fe veel geluid uit Grote Kerk Databank voor kampeerplaatsen Koninklijke penning foor schietvereniging Oude trekkers tuffen langs Walcherse dorpen Beste buren kiezen in Reimerswaal is niet gemakkelijk Imwonenden in Veere eisen dat regels worden nageleefd estivalletje eet gewoon Muziekdag Belgische duikers in problemen Bromfietser onder invloed Diefstal uit schuur in Vlissingen Aanhouding na botsing in Clinge e: 0113-315649 ivv.pzc.nl ÏÏredactie@Rzc.nl Rlffl,4460 AA Goes Untie-exptoitstie: J „Midden-Zeeland: 0113-315520; «■Vlaanderen: 0114-372770; J,;. 0204562600. 23 mei 2005 editie Walcheren a Berkelder Optredens in Grote Kerk in Veere mogen lil teveel geluid produceren, jivonenden van de kerk, sinds (i» jaar de thuisbasis van de (kling Nieuwe Muziek, eisen Ide wettelijke regels voor ge ronnen worden nageleefd. werd het laatste leden tijdens de muziekcom- titie Classic Fever afgeblazen gat omwonenden hadden ge- I, De big band van de euwse Muziekschool zou de luiting van het programma is, juist om dit soort sekten te voorkomen, grondig tbouwd. Maar die verbou- ag blijkt niet afdoende. „Er :-dubbele ramen ingezet", de Veerse wethouder van [tuur M. te Roller. „Dat heeft (schrikkelijk veel geld gekost, ar vooral door het dak lekt g geluid. Als mensen op een ode zomeravond buiten zit- i horen ze het." logelijkheden je moeten de programmering iemmen op de mogelijkheden ïdekerk biedt", aldus J. Job- se, voorzitter van Nieuwe Mu ziek. „Acht tot twaalf keer per jaar mogen we de geluidsnor men overschrijden. We moeten voorzichtiger omgaan met con certen waarbij veel geluid wordt geproduceerd. Het is al tijd een nadeel als je niet voluit kunt programmeren.Classic Fever was overigens geen activi teit van Nieuwe Muziek. De eigenaar van de kerk, de Rijksgebouwendienst, studeert samen met de gemeente en Nieu we Muziek op oplossingen voor het probleem. Te Roller: „De beste oplossing zou zijn om een schoenendoos in het gebouw te zetten, maar los van het geld - dat is heel duur - lijkt me dat geen goede optie. Verder zouden we iets met textiel kunnen doen. Als huisvrouw weet je dat geluid anders klinkt als je gordijnen ophangt." Volgens de wethouder komen de klachten van 'een handjevol' bewoners van Veere. „We hebben navraag gedaan hoe het zit met de ker ken in Vlissingen en Goes die ook voor concerten worden ge bruikt. Daar speelt hetzelfde probleem, alleen klagen de om wonenden daar niet. Misschien omdat daar stadsmensen wonen die wel iets gewend zijn of om dat het achtergrondgeluid daar harder is." De omwonenden van de kerk staan in hun recht, zegt Te Roller. Dat neemt niet weg dat ze met de situatie in haar maag zit. „Je houdt elkaar, met de wet in de hand, gevangen. Op het mo ment dat omwonenden zeggen dat ze last van het geluid heb ben, moeten we dat meten. Dat (Advertentie) van EEGVERKQOP wegens (ERBOUWING lüININGEN - Pinkpop, Mos- lock, Klomppop, Peerock, krock: popfestivals, groot en in, hebben klinkende namen, iarin Kruiningen heet het ge- onal vijf jaar Muziekdag. je dat zaterdag Igehouden,wordt door twee iculieren op touw gezet en is die van de Markt liningen. De band Last Mi- moest het 's middags doen de eigen fans en een hand vogels. Die konden H lekker in het zonnetje Ook tijdens de optredens iBlendid en Non Sence, bleef weer redelijk, maar tijdens 1 klapstuk, de internationaal Ne band The Juke Joints jKwadendamme, joeg de re- een deel van het vierhon- koppig publiek de cafés in. k dat je het daar niet horen want voor goede luidspre- was gezorgd. Tot een uur of itien bleef het publiek genie- ran theblues. één van de organi st is dik tevreden. „Tot 'jaar of vijf geleden hadden (Vanuit de gemeente een mu- Dan kon je zonder ver eng optreden op de Markt. beginnende bandjes ^kn daar gebruik van. Ne gemeente het afschafte, pen wij dat jammer. We heb- 'toen zelf een vergunning z A - SSgKé&issfesT'' - .v ,r.tT V i WESTKAPELLE - Een stoet oude trekkers tufte zaterdagmiddag door West- kapelle. De Oldtimer Trekker en Motorenclub Midden-Zeeland (OTMMZ) hield de jaarlijkse toertocht. Deze keer was gekozen voor een route langs tien dorpen op Walcheren, met de start in Grijpskerke en het eindpunt net over de Veersegatdam bij de Banjaard. De oudste trekker was van net na de oorlog, maar alle deelnemers hadden een voertuig dat minstens 45 jaar oud was. Alle voertuigen van na 1960 mo gen namelijk geen oldtimer heten. In totaal deden 84 trekkers mee aan de tocht door Westkapelle. foto Lex de Meester WD-raadslid pleit voor 'doorverkopen' onbezette plekken op Schouw en-Duiveland door Melita Lantinq SCHARENDIJKE - Raadslid H. Cooman (WD) pleit voor een da tabank voor kampeereenheden. Kampeerplaatsen die op de ene camping niet gebruikt worden, kunnen worden doorverkocht aan een andere camping. „Eco nomisch van zeer groot belang voor Schouwen-Duiveland", stelt Coomans. Het raadslid rekent even snel voor dat het eiland Schou wen-Duiveland in de komende jaren afstevent op ruim vier mil joen euro minder inkomsten op jaarbasis. Een verlies wat niet nodig is als de kampeereenhe den behouden blijven op het ei land. „Schouwen-Duiveland heeft te maken met een nul-op tie. Het aantal kampeerplaatsen op het eiland mag niet meer wor den uitgebreid. Maar camping houders exploiteren vaak min der kampeerplaatsen dan ze vol gens de vergunning zouden mo gen", zegt Coomans. „Dit komt enkel door ruimtegebrek. De huidige markt en de wetge ver vragen om grotere plaatsen en meer kwaliteit. De caravans of tenten moeten verder van el kaar af staan én de kampeermid delen (caravans en tenten) wor den steeds groter. Dit betekent per gast meer vier kante meters en steeds minder kampeerplaatsen, omdat de meeste campings niet mogen uit breiden. „Kijk, het zit als volgt. Momen teel voldoet 50 tot 60 procent van de bedrijven niet aan de hui dige eisen van kwaliteit, wetge ving of verordening. Het gevolg daarvan is dat in de komende ja ren minimaal 2500 eenheden worden gesaneerd op bestaande bedrijven. Uitgaande van de ge middelde bezettingsgraad zijn dit 420.000 overnachtingen per jaar. Deze 420,000 overnachtin gen minder betekent voor de ge meente 331.800 euro verlies aan inkomsten uit toeristenbelas ting", zegt Coomans. „Maar de gemiddelde dagbeste ding van een toerist op het ei land is tien euro per persoon per dag. Het verlies van 420.000 overnachtingen betekent dus ook een inkomstenderving van 4,2 miljoen euro." Een inkomensverlies wat vol gens Coomans nooit gecompen seerd kan worden door hogere tarieven. „De concurrentie ver hindert dat." Terugloop De terugloop van het aantal kampeerplaatsen treft ook be drijven die niet op de recreant gericht zijn. „Jaarlijks investe ren ondernemers gemiddeld hon derd euro per vaste standplaats aan onderhoud en kwaliteit. Dit impliceert dat er jaarlijks voor 2,5 miljoen euro minder wordt geïnvesteerd." Coomans wil dit sombere scenario ombuigen door ondernemers van minder rendabele bedrijven de kans te bieden extra kampeerplaatsen te kopen. „En dan denk ik voor al aan bedrijven op Duiveland die plaatsen kopen die in de Westhoek wegvallen." Coomans pleit er voor om de da tabank in handen van de ge meente te leggen. „Geen projectontwikkelaars of onderlinge verkopen", zegt hij. „Je moet als ondernemer een weggevallen plaats verkopen aan de gemeente. Met het geld wat je daar voor krijgt kan je in vesteren in kwaliteitsverbete ring die bitterhard nocüg is om de gast te blijven trekken. De ge meente verkoopt op haar beurt de plaats weer aan een een zoe kende ondernemer. Hiermee voorkom je verlies aan werkgelegenheid en kunnen de voorzieningen in de dorpen in stand gehouden worden." SfNgjdia Berkelder IlLk Schietvereniging iPburgheeft als eerste vereni- W jij de gemeente Veere de Ko- lim erePenning gekregen, peester A. de Bruijn over- de penning zaterdag r'« voorzitter. If ^penning, een medaille L tenis van koningin Br.nxerop, kan worden toege- an een vereniging die vijf- f,aar of meer bestaat. „Maar f/Met het een goede vereni- p Z1)n" aldusDe Bruijn. „Vandaar dat we de schietver eniging goed tegen het licht heb ben gehouden." De mogelijkheid om een erepen ning uit te reiken bestaat al lan ger, maar was een beetje verge ten. De gemeente Veere heeft een jaar geleden besloten om de traditie nieuw leven in te bla zen. De schietvereniging mag de onderscheiding vermelden bij correspondentie. De penning krijgt een plaatsje in de prijzen- kast. De schietvereniging Domburg is bijzonder, merkte De Bruijn op. Vooral doordat het een heel so ciale verening is. Veel leden zijn familie van elkaar. „Een aantal van de leden van dit moment is nog een kleinkind of een achter kleinkind van leden van hon derd jaar geleden." De schietvereniging, de oudste in Zeeland, vierde zaterdag haar honderdjarig jubileum met een wedstrijd en een receptie. De burgemeester nam het boek je over de geschiedenis van de vereniging in ontvangst. Zij reikte op haar beurt de bur gemeestersbeker uit, aan de win naar an de wedstrijd, P. La- bruyère. Jong talent op Schelde Jazz Terneuzen is gebeurd en er was inderdaad teveel geluid.'" De ontstane si tuatie is lastig, voor de omwo nenden, voor de gemeente en voor Nieuwe Muziek. Te Roller: „Nieuwe Muziek moet zich de komende jaren bewijzen omdat ze meer subsidie willen. De ge meente staat tien jaar lang ga rant voor de huur. Als Nieuwe Muziek zou vertrekken, kost het ons tien jaar huur." SCHARENDIJKE - Twee duikers uit België, een 49-jari- ge vrouw uit Saint Gilles en een 53-jarige man uit Frame- ries. zijn gisterochtend roncl, half twaalf in de problemen gekomen in het Grevelingenmeer bij Scharendijke. De duikers zaten ter hoogte van de jachthaven op zeven me ter diepte en zijn te snel naar de oppervlakte gekomen. Toen de beide duikers eenmaal boven water waren, wer den ze onwel. Het tweetal is met reddingsboot Griend uit Ouddorp uit het water gehaald (foto) en met ambulances naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Zaterdagmiddag rond vier uur raakten bij de Gorishoek- sedijk bij Scherpenisse ook al drie Belgische duikers in de problemen. Het waren een 39-jarige man uit Namen, een 37.-jarige man uit Spy en een 41-jarige vrouw uit Eghe- zee. die aan het duiken waren op ongeveer 45 meter. Ze werden alledrie naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vervoerd, maar zijn inmiddels huiswaarts gekeerd. MIDDELBURG - Een 18-jarige Middelburgse bromfiet ser kreeg zondag rond 00.30 uur op de Goese Korenmarkt in zijn woonplaats een rijverbod van vijf uur. De jonge man had meer dan tweemaal de toegestane hoeveelheid al cohol gedronken. Omdat hij zich recalcitrant gedroeg en de politie uit schold, werd hij aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Na het afleggen van een verklaring mocht hij het bureau weer verlaten. VLISSINGEN - Uit een schuur bij een woning aan het Marnixplein in Vlissingen werden in de nacht van zater dag op zondag een klopboor- en een accuboormachine ge stolen. De apparaten hebben elk een waarde van enkele honderden euro's. CLINGE - In cle 's-Gravenstraat in Clinge is zaterdaga vond om tien over half elf een 30-jarige automobilist uit Sint Gilles Waas aangehouden. De man was, onder invloed van alcohol, in botsing geko men met een tegenligger, een 26-jarige bestuurder uit Boom (B), die daardoor tijdens een uitwijkmanoeuvre een geparkeerde auto raakte. De 30-jarige Belg reed nog enkele tientallen meters door en raakte eveneens een geparkeerde auto, waarna hij tot stilstand kwam. Hij bleek meer dan drieënhalf keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken te hebben. Zijn rijbewijs werd in genomen en hij kreeg een dagvaarding uitgereikt. door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Goeie mensen, die zijn er gelukkig nog zat. De Burendag, die zaterdag werd ge vierd in Kruiningen en Hein- kenszand, is er om dat te onthou den. De vrijwilligersorganisatie Humanitas nodigde in samen werking met de gemeenten Rei merswaal en Borsele, de mensen uit die door naaste- en wat ver dere buren waren genomineerd voor de titel Beste Buur 2005. In Reimerwaal konden de orga nisatoren kiezen uit 22 steengoe de buren. Dat was niet makke lijk want het ging stuk voor stuk om mensen waarop de bu ren altijd kunnen rekenen. Ma rijke van der Meijden, die als lid van het Reimerwaalse comité mocht helpen kiezen, realiseert zich dat terdege. „Als je zelf de vuilnisbak niet buiten kan zetten, is het van on schatbare waarde als iemand dat telkens weer voor je doet. Goede buren zorgen dat dingen die gebeuren moeten, zonder dat er om moet worden ge vraagd, gewoon worden gedaan. Meestal vinden ze dat zelf de normaalste zaak van de wereld, maar zo'n Burendag geeft de ontvangers van zoveel zorg en vriendschap de kans om eens wat waardering uit te spreken." In Reimerswaal waren het Kees en Marie José den Boer uit Hans- weert die met de titel naar huis mochten. Christian van 't West- ende had hen genomineerd. Ze hielpen Christian bij haar verhuizing, zodat ze over die hectische periode heen kon kij ken. Tien dagen soppen, schilde ren, behangen en de Den Boer tjes zorgden ook nog voor een ge zonde hap. Volgens Christian doet de familie Den Boer dat voor iedereen. Ook in Borsele waren beste bu ren genomineerd. Vijftien in to taal. De titel was voor E. Nuy- ten uit 's-Heerenhoek. Zij helpt al jaren haar buurvrouw bij de verzorging van dier invalide echtgenoot. Zonder de hulp van de Beste Bum, is het de vraag of de man gewoon thuis zou kun nen blijven. „Dat is het, hè. Goede buren ma ken dingen mogelijk die met uit sluitend professionele zorg niet door zouden gaan." Ondergewaardeerd Volgens Lieven de Leeuw, die de Beste Buur-dagen al jaren na mens Humanitas organiseert, gaat het om een groot stuk on dergewaardeerd vrijwilligers werk, waar geen organisatie voor bestaat. „Er zijn ontzettend veel mensen die vrijwilligerswerk doen. In bejaardenhuizen, bij het UW, tafeltje-dek-je in het zieken huis; noem maar op. Het is gere geld, verzekerd en de mensen doen wat van hen gevraagd wordt. Dat is geweldig. Maar minstens zoveel gebeurt er door mensen die zich niet binden aan een organisatie of een opdracht. Ze doen gewoon wat er op hun pad komt. Uit vriendschap en medemenselijkheid. We moeten dat in het zonnetje zetten want het geeft de samenleving kleur en samenhang. Eén keer in het jaar is echt niet te veel." zeeuwse almanak Rekenkunst Schietvereniging Domburg, de oudste in Zeeland, vierde zaterdag haar honderdjarig jubileum. foto Lex de Meester Hij heeft zijn ogen altijd goed open, Stijn uit Vlissingen. Kijk papa, die vrachtwagen heeft tien wielen!", riep hij vo rige week vanuit het autozit je. „Hoe weet je dat?", vroeg zijn vader. „Nou, ik zie er aan deze kant vijf, dus zitten er aan de ande re kant ook vijf en dat is sa men tien. Papa was onder de indruk van de rekenkunst van de vijf jarige. „Jij bent wel slim zeg!" „Jahaa", luidde het ant woord, „dan leer jij vandaag ook nog eens wat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9