>zc Databank voor kampeerplaatsen Belgische duikers in de problemen Toneelspelen is ook goed voor je spreekbeurt Omwonenden klagen over geluid uit kerk Veere Md-raadslid pleit voor doorverkopenonbezette plekken Middelburg krijgt ellicht conservatorium 13 Verkiezing lijsttrekker uitgesteld Stadsraad over plannen Rotterdam Diefstal tas in Brouwershaven Aanhoudingen in Renesse Rekenkunst PU 3-315649 w,pzc.nl «ii-redactie pze. n buS 31» 4460 AA Goes «rtentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562 5 00. sandag 23 mei 2005 waarin opgenomen editie Schouwen-Duiveland •Malta Lanting [HARENDIJKE - Raadslid H. i(VVD) pleit voor een da- voor kampeereenheden. apeerplaatsen die op de ene ling niet gebruikt worden, jen worden doorverkocht .een andere camping. „Eco- ,isch van zeer groot belang Schouwen-Duiveland", iCoomans. raadslid rekent even snel dat het eiland Schou- ■Duiveland in de komende snafstevent op ruim vier mil- minder inkomsten op [basis. Een verlies wat niet jg is als de kampeereenhe- 1 behouden blijven op het ei- „Schouwen-Duiveland ïft te maken met een nul-op- Het aantal kampeerplaatsen iet eiland mag niet meer wor- Dreid. Maar camping- iders exploiteren vaak min- fcampeerplaatsen dan ze vol de vergunning zouden mo- zegt Coomans. „Dit komt keidoor ruimtegebrek. huidige markt en de wetge- om grotere plaatsen meer kwaliteit. De caravans lenten moeten verder van el- sraf staan én de kampeermid- (caravans en tenten) wor den steeds groter. Dit betekent per gast meer vierkante meters en steeds minder kampeerplaat sen, omdat de meeste campings niet mogen uitbreiden. „Kijk, het zit als volgt. Momen teel voldoet 50 tot 60 procent van de bedrijven niet aan de hui dige eisen van kwaliteit, wetge ving of verordening. Het gevolg daarvan is dat in de komende ja ren minimaal 2500 eenheden worden gesaneerd op bestaande bedrijven. Uitgaande van de ge middelde bezettingsgraad zijn dit 420.000 overnachtingen per jaar. Deze 420.000 overnachtin gen minder betekent voor de ge meente 331.800 euro verlies aan inkomsten uit toeristenbelas ting", zegt Coomans. .„Maar de gemiddelde dagbesteding van een toerist op het eiland is tien euro per persoon per dag. Het verlies van 420.000 overnachtin gen betekent dus ook een inkom stenderving van 4,2 miljoen eu ro." Een inkomensverlies wat volgens Coomans nooit gecom penseerd kan worden door hoge re tarieven. „De concurrentie verhindert dat." Terugloop De terugloop van het aantal kampeerplaatsen treft ook be drijven die niet op de recreant gericht zijn. „Jaarlijks investe ren ondernemers gemiddeld hon derd euro per vaste standplaats aan onderhoud en kwaliteit. Dit impliceert dat er jaarlijks voor 2,5 miljoen euro minder wordt geïnvesteerd." Coomans wil dit sombere scenario ombuigen door ondernemers van minder rendabele bedrijven de kans te bieden extra kampeerplaatsen te kopen. „En dan denk ik voor al aan bedrijven op Duiveland die plaatsen kopen die in de Westhoek wegvallen." Coomans pleit er voor om de databank in handen van de gemeente te leg gen. „Geen projectontwikke laars of onderlinge verkopen", (Advertentie) van de reepe SCHOENMODE I EEGVERKOOP wegens ERBOUWING repenmng )or Domburgse lietvereniging MBURG - Schietvereniging mburg heeft als eerste vereni- in de gemeente Veere de Ko- ilijke erepenning gekregen, rgcmeester A. de Bruijn over- adigde de penning zaterdag ide voorzitter. erepenning, een medaille de beeltenis van koningin tóe erop, kan worden toege daan een vereniging die vijf jaar of meer bestaat. De mo- jkheid om een erepenning iereiken bestaat al langer, - was een beetje vergeten, gemeente Veere heeft een ïgeleden besloten om de tra- nieuw leven in te blazen, schietvereniging mag de on- Reheiding vermelden bij cor- 'ondentie. De penning krijgt plaatsje in de prijzenkast. schietvereniging Domburg is tonder, merkte De Bruijn op. »ralomdat het een heel socia- erening is. Veel leden zijn fa- ievan elkaar. Jeugdtheater Op Drift speelt het stuk Stiefmoeders'. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting RENESSE - Eén ding hebben al le deelnemers aan de eenakter marathon voor jeugd gemeen: het plezier in toneel spelen. Ze ventig jongeren, in de leeftijd van negen tot achttien jaar lie ten zich afgelopen zaterdaga vond in Renesse dan ook van hun beste kant zien. Het enthousiasme straalt van de spelers af. Niet alleen als ze op het podium staan, maar ook als ze in de zaal zitten. Ze leven en thousiast mee met de verrichtin gen van de andere spelers. Corni ce en Celine hebben meege speeld in 'Heksen' van jeugd theater Op Drift op wieltjes. Ze zien er prachtig uit, met heksen- jurken en zwart omrande ogen. Ze horen bij de jongste groep deelnemers. „Ik vind het een heel leuke rol om te spelen, ik mag acht keer wat zeggen", al dus Cornice. Iiaar toekomst droom is verder gaan in het ar tiestenvak. „Ik ken iemand bij Goede Tijden, Slechte Tijden. Ik zou daar ook wel in willen spe len." Toneelspelen is niet alleen leuk, je leert er ook wat van, constate ren de meiden. „Je leert goed praten voor je spreekbeurt." Tom staat in de pauze nog wat na te genieten. Hij heeft zojuist een van de hoofdrollen gespeeld in 'Stiefmoeders', van jeugdthea ter Op Drift. „Het ging wel lek ker. In de repetities hebben we nog nooit zo goed gespeeld." In hetzelfde stuk speelt Jurriaan voor buschaffeur. „Ik vind het heel erg leuk. Het is gezellig en je hebt veel contact met ande ren." Zijn oudere broer Duncan is maar wat trots op de presta ties van Jurriaan. „Maar ik speel zelf geen toneel. Ik houd er niet zo van en ik heb het druk met school." De zaal in het dorpshuis in Re- nesse is met ongeveer 175 toe schouwers goed gevuld. Het pu bliek heeft zaterdagavond zes eenakters gezien, van het jeugd theater Goes, het jeugdtheater Op Rolletjes uit Bruinisse, jeugd theater Op Drift Renesse en jeugdtheater Op Drift Op Wiel tjes uit Renesse. Aanstaande zaterdag is het twee de deel van de marathon. Dan staan vijf eenakters op het pro gramma. Die avond begint om 20.00 uur in het dorpshuis van Renesse. wNadia Berkelder DDELBURG- De buiten- Ms Toorenvliedl in Middel en beeld als onderkomen een conservatoriumoplei- ^van de Roosevelt Academy. '■bevestigt de Middelburgse wuder A. van 't Westeinde. Monumentale gebouw aan Koudekerkseweg staat te "P. De gemeente is met de ^velt Academy in gesprek H mogelijkheden om er conservatorium in onder te De gemeente zou het ""kunnen aankopen en ver- n aan de universiteit. De ev®lt Academy huurt op dit inent al delen van het oude «is van de gemeente. •kademy wil in samenwer- Met andere conservatoria norland en België een mas- e'ding conservatorium be- aldus Van 't Westeincle. die opleiding van start Moeten gaan, is niet duide- - De Roosevelt Academy wil moment geen toelichting *n °P de plannen omdat ze prematuur zouden zijn. ij, 'n park Toorenvliedt i ee§ sinds Staatsbosbeheer [^reorganisatie is vertrok ken naar Tilburg. Het pand is ge bruiksklaar, het is een aantal jaar geleden grondig gereno veerd. De twee bijgebouwen, de voormalige koetshuizen, die dicht tegen de weg aan staan, zijn toen ook opgeknapt. De villa is bijna drie eeuwen oud. In 1713 werd het huis ge bouwd als buitenplaats. Het was in bezit van de bekende Middelburgse familie Schorer. De historicus Johan Huizinga bracht er zijn vakanties door, na een huwelijk met een vrouw uit de familie Schorer, De bui tenplaats figureerde in de ro mans over de tweeling Adriaan en Olivier van hun zoon Leon- hard Huizinga. Tot de Tweede Wereldoorlog was het landgoed particulier be zit. Tijdens de oorlog werd van uit bunkers op het terrein van de buitenplaats de Duitse kust verdediging geleid. Na cle Twee de Wereldoorlog besloot de ge meente de buitenplaats te ko pen. De omgeving werd inge richt als stadspark. Tot in de jaren tachtig van de vo rige eeuw was het gebouw in ge bruik als school. Nieuwe gebrui kers waren daarna moeilijk te vinden. In 1991 betrok Staats bosbeheer het pand. SCHARENDIJKE - Twee dui kers uit België, een 49-jarige vrouw uit Saint Gilles en een 53-jarige man uit Frameries, zijn gisterochtend rond half twaalf in de problemen ge komen in het Grevelingen- meer bij Scharendijke. De dui kers zaten ter hoogte van de jachthaven op zeven meter diepte en zijn te snel naar de oppervlakte gekomen. Toen de beide duikers eenmaal boven water waren, werden ze onwel. Het tweetal is met reddingsboot Griend uit Ouddorp uit het water ge haald (foto) en met ambu lances naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Zaterdagmiddag rond vier uur raakten bij de Gorishoek- sedijk bij Scherpenisse ook al drie Belgische duikers in de problemen. Het waren een 39-jarige man uit Namen, een 37-jarige man uit Spy en een 41-jarige vrouw uit Eghezee, die aan het duiken waren op ongeveer 45 meter. Ze werden alledrie naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes ver voerd, maar zijn inmiddels huiswaarts gekeerd. foto Eric Noordermeer Jong talent op Schelde Jazz Terneuzen zegt hij. „Je moet als onderne mer een weggevallen plaats ver kopen aan de gemeente. Met het geld wat je daar voor krijgt kan je investeren in kwaliteitsverbe tering die bitterhard nodig is om de gast te blijven trekken. De gemeente verkoopt op haar beurt de plaats weer aan een een zoekende ondernemer. Hier mee voorkom je verlies aan werkgelegenheid en kunnen de voorzieningen in de dorpen in stand gehouden worden." ZIERIKZEE - De WD-Schouwen-Duiveland heeft de verkiezing van de lijsttrekker noodgedwongen uitgesteld. De verkiezing zou vanavond tijdens een ledenvergadering plaatsvinden, maar er zijn procedurefouten gemaakt. Het bestuur heeft verzuimd om de naam van één van de kandidaat-lijsttrekkers aan de leden door te geven. De nieuwe lijsttrekker van de partij wordt daarom in een aparte ledenvergadering verkozen. Wanneer deze plaats vindt is nog niet bekend. Vanavond stelt de ledenvergadering wel de groslijst voor de komende raadsverkiezingen vast. Op die lijst staan in ieder geval de namen van de zittende raadsleden (A. Ver- seput, H. Coomans, D. Meulblok en W. Jumelet) en huidig wethouder A. Croné. In december wordt de definitieve volgorde van de kandi datenlijst vastgesteld. BROUWERSHAVEN - De stadsraad Brouwershaven houdt woensdag een openbare vergadering. De projectleider van Project Mainportontwikkeling Rot terdam geeft tijdens de bijeenkomst een toelichting op de toekomstplannen voor het havengebied in Rotterdam en de gevolgen voor Schouwen-Duiveland. Wat betekent de expansie voor de recreatie, de leefbaar heid en de werkgelegenheid en hoe gaan de toekomstige verkeersstromen tussen het Rotterdamse havengebied en het havengebied in Vlissingen er uitzien? De vergadering in Brouwershaven begint om 19.30 uur in het Tonnenmagazijn. BROUWERSHAVEN - Bij een woning aan de Haven Zuid zijde in Brouwershaven is zaterdag tussen 16.00 en 17.00 uur de tas van een 71-jarige vrouw uit Emsdetten (D) ge stolen. De vrouw had de tas, met daarin enkele honderden eu ro's, een mobiele telefoon en een paar brillen, onbeheerd buiten bij de voordeur van de woning laten staan. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse gisternacht om 03.35 uur twee inwoners van de gemeente Schouwen-Dui veland, van 17 en 19 jaar, aangehouden op verdenking van vernieling van een verkeersbord. Het tweetal was in de paal waar het bord aan was beves tigd gaan hangen, waardoor het verkeersbord scheef kwam te staan. De twee zijn bereid om eventuele schade te vergoeden, ze zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Optredens in de Grote Kerk in Veere mogen niet te veel geluid produceren. Omwonenden van de kerk, die sinds vorig jaar de thuisbasis is van de stichting Nieuwe Mu ziek, eisen dat de wettelijke re gels voor geluidsnormen wor den nageleefd. Vrijdagavond werd het laatste optreden tijdens de muziekcom petitie Classic Fever afgeblazen nadat omwonenden hadden ge klaagd. De big band van de Zeeuwse Muziekschool zou de afsluiting van het programma verzorgen. De kerk is, juist om dit soort klachten te voorkomen, grondig verbouwd. Maar die verbou wing blijkt niet afdoende. „Er zijn dubbele ramen ingezet", zegt de Veerse wethouder van cultuur M. te Roller. „Dat heeft verschrikkelijk veel geld gekost. Maar vooral door het dak lekt nog geluid. Als mensen op een zwoele zomeravond buiten zit ten, horen ze het," „We moeten de programmering afstemmen op de mogelijkheden die de kerk biedt", aldus J. Job- se, voorzitter van Nieuwe Mu ziek. „Acht tot twaalf keer per jaar mogen we de geluidsnor men overschrijden. We moeten voorzichtiger omgaan met con certen waarbij veel geluid wordt geproduceerd. Het is al tijd een nadeel als je niet voluit kunt programmeren." Classic Fever was overigens geen activi teit van Nieuwe Muziek. De eigenaar van de kerk, de Rijksgebouwendienst, studeert samen met de gemeente en Nieu we Muziek op oplossingen voor het probleem. Te Roller: „De beste oplossing zou zijn om een schoenendoos in het gebouw te zetten, maar los van het geld - dat is heel duur - lijkt me dat geen goede optie. Verder zouden we iets met textiel kunnen doen. Als huisvrouw weet je dat ge luid anders klinkt als je gordij nen ophangt." Volgens de wethouder komen de klachten van 'een handjevol' be woners van Veere. „We hebben navraag gedaan hoe het zit met de kerken in Vlissingen en Goes die ook voor concerten worden gebruikt. Daar speelt hetzelfde probleem, alleen klagen de om wonenden daar niet. Misschien omdat daar stadsmensen wonen die wel iets gewend zijn of om dat het achtergrondgeluid daar harder is." De omwonenden van de kerk staan in hun recht, zegt Te Rol ler. Dat neemt niet weg dat ze mét de situatie in haar maag zit. „Je houdt elkaar, met de wet in de hand, gevangen. Op het mo ment dat omwonenden zeggen dat ze last van het geluid heb ben, moeten we dat meten. Dat is gebeurd en er was inderdaad teveel geluid." De ontstane si tuatie is lastig, voor de omwo nenden, voor de gemeente en voor Nieuwe Muziek. Te Roller: „Nieuwe Muziek moet zich de komende jaren bewijzen omdat ze meer subsidie willen. De ge meente staat tien jaar lang ga rant voor de huur. Als Nieuwe Muziek zou vertrekken, kost het ons tien jaar huur." zeeuwse almanak Hij heeft zijn ogen altijd goed open, Stijn uit Vlissingen. „Kijk papa, die vrachtwagen heeft tien wielen!", riep hij vo rige week vanuit het autozit je. „Hoe weet je dat?", vroeg zijn vader. „Nou, ik zie er aan deze kant vijf, dus zitten er aan de ande re kant ook vijf en dat is sa men tien. Papa was onder de indruk van de rekenkunst van de vijf jarige. „Jij bent wel slim zeg!" „Jahaa", luidde het ant woord, „dan leer jij vandaag ook nog eens ivat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29