Conservatorium in Toorenvliedt PZC Gapingse ringrijders op eenzame hoogte Een Twentse tongval, is dat ook goed? ii Delta wacht claim na branden in Hulster zorgcentrum $esteva 11 loosevelt Academy wil muziekopleiding beginnen in Middelburgse buitenplaats Aanhoudingen na brandjes Auto-inbraken op Walcheren Vrouw slachtoffer van babbeltruc Alcoholcontroles op Walcheren Verpleegkunde studeren? agenda Hï ëbjljg gËÉ Zoektocht naar Zeeuws Meisje Communicatie studeren? Survivorsland tegen kanker Ik1"1 AAZET Commerciële economie studeren? MIDDELBURG- De buiten plaats Toorenvliedt in Middel burg is in beeld als onderkomen loor een conservatoriumoplei- flngvan de Roosevelt Academy. Dat bevestigt de Middelburgse wethouder A. van 't Westeinde. Het monumentale gebouw aan je Koudekerkseweg staat te maandag 23 mei 2005 koop. De gemeente is met de Roosevelt Academy in gesprek over de mogelijkheden om er een conservatorium in onder te brengen. De gemeente zou het pand kunnen aankopen en ver huren aan de universiteit. De Roosevelt Academy huurt op dit moment al delen van het oude stadhuis van de gemeente. De Academy wil in samenwer king met andere conservatoria in Nederland en België een mas- tersopleiding conservatorium be ginnen, aldus Van 't Westeinde. Wanneer die opleiding zou moe ten beginnen, is niet duidelijk. De Roosevelt Academy wil op dit moment geen toelichting ge ven op de plannen omdat ze nog prematuur zouden zijn. De villa in park Toorenvliedt staat leeg sinds Staatsbosbeheer na een reorganisatie is vertrok ken naar Tilburg. Het pand is ge bruiksklaar, het is een aantal jaar geleden grondig gereno veerd. De twee bijgebouwen, de voormalige koetshuizen, die dicht tegen de weg aan staan, zijn toen ook opgeknapt. De villa is bijna drie eeuwen oud. In 1713 werd het huis ge bouwd als buitenplaats. Het was in bezit van de bekende Middelburgse familie Schorer. De historicus Johan Huizinga bracht er zijn vakanties door, na een huwelijk met een vrouw uit de familie Schorer. De bui tenplaats figureerde in de ro mans over de tweeling Adriaan en Olivier van hun zoon Leon- hard Huizinga. Tot de Tweede Wereldoorlog was het landgoed particulier be zit. Tijdens de oorlog werd van uit bunkers op het terrein van de buitenplaats de Duitse kust verdediging geleid. Na de Twee de Wereldoorlog besloot de ge meente de buitenplaats te ko pen. De omgeving werd inge richt als stadspark. Tot in de jaren tachtig van de vo rige eeuw was het gebouw in ge bruik als school. Nieuwe gebrui kers waren daarna moeilijk te vinden. In 1991 betrok Staats bosbeheer het pand. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Vlissingers van 19 en 20 jaar aangehou den in de Schutterij straat. Ze worden verdacht van brand stichting. In de Walstraat zijn ongeveer tien prullenbak ken en een aantal vuilniszakken in brand gestoken. Op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke werden zeilen van marktkramen aangestoken. Een buurtbewoner kon dat brandje blussen. De mannen zijn na verhoor en na het opmaken van proces-verbaal weer vrijgelaten. MIDDELBURG - Op verschillende plaatsen op Walche ren is afgelopen weekeinde ingebroken in auto's. Op de Schans in Oost-Souburg werden in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's opengebroken. De eigenaars mis sen een mobiele telefoon, een radio-cd-speler en een rijbe wijs. In de Wijdauwstraat in Middelburg werden zater dag rond half vier de ruiten van een geparkeerde auto ver nield. Aan de Buitenruststraat in Middelburg werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een auto. Hier werd kleding gestolen. MIDDELBURG - Een 68-jarige vrouw uit Middelburg is zaterdag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Te gen zes uur 's avonds kwam er een man aan de deur van haar woning aan de Roozenburglaan. Hij wist met een smoesje binnen te komen. Nadat hij was vertrokken, ont dekte de vrouw dat er geld uit haar portemonnee was ver dwenen. Ze had de man even alleen in de kamer gelaten. MIDDELBURG - In diverse plaatsen op Walcheren wer den tussen zaterdag 19.30 en zondag 05.00 uur alcoholcon trole gehouden. In totaal werd van 724 personen een blaastest afgenomen. Vijf bestuurders hadden teveel ge dronken en kregen een rijverbod. De controles vonden plaats op de Veerseweg, Torenweg, Rotterdamsekaai en Leliendaalseweg in Middelburg. In Vlissingen werd in de Spuistraat en Coosje Buskenstraat gecontroleerd. Verder werd een alcoholcontrole gehouden in de Ritthemsestraat in Oost-Souburg, de Zoutelandse- weg in Biggekerke en op de Oostkapelseweg in Seroosker- ke. (Advertentie) Wij helpen je beter te worden! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschool ifj^Zeela, door Harold de Puysseleijr HULST - De Woonstichting Hulst laat haar juristen onder zoeken of het haalbaar is de schade die ontstaan is bij de branden in verpleeg- en verzor gingstehuis De Blaauwe Hoeve te verhalen op energiebedrijf Delta. Dat zegt directeur Jos Valckx van de Hulster woningcorpora tie, gevraagd naar de huidige stand van zaken met betrekking tot de afwikkeling van de scha de die bij de brand donderdag 10 maart is ontstaan. De schade als gevolg van deze brand in een serviceflat voor ouderen op het terrein van De Blaauwe Hoeve aan de Truffino- weg bedraagt zo'n 600.000 euro. De brand was de derde in het nieuwe zorgappartementencom- plex binnen anderhalf jaar. De eerste twee branden ontston den spontaan in een meterkast. De laatste vond zijn oorzaak in menselijk falen. Servicemon teurs van nutsbedrijf Delta wil den onderdelen uit een van de meterkasten halen, om die ver volgens bij de KEMA in een test installatie te kunnen plaatsen. Onverdacht De conclusie van het onafhanke lijke KEMA-onderzoek luidde, dat de drie branden in de zorg- flats niet veroorzaakt waren door de elektriciteitsmeters die Delta in de appartementencom plexen had geplaatst. KEMA kwalificeerde de meter van Del ta als 'onverdacht', maar de Woonstichting Hulst is het daar na bestudering van het rapport zeker niet mee eens, laat direc teur Valckx weten. „Het is niet zo dat de meter hele maal onverdacht is. Alleen gaat het hier niet om exacte weten schap, zodat je niet honderd pro cent gelijk of ongelijk kunt aan tonen." De woningbouwvereniging laat nu door haar juristen nog eens goed uitzoeken wie er precies verantwoordelijk is voor de za ken die misgelopen zijn en uit eindelijk hebben geleid tot de drie branden. Touwtrekkerij Valckx zegt er geen flauw idee van te hebben, wanneer er een einde komt aan alle 'juridische touwtrekkerij', maar sluit niet uit dat het een langdurige kwes tie wordt. Hij herhaalt nog maar eens, dat het belangrijkste voor de wo ningcorporatie is, dat alle even tuele oorzaken van de branden nu verholpen zijn. „Dus de be woners van de appartementen wonen daar nu in elk geval vei lig." STREEKACTIVITEITEN MAANDAG BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 uur; Boeken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Baskensburgplein, 18,30 uur: Avond- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG! Van 10.00- 18,00 uur. KUNST ANTIEK Veilingdata: Woensdag 25 mei. aanvang 19.00 uur Donderdag 26 mei, aanvang 13.30 uur cn 19.00 uur. Overige kijkdagen: Di. 24 mei 10.00 - 20.00 uur. Wo. 25 mei 10.00- 18.00 uur. Do. 26 mei 10.00 - 12.00 uur. Meer info: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74.4331 PX Middelburg Telefoon 0118-650680 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Belma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tfll: (0113)315500 Pex: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet "ww.pzc.nl Mil; web@pzc.nl Poseren op de Markt in Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sprankelend, vrolijk, een gezonde toet, open en een leuke uit straling. Dat is het profiel van het nieu we boegbeeld van het botermerk dat Zeeland op de kaart zette. Fabrikant Unilever is op zoek naar een nieuw Zeeuws Meisje. Liefhebbers voor de ti tel zijn er genoeg, bleek zaterdag op de Middelburgse Markt. Marleen Schakel bijvoorbeeld, zestien jaar. In Zeeland geboren, het juiste dia lect. Wat de bedoeling van de screentest precies is, weet ze niet. Fans heeft ze wel. „Ik zet mijn geld erop", zegt een toeschouwster, zelf te oud om nog met boter te leuren. „Nu nog een beetje rechtop zitten." Marleen gehoorzaamt, glimlacht in de camera en doet haar tekst; „Geen cent te vee." Zeeuws Meisje-vetera an Elma Pet- ter-van den Berge, het botermeisje van 1974 tot 1986, zorgt ervoor dat alle mei den binnen een paar tellen veranderen in een boerin. Dun, dik, blond, met hoofddoek, zonnebril, verlegen, bru taal, iets te oud of veel te jong, met een muts en oorijzers lijkt het al snel wat, vooral in het groene landschap dat over het bordes van het stadhuis is gehan gen. Elk meisje gaat op de foto, de tekst wordt opgezegd tegen een filmcamera. De mensen van Unilever speuren voort durend de Markt af. „Pas op, daar ont snappen er een paar!Sommige meiden worden letterlijk van straat geplukt, zo als Dominique Riddersma. „Ik was druk aan het werk, ik bezorg op zater dag de post in het centrum van Middel burg. Het lijkt me hartstikke leuk om Zeeuws Meisje te worden. Truttig? Nee hoor, ik vind het grappig om mee te doen." Natuurtalent De reclames van vroeger kan ze zich nog wel herinneren. Emma Robberts niet. Zij is een natuurtalent. De crew is zo enthousiast over haar tekst dat ze die vier keer mag opzeggen. Ze doet het compleet met het Zeeuwse op het eind. Appla\is op de Markt. Helaas, ze zal voorlopig niet in aanmerking komen voor het baantje, vertelt ze. „Ik ben te jong, ik ben twaalf." Het nieuwe Zeeuw se Meisje moet tussen de vijftien en vijf entwintig jaar zijn. Dus ook alle oudere 'meisjes' die een poging wagen om in druk te maken, vallen af. Alle foto's die zijn gemaakt, worden op de website www.zeeuwsmeisje.nl ge plaatst. Het publiek mag een keuze ma ken. De vijftien meisjes met de meeste stemmen gaan door naar de finale. Een jury bepaalt de winnaar. Wat die pre cies moet gaan doen, is nog niet duide lijk, zegt Jeroen Rook van Unilever. „Er wordt met de winnares gesproken over wat ze moet doen. Er komen in elk ge val commerciële activiteiten; of er ook televisiereclames worden gemaakt, is niet zeker." Jammer voor Sita Ignatia. „Ik zou het wel leuk vinden als ik overal werd her kend", zegt ze. Daphne Schrier weet niet eens dat ze straks misschien moet opdraven in een reclamespotje. Bij het publiek viel ze in elk geval in de smaak: blond haar, stralende glimlach. „Een re clame? Echt? Ik heb helemaal niet nage dacht over de gevolgen. Ach, ik word foto Lex de Meester toch niet uitgekozen. Ik kan het niet eens in het Zeeuws zeggen. Ik ben hier niet geboren. Dat is een minpuntje hè." Zeeuws Meisje moet plat praten, vindt Jan Visser. De marktkoopman staat hoofdschuddend te kijken naar de ver richtingen van de dames. „Ze zeggen; Geen cent te veel, in plaats van: te vee." Hij begint een discussie met Elma Pet ter, die net als hij uit Colijnsplaat komt. Petter hecht niet zo aan het juiste ac cent. „Ik heb zelf ook nooit Zeeuws ge praat in de spot." Donkere meiden Petter heeft er vertrouwen in dat het nieuwe Zeeuws Meisje gevonden wordt. „Ik heb al een aantal geschikte kandida tes gezien. Een donker kleurtje is geen probleem. Het gaat erom dat ze in Zee land geboren is. En donkere meiden kunnen net zo goed de juiste uitstraling hebben." Jammer voor die groep vriendinnen uit Twente. De looks hebben ze, maar hun afkomst deugt niet. „Ik heb een Twent se tongval, is dat ook goed?" Nee dus. Ze mogen wel op de foto, maar die fo to's gaan meteen de prullenbak in, voor spelt Rook. „Er mogen alleen Zeeuwse meisjes op de website." door Sandra van de Vreugde VEERE - Het was Gapinge voor en Gapinge na tijdens de ere- klas ringrijden, zaterdag in Veere. Na vijf beurten werden de groene sjerpen omgehangen bij het drietal wat tot dan geen ring had gemist. Dit keer was het niet Gapinge 1, de gedoodverfde favoriet bij el ke ereklaswedstrijd, maar Ga pinge 2, die de leiding nam. Kees Langebeeke, Bennie Paau- we en Sebastiaan Sturm bewe zen dat de afdeling Gapinge be schikt over een brede top en dat is nu net iets waar het bij de meeste andere afdelingen aan ontbreekt. In de negende beurt miste Kees Langebeeke een ring. Dat bete kende aansluiting voor Gapinge 1 en voormalig ereklaskampioe- nen Johnny, Ranni en Diana Wisse uit Meliskerke. Meliskerke moest snel afhaken (Advertentie) Wij helpen je dóór te komen! www.hz.nl info-avond 2 juni Hogeschool, if^Zeela, en door een misser van de kop man van Gapinge 1, Krijn Cop- poolse in de veertiende beurt gingen de mannen van Gapinge 2 weer alleen aan de leiding. Er werd geen enkel ringetje meer gemist en met een schitte rend totaal van 89 van de 90 rin gen werden zij de kampioen vóór Gapinge 1 met 88 ringen ge stoken door Krijn Coppoolse, Jos Gideonse en Dennis Wille- boordse. De derde plaats was voor Dom burg 1 met 85 ringen die daar voor het verrassend sterk preste rende Koudekerke 2 moest ver slaan in de kamp. Handhaven Spannender was eigenlijk de strijd tegen degradatie. Dom burg 2 en Zoutelande 1 waren vorig jaar gepromoveerd uit de eerste klas en gingen proberen zich te handhaven op het hoog ste niveau. Vooral voor Rian Jan- se, Job Wisse en Lout Vos uit Zoutelande, leek dit na een beurt of zes al een onmogelijke opgave. Maar door een zeer sterk optre den in de middag lukte het toch om erin te blijven. Met 78 rin gen eindigden zij gelijk met Domburg 2 op een 9e en 10e plaats. Beide drietallen zullen volgend jaar dus weer op het hoogste niveau te zien zijn. Onder de maat Dat liep anders voor Biggekerke 2. Zowel Erik Leenderste als Niek Lous presteerden met 24 en 21 ringen onder de maat. De 28 ringen van Robby Koets konden dat niet rechttrekken en zij eindigden op de dertiende en laatste plaats. De strijd voor de andere degradatieplaats ging tussen Aagtekerke 1 en Gapinge 3. In een spannende kamp, waar bij beide drietallen er alles aan deden om de eer van hun afde ling hoog te houden, waren Jo han van de Broeke, Rinus Moens en invaller Sjoerd Blaas uit Aagtekerke uiteindelijk de winnaars en Ingmar Alewijnse, Marcel en Paul van de Broeke van Gapinge 3 degradeerden naar de eerste klas. In de laatste zes beurten werden er in totaal maar zeven ringen van de 234 te steken ringen gemist en de laat ste twee beurten miste geen en kele deelnemers een ring. Het re cord van 1082 gestoken ringen werd niet gehaald met een to taalvan 1054. In het persoonlijk klassement waren er vijf deelnemers met dertig van de dertig ringen. De strijd om de titel en de reserveti- tel werd de gebruikelijke afval race. Als eerste haakten Roald Leendertse uit Biggekerke, Se bastiaan Sturm uit Gapinge en Peter de Pagter uit Koudekerke af. Nog twee toppers bleven over: Dennis Willeboordse en Bennie Paauwe, beiden uit Ga pinge. Paauwe, die al de nodige titels op zijn naam heeft staan, kan er weer eentje bijschrijven, hij stak in waar Willeboordse dat niet deed. Agenda Z.R.V. Zaterdag 28 mei: Eersteklas kampioenschap in Domburg, op de Markt van 8.00 tot 17.30 uur. VLISSINGEN - Op Survivors- id, het evenement tegen kan- r, treedt behalve Kim-Lian en Danny Vera de klassieke rock formatie Wishbone Ash op als hoofdact. v flet evenement vindt plaats op i 11 juni, van 12.00 tot 24.00 uur, y op het Baskensburgplein in ingen. Alle opbrengsten naar KWF Kankerbestrij- jjd «en Stichting Palazolli Zee- (Advertentie) 'KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.Nf Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) 'in (Advertentie) 1 ...de christelijke boekhandel in Vlissingen... Lom bij ons langs boeken kaarten geschenkartikelen video's dvd's cd's Wij helpen jou je marktwaarde te verhogen! www.hz.nl info-avond 2 juni ijf^Zeelai Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11