Dekker wil toch huizenkeuring Kindermishandeling kost een miljard euro per jaar i Woonsdag! 99.- j -30% Jubilerende vakbond exposeert Slagboom houdt snelle werknemers binnen Fraude hogescholen groter dan geschat IKEA LM-passagiers maarschuwd a cholerageval blijft beperkt tot gas- en elektraleidingen oude woningen Taakstraf voor oud-rechercheur PvdA: Van Geel heeft huiswerk slecht gedaan Snelle scheiding populair Tv's gedumpt in Derde Wereld Nederlander is zoetekauw Star Wars III beste opening Onthouden wachtwoorden lastig Tien illegalen in bestelbus morgen is het de héle dag «lianne Sleutjes IJJHAAG - De gas- en elek- leidiiigen van zo'n 300.000 roorlogse huurwoningen die- leens in de tien jaar te wor- -ekeurd. Minister Dekker a Vrorn vindt dit noodzake- vanwege de veiligheid, zo jkt uit een brief die zij giste- iaan de Tweede Kamer heeft 'te tonden. 2 Kamermeerderheid van DA. WD en PvdA wees eind nügjaar zo'n keuring voor al- gebouwen in Nederland af dat dat te veel rompslomp nichzou meebrengen, pti 8 overleg met de Vereniging a Nederlandse Gemeenten udt Dekker nu toch vast aan keuring van leidingen ir-rfcardan alleen voor oude r gel-ï a E éuizen die risico's kunnen veren. Het betreft vooral sions of studentenpanden ar de eigenaar zelf niet keuring moet eens per tien ir geschieden door een er- al bedrijf, in te schake- de woningeigenaar, .i'okeuring kost ongeveer 100 bij m, schat een woordvoer- F} wan Dekker. De gemeenten Ken controleren of de keurin- ook hebben plaatsgevon- Advertentie itliverende fotografie mw.seeltfotog raf ie. n I HILVERSUM - Een bezoeker bekijkt op landgoed De Zonnestraal in Hilversum het multimedia-project 'De Eeuw van de FNV, 51 sociale monumenten een tentoonstel ling en een geschiedeniswebsite met fimpjes van hoogtepunten uit honderd jaar FNV. foto Rick Nederstigt/ANP Flitsscheidingen anp bron: CBS In 2004 zijn vijfduizend huwelijken geëindigd in een flitsscheiding. De mogelijkheid tot flitsscheiding be- 1 april 2001. Het aantal partnerschapsregistra ties is sinds de invoering van flits scheidingen sterk toegenomen. '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 Met een flitsscheiding wordt bedoeld een huwelijk dat is omgezet in een geregistreerd partnerschap, waarna het partnerschap vervolgens is ont bonden. Aanleiding voor de voorgestelde 'apk-keuring van leidingen' is een grote gasontploffing in een huis in Den Iiaag in de zomer van 2003, waarbij zes tien mensen gewond raakten. Later bleek overigens dat het daar om een butagasfles ging en niet om een kapotte gasleiding. CDA-Kamerlid Vietsch, indie ner van de motie die cle algeme ne keuring afwees, heeft de brief van Dekker nog niet gele zen. Ze kan daarom niet zeggen of ze een keuring voor een beperkte groep huizen wel acceptabel vindt. gpd pagina 4 commentaar om eerder te stoppen met wer ken", aldus de directeur. FNV. Bondgenoten is verbijs terd: „Met goede wil zou je deze maatregel 'creatief' kunnen noe men, maar het is niet van deze tijd", zegt bestuurder Hans Mar tens. Per brief heeft de bond ver zocht om de maatregel terug te draaien. Ook heeft de bond de arbeidsinspectie op de zaak ge zet. gpd binnenland PELDOORN - Werknemers ju de technische groolhan- üReesink in Apeldoorn die voordat hun werktijd erop nd verlaten, komen voor een gesloten gbooin te staan. Het perso- het bedrijfsterrein niet dan tien over vijf veria- Om tien voor vijf spullen inpak ken, om zes voor vijf op de par keerplaats en om drie voor vijf op weg naar huis, het is direc teur Bernard ten Doeschate een doorn in het oog. Hij ageerde al eerder tegen het slappe arbeids ethos van een deel van zijn per soneel, maar zonder succes. Vori ge week besloot hij dat de maat vol was. In een bericht aan het personeel spuide hij nogmaals zijn gram: „Vanmiddag reed ik terug van een afspi'aak in Zutphen naar het kantoor te Apeldoorn. Al voor 17.00 uur kwam ik de eer ste auto tegen, op weg naar Zut phen. Toen ik om 17.01 uur het bedrijfsterrein op reed passeer de ik een stroom auto's met onze medewerkers." Ten Doeschate stoort zich hevig aan 'het invullen van de werktij den op een manier, die geen recht doet aan wat wij als werk gever daar in redelijkheid van mogen verwachten'. Daarom blijven de slagbomen voorlopig tussen 14.20 en 14.40 uur en tus sen 16.50 en 17.10 uur gesloten. „Daarmee loont het niet meer HIPHOL - De KLM heeft leren 237 passagiers van een ifht vanuit New Delhi ge- irschuwd voor besmet- gmet cholera. Aan boord van vliegtuig werd een jongetje ;na besmetting met de ziek- KLM en de GGD is het ^onwaarschijnlijk dat de an- passagiers besmet zijn ge it, maar niettemin adviseert Ivliegmaatschappij cle reizi- de huisarts langs te i - van wie de nationali st bekend is gemaakt - is iajnfamilie; naar het VU-zie- ris in Amsterdam ge- 'it. Volgens KLM is het over- ;1 van de reizigers al- Bvooreen overstap op Schip- geweest. Via reisagenten de contactgegevens van de agiers gisteren achterhaald, ®na de passagiers door KLM 5 geïnformeerd. Ook de ®lf bemanningsleden moe- voor de zekerheid langs de Korts, GPD DEN HAAG - Een 53-jarige oud-rechercheur van het korps Haaglanden is gisteren in hoger beroep tot 70 uur taakstraf ver oordeeld voor het lekken van vertrouwelijke informatie. Van de rechtbank kreeg de oud-politieman vorig jaar 200 uur werkstraf. Hij was lid van het team dat begin jaren negen tig onderzoek deed naar drugs handel van de Surinaamse ex-le gerleider Desi Bouterse. De man werkte 25 jaar bij de Haagse po litie, maar begon in 2000 voor zichzelf als privé-detective. Het hof acht bewezen dat de man na zijn vertrek 'bedrijfsgeheimen' heeft doorgespeeld aan pers en advocatuur. gpd De berekening is uitgevoerd door Willem Jan Meerding, als gezondheidseconoom verbon den aan het Erasmus Universi tair Medisch Centrum in Rotter dam. Bijna de helft van de een miljard euro gaat op aan directe zorg bij kindermishandeling. „Denk aan het oplappen van de kinderen bij de huisarts of in het ziekenhuis, maar ook aan pleegzorg. Dat kost jaarlijks honderden miljoenen euro's", zegt Baartman. Nog veel meer geld gaat op aan de indirecte schade, die zich vaak pas jaren later openbaart. Slachtoffers van kindermishan deling blijven hun hele leven re latief 'duur': ze belanden eerder in cle criminaliteit, hebben va ker speciaal onderwijs nodig en ze behoeven ook op latere leef tijd nog vaak extra gezondheids zorg. „Vooral de behoefte aan psychische zorg kan op latere leeftijd opeens enorm toene men", zegt Baartman. In landen als de VS, Australië en Canada hebben onderzoe kers eerder al de kosten van kindermishandeling becijferd. „In sommige andere landen valt de schade gemiddeld nog veel hoger uit. Maar wij hebben met opzet gekozen voor een voorzichtige becijfering. Vooral de jeugdhulpverlening, politie, onderwijs en pleegzorg zijn waarschijnlijk nog veel meer geld kwijt aan de gevolgen van kindermishandeling dan wat we tot nu toe hebben kunnen ach terhalen", zegt econoom Meer ding. Baartman erkent dat de bereke ning van de financiële maat schappelijke schade van kinder mishandeling nogal kil over komt. „De eerste keer denk je: moet het nou over die boeg? Maar we leven nu eenmaal in sa menleving die geweldig zakelijk is geworden." Volgens Baart man is het juist daarom goed om een 'prijskaartje' aan het feno meen kindermishandeling te hangen. gpd van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (Milieu) had bijtijds op de hoogte kunnen zijn van de problemen met de EU-normen voor de luchtkwaliteit als hij zijn huiswerk goed had gedaan. Dit stelt PvdA-kamerlid Samsom, milieuwoordvoerder van zijn fractie. „In de milieuba lans 2001 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu stond dat al vermeld. Hij was bo vendien voor zijn komst naar Den Haag gedeputeerde van mi lieubeheer in Brabant, dus hij had het kunnen weten." Van Geel stelde afgelopen zaterdag dat hij bij zijn aantreden geen idee had dat de Europese nor men voor luchtkwaliteit Neder land voor grote problemen zou den plaatsen. In het overdrachts- dossier van het ministerie van Vrom trof hij hierover niets aan, zei hij. Als Van Geel het had ge weten had hij destijds om extra geld gewaagd om de problemen te lijf te gaan. Nederland vol doet nu niet aan de normen voor fijn stof en kan in 2010 niet vol doen aan de Europese eisen voor de hoeveelheid stikstof in de lucht. gpd door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Kindermishande ling kost de Nederlandse samen leving jaarlijks minstens een mil jard euro, zo blijkt uit nieuw on derzoek. Hoogleraar kindermis handeling Herman Baartman vindt het geoorloofd om de slachtoffers te tonen als een for se kostenpost. „Misschien loopt de politiek wat harder nu ze weet welk prijskaartje aan alle ellende hangt." Het is nog een voorzich tige becijfering, die 965 miljoen euro per jaar die de maatschap pij kwijt is aan de gevolgen van kindermishandeling. Jaarlijks worden tussen de 50.000 en 80.000 kinderen in Nederland het slachtoffer van mishande ling. „Maar dat zijn alleen de slachtoffertjes die bekend zijn bij instanties als de kinderbe scherming, jeugdzorg en huisart sen", zegt Baartman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Zeg wat ir kofpie La/Atvakj da/=vct door Edine Wijnands DEN HAAG - De flitsscheiding blijft onveranderd populair. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek vonden in 2004 vijf duizend flitsscheidingen plaats. Een jaar ervoor waren dat er nog 4800. In 2002 gingen vier duizend stellen op deze versnel de wijze uit elkaar. In 2001 dui zend. Flitsscheidingen zijn sinds april 2001 mogelijk. Ge trouwde stellen kunnen bij de ambtenaar voor burgelijke stand hun huwelijk laten omzet ten in een geregistreerd partnér- schap, waarna ze dat bij advo caat of notaris teniet kunnen la ten doen. Een procedure die heel wat minder tijd in beslag neemt dan een reguliere echt scheiding. Daarbij moet immers de rechter een uitspraak. Van alle stellen die via een flits scheiding uit elkaar gaan, kan 65 procent al binnen een maand vaststellen dat het huwelijk defi nitief voorbij is. Na drie maan den is 75 procent officieel ge scheiden. Het CBS stelt verder dat als ge volg van de populariteit van het snelle scheiden, het aantal regu liere echtscheidingen de laatste jaren gestaag daalt. gpd dinsdag 24 mei 2005 3 DEN HAAG - Eenvijfde van de afgedankte televisies in Nederland komt via malafide handelaren illegaal in ont wikkelingslanden terecht. Dat schat de Vrom-inspectie, zo blijkt uit een brief van milieuorganisatie Greenpeace aan staatssecretaris Van Geel (Milieu). De export van afgedankte tv-toestellen, computers, mo biele telefoons en soortgelijke apparatuur naar de Derde Wereld voor verwerking mag niet op grond van internatio nale milieuafspraken. Daarbij betalen consumenten voor de legale verwerking van de apparaten via de verwij deringsbijdrage. Voor televisietoestellen ligt die bijdrage op 8 euro. anp ZEIST - Nederland behoort tot de wereldtop als het gaat om snoepen. Per persoon eten Nederlanders gemiddeld ruim 30 kilogram aan lekkernijen per jaar. In totaal gaat 8,5 procent van de voedings- en genotmiddelen op aan zoetigheid, aldus het Studiecentrum Snacks en Zoetwa ren gisteren. Vooral biscuits, koeken en banket zijn favoriet. Zij vor men bijna driekwart van de totale consumptie in 2004. Het afgelopen jaar werd in totaal 21.400 ton meer genut tigd door cle Nederlanders. Dat had onder meer te maken met een koele zomer en evenementen als het EK-voetbal en de Olympische Spelen. anp GRONINGEN - Ook in Nederland sneuvelen vele records sinds de première van de nieuwe Star Wars-film 'Revenge of the Sith'. Ruim 170.000 bezoekers hebben de film sinds donderdag in de Nederlandse bioscopen gezien, goed voor een opbrengst van 1,3 miljoen euro in het eerste speel- weekeinde. Daarmee kent Star Wars III de beste opening van het jaar in Nederland, aldus een woordvoerster van Fox. Ook in de rest van de wereld breekt de jongste Star Wars alle re cords. anp AMSTERDAM - Minder dan een op de drie Nederlanders kan meer dan drie wachtwoorden onthouden, bleek uit een onderzoek van Microsoft onder honderdduizend be zoekers van de website MSN Hotmail. Dit betekent dat als een hacker één wachtwoord van een nietsvermoeden de pc-gebruiker op een onschuldig ogende site heeft ge kraakt, hij waarschijnlijk al diens wachtwoorden kent en dus ook namens hem digitaal kan bankieren. gpd ZEVENBERGSCHENHOEK - De douane heeft in het weekeinde op de Al6 tien illegalen aangetroffen in een be stelbus. Zij lagen in de laadruimte op en gedeeltelijk on der een hoeveelheid kleding. Het gaat waarschijnlijk om mensen uit India of Pakistan, liet een politiewoordvoerder gisteren weten. Allen zijn in vreemdelingenbewaring gesteld. De Belgische chauffeur van de bestelwagen is aangehouden. De douane dwong de Belgische bestelbus te stoppen, om dat die vrijwel door zijn vering zakte. anp door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Hogescholen heb ben ten onrechte zo'n honderd miljoen euro aan vergoedingen van de overheid opgestreken. Dat is ruim veertig miljoen meer dan tot nu toe bekend, luidt de conclusie van het twee de onderzoeksrapport naar de hbo-fraude. De commissie, onder leiding van oud-kamerlid Schutte, conclu- deerdevorig jaar al dat 145 van de 152 hogescholen, universitei ten en mbo's in totaal 58 mil joen euro te veel hadden ontvan gen. De scholen kregen geld voor studenten die ingeschreven stonden voor een voltijdsoplei ding, maar in werkelijkheid al leen een cursus volgden, stage liepen of in het buitenland stu deerden. Het nieuwe rapport gaat over ze ven grote scholen die in het eer ste rapport niet konden worden meegenomen, omdat ze weiger den hun medewerking aan de commissie te verlenen. Inmid dels heeft het kabinet deze scho len daartoe gedwongen en is het beeld van de hbo-fraude com pleet. De Hogeschool van Am sterdam is de grootste sjoeme laar. Zij moet volgens Schutte zo'n 25 miljoen euro terugbeta len. De Avans Hogeschool (met vestigingen in Breda, Den Bosch en Tilburg) heeft 20 miljoen te veel gekregen. Vorig jaar was al duidelijk dat de Hogeschool Zee land bijna 12 miljoen moet te rugbetalen. De HZ is daarover nog in onderhandeling met het ministerie van OC&W. Volgens Schutte is er geen spra ke van wijdverbreide misstan den. Drie grote hogescholen zijn verantwoordelijk voor meer dan de helft van het ten onrechte uit gekeerde geld. Schutte: „Bij een op de drie scholen is niets mis. Bij de helft is er sprake van een bedrag van minder dan een mil joen." Sommige hogescholen willen niet terugbetalen omdat dé regels onduidelijk waren. Dat was soms inderdaad zo, al dus Schutte. „Maar een school die onduidelijke regels zomaar in het eigen voordeel interpre teert, neemt een risico." gpd pagina 13 gedeputeerde bezorgd (Advertentie) GROLAND ✓r-v KINDERACTIVITEIT x-p. SULTAN HAGALID werkbank V_[_y Pockelbinnenverings- Onbehandeld massief berken/rvs, 120x53 cm. «mof io uur voor L vanaf 139.- lERTHEATER ,-p. POLARVIDE plaid /T\ x-p^ De hele voorstelling Lj In diverse kleuren. f 7 f 7 Woonsdag I 4 jqa -Vj-X 130x170 cm. ViV zijn er speciale Voor olie aanbiedingen geldl. alleen geldig op 25 mei '05 OP OP en max. 3 p.p. 0900-235 45 32 |0 10/min.) woonsdag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3