Protest in Azerbeidzjan gesmoord Flitsscheidingen blijven bestaan FNV Bondgenoten wil jongeren paaien Willeboordse Europees kampioen judo Op zoek naar gezonde toet amermeerderheid overweegt in te stemmen met nieuwe vorm hina kopieert tar Wars omexplosies in ioscopen India lond bijt rensrechter Champagnefles stamt uit Rome 17 en 23 Partij Schroder lijdt nederlaag Promotie voor streekproducten Delta/Ockenburgh kampioen flink wat zon 7*r geregeld zon, een vrij krachtige wes- nnden maxima rond 15 graden. ■■■Mi I7ejaargang no. 118 „„dag 23 mei 2005 inummer 1,25 door Remco Reidinq MOSKOU - Opnieuw zijn beto gers in een voormalige Sovjetre publiek slaags geraakt met de oproerpolitie. In Azerbeidzjan is zaterdag een betoging voor vrije verkiezingen door de poli tie hardhandig beëindigd. Tien tallen mensen kregen klappen. Volgens de politie van Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, zijn 45 betogers aangehouden. De oppositie spreekt van enkele honderden arrestanten. Hoeveel mensen er gewond raakten is on duidelijk. Volgens de politie wa ren 500 betogers op de been. De oppositie houdt het op enkele duizenden mensen. Aan de demonstratie ging een golf van arrestaties vooraf. Der tig leden van de oppositie wer den daarbij aangehouden. Wes terse landen hebben het ingrij pen van de politie veroordeeld. De ongeregeldheden in Azer beidzjan volgen op een mislukte revolutie in Oezbekistan. Daar zijn anderhalve week geleden ze ker 169 mensen gedood, toen vei- MIDDELBURG - Het Zeeuws Meisje van vroe ger, Elma Petter-van den Berge staat bij een van de kandidates voor de nieuwe functie. Kandidaten te over voor de baan, zo bleek zaterdag in Middelburg. Maar ze voldeden niet alle maal. De een te jong, de an der te oud en inderdaad, dat Twentse accent is ook niet direct een pre. Elk meisje krijgt snel een boe- renmutsje op het hoofd en dan is het zover. Even een foto en dan voor de filmca mera je tekst opzeggen: „Geen cent te vee." foto Lex de Meester pagina 11 zoektocht naar Zeeuws Meisje ligheidstroepen het vuur open den op betogers. In Georgië, Oekraïne en Kirgizië, andere voormalige Sovjetstaten, greep de oppositie de afgelopen ander half jaar de macht na protesten tegen verkiezingsfraude. De oppositie in Azerbeidzjan vreest dat de parlementsverkie zingen in november oneerlijk zullen verlopen. Sinds de presi dentsverkiezingen in oktober 2003, toen Ilham Alijev werd ge kozen als opvolger van zijn over leden vader Gejdar, namen de spanningen tussen oppositie en regering toe. Ilham Alijev, die Azerbeidzjan op autoritaire wij ze regeert, zou door fraude aan de macht zijn gekomen. Pijpleiding De betoging in Bakoe was verbo den, omdat die kort voor de ope ning van de belangrijke oliepijp leiding Bakoe-Tbilisi-Ceyhan plaatshad. De ceremonie wordt woensdag bijgewoond door veel buiten landse hoogwaardigheidsbekle ders. onder wie de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Condoleezza Rice. De Vere nigde Staten hebben het ruim drie miljard euro kostende pro ject, dat de afhankelijkheid van Azerbeidzjan van olie uit het Midden-Oosten zou verminde ren, gesteund. GPD KING - De verwachting was Ihet een week zou duren voor ereen acceptabele kopie ver ghaar zou zijn van de laatste a Wars epos: Revenge of the l Het is binnen drie dagen lorden na de Chinese premiè- En de kopie is meer dan ac- label. sa! in Peking en andere mil- sssteden in China zijn de ieèn te koop. De betere win- voor illegale dvd's biedt ze voor 2 euro, de straatverko- voor 70 eurocent. Bijna alle «n hebben Chinese onderti- sommige zelfs Engelse. ï;eeen van de eerste illegale ra koopt dan zie je vaak ie- monderaan door je beeld lo- of de ondertiteling slaat ps op", zegt een 33-jarige i die twee kopieën kocht, ze is heel goed. Ik heb net stukje gezien want als een i izo nieuw is krijg je meestal p,raaar ik ben verrast." gens een verkoper is de ko- snel op de markt gekomen teen lek via het internet, de Amerikaanse premiè- A De Amerikaanse filmstudio's ben laten weten actie te on twen als China niet meer tiegen het plagiaat. GPD W DELHI - Bij twee explo ot bioscopen in de Indiase ifdstad New Delhi zijn gister- tod zeker 44 mensen gewond tokt. Enkele andere biosco- 'itide stad zijn onmiddellijk tfiimd. Volgens de Indiase re- ftttg werd in de zalen een film loond die volgens enkele «aanstootgevend is. fcste ontploffing deed zich jtt een bioscoopzaal in een 1 «bevolkte buitenwijk van 1 tod Vijftien minuten later I een explosie in een film- g 'tseen naastgelegen wijk. j| posies deden zich voor op 9 ¥stip dat zalen normaliter I aiïen- Volgens getuigen zijn 9 splosies veroorzaakt door 3 ^ve bommen. die werd gedraaid heet e So Nihal (Gezegend is ae die zegt dat God de eeu- |*'d is) en gaat over een Politieman op boeven- Sikhs menen dat de reli- verwijzingen in de film «tosterlijkzijn. GPD/RTR DEN HAAG - FNV Bondgeno ten gaat op de schop. De groot ste bond van vakcentrale FNV, met bijna een half miljoen le den, wil CAO's afsluiten die ge richt zijn op wensen van indivi duele leden. Binnen de collectie ve arbeidsovereenkomsten moet meer keuzevrijheid komen voor werknemers. De FNV gooit het mede over een andere boeg omdat jongeren tot 35 jaar zich niet kunnen vinden in de huidige werkwijze van de vakbond. Dat zegt voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten in een interview met deze krant naar aanleiding van rapport 'Tijd voor een nieu we koers' over de positie van jon geren binnen de vakbond. Daar uit blijkt dat het aandeel van de jongeren bij FNV Bondgenoten is sinds 2000 afgenomen van 25 tot 20 procent van het ledental. Jongeren hebben volgens Van der Kolk behoefte aan individue le keuzemogelijkheden binnen de collectieve afspraken. Zo wil FNV Bondgenoten dat werkne mers zelf de keuze krijgen wat zij met hun vrije dagen doen, bij voorbeeld inwisselen voor dure opleidingskosten, laten uitbeta len of opsparen voor eventueel langere periode zorgverlof of vervroegd uittreden. Daarnaast wordt kinderopvang een speerpunt van Bondgeno ten. Die moet veel goedkoper en toegankelijker. Volgens Van dei- Kolk moet de overheid meer bij dragen aan de kosten voor kin deropvang. Op dit moment is de overheidsbijdrage eenderde van de kosten. FNV Bondgenoten wil een lage re basiscontributie invoeren. De contributie stijgt naarmate le den meer service wensen. Het rapport en de plannen van Bondgenoten worden morgen ge presenteerd op het jaarlijkse congres van de FNV. GPD pagina 2 bond moet luisteren naar jeugd frFrankHendrickx [N HAAG - Supersnelle ktscheidingen blijven larschijnlijk ook in de toe- dist mogelijk. Een meer- theid van de Tweede Ka- iroverweegt morgen in te pamen met een nieuwe »nn van 'flitsscheiding', ippels kunnen dan bin- i drie werkdagen een af raak maken bij een ambte- ar van de burgelijke and om het huwelijk te Ibinden. pnister Dormer (Justitie) «tegen de flitsscheiding, om- te internationaal niet ri! erkend. Momenteel laten gen die snel willen scheiden shuwelijk omzetten in een ge oreerd partnerschap. Daar- PiBOSCH - Een bijtgrage po- iehond heeft in de tweede Ifl van het voetbalduel FC iBosch - FC Utrecht voor hi- iteit op de tribunes gezorgd. viervoeter zette zijn tanden iroek en bil van grensrechter uijes op het moment dat deze igs de zijlijn rende. Na een ;:i bezoek aan de kleedkamer iGeutjes zijn vlagwerk voort- len .ANP na is het mogelijk goedkoop en zonder tussenkomst van de rech ter uit elkaar te gaan. In de nieu we wet is het de bedoeling dat koppels eerst overeenstemming bereiken over hun scheiding via een notaris of een echtschei dingsbegeleider en daarna via de burgelijke stand het huwelijk ontbinden. VVD'er Ruud Luchtenveld, in diener van het wetsvoorstel, meent dat de nieuwe 'admini stratieve scheiding' de belang rijkste bezwaren van minister Donner wegneemt. „Deze schei dingen zullen ook in het buiten land worden erkend", aldus Luchtenveld. Het CDA blijft toch tegen de re geling. De invoering van de nieu we flitsscheiding hangt daar door af van de steun van de Pv dA. De partij is in principe voor, maar wil een uitzondering ma ken voor echtparen met minder jarige kinderen. „Wij willen dat de rechter in die gevallen het ouderschapsplan voor de kinde ren toetst", aldus Kamerlid Ella Kalsbeek. Luchtenveld sluit niet uit, dat hij zijn wetsvoorstel zal aanpas sen om de PvdA over de streep te trekken, maar meent dat de rechters niet te veel belast moe ten worden. „Het is nu al zo dat die toetsing door de rechter heel marginaal is, zeker als beide ouders het met elkaar eens zijn." De WD wil ook dat er meer ge lijkwaardigheid komt in de posi tie van gescheiden ouders met kinderen. Nu is het zo, dat de ouder die de kinderen heeft - meestal de moeder - in de prak tijk amper gedwongen kan wor den mee te werken aan een om gangsregeling. De WD wil daar om dat de rechter mogelijkhe den krijgt om dwangsommen op te leggen aan moeders die zich niet houden aan de afspraken. De afgelopen maanden vroegen wanhopige vaders die hun kinde ren niet meer te zien krijgen meerdere malen aandacht voor hun positie. Eén van de 'fathers 4 justice' sprong in de Tweede Kamer van de publieke tribune en brak daarbij zijn enkel. GPD Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 Elisabeth Willeboordse (boven) bleef in de finale overeind tegen de Oostenrijkse Claudia Heill. foto Robert Vos/ANP door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Elisabeth Willeboordse is zaterdag in Rotterdam Europees kampioen judo geworden in de klasse tot 63 kilogram. Ze is de eerste Nederlandse die dat in die ca tegorie presteert. De 26-jarige Willeboordse, afkomstig uit Middelburg, won al haar vijf partijen. In de eerste ronde versloeg ze meteen de Frangai- se Lucie Decosse, de Europees kampioen van 2002 en de favoriet voor de titel. In de finale gaf Willeboordse de Oostenrijkse Claudia Heill het nakijken. Die was op de af gelopen Olympische Spelen in Athene nog de winnares van het zilver. Vorig jaar debuteerde Willeboordse op een Europees kampioenschap. Toen werd ze in Boekarest vijfde en liep ze kwalificatie voor de Olympische Spelen net mis. Tijdens haar tweede EK werd ze meteen gezien als één van de favorieten, enigszins verrassend maakte ze die rol ook waar. „Dit is een droom die uitkomt", zei ze kort na de huldiging. „Hoe vaak heb ik al niet in gedachten op het podium gestaan? Heel erg vaak. En als je dan in de realiteit terug keert, probeer je het waar te maken. Dat is nu gelukt." Na zaterdag is Willeboordse zeker van deel name aan het wereldkampioenschap, in sep tember in Caïro. Dat een WK-ticket naar haar zou gaan, stond voor het EK ook min of meer al vast. Maar Willeboordse bleef er tot aan de halve finale aan twijfelen, omdat ze vond dat ze niet goed judode. „Maar zo is Elisabeth", zei bondscoach Marjolein van Unen. „Ze is een lief, nuchter Zeeuws meisje, dat over al les twijfelt. Dat moet ze niet doen. Deze ti tel heeft ze verdiend en deelname aan het WK ook." pagina 17 Willeboordse is de angst voorbij FLORENCE - De champagne fles is niet uitgevonden in Frank rijk, maar in het klassieke Ro me. Dat heeft de directeur van de ar cheologische dienst van Tosca ne, Carlotta Cianferoni, meege deeld tijdens een congres over het thema 'wijn en olie als basis van de antieke keuken'. Volgens haar kwam het idee om mousse rende wijnen in speciale amfo ren te vervoeren uit het oude Ro me. Cianferoni vertelde aan de con gresbezoekers dat er in de Oud heid al vaten bestonden met lan ge dunne halzen en een met snoe ren bevestigde kurksluiting. Dat was bedoeld om te voorko men dat de mousserende wijn er uit zou spatten. De Fransen heb ben deze vinding volgens de Ita liaanse later overgenomen en ge perfectioneerd. ANP/DPA De Duitse christen-demo cratische partij CDU heeft de verkiezingen in Noord- rijn-Westfalen gewonnen. Met het verlies van de SPD van kanselier Schroder is de rood-groene coalitie in de deelstaat verleden tijd. Met vervroegde landelijke verkiezingen hoopt Schroder nu alsnog steun te krijgen voor zijn hervor mingsplannen. De provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen gaan opnieuw samen hun streekproducten promoten. Het gaat om velerlei zaken, zoals kazen, zoete lekkernijen, jene vers en bieren. Die worden extra onder de aandacht ge bracht tijdens grote evenementen zoals het Bel gisch Bierweekend aan Zee in Middelkerke en de Stadsfeesten in Vlissingen. De biljarters van Delta/ Ockenburgh uit Goes heb ben de nationale titel vero verd in de eredivisie drie banden. In de finale van de play-offs werd Twentevisie eerst in Goes en zaterdag ook in Hengelo met 6-2 ver slagen. Het kampioen schap, behaald met de spe lers Forthomme, De Bruijn, Spoormans en Habraken, geeft volgend jaar recht op deelname aan de Europa cup voor teams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1