Betrouwbare reiziger nelier over grens VS PZC Zorgen over dwars Nederland Ja het mag, krediet zonder jaarverslag Peiling Paramaribo duidt op verkiezingswinst Nieuw Front olgeling Blair lint in Mongolië roef biometrische gegevens Schiphol en JFK Republiek Macedonië houdt vast aan naam da raakse hoge imctionaris ingekomen u bij aanslagen Omstreden film uit bioscopen India Britse pubs schrappen happy hour Japanse ramptrein miste rood sein Vrouw steekt klagende moeder Aanvaller zigeunerjongen opgepakt Khamenei steunt kandidatuur hervormers m bel de Postbank voor een zakelijk krediet nnjjt iodif. tinnn?e redactie buitenland hos ts«i ïij DEN HAAG - Nederland en de JU'- foenigde Staten beginnen bin- kort een proef om het reizen Sien beide landen te versnel- 3 ^idoor de grenscontrole te ai isaatiseren. tëzs is ral c ^Ka ronis 05 groep reizi- ikan met biometrische gege- als een vingerafdruk en insscan de douane passe- waardoor het uitgebreide aligheidsonderzoek dan niet -no^ eer nodig is. Dat heeft minis- Verdonk (Vreemdelingenza- i en Integratie) gisteren in Den Haag aangekondigd na een ntmoeting met de nieuwe Ame- se minister voor Binnen- südse VeiligheidMichael Cher- si Het gaat om een proefpro- e: tussen Schiphol en John F. anedy Airport in New York. ervoor in aanmerking te Lnnen komen, wordt bij kandi jen eerst van te voren de doop- 1 gelicht. automatische grenscontrole EKING - Met een overweldi- <fade meerderheid heeft Nam- iminEnkhbayar de presidents 1 wkiezingen in Mongolië gewon- a het tellen van de stemmen ie?k de parlementsvoorzitter 5,4 procent van de stemmen te eP® oben gekregen. Daarmee laat j de drie andere kandidaten real 5achter zich. Volgens de Ne- m, klander Tjalling Halbertsma, ads zes jaar adviseur van nkhbayar, geeft de uitslag aan de Mongolen stabiliteit en ;i willen. „Mensen vinden sas at hij in staat is om eenheid te ara rengen in een turbulente poli ce situatie."GPD dinsdag 24 mei 2005 kan vooral interessant zijn voor mensen die veel tussen de VS en Nederland reizen, zoals zaken lieden. De woordvoerder van Verdonk wees er echter op dat iedereen zich tegen die tijd vrij willig kan aanmelden. Hij ver wacht dat de proef na de zomer begint. Chertoff sprak behalve met Verdonk ook met de minis ters Donner (Justitie) en Rem- kes (Binnenlandse Zaken) over onder meer terrorismebestrij ding en het visabeleid. Een Ne derlandse delegatie, waarvan de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst deel zal uitma ken, gaat naar de VS om te kij ken hoe de Amerikanen omgaan met gegevens over terroristen en hun werkwijze. Het gaat er daarbij om dat de autoriteiten op basis van de informatie een patroon kunnen herkennen bij potentiële terroristen. De Amerikaanse eis dat Europe se reizigers naar de VS vanaf eind oktober biometrische ken merken in hun paspoort moeten hebben, blijft een gevoelig punt. Ook gisteren kwamen de betrok ken ministers daar nog niet uit. De Europese Commissie heeft kortgeleden voor uitstel tot au gustus 2006 gepleit, omdat veel lidstaten er niet in slagen deze paspoorten tijdig te maken. Chertoff wees na afloop van zijn eerste overzeese reis in zijn hui dige functie op de noodzaak een 'veiligheidsnetwerk' te bouwen ter bescherming tegen het net werk van terroristen. „Het gaat er daarbij niet om de VS te beschermen tegen de rest van de wereld, maar de hele we reld te beschermen", zei Cher toff. ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - De Republiek Ma cedonië houdt vast aan die naam in het internationaal verkeer. In de relatie met buurland Griekenland is het land bereid een andere naam te hanteren. Voorstellen daar toe zullen echter door Grie kenland gedaan moeten wor den. Dit heeft de vertegenwoordi ger van Macedonië bij de VN aan VN-bemiddelaar Nimetz laten weten. Macedonië en Griekenland strijden al sinds het begin van de jaren negen tig over de naam van Macedo nië. Griekenland wijst die naam af omdat het noorden van het land ook zo heet. Volgens de Grieken zou de Re publiek Macedonië indirect aanspraak kunnen maken op het noorden van Grieken land als het land de naam Ma cedonië zou mogen gebrui- ken. Nimetz stelde eerder voor de naam van Macedonië om te zetten in Republiek Macedo nië - Skopje. Dat is voor het bewind in Macedonië onaan vaardbaar. De naam die in de grondwet staat - De Repu bliek Macedonië - moet zeker in internationaal verkeer als naam van het land gebruikt worden. In de relatie met Griekenland is voor Macedo nië wel een andere aandui ding mogelijk. Welke, dat moeten de Grieken naar be denken. Nimetz gaat met de Grieken proberen daar uit te komen. GPD on® 8AGDAD - Opstandelingen heb- kn gisteren in Irak de chef van terreurbestrijding doodge- oogie idioten. Generaal-majoor Wael ibaie werd in Bagdad op weg ïrzijn werk onder vuur geno- ids het aantreden vorige van de nieuwe regering iin de hoofdstad al meer dan is; aalf hoge functionarissen ver eerd Bij andere aanslagen vie- - gisteren zeker twintig doden miim honderd gewonden. Ru is was nog maar kort geleden eoemd door de sjiitische pre- Ibrahim al Jaafari. In de bderlaag in de wijk Al Man- Kir kwam ook de chauffeur ie om het leven. WAFP/RTR NEW DELHI - Een omstreden Bollywood-film verdwijnt uit de Indiase bioscopen, nadat in twee filmhuizen in de Indiase hoofdstad New Delhi zondag explosieven waren afgegaan. De film 'Jo Bole So Nihaal' wordt door sommi ge sikhs beledigend gevonden. De aanslagen kostten zondag een persoon het leven. Meer dan zestig bioscoopbezoekers raakten gewond. Het is vol gens de politie niet duidelijk of de aanslagen verband hiel den met de film, die vorige week al werd verbannen uit de door sikhs gedomineerde staat Punjab. ANP/DPA LONDEN - Duizenden Britse pubs schrappen het 'happy hour', waardoor mensen in korte tijd goedkoop veel alco hol kunnen drinken. Alle 32.000 leden van de Britse Bier en Pub Vereniging voeren de maatregel met onmiddellij ke ingang in. Het is een poging om geweld door overvloe dig alcoholgebruik tegen te gaan. Onder de deelnemers zijn alle pubs die in bezit zijn van grote ondernemingen als Carlsberg, Heineken en Scottish and Newcastle. Zuip partijen zijn een steeds groter probleem in Britse binnen steden. De overlast kost de Britse maatschappij 30 mil jard euro per jaar. ANP TOKIO - De bestuurder van de Japanse trein die vorige maand een groot ongeluk veroorzaakte, heeft vrijwel ze ker een rood sein gemist. Het ongeluk kostte 107 mensen het leven onder wie de 23-jarige machinist. Eerder was bekend dat de trein te snel reed. De bestuur der poogde mogelijk om - een zeer geringe - opgelopen achterstand op de dienstregeling in te lopen. Stipt op tijd rijden is voor het Japanse spoor erg belangrijk. Een onder zoekscommissie heeft intussen vastgesteld dat de machi nist nagenoeg zeker een rood sein heeft gemist. Het auto matische remsysteem was wel ingeschakeld, maar kon niet meer voorkomen dat de trein ontspoorde. ANP MELBOURNE - Een Australische heeft haar bejaarde moeder 48 keer gestoken met een broodmes, nadat de 71-jarige vrouw had geklaagd dat haar lamskarbonade niet gaar was. De 49-jarige dochter gaf gisteren voor een rechtbank in Melbourne toe dat zij haar invalide moeder doelbewust had verwond. De hevig bloedende moeder hield zich na de steekpartij voor dood en overleefde het geweld. Volgens de advocaat van de vrouw was zijn cliënt een eenzaam persoon en in wezen doodsbang voor haar moeder. ANP BOEDAPEST - De Hongaarse politie heeft een 17-jarige jongen opgepakt die ervan wordt verdacht in een stads bus een zigeunerjongen (15) met een zwaard te hebben doorboord. Dat gebeurde op klaarlichte dag. Dankzij hulp van zijn vriend overleed de zigeunerjongen niet. De aanvaller kon zonder dat iemand hem tegenhield de bus verlaten en verdwijnen. De nu opgepakte aanvaller is lid van een bende die, uitgedost in militaire uniformen, ge- vechtssporten beoefent. GPD Even buiten Paramaribo staan de palen al klaar voor de verkiezingen van morgen. De scholen worden veel gebruikt voor stembureaus. Leerlingen staan in de rij om na een pauze weer naar binnen te gaan. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De laatste opi niepeiling voor de verkiezingen morgen in Suriname geeft aan dat ruim 31 procent van de kie zers in het belangrijkste kiesdis trict, Paramaribo, nog niet weet op welke partij of combinatie te gaan stemmen. De strijd zal volgens de peiling van gisteren gaan tussen het Nieuw Front, de NDP en de VVV. Hoewel Ronald Venetiaan niet officieel als presidentskan didaat is genoemd door het Nieuw Front heeft hij rivaal Jules Wijdenbosch van de VW van de eerste plaats verdrongen. Venetiaan zou 31 procent van de stemmen behalen, Wijden bosch 27 procent. De Idos/DWT-opiniepeiling noemt geen percentage voor de presidentskandidaat van de NDP, Desi Bouterse. Bij een kie zersopkomst van 75 procent zou het Nieuw Front in Paramaribo zes zetels behalen, de NDP vier en de VW drie. De A Combinatie zou een zetel kunnen krijgen van haar aan hang die in Paramaribo woont. Deze combinatie wordt ge vormd door drie partijen van marrons, eertijds weggelopen slaven. De bekendste leider van de A Combinatie is ex-rebellen- leider Ronnie Brunswijk. De 'zwevende kiezers' houden in Paramaribo drie van de in to taal zeventien zetels vast. De opiniepeiling werd van 18 tot 20 mei gehouden onder vijfhon derd kiesgerechtigden. Parama ribo telt ongeveer 166.000 kie zers, bijna de helft van het to taal aantal kiezers. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse geeste lijk leider ayatollah Khamenei heeft onverwacht steun uitge sproken voor de kandidatuur van twee hervormingsgezinde kandidaten voor het president schap. De twee behoren tot de tiental len hervormingsgezinden die gis teren door de Raad van Hoeders zijn uitgesloten van deelname aan de verkiezingen van 17 juni. In een brief aan de Raad schrijft Khamenei dat 'het wenselijk is mensen van alle politieke rich tingen aan de verkiezingen deel te laten nemen'. Hervormingsge zinde politici reageerden giste ren woedend op de uitsluiting. Kandidaten moeten de goedkeu ring krijgen van de Raad, die toeziet op het islamitische ka rakter van het land. GPD/RTR (Advertentie) Stemming over grondwet voor Europa He! Verdrag tot vaststelling van een Grondwet wor Europa moet op 1 november 2006 van Vacht worden. Voorwaarde is dat alle lidstaten het verdrag hebben geratificeerd. Opiniepeiling onder bevolking: fotificatiekalender Oostenrijk* Duitsland" [■frankrijk \yederland Cyprus Estland Malta 5 Luxemburg Polen 0 MAL CYP Denemarken 27 sept. 2005 Portugal okt. 2005 3 Finland dec. 2005 Zweden dec. 2005 O Gr.-Brittannië 1e helft 2006 <3 Tsjechië juni 2006 3 Ierland niet bekend (3 Letland niet bekend 3 '^fiogop 11 mej 2005 reeds goedgekeurd door Nationale Raad, Bondsraad volgt 25 mei a9 °P 12 met 2005 reeds goedgekeurd door Bondsdag. Bondsraad volgt 27 mei et 2005 reeds goedgekeurd door Bondsdag. Bondsraad volgt 27 mei anp - bron: sgn dpa unizar.es door Hetty van Rooij BRUSSEL - In Brussel daagt, vrij laat, het besef dat de Neder landse volksraadpleging op 1 juni wellicht een groter risico voor de grondwet is dan het Franse referendum van aan staande zondag. „Mijn collega's hier geloven nog nauwelijks dat het wel eens 'neen' kan worden", aldus minis ter Kamp gisteren na overleg met de Europese Defensieminis ters in Brussel. Volgens minister Bot van Buitenlandse Zaken is het zo goed als uitgesloten dat 25 regeringsleiders in juni een akkoord bereiken over de EU-begroting 2007-2015, wan neer de Fransen zondag de grondwet verwerpen. „Over een Nederlands nee wil ik niet speculeren", zei hij. De zor gen in Brussel over de toekomst van Europa zijn vergroot door de aankondiging van vervroeg de verkiezingen in Duitsland, na een nederlaag voor kanselier Schroder het afgelopen weekein de. Als de Europese grondwet in Nederland en wellicht ook in Frankrijk wordt verworpen, dreigt voor de Europese Unie een periode van verlamming ge koppeld aan politieke stuurloos heid. Voorzitter Barroso van de Euro pese Commissie heeft het afgelo pen weekeinde hardop zijn zor gen uitgesproken over de situa tie in Nederland. De voorzitter van het Europese parlement, de Spanjaard BorreÜ, reist deze week naar Den Haag om de ja-campagne bij te staan. Gezag hebbende media als The Econo mist en de Financial Times pro beren hun lezers duidelijk te ma ken hoe het kan dat Nederland, een van de steunpilaren onder de Europese samenwerking, op eens dwarsligt. De Financial Ti mes houdt zijn lezers de 'les van Nederland' voor: „Als Europa steeds verder wordt uitgebreid, bestaat het risico dat de trouw ste volgers afhaken." „Ze snappen er niets van", al dus Bot gisteren in Brussel na overleg met zijn collega's. „Ie dereen zit met het gevoel: als twee landen 'neen' zeggen, zijn we straks allemaal de klos." Mi nister Kamp hekelde gisteren de uitspraak van oud-premier Lub bers, die zaterdag zei dat hij 'be grip' heeft voor de neen-stem mers. „Ik kan die uitspraak niet plaatsen, zeker 'niet als hij uit de mond komt van iemand die twaalf jaar lang heeft gewerkt aan de opbouw van Europa." Staatssecretaris Nicolai en mi nister Bot hebben wel begrip voor de mensen die 'neen' willen stemmen. Nicolai zegt overtuigd te zijn dat veel mensen uiteindelijk in het stemhokje hun gezond ver stand laten spreken. GPD J 0900 0508 telefoontje w-7 Zonder jaarcijfers Direct je maximale kredietlimiet bekend Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Zelfs geen jaarcijfers, één telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl en vind zelf uit hoe makkelijk dat werkt. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Aft)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5