Jrede school Sluiskil iets smaller Straten Terneuzen worden schoner PZC PZC Bruiloftenexplosie op klinkende datum ■15 Opmerking over zeesluis valt slecht in Terneuzen franje Nassauschool wil in eigen pand blijven oek viert ag van Muziek Bezwaar tegen bouwen in bos Leegstand Sluis nog niet verholpen Grote schoonmaak wijk Triniteit Glennis Grace op Sterrefeesten Rampoefening is dagje uit voor bewoners Redoute Technologisch centrum Schoondijke geopend A zaterdag 21 mei 2005 évan Stee iit_Bareman Een nieuwe zee- Ljs in Terneuzen en een aan- öjng van het Kanaal jl-Terneuzen kan een belang- npuls vormen voor de ver ontwikkeling van de (jws-Vlaamse én Vlaamse inaalzone. wd-fractie in de gemeente- ió van Terneuzen begrijpt daarom weinig of niets van de keiharde opstelling van minis ter K. Peijs van Verkeer en Wa terstaat. Die verklaarde eerder deze week tijdens een debat in de Tweede Kamer geen cent te willen spenderen aan een nieu we zeesluis waarvan toch enkel Gent profijt heeft. De Belgen, vindt ze, moeten zelf die investe ring voor hun rekening nemen. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen meent dat B en W de mi nister nog eens fijntjes moeten wijzen op het rapport Nautische Toegang Kanaalzone Gent-Ter- neuzen, dat eind vorig jaar ver scheen. Daarin wordt opge merkt dat de nieuwe zeesluis en de verdieping van het kanaal en kel kans van slagen hebben als dat project gezamenlijk door Ne derland en Vlaanderen wordt aangepakt. Ook in een rapport van het havenschap Zeeland Seaports wordt de noodzaak van een gezamenlijke aanpak on derstreept. „Het was verstandi ger geweest van de minister om zich te onthouden van de 'niet mis te verstane bewoordingen', die de onderhandelingen ernstig kunnen verstoren. Dat België een substantieel aandeel moet bijdragen is evident. Maar om in dit stadium de deur volledig dicht te smijten, doet voor ons de deur dicht", aldus Broekhuy- sen. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen is verbaasd dat Peijs op voorhand uitspraken over de komst van de zeesluis doet. Temeer daar er nog een vervolgonderzoek van de stuur groep Nautische Toegang Ka naalzone loopt, waarvoor de mi nister samen met haar Vlaamse collega goedkeuring heeft ver leend. Lonink snapt best dat Peijs een zeesluis te duur vindt, maar wijst er tegelijkertijd op dat het complex bij Terneuzen inmiddels zo'n veertig jaar oud is. „De boel moet natuurlijk wel goed blijven werken." pagina 18 de eeuwige strijd van Gent OjJ wRené Hoonhorst >ü- lUSKIL - Een eventuele bre- school in Sluiskil moet het ider deelname van de Oranje isauschool doen. De protes- its-christelijke school kiest zekerheid, onder meer om- de financieringsmogelijkhe- voor de nieuwbouw nog i duidelijk zijn. ie zien te weinig voordelen, i al omdat ons huidige school- touw twee jaar geleden pas is lbouwd", meldt directeur P. icouteren. Hij voegt er aan f dat directie en bestuur van Oranje Nassauschool niet bij oraaat gekant zijn tegen deel- <ne aan een brede dorps- dool. „Maar ik moest na één leering al beslissen of ik zit- g wilde nemen in een initia- De gemeente heeft bo- adien laten weten dat de op- van brede scholen el- de gemeente prioriteit eft. Extra geld voor Sluiskil is met beschikbaar, terwijl ralgens ons wel noodzake- kis", betoogt Vercouteren. louder C. Liefting bevestigt Ier met bij voorbaat een zak jdbeschikbaar is voor een bre- jchool in Sluiskil. Woonstich- igClavis en de Stichting Voor Zorgverlening VRZ) zijn druk bezig met het /erken en becijferen van de innen voor de bouw van zorg- ndcn. rangen voor de oudste inwo- graz' ïsvan het dorp, en scholen en tangcentra voor de jongsten. efting: „Wij wachten die plan- d met belangstelling af. Een ïleia )EK - De aftrap was eigenlijk gisteren, maar vandaag barst van de Muziek in Hoek goed los. maf 10.00 uur is er in verzor- sgshuis Vremdieke aan de Iris- Bat een concert van de Jeugd n Toen. Om 11.00 uur begint [straatfestival voor de jeugd en rond de Markt. Diverse Jnnonieen en muziekverenigin- nde&pdoen vanaf 12.45 uur mee een concours op het Molen- Vanaf 14.00 zijn er diver- optredens op blokfluit, slag pen accordeon in de protes ts kerk aan de Langestraat. Avonds zijn alle festiviteiten Baf 19.00 in het dorpshuis. Op '•programma staan een mu- fewis, optredens en een stijl- nsdemonstratie. Bezorgklachten: 5600-0231231 tpmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur REDACTIE eeeuws-vlaanderen MlemAlexanderlaan 45 Postbus 145 '530 AC terneuzen 'el: 0115-645769 ftó; 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl 'ene Hoonhorst (chef) toutBareman Raymond de Frel Rene van Stee Ws Bakker (sport) Bsudeloo 16 3 hulst 'T* (0114)372776 Pa* (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer jentrale redactie Postbus 31 goes (0113)315500 Pa*: (0113)315669 "hail: redactie@pzc.nl vernet ^•pzc.nl Ml: web@pzc.nl aantal voorzieningen voor jong en oud in het centrum van Sluis kil is natuurlijk prachtig en we zullen als college de plannen ui terst serieus bekijken. Maar het is niet zo dat we van tevoren al een bedrag beschikbaar stellen. De gemeenteraad beslist uitein delijk of de ideeën van corpora tie en zorginstelling worden ge honoreerd." Het afhaken van de Oranje Nassauschool betekent niet automatisch dat er geen brede school komt, meent de wethouder. „De Antoniusschool heeft aangegeven dat daar een aantal maatregelen nodig zijn, dus is het verstandig om nu te onderzoeken of ze deelnemen aan een brede school op een nieuwe plek, of dat ze de huidige school willen aanpas sen." Clavis en SVRZ gaan er nog steeds vanuit dat ze gezamenlijk een 24-uurszorgcentrum op po ten kunnen zetten (ook voor de bewoners van het al bestaande Elisabethhof) en veel onder wijs- en opvangvormen bij el kaar kunnen krijgen. Organisa ties als de Stichting Thuiszorg, de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen, de peuter speelzaalstichting, Jeugd- en Ge zinszorg en de wijkverpleging zijn allemaal zeer geïnteres seerd in deelname, laat Cla- vis-directeur E. van Exter we ten. Van Exter meldt dat de woning stichting, als trekker van het plan, hard sleutelt aan een plan. „We hopen dat het gemeentebe stuur zich achter onze ideeën schaart. Maar het zal nog wel tot het najaar duren voor er meer duidelijk wordt over de de- fintieve uitvoering", verwacht de corporatiedirecteur. In de gemeente Hulst trouwden gisteren zeven koppels, onder wie Peter de Clerck en Muriel de Clerck-van Looij. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima grepen de eerste de beste gelegenheid met beide handen aan. Twee-twee-tweeduizendtwee, een prachtige datum om te trouwen. Dat willen wij ook, riepen talloze verliefde stelletjes. Dus zijn vlot klinkende, mak kelijk te onthouden data ontzettend in trek. Zo ook deze vrijdag 20-05-2005, waarop 24 koppels in Zeeuws-Vlaande ren elkaar het ja-woord geven. In de gemeente Terneuzen verschijnen in vier uur tijd op verschillende locaties twaalf stellen voor de buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeente Hulst heeft met zeven kop pels een topdag, in West-Zeeuws-Vlaan deren beleven tien tortelduifjes de mooi ste dag van hun leven. De drie woordvoerders van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten spreken van een buitengewoon druk program ma. „Gaat u met ze praten? Doe het dan snel, want u mag de boel niet ophou den. De bruidsparen mogen elkaar niet zien", geeft de Hulster voorlichtster de verslaggever mee. Logisch, op je 'mooi ste dag' zou het als een enorme teleur stelling kunnen voelen dat er nog zoveel anderen vandaag ringen om eikaars vin gers schuiven. Liever geen ontmoetingen tussen bruids paren bij de stadhuizen dus, maar op an dere plaatsen is het haast niet te voorko men. Bij Trend Haarmode in Terneuzen werden gisterochtend bijvoorbeeld een bruid, een paar oma's en andere familie leden van verschillende bruidsparen tip top in orde gemaakt. En bij bruidshuis Lucky Day werd de voorbije dagen druk gewerkt aan de fi nishing touch van meerdere jurken. „Deze periode van het jaar is altijd druk, maar ik heb best veel mensen ge hoord die bewust op 20 mei trouwen. Vijf-vijf-tweeduizendvijf was nog mooier geweest, maar dat viel helaas op hemelvaartsdag. Daarom zijn ze naar deze vrijdag uitgeweken", zegt verkoop ster Jacoline de Ridder. Dominee A. Klap van de gereformeerde gemeente in Terneuzen heeft vandaag één bruiloft op zijn programma staan. „Ik doe er nooit meer dan twee op één dag, hoor. Stel je voor dat ik de namen van de bruidegommen door elkaar haal... Maar deze mensen hebben ook bewust voor deze dag gekozen. Feit is in elk geval dat je op die manier je trouwdatum niet zo snel vergeet", grapt hij. Bij het Sluise Belfort schuifelen Bart Goethals en Wendy Merrelaar uit Bres- kens aan het begin van de middag trots naar binnen. Ze zijn het tweede stel van daag die elkaar in het Belfort eeuwige trouw beloven. „Of wij bewust voor de ze dag hebben gekozen? Ja, maar om foto Camile Schelstraete een andere reden dan veel andere bruidsparen. Wij hebben elkaar op 20 mei leren kennen", zegt de bruid. In het stadhuis van Terneuzen zijn Ri chard van Damme en Marleen Neels rond half drie het stralende middel punt. In het bijzijn van hun vier opa's en vier oma's, volgens de ambtenaar van de burgerlijke stand een unicum, stappen zij rond half drie het stadhuis binnen. „Vorige week was het vrijdag de dertiende, dus dat wilden we niet", zegt de bruidegom. Bruid Marleen: „We kwamen bij het maken van de bruidsfo to's wel een heleboel andere stellen te gen." Een spandoek voor Bianca Hamelink en Anton Dik wappert dan nog aan een ge vel tegenover het stadhuis. Zij waren voor Van Damme en Neels aan de beurt. Om tien voor half drie vertrok ken zij van het stadhuisplein, vijf minu ten later arriveerde het volgende stel. „Ja, dit is echt extreem", zegt bode Wer ner Schuurman. „Twaalf bruiloften in één gemeente op één dag: dat noem ik nou een huwelijkscrisis!" door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen huurt extra man kracht in om de straten schoon te houden. De kosten daarvan kunnen deels worden opgevangen door besparingen bij de afvalinzame- ling. Toch zullen vanaf volgend jaar ook inwoners een bescheiden bij drage moeten leveren voor een schonere straat. De aanpak van de verbetering van de straatreiniging vloeit voort uit de motie die de gemeen teraad vorige maand heeft aan genomen. In die motie kregen burgemeester en wethouders de opdracht werk te maken van de bestrijding van zwerfafval en het schoonhouden van de woon- en leefomgeving. De straten worden in Terneuzen op twee manieren schoongehou- den. Veegmachines pakken de goten, straten, markten, stoepen en pleinen aan. Handvegers prik ken zwerfvuil op, legen prullen bakken en vegen met een bezem die plekken schoon waar de ma chines niet komen. Met vier eigen veegmachines en eentje die gehuurd wordt bij Dethon, zit Terneuzen wat be treft het machinale vegen ruim in het jasje, blijkt uit onder zoek. De twee eigen handvegers zijn echter volstrekt onvol doende. Volgens de berekenin gen van een ingenieursbureau zijn er zeker zes mensen nodig om het grondgebied van de ge meente Terneuzen schoon te houden. Dethon Dethon heeft aangeboden onge veer 8000 uur menskracht te wil len leveren voor een bedrag van 141.000 euro. Genoeg voor de in zet van acht personen en een voorman met eigen busje. Met wat toezichturen en uren voor de afvoer van het ingezamelde afval komen de kosten dan uit eindelijk neer op ruim 179.000 euro. Technisch vuil Op dit moment worden de kos ten voor straatreiniging geboekt onder het wegenonderhoud, maar vanaf volgend jaar wordt een onderscheid gemaakt tussen technisch vuil en zwerfvuil. Burgemeester en wethouders vinden het te verdedigen dat veertig procent van de kosten voor straatreiniging te laste van de reinigingsrechten gebracht worden. De lasten van de afval stoffenheffing zouden daardoor aanzienlijk stijgen. Maar de extra reinigingskosten kunnen grotendeels wegge streept worden tegen besparin gen bij de afvalinzameling. Voor het restant stellen B en W de ge meenteraad voor vanaf volgend jaar de afvalstoffenheffing te verhogen met 1,52 euro. De verbetering van de straatrei niging kan meteen al ingaan. Dethon ziet 2005 als een proef jaar, waarbij de gemeente alleen maar de kosten voor de voor man en de bus hoeft te betalen. HULST - De Hulster fracties van PvdA en Groot Honte- nisse zetten vraagtekens bij het plan om een wooncom plex voor ouderen te bouwen in het wandelbos aan de Bossestraat in Vogelwaarde. In het kader van spreiding van de ouderenzorg wil woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen voor verzorgingshuis Antonius in Kloosterzande 25 zorgappartementen voor ouderen bou wen op de locatie in het bos. Maaar PvdA'er De Kort vindt dat een ongelukkige plek, zo. liet hij donderdaga vond weten in de adviescommissie Samenleving. De Kort gaf aan dat zijn fractie liever seniorenappartementen ziet op een plek dichter bij de basisvoorzieningen in het dorp liggen. J.P. Hageman (Groot Hontenisse) zei dat hij over weegt in de komende gemeenteraadsvergadering tegen het besluit te stemmen. Donderdag werd het terrein dat vrijkomt doord bouw van een nieuwe basisschool ge noemd als alternatieve locatie Maar die suggestie vond geen genade in de ogen van wethouder P. Weemaes. Die noemde het 'stedenbouwkundig gezien niet verantwoord' om de beperkte ruimte bij de school vol te bouwen. SLUIS - De gebouwen die sinds de ingebruikname van het multifunctioneel centrum De Keure in Sluis leeg staan hebben nog geen nieuwe bestemming gevonden Dat bleek deze week uit de jaarvergadering van de Sluise stadsraad. Eerdere plannen om de brandweerkazerne on der te brengen in 't Zoute Vestje in de Hoogstraat gaan niet door. Wat de bestemming van het gemeenschapscen trum dan wel wordt, blijft voorlopig ongewis. Ook het voormalige gebouw van de peuterspeelzaal en kinderop vang in de J.H. van Dalestraat wacht nog op een bestem ming. Enkele gegadigden hebben zich intussen voor het gebouw gemeld. Ook de plannen voor de voormalige sport hal, bibliotheek en rooms-katholieke school zijn nog niet helder. De wethouder beloofde wel de direct omwonen den in de planvorming te betrekken. Veel zal afhangen van de archeologische vooronderzoeken op die plek. TERNEUZEN - Na de wijken Zeldenrust en Serlippens was gisteren de wijk Triniteit aan de beurt voor een grote schoonmaakactie in Terneuzen. Er werd ook een stukje Lievenspolder meegenomen. Bewoners, leerlingen van de Sint Willibrordusschool en vrijwilligers van buurthuis 't Schelpenhoekje, de Speelneus en het bewonersplatform ruimden het zwerfvuil in de voormalige bomen- en bloe- menbuurt op. Ook de vijver en het park bij woonzorgcen trum De Blide werden onder handen genomen. B. de Krij ger van het buurtwerk in Triniteit schat dat er zo'n twee honderd kilo zwerfvuil is verzameld. CLINGE - Glennis Grace treedt zaterdag 3 september op tijdens de Sterrefeesten in Clinge. Jos van Hooydonk van de stichting Tragel laat dat met enige trots weten, hoewel Grace er donderdag in Kiev niet in slaagde de finale te be reiken van het Eurovisie Songfestival. „Je moet een beet je geluk hebben", aldus Van Hooydonk. „Vorig jaar had den we zangeres Do al geboekt voordat ze een grote hit kreeg. Maar we zijn niettemin tevreden met de boeking van Glennis Grace. door René van Stee TERNEUZEN - Paniek was er niet, want het ging 'slechts' om een rampoefening. Toch waren de bewoners van verzorgings huis De Redoute in Sas van Gent onder de indruk van de evacuatie van hun vertrouwde woonstek. Meer dan honderd senioren wer den met bussen naar het ROC Westerschelde in Terneuzen ge bracht, omdat volgens het oefen scenario een ongeluk was ge beurd met een vrachtwagen en een trein op de spoorwegover gang aan de Papegeulestraat. In verband met ontploffingsgevaar en de verkeerde windrichting was het onderbrengen van de be woners in evenementencentrum De Vlaanderen geen optie. Mensen voor wie het medisch on verantwoord was om te worden vervoerd of bewoners die niet meewilden, mochten in De Re doute blijven. Naast medewer kers van de gemeente Terneuzen en De Redoute en personeel en leerlingen van het ROC deden zo'n veertig vrijwilligers van het Rode Kruis mee aan de oefe ning. Na afloop van het middagpro gramma met muzikaal vertier werden de bewoners weer naar huis gebracht. Ook gebruikten zij op school de maaltijd. De stemming in de Roelof Ruules- zaal van het ROC was dan ook opperbest. „Ik zie het vooral als een leuk dagje uit. Zo'n oefening is na tuurlijk ook heel nuttig. Maar ik hoop niet dat we ooit echt geëva cueerd moeten worden. Vooraf wisten we ook van niks", vertelt Nettty Kwisthout (82), bewoon ster van een aanleunwoning van De Redoute. De evacuatie en het vervoer ver liepen nagenoeg vlekkeloos. Vol gens wethouder J. van Schaik was het enige minpunt een pro bleem met rolstoelers. „Die kon den de bus met in. Voortaan moeten voor die groep dus rol stoeltaxi's worden ingescha keld. Voor het overige kunnen we met tevredenheid terugkij ken op de oefening", aldus Van Schaik. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Het Technolo gisch Bedrijven Centrum Zee land (TBCZ) op het Technopark in Schoondijke is gisteren offici eel geopend. Het TBCZ is een verzamelge bouw voor startende onderne mers in de technologische en ICT-sector. In het voormalige lo- geergebouw van de land bouwschool zijn achttien kan toorruimtes ingericht, die star ters tegen aantrekkelijke prij zen kunnen huren. Concrete toe zeggingen heeft het bestuur van de Stichting TBCZ nog niet ge had. „We zijn stevig in gesprek met een aantal gegadigden, maar die wikken en wegen nog. Het is ook best een lastige over weging om werk vanuit huis in te ruilen voor een kantoor", al dus stichtingsvoorzitter R. Bar- bé. Wethouder R. Leentfaar van de gemeente Sluis benadrukte het belang van het nieuwe centrum „De gemeente Sluis wil er bin nen tien jaar vijfduizend inwo ners bij hebben. Dat dit voor een deel ouderen zijn, veront rust ons niet. Ook zij leveren werkgelegenheid op en zorgen voor bestedingen. Wel is de werkgelegenheid in het alge meen een grote zorg. Recreatie en toerisme is een te zwakke ba sis om de toekomst op te funde ren. We willen daarom ook de schone industrie in onze streek versterken", aldus Leentfaar. Ook gedeputeerde J. Suurmond -de provincie Zeeland is één van de geldschieters voor het bedrij vencentrum- ziet het TBCZ als een mooie poging de werkgele genheid in Sluis een impuls te geven. „Vorige week werd be kend dat Zeeland in 2004 een re cordaantal starters had. Een ini tiatief als het TBCZ kan deze trend vasthouden." (Advertentie) k07iin KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3! wfckinu ET. NL 3-33(1333

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 77