Telegrafie in Hulster krot PZC Acht drankrijders betrapt bij controle 15 PZC E'VE9{. OMZIEN. lezers schrijven Hormonen Veerhaven Grondwet VIII Grondwet IX Monument Economie Symposium Ongeluk bij aanmeren boot in Kortgene Kreatieve Vorming sluit cursusjaar af met feest leelsnd Ziekenhuis Walcheren (Cjdekerkseweg 88, 1S2EE Vlïssingen «1(0118)425000 L 15,00-20.00 uur teoek. Kinderafd. ouders gehele ba overig bezoek 14.00-19.00 uur. A Psychiatrie dag. 19.00-20.00 u p -- - zo 14.00-16.30 uur. Ziekenhuis Dirksland Elionsweg 22 S247 BW Dirksland, tel. (0187) 17300 ig. 16.00-17.00 en 17.45-19.30 uur, fjidem tot 20.00 uur maandag 23 mei 2005 bezoektijden siwoe, za e. J, IC/CCU en Stroke Unit CVA dag. 15.00-16.00 en 19.00-20.00 uur. Oosterscheldeziekenhuis tGravenpolderseweg 114, RA Goes, tel.(0113)234000 tg 13,00-13.45 en 18.30-19.45 uur Ping A/B (kinder/kraamafdeling): bo. 14.30-19-30 uur Meling H (IC/MC): dag. 11.00-11.30, 450-14,30 en19.00-19.30 uur jiJdeling F (neurologie): 14.00-20.00 ur.Max. 2 personen per patiënt. Lindenhof revalidatie ■iGtavenpolderseweg 114, «gRAGoes, tel. (0113)236236 aafmvrij: 14.00-21.00 uur s: en zon: 12.00-21.00 uur ■mergis tostmolenweg 101 yjlPMKIoetinge, tel. (0113) pj «.zatenzon: 14.00-21.00 uur a,di, do en vrij: 18.30-21.00 uur Zeeuws-Vlaanderen locatie de Honte Selingenlaan 2 BSPATerneuzen, tel. (0115) jA%2,81, B2, C1, Obstetrie en Gynaecologie dag. 14.30-1600 en IB30-20.00 uur; afd. Psychiatrie ma, i doen vrij 18.00-20.00uur, woe, K-keinde, feestdagen 14.00-16.30 Wen 18,00-20.00 uur; afd. IC/CCU «,1430-15.15 en 19.00-20.00 uur. Biderafd. 14.00-19.00 uur locatie Antonius teloor van Genklaan 6 1=01 AJ Oostburg, tel. (0117) 459000 Hi 14.30-16.00 /18.30-20.00 uur; lH.4'09.00-21.00 uur. Goeree-Overflakkee 7 op Zoom ekenhuis Lievensberg Kihaaveplein 1 SHVT Bergen op Zoom, tel. (0164) GZ Westelijk Noord-Brabant jofdlaan 8 BI AA Halsteren, tel. (0164) g, zaterdag en zondag Rotterdam ZR-Oijkzigt Molewaterplein 40 JI5G0 Rotterdam, tel. (010) 39222 (voor inlichtingen bezoektij- alle afdelingen) AZR-Sophia Molewaterplein 60 H5GJ Rotterdam, tel. (010) 36363 [zoektijden ouders: 07.00-12.00 uur Roektijden iedereen: 14.00-20.00 li,Verloskunde: dag. 11.00-12.00 -20.00 uur »r partner/echtgenoot: l.00-12.00en 15.00-21.00 uur. AZR-Daniël den Hoed toene Hilledijk 301 I75EARotterdam, tel. 101439191 1 19.16.00-20.00 uur Algemeen Ziekenhuis Sint Jan "igge uiiershovelaan 10 (0032)50452111 ieg.14.00-20.00 uur (muv IC en hart- ewaking) Algemeen Ziekenhuis Sint Lucas liugge itLucaslaan 29 (0032)50369111 tg, 14.00-20.00 uur (muv IC en hart- waking) Wversitair Ziekenhuis Gent fcPintelaan 185 '(0032)9 2402111 ieg.14.30-20.00 uur «iversitair Ziekenhuis Antwerpen rilrijkstraat 10 SOEdegem ((0032) 3 8213000 ^■bezoekuren: werkdagen >■00-20.00 uur, weekeinde en feest een 14.00-20.00 uur Wi-BI (cardiologie) dag. >00-17,30 en 18.30-20.00 uur. Afd. 14.00-14.30 en 19.00-19.30 i ^Provinciale Zeeuwse Courant ^opgenomen de Middelburg- i|,«.vlissingsche,Goesche en Bres- Wie Courant, Vrije Stemmen en i zierikzeesche Nieuwsbode - is ^"onafhankelijk dagblad, dat zich «bindt aan levensbeschouwelijke 8 politieke opvattingen, stromin- *of partijen. BRONVERMELDING Redactie van de Provinciale «euwse Courant maakt- ^3st de eigen nieuwsgaring Pruik van de volgende bron- w0cieerde pers Diensten ™yl. Algemeen Nederlands •'^bureau (ANP), Associated 135 (AP), Bridge, Deutsche Agentur DPS, Agence J Presse (AFP), euters I' Belga en European 'fss-Photo Agency (EPA). beeldrecht p. ?üb!'jcatierechten van werken faionif- e kunstenaars aange- c»i» ij een CISAC-organisatie zijn 5eld met Beeldrecht te Amstel- door Antoine Prinsen Toen in 1852 de rijksoverheid een be gin maakte met de aanleg van een te- legrafienetwerk, werd in de vergade ring van de Tweede Kamer benadrukt dat de telegraaf "eene plaats behoorde in te nemen onder de groote middelen van beschaving voor het menschdom", een middel om "afgelegen streken uit hunne afzondering op te heffen en zoo veel mogelijk te doen deelen in de zege ningen van vooruitgang en beschaving die in andere, meer 'en route' gelegen de len van ons Vaderland worden aange troffen". Meteen nadat in 1866 de kabel over de bodem van de Westerschelde was ge legd, schreef het gemeentebestuur van Hulst een verzoek aan de minister om vestiging van een rijkstelegraafkantoor in de stad. Het verzoek werd gehono reerd en reeds met ingang van 1 juli 1867 kon de telegrafieverbinding in wer king treden. Het kantoor was gevestigd in het 's-Landshuis in de Steenstraat en eerste kantoorhouder werd telegrafist P.F. Ketner. Al vrij snel kwam er een tweede tele graafkantoor, verbonden aan de spoor lijn Mechelen-Terneuzen en uiteraard was de stad ook in het bezit van een postkantoor. In die jaren nog gevestigd ten huize van de directeur, Karei de Lo- zanne. In 1872 begon de minister van Fi nanciën over het verenigen van de post en telegraafdienst in één gebouw, dat te vens onderdak zou moeten bieden aan de directeur. Het gemeentebestuur probeerde, vanwe ge de penibele financiële situatie, tijd te winnen, maar de minister bleef aandrin gen. Inclusief aankoop zou het verbou wen van het pand de gemeenschap acht duizend gulden kosten. Aannemer werd Willem Ringhout uit Walsoorden. Per 18 maart 1874 werd op het adres Gentsestraat B 6-7 het gecombineerde post- en telegraafkantoor in gebruik ge nomen. Zelfs in deze 'nieuwboüw' zul len de omstandigheden voor de kantoor houder niet rooskleurig zijn geweest. Vier jaar later deed directeur De Lozan- ne zijn beklag bij de gemeente. Al het houtwerk stond nog steeds in de De Gentsestraat in Hulst met links achter de lantaarn het post- en telegraafkantoor. grondverf, terwijl de meeste vensterban ken en schoorsteenmantels geheel verf loos waren. Uit de muur die rond het erf was gebouwd viel de mortel. De ach terpoort en de kelderdeur konden niet behoorlijk worden gesloten. Aan al de ramen ontbraken blinden waardoor het in de zomer bloedheet werd in de wo ning en in de winter de scherpe koude en de tocht vrij spel hadden. De direc teur drong aan op herstel en verbete ring van wat volgens hem leek op een vervallen arbeiderswoning. Nog eens vijf jaar later moesten zelfs de inspecteur der posterijen en de lijnin- specteur van de rijkstelegraaf een brandbrief sturen naar de gemeente vanwege de' slechte staat van onder houd waarin het kantoorgebouw ver keerde. De gemeente wilde de verbete ringen wel aanbrengen, maar alleen in dien het Rijk zou instemmen met huur verhoging. Het was hard onderhande len, maar uiteindelijk ging de minister akkoord met een huurverhoging van honderd gulden per jaar. Tweede punt van zorg voor het gemeen tebestuur was de garantstelling. De ge meente moest garant staan voor een jaarlijkse opbrengst van het telegraaf kantoor tot een bedrag van zeshonderd gulden. Om van deze garantstelling af te komen, beriep het gemeentebestuur zich op de uitspraken die in 1852 in de Tweede Kamer waren gedaan. In zijn af wijzing kaatste de minister echter de bal terug. Als de afgelegen streken, die zouden moeten profiteren van de tele graaf, er niet in slaagden dagelijks zes telegrammen aan te bieden (voldoende om de zeshonderd gulden per jaar te dekken) was er blijkbaar geen belang stelling voor dit 'gemeenschapsmiddel'! Voor hem reden om vast te houden aan de regelgeving. Nadat De Lozanne in 1899 afscheid had genomen, verscheen in het vakblad een oproep voor kandidaten naar zijn func tie. Hierin werd over de directeurswo ning gemeld dat de kamers klein, laag en niet fris waren; dat het gebouw slecht was gebouwd en dat het geheel een onaangename indruk maakte. Ver der werd over Hulst gemeld dat het on derwijs er onvoldoende was; dat het voor wie kinderen had te ontraden was zich er te vestigen en dat het voor onge huwde klerken moeilijk zou zijn kamers met pension te krijgen. In 1905 was de situatie duidelijk verbe terd. Er was een nieuw kantoor betrok ken in de Gentsestraat, wijk C nummer 5, dat in gebruik zou blijven tot 14 sep tember 1979. Nu werd er ook in de personeelsadver tenties lovend over het kantoorgebouw geschreven en ook de beschrijving van de 'sociale' aspecten van het wonen en werken in de gemeente Hulst was een stuk positiever. Steevast eindigden de advertenties met: "Leven gewoon. Gezond klimaat". Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden iet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespon deerd. Afgelopen week drie berichten in de PZC over de vangst van veehandelaren die op grote schaal geknoeid hebben met hor monen. Bij navraag door journa listen in de buurt wilden sommi ge mensen wel reageren, maar zonder naam en zonder in beeld te komen, want deze lieden zijn uiterst gewelddadig en deinzen niet terug voor geweld en zelfs niet voor moord zoals in het ver leden in België is gebleken. Re den voor hun werkwijze is het verdienen van het grote geld, want de vleesindustrie is miljar denhandel. Wat er aan het licht komt is slechts een klein percen tage van de zwendel. De straf fen die ze krijgen zullen nooit zwaar genoeg zijn, want ze zijn dus willens en wetens de bevol king ernstig ziek aan het ma ken. (Over hoe ze met dieren om gaan zullen we het dan maar niet hebben). De hormonen tas ten je immuunsysteem aan en dus heb je geen afweer meer te gen ziektes. Voor volwassenen zijn deze doses misschien nog overkomelijk maar vergeet niet dat deze hoeveelheden voor kin deren (door hun lagere gewicht, waardoor de doses vele malen hoger uitvalt) fatale gevolgen kan hebben. De woordvoerder van de Algemene Inspectie Dienst wil niet zeggen op welke schaal het veevoer is verhandeld en gebruikt. Dit geeft al aan hoe groot de omvang hiervan is. Ook stond er dat het vlees al in de schappen is beland, dus het vlees is al geconsumeerd. Zo lang de consumenten kiloknal lers blijven kopen (met prijzen gelijk aan die van net na de oor log) blijven dit soort handelaren volop in business. J.W.H.Haak Kruisbeslaan 4 Kortgene Een reactie op opmerkingen van gedeputeerde Kramer in de krant van 14 mei. Ik heb regel matig geprotesteerd tegen de be oogde ontpoldering van de Perk- polder. Omdat de haven van Perkpolder onderdeel wordt van de jachthaven in plan Perk polder. De haven van Perkpol der moet gehandhaafd blijven, als noodzakelijke voorziening voor een toekomstige veerver- binding. Hiervoor zijn vele argu menten. Een blik op de kaart zou op zich al voldoende moeten zijn. Maar ook de huidige grote nadelen voor de reizigers naar de 'de overkant'. De jaarlijkse extra openbaarvervoerkosten be dragen voor 350 reizigers 785.000 euro, een bedrag veel ho ger dan de veerexploitatiekos- ten (300.000 euro). De bereke ning is gebaseerd op het aantal strippen voor busvervoer door de tunnel. Een veerverbinding zal een hoog rendement hebben. Het reizen 'naar de overkant' gaat met veel minder kosten en vergt veel kortere reistijden. Dan het herstel van het vroege re intensieve (brom)fietsver- keer. (De Grontmij-tellingen van februari vermelden respec tievelijk 697 en 741 fietsers en voetgangers op 1609 en 2531 ge telde personen). Daarbij komt het herstel van de rechtstreekse verbinding naar NS-station, be langrijk voor verder reizen naar de Randstad. Voor de toekomst kan de regio een fietsvoetveer- verbinding, gefinancierd uit het overrendement van de tunnel (20.000 euro), niet worden ont houden. Om succesvol te zijn zal dit de verbinding Kruinin- gen-Perkpolder moeten zijn. Waarvoor beide prima havens intact moeten worden gehouden en niet met subsidie gesloopt zo als het de bedoeling is, onder het mom van creëren van na tuurgebied. En zeker niet ge bruikt voor een jachthaven voor buitenlanders. A.F.M. Broekmans Wilhelminalaan 21 Hulst In april 1998 was mij uit bankin formatie bekend dat de gulden toen 6 procent was ondergewaar deerd ten opzichte van de Duit se mark, waarop eerder voorna melijk de pxijs van de Ecu (euro) was vastgesteld. Tegen mijn ver wachting kwam daarover niets in de pers, want in hetzelfde weekeinde maakte (opzettelijk toen?) de regering Kok de aan koop bekend van het schilderij Boogie Woogie voor de exorbi tante pnjs van f 110.000.000. Be taald uit de winst van De Neder- landsche Bank, dus van onze centen. Dit voor bevolking en media interessante item heeft wèl wekenlang in de kranten ge staan. Terwijl de 'booming' van de Nederlandse economie duur de tot voorjaar 2001, bleef de Duitse economie verder achter. Mijn vaak geuite opmerking dat de onderwaardering van de gul den bij de invoering van de euro tussen acht en tien procent be droeg wordt thans ook door di verse andere bronnen bevestigd. Waarom heeft de hele, door ons gekozen, volksvertegenwoordi ging daar niet op gereageerd? En waarom heeft de regering 10 procent van ons totale vermo gen zomaar aan Europa geschon ken? Is dat wellicht de prijs die Nederland betaalde om Duisen- berg te benoemen tot eerste di recteur van de ECB en bewaker van de euro? Waarin hij overi gens maar matig geslaagd is. Nu wil men ons wijsmaken dat een duurder verkochte gulden nade lig was voor de export. Maar dit wordt gecompenseerd door de even zo grote import die in de zelfde mate goedkoper wordt. De kabinetten Kok en Balkenen de hebben zich ten koste van ons laten inpakken. Zal dat ook niet gebeuren door de Europese grondwet? C.A. van Looy W. Alexanderlaan 9 Temeuzen In Den Haag vinden sommige politici het vreemd, dat er bij veel Nederlanders een anti-Eu- ropasfeer heerst. En zijn ze als de dood dat een merendeel van de kiezers op 1 juni neen zegt te gen de grondwet. Volgens mij gaat het niet zozeer om die grondwet, maar spelen andere factoren een rol, voornameijk onvrede over de huidige econo mische situatie in ons land en dat wij, als Nederlander, per hoofd van de bevolking de hoog ste financiële bijdrage aan de 'Unie' moeten leveren. Zelf ben ik in het verleden door mijn werk als zeevarende in veel nieu we en toekomstige lidstaten ge weest. Landen, waar corruptie hoogtij viert en die wij, al of niet terecht, derde-wereldlan den noemden. Er waren (rijn) zelfs collega's, die vonden dat Afrika bezuiden De Panne be gon. Volgens mij zou één Euro pa best kunnen werken, maar dan wel zonder deelname van landen als boven omschreven. J. Deguelle P. Krugerstraat 326 Vlissingen Een reactie op het artikel 'Monu ment is op zijn plaats' in de PZC van 17 mei, zonder iets te kort te doen aan de Fransen die zich zeer dapper gedroegen. De Ne derlandse troepen in de Bathstel- lingen dienden voor hun num mer. Gevechtsopleiding hadden we niet gehad, wij waren dus niet op oorlog voorbereid. Wij werden alle dagen met vliegtui gen bestookt, luchtafweer was er niet. Op 14 mei brandde de commandopost totaal uit. Wij werden vanuit Woensdrecht on der vuur genomen door Duitse artillerie, het bombardement duurde ongeveer twee uur. Daar na kwam er een vuurpauze. On ze officieren, van grootmajoor tot kapitein en luitenant, waren voor de beschieting reeds ver trokken, de soldaten aan hun lot overlatend. Aangezien wij geen enkele ervaring hadden op dat gebied en alle bevelvoerende of ficieren waren verdwenen, was het ieder voor zich en zijn we or delijk teruggetrokken richting Hans weert waar we 's morgens aankwamen, 's Middags werden we ter versterking naar de zand dijk gedirigeerd. Maar ook daar was de terugtrekking al begon nen. In deze stellingen werden we aanhoudend bestookt met boordwapens uit vliegtuigen. Gelukkig voor ons stonden daar vier rijen populieren volledig in blad zodat ze niet gericht kon den schieten. Tenslotte is de zanddijk ontruimd en was er geen verband meer met de een heden. Op Noord-Beveland zijn we ontwapend en we werden door de Duitsers te voet naar de veehallen in Den Bosch ge stuurd. Vermeld moet worden dat een reserve-luitenant, de heer van Nieuwenhuize uit Am sterdam altijd bij ons was. Hij was de enige officier die bij zijn manschappen bleef. J.J. Wolfert Molenstraat 9 Axel Volgens minister De Geus van sociale zaken zouden we in 2006 de vruchten gaan plukken van het bezuinigingsbeleid. Deze vruchten zullen echter zeer wrang zijn. 'Ondanks alle bezui nigingen en het matigen van de lonen (en de uitkeringen?) gaat het namelijk nog niet zo goed met de economie als gehoopt', al dus Zalm (PZC 19-5). Volgens hem is er ook volgend jaar geen ruimte voor loonstijging. Voor dat deze christelijk/liberale re gering haar onzalige bezuinigin gen bekend maakt, waarschuw de een aantal professoren in de economie al dat ordinair bezui nigen zonder economisch verant woorde achterliggende gedach ten, doelloos zou zijn. De Neder landse economie groeide vorig jaar 1,4 procent en in de rest van Europa met zo'n 2 procent. Dit was minder dan men ge hoopt had. Het aantal werklo zen kwam uit op 497.000. Dat was meer dan verwacht. Met ho pen en verwachten help je een land er niet bovenop. Maar, zo liegt Zalm verder, volgend jaar worden de lasten voor de burger verlaagd door de afschaffing van het gebruikersdeel van de onroerendzaakbelasting (OZB). Die maatregel is echter bedoeld om de kosten voor de dure volks verzekering op te vangen. De mi nisteries van Vrom en van De fensie blijken ook al last te heb ben van het 'Delta-energiebe- drijfsyndroom. Vrom keert huur subsidies uit ten bedrage van 37 miljoen euro aan hen die er geen recht op hebben omdat het con trolesysteem niet deugt en De fensie heeft na jaren nog steeds geen overzicht van de hoeveel heid munitie die her en der ligt opgeslagen. Het kabinet 'chaos' regeert? Jan Gisolf Stationsstraat 5 Oudelande Ja, wij waren afwezig op het symposium woensdag 18 mei. Niet uit desinteresse maar om dat wij onze tijd beter kunnen gebruiken. Wij, Vakantiecen trum Serooskerke, zijn dus zo'n familiebedrijfje waarvan men zegt dat ze uit de tijd zijn. Wij kennen onze gasten nog bij naam, sommigen komen hier al met de derde generatie. Bij ons verblijven mensen nog 3 weken in appartementjes, gebouwd door onszelf. Gras wordt ge maaid door dezelfde mensen die schoonmaken, 's avonds' een smakelijke maaltijd verzorgen in het restaurant en desgewenst nog een recreatief programma presenteren. Werkweken van 80 uur zijn voor ons normaal. Per soneel kunnen wij ons niet ver oorloven. Wij moeten opboksen tegen een legioen van overheden en instanties die steeds weer nieuwe nuttige en onnuttige re geltjes verzinnen en steeds ande re rapportages wensen. Overhe den die, om hun tekorten aan te vullen, gewoon de toeristenbe lasting verhogen. Instanties die al weken tevoren roepen dat het toerisme toch erg achteruit gaat, liefst zo, dat de landelijke en internationale pers er mas saal bovenop duikt en de toerist in spe zich afvraagt of Zeeland nog wel aantrekkelijk is. On danks de slechte voorspellingen vertoont onze boekingscurve nog steeds een opgaande lijn. Paas-, Hemelvaart- en Pinkster- weekeind waren, als vanouds, volgeboekt en we gaan een druk ke zomer tegemoet. Ons geheim? Gewoon: hard werken, niet zeu ren en altijd blijven lachen. Gas ten ontvangen als waren het fa milie en vrienden, je energie aan je bedrijf besteden en niet aan kostbare tijdrovende symposia die toch geen oplossingen bie den. Maar ja, aan kleine onderne mers wordt immers nooit iets ge- agenda FILMS BERGEN OP ZOOM - Cinemactueel, Kindom of heaven: 20.00 uur; Starwars ep3: 20.00 uur: The woodsman; 20.30 uur; HULST - De Koning van Engeland, Star wars ep3: 20.00 uur; Kingdom of hea ven: 20.15 uur; The pacifier: 20.00 uur; The next level: 20.1 5uur; White noise: 20.15 uur; Les Brodeuses: 20.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Mar adentro: 20.00 uur; OOSTBURG - Ledeltheater, Ray: 20.00 uur; VLISSINGEN - Cine City, Hotel Rwan da: 16.45 en 19.30'uur; Kingdom of hea ven; 14.00,18.45 en 22.00 uur; Miss Con geniality: 13.45 uur; Poeh's Lollifanten- film: 13.45 en 16.30 uur; Robots: 14.00 en 16.15 uur; Star wars ep3: 13.30, 15.30, 18.45 en 22.00 uur; The interpre ter: 18.45 en 21.30 uur; The pacifier: 13,45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur; The wedding date: 13.45, 16.15, 19.15 en 21.30 uur; The next level: 16.15, 19.00 en 21.45 uur;Sneak: 22.00 uur. I TENTOONSTELLINGEN I BROUWERSHAVEN Grote Kerk, 13.30-16.30 uur: Schildersgroep Tussen de Havens, schilderijen (t/m 2/6); DOMBURG - Duingalerie, 12.00-21.00 uur: Werk van dertig binnen- en buiten landse kunstenaars, gemaakt tijdens schilderweek (t/m 31/5) Gemeentehuis, 9.00-16.00 uur: Werk van Ollo Feenstra (t/m 29/7); GOES - Galerie De Kaai, 9.00-16.00 uur: Els de Ruiter, Ester Verhoeven en Thea Boss, schilderijen(t/m 31/8); GROEDE - Lutherse kerk, 13.00-17.00 uur: Michael Franke, zeegezichten en werken in wording (15/6); KAPELLE - Gemeentehuis, 9.00-16.00 uur: Bezetting, bevrijding en wederop bouw (t/m 10/6); MELISKERKE - Zijdemuseum, 13.00 -17.00 uur: Jan de Boo, Chinese kleding anno 1870-19.10 (t/m 31/8); MIDDELBURG - Galerie Caesuur (ven sterpresentatie): Drukwerkcollages van Bianca Runge (t/m 29/5); De Drukkerij, 11.00-18.00 uur: Bo de Jonge, grafiek (t/m 30/5), Gerdi Zwaan, keramiek (t/m 5/6), Veronika Gabrielse, visueel verslag religie en oorlog (t/m 6/6); Zeeuws Archief, 9,00-17.00 uur: Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stem pel op de Zeeuwse geschiedenis (t/m 4/6); Zeeuwse Bibiliotheek, 17.30-21.00 uur: Saskia de Boer, fotos en gedichten(t/m 28/5), Josua Reichert, typografische beelden en drukken(t/m2/7); OOSTBURG - Bibliotheek, 13.30-17.30 uur: Geschiedenis van bijbelvertalingen (t/m 31/5); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Museum, 10.00 - 17.00 uur: Schilderijen van Ilse van Loo-Remijn (t/m 29/5) en de expositie Klapperende Kaken; VEERE - Gemeentehuis, 9.00-16.00 uur: Ollo Feenstra, sculpturen van natuurlij ke materialen(t/m 29/7); Grote Kerk, 12.00-16.30 uur: Guido Met sers, 'Tranen van Carthago' schilderijen (t/m 14/6); Museum De Schotse Huizen, 12.00-17.00 uur: Zomerikonen en ande re pastels, werk van Onno Boerwinkel (t/m 5/6); In 't akelig zwart, rouwkleding en rouwgebruiken op Walcheren eind 19e en begin 20e eeuw (t/m 31/10); Stadhuismuseum De Vierschaar, 13.00-17.00 uur: Benoemd en beroemd, beelden van Marie-Louise Kommers (t/m 27/8); VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui, 13.00-20.00 uur: Nathalie van Terheij- den, schilderijen (t/m 4/6); Zeeuws Maritiem Muzeeum, 10.00-17.00 uur: Zeeuwse Stukken, schatten uit particulier bezit (t/m 12/6); WESTKAPELLE Polderhuis, 10.00-18.00 uur: Op zn boers. HULPCENTRA j Alarmnummer: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118-412323. SOS Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 0118-615551 of 0900-0767. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118-469869. Hulp- en advieslijn Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 0118-467003 (ma t/m vr 9.00-17.00 uur). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800-0432 (gratis, dag. 14.00-20.00 uur). Advies Meldpunt Kindermishande ling, tel. 0900-1231230. Aids Infolijn, tel. 0118-638384. Ouders en verwanten van drugsver slaafden, tel. 0900-5152244 (ma t/m vr 10.00-22.00 uur). Palazzoli Huis, Voor mensen met kan ker, tel.0118-413932. Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221 (24 uur bereikbaar). Dierenambulance/Dierenbescherming (24 uur bereikbaar), tel. 0900-7673437. Zorginfo Klaverblad Zeeland, tel 0113-212783 (ma t/m vr 9.00-13.00 uur). KORTGENE - Een 43-jarige man uit Lier (B) is gistermiddag- op de Veerdam in Kortgene met zijn hand bekneld geraakt in een lier. Bij het aanmeren van een boot omstreeks drie uur had hij een touw in de hand dat vast kwam te zitten rond het roer. Hierdoor zat hij met zijn hand klem en raakte hij gewond aan enkele vingers. De man is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Deurne. geslaagd Sophie Koopmans uit Hulst is aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam afge studeerd in de richting economie, spe cialisatie vervoer en techniek. door Harold de Puysseleijr HULST - Tijdens alcoholcontro les op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn het af gelopen weekeinde acht automo bilisten betrapt op rijden onder invloed. Twee van de acht be stuurders moesten hun rijbewijs inleveren. Bij een alcoholcontrole op de Rondweg in Sluis is vrijdaga vond om 21.50 uur een 69-jarige automobilist uit Knokke-Heist aangehouden. Hij kreeg een rij verbod van vijf uur en een boe te. Een 51-jarige automobilist uit de gemeente Hulst liep vrijdag om 23.45 uur op de Clingseweg in Clinge tegen de lamp. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een boete. Bij alcoholcontroles in IJzendij- ke zijn in de nacht van wijdag op zaterdag drie bestuurders aangehouden voor rijden onder invloed. Op de Watervlietseweg werd vrijdag tegen middernacht een 37-jarige automobilist uit Kalmthout (B) aangehouden. Hij ontving een rijverbod van vier uur en een boete. Tegen 02.00 uur werd op de Tur- keijeweg een 38-jarige automo bilist uit Lochristi (B) aangehou den. Uit de blaastest bleek dat hij ruim driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedron ken. Hij moest daarom zijn rijbe wijs inleveren en ontving in ruil hiervoor een dagvaarding. Op dezelfde weg werd ruim een uur later nog een 18-jarige automo bilist uit Sas van Gent aange houden. Hij werd met een rijver bod van twee uur en een boete weg gestuurd. Op de Grote Kreekweg in Hulst is zaterdag een 66-jarige auto mobilist uit Wetteren aangehou den. Hij ontving een rijverbod van een uur en een boete. Een 27-jarige automobilist uit Terneuzen probeerde zaterdag rond 02.30 uur aan controle te ontkomen op de Scheldeboule- vard in zijn woonplaats. Toen hij de agenten zag, keerde hij zijn auto en reed de Oester putten in waar hij stopte en zijn lichten doofde. Agenten waren hem echter achterna gereden en zagen een enkele personen staan rond de auto. De 27-jarige auto mobilist kwam direct de agen ten tegemoet gelopen en beken de dat hij de bestuurder was ge weest. De Temeuzenaar is overge bracht naar het politiebureau voor een blaastest. Hieruit bleek dat hij bijna viermaal de toege stane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en met een dagvaar ding op zak werd hij weer in vrijheid gesteld. Op de Scheldeboulevard in Ter- neuzen is zaterdag rond 04.00 uur nog een 26-jarige automobi list uit die gemeente aangehou den bij een alcoholcontrole. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een boete. Marja Maas Oostkapelseweg 32 Serooskerke door Jeanette Vergouwen HULST - De Kreatieve Vor ming Hulst heeft een goed jaar achter de rug. Het cursusjaar wordt vrijdag 10 juni afgesloten met een feestelijke manifestatie in Den Dullaert in Hulst. Na de officiële opening speelt de tienergroep van Kreatieve Vorming een eigen productie over het lief en leed van de zes vrouwen van Hendrik de Acht ste. Het stuk is opgebouwd door Arnel Lefevere. Het wordt opge voerd in de grote zaal, de entree is gratis. In de hal van Den Dullaert is een expositie van cursisten met expressieve en bontgekleurde kinderkunst. Thema is Een Reis om de wereld. De cursisten van de schilder- en tekenateliers ex poseren schilderijen, aquarel len, collages, tekeningen en pas tels. Vanaf 20.30 uur is er een kleifes- tijn in leslokaal voor kinderen tot 12 jaar. Zij gaan samen aan de slag met de keramiekcursis- ten en boetseren beelden. De Kreatieve Vorming laat alle mogelijkheden en disciplines zien. Ook is er informatie over de mogelijkheden tot deelnemen aan cursussen in het nieuwe sei zoen. De expositie is te bezichtigen tot 16 juni. Dit kan tijdens de openingsuren van Den Dullaert op weekdagen vanaf 9.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15