United laat Arsenal ontsnappen Feyenoord sust verhitte gemoederen PZC Ik ga ooit een marathon lopen s Celtic verspeelt titel in slotminuten Den Bosch verliest strijd op doelsaldo Het onbevredigende vertrek van een gekrenkte vedette Bergkamp en Van Persie kapen FA Cup weg voor neus van Van Nistelrooij Toon Brusselers overleden (71) De Graafschap begint thuis tegen Zwolle ai maandag 23 mei 2005 In een historische eindstrijd kaapten Robin van Persie en Dennis Bergkamp zaterdag met Arsenal onverdiend de 124e FA Cup vanaf de strafschopstip weg voor de neus van Ruud van Nis telrooij en Manchester United. Drie verhalen, drie humeuren. door Mark Caldenhoven CARDIFF - Diep onder de gras mat, in de gewelven van het Mil lennium Stadion, heeft een kun stenaar portretten geschilderd van een handvol voetballers van Arsenal en Manchester United. Als een eregalerij hangen de kunstwerken langs de trap, die meters hoger via een corridor naar het veld leidt. Het is Wem bley niet. maar zelfs bij de laat ste FA Cupfinale in Cardiff druipt de traditie van de muur. Links 'hangen' Roy Keane, Rio Ferdinand en Ruud van Nistel rooij, rechts Dennis Bergkamp, Patrick Vieira én Robin van Per sie. Glunderend zet de Rotter dammer op bevel zijn handteke ning op het doek. „Ik zou bij God niet weten waarom, maar ik hang daar toch maar even tjes. Tussen Bergkamp en Vieira in? Ooh, dat had ik nog niet eens gezien. Fantastisch toch?" Alsof zijn eerste jaar in Enge land samenkomt in Wales, met een daverende ontknoping van een intense kraker die moei zaam op gang was gekomen. EINDHOVEN - Oud-PSV'er Toon Brusselers is vrijdagavond 11a een kort ziekbed overleden. De Brabantse voetballer over leed in Eindhoven aan de gevol gen van een hartstilstand. Hij is 71 jaar geworden. In de periode 1951-1965 speelde Brusselers, vader van voetballer Geert Brusselers, 378 competi- tiewedstrijden voor de Eindho- vense club. Daarin scoorde hij 102 doelpunten. ANP ZEIST - De Graafschap neemt als nummer zeven tien van de eredivisie plaats in groep B van na- competitie. Daar strijdt de ploeg uit Doetinchem, die op de slotdag van de eredi visie FC Den Bosch achter zich liet, met Sparta, FC Zwolle en Helmond Sport om een plek in de hoogste divisie. Groep A bestaat uit RBC Roosendaal, VVV-Venlo, FC Volendam en Stormvogels/Telstar. De na- competitie begint woens dag 25 mei. De laatste speeldag is op 9 juni. Het programma: Woensdag 25/5 (20.00). Groep A: Stormvogels/Telstar-Volen- dam, RBC-VVV. Groep B: Sparta-Helmond Sport, De Graafschap-FC Zwolle. Za- j terdag 28/5 (19.30). Groep A: VVV- Stormvogels/Telstar. Volendam- RBC Groep B: Helmond Sport-De Graaf schap. FC Zwolle-Sparta. Dinsdag 31/5 (20.00). Groep A: Volendam-VW, Stormvogelsf'Telstar-RBC Groep B: Helmond Sport-FC j Zwolle, De Graafschap- Sparta Vrijdag 3/6 (20.00). Groep A: WV-Volendam, RBC-Stormvogels/Telstar. Groep B: FC Zwolle- Hel mond Sport, Sparta-De Graafschap. Maandag 6/6 (20.00). Groep A: Stormvogelss/Telstdr- WV, RBC-Volendam Groep B: Sparta- FC Zwolle, De Graaf schap-Helmond Sport Don derdag 9/6 (20.00). Groep A: WV-RBC. Volen- dam-Stonnvogels/Telslar Groep B: FC Zwolle-De Graafschap, Helmond Sport-Sparta. ANP Slechts een enkeling dacht dat Robin van Persie na zijn over gang van Feyenoord het wel zou rooien in Londen, maar de fliere fluiter van weleer heeft zijn cri ticasters de mond gesnoerd. Al moest daarvoor wel een slok wa ter door de Rijn. De wispel turige linkspoot botste ook in Engeland, na een domme rode kaart kort na de winterstop, met Arsène Wenger. Veel woorden wilde Van Persie er niet aan vuilmaken. „Dat is geweest. Ik heb enorm veel ver trouwen gehad van de trainer. Het respect dat hij uitstraalt naar zijn spelers is ongeëve naard. Of je Robin van Persie bent of Patrick Vieira, het maakt hem niets uit. Dat zoek je als jonge knul in een trainer. Met een wedstrijdje of veertig, waarvan twintig als basisspeler, kan mijn seizoen niet meer stuk. Waanzinnig gewoon. Iedereen confronteert me er nu ook mee. Ik weet dat er heel veel twijfel was over mijn toekomst bij Ar senal. Ik heb altijd in mezelf ge loofd. Met mijn familie wist ik wat ik kon bereiken. Daarom is dit een prachtige ontknoping." Voor het eerst sinds Barnsley- West Bromwich Albion op 20 april 1912 eindigt een FA Cupfi nale in 0-0. Voor het eerst in de 124-jarige geschiedenis van de strijd om de meest prestigieuze beker in het mondiale clubvoet bal valt de beslissing door een reeks strafschoppen. Nog niet zo heel lang geleden werden de replays geschrapt. De club die 120 minuten domineerde, Man chester United, ziet de bui dan al hangen. Jens Lehmann, de doelman van Arsenal, bezorgt Paul Scholes als enige een kruis je achter zijn naam: 5-4 na tien penalty's. Een van de goudhaantjes bij Ar senal is, tot zijn grote verba zing, Robin van Persie. Hij be nut de derde strafschop, die voor Edu was bestemd. „Hij durfde niet", zei Van Persie, die ook opschoof in de hiërarchie na de rode kaart voor zijn Spaanse ploeggenoot José Anto nio Reyes kort voor de penaltyse rie. „Toen ben ik naar Wenger toegestapt. Ik wil 'm wel nemen. Op een strafschop na bij Jong Oranje had ik er nog nooit een genomen. Tot ik bij de bal stond en me ineens met knikkende knieën realiseerde dat de wereld meekijkt. Gelukig bleek het de slagroom op mijn taart." Ook Van Nistelrooij klaarde het klusje van elf meter bijna routi neus. In zijn ogen stond toen ech ter al de wanhoop. Manchester United had Arsenal in de regu liere speeltijd laten ontsnappen. Als maatstaf gold de cornerver houding: 12-1. Illustratief voor de Londense onmacht was de enige redding van United-doel- man Roy Carroll, in'de verlen ging. Hij neutraliseerde een fraaie vrije trap van Van Persie. Twee keer liet de precisie Van Nistelrooij in de steek, alsof in de titanenstrijd in Cardiff een te leurstellend seizoen aan hem voorbij trok. Miraculeus was de redding van Frederik Ljungberg op de lijn. De Zweed dirigeerde een kopbal van Van Nistelrooij naar de lat. In de verlenging mis te hij zijn beste kans, weer met het hoofd, en ebde het vertrou wen stilaan weg. „Toen bekroop me een gevoel van: het is al ons jaar niet, dit wordt ook onze middag niet. Heel bitter. Als een club iets had verdiend, was het United. Het mocht helaas niet zo zijn. Een hard gelag, ja." Pirouettes Dennis Bergkamp kon zich wel inleven in de gemoedstoestand van zijn landgenoot. „Als de club die beter is niet scoort, neemt de druk toe. Op een gege ven moment voelden we dat we stand moesten houden tot de strafschoppen, dat we dan meer kans maakten. Het is een onge schreven wet." Waar Van Persie euforisch was, deed Bergkamp na wéér een prijs met Arsenal (drie landstitels en alweer zijn vierde FA Cup) zijn bijnaam van 'leeman' weer alle eer aan. Dat kwam vooral door zijn onge wone rol, die van diepe spits bij absentie van Thierry Heftry. Als aanspeelpunt bevond Berg kamp, die na een uur werd ver vangen door Ljungberg, zich in niemandsland en bleven zijn pi rouettes en toveracties uit. „Na Thierry hebben we nie mand die daar kan spelen. Door de vorm waarin ik verkeer, koos Wenger begrijpelijk voor mij. Het was alleen heel onwennig. Helaas. Ze konden me nauwe lijks bereiken. Maar ja..." Van Persie kon zich bij de nuch terheid van Bergkamp weinig voorstellen. Na de Uefa Cup met Feyenoord pakte de 'young ster' zijn tweede prijs. „Dit is in tens genieten." GPD Sol Campbell, Dennis Bergkamp, Ashley Cole en Robin van Persie (van links naar rechts) laten de champagne rijkelijk vloeien, nadat ze met Arsenal de FA Cup hebben veroverd. foto lan Hodgson/RTR Clubleiding en trainers spreken vandaag over de toekomst door Hans Leber ROTTERDAM - De winst van Feyenoord op ADO Den Haag (6-3) deed gisteren niet alleen trainer Ruud Gullit en de spe lers goed, de ruiten van stadion de Kuip zijn er waarschijnlijk ook bij gebaat ge weest. In een broeierige sfeer en met veel mobiele eenheid in de buurt kwam de uit slag als geroepen. Vandaag spreekt de clubleiding over de toekomst, maar de eerste Feyenoord-spe- lers lijken hun koffers al te kunnen pak ken: de Brazilianen Magrao en Leonar do. Het tweetal toonde vorige week een erbarmelijke inzet tijdens de verloren kampioenswedstrijd van Jong Feyenoord tegen PSV, waardoor Ajax de titel bin nensleepte. Gullit: „Ik wou ze niet belonen door ze vandaag bij de groep te halen. En wat mij betreft wordt die lijn doorgetrokken richting voorbereiding op het nieuwe sei zoen. Alleen moet ik van de clubleiding horen wat mijn mogelijkheden op dat ge bied zijn." De na gisteren meest scorende club uit de eredivisie (90 doelpunten, één doel punt meer dan PSV) werd bij het begin van de wedstrijd ontvangen met pro test-spandoeken. De fans richtten hun woede en teleurstelling vooral tegen voor zitter Jorien van den Herik ('het be stuur') en niet tegen Ruud Gullit: „Ik ge loof dat de mensen wel door hebben dat ik er alles aan doe. Bij Feyenoord ligt mijn hart." De coach laat een wedstrijd met de Suri- profs vanavond schieten om ook bij een gesprek met de supporters aanwezig te kunnen zijn. „Ik vind het belangrijker om met de supporters te spreken, zeker na zo'n seizoen." Gullit, maar ook spelers als Bart Goor en Dirk Kuijt, laten al weken horen dat er versterking moet komen, vooral een erva ren kracht die spelers op hun plaats zet en de speelwijze dirigeert. Gullit: „Met de middelen die we dit seizoen hadden, konden we niet veel. Een speler moest transfervrij zijn of mocht 300.000 of 400.000 euro kosten. Daarvoor haal je niet iemand die je naar een hoger niveau brengt. Ik hoop dat ik morgen van de clubleiding hoor wat er financieel moge lijk is." De Feyenoord-trainer noemt geen na men, maar is al wekenlang spelers aan het bellen. Is dat geen werk voor tech nisch directeur Mark Wotte? „Jawel, maar ze willen mij tóch aan de lijn, als trainer, om te weten wat mijn bedoelin gen zijn. Veel spelers zijn enthousiast. Maar ik kom tot niets als ik niet weet wat we ze kunnen bieden, wil uitsluitsel. Daardoor zijn we misschien te laat. Ik moet het doen met wat ik krijg." De Feyenoord-coach liet doorschemeren de club sowieso trouw te blijven. „Ik kop pel mijn eigen positie niet direct aan de komst van spelers. Ik ben sowieso heel erg bezig met de toekomst. Maar als je supporters vraagt wat voor spelers we moeten hebben, beginnen ze over hard werken. Maar zo is het volgens mij niet. Wat ik bedoel met een Fevenoord-identi- teit, is iemand als Coen Moulijn, Franz Hasil, Wim van Hanegem, Wim Jansen. Grote spelers, begaafd. Als Jansen of Van Hanegem bij de club betrokken wil Na zeventien jaar is het dan afgelo pen. Ik heb vrijdag in stilte af scheid genomen van het betaalde voet bal, in Apeldoorn, tegen AGOVV. Pre cies zoals ik het wilde, zonder toeters en bellen. Ik had voor de wedstrijd de voorzitter, de technisch directeur en de trainer in gelicht. Ik had ze gezegd dat het echt mijn laatste wedstrijd zou zijn, on danks dat Dordrecht nog verder met mij wilde. Ze hadden vorige week gevraagd of ik als pinchhitter wilde fungeren. Dat zag ik niet zitten. Vijf keer in de week trai nen en dan op vrijdag een paar minu ten invallen. Dat is niks voor mij. Dan zou ik heel vervelend voor mijn omge ving worden. Het is genoeg geweest, al blijft het al tijd een vervelend moment om te stop pen. Ik heb een mooie carrière gehad. Een afscheidswedstrijd hoeft niet. Mijn grote angst bij dat soort wedstrijden is altijd dat er heel weinig mensen ko men. Nee, laat het maar zo. Natuurlijk zal ik het profvoetbal mis sen. Het is een prachtig vak. De span ning, het dollen in de kleedkamer en sa men ergens naartoe werken, dat is ge weldig. Ik vond de voorbereiding op het nieuwe seizoen ook nooit verve lend. Zo snel mogelijk proberen in vorm te komen, dat vond ik het mooie van voetbal. Stel dat mijn broer Gérard nog wel doorgaat bij Dordrecht, dan zal het ge mis nog groter zijn. Als hij op 4 juli weer met de voorbereiding begint, zit ik waarschijnlijk op het Nollestrand in Vlissingen achter een glaasje ranja. Ik ben benieuwd hoe mijn lichaam rea geert op deze verandering. Nu trainde ik elke dag, straks ga ik bij RCS naar twee keer per week trainen en een wed strijd op zondag spelen. De mensen hoeven overigens niet bang te zijn dat ik een balvaste spits in het zestienmetergbied word. Ik heb niet echt aanleg om dik te blijven. Toch zal ik zoveel mogelijk blijven doen. Mijn lichaam vraagt om aandacht. Ik ga het krachthonk in en zal gaan hardlopen. Ik ga ooit een marathon lo pen. Het lijkt me een enorme uitdaging. Als ik dat ga doen, ga ik wel proberen pi* van onze sportredactie GLASGOW - Celtic heeft giste ren in de slotminuten van het duel met Motherwell de Schotse voetbaltitel alsnog verspeeld. De koploper gaf een 1-0-voor- sprong uit handen en verloor met 2-1 waardoor Glasgow Ran gers met de Nederlanders Rick- sen en Waterreus verrassend kampioen werd. De aartsrivaal van Celtic klopte zelf Hibernian met 1-0. De Rangers sloten het seizoen af met 93 punten, één meer dan Celtic. De ontknoping in Motherwell leidde tot uitzinnige reacties in Edinburgh, waar Glasgow Ran gers op bezoek was en op weg leek naar een zege zonder waar de. Nacho Novo had de Rangers na een klein uur op voorsprong gezet, maar omdat Celtic met de zelfde cijfers (doelpunt Sul leidde bij Motherwell leekd?\ M' tel buiten bereik. Totdat Mei), ffi nald in de 88e minuut Mot?, well op gelijke hoogte bnè „Nooit eerder heb ik zo'n ge, gekend als toen ik onze supj-. ters opeens tekeer 1 gaan", sprak Rangers-manaj McLeish. McDonald twee minuten later nt^ waardoor er niets meer mij] gaan voor de Rangers. In een rechtstreekse confrocj. tie met de enige concur |K heeft Fenerbahce gisteren 1 |f Turkse voetbaltitel vermant De ploeg versloeg Galata&g is met 1-0 door een treffer vam Braziliaan Nobre. Fenerbahce kwam daarco- met nog een speelronde op y u punten. Galatasaray bleefó;;j staan en werd ingehaald 6^ ri Trabzonspor. ANP/RTR raken, en ik heb met beiden gesproken, kunnen we werken aan een toekomst die Feyenoord waardig is. Deze mensen ken nen de club en weten waar het aan schort." Gullit wil weer aansluiting zoeken bij Ajax en PSV. En daarvoor moeten spe lers het veld mimen. „De laatste weken zijn spelers die het niveau niet kunnen of niet willen halen, de sfeer aan het verpes ten. Dat zie je altijd. Jongens als Dirk Kuijt ergeren zich daar groen en geel aan. Er is ondermijning geweest. De slechten gaan de goeden beïnvloeden." Gestreeld Na het laatste fluitsignaal scandeerde een bijna volle Kuip gisteren de naam van Dirk Kuijt en Bart Goor, de meest constante dragers van het elftal. Na de winst werd het team niet uitgefloten, maar toegejuicht. Gullit: „Ik ben blij voor de spelers en trots op het publiek. Ik ben ook gestreeld door het feit dat niet massaal om mijn vertrek wordt ge roepen na zo'n teleurstellend seizoen. Er lag vandaag nogal wat druk op." GPD om een goeie tijd neer te zetten. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Ik ben een man van prestaties. Alleen maar meelo pen is niks voor mij. Maar eerst wacht RCS. Ik ben heel be nieuwd hoe het zal gaan. Het mooie is dat ik twintig jaar geleden mijn compe titiedebuut voor RCS maakte, als zes tienjarige. Nu keer ik weer terug. Alsof hel zo ge pland is. Ik kijk ernaar uit. Van mij mag de voorbereiding bij RCS nu al be ginnen. Dennis de Nooijer van onze sportredactie RIJSWIJK - FC Den Bosch de gradeert naar de eerste divisie. De Graafschap mag in de na- competitie proberen zich te handhaven op het hoogste ni veau op basis van zes meer ge scoorde doelpunten. Beide teams verloren gisteren thuis op de slotdag van het seizoen 2004-2005. In Den Bosch ging FC Utrecht aan de haal met de punten (0-3) en in Doetinchem toonde Vitesse zich een onver murwbare gast: 1-2. Behalve De Graafschap speelt ook RBC in de nacompetitie. De ploeg van trainer Dolf Roks be zorgde AZ gisteren zijn eerste thuisnederlaag van het seizoen, maar dat mocht niet meer ba ten. Hoewel er dit weekeinde behal ve de strijd tegen degradatie weinig meer op het spel stond, gingen sommige clubs toch ge motiveerd het veld op. Willem II wilde graag testen hoe het er voor staat met het oog op dei nale om de Amstel Cup. Deo-® winning in Tilburg op Rij liu (3-0) kostte weinig inspan® »e en bracht vooral veel verte wen. De tegenstander van aansta de zondag in Rotterdam,la® k kampioen PSV, spaarde zichat in Kerkrade tegen RodaJC.O: de Limburgers geloofden wel: 0-0. Waarnemend coach Rutten1 klaarde het gezapige spel door de komende bekeifiri w Het was PSV's zeventiende w» wit strijd op rij zonder verlies 'f record dat de Eindhovenareni len met Ajax en AZ. De club uit Alkmaar lukte 1 weer niet te winnen. Na held ste verlies in Alkmaar kreeg meest besproken trainer van! seizoen van burgemeester!': ft Rossen een penning van verdia ste uitgereikt. AZ reikte ïmma at' tot de halve finales in de stnj om de Uefa Cup en behaal voor het tweede jaar op rij Eua pees voetbal. ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Twee minuten voor tijd kreeg hij zijn publieks- wissel. Ajax stond met 2-1 voor en had dat vooral aan zijn in breng te danken. Rafael van der Vaart scoorde tegen Groningen de gelijkmaker en bereidde de winnende treffer voor in het slot- duel van het seizoen. Hij is persoonlijk akkoord met Hamburger SV, de nummer acht van Duitsland. Voor een con tract van vier jaar en hij zei gis teren nog maar eens dat hij een goed gevoel had bij zijn nieuwe club. Ondertussen riep Danny Blind vanaf een ander podium dat wat hem betreft Rafael van der Vaart niet weg hoeft. Sterker; dat Ajax nu toch op zoek moet naar een speler die per seizoen acht tot tien goals maakt. Ook zei Blind dat er nog geen ak koord tussen de clubs was be reikt en dat er dus nog niets ze ker was. Het was een lege frase, want de trainer weet wel beter. Van der Vaart speelde gisteren écht zijn laatste wedstrijd in het shirt van Ajax. Eerder, op het veld van de Are na, hing er even een wolk van weemoed in de Arena, schalde zijn persoonlijke hymne van de tribunes: „Van der Vaart, Van der Vaart, wie kent hem niet..." Maar in tegenstelling tot Het Af scheid van een andere Neder landse voetbalvedette, Mark van Bommel bij PSV, bleven in Amsterdam de tranen achterwe ge. Rafael van der Vaart, die vanaf de C-tjes bij Ajax heeft ge speeld, hield zijn emoties nuch ter in bedwang. „Dat kwam ook omdat het eigenlijk nog niet echt rond is. Ik ben er wel uit, maar de clubs nog niet. Maar het voelde wel degelijk als een afscheid." De high-five langs de reser vebank, de handjes van de trai ners en de assistenten, de omar ming van zijn ploeggenoten. Hij onderging het allemaal met een glimlach, maar erkende na af loop wel dat hij zich wat vreemd voelde en tussentijds steeds op de klok keek, omdat het aftellen echt was begonnen. Omdat hij bang was dat zijn laatste wedstrijd nog drama tisch zou eindigen. Het goede gevoel bij zijn nictr club werd deels gevoed d« zijn eerste kennismaking vorj week. „Ik mocht niet alleeni men, maar moest mijn vrid meenemen. Dat zegt alles es de manier waarop ze me! a lersvrouwen omgaan, heel 1 ders dan bij Ajax." Toch zal er een licht gevoelfl teleurstelling overheersen, wel bij zijn fans als bij hemd Op zijn zeventiende debuted hij onder Co Adriaanse en klom de hoogste pieken Wees ïJ loze goals, briljante acties ih vorig seizoen stokte zijn ontri M keling, deels door bless deels door een vormvaL kreeg een conflict met de vu trainer, Ronald Koeman.1 haalde vervolgens nooit 0 zijn topniveau. Spreekkoren Opnieuw volgden er blessi en de Heemskerker verloor.' aanvoerdersband. Op dat: ment werd al duidelijk geen weg terug meer was j Ajax en Van der Vaart afsted den op een breuk. Boveg volgden er beledigende spfll koren aan het adres van zijn' roemde vriendin. Sylvie Bij ADO Den Haag en zë de Arena werd zijn relatieor<~ lijk het mikpunt van spot r talent werd daardoor langzar- hand een vreemdeling in zif-1 gen huis. Het zal allemaal 3 gespeeld hebben in zijn e$ zins haastige vertrek naar 3 buitenland. Gisteren zette nog wel zijn handtekening der de laatste wedstrijd - Arena en hij was de beste- van het veld. GPD Rafael van der Vaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18