Duits was best goed te doen PZC (ommers zoekt enmerken in loofd notabelen - an Dijke toont de kracht van de zandkorrel i 15 S <CH -HAAMSTEDE - Het staat Ma- van Dijke nog helder voor de "hoe zijn moeder de stoep schoon- p na een nacht waarin het flink 'gewaaid uit het westen of zuid-wes- Hlij was nog maar een klein jochie, Dtoen al fascineerde het hem dat het zand van de omringende sen over enkele honderden meters gelucht op de stoep van hun huis gflfgd. De fascinatie bleef en als JDd kunstenaar dienen zand en ^oor hem nog steeds als metafoor Verschillende denkwijzen in zijn 'Den voor zijn kunstzinnige uitdruk- Swonnen. jêêé Grondwet X Grondwet XI Grondwet XII Grondwet XIII Grondwet XIV Heertje Toerisme dinsdag 24 mei 2005 William xTatuui'/scheikunde viel mee, zegt William Boone met enige opluchting. De vmbo-leer- ing uit Rilland verwacht dat hij zeker een vol doende heeft gescoord voor dat vak. „Tussen de tg en een acht", aldus de scholier van het Cal- gisterochtend in alle vroegte is hij opgestaan cm voor de laatste keer nog eens alle molecuul- tonnules in zijn hoofd te stampen. Dat heeft re- Staat opgeleverd. j[e! voldoening kijkt hij terug op de geleverde prestatie. Met een klein lachje vertelt hij dat de iatamens moeilijker waren. Hij bekent dat er ookzeer pittige vragen werden gesteld over bij- jüorbeeld de reactievergelijking van verschillen- kstoffen. Gisteravond was hij weer achter de keken te vinden want vandaag moet hij vol aan Aardrijkskunde en Nederlands. „Een i& dei deq aski ;'-3 Maarten .eexamenstart voor Maarten Seghers uit 'Heikant mag er wezen. Eerst Duits en daar- 2economie. Het eerste deel van zijn examen- cagviel volgens de havo-leerling van het Rey- r/ertcollege in Hulst erg mee. .Waszeer goed te doen", zegt hij zonder enige Krughoudendheid. Economie, het middagonder- I i óeel,del echter zwaar tegen. Vooral omdat er htl jowat alleen maar rekenwerk geleverd moest ïorden. Economisch inzicht, toch de speciali st van Maarten, werd nauwelijks gevraagd. Daar baalt hij van. „Voorgaande jaren was het precies andersom. Weinig berekenen en veel in- r<ht." Hij had zich dan ook ingesteld op een ander examen, fef Üsarten was 's avonds al weer aan het studeren. ia«u Jvenmijn geschiedenis nog eens doornemen." Tanochtend om 9.00 uur mag hij aanschuiven ,-oordat vak. door Emile Calon Mirjam de Kok en José Uitter- hoeve weten het zeker. Duits was best goed te doen. De twee ha vo-leerlingen van het Buys Ballot College in Goes kwamen gisteren zelfverzekerd uit het eindexamenlo kaal tevoorschijn. „Niet moeilijk hoor", luidt het oordeel van de bei de scholieren uit Wemeldinge en Kloetinge. Ook de docente Duits Carin Gabriels deelt die mening. Ze vindt het zelfs enigszins jammer dat de sa menstellers niet een paar pittigere teksten hebben toegevoegd. Deze keer werden de leerlingen niet ge confronteerd met economische en politieke onderwerpen. Toch een beetje een gemiste kans, vindt ze. De drie zijn van oordeel dat het cen traal schriftelijk eindexamen te zwaar meetelt in het eindcijfer voor het vak Duits. Andere onderdelen, zoals een brief schrijven en spreek vaardigheid, worden volgens hen toch wat ondergewaardeerd. Ze vin den dat daar, in deze tijd van com municatie, verandering in moet ko men. Voor zo'n 194.000 scholieren begon gisteren het centraal schriftelijk eindexamen. Voor velen toch de spannendste periode van hun mid- delbareschoolloopbaan. Het gaat om 114.000 vmbo'ers, 47.000 havis ten en 33.000 leerlingen die hopen het vwo-diploma te halen. Vmbo-leerlingen Adrienne, Sanne en Sheriva (vlnr) van het Goese St. Willibrordcollege leggen een kwartier voor het examen beeldende vakken een kaartje. foto Mechteld Jansen Anna Computer International b.v. in Vlissingen vormde gistermiddag een harde dobber voor Anna Dieleman. De Middelburgse vwo-leerling van de stedelijke eda Réalennia-scholengemeenschap kreeg bij jk)a scheikunde een vraag voorgelegd over kringloop- m Maat dat bij het bedrijf gewonnen wordt uit kippenmest. „Rottig te analyseren", luidt haar iclusie. :rks Over het algemeen is ze niet ontevreden over het )Ik| scheikunde-examen. ,,TIet ging eigenlijk wel wed goed", zegt ze na enig nadenken. De tijdnood leb speelde haar wel wat parten bij het afronden van de laatste opdrachten, n n Eenmaal thuis besloot ze de boeken even de boe ken te laten en eerst wat te gaan rennen om zo ara iegeestelijke accu weer wat op te laden. Na het ori: e;enoefende ze een oude examentekst Neder- skilg iands omdat dat vanmiddag op haar examenpro- beg gramma staat. Voor het eerst mochten alle examen kandidaten, naast het traditionele schrijfgerei, ook een tekstverwer kingsprogramma op de computer gebruiken. Een test daarmee had de afgelopen jaren een gunstig resul taat: zowel kandidaten-als docen ten waren er tevreden over. Volgens het Cito, dat de examens samen stelt, zal het gebruik van de compu ter bij examens de komende jaren alleen maar toenemen. Mirjam en José maakten gisteren ook dankbaar gebruik van de com puter. Speciaal voor hen was het woordenboek Duits-Nederlands en Nederlands-Duits op de pc gezet zo dat ze moeilijke woorden en bij twij fel snel wat konden opzoeken. Ze ker José toonde zich zeer blij met deze moderne hulpbron. „Gaat veel sneller dan opzoeken in een klas siek woordenboek", aldus de zeven tienjarige scholiere uit Kloetinge De beide havisten moesten gisteren vanaf 9.00 tot 11.30 uur elf langere en korte teksten lezen, vooral ach tergrondartikelen uit de Süd- deutsche Zeitung. Het waren leuke teksten, aldus de beide eindexamen kandidaten. Zeker over de eerste, - over de gevaren die een kind onder weg kan ondervinden, zijn ze zeer goed te spreken. „Helder en duide lijk", aldus de zestienjarige scholie re uit Wemeldinge. En de hoeveelheid? „Het was goed te doen", luidt wederom het eensge zinde antwoord. Mirjam vertelt dat ze aanvankelijk geen besef van de tijd had, zo geconcentreerd was ze aan het werk. Haar vriendin heeft dezelfde ervaring. Na een uur wer den aan de eerste teksten, besefte ze dat ze in een iets hoger tempo verder moest gaan. Dat lukte pro bleemloos, lacht ze. Ze was dan ook tijdig klaar met het beantwoorden van de 44, voornamelijk meerkeuze vragen. Carin Gabriëls vindt het wel jam mer dat er geen tekst tussen zat die echt gericht was op de jeugd. Dus niets over bijvoorbeeld msn'en of het al dan niet illegaal downloaden van muziek. Echt zenuwachtig waren de beide meiden niet. Dat werden ze bijna wel van alle steunbetuigingen en aanmoedigingen, zegt Mirjam. Voor al zondagavond, toen ze het ene na het andere sms'je kreeg, realiseerde ze zich dat er echt iets bijzonders aan de hand was. Tot dat moment zag ze het examen meer als een spe ciaal soort tentamenweek. De beide havisten verwachten dat ze over een aantal weken hun diplo ma halen. Als dat zo is reizen ze al lebei na de zomervakantie af naar Breda voor een studie social work aan de Avans Hogeschool. Deze nieuwe studie is een combinatie van voorheen culturele en maat schappelijke vorming, maatschap pelijk werk en dienstverlening en sociaal pedagogische hulpverle ning. Na deze opleiding willen ze ande ren begeleiden en ondersteunen, zo vertellen ze. Mirjam denkt dat ze de richting van de opvoedkunde gaat, haar vriendin iets in het cultu- reel-maatschappelijk werk. Zover is het echter nog lang niet. Eerst moeten ze nog dik anderhalve week examen doen. kunst 'Jannes Goedbloed ERE - Een interessant ge- dacht Marie-Louise Kom- 1 toen zij burgemeester i de Bruin van Veere eens lopen. De kunstenares |Sjj tit haar portretteren in klei a De Bruin volgden de ande- Ztemvse burgemeesters, en Hnissaris van de koningin 1 van Gelder. Hun portret- normen een nieuwe exposi- ioStadhuismuseum De Vier- i in Veere. Jat»5- „Ik zag haar lopen en Tjflat ze een heel interessant it had. Later vertelde ie- me dat ze de burgemees- pan Veere is. Toen heb ik benaderd met de vraag of aar mocht uitbeelden. Om- ra i -ft zowel mij als haar zeer beviel, heeft zij mij in con- gebracht met de andere bur- - gemeesters." De kunstenares is redelijk tevreden met het resul taat. „Het was voor mij vooral ook een hele leuke ervaring. Ik heb geprobeerd om telkens iets kenmerkends weer te geven van degene die ik heb uitgebeeld. Ik keek naar de persoon en liet mijn handen reageren, tot het voor mijn gevoel af was." Kommers doet geen moeite om haar bedoelingen met de exposi tie te verbergen. „Ik wil laten weten wie ik ben en wat ik kan. Het is de bedoeling dat ik aan de hand van dit project een paar opdrachten krijg. Ook een kun stenaar heeft een inkomen no dig." De blauwgroene kleur van de beelden heeft als doel een frisse uitstraling te geven aan de por tretten. „Het is een heel klassie ke ruimte en mijn uitvoering heeft ook een klassieke uitstra ling door de realistische stijl. Het begon allemaal met het portret van burgemeester A.C. de Bruijn van Veere, rechts. De beelden staan op een rij, net van de muur af. „In het begin wilde ik de beelden op sokkels verder in de ruimte plaatsen, maar dat kon niet vanwege het meubilair dat er staat en niet weg mag. Het geeft een statige uitstraling aan de beelden, die wel bij het onderwerp past." Na deze reeks realistische wer ken, is Kommers toe aan iets an ders. „Ik wil weer even af van het figuratieve. Even puur van uit mijn eigen hoofd werken. Be grijp me niet verkeerd hoor, ik vond dit ontzettend leuk om te doen en als er een opdracht bin nenkomt, doe ik het met plezier, foto Ruben Oreel maar ik hou gewoon van afwis seling." De Vierschaar is open van maan dag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. De expositie is te zien tot en met 27 augustus. Mi Pankow van Dijke sluit cle reeks 'Inti- w van vier thema-exposities in ewaerschole in Burgh-Haamstede !s#> een tentoonstelling waarin de w van de zandkorrel centraal nr.0 De bezoekers worden op vele ma- uitgedaagd de intimiteit van het Je ervaren. Dat kan door te zien, en te luisteren. Deze tentoon- SÉIeÉ is samengesteld door 'lke's echtgenote Teja van Hof- ten. Het werk van haar man past hele maal binnen de thematiek. Van Dijke concentreert zich al jaren op een be paalde plek in de Meeuwenkolonie in de Schouwse duinen. Op tal van manie ren geeft hij uiting aan de natuurlijke processen die daar door invloed van de elementen plaatsvinden in het land schap. Vaak zoomt hij in op kleine details, als waren het 'intimiteiten'. Op boeiende wijze verbeeldt hij bijvoorbeeld de in vloed van de zwaartekracht op een zandkorrel. In De Bewaerschole doet hij dat met drie opstellingen van vallend zand. Uit verticale, grijze kokers stromen snel of traag de korrels, waarbij vormen en ge luiden ontstaan. De opstelling met een diagonale richel veroorzaakt 'duintjes' die na verloop van tijd omkiepen. „In de Sahara gebeurt dat in het groot en dat omvallen maakt een geluid dat ver gelijkbaar is met walvissen die in het water springen", vertelt Van Dijke. Voelen Een werktafel met plastic bakjes en zand biedt de bezoeker de gelegenheid zelf het zand te voelen en te vormen. Dansende vingers in het zand zijn ook op film vastgelegd, evenals een collage van papieruitsneden. Van Dijke geeft daar de titel 'Drifting Dunes' aan. De filmbeelden geven op opmerkelijke wijze een indruk van detailprocessen met grote gevolgen, zoals de vorming van duinen en valleien door weer en wind. Trechtertjes Met 'Plagiaat Landschap' maakt Van Dijke door middel van trechtertjes van papier en met zand een kopie op mini-formaat van een duinlandschap met verschillende hoogten. Duintoppen vanuit de lucht gefotografeerd krijgen een gestileerde weergave met cirkels en een surrealistisch beeld leveren de 'zandwolken' van Van Dijke op. Extra aandacht verdient zijn 'zandjuweel' in het achterste gedeelte van de expositie. In een vitrine daar schittert door een knappe constructie van glas, zand en licht bijna letterlijk een diamant. Verder zijn er kunstenaarsboeken van de exposant en publicaties voor de meer wetenschappelijk geïnteresseerde bezoeker. De expositie van Marinus van Dijke is tot en met zondag 26 juni te zien in de Bewaerschole van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur en tijdens de Kunstschouw vanaf 18 juni ook op zondag en maandag. De publicatie 'Intimiteiten' over de ge hele expositiereeks wordt zaterdag 11 juni om 15.00 uur gepresenteerd in de Hervormde Kerk in Haamstede. Papieruitsnede en zand, werk van Marinus Dijke in het vierde deel van de reeks Intimiteiten, te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Of ik moet gaan stemmen? Abso luut; alleen zo kan ik ertoe bij dragen dat de opkomst meer dan 30 procent bedraagt, want dan pas zou de Tweede Kamer de uitslag respecteren. Ik erger mij aan de 'ja-promotie' van 3,5 miljoen euro, terwijl ik allerlei medicijnen zelf moet gaan beta len. 'Europa' is klein begonnen met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Doel was en is versnelde verhoging van de levensstandaard en dat is aardig gelukt. Maar Zalm leverde ons heimelijk een 'paarse streek' en zette onze gulden te goedkoop in. Brinkhorst: „we verliezen economisch bij een nee-stem". Onzin; bestaande verdragen blij ven hun geldigheid behouden. Nu een aspect dat door politici zorgvuldig wordt vermeden: fraude. In Nederland hebben we net de bouwfraude achter de rug. Met een schikking van min der dan vijftig procent van de werkelijke fraude komen de he ren met de schrik vrij. Zal het in Europa anders gaan? Zo onno zel ben ik niet. De jaarrekening van de Europese Unie wordt al voor het tiende jaar afgekeurd. Een gewone burger zou de gena deklap krijgen. De Algemene Re kenkamer in Nederland kon in de Europese Grondwet nauwe lijks enige garantie vinden voor doorzichtigheid in financiën en openbaar bestuur. Kortom, er is geen waarborg dat er niet ge woon wordt doorgefraudeerd. En dat vind ik onaanvaardbaar. Dus ga ik nee stemmen: weg met Frauropa. Cees Freeke Rivierenpark 54 Terneuzen De kranten puilen uit over de eu ro, ons land, de inflatie, de af braak van onze zekerheid. Het valt allemaal wel mee volgens Balkenende: stem ja tegen Euro pa en alles komt goed, ooit. Als gewoon gezin met twee kinde ren met een normaal inkomen is het echter schipperen met je loon. De gulden is euro gewor den, maar de lonen hebben die sprong niet gemaakt, leve Euro pa en zijn aankomende grond wet. Alles is veranderd, het le ven is duurder dan voorheen, de zekerheden zoals WAO en ziek tekosten zijn op de schop geno men. Hoe is het uit te leggen dat wij als Nederland onze zekerhe den verkopen omdat andere Eu ropese landen dit niet hebben. Een koppeling met de andere landen betekent flink inleveren in onze welverdiende zekerhe den, ons voorheen hoge niveau waarvoor onze ouders gewerkt hebben gooien wij weg voor een 'hoger belang'. Nederland is klein en zal ondergesneeuwd worden, weggevaagd in het gro te en onzekere Europa. Ik ben Nederlander en geen Europe aan. Zo heb ik mij nooit gevoeld en zal ik mij nooit gaan voelen. Straks, als wij op negentigjarige leeftijd stoppen met werken, zul len wij wellicht zeggen: hadden wij maar geen ja gezegd tegen Europa met zijn grondwet, dan hadden wij de aow nog gehad en hadden wij kunnen stoppen met 65 of 67 jaar. Daarom 'nee' te gen de Europese Grondwet en zijn rare plannen. Rob Dreesens Meanderhof 29 Middelburg De ChristenUnie adviseert te gen de Europese Grondwet te stemmen. De partij is onder meer tegen omdat God niet wordt genoemd. Maar denkt de ChristenUnie nu echt dat de Al machtige een dergelijk symbool nodig heeft? In de geschiedenis hebben heersers veelvuldig Gods zegen gewaagd over hun duivels beleid. Denk aan de Kruistochten of aan de Duitse soldaten met 'Gott mit uns' op hun koppelriem. Een verenigd Europa heeft vrede gebracht. Zou deze realiteit God niet meer welgevallig zijn dan kreten en symbolen? Ik stem voor. H. Kuiper Houtkaai 17, Middelburg Mijns inziens verdient Europa zelfstandige landen met een ei gen identiteit en goede onderlin ge verhoudingen, geen landen zonder grenzen, een waardevol le euro, een vetorecht voor al haar landen, een integer parle ment, een verwijzing naar haar wortels m een eventuele grond wet, geen Berlijn-Parijs-as, uit breiding met uitsluitend Europe se landen en minder euro's af dracht te ontvangen van Neder land als naar verhouding groot ste netto-betaler. Verdient Euro pa ja? J.A. van der Zwan Noordeinde 18, Koudelcerke Uit onderzoek blijkt, dat 26 pro cent van de nee-stemmers zijn geringe waardering voor het ka binet Balkenende laat meetellen (PZC 19 mei). Ook de invoering van de euro en de eventuele toe lating van Turkije spreken een hartig woordje mee. Dat de be volking de regering wantrouwt, mag geen verwondering wekken als je bedenkt hoe de euro door de strot is geduwd. Oud-direc teur A. Szasz van de Nederland se Bank zei al in 2000 in de PZC: „De euro is het gevolg van politieke koehandel. De verha len over de economische voorde len zijn er later bijgehaald om de muntunie geloofwaardig te maken." Minister Zalm beweert dat de loonmatiging van de afge lopen jaren goed was, maar in ons omringende landen daalden de loonkosten meer, waardoor onze concurrentiepositie is ver slechterd. Volgens de regering hoeven we niet bang te zijn dat arbeiders uit andere EU-landen hier komen werken, want daar zullen de lonen verhoogd wor den. Wie gelooft deze onzin? Het sociaal beleid wordt toch door Brussel bepaald. De Europese Grondwet zal de lidstaten ver plichten hun militaire uitgaven te verhogen. Jaarlijks vijftig mil jard euro extra op de honderd vijftig nu. Een regering die zijn bevolking niet serieus neemt, mag en kan geen vertrouwen ge nieten. De Europese Grondwet zal slechts leiden tot het 'recht' van de sterkste. Jan Gisolf Stationsstraat 5, Oudelande In het Economiekatern van de PZC van 19 mei geeft hoogle raar economie Arnold Heertje als een van de redenen dat veel Nederlanders tegen de euro zijn aan, dat velen van ons de euro hebben uitgegeven alsof het een gulden was en daardoor in de pi-oblemen komen. Daarin heeft hij mijns inziens gedeeltelijk ge lijk. Aan de andere kant hebben veel ondernemers de marges op geschroefd en zijn nu ook veel artikelen in de voorheen goedko pe winkels veel duurder gewor den. Denken ondernemers nu echt dat de consument dit niet opmerkt? Het komt erop neer dat de consument minder geld te besteden heeft. Dit effect is goed merkbaar en zal blijven be staan zolang er in de keten van producent naar consument on dernemers misbruik maken van de situatie. Het is te hopen dat juist deze ondernemingen hun omzet zodanig zien teruglopen dat ze in de problemen dreigen te komen; misschien worden ze door aandeelhouders, werkne mers en vakbonden op hun zelf- vernietigingsdrang gewezen. Zou het spreekwoord „eerlijk heid duurt het langst" nog een belletje doen rinkelen? Het is niet de schuld van de euro dat het slechter gaat met Neder land; de munt is en blijft in mijn ogen een noodzakelijk bindmid del tussen verschillende landen en culturen. J.A. Rentmeester Hoofdstraat 56 Ovezande 'Toeristisch Zeeland schiet te kort' stond 19 mei boven een ver slag van een symposium in de PZC. Dat de titel van dit artikel maar al te waar is bewijst de vol gende ervaring. Na een aangena me strandwandeling met vrien den uit de Randstad (zij hadden een vakantiehuisje gehuurd voor 1400 euro per week) beslo ten wij een glaasje te drinken bij strandpaviljoen De Banjaard te Kamperland. Gezeten op acht jaar oude, vuil uitgeslagen plas tic stoeltjes aan een smoezelige, niet afgeruimde tafel, haalden we vervolgens zelf ons Emelisse- biertje af aan een doorgeefluik in een houten wand a raison van 2.40 euro per glas. Naar een an der doorgeefluik voor het bestel len en later afhalen van een (heerlijke) kroket. Beide keren gelukkig geen lange rij wachten den. We raakten in gesprek mei een andere randstedelijke fami lie, die zich beklaagde over het onvriendelijk optreden van hun gastheer. Ze vertelden ons dat de verhuur van strandhuisjes strikt persoonlijk is, hetgeen be tekent dal hun kinderen er vo rig seizoen geen gebruik moch ten maken. Na nog wat gepraat blijkt dat de familie ondanks de klachten nog steeds naar Zee land komt, louter vanwege het reeds jarenlange bezit van een tweede verblijf. Zo wordt de keus voor een Turks strand wel heel erg gemakkelijk gemaakt en wordt het houden van sympo sia over toerisme in Zeeland vol strekt overbodig. G.W. Koster Merellaan 9, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15