onservatorium in Toorenvliedt Duikers in problemen Reinwater voor rein water Gemeentebodes ontmoeten elkaar in Kapelle Beste buren kiezen in Reimerswaal is niet gemakkelijk \oosevelt Academy wil muziekopleiding beginnen in Middelburgse buitenplaats w 'W A-' - Zevende plaats jonge EHBO-ers Automobilist onder invloed Twee gewonden bij aanrijding Aanhoudingen na brandjes Rekenkunst ■■Madia Berkelder 23 mei 2005 editie Bevelanden-Tholen k JDDELBURG- De buiten- 'ai jjjis Toorenvliedt in Middel- irgis in beeld als onderkomen jor een conservatoriumoplei- ogvan de Roosevelt Academy. .bevestigt de Middelburgse A. van 't Westeinde. monumentale gebouw aan Koudekerkseweg staat te #p. De gemeente is met de P josevelt Academy in gesprek tr de mogelijkheden om er conservatorium in onder te juffen. De gemeente zou het ad kunnen aankopen en ver- iren aan de universiteit. De osevelt Academy huurt op dit xnent al delen van het oude idhuisvan de gemeente. Academy wil in samen wer- met andere conservatoria Nederland en België een mas- iding conservatorium be- aldus Van 't Westeinde. mineer die opleiding zou moe- 1 ibeginnen, is niet duidelijk, velt Academy wil op moment geen toelichting ge- lop de plannen omdat ze nog matuur zouden zijn. ivilla in park Toorenvliedt leeg sinds Staatsbosbeheer een reorganisatie is vertrok- maar Tilburg. Het pand is ge- Advertentie) bruiksklaar, het is een aantal jaar geleden grondig gereno veerd. De twee bijgebouwen, de voormalige koetshuizen, die dicht tegen de weg aan staan, zijn toen ook opgeknapt. De villa is bijna drie eeuwen oud. In 1713 werd het huis ge bouwd als buitenplaats. Het was in bezit van de bekende Middelburgse familie Schorer. De historicus Johan Huizinga bracht er zijn vakanties door, na een huwelijk met .een vrouw uit de familie Schorer. De bui tenplaats figureerde in de ro mans over de tweeling Aclriaan en Olivier van hun zoon Leon- hard Huizinga. Tot de Tweede Wereldoorlog was het landgoed particulier be zit. Tijdens de oorlog werd van uit bunkers op het terrein van de buitenplaats de Duitse kust verdediging geleid. Na de Twee de Wereldoorlog besloot de ge meente de buitenplaats te ko pen. De omgeving werd inge- van de reepe SCHOENMOOE II EEGVERKOOP wegens VERBOUWING Irote controle i drankrijden i Walcheren DDELBURG - De politie ill tussen zaterdagavond half il en gisterochtend vijf uur alcoholcontroles op Walche- 5van de 724 bestuurders be- M'! anders een rijverbod gege- De Nederlandse bodes bijeen, met de vlag van hun nationale kring, in Kapelle. jcontroles vonden plaats op eerseweg, Torenweg, Rotter- ssekaai en Leliendaalseweg Middelburg, de Spuistraat en «je Buskenstraat in Vlissin- Ritthemsestraat in Oost- burg, ZoutelandSeweg in gekerke en op de Oostkapel- ïfginSerooskerke. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Geen zekerder ba ken in een gemeente dan de bo de. Burgemeesters solliciteren, wethouders komen en gaan op de golven van de politieke situa tie, ambtenaren plannen loopba nen maar de bodes, de mannen en vrouwen van de logistiek, de koffie en de burgerlijke huwe lijksceremonie, blijven in de re gel tot hun pensioen. Trouwe lieden zijn het, ook als het gaat om de eigen vakvereni ging. Tweehonderd Nederlandse gemeentebodes kwamen zodoen de zaterdag naar Kapelle en Rei- merswaal, de gemeenten die de jaarlijkse Bodedag namens de dertigjarige Zeeuwse Bodekring organiseerden. De bode is de enige ambtenaar die nog geacht wordt in uniform te opereren. Naar de letter is het geeneens een uniform, want de pakken verschillen van gemeen te tot gemeente. Dat is wat op valt tijdens een Nationale Bode dag. En ook dat bodes niet net werken. De ontmoeting is voor al voor de gezelligheid met een officieel tintje omdat dat erbij hoort. Vlag De bodes kwamen zaterdag eerst bijeen in de monumentale hervormde kerk van Kapelle. Jan Moerdijk, de bode van Ka pelle en voorzitter van de Zeeuwse Bodekring, trad op als gastheer, samen met Hanneke Jansen, de Reimerswaalse dui zendpoot. Van de gemeente Leeuwarden, die vorig jaar de dag organiseerde, kregen ze de vlag van de Nederlandse Bode kring, die in de mast van het Ka- pelse gemeentehuis werd gehe sen. De gasten konden vervolgens scharendijke - Twee duikers uit België, «n 49-jarige vrouw uit Saint Gilles en een je man uit Frameries. zijn gisterochtend Nnd half twaalf in de problemen gekomen in tö Grevelingenmeer bij Scharendijke. De dui- kb zaten ter hoogte van de jachthaven op ze ro meter diepte en zijn te snel naar de opper ste gekomen. Toen de beide duikers een- aaal boven water waren, werden ze onwel. Het Mtal is met reddingsboot Griend uit Uildorp uit het water gehaald (foto) en met ambulances naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Zaterdagmiddag rond vier uur raakten bij de Gorishoeksedijk bij Scherpenisse ook al drie Belgische duikers in de problemen. Het wa ren een 39-jarige man uit Namen, een 37-jarige man uit Spy en een 41-jarige vrouw uit Eghe- zee, die aan het duiken waren op ongeveer 45 nieter. Ze werden alledrie naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes vervoerd, maar zijn in middels huiswaarts gekeerd. foto Eric Noordermeer Bezoekers laten de kwaliteit van meegebracht vijverwater testen in een klein laboratorium aan boord van de Reinwater. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Water is leuk, dat we ten we allemaal. Maar water is ook schaars, tenminste schoon water. Terwijl de gletsjers snel ler smelten en de rivieren over stromen, verdroogt op veel plaat sen de grond en zakt de grond waterspiegel tot record-laagten. De cyclus van het water is steeds korter en ondertussen raakt het oppervlaktewater nog steeds vervuild. De waterkara vaan kwam de afgelopen week met het goede nieuws naar Goes, dat mensen daar zelf iets aan kunnen, doen. Met een wa terdebat voor overheden en ex cursies voor scholen warmden de Zeeuwse Milieufeseratie (ZMF) en de natuurvrijwilligers- organisatie IVN de Goesenaars op voor een publieksdag op za terdag. Het schip Reinwater meerde af aan de Albert Joachimikade en voor het stadkantht. Daar kon je alles krijgen omoor werd een watermarkt ingeric water te be sparen, water langer vast te hou den en water te zuiveren. In de boot en in de kraampjes kon je volop informatie krijgen over kleine gedragsveranderin- Jong talent op Schelde Jazz Terneuzen iMff richt als stadspark. Tot in de ja ren tachtig van de vorige eeuw was het gebouw in gebruik als school. Nieuwe gebruikers wa ren daarna moeilijk te vinden. In 1991 betrok Staatsbosbeheer het pand. foto Willem Mieras kiezen: de Kunst - en Natuur- route door Wemeldinge of een bezoek aan de mosselmijn in Yerseke, met een tochtje op een kotter erachteraan. Op wat spet ters regen na, zat het weer voor beide groepen goed mee. Het was voor het eerst dat de Zeeuwse Bodekring, die het der tigjarig jubileum viert, de colle ga's uit den lande ontving. Het plan is om op de volgende keer niet zo lang te wachten. OOSTVOORNE - Tijdens de landelijke EHBO-wedstrijd in Oostvoorne heeft het team van 's Gravenpolder zater dag de zevende plaats gehaald. Aan de wedstrijd deden teams van alle tien districten in Nederland mee. Marnix van Gilst van de EHBO-club in 's Gravenpolder is trots op zijn team, al eindigde het niet bij de eerste drie. „Maar één van de helpers heeft al wat langer een EH- BO-diploma, de rest nog maar net anderhalf jaar. Dat een zo onervaren team al de districtwedstrijd wint, is heel bij zonder. Nu zijn ze nog niet eens al laatste geëindigd in Oostvoorne." De beste EHBO-ers van Nederland kregen in Oostvoorne zeven opdrachten, praktische en theoretische. De verschil len in de beoordeling zitten 'm in de allerkleinste details. THOLEN - De politie heeft gistermiddag rond kwart over een een 54-jarige Roosendaalse automobilist op de Ten Ankerweg in Tholen betrapt op rijden onder invloed. De man had meer dan vier keer de toegestane hoeveelheid al cohol gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en hij kreeg een dag vaarding uitgereikt. KWADENDAMME - Twee mensen zijn gisterochtend kort na vier uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Dierikweg, Quistkostsedijk en Kruipuitse- dijk bij Kwadendamme. Een 39-jarige automobilist uit de gemeente Borsele, die meer dan twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol bleek te hebben gedronken, kwam vanuit de Kruipuitsedijk en verleende geen voorrang aan een 20-jarige bestuurder uit de dezelfde gemeente, die over de Dierikweg reed. De 20-jarige bestuurder liep bij de aanrijding een gekneusde knie op en een 27-jarige pas sagier uit Yerseke, die bij hem in de auto zat een breuk in zijn bovenarm. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Vlissingers van negentien en twintig jaar aangehouden in de Schutterij straat. Ze worden ver dacht van brandstichting. In de Walstraat zijn ongeveer tien prullenbakken en een aantal vuilniszakken in brand gestoken. Op de hoek van d^Walstraat en de Lange Zelke werden zeilen van marktkramen aangestoken. Een buurt bewoner kon dat brandje blussen. De mannen zijn na ver hoor en na het opmaken van proces-verbaal weer vrijgela ten. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Goeie mensen, die zijn er gelukkig nog zat. De Burendag, die zaterdag werd ge vierd in Kruiningen en Hein- kenszand, is er om dat te onthou den. De vrijwilligersorganisatie Humanitas nodigde in samen werking met de gemeenten Rei merswaal en Borsele, de mensen uit die door naaste- en wat ver dere buren waren genomineerd voor de titel Beste Buur 2005. In Reimerwaal konden de orga nisatoren kiezen uit 22 steengoe de buren. Dat was niet makke lijk want het ging stuk voor stuk om mensen waarop de bu ren altijd kunnen rekenen. Ma rijke van der Meijden, die als lid van het Reimerwaalse comité mocht helpen kiezen, realiseert zich dat terdege. „Als je zelf de vuilnisbak niet buiten kan zetten, is het van on schatbare waarde als iemand dat telkens weer voor je doet. Goede buren zorgen dat dingen die gebeuren moeten, zonder dat er om moet worden ge vraagd, gewoon worden gedaan. Meestal vinden ze dat zelf de normaalste zaak van de wereld, maar zo'n Burendag geeft de ontvangers van zoveel zorg en vriendschap de kans om eens wat waardering uit te spreken." In Reimerswaal waren het Kees en Marie José den Boer uit Hans- weert die met de titel naar huis mochten. Christian van 't West- ende had hen genomineerd. Ze hielpen Christian bij haar verhuizing, zodat ze over die hectische periode heen kon kij ken. Tien dagen soppen, schilde ren, behangen en de Den Boer tjes zorgden ook nog voor een ge zonde hap. Volgens Christian doet de familie Den Boer dat voor iedereen. Ook in Borsele waren beste bu ren genomineerd. Vijftien in to taal. De titel was voor E. Nuy- ten uit 's-Heerenhoek. Zij helpt al jaren haar buurvrouw bij de verzorging van dier invalide echtgenoot. Zonder de hulp van de Beste Buur, is het de waag of de man gewoon thuis zou kun nen blijven. „Dat is het, hè. Goede buren ma ken dingen mogelijk die met uit sluitend professionele zorg niet door zouden gaan." Ondergewaardeerd Volgens Lieven de Leeuw, die de Beste Buur-dagen al jaren na mens Humanitas organiseert, gaat het om een groot stuk on dergewaardeerd vrijwilligers werk, waar geen organisatie voor bestaat. „Er zijn ontzettend veel mensen die vrijwilligerswerk doen. In bejaardenhuizen, bij het UW, taf eitje-dek-je in het zieken huis; noem maar op. Het is gere geld, verzekerd en de mensen doen wat van hen gevraagd wordt. Dat is geweldig. Maar minstens zoveel gebeurt er door mensen die zich niet binden aan een organisatie of een opdracht. Ze doen gewoon wat er op hun pad komt. Uit wiendschap en medemenselijkheid. We moeten dat in het zonnetje zetten want het geeft de samenleving kiem en samenhang. Eén keer in het jaar is echt niet te veel." gen die een wereld van verschil maken in het milieu en in de por temonnee. Een klein laboratorium aan boord van de Reinwater trok de belangstelling van veel bezoe kers. Wie met een flesje eigen sloot- of vijverwater kwam, kon dat op kwaliteit laten testen maar wie niks had meegebracht mocht ook met een bootje er gens water gaan halen voor de proef. Uit de hemel spetterde het ook nog beetje, waarmee kon worden aangetoond dat re gendruppels de lucht wat scho ner spoelen en dat dat bepaald geen overbodige luxe is. zeeuwse almanak Hij heeft zijn ogen altijd goed open, Stijn uit Vlissingen. „Kijk papa, die vrachtwagen heeft tien wielen!", riep hij vo rige week vanuit het autozit je. „Hoe weet je dat?", vroeg zijn vader. „Nou, ik zie er aan deze kant vijf, dus zitten er aan de ande re kant ook vijf en dat is sa men tien. Papa was onder de indruk van de rekenkunst van de vijf jarige. „Jij bent wel slim zeg!" „Jahaa", luidde het ant woord, „dan leer jij vandaag ook nog eens wat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25