Deltaplan kenniseconomie nodig pzc Sterke arm op wiebelende schepen Dow viert 40 jaar vestiging Terneuzen met bevolking Bos: nee tegen Europese grondwet heeft geen zin 13 Klaverblad: louter patiënt wordt dupe van staking ideputeerde bezorgd over heikele positie Hogeschool Zeeland an vergreep ch twaalf jaar an stiefdochter Onderhoud monumentenpand Zeeland-promotie in Maastricht Extra sirene Wemeldinge geplaatst Dader huiselijk geweld bestraft ■rianriia Sondervan Q£S - Patiëntenplatform Het bverblad is het eens met de uiJr(seu over de Zorgverzeke- uswet en de nieuwe bekosti- 5j van huisartspraktijken. j3r van een staking wordt Iou- jde patiënt de dupe, stelt de emvse koepel voor patiënten [consumenten. Klaverblad kon gisteren niet zeggen of veel mensen dinsdag 24 mei 2005 verontrust zijn over de driedaag se staking, die morgen begint. De huisartsen wijzen hun patiën ten in een brief met uitleg over de acties op Het Klaverblad en het meld- en informatiepunt Zorginfo van het platform, als vraag- en klaagadres. Terecht, maar zonder voorgaand overleg met het Klaverblad, meldt con sulent Y. van Renswoude. Daar door kunnen de vrijwilligers van Zorginfo mogelijk meer tele foontjes krijgen dan ze aankun nen, waarschuwt zij. Zorgen Het Klaverblad steunt de Zeeuwse afvaardiging naar Den Haag voor de zorgmanifestatie tegen de nieuwe Zorgverzeke- ringswet. Van Renswoude: „Daarover hebben de afgelopen tijd veel mensen hun zorgen aan ons gemeld. We willen kijken of we daar actie op ondernemen." De mensen bekritiseren niet spe cifieke veranderingen door de wet, maar vrezen de gevolgen van marktwerking in de zorg, zegt Van Renswoude. Vanuit het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform rei zen vandaag enkele leden af naar Den Haag. Niet met de bus die de coördinator van de huis artsenacties in de Bevelanden, R. Posthumus, had besteld. Die is afbesteld, bekent Posthumus. Volgens hem willen te veel men sen op eigen gelegenheid naar de manifestatie tegen marktwer king in de zorg. Hij schat de deelname aan de protestactie te gen de Zorgverzekeringswet op circa veertig huisartsen. Hoe veel mensen vanuit andere zorg instellingen, ziekenhuizen, thuis zorg of zorgcentra naar Den Haag gaan, is niet duidelijk. „De organisatie van de Zeeuwse deelname kwam voor andere zor gaanbieders wellicht te kort te voren om erop in te spelen," meent de Goese arts. De zorgmanifestatie in Den Haag duurt van 12.00 tot 14.00 uur. rMartiin de Koning IDDELBURG - Onderwijsin- tllingen, bedrijfsleven en over- id in Zeeland moeten inten- t\ samenwerken om zo de itinvse kenniseconomie op een ter peil te brengen. „Alleen jikan een nieuwe opbloei van J Zeeuwse economie tot stand den gebracht." jtstelde gedeputeerde G. van jukelom in een toespraak tij- es de ledenvergadering van Zeeuwse departement van Xederlandsche Maatschappij Nijverheid en Handel IINH). a Heukelom, die de zieke aissaris van de koningin W. Gelder verving, sprak van 'komst van 'een nieuw, men- iil deltaplan'. „Het deltaplan i de vorige eeuw haalde Zee- Li uil een isolement en leidde (een opbloei van de Zeeuwse onomie. Het nieuwe deltaplan likvoor ogen heb, behelst het «effen van het iclee dat alleen menwerking kan leiden tot nieuwe opbloei van de ïóvvse economie." iel alleen moeten overheid, be kleven en onderwijsinstellin- isamen investeren in projec- Lookrichting de nationale en ïiopese machthebbers moeten |een blok vormen, vindt Van Mom. „Alleen dan zal er in l en Brussel naar ons uisterd worden." increte plannen over Zeeuwse jjecten waarin gezamenlijk nvesteerd moet worden, had Heukelom nog niet. „Maar JanJaap Broekhuijsen je kunt daarbij denken aan za ken als infrastructuur, onder wijsvernieuwing en studenten voorzieningen." De gedeputeer de wees in dit verband op het be lang van de komst van de Roose velt Academy in Middelburg. „Samen met de Hogeschool Zee land vormt dat instituut de be langrijkste schakel in de Zeeuw se wereld van kennis en innova tie". Hogeschool Van Heukelom gaf dan ook aan zich zorgen te maken over de heikele positie waarin de Hoge school Zeeland zich momenteel bevindt. Het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap is van mening is dat de hoge school verkeerd gebruikt geld moet terugbetalen en dreigt met een miljoenenclaim. Hierdoor zou de zelfstandigheid en mo gelijk zelfs het voortbestaan van de school in gevaar kunnen komen. „En dat zou een ramp zijn voor de toekomst van Zee land," waarschuwde de gedepu teerde. De NMNH gaf aan de zorgen over een eventueel verdwijnen de hogeschool in Zeeland te de len. Voorzitter A. Maljaars zei dat in zijn jaarrede. Hij vertelde verder dat de maatschappij ij vert voor de komst van de Wes- terschelde Container Terminal. Ook een tunnel bij Sluiskil (on der het Kanaal van Gent naar Terneuzen) en het openblijven van de kerncentrale in Borsele staan hoog op het verlanglijstje van de NMNH. KHAAG- Het begon in 1992 en vakantiehuisje in Burgh- nstede.De 56-jarige Delfte die gisteren bij de Haagse tbtbank terechtstond, vertel- dat hij zijn toen twaalfjarige iefdochtertje aanvankelijk al maar 'seksuele voorlich- had willen geven; „Zodat liter als ze een vriendje zou s?en,niet zou schrikken." 'afgezien van de de omstan- i'iad dat die 'voorlichting' te ver ging (de man ver- Rpzich in het vakantiehuisje endenlang intens aan haar), inde de 'lessen' ook wel erg een jaar of twaalf volgens 'slachtoffer dat bij haar moe- i en de verdachte in Delft tffide. „Ook in het begin deed souwens alles in het geniep, rt u zich voorstellen dat wij - °ok aan andere motieven der uw daden denken?", ei rechtbankpresident mr. F. «dekker gisteren aan de ver- ite. de Delftenaar trok het boe- fceed slechts gedeeltelijk aan. stuurlijk ben ik fout ge est snikte hij. maar hij volhouden; „Het kwam twee kanten." Psychische jortage maakte melding van kehtes 'bagatelliserende' ,Hij toont eigenlijk spijt of schaamte", noteer- psycholoog. Volgens het itoffer had haar stiefvader en drukte hij zijn zin door, ook als zij aangaf ;te willen. ad de verdachte-zo- l!n de slaapkamers als in de •Earner van hun Delftse wo lf gemeenschap met haar. innate zij ouder werd, be- "azesteeds meer op haar moe- te lijken toen die jong was. i ,®"erd gaandeweg gele op die ja Ik vond bij haar wat ik de *le tijd bij mijn vrouw te- ikwam", aldus de verdach- De ME oefent het verrichten van een arrestatie aan boord van de Multratug 6. foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - De Mobiele Eenheid (ME) oefent niet alleen op het land. Want de manschappen rukken ook re gelmatig uit om boten of andere objec ten op en langs het water te ontzetten. Zoals bij acties van schippers. Zo staat bij menig Terneuzenaar de blokkade van het Kanaal Gent-Terneuzen in 1981 nog diep in het geheugen gegrift. Gisteren oefende een peloton met zo'n 45 ME'ers van de politiekorpsen uit Zee land en Zuid-Holland-Zuid in de voor malige veerhaven in Terneuzen op aller lei onverwachte situaties. „De omstandigheden op het water zijn heel anders", vertelt docent Joost Oran je van de politieacademie. „Lopen over gangboorden, wiebelende boten of overstappen van boot op boot vragen een heel andere aanpak. De geva ren zijn veel groter dan aan de wal. Extra training is dus nodig. Want als je bijvoorbeeld van een kade of een sluis muur valt, val je meestal heel diep." In het ochtendzonnetje hebben de agen ten het warm in hun gepantserde uitrus ting. Oranje: „Toch is de bepantsering vrij licht, want we zijn niet voor niks de Mo biele Eenheid. We moeten dus niet te veel in onze bewegingsvrijheid worden beperkt om slagvaardig te kunnen op treden." 's Ochtends onderwerpen de ME'ers zich aan diverse oefeningen. Ook het op elkaar inslaan hoort daarbij. Op de pon ton van de voormalige veerhaven gaan twee groepen elkaar om beurten te lijf. Echt harde klappen vallen er niet en ge lukkig biedt het wapenschild bescher ming. De agenten - en ook vier agentes - wer ken het programma gedisciplineerd af. Praten met buitenstaanders is er niet bij. Na de middag wordt het geleerde in de praktijk gebracht. Twee sleepboten, de Multratug 6 en 15 van Multraship moe ten worden ontruimd. De actievoerders zijn figuranten van de politie. En die vervullen hun rol met verve. Waar schijnlijk hebben zij nog nooit zo hard - en straffeloos - op hun collega's geschol den als gisteren. Voltreffer Ook lopen op de steiger van de sleepbo ten 'sympathisanten' van de bezetters. Ze bekogelen de gehelmde ME'ers met aardappelen, een vervanging voor ste nen. Het pootgoed mist meestal zijn doel, maar er valt ook regelmatig een voltreffer. Zo snel als de actie begon, was hij ook weer klaar. Binnen enkele minuten is een ovennacht aan ME'ers aan boord van beide schepen. Daarna nemen zij strategische posities in, onder meer om te voorkomen dat meer actievoerders aan boord komen of weten te ont snappen. De bezetters worden vervol gens ingerekend. Geboeid en wel belan den ze in het ME-busje dat was voorge reden. Vandaag wordt de oefening afgerond. Deze ochtend ontruimen de ME'ers in samenwerking met het Korps Landelij ke Politiediensten een sluis in Terneu zen. Waarschijnlijk gaat het om de mid- densluis die in het oefenscenario is be zet door actievoerders. De sluis is hierdoor tijdelijk gestremd voor het scheepvaartverkeer. Om streeks half één 's middags moet alles achter de rug zijn. -"«axciö kwam het giste nd want de rechtbank psychiatrische rappor- te summier. 'rechtbank wil weten of er behandelplan kan worden ffeld. Daartoe zullen er opnieuw zieledeskundigen 3de zaak buigen. openbare behandeling van i strafzaak zal daarom pas maanden worden ptgezet. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het is vandaag, dinsdag 24 mei, precies veertig jaar geleden dat prins Bernhard het bedrijf Dow Chemical offici eel opende. Het Terneuzense che mieconcern besteedt daar van daag niet echt speciale aan dacht aan, maar nodigt zater dag 3 september de hele Zeeuws-Vlaamse bevolking uit een feestje mee te vieren. Het jubileum vier decennia na de officiële opening wordt voor al gevierd in het centrum van Terneuzen. Dow nodigt mensen ook uit om een kijkje te nemen op de site. Bussen rijden regel matig heen en weer tussen het Terneuzense Stadhuisplein en het fabrieksterrein. Een rondrit over diverse fabrieksterreinen moet veel inwoners van de regio die Dow alleen van horen zeg gen kennen meer inzicht geven in het reilen en zeilen van het be drijf. Dow wil alle inwoners van de streek de gelegenheid geven om het jubileum mee te vieren. De ochtend is speciaal bedoeld voor de kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Zij kunnen aan diverse sporten en spelletjes deelnemen in het centrum, 's Middags Prins Bernhard was in 1997 bij de viering van 35 jaar Dow Chemical Terneuzen. geven de bedrijfsbrandweer van Dow en de gemeentelijke brand weer demonstraties en vinden diverse optredens op de Markt en het Stadhuisplein plaats. In informatiestands kunnen be langstellenden van alles te we ten komen over de werkwijze en de producten van Dow. Het feest wordt 's avonds voortgezet met enkele muzikale optredens op de Markt. Tegen midder nacht sluit een groot(s) vuur werk vanaf de zeedijk het feest af. Dow vierde in 1997 al het 35-ja- rig bestaan op grootscheepse wijze. Woordvoerder Frank Ne ve kan zich dan ook voorstellen dat veel mensen verbaasd zullen zijn dat acht jaar later pas het robijnen jubileum wordt ge vierd. „De datum die destijds is gekozen, greep terug naar de aankoop van de eerste grond voor de Dowfabrieken. In 1997 vierde Dow wereldwijd boven dien dat het concern een eeuw bestond. Het was mooi om daar met een eigen feest bij aan te sluiten." Feestje Neve geeft direct toe dat Dow drie jaar geleden - in 2002 - dan ook het veertigjarig jubileum had kunnen vieren. „Het ging destijds economisch niet zo voor spoedig, maar nog belangrijker was het dat niemand zo kort na 11 september zin had in een feestje. De veiligheidsmaatrege len lieten ook niets toe. Nu alles weer wat in rustiger vaarwater is gekomen en het bedrijf goed draait, willen we de bevolking graag weer eens bij de gang van zaken betrekken. Een beschei den feestje net na de grote va kantie ter ere van de officiële opening leek ons daarom ge past." DEN HAAG - De fors gestegen WOZ-waarde zal eigena ren van monumentenpanden volgend jaar niet in proble men brengen. Boven een drempel die gebaseerd is op de WOZ-waarde kunnen zij nu nog de kosten voor onder houd van hun woning aftrekken van de belasting. Bij het CDA-Kamerlid Van Vroonhoven-Kok bestond de indruk clat die drempel volgend jaar zo hoog zou liggen, dat veel monumenteneigenaren geen geld meer terug zouden kun nen vragen. Dat zou achterstallig onderhoud van monu menten in de hand werken. Staatssecretaris Wijn (Finan ciën) antwoordt dat de aftrekdrempel omgekeerd evenre dig wordt bijgesteld aan de gemiddelde waardeverande ring van de woningen, zodat per saldo ongeveer hetzelfde bedrag bij de Belastingdienst kan worden geclaimd. GOES - Het organisatiebureau van de Zeelandhallen zet de provincie in de kijker in het Maastrichtse congrescen trum MECC. Met als voorlopige werktitel Welkom in Zee land wordt daar, op 4 en 5 februari 2006, een beurs gehou den, exclusief over toerisme en recreatie in Zeeland. De promotie richt zich op dag- en verblijfsrecreatie, culinai re producten, tweede woningen, de mogelijkheden van wonen en werken, jachthavens en attracties. Het organisa tiebureau van de Zeelandhallen werkt samen met Junc tion Communication aan de voorbereidingen. Er is geko zenvoor Maastricht vanwege de ligging dichtbij het Duit se en België. WEMELDINGE - In Wemeldinge is een tweede sirene ge plaatst om het hele dorp bij calamiteiten goed te kunnen alarmeren. CDA-raadslid A. Feijtel-Jobsen stelde het slechte bereik van de éne sirene in Wemeldinge, aan de Chezeeweg, vorig jaar juli al aan de orde. Met name op de campings en in de jachthaven was het geluid nauwelijks te horen. Om het probleem te verhelpen is de sirene aan de Chezeeweg verplaatst naar de Hoogeweg en is een tweede weggezet in het park aan de Prinses Irenestraat. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de Middelburgse politierechter veroordeeld voor huiselijk geweld. De man kreeg een taakstraf van 74 uur opgelegd en vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Daarnaast kreeg de Vlissinger ook een leerstraf van 26 uur in de vorm van een cursus agressiebeheersing. De man had vorig jaar en begin dit jaar geweld gebruikt tegen zijn vrouw en stiefdochter. Tijdens een ruzie had hij zijn vrouw aan haar enkel van de trap getrokken waar bij ze kneuzingen aan haar ribben opliep. Ook had hij ge dreigd haar in het zwembad te verdrinken. Op de vraag van de rechter hoe het zover had kunnen komen, ant woordde de verdachte dat het door de drank kwam. Li chamelijke klachten en problemen met zijn werk lagen ten grondslag aan zijn zucht naar alcohol. Inmiddels heb ben hij en zijn vrouw op eigen initiatief hulp gezocht en gaat het veel beter. De vrouw had het liefst de aanklacht ingetrokken, maar daarvoor was het inmiddels te laat. De officier van justitie vond dat de man niet geringe feiten had gepleegd en ondanks zijn verbetering moet afrekenen met zijn verleden. De rechter vonniste conform de eis. door Freek Janssen THOLEN - Wouter Bos is het op één punt eens met minister-pre sident Balkenende: hij is voor stander van de Europese grond wet. Met die boodschap voerde de fractievoorzitter van de PvdA gisteravond in Tholen te gelijkertijd campagne tegen het huidige kabinet en voor de grondwet. „Iedereen die denkt Balkenende te pesten door op 1 juni tegen de Europese grondwet te stemmen, pest mij ook", verklaarde hij te gen de ongeveer negentig toe hoorders in gemeenschapscen trum De Meulvliet. „De Europe se Unie is ooit begonnen met zes landen en het ging toen vooral om kolen en staal. Nu zijn we met veel meer landen en de pro blemen zijn ingewikkelder ge worden, zoals de economie en het terrorisme. Als je dan toch besluiten wil blijven nemen, dan moet je de spelregels veran deren." Als voornaamste reden om voor de grondwet te stemmen, noem de Bos dat 'nee' stemmen geen zin heeft: „Tegenstanders noe men vaak de dure euro en de toe treding van Turkije. Maar als je 'nee' stemt, dan verandert er op al die gebieden niks. Jan Marij- nissen zegt bijvoorbeeld dat hij niet begrijpt waarom mensen voor zijn, omdat de Europese grondwet uit vierhonderd pagi na's ondoordringbare tekst be staat. Als er niks verandert, dan houden we twaalf verdragen van 3800 pagina's. De vraag is niet of die vierhonderd pagina's goed zijn, maar of het een voor uitgang is ten opzichte van wat we nu hebben." Tegenstanders Een lid van de Jonge Socialisten (de jongerenorganisatie van de PvdA) in het publiek vroeg zich af hoe de fractievoorzitter om gaat met de tegenstanders bin nen de partij. Simpel, was het antwoord: „Je hebt grofweg twee groepen tegenstanders bin nen de PvdA: de groep rond Mar cel van Dam, die vindt dat de EU te weinig macht krijgt en het andere kamp, rond Ronald Plasterk, dat vindt dat de macht te groot wordt'. De conclusie zou dus kunnen zijn dat het midden niet eens zo'n slecht compromis is." Van wethouder P. van den Kie- boom uit Bergen op Zoom kreeg Bos het verwijt dat hij als staats secretaris van Financiën betrok ken was bij de invoering van de euro, die nu veel kritiek vanuit de bevolking krijgt. Bos legde de schuld van de prijs- stijging bij de ondernemers: „We zijn te goed van vertrou-; wen geweest. Veel ondernemers, vooral in de horeca, zijn niet; goed met de invoering van de eu ro omgegaan en hebben de prij zen flink verhoogd." Frustraties Hij zei het jammer te vinden dat de onvrede over de euro wordt' gebruikt als argument om tegen? de Europese grondwet te stem-.' men: „De dure euro is niet de' schuld van de Europese Unie. We moeten niet alle frustraties- uit het verleden laten opborre len op 1 juni. Wat er wel toe doet: in de huidige wetgeving van de EU is geregeld dat als de. Europese ministers van Financi ën het niet eens worden over de begroting, die automatisch elk jaar omhoog gaat met de infla-: tie. Als de Europese grondwet wordt aangenomen, betekent- dat dat de begroting bevriest als- ze het niet eens kunnen worden. Dat is dus in het belang van de. Nederlandse belastingbetaler." Over het eigenlijke onderwerp; van de avond - de gevolgen van; het kabinetsbeleid voor de mid deninkomens - werd met geeni woord gerept. Ook over Tholen of Zeeland; ging het bijna niet: Bos had het: wel nog even over de Polen in de fruitteelt, 's Middags had cle; PvdA'er onder meer een bezoek; gebracht aan het Centrum voor Werk en Inkomen in Sint-Maar- tensdijk, waar hem verteld was<i dat van de honderden vacatures in de landbouw slechts zeven in geschrevenen van het CWI kon den worden geplaatst dit sei zoen. Veel Tholenaren willen he- lemaal geen Nederlanders meer aan het werk zetten, vond eem deelnemer: Polen werken meer-; uren per week en harder. Die mening werd gedeeld door Bos. „Werkgevers kunnen de zaak'zo manipuleren, dat ze kunnen zeg gen: 'Zie je wel, ik heb Polen no-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13