MCI. II l rekent op marine-order Stof bedreigt aanleg N57 Middelburg l-t2^ #1 1 ïw Artsen en minister nog niet klaar voor bemiddeling Verdachten Madrid gepakt A mgÊÊ 21 Vredesplan voor Tsjetsjenië Politie niet meer voor de klas Ja-kamp EU-grondwet groeit licht Minister Kamp studeert alsnog op bouw patrouilleschepen Roland Garros verliest toppers lezen we zeeuws uq. - of- |47e jaargang no. 120 loensdag 25 mei 2005 jsnummer 1,25 ZW 4 Opklaringen en vanuit het zuiden geleidelijk zon. Maxima rond 24 graden. Adriaanse gaat Porto kampioen maken internet: www.pzc.nl BH—ÏÏT'kTlflflTÏÏ— B ?S irS" 7..C Jan Toorop brengt leven in Domburg De politiek vertegenwoordiger van de Tsjetsjeense rebel len in het buitenland, O. Khanbiev, ontvouwt morgen in Den Haag zijn vier-stappenplan naar een onafhankelijke republiek. De eerste stap zijn onderhandelingen tussen alle in het conflict betrokken partijen, zonder voorwaarden vooraf. DEN' HAAG - De voorstan ders van de Europese grondwet zijn iets in aantal toegenomen. Van de Nederlanders die ju bij het referen dum gaan stemmen, zegt I procent ja (en 57 pro tent nee). Dat blijkt uit de jongste peiling van opinie onderzoeker Maurice de Rond. de vorige peiling was de stemverhouding nog 40 procent ja tegen 60 procent oee. Ook het opkomstper- centage is licht gestegen 18 procent beweert nu te jaan stemmen. Afgelopen ag was dit 43 pro cent Volgens De Hond is let voor het eerst sinds kif april dat het ja-kamp Stoeit. Tot nu toe kwamen s alleen maar nee-stem- aasbij .GPD Mgina 4 •twijfel over invloed opiniepeilers Geketende huisartsen lopen achter een kar met menselijke resten die geduwd wordt door Magere Hein. Honderden artsen demonstreerden gisteren in Den Haag tegen het beleid van minister Hoogervorst. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is nog veel te vroeg om een bemiddelaar in te schakelen om het conflict tussen minister Hooger vorst (Volksgezondheid) en de huisart sen op te lossen. Dat stelde zowel de minister, als voorzit ter B. Vos van de Landelijke Huisartsen vereniging gisteren. Een Kamermeerder heid van PvdA en CDA stelde voor een bemiddelaar in te schakelen. Hooger vorst is niet principieel tegen een bemid delaar, maar hij denkt dat het niet no dig is. „De tegenstelling is niet zo groot als het lijkt." Hij wil na de staking weer met de huisartsen in overleg. Ook Vos staat niet te springen om een bemidde laar. „Een aardig plan, maar veel te vroeg. De minister heeft gezegd dat hij volgende week weer met ons wil onder handelen." Zowel Hoogervorst als Vos benadrukte dat de harde taal die de he ren over en weer hebben geuit, erbij hoort. Het elkaar voor 'rotte vis' uitma ken en daarna weer aan de onderhande lingstafel gaan zitten, moet kunnen, vindt Vos. De minister zei zelfs dat huis artsen in het algemeen het recht hebben om te staken. Maar hij vond het gezien de huidige situatie wel een 'te zwaar in strument'. Tegenover deze verzoenende foto Cees Zorn/GPD woorden stonden honderden proteste rende huisartsen op het Plein voor de Tweede Kamer. Zij protesteerden tegen de plannen van Hoogervorst om meer marktwerking in de zorg te introduce ren. Aan de manifestatie deden vijftig Zeeuwse zorgverleners, van wie twintig huisartsen, mee. De stemming was 'ge sterkt en tevreden', zei actiecoördinator R. Posthumus uit Goes aan de voora vond van de eerste stakingsdag. ANP Europese luchtkwaliteitsnorm lijkt onhaalbaar door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De N57 rond Mid delburg dreigt het zoveelste pro ject te worden waarvan de aan- (Adverlenlie) Woensdag 1 juni a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen Interview Marc van 't Westeinde Bedrijvig Sluis Bedrijfs Onroerend Goed leg aan een zijden draad komt te hangen vanwege de Europese luchtkwaliteitseisen. Dit bleek gisteren tijdens een rechtszit ting bij de Raad van State in Den Haag. Omwonenden en vertegenwoor digers van het Platform N57 vochten bij de hoogste bestuurs- rechtbank tegen het bestem mingsplan Rijksweg N57 van de gemeente Middelburg. Ten tijde van het vaststellen van het bestemmingsplan in 2003 verkeerde de problematiek over de luchtkwaliteit nog in sluimer toestand. De tegenstanders van het bestemmingsplan konden in hun beroepsschriften dan ook niet of nauwelijks ingaan op overschrijdingen van de norm voor fijn stof (PM10) of stik stofdioxide. Gisteren zei bestuursrechter R. Bartel van de Raad van State echter dat hij de klachten over de luchtkwaliteit die het Plat form N57 tijdens de rechtszit ting naar voren heeft gebracht niet zal negeren. Het provinciebestuur heeft het bestemmingsplan voor de auto- MADRID - Een gemaskerde poli tieman bedekt met een jasje het gezicht van een geboeide Marok kaan, die gisteren samen met twee kompanen is gearresteerd op verdenking van betrokken heid bij de aanslagen op 11 maart 2004 in Madrid. Het drie tal zou hebben gezorgd voor de financiering van de aanslagen op treinen in de Spaanse hoofd stad. Daarbij kwamen 191 men sen om het leven. Twee verdachten werden op gepakt in Madrid en een der de in de zuidelijke stad Gra nada. Ze worden in verband gebracht met wapen- en drugs handel. In Spaanse cellen zit ten momenteel 25 verdachten van de bloedige aanslagen. Van hen is nog niemand formeel aan geklaagd. foto Juan Ferreras/EPA weg rond Middelburg goedge keurd. Intussen heeft de over heid onderzoek laten verrichten of de nonnen voor fijn stof en stikstofdioxide gehaald zullen worden. Arnestein Uit dit onderzoek kwam naar vo ren dat de zogenaamde etmaal norm voor fijn stof 48 tot 53 keer per jaar zal worden over schreden door het wegverkeer op de N57. De overschrijding vindt onder meer plaats op het allerdrukste wegvak bij Ar nestein. De norm voor stikstofdi oxide zou op geen van de vier wegvakken worden overschre den. Provincie en gemeente bleken sterke aanhangers van de saldo methode. „Je richt met de rond weg iets aan op een nieuwe plek, maar in Middelburg zelf treedt een sterke verbetering op", zei advocate M. Schippers van het kantoor van de landsad vocaat. In 2010 wordt volgens het onderzoek de PM 1 O-norm voor fijn stof op drie van de vier wegvakken gehaald.De Europe se luchtkwaliteitsnormen is al voor een aantal grote infrastruc turele projecten fataal geweest. Volgens de huidige jurispruden tie van de Raad van State is geen enkele overschrijding van de normen toelaatbaar. Uitspraak over de N57 volgt. ^Ernstjan Rozendaal ILV HAAG - De Koninklijke licj liegroep (KSG) in Vlissin- Dr* q acht zich kansrijk bij het 1 „nverven van een order voor a ft patrouilleschepen voor de [oninklijke Marine. nóa. gieren vertelde minister jsmp van Defensie de Tweede knier dat hij studeert op de mo- Rijkheid enkele M-fregatten af E stoten en daarvoor in de gats.patrouilleschepen aan te iaffen. SG-directeur H. van Ameij- k® nsprak van 'heel goed nieuws or De Schelde'. (ivoor kort ging Kamp ervan 0G! sdat de marine met vier lucht- °;a preer- en commandofregatten i zes multipurposefregatten ;e feaan' kan voldoen aan de Na- Hisen. Aan de samenstelling a de vloot wilde hij dan ook Ss veranderen. aier druk van de Tweede Ka- pis hij toch een studie begon- e naar een afstemming van de snnevloot op de toekomstige n-^ Itnvan de Nederlandse krijgs- seht Als het accent wordt ver- gdnaar de ondersteuning van "l idoptreden kan een aantal fregatten worden vervangen or patrouilleschepen. Uit de fcdie moet blijken om hoeveel iepen het gaat, maar zowel Is, wAmeijden als de Kamerle- a Korten horst (CDA) en Blom ïdA)gaan uit van de aanschaf jn ten minste drie patrouille- eG artuigen en het afstoten van aminste twee M-fregatten. lebouw van de patrouillevaar tuigen moet bekostigd worden uit de verkoop van de M-fregat ten. België is daarvoor de 'meest gewenste klant', aldus de minis ter. De Kamer had het liefst gezien dat Kamp twee M-fregatten zou inruilen voor vier korvetten. Aan die wens kan Kamp niet te gemoet komen. Hij benadrukte dat patrouilleschepen eenvou digere en goedkopere vaartui gen zijn dan korvetten, omdat ze geen zware gevechtstaak kun nen uitvoeren. Volgens de minis ter zijn ze daardoor voor het ma rinebouwcluster (waarvan de KSG deel uitmaakt) minder inte ressant om te bouwen. Omdat het om simpelere schepen gaat, hoeft een order ook niet noodza kelijk naar de KSG te gaan. Volgens Blom moet de KSG at tent zijn om een eventuele order niet aan zich voorbij te zien gaan. Van Ameijden heeft er het 'volste vertrouwen' in dat dit niet gebeurt. Hij noemde het van levensbelang voor het mari nebouwcluster dat de studie van Kamp daadwerkelijk resulteert in de bouw van nieuwe schepen. Dat is essentieel voor het kennis niveau van de industrie en de ex portmogelijkheden. „Het gaat om veel meer dan drie offshore patrol vessels." pagina 17 zonder thuismarkt geen exportmarkt De Zeeuwse politie stopt met haar scholenproject en ande re voorlichtende activiteiten over bijvoorbeeld verkeer, in braakpreventie, alcohol en drugs. Veel scholen krijgen nu maandelijks bezoek van een agent, maar de poli tie wil zich meer rich ten op haar kernta ken. De voorlichting aan onder meer scho lieren wordt voor taan gegeven door or ganisaties als het Bu reau Halt en de ver- keersor- ganisa- tie 3VO. Het tennistoernooi van Roland Garros heeft in de eers te ronde al drie voormalige winnaars verloren. Andre Agassi, Gustavo Kuerten en Albert Costa zijn na één potje tennis al weer terug naar huis ge- stuurd. S3 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Kunst: 25, 26, 27 en 28; Uit: 29, 30 en 31 Advertentie DE VERNIEUWDE DIGITALE SNELWEG VAN ZEELAND: VIJF KEER ZO SNEL INTERNETTEN ZeelandNet heeft internet van eigen bodem nu nóg sneller gemaakt, tot maar liefst io Mb per seconde. Zo kunt u zonder oponthoud filmpjes, video's en grote fotobestanden bekijken, binnenhalen en verzenden. Veelal krijgt u méér snelheid voor hetzelfde of voor minder geld. Kijk in uw mailbox voor uw nieuwe abonnement. Nog geen internet van eigen bodem? Dan is het nu tijd om te kiezen. Want straks gaan we de vernieuwde digitale snelweg ook benutten voor haarscherpe digitale tv met supergeluid en voor gratis bellen via de kabel. Ga naar www.zeelandnet.nl of bel 0113-3?7770. ZeelandNet Onderdeel van DELTA Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming vooc Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement r^9ehad w Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19951 per kwartaal met automatische incasso 58.001. per jaar met automatische incasso 222.501. Kijk op imw.pzc. nl/sbonneien, bel gratis 0800 0231231 ol stuur deze bon naar P2C. aldeling lezersservice Animordnummer 713,1460 WB Goes 8»711688»555530 MS B K/,1, oh het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1