Europa krijgt een Frans bestel l PZC Koffieshophouders door Europese grondwet tussen hoop en vrees -Jp: PZC Schroder gokt op nieuwe stemronde Woning-APK Voorlichting met oog op referendum is volstrekt ontoereikend voor burgers kcop mop vox.,. fr dinsdag 24 mei 2005 In het Franse weekblad Le Point van 28 april 2005 richt Giscard d'Estaing, oud-presi dent van Frankrijk en opsteller van de nieuwe Europese grond wet, zich tot de grote groep po tentiële nee-stemmers in zijn land met de woorden: 'Men stemt niet tegen verbeteringen! - De grondwet geeft uitvoering aan een Frans project. De Fran se conceptie ligt aan deze tekst ten grondslag.' door Henk Vijverberg Met dit laatste heeft de 'god- father' van de Europese grondwet helaas volstrekt ge lijk, met name op institutioneel gebied. Het is opmerkelijk hoe weinig aandacht in het publie ke debat in Nederland geschon ken wordt aan het meest essen tiële van het grondwettelijk ver drag, namelijk de fundamentele en structurele wijzigingen in het 'staatsbestel' van de unie. Ik doel op de grote machtsver schuiving binnen de unie, ten na dele van de lidstaten en van de Europese Commissie ten gunste van de Europese Raad, de Euro pese president en de Europese minister van Buitenlandse Za ken. Het huidige tussen de lid staten roulerende voorzitter schap van de Europese Raad komt in handen van een voor vijf jaar te benoemen permanen te president en het eveneens rou lerende voorzitterschap van de ministerraad (van Buitenlandse Zaken) berust voor vijf jaar bij een te benoemen Europese mi nister van Buitenlandse Zaken. Giscard d'Estaing heeft weder om gelijk als hij zegt: „In de toe komst hebben wij een president, die de echte chef van Europa zal zijn. Het is een systeem verge lijkbaar met dat van de vijfde (Franse) Republiek." De Europese president wordt ge kozen met meerderheid door de Europese Raad, dat wil zeggen dat de daarin zetelende staats hoofden en regeringsleiders als moderne keurvorsten de Europe se president kiezen. Het parle ment, laat staan de kiezer, komt er niet aan te pas. Ook de Euro pese minister van Buitenlandse Zaken, de voorzitter van de mi nisterraad (van Buitenlandse Za ken) wordt door de Europese Raad benoemd, zij het dat in stemming van de voorzitter van de Europese Commissie vereist is. Het is duidelijk dat dit Euro pese presidentschap zich al ont wikkelen tot een presidentschap naar Frans model, waarbij de president geen verantwoording aflegt tegenover het parlement en waarbij de Commissie-voor zitter en zijn commissie (zoals de Franse eerste minister en zijn regering) belast worden met de uitvoering van besluiten Staatsie Bovendien (zoals in Frankrijk) zal de Europese president de Eu ropese Unie in het buitenland vertegenwoordigen op het ge bied van hel buitenlands en vei ligheidsbeleid, bijgestaan door dë Europese minister van Bui tenlandse Zaken. Kortom, in Brussel zal een Euro pees Elvsée ontstaan dat in om vang en staatsie niet zal onder doen voor het Parijse en waarbij de Europese Commissie verder te gast door Wierd Puk Het is even wennen: bondskanselier Angela Merkel (CDU). De kans dat Merkel, leidster van Duits- lands grootste oppositiepartij CDU/CSU, de zittende bonds kanselier Gerhard Schroder deze herfst aflost en haar in trek neemt in het Kanzleramt in Berlijn is groot. Als het aan Schroder ligt, dan worden er deze herfst in de Bondsrepubliek vervroegde Bondsdagverkiezingen gehou den. Schröders rood-groene coalitie in Berlijn wil. na de zware verkiezingsnederlaag dit weekeinde in de deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW), de kiezers het laatste woord geven: zo verder gaan? Of wil Duitsland een wisse ling van de wacht? De aankondiging van Schroder, kort nadat duide lijk werd dat de SPD in NRW na 39 jaar onafgebroken rege ringsdeelname een histori sche nederlaag had geleden, sloeg in als een bom. Waarnemers hadden reke ning gehouden met - ingrij pende - personele wijzigingen in Schröders Bondsregering als reactie op de nederlaag. Maar aan vervroegde landelij ke verkiezingen hadden weini gen gedacht. Initiatief Schroder trok met zijn voor stel het initiatief naar zich toe. Rood-groen wil niet lan ger wachten tot september volgend jaar, wanneer offici eel een nieuwe Bondsdag moet worden gekozen. 'De kiezers moeten zich eer der kunnen uitspreken over de vraag door wie zij gere geerd willen worden', redene ren de sociaal-democraten. Want na het verlies van NRW heeft rood-groen geen machts basis meer in de regio. De so ciaal-democraten zijn nog slechts in vijf van de zestien deelstaatregeringen vertegen woordigd. De Groenen zijn in de provincie zelfs helemaal In de Bondsraad kan de con- servatief-liberale oppositie al le wetsvoorstellen van Schroder en diens vice-kanse- lier, de in opspraak geraakte minister van Buitenlandse Za ken Joschka Fischer (Groe nen), blokkeren. In een tijd dat Duitsland door een zware economische crisis gaat en Schröder probeert om ingrijpende hei-vormingen door te voeren, is deze situa tie onwenselijk. Onmiddellijk na Schröders mededeling rees de vraag hoe er vanaf nu procedureel te werk moet worden gegaan. Al leen de Bondsdag kan beslui ten tot een nieuwe verkie zingsdatum. Maar dit gebeurt in de regel indien er sprake is van een regeringscrisis. In dit geval moet Schroder de vertrouwensvraag stellen om dan door zijn eigen rood-groe- ne meerderheid, in samenwer king met de oppositie, te wor den weggestemd. De 'bittere nederlaag', aldus Schroder, in het hartland van de Duitse sociaal-democratie zou zijn terug te voeren op de hoge werkloosheid tussen Rijn en Roer. Van Duitslands vijf miljoen werklozen, leven er een mil joen in NRW. Dit is 12 pro cent van de beroepsbevol king. Maar niet alleen wat de werk gelegenheid betreft doet NRW. ooit de indrukwek kende motor van Duitslands industriële voorspoed, het slechter dan vergelijkbare, zwaarwegende deelstaten als Beieren. Baden-Würrtemberg en Hessen, waar de oppositie aan de macht is. Pokeraar Of Gerhard Schroder, die be kend staat als een politieke pokeraar, met zijn ven-assen- de mokerslag het tij kan ke ren, is de vraag. Schroder gokt erop dat de op positie, die uitblinkt door on derling gekrakeel en inhoude lijke vaagheid, niet in staat zal zijn tijdig een aanspre kend alternatief te formule ren voor zijn Hervormings agenda 2010. Ook in 2002 stond rood-groen er in de peilingen abominabel voor, maar uiteindelijk waren het toch Schroder en Fischer, de politieke straatvechters, die aan het langste eind trok ken. GPD Europese Commissie. Waarlijk en polyvalente spin in het Euro pese web Hij kan uitsluitend ter verant woording worden geroepen als lid van de Commissie en tot af treden worden gedwongen, als het Europees Parlement een mo tie van wantrouwen aanneemt en de Commissie in haar geheel naar huis stuurt. Met het koppel van de Europese president en de Europese minister van Buiten landse Zaken, krijgt de Unie. zo als Giscard d'Estaing impliciet stelt, een presidentieel 'regiem a la frangaise', waarop het Euro pees Parlement en de Europese Commissie geen of nauwelijks enige greep hebben en de Euro pese Raad slechts in beperkte mate, gezien de zeer sterke posi tie die het koppel zal bekleden binnen en tegenvoer die Europe se Raad. De transparantie en de democratisering van het Euro pese bestel worden door de bovenstaande ontwikkelingen bepaald niet bevorderd. Integen deel! Is het wel gerechtvaardigd dat in de huidige situatie het soortelijk gewicht van een lid staat uitsluitend bepaald wordt door het inwonertal en dat ande re factoren volledig buiten be schouwing worden gelaten? Zo ja, dan betekent dat ook dat die lidstaten naar evenredigheid po litieke en ambtelijke functies mogen claimen binnen de instel ling van de unie. Na toetreding van Turkije zal dat land dan zelfs voor Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk, de grootste claim op tafel kunnen leggen. Ik ben van oordeel dat dit door onze politici echt onvol doende aan de kiezers is uitge legd en dat de voorlichting een zijdig positief is en ernstig te kort schiet. Een referendum is alleen zinvol als de kiezer zo ob jectief mogelijk is voorgelicht. H.A.L. Vijverberg is oud-ambassa deur pagina 5 zorgen over Nederland pagina 13 Bos over grondwet zal verbleken. De Europese mi nister van Buitenlandse zaken zal in de praktijk ondergeschikt aan de president fungeren en be last zijn met het Europese bui tenlandbeleid maar ook met vei ligheid en defensie. Deze Euro pese minister van Buitenlandse zaken zal beschikken over een eigen diplomatieke dienst in al le landen waarmee de Unie be trekkingen onderhoudt. Dat be tekent dat naast de nationale ambassades van de 25 lidstaten er wereldwijd Europese ambas sades zullen worden gevestigd. Dit betekent de instelling van een groot Europees ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze Europese minister wordt de spil van de Raad van Ministers. Ten slotte is hij ook nog commissaris en zelfs vice-voorzitter van de door Ernst Jan Rozendaal Ze zijn er niet gerust op. Kof fieshophouders kijken met zorg naar de Europese grond wet, ook al verzekeren bestuur ders en politici, de Italiaanse Eu rocommissaris Frattini voorop, dat die geen bedreiging vormt voor het Nederlandse softdrugs beleid. „Ik heb grote vrees dat het weieens fout zou kunnen gaan", zegt woordvoerder Hans van As van de Tcrneuzense kof fieshops Checkpoint en Miami. Het grond'wettelijk verdrag voor Europa gaat uit van een ge zamenlijke aanpak van 'terroris me, mensenhandel en seksuele uitbuiting van vrouwen en kin deren, illegale drugshandel, ille gale wapenhandel, het witwas sen van geld, corruptie, de ver valsing van betaalmiddelen, computercriminaliteit en de ge organiseerde criminaliteit'. De Europees Commissaris voor Justitie Frattini verzekerde on langs dat het Nederlandse ge doogbeleid op het gebied van softdrugs hierdoor niet op de helling komt. Als het gaat om abortus, euthanasie en soft drugs, dan behouden de Europe se lidstaten hun soevereiniteit. Twijfels Van As heeft zijn twijfels. „Ge zien de trucs van deze regering zou het mij met verbazen als de zaak na de invoering van de grondwet gewoon wordt omge draaid. Voor mij is het in ieder geval een reden om nee te stem men." De Vlissingse koffieshophouder Gerard Aarden reageert iets ge matigder. „Ik hoop maar dat als iemand als Frattini zoiets be looft, dat het dan ook gebeurt. Maar ik heb een ambivalent ge voel, Als iemand straks weer be gint te roepen dat Nederland een narcoticastaat is, zoals Chi rac een paar jaar geleden, dan vrees ik voor de gevolgen. Ik vraag me wel af of een nee tegen de Europese grondwet nut heeft. Ik weet niet of je daarmee ongewenste ontwikkelingen kunt tegenhouden." Ook advocaat André Beckers uit het Limburgse Stein, een autori teit als het gaat om cannabisza- ken, durft met goed te voorspel len wat de invoering van de Eu ropese grondwet betekent voor het Nederlandse softdrugsbe leid. „Formeel zie ik in de Euro pese grondwet niet terug dat hierdoor de invloed van Neder land op het drugsgebied volle dig verdwijnt. Lidstaten blijven immers soevereine staten. Bij de formele internationale verdra gen op dit terrein heeft Neder land altijd voorbehouden ge maakt en gewezen op het ge doogbeleid met betrekking tot koffieshops en de visie op eutha nasie en abortus. Die voorbehou den hebben ook een rol gespeeld bij het aanvaarden van een Eu ropees aanhoudingsbevel. Positi visten zien hierin dat de Neder landse staat haar eigen drugsbe leid ook met een Europese grondwet overeind kan houden als zij dat daadwerkelijk wil." Lagere orde Anderzijds wijst Beckers erop dat het juridisch denken in rang orden geschiedt. „Een Algeme ne Plaatselijke Verordening staat onder de Wet in Formele zin, deze wet staat weer onder de grondwet en de grondwet is weer van een lagere orde dan het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Als je zo denkt, dan moet je de Europese grondwet een plaats geven. Is de ze van een hogere orde dan de nationale grondwet? Zo ja. in EUROPESE GRONDWET Het Europees grondwette lijk verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagi na's. Wat staat er in en waar gaat het over? Wat be tekent de nieuwe Europese Grondwet voor de gewone burger. De PZC zoekt in de aanloop naar het referen dum op 1 juni, in een artike lenreeks naar antwoorden. Vandaag: het softdrugsbe leid welk opzicht en wat kan ik daar als burger mee?" Nu gedoogt Nederland dat kof fieshophouders beroepsmatig in cannabis handelen, hoewel daar - in overeenstemming met Euro pese regelgeving - een gevange nisstraf van vier jaar op staat. Zal Nederland onder druk van Brussel worden geprest deze re gels ook te gaan uitvoeren? Wat dat betreft zou de toelichtende brief die Frattini vorige week tadc aal Het wordt een soort APK voor huizen.]^ voor alle woningen in Nederland. Enn» van alle voorzieningen. Minister Dekte van Volkshuisvesting wil een verplichte period» r ke keuring van gas en elektriciteit van enkelehon- derdduizenden oude huizen. Ruwweg slechts PEN procent van de woningvoorraad. Met de frequ©-f(ren tie van de controle is de minister zeer terug! dend. De keurmeesters zullen eens in de tien aanbellen. De minister en de Vereniging van Nederlandse!» meenten - de gemeenten moeten formeel toe? op wat binnenshuis gebeurt - mikken voorafje meer veiligheid in oude particuliere huurwqg gen. Aan bijvoorbeeld het gemiddelde particii studentenhuis is inderdaad wel wat te verbetei Daar lijkt vaak 'als het werkt, is het veilig gene de enige regel. Het kan dus geen kwaad omdeJKvi stallaties voor gas en elektriciteit te controli Toch heeft het voorstel van Dekker veel wegjJttof een valse start. Sinds medio 2003 is de veiligheid van worn een bescheiden onderwerp in de Tweede Kan» De aanleiding zijn twee explosies in Den Haagje Rotterdam. De politiek kan er niet zo goedraeea ie:i de weg. Wellicht omdat die klappen vooralsnog» Od cidenten zijn. Wellicht ook, omdat veel politici® t* neus hebben voor de weerzin die de AlgemeneP; falf" riodieke Keuring van auto's oproept. Pleitenvc een woning-APK kan gemakkelijk stemmenh ten. Bovendien ligt de kwestie gevoelig indeai tenarij. Rijk en gemeenten lijken elkaar de veria woordelijkheid te willen toeschuiven. Maarnai de commissie-Coppes. die voorbereidend vu jfj[ voor de woning-APK doet, vorige week meede dat ruim veertig procent van alle woningen in derland ernstige gebreken aan de installaties gas en licht vertoont, kon Dekker natuurlijk uil Rrki( stil blijven zitten. Op de cijfers van Coppesiseé n. ter wel wat af te dingen. Als vier op de tien worn gen in Nederland echt onveilig zijn, dan is hetoi aiu verklaarbaar dat er niet meer ongelukken gek ren. Dekker ziet dit blijkbaar in, want zij bepe zich tot een controle van een sector met een i oudsher matige reputatie. Dat getuigt van reai rac me. Hoewel de minister de rol van de bewt zelf lijkt te vergeten. Want tegen zorgeloos? bruik is maar weinig bestand. Helemaal mis zit Dekker echter met de tijd tuss de controles. Het is alsof zij woningeigenaars as lt moedigt om na een keuring tien jaar op hun lans rengi ren te rusten. Dat kan niet goed gaan. 24 mei 1955 MIDDELBURG - Na een lan ge tijd van voorbereiding heb ben de Middelburgse midden standsverenigingen zich vere nigd in een 'Actiecomité 1955'. Handelsbelang, de afdelingen van de Christelijke Midden standsbond en van de neder- landse R.K. Middenstands Bond zullen onder deze naam allereerst een gezamenlijke zo- meractie voeren. ZWEMMENDE KOE- Een koe van boer Stolwijk bij Amster dam is heen en terug het Noordzeekanaal overgezwom men. Het dier verveelde zich blijkbaar en was van de Grote un m Üpolder naar de Zaandaa zijde gezwommen, waar boer het beest in een stal bijkomen tot de eigenaar komen opdagen. Die wist,» zijn koe terug te brengdij fj beter te doen dat het (5 naast een roeiboot de orcïJAGE keerde weg te laten zwei SPINNEN - De Duitse M bole raar dr. H. Peters heeft hhai steld dat spinnen hun web' gens vaste gewoonten wei Ook hebben zij de spinnenn ieds giften toegediend en gecor teerd dat onder invloed (te aimn van andere webben gewffl «aall worden dan normaal. §Mrd Dgii Het nieuwe Checkpoint, het grote wietpaleis aan de Westerschelde, nadert zijn voltooiing. De uitbaters zijn er echter niet gerust op dat zij door de Europese grondwet verder ongehinderd hun waren aan de man kunnen brengen. foto Camile Schelstraete aan minister Donner van Justi tie heeft gestuurd de koffieshop houders ongerust kunnen ma ken. Alle lidstaten, ook Neder land, zijn gebonden aan het juri dische raamwerk dat in Europa geldt voor drugsbestrijding. Daar staat duidelijk in dat pro ductie en vervoer van alle drugs een strafbaar feit is. aldus Frat tini. Beckers: „Het komt toch vooral neer op het vertrouwen dat men koestert in de nationale over heid. Vecht die voor het behoud van soevereiniteit op bepaalde terreinen of is ze blij met een Eu ropees excuus? Het CDA bijvoor beeld zal niet bepaald met verve het koffieshopbeleid in het bui tenland verdedigen." Het is koffiedikkijken. De Lim burgse advocaat sluit zelfs niet uit dat Nederland een lichtend voorbeeld in Europa wordt. „Cannabis is binnen Europa in opmars. Een groene lawine leidt tot steeds meer eurowiet. In Bel gië, Duitsland en Spanje zien we steeds meer wietkwekers. Kennis importeren is makkelij ker dan drugs importeren. Prag matisme en een kosten-baten- analyse leiden op den duur mo gelijk tot een Europees gedoog beleid naar Nederlands model. Wie zal het zeggen?" Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail' redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail. redgoes S pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internetredactie: Postbus 3T 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand 19,95 nvt per kwartaal 58.00 60 25 per jaar. €222 50 226,50 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvW* einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers pei stuk. maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uit»*® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV de Regelen voor het Advertentie**'* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel'(0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax-(0114)372771 Business to Business/Onroerend^ Tel: (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/advertert Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een (abonnementenjadministratie en om u te Haten) informeren ducten van de titels en de werkmaatschappijen de derden Als u op deze informatie geen prijs zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Wegener-concencD»®^ dal wordt gebruiktvW** nu relevante dienst*^ Wegener of door ons zorgvuldig 9® „S, dan kunt u dit schriftelijk melden &i Behoort tot *11: WG G G N G R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4