poogerland kan met de besten mee Giro staat weer op zijn kop Alleen Bosch judoot liever ver van huis Alonso moet nog voor Raikonen vrezen J lasso wil j jet weten an opgave Ivan Parra wint twee ritten, Paolo Savoldelli nieuwe leider mpioenschap »r Astronauts 19 Jones vrijwel zeker naar Hengelo Popovitsj winnaar in Catalonië Kiplagat snelste in Manchester Opnieuw goud Van Gelder Venus Williams wint in Istanbul ^jorman Wissink gIDAM - Voorafgaand Europese kampioen- judo hoopten de kcoaches Maarten Arens en jtjn van Unen op vier of «dailies. Het werden er „„keer goud voor Edith 3 4 (onder 70 kilo) en Elisa- cfc WUIeboordse (onder 03) en H svoor Ruben Houkes, Mark Huizinga en Dennis van der Geest. Voor Huizinga was het gisteren zijn elfde EK-medaille. Dennis van der Geest haalde zijn tiende plak op een EK. Mark Huizinga en Dennis van der Geest waren het erover eens dat het EK in eigen land een mooie ervaring was. Alleen Edith Bosch zag het toernooi in Rotterdam als extra druk. „Het was voor mij hier in Rotterdam eigenlijk helemaal geen thuis wedstrijd. Er was alleen veel extra druk. Geef mij maar een toernooi in Rusland of zo." Vrijdag hrons, zaterdag twee keer goud en zondag twee bron zen plakken: de oogst was goed voor een mooie derde plaats in het medailleklassement achter Rusland en Frankrijk. Maar, zo was de overtuiging van mannencoach Arens na afloop, „er had nog meer ingezeten." Guillaume Elmont liet zich za terdag in de halve finale verras sen door de Duitser Ole Bischol' en verloor ook de strijd om het brons. Dennis van der Geest had naar zijn inzicht de halve fi nale tegen de uiteindelijke kam pioen Alexander Mikhalyin ook moeten winnen. Voor Elco van der Geest en Clau dia Zwiers werd de zondag een rampdag. Beiden blesseerden zich behoorlijk. Even werd zelfs gevreesd voor de voortgang van de carrière van de twee judo ka's. Claudia Zwiers schreeuw de het uit van de pijn aan haar elleboog. De jongste Van dei- Geest zakte door zijn knie. GPD ij 1,1 krenner Stef Clement houdt stand en wint Olympia's Tour JP niGNO - Meer dan veer- iminuten later dan rit- jnaar Parra bereikte v5rc! in Basso gisteren de fi- aji van de veertiende rit nde Ronde van Italië. Jliderdag werd hij nog pij gedoodverfd winnaar j, ;|de Giro gezien, drieda- later zakte hij naar de plaats in de rangschik- ig. Van opgeven wil de jarige Italiaan echter iweten. heb hem gevraagd of wilde afstappen, maar weigerde", zei team- isBjarne Riis na de voor C zo dramatisch verlo- dEjjj iDoloraietenrit. 0lï ij zei dat hij door wilde, gg tb) later in de week wil im oberen nog een Alpenrit tinnen." 1 duurde even voordat renner zelf tekst en uit- geven na zijn barre j till over de Stelvio. „Ik b vreselijk geleden van- n h ig. Ik kon niets eten en 1 daarom geen energie vs Pi mijn lijf." ;1 ad so had sinds vrijdaga- y. ad maagklachten, ver- ewa «lelijk veroorzaakt s e0 ar te veel koud water ■end nken. „Zeven uur op de is zonder te eten, dat is fob naniet vol te houden." begreep wel waarom renner niet aan opge- a wilde denken. „Hij til zich zes maanden op -i-y nvedstrijd voorbereid, nma ais nogal koppig, toege- stri i dat hij verloren heeft, haai t hem moeilijk af." P pwi ENDRECHT - De leider in piccn klassement wil lie- met rust worden gela- ï-; Sten stress aan het hoofd Sief Clement, zo vlak voor Ij van de laatste etappe in pa's Tour. Zijn ploeggeno ten wel een ontspannen fHans Dekkers praat nog «lig met zijn vriendin An- in Mathieu Heijboer deelt Me tTREDACTIE 0 ®US31 O AA GOES ilr- "i!':sport@pzc.nl Oa9evos (chef) "Bakker ïdinator zuid) de Vries te Admator midden) Winator noord) I |Boersma "■■hndvan Vliet 'Van der Hooft •ALE REDACTIE Pnspark 28 Pus 31 f AA GOES ■(0113)315500 jr13)315669 fit mdactie@ pzc.nl bnet Rtt.nl 0"; web@pzc.nl fotoboekjes uit aan jonge fans. Het zelfvertrouwen is groot, want de eindzege kan de Rabo- ploeg bijna niet meer ontgaan. Het is drie kwartier voor de start en Johnny Hoogerland blikt even verderop met Axa-col- lega Peter van Agtmaal terug op de dag van gisteren. De renner uit Yerseke heeft een dikke acht tien uur eerder in Ossendrecht zijn meerdere moeten erkennen in Mare de Maar en heeft kleine oogjes. „Ik heb maar een uurtje of twee geslapen", zegt Hoogerland. „Die sprint naar de finish heb ik wel vijfhonderd keer langs zien komen. Ik ging aan met De Maar in m'n wiel. Hij kwam er over heen en ik kon niet meer in zijn wiel komen. Balen, want ik had heel graag een etappe ge wonnen. Misschien dat het van daag nog lukt, al voel ik me niet echt optimaal." Viaducten Van de 185 te verrijden kilome ters liggen er deze dag 140 in Zeeland. Dat is bij de wielerlief- hebbers niet onopgemerkt geble ven. Op viaducten, kruispunten en in dorpsstraten wemelt het van de mensen. Na drie kilome ter fietsen wordt de grens met Zeeland gepasseerd en gaat het via Krabbendijke en Kruinin- gen richting 's-Gravenpolder. Het is daar een drukte van jewel ste. Eén van de toeschouwers is Anton Tak. Hij staat als win naar van Olympia's Tour in 1991 in de boeken, maar na die zege is zijn carrière als een nachtkaars uitgegaan. Nu staat hij als wielerfan met zijn gezin langs de kant en springt weer snel in de auto, op weg naar de volgende passage. Het peloton koerst verder rich- Het peloton rijdt in de slotetappe van Olympia's Tour breed uitgewaaierd over de Zeeuwse wegen. foto Willem Mieras ting 's-Heerenhóek. In hét wie- Ierdorp van Zeeland ziet Jan Raas met de handen in de zak ken dat het tempo goed is. Bij Lewedorp komt de wind even la ter hard van links en breekt het peloton in stukken. Johnny Hoo gerland en vijf ploeggenoten van Eurogifts zitten op de eerste rij en hebben gezelschap van klassementsleider Clement. De Litouwer Gediminas Bagdonas heeft de slag gemist, waardoor Eurogifts-sprinter Marvin van der Pluijm naar de tweede plaats in het algemeen klasse ment kan worden geloodst. Via Middelburg, Noord-Beve land en Goes rijdt de kopgroep hard door richting Brabant. In de polders voor Ossendrecht wacht nog een verraderlijke kas- seistrook. Zelfs de koeien in de aangrenzende weide plaatsen een demarrage. Etappezege Rick Flens en Martijn Maaskant van de Van Vliet-formatie sprin gen vervolgens weg. Het ant woord van Hoogerland en co volgt direct. In de straten van Ossendrecht, waar nog drie plaatselijke ronden van 8,3 kilo meter worden gereden, komt al les weer samen. Van der Pluijm wordt in stelling gebracht, maar Piet Rooyakkers (Axa) spingt op het juiste moment weg. Hij pakt de laatste etappezege. Enkele seconden later komt ook Stef Clement met de armen in de lucht over de finish. De Ra- boploeg heeft de eindzege bin nen, terwijl de renners- van Euro gifts enkele tientallen meters verderop uitgeteld op de grond zitten. „Ik zit echt helemaal ka pot", zijn de overbodige woor den van Johnny Hoogerland. Zijn gezicht spreekt boekdelen. „Na honderd kilometer zat ik er al doorheen, maar ik ben op ka rakter doorgereden. Net als in het begin van de week was het ook vandaag weer heel zenuw achtig. Ik moest steeds vertellen hoe we moesten rijden, omdat het voor mij bekend gebied was. Alleen in de laatste ronde kon Marvin van der Pluijm niet mee springen. Dat is zuur;" Toch overheerst na afloop een te vreden gevoel bij de man die als twaalfde in het algemeen klasse ment eindigt. „Het is een zware week geweest, maar ik ben wel tevreden. Drie weken geleden lag ik met veertig graden koorts en een keelontsteking op bed. Daardoor had ik niet verwacht dat ik zo goed zou zijn. Dit is volgens mij de zwaarste koers van Nederland. Dan is het mooi om vast te stellen dat ik met de besten meekon." Masseur De allerbeste is Stef Clement, één van de vele talenten uit de Rabobank-opleiding. De renner uit Breda wil na afloop beschei den blijven en verzekert dat hij de zege vooral aan zijn ploegge noten te danken heeft. „En ik zat in de zesde etappe naar Rhe- noy in de goede ontsnapping." Verder wikt en weegt Clement zijn woorden, om niet verkeerd over te komen. Terwijl hij terug blikt op een intensieve week voelt hij plots een hand op de rechterschouder. Het is Anton Tak, zijn masseur en vertrou wensman. „Geniet ervan, jon gen", zegt de oud-winnaar. En hij kan het weten. door Peter van Leeuwen LIVIGNO - Drie dagen na zijn geslaagde machtsgreep in de eer ste serieuze bergrit van de Ron de van Italië kon Ivan Basso dit weekeinde zijn aspiraties voor de eindzege weer opbergen. De Italiaanse kopman van CSC werd zaterdag in de eerste van twee Dolomietenritten geteis terd door maagklachten en ver loor de leiderstrui aan landge noot Paolo Savoldelli. Een dag later volgde de totale ineenstor ting. Basso, die dit jaar mikte op de dubbel Giro/Tour, bereikte in de laatste groep op ruime achter stand de streep in Livogno. De beklimming van de beruchte Stelvio - voor het eerst sinds 1994 weer in het parkoers van de Giro opgenomen - was hem opgebroken. Na 48 haarspeld bochten was Basso bovengeko men op zestien minuten na Savoldelli. Op de streep in Li vogno was het verschil met rit winnaar Ivan Parra meer dan 42 minuten. Basso duikelde naar de 39e plaats in het klasse ment. De gekwelde kopman wist dat hem zaterdag een loodzware op gave wachtte. Hij had last van maagpijn en kon nauwelijks voedsel tot zich nemen. Basso zat alle 218 kilometers zwaar te lijden in het zadel, maar weiger de op te geven. Hij hield de scha de beperkt tot een minuut en acht seconden op Savoldelli. „Een meevaller", vond ploeglei der Bjarne Riis. „Het verschil had veel groter kunnen uitval len." De hoop op betere tijden werd een dag later de grond inge boord. Basso had het gisteren nog veel slechter dan de dag er voor en verloor bij de eerste klimmeters al het contact met zijn concurrenten Savoldelli, Si- moni en verrassend genoeg ook Di Luca. Daler De leider in de ProTour werd vooraf als niet geschikt geacht voor het hooggebergte, maar doet vooralsnog als nummer twee in het klassement mee om de eindzege. Normaal gesproken is Simoni de enige andere overgebleven concurrent van Savoldelli, die vooral een reputatie heeft als ij- zersterke daler. 'De Valk' won de Giro in 2002, maar zijn car rière raakte daarna bij Telekom en T-Mobile in het slop door ve le blessures. Bij Discovery Chan nel, dat hem afgelopen winter overnam, heeft hij zich de klim- stijl van Lance Armstrong aan gemeten. Om de ritzeges deed Savoldelli in de Dolomietenritten niet mee. Beide etappes werden gewon nen door de Colombiaan Ivan Parra, wiens broer Fabio in de jaren tachtig twee ritten won in de Tour. Zaterdag was de vreug de al groot nadat hij bij de streep was opgewacht door vrouw en zoon. Gisteren was er vooral ongeloof. „Twee ritten op rij winnen, dat had ik helemaal nooit durven dromen. Ik heb heel slecht geslapen vannacht, was nog veel te opgewonden over mijn ritzege." Achter Parra leverden Di Luca en Simoni nog een boeiend ge vecht om seconden, met Savol delli in de slachtofferrol. „Ik kon niet reageren op de aanval van Simoni, ik voelde kramp op komen", verklaarde de leider, die in de slotkilometers een klei ne halve minuut verloor. Di Lu ca naderde in het klassement tot op 25 seconden, Simoni volgt op 1.48. In de Giro, die zaterdag de Ne derlanders Veneberg, De Jongh en Vierhouten verloor, is kort om nog niets beslist. ILLE - De basketballers taslcrdamse Demon Astro- jhaalden zaterdag ten kos- a Landstede Zwolle de na- stitel. aeg van Arik Shivek zege- ook in de vierde wed- van de best-of-seven-se1- Zwolle klopten de Am- de thuisploeg over tfmet 73-43. ANP ,-ü ilHll - T Gilberto Simoni, Paolo Savoldelli en Danilo Di Luca (van rechts naar links) voeren tussen de sneeuwwallen een hevig gevecht om de leiding in de Ronde van Italië. foto Stefano Rellandini/RTR maandag 23 mei 2005 HENGELO - De Amerikaanse sprintster Marion Jones doet komende zondag vrijwel zeker mee aan de Fanny Blankers Koen Games in Hengelo. De organisatie is finan cieel rond met de drievoudig olympisch kampioene en heeft mondeling toestemming van de internationale atle- tiekfederatie IAAF. „Als we die op papier hebben, dan staat eigenlijk niets meer haar komst in de weg", zei atletencoördinator Ellen van Langen. „Hoewel een contract nog niet is getekend, schat ik de kans dat ze meedoet op negentig procent." Jones is in opspraak wegens vermeend dopegebruik. Haar naam wordt genoemd in de Balco-affaire, de geruchtma kende dopingzaak rond het Californische laboratorium, dat tientallen topsporters heeft voorzien van verboden prestatieverhogende middelen. ANP BARCELONA - Jaroslav Popovitsj heeft de Ronde van Ca talonië op zijn naam gebracht. De zevende en laatste etap pe van de Spaanse rittenkoers, die voor de ProTour telt, leverde in Barcelona een sprintzege op voor de Noor Thor Hushovd. Hij versloeg de Spanjaard Mikel Pradera. De Oekraïener Popovitsj moet komende zomer een sterke helper worden van Lance Armstrong in de Ronde van Frankrijk. Hij veroverde donderdag in de zwaarste rit in Catalonië de leiderstrui én stond die niet meer af. ANP MANCHESTER - Lomah Kiplagat blijft aan de winnen de hand. De Nederlandse van Keniaanse origine zegevier de gisteren in de Great Manchester Run, een wegwed strijd over 10 kilometer. Kiplagat noteerde 31 minuten en 28 seconden. Vorige week was ze de beste in Glasgow. Kiplagat had zeven tellen voorsprong op de Letse Jelena Trokopcuka. Bij de mannen won Haile Gebrselassie zeer overtuigend. Na zijn achillespeesblessure volbracht hij de tien kilome ter in 27 minuten en 25 seconden. Niemand was ooit snel ler in deze wedstrijd. Gebrselassie had een halve minuut voorsprong op de Spanjaard Juan Carlos de la Ossa. ANP PARIJS - Yuri van Gelder heeft zaterdag bij de wereldbe kerwedstrijden turnen in Parijs opnieuw een gouden me daille veroverd. Met een score van 9,675 punten eindigde hij in cle finale van de ringen als eerste voor Regilo Carmo- na uit Venezuela en de Italiaan Mateo Morandi. Het is voor Van Gelder zijn negende gouden plak in de cy clus. Hij bracht zijn totaal aantal medailles op vijftien. Zijn eerste veroverde hij eveneens in Parijs bij zijn we reldbekerdebuut in maart 2003. „Ze waren terughoudend met de punten dit weekeinde, toch ben ik weer eerste en daar gaat het om", reageerde Van Gelder. ANP ISTANBUL - De Amerikaanse tennisvedette Venus Willi ams heeft zaterdag het vrouwentoernooi van Istanbul op haar naam gebracht. Het was haar 32e titel. De 24-jarige Amerikaanse won in de eindstrijd van de 16-jarige Tsje- - chische Nicole Vaidisova met 6-3 6-2. ANP door Paul Zweverink MONACO - Het wegwerpge baar van Rubens Barrichello na een bijna mislukte pitstop, ge volgd door een drive-trough penalty wegens te snel rijden in de pitstraat, legde alle frustra ties bij het team van Ferrari bloot. Wat velen al dachten en sommi gen vreesden: de wereldtitel komt dit jaar niet terecht bij een rijder van de rode brigade. Het zal waarschijnlijk gaan tussen Kimi Raikkonen, gisteren fraai winnaar in Monaco, en Fernan do Alonso. De Spanjaard liet zich in de slotfase in de chicane verschalken door de beide Williams/BMW's van Nick Heid- feld en Mark Webber, maar lijkt in zijn Renault stabiel genoeg om vol met de ontketende Raik konen voor de titel te gaan. Pikant genoeg kwam de kritiek van binnenuit. Barrichello lucht te zijn hart en deed dat op een niet mis te verstane manier. „We hebben een groot probleem en dat probleem is groter dan al leen de banden. Er zitten meer dingen niet goed, het wordt hoog tijd dat daar verandering in komt." 'Rubino' vreesde zelfs dat de Ferrari's op het stratencircuit van Monaco op een ronde gere den zouden worden door de snel le rijders van Renault, McLaren en Williams. „Als zij op hun best rijden, zie ik dat gebeuren." Dat het niet gebeurde, had me de te maken met de schuiver die Christijan Albers maakte in de haarspeldbocht van Mirabeau. Daardoor kwam de safetycar in actie en schoof het veld ineen. Overigens verloor Michael Schu macher bij die situatie de neus van zijn wagen, omdat hij tegen de achterkant van David Coul- thards auto reed, die daardoor uitviel. Even lag de Duitser daardoor inderdaad op die door zijn teamgenoot voorspelde ron de, maar hij kon de achterstand snel goedmaken. Te oud Over Schumacher gesproken: in eigen land lijkt de aanval op hem ingezet. Opgezweept door het populaire dagblad Bild (kop: Schumi was sagst du nun?) breekt de discussie los of de zevenvoudig wereldkampi oen wellicht te oud is geworden om nog competitief genoeg te zijn. Een wat onfrisse discussie over een 35-jarige die tot een klein jaar geleden zowat ieder een kleineerde. Maar het geeft aan hoezeer de terugval van Fer rari de gemoederen bezig houdt. Teamchef Paul Stoddart van Mi nardi heeft daar zo z'n eigen ge dachten over. „Het is allemaal te veel een bandenzaak gewor den. Als gevolg van de nieuwe regels beslissen de banden alles, dat kan nooit goed zijn." Raikkonen onderschrijft dat. „De Ferrari's hebben teveel te lijden van de mindere Bridgesto- ne-banden. Het kan niet zo zijn dat de auto het niet meer kan of dat de rijders opeens zoveel ver slechterd zijn." Raikkonen reageerde uiteraard blij op zijn tweede zege op rij. „Het ging het hele weekeinde goed, de auto voelde goed, we hadden voldoende grip en snel heid. Even was er paniek bij de situatie met de safetycar. Ik mis te de pit en hoorde wat ge schreeuw van de teamleiding. Maar ik kon snel weer afstand nemen van de rijders achter me en had steeds het gevoel dat ik de voorsprong vrij eenvoudig zou kunnen vasthouden." Vreemd Voor Chistijan Albers, die veer tiende (en laatste) werd op vijf ronden, verliep de race naar ei gen zeggen vreemd. „Er was werkelijk geen touw aan vast te knopen. De rondetijden schoten naar boven en naar beneden. In het begin ging het goed. Ik had een prima start, maar heb m'n teamgenoot Patrick Friesacher voorbij laten gaan. Waarom? Wel, dat vond ik fair en beter voor het team. Patrick was 45 ki lo lichter en reed op een twee stop strategie, ik zou één keer stoppen. Als ik voor hem was ge bleven, had ik hem lelijk tegen gehouden." „Die spin kwam plotseling. De auto reed opeens daarheen waar ik niet wilde. Ik stond dwars en heb nog even een metertje extra gepakt om wat ruimte achter me te houden. Gelukkig raakte ik niks en kon ik weer verder rij den." De race uitrijden gaf al een pri ma gevoel. „Of we nu structu reel sneller zijn dan de Jordans? Je moet wel reëel blijven, voor hun was het de eerste race op Monaco en dat maakt het moei lijk. Maar het gevoel voor de ko mende races is goed." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19