrichtlijnen voorschrij ven", stelt de gedeputeerde. „De Euro pese Commissie heeft gezegd: binnen- dijkse projecten voldoen niet aan de richtlijnen. Ze voegen weinig toe aan de estuariene natuur." Hij kan zich de nadruk op de getijdena- tuur wel voorstellen. „Het is niet zo dat bepaalde planten en dieren in de Wes terschelde bedreigd worden, maar het gaat om het totale systeem. Het feno meen schor, slik en ondiep water is de kern. Daar doe je met binnendijkse pro jecten weinig aan." Kramer wijst erop dat enkele jaren geleden een overeen komst is opgesteld tussen Rijk, provin- door Rinus Antonisse cie en gemeenten. Daarin staan de plan nen voor het natuurherstel vanwege de tweede verdieping beschreven. Rijkswa terstaat is verantwoordelijk voor bui tendijkse projecten, de provincie (die daarvoor de Dienst Landelijk Gebied inhuurt) voor de binnendijkse. Volgens de gedeputeerde ontbrak des tijds 'draagvlak' voor grotere buiten dijkse ingrepen. „Voor de bestuursover eenkomst was het draagvlak bepalend en niet de Vogel- en Habitatrichtlij- Het Zwin zou moeten worden uitgebreid met het Vlaamse deel van de Willem Leopoldpolder. foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Het Bestuur lijk Overleg Westerschelde (BOWS) vindt dat de provincie Zeeland de aanleg van 600 hec tare nieuwe natuur langs de Westerschelde moet oppakken. „Anders wordt over ons en zon der ons beslist." Als de provincie de 'regierol' op zich neemt, kan zo spoedig mo gelijk een onderzoek beginnen naar de plaatsen waar de nieu we, getijgebonden natuur kan komen. Twee gebieden zijn al door het Rijk hiervoor aangewezen. Het gaat om de Hertogin Hedwige- polder in Oost-Zeeuws-Vlaande ren (samen met de Vlaamse Noord-Prosperpolder), aanslui tend aan het Verdronken Land van Saeftinge. En het Vlaamse deel van de Willem Leopoldpol der, ter uitbreiding van het Zwin. Er rest dan nog ongeveer 300 hectare, die bij voorkeur tussen Vlissingen en Hansweert inge vuld moet worden. Dat kan zowel aan de Zeeuws-Vlaamse als langs de Bevelands/Walcherse kant zijn. Het BOWS tekent aan dat het uitkiezen van gebieden waar estuariene natuur moet komen, nog niet definitief kan zijn. nen", aldus Kramer. Het betekende dat vooral binnendijkse projecten in de overeenkomst belandden. Veel kreek herstel en enkele buitendijkse ideëen, die vervolgens alle onuitvoerbaar of te duur bleken te zijn. Hij ontkent dat het natuurherstel buitendijks een misluk king is. „Buitendijks valt er niks te doen. Het is daar al allemaal estuariene natuur. We konden geen reële projec ten vinden die echt bijdragen aan ver sterking van het systeem. Een strek dam aanleggen, een eiland maken of een schor opspuiten - dat schiet niet op. Dat tast het systeem verder aan." De gedeputeerde is er heilig van over tuigd dat de bestuursovereenkomst goed wordt uitgevoerd. De opmerkin gen van minister Veerman over het niet-slagen van de buitendijkse com pensatie beschouwt hij meer als 'zelf kritiek' van het Rijk, dat in het kader van een formele ingebrekestelling nog een akkefietje te vereffenen heeft met de Europese Commissie. De minister noemt het een nog in te lossen schuld. Kramer omschrijft het anders, maar be doelt hetzelfde. Hij constateert dat het niet voldoen aan de Europese richtlij nen bij de tweede verdieping, nu als ge volg heeft dat er een extra inspanning voor natuurontwikkeling nodig is. Als het meezit komt er, met compensa- tiegeld van de tweede verdieping, overi gens nog wel één project tot stand, waar de verbinding met het getij een rol speelt. Kramer doelt op het ontpol- deren van de kleine polder Perkpolder, naast de oude veerhaven. Eerst moet het ministerie van LNV aantonen waarom een op pervlakte van 600 hectare nood zakelijk is. Het Bestuurlijk Overleg Wester schelde gaat ervan uit dat er nog dit jaar helderheid kan wor den gegeven aan de betrokken eigenaren en gebruikers, die grond moeten afstaan voor de natuurontwikkeling. door Claudia Sondervan GOES - Emergis houdt een serie lezingen en bijeenkomsten in de Maand van de Mantelzorg, die vorige week begon. De lezingen gaan in op psychiatrische aan doeningen waar mantelzorgers mee te stellen krijgen bij de ver zorging van hun naasten. Psychiater J. van Blarikom ver telt morgen in de bibliotheek in Hulst over borderline. De lezing begint om 19.30 uur. Het Willibrordcollege in Goes is zaterdag 4 jum verzamelplaats voor kinderen die opgroeien met ouders die psychiatrische pro blemen of verslavingen hebben. Ook volwassenen die hun jeugd bepaald zagen door een ouder met een verslaving of psychiatri sche aandoening zijn welkom. De ontmoetingsdag begint om 10.00 uur en heeft als titel: 'ouders in de war, verwarrend hè?'. Het programma biedt work shops, uitwisseling van ervarin gen, theater en informatie. Schizofrenie Schizofrenie is het onderwerp waar dinsdag 7 juni Job Simons in Zierikzee over praat. Simons, zelf schizofrenie-patiënt, is één van de sprekers bij de lezing in het Steunpunt Mantelzorg aan de Grevelingenstraat, die om 19.30 uur begint. 'Oog voor de omgeving' is de ti tel van een grote mantelzorg markt die Emergis woensdag 8 juni houdt bij het centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Kloetinge. Tussen 14.00 en 18.00 uur pre senteren zich de instanties die mantelzorgers van dienst kun nen zijn. Tussen 13.00 en 14.00 uur houdt Emergis 'familiebe- raad' over de vraag of familie voldoende betrokken wordt bij de behandeling van cliënten vi Emergis. Depressie bij ouderen is het «Ito derwerp van een lezing die dins ar dag 14 juni wordt gegeven D IK het Centrum Thuiszorg aan dj ild Dr. Tazelaarstraat in Sint tensdijk, 13.30 tot 15.30 uur. Anita Meulenbroeks verty over angststoornissen bij eenle zing in het Steunpunt Man:ü zorg Goes aan de Naerebofl straat vanaf 19.30 uur. kei DOMBURG - De jaarlijksesmfj wedstrijd op het strand bij Deo. burg, de Quicksilver Clas* QS heeft een landelijke prijs gewoi nen: de Funbox Award. Helen nement is verkozen boven tU kI andere extreme sport-evenemea- d ten van het afgelopen jaar. Funbox is een blad voor mensa die geïnteresseerd zijn in extre me sporten zoals mountaiè, ken en surfen. Via het blad ea de website houdt het de 2 0 0.001 lezers op de hoogte van ontwil kelingen en evenementen. Via it, jot ternet konden de lezers sten/ rbt TERNEUZEN - Een vracjitwi gen is gistermiddag bij de rot» de richting de Westerseheldeta nel door zijn hoeven gezakt Ee deel van de as brak. De tm ri blokkeerde een deel rijstrook en besloten wadi E' defect ter plekke te reparera a Het was rond half een niet dr op de weg en daardoor ontsto geen stremming. Er was sleed sprake van geringe hinder. Kromme Elleboog 3-5 4301 EJ Zierikzee Tel. 0111-412531 Havenpark 28 4301 CD Zierikzee Tel. 0111-413727 Havenplein 3 4301 JD Zierikzee Tel. 0111-415951 Kattenluik in scharnierende hordeur mogelijk Alle horren ook verkrijgbaar in gebroken wit (RAL gooi) www.luxaflex.nl Uw Luxaflex Raamdecoratiespecialist: Duivelands Meubelhuis Wilgenstraat 1 Oosterland - Tel. 0111-641506 Dreef 14 Bruinisse - Tel. 0111-484012 Deurloo Interieurhuys Havenplein 3 4301 JD Zierikzee Tel. 0111-415951 Een fascinerend schouwspel Ze gaan weer op reis in grote wolken van zwenkende vogels. Massa's vogels op trek vullen het luchtruim. Ook in uw omgeving zijn ze te bewonderen. Kijk op www.vogelbescherming.nl Vogelbescherming Nederland laat het je zien Vogelbescherming KW F Kankerbestrijding is in 1949 opgericht op initiatief van Koningin Wilhelmina. Sindsdien strijden we voor minder kanker, meer kans op genezing en een betere kwaliteit van leven vooralle kankerpatiënten en hun dierbaren. Overal waar we kun nen, gaat KWF Kankerbestrijding actief de strijd aan tegen kanker. Doorwetenschappelijk kanker onderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedigen van een gezonde leefstijl en goede voorlichting te geven. Door ons in te zetten vooralle kankerpatiënten en voorde bestrij ding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is ervoor iedereen die met kanker te maken krijgt. Ookals kankerwei het einde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Nederland zal ooit kanker krijgen. Anderen maken hetvan dichtbij mee. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. KWF Hulp-en informatielijn 0800 - o 22 66 22 (gratis) KWF Ceversl ij n 0900 - 2020041 (0,01 p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, of doneer direct via onze site: www.kwfkanker- 0 bestrijding.nl -j=- ri hhHI.'hHI totaalvoordeel Prijs i.c.m 2-jarig Relax 200 abonnement, 200 belminuten voor €26,50 per maand. GRATIS Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Bergen op Zoom 0164-233403 WouwsestraatlSj Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 Roosendaal 0165-521952 Roselaar 49 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42