edetineerden dreigen et acties tegen regime Ambtenaren gaan de straat op D66 neigt naar later sluiten kerncentrale Ontslag dreigt voor gevangenisartsen Scheveningen krijgt walvisgraf Duizenden krijgen allergie op werk fanning zou oplopen door minder tijd buiten cel bell verspreidt narte rook oven Pernis Gastvrouwen weren dief Nieuwe Moerdijkbrug trekt bekijks Gouden Penseel toegekend Taxichauffeur levert rijbewijs in Politie arresteert feestgangers Omzet wietteelt zou 4 miljard zijn Vuurwerkramp eiste 23 levens Trein botst op stapel stenen maandag 23 mei 2005 flfVynnne Hamar jj HAAG - Gedetineerden jj|en met zitacties in verzet ko- q tegen het versoberde regi on hun inrichtingen. Ze zijn mneens met de drastische in- rking van het aantal uren dat buiten hun cel mogen zijn. ,,r de beperkte bewegings vrij - id neemt de agressie binnen b- gevangenismuren toe. stelde gisteren de Europese ganisatie ter bescherming eob ode Rechtspositie van Gedeti- erden (EORG). De organisatie jagt minister Donner van Jus- ieom.voor 1 juni het beleid te isoepelen. Zo niet, dan volgen tl», lies. De opzet hiervan is dat „ik' detineerden weigeren terug te aatw ui naar hun cel als het tijd irvooris, door te gaan zitten. de EORG zijn 55 gedetineer- icommissies aangesloten van in totaal zestig erkende corn er. siesdie er in de gesloten jus- ndë jéle inrichtingen zijn. Gedeti- (dencommissies zijn de itekbuis tussen de gevange directies. Woordvoerder „„uming van de koepelvere- ing zei gisteren dat het ulti- lum is gesteld omdat Donner I is ingegaan op de brieven eerder zijn geschreven. anggestraften leming erkent dat de midde- om te protesteren beperkt i „Maar we willen wel wat eh om verandering te krijgen, kunnen ook achterover zit- en de spanning nog verder Bi oplopen," Volgens de )RG zijn vooral langgestraf te dupe van de beperkingen vorig jaar zijn doorgevoerd gensbezuinigingen. „Met de- vorm van actie willen we domen dat de situatie in in- er 2t itingen, die soms al explosief uit de hand loopt", aldus iming. daag Igens de EORG hebben gede- >1,51 er 45 ITERDAM - Zwarte rook- Iken boven een fabriek van II in Pernis bij Rotterdam en gisterochtend voor zeventig klachten bij de jjjj Bt Milieudienst Rijnmond, fabriek was een kraakgas- pressor kapotgegaan, waar de stroom uitviel en de fa- tkbegon met affakkelen. tineerden nog maar een uur re creatie per dag is en zitten ze de andere 23 uur vaak op cel. De huizen van bewaring, waar men sen in voorarrest zitten, hebben het meest beperkte regime. „De andere gesloten inrichtingen hebben dat strenge beleid over genomen", aldus Vleeming. Er is geknabbeld aan het dagpro gramma waarin arbeid, sport en ontspanning mogelijk zijn. Het ministerie van Justitie spreekt tegen dat gedetineerden nog maar een uur per dag bui ten de cel mogen zijn. Volgens een woordvoerder bestaat er wel een dagprogramma met ar beid, luchten en ontspanning, al leen gaat de deur van de cel na 17 uur dicht. Vroeger stonden de deuren vaak de hele dag open. Door eerder te sluiten is minder personeel nodig. Vleeming van de EORG stelt echter dat het beleid per inrich ting verschilt en aan de leiding wordt overgelaten. Veel gedeti neerden zitten daarom volgens hem nu veel langer per dag en soms hele dagen op hun cel. Jus titie wijst erop dat onlangs een kort geding is gevoerd over het versoberde beleid. De rechter be paalde dat dit spoort met de wet telijke regels. Justitie zal de EORG het gevoerde beleid nog eens uiteenzetten, aldus de woordvoerder.AIVP door Saskia Gaster DEN HAAG - De bijna negentig gevangenisartsen in Nederland vrezen voor hun baan. Aanlei ding zijn plannen van het minis terie van Justitie om de huisart senzorg voor gedetineerden ex tern in te kopen. Hoewel de plannen nog niet defi nitief zijn erkent directeur ge vangeniswezen P. van der San- de van het ministerie in vakblad Mednet Magazine dat dit in de lijn der verwachting ligt. Voor zitter D. Kuenen van de Lande lijke Vereniging voor Peniten tiair Geneeskundigen vreest massaal ontslag. Maar volgens Van der Sande is het nog niet zo ver en hebben de artsen voorals nog niet te vrezen voor hun baan. Het ministerie erkent dat de zorg voor gedetineerden beter moet, zoals ook de Inspectie voor de Gezondheidszorg on langs nog vaststelde. Op dit mo ment loopt een proef waarbij ge vangenisdirecties huisartsen zorg inkopen via een zorgverze keraar of detacheringbureau. Kuenen vreest echter dat door het extern inhuren van artsen de continuïteit van zorg in ge vaar kan komen. De Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband pleit voor het beter opleiden van de artsen die de inrichtingen nu in dienst hebben. ANP SCHEVENINGEN - Whalewatch, een internationale coalitie van ruim 140 dieren beschermingsorganisaties, heeft in samenwerking met de Socialistische Partij op het strand van Scheveningen een walvisbegrafenis gehouden. Daarmee werd giste ren geprotesteerd tegen het standpunt van de Nederlandse regering, die volgens Whalewatch aankoerst op hervatting van de commerciële walvisvangst. foto Ed Oudenaarden/ANP de stroom in een fabriek van II uitvalt, wordt het overtolli- 22J2 wormige product automa- 21,181 21,25 22.45 22.45 naar de fakkelinstallatie ld, waar het veilig wordt ver- L Doordat de fabriek nu ding de procedure in gang tet zetten, was de rookvor- g echter groter en zwarter landers. 'oners in de regio Rijnmond (gewend aan rook boven Per- omdat bedrijven vaker af telen. geplande affakkeling i ah de Shell echter gebruik i stoom, zodat de rook niet rt wordt. Ook is de rook- t dan minder groot. Rond was de overlast regio voorbij. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prikacties op de werkvloer vormen deze week de voorbode van een golf van ac ties van gemeenteambtenaren. Werknemers in onder meer Haarlem, Breda en Den Haag willen daarmee hun ongenoegen uiten over de stukgelopen CAO-onderhandelingen. 'Totaal onacceptabel' vinden de ambténaren het laatste bod van hun werkgevers voor een nieu we CAO. De onderhandelingen liepen eind vorige maand stuk op de looneis en het functioneel leef tijdsontslag. Op 9 juni is een lan delijke actiedag. Het wordt waarschijnlijk een 24-uurssta- king. Dat zou betekenen dat in grote steden, waaronder Amster dam en Rotterdam, het open baar vervoer wordt platgelegd. In de aanloop naar deze actie gaan gemeenteambtenaren de komende weken in verschillen de plaatsen de straat op. Vorige week dinsdag protesteer den brandweerlieden al in Am sterdam en Delft. De bonden willen dat gemeenteambtenaren in Amsterdam op 30 mei een werkonderbreking houden. De organisatie verwacht ongeveer 3500 demonstranten. Het gemeentelijk openbaar ver voer in de hoofdstad ligt 30 mei volgens de vakbonden stil tus sen 6.00 uur en 9.00 uur. En tij dens een werkonderbreking tus sen 13 uur en 16 uur bieden de actievoerders burgemeester Co- hen een petitie aan. Soortgelijke manifestaties vol gen op 2 juni in Rotterdam, op 1 juni in Utrecht en op 3 juni in AMSTERDAM - Dirk van den Broek gaat in heel Nederland gastvrouwen inzetten om win keldiefstal tegen te gaan. In de Amsterdamse vestigingen werkt de supermarktketen al twee jaar succesvol met de dames, die win kelende mensen aanspreken op hun gedrag. „De dames herinneren mensen eraan dat zij de krat bier of het pak luiers onderop hun karretje moeten afrekenen", zegt D. Dek ker, hoofd van de afdeling secu rity management. „Voor junks die met een kar vol koffie of was- poeder de winkel uit willen lo pen, is zo'n waarschuwing vaak al genoeg." De bedrijven heb ben bewust gekozen voor gast vrouwen. Volgens Dekker roe pen dames minder agressie op bij klanten, dan een beveiliger. De gastvrouwen mogen ook tas sen van klanten doorzoeken. Ze zijn herkenbaar aan een naam bordje met de tekst 'kassa-con troleur'. GPD Den Haag. In Maastricht en Eindhoven worden ook manifes taties voorbereid. De vakbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben ruim een jaar over een nieuwe CAO onderhan deld. De bonden vonden het eindbod van de VNG, een loons verhoging van 0,6 procent per 1 juni, te mager. Zij eisen een loonsverhoging van 1,25 pro cent met terugwerkende kracht vanaf januari 2005. Pensioen De werkgevers willen een ver gaande hervorming van het FLO. Volgens de VNG is dit sys teem te duur. De bonden vinden dat het functioneel leeftijdsont slag gehandhaafd moet blijven omdat het geldt voor werkne mers met zeer zwaar werk, dat gepaard gaat met grote gezond heidsrisico's. Zij kunnen nu van af hun 55e met pensioen. De VNG wil dat deze mensen ver der werken in lichtere functies. Vorig jaar voerden gemeen teambtenaren actie tegen het ka binetsbeleid. Zo rukten brand weerlieden met hun wagens uit MOERDIJK - Een volgepakte rondvaartboot vaart onder de HSL-spoorbrug over het Hollandsch Diep. Zaterdag kon deze brug tussen Moerdijk en Dordrecht worden bekeken tijdens een open dag van de bouwplaatsen voor de Hoge Snelheidslijn. foto Robert van den Berge/GPD AMSTERDAM - Het Gouden Penseel 2005, de jaarlijkse prijs voor het mooist geïllustreerde Nederlandstalige kin derboek is gisteren toegekend aan Annemarie van Haerin- gen voor haar tekeningen in het boek Beer is op Vlinder. De Zilveren Penselen zijn voor Waar is de taartvan Thé Tjong-Khing en Kleine Dood en het meisje van Kitty Crowther, zo maakte de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekend. Van Haerin- gen won twee keer eerder een Gouden Penseel (1999 en 2000) voor haar werk. Het is voor het eerst dat het Gouden Penseel niet tegelijk wordt uitgereikt met de Gouden Griffel, de prijs voor het beste kinderboek. Volgens het CPNB was er altijd meer aandacht voor de Griffel dan voor het Penseel. ANP GROESBEEK - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de weg van Nijmegen naar Groesbeek een 23-jarige taxichauffeur betrapt, die met een snelheid van 148 km/uur over de weg raasde. Op een plek mag maxi maal 80 km/uur gereden worden. De man moest direct zijn rijbewijs inleveren. De politie controleerde langs de doorgaande weg van Nij megen naar Groesbeek, omdat daar vooral 's nachts vol gens de politie onverantwoord hard wordt gereden. ANP ARNHEM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag 46 mensen aangehouden tijdens dance-feest Luna in het Gelredome in Arnhem. In veel gevallen ging het vol gens de politie om drugsbezit. Agenten namen onder meer XTC-pillen, amfetamines, cocaïne en GHB in beslag. Een 19-jarige man uit Vlagt wedde had de grootste hoe veelheid harddrugs bij zich (64 XTC-tabletten). ANP SITTARD - De wietteelt in Nederland is goed voor een jaaromzet van 4 miljard euro. Dat meldden De Limburger en het Limburgs Dagblad zaterdag. De kranten baseren dit cijfer op informatie van politie, justitie, energiebedrijf Essent, het Platform Energiedief stal, onderzoeksbureau Plant Research en advocaat A. Beckers, gespecialiseerd in hennepteelt. De omzet is berekend op basis van de geschatte hoeveel heid gestolen elektriciteit per jaar. Het leeuwendeel van de omzet door de wiettelers komt uit het zuiden van Ne derland, aldus de kranten. Volgens een schatting van de krant op basis van cijfers van het Openbaar Ministerie zijn er in Limburg en Bra bant 19.000 wietk weken jen, goed voor een half miljoen ki lo wiet per jaar. In Nederland zijn in totaal 63.650 planta ges die een miljoen kilo hennep produceren. ANP ENSCHEDE - De vuurwerkramp in Enschede heeft 23 mensenlevens geëist, zo heeft het gemeentebestuur zater dag bevestigd. Jarenlang is gedacht dat er door de ramp van vijf jaar geleden 22 mensen omkwamen. Naar nu blijkt behoort ook een toen 26-jarige vrouw tot de slachtoffers. Zij stierf vier maanden na de ramp. ANP om te protesteren tegen pen sioenplannen. Verder ontstond opschudding toen demonstrerende brand weermannen het Rotterdamse stadhuis binnendrongen. Ook medewerkers van ambulance diensten voerden actie tegen het kabinetsbeleid. ANP VOEREND AAL - Twee stoptreinen zijn zaterdagavond laat in de buurt van het station van het Limburgse Voerendaal beschadigd, doordat vandalen stenen op de rails hadden gestapeld. Er raakte niemand gewond. Van de daders is nog geen spoor. De stoptrein van Valkenburg naar Heerlen ramde de stenen rond kwart voor elf. Een uur later botste de stoptrein van Heerlen naar Valkenburg op een andere berg stenen, volgens een woordvoerder van de spoorwegpolitie op ongeveer zeshonderd meter van de plek waar de eerste botsing zich voordeed. GPD door Fons Kockelmans NIJKERK - Binnen D66 groeit de bereidheid om na te denken over het langer openhouden van de kerncentrale in Borssele. Dat bleek zaterdag tijdens het con gres van de Democraten in Nij- kerk. Formeel houdt de partij nog steeds vast aan de afspraak in het regeerakkoord dat Borssele in 2013 dicht moet. Maar een partijwerkgroep wees er zater dag op dat die sluiting gepaard gaat met een forse schadevergoe ding aan de eigenaar, producent EPZ. De werkgroep stelde voor akkoord te gaan met een latere sluitingsdatum, op voorwaarde dat het geld dat de centrale ople vert gebruikt wordt voor duurza me energie. Tweede-Kamerlid Van der Ham wilde dit alterna tief nog niet overnemen. „Maar ik neem er ook geen afstand van." s CDA en WD hebben eer der al laten blijken in te kunnen stemmen met het langer open houden van Borssele. D66-leider Dittrich wil dat mi nister Verdonk (Vreemdelingen beleid) haast maakt met de af handeling van de verzoeken van de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers die nog onder de oude Vreemdelingenwet vallen. Hij riep Verdonk zaterdag op er voor te zorgen dat binnen een jaar over alle zaken definitief uitspraak is gedaan. Volgens de planning van Ver donk zouden pas in 2007 alle za ken afgehandeld zijn. Dittrich vindt dat de minister ervoor moet zorgen dat de rechters snel ler kunnen beslissen. AOW-leeftijd Applaus kreeg de D66-leider voor het pamflet dat hij afgelo pen week presenteerde over de nieuwe koers van de partij. Dit trich wil onder meer een verho ging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar om zo tot een 'nieuwe so lidariteit' tussen oud en jong te komen. De traditionele 'kroonju welen' van D66 (bestuurlijke vernieuwing, gekozen burge meester) nemen een minder pro minente plaats in in het stuk, dat komende maanden in de par tij wordt bediscussieerd. D66 koos Frank Dales tot partij voorzitter. Dales (47) is burge meester van Breukelen. Hij volgt Alexander Pechtold op die vorige maand minister van Be stuurlijke Vernieuwing is gewor den. ANP door Ilse Thoonsen DEN HAAG - Jaarlijks lopen minstens tienduizend werkne mers een allergie op door hun werk. Dat schat het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Het Centrum wil dat jongeren bij hun beroepskeuze beter wor den voorgelicht over de medi sche risico's. Via een panel van 25 huidartsen krijgt het Centrum voor Beroeps ziekten jaarlijks 800 nieuwe mel dingen van mensen die eczeem krijgen door hun werk. Daarnaast komen er zo'n dertig meldingen binnen van mensen die astma hebben gekregen door hun arbeidsomstandigheden. Volgens bedrijfsarts T. Paul van het Centrum voor Beroepsziek ten worden de meeste gevallen echter niet gerapporteerd. Het Centrum gaat ervan uit, dat jaar lijks tien- tot dertienduizend werknemers allergieklachten krijgen. Enkele honderden van hen be landen door hun beroepsallergie in de WAO. Als risicoberoepen gelden kapper, verpleegkundi ge, bakker, dierenarts, bloemist en metaalbewerker. Paul vindt dat de jeugdgezond heidszorg jongeren daar beter op moet wijzen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3