Delta voor Staten geen melkkoe Loontjens ziet niets In plannen Donner De ballen rollen goed voor Koudekerke Le Roy aan de slag als hangende spits 17 Handelskamer ziet wél tekort bedrijfsterreinen Veere wil onderzoek winst Delta Mosselzaadvangst met korven mag Werkstraf voor huisvredebreuk Gereedschap gestolen Meerderheid tegen hogere winstuitkering voor gemeenten en provincie Politieonderzoek mishandeling op basisschool zaterdag 21 mei 2005 Een deelnemer aan het Zeeuws Kampioenschap koersbal rolt zijn bal geconcentreerd op de mat. door Jannes Goedbloed NIEUW- EN SINT JOOS- LAND - K. Dingemanse en L. Verhage uit Koudekerke zijn de Zeeuwse kampioenen koers- ballen voor paren. Zij wonnen gisteren in het Dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland het derde Zeeuws Kampioenschap. Bij koersballen is het spel pas gespeeld als de laatste bal is ge worpen, weet L. Brasser uit 's-Heer Hendrikskinderen als geen ander. Met een geniepig balletje, dat tegen twee andere ballen ketst om vervolgens te gen het witte balletje te belan den, boort ze haar tegenstan ders de winst door de neus. Vol gens haar partner C. Vermuë is daar rekening mee gehouden. „Gemene laatste ballen zijn haar specialiteit. Daarom laat ik haar altijd als laatste gooien." Het mag niet baten. Het team van 's-Heer Hendriks kinderen 1 wordt zesde. Winst Koudekerke gaat met de beker naar huis. De winst is verras send, want bij de kwalificatie wedstrijd van Walcheren plaatste Koudekerke zich nog met moeite. Het scheelde maar één punt. Ook op de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen werden selectietoernooien gehouden, waarbij telkens de eerste twee zich plaatsten. De Koudekerkenaren verliezen niet één wedstrijd op het Zeeuws Kampioenschap. Din gemanse: „De ballen rollen goed vandaag." Ze halen in to taal veertien punten. De titelhouders uit Oosterland worden met negen punten twee de. Daarna komen Schou- foto Lex de Meester wen-Duiveland 2000, Biggeker- ke, Zuiddorpe, 's-Heer Hen drikskinderen 1, Westdorpe en 's-Heer Hendrikskinderen 2. De Zeeuwse koersbalkampioe- nen zijn hiermee tegelijkertijd landskampioen, want volgens de organisatie is dit het enige kampioenschap in Nederland. Wel zijn er nog internationale toernooien, zoals in Brussel. Daar doen ook Zeeuwse teams aan mee. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In afwachting van haar benoeming zat Zee- lands nieuwe gedeputeerde M. le Roy (PvdA) enkele maanden op de reservebank. Nadat Pro vinciale Staten haar gisteren unaniem en zonder hoofdelijke stemming verkozen, betrad ze vol dadendrang het speelveld. „Ik heb een voorkeur voor een plaats als hangende spits", zei Le Roy in haar 'beginselverkla ring', waardoor ze zowel op het middenveld als in de voorhoede zal opereren. Het voormalig Sta tenlid volgt haar partijgenoot G. de Kok op, die burgemeester van Drimmelen werd. Ze neemt zijn portefeuilles over: economische zaken (en Zeeland Seaports), recreatie, openbaar vervoer en medische zorg. Als enige sprak WD'er I. Vogelaar zijn twijfel uit over Le Roys ken nis van economische zaken, vooral wat Zeeland Seaports be treft. „Dat dossier had beter bij een andere gedeputeerde te recht kunnen komen", aldus Vo gelaar, zonder daarbij overigens zijn partijgenoot J. Suurmond te noemen. „Op dat vlak hebben we geen inzicht in haar capaci teiten. Maar we leggen ons erbij neer. We zullen haar posi- tief-kritisch volgen", stelde de WD'er. De Partij voor Zeeland uitte meteen na de bekendmaking van Le Roys kandidatuur ook zorgen over een vrouw als porte feuillehouder economie. Fractie voorzitter M. Stoffels trok die kritiek royaal in. „We hebben een gesprek gehad met haar. De meeste vraagtekens zijn wegge nomen. We stellen het zeer op prijs met haar als gedeputeerde economische zaken samen te werken", betoogde Stoffels. De SGP, die vrouwen in politie ke functies niet ziet zitten, steunde Le Roy. Een kwestie van afspraken nakomen die bij de collegevorming zijn gemaakt, lichtte voorzitter W. Kolijn des gevraagd toe. De nieuwe gedeputeerde (51, ge huwd, vier kinderen) wees erop dat ze zo'n vijftien jaar bestuur lijk actief was in de 'zachte sec tor' en daar veel' geleerd heeft. „Als het om de centen gaat is de zachte sector net, zo hard als het bedrijfsleven", verzekerde ze. Le Roy gaf aan dat vele gesprek ken in de afgelopen maanden haar duidelijk maakten dat op economisch gebied veel moet ge beuren. Ze was blij dat er een door de Staten goedgekeuM ac tieplan ligt. „Dat is de komende tijd leidraad." Le Roy kondigde aan dat gesprekken over vor ming van een Zeeuwse Ontwik kelingsmaatschappij een eind op streek zijn. In de PvdA-fractie is ze opge volgd door J. Hooymeyer. MIDDELBURG - Zeeland heeft in de toekomst wel degelijk een tekort aan bedrijventerreinen. Dat een onderzoeksbureau in een rapport aan de provincie tot andere conclusies komt is mislei dend. De Kamer van Koophandel voor Zeeland waarschuwt de provin cie. Die moet, vindt de Kamer, niet alleen kijken naar hoeveel hectare bedrijventerreinen er in de toekomst nodig is. Juist de kwaliteit van de terreinen is.erg belangrijk. De Kamer schrijft dat in een brief aan de Staten commissie Ruimte van de pro vincie Zeeland. De Kamer reageert op het rap port Ruimtebehoefteraming be drijventerreinen, dat in op dracht van de provincie is ge maakt door Buck Consultants. Daarin staat dat Zeeland tot 2020 voldoende bedrijventerrei nen beschikbaar heeft. De Kamer van Koophandel is het daarmee niet eens. „Meer .dan 60 procent van de bedrijven terreinen in de regio is bestemd voor bepaalde thema's", legt woordvoerder M, Volleman uit. „Zo dragen verschillende terrei nen in de Bevelanden het stem pel agri-business en is het Tech- nopark in Schoondijke gericht op technologische bedrijven. Een ondernemer uit een andere tak van sport die zich op zo'n terrein wil vestigen, krijgt daar voor geen toestemming. Ook al is er aan hectaren terrein geen gebrek. Dit komt in het Buck-rapport niet aan de orde en dat is misleidend." Volleman wijst erop dat een on dernemer in Sluis niets heeft aan beschikbare hectares bedrij venterrein in Goes. DOMBURG - De gemeenteraad van Veere wil een onaf hankelijk onderzoek naar de winstuitkering van energie bedrijf Delta aan de aandeelhouders. Veere is, net als de provincie Zeeland en de andere Zeeuwse gemeenten, aan deelhouder van Delta. De raad heeft een motie van het CDA aangenomen waarin om een onderzoek wordt ge waagd. De christen-democraten vinden dat Delta een te grote al gemene reserve opbouwt. Die bedraagt inmiddels pakweg een miljard euro. CD A-fracties in elf van de dertien, de Zeeuwse gemeenteraden dienen moties van dezelfde strek king in. Veere wil echter niet dat Delta het dividend ver hoogt van 40 a 50 procent van de totale winst tot 70 a 80 procent. Dat onderdeel van de CDA-motie is door de raad geschrapt. DEN HAAG - Het Nederlands Instituut voor Visserij On derzoek (RIVO) mag beginnen met experimenten voor het 'invangen van mosselzaad in de Waddenzee met behulp van korven. Dat heeft de Raad van Sate bepaald. Als de proef slaagt zou dat het einde kunnen betekenen van de vrije mosselzaadvisserij. In 2007 wil het kabinet een be sluit kunnen nemen over het meer duurzame productie proces met de korven in zogeheten mosselzaadvanginstal- laties (mzi's). Tegen het experiment, waarbij mossellarven zich hechten aan touwen die rond de onder water geplaatste korven zijn gewikkeld, is beroep ingesteld door garnalenvisgers en een mosselvisser die zelf andersoortige proeven mag ne men met netten. Hun beroepsschrift betekende autom'a- tisch dat de vergunning voor de proeven met korven was geschorst. Het RIVO had echter de Raad van State om op heffing van deze schorsing gevraagd, om toch aan de slag te kunnen. De Raad van State heeft dat verzoek nu geho noreerd. MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger kreeg giste ren door de Middelburgse politierechter een werkstraf van veertig uur opgelegd voor het schenden van de huis vrede. Vorig jaar januari werd de man door de politie van zijn bed gelicht in Middelburg. De zaak werd in eerste instantie bij verstek behandeld omdat de man niet kwam opdagen. Later bleek dat de man op de verkeerde verdieping van het rechtsgebóuw had zitten wachten tot hij werd opgeroepen. Dat de man alsnog de kans kreeg om zijn zegje te doen, deed niets af aan de uitspraak. Hij gedroeg zich ongeïnteresseerd en was nog steeds boos over het voorval. De man werd ook ten laste gelegd dat hij zich met geweld verzette tegep de politie die hem uit het huis had moeten verwijderen. Met behulp van pepperspray hadden cle agenten de man in de boeien weten te slaan. MIDDELHARNIS - Vanuit containers aan de Johannis- polderweg in Middelharnis is een grote hoeveelheid ^ge reedschap gestolen. Tientallen boren, slijpmachines, schroevendraaiers, hamers en sleutels zijn uit de contai ner gehaald. Tevens is uit een dieseltank van een vracht wagen een paar honderd liter diesel gestolen. COR DE JONGE BüRGH-HAAMSTEDE - De po litie onderzoekt een mogelijke ding op basisschool On der de Wieken in Burgh-Haam- slede, Twee ouderparen hebben aangifte gedaan van mishande ling van hun kinderen door de directeur. voorzitter' E. Scheers schoolcommissie is de westie minder ernstig dan „Er is eerder spra- ban een corrigerende tik dan van mishandeling", zegt Scheers." dike Brasser is een van de kinderen die hardhandig zou den zijn aangepakt. „Hij is bij rijn keel gepakt en tegen een deur gegooid", zegt zijn moeder, l Brasser. „Hij had de strie men in zijn hals." Mike stond in de hal van de school en maakte opmerking die verkeerd viel bij de betrokken man. jfts Mike's moeder heeft de een paar dagen eerder al meisje hardhandig aan- iakt. Een woordvoerder van tpolitie bevestigt dat ookdaar- 5ifte is gedaan. „De di- tair heeft inmiddels zelf sloten om voorlopig geen les te geven om de betrok- ouders tegemoet te ko- ien,Hij vervult nog wel ge- °on zijn managementtaken", Scheers. „Alle ouders op de 'hooi hebben hierover een Af ontvangen." De ouders "an Mike hebben hun kinderen nmiddels naar een andere Afgestuurd. 'e directeur wil zelf niet reage nt hij verwijst naar de voorzit- ervan de schoolcommissie. Toevoeging casino moet verdwijnen bij automatenhallen door Jeffrey Kutterink GOES - Minister Donner van Justitie legt speelhallen strenge re regels op. Ze mogen zich straks geen casino meer noemen en moeten hun overige activitei ten zoals horeca beperken. Loontjens automaten uit Middel burg vindt het een woordenspel dat niets oplevert. Met de maatregelen moet er vol gens Donner een duidelijker on derscheid komen tussen echte casino's en speelhallen. De laat ste tijd lijken ze steeds meer op elkaar en dat is volgens de minis ter een ongewenste ontwikke ling. Dat heeft hij gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Donner wil een duidelijk onder scheid, omdat Holland Casino's aan veel strengere eisen op het gebied van gokverslaving en wit wassen zijn gebonden. Daar staat tegenover dat de gokauto maten in officiële casino's een veel hogere maximale inzet heb ben dan de apparaten in speel hallen. Ook het maximale uur- verhes kan veel hoger oplopen. Donner wil er bovendien voor zorgen dat casino's niet te veel op speelhallen gaan lijken. Hol land Casino mag niet langer on beperkt speelautomaten opstel len. Er zou een vaste verhou ding tussen automaten en speel tafels moeten zijn, aldus de mi nister. Subtitel Directeur A. Loontjens van Loontjens automaten in Middel burg ziet niets in de plannen van Donner. Het bedrijf heeft twaalf automatenhallen in Zee land, Ouddorp en Den Helder, onder andere onder de naam Funtastic, met als ondertitel ca sino. „Dan halen we de subtitel casino weer van de gevels", rea geert Loontjens.' „De afgelopen tien jaar zijn speelautomatenhal- len en casino's naar elkaar toege groeid. De automatenhallen heb ben een toevoeging casino gekre gen, omdat er ook kansspeelau tomaten staan. Maar er is nog al tijd een duidelijk verschil tus sen automatenhallen en Hol land Casino's. Dat weet de con sument heel goed. Ik geloof er niets van dat de consument ver ward is en dus lossen die maatre gelen van Donner niets op. Waarom hij ze dan invoert? Hol land Casino's heeft een sterke lobby." De afgelopen jaren is het aantal speelhallen afgenomen van 270 in 2001 tot 255 in 2003. Het aan tal automaten in speelhallen is echter fors gestegen. In 2001 stonden er 12.808, in 2003 wa ren dat er al 14.512. Ook bij Hol land Casino is het aantal gokau tomaten toegenomen. Nederland kende lange tijd een daling van het aantal gokver slaafden, maar in 2003 was er juist sprake van een stijging van 7 procent. In 2002 waren er per 10.000 inwoners 1,6 gokverslaaf den. In 1995 waren dat er vier. Steeds meer oudere mensen en vrouwen kunnen het gokken niet laten. ftprRjnus Antonisse MIDDELBURG - Een meerder heid van Provinciale Staten voelt er niets voor om bij nutsbe drijf Delta het onderste uit de tante halen. Een dividenduitke ring van van 45 procent, ofwel 15 miljoen euro over vorig jaar, is mooi genoeg. Dat bleek gisteren in de Staten- De meerderheid jdt dat Delta, gelet op de onze- Jre toekomst en risico's, een ";el van de winst over de reserves moet stop- pén (het eigen vermogen van het Itsbediïjf beloopt circa rond Geen extra winstdeel naar de uders (provincie en ge- feenten) en evenmin een leuk extraatje voor de burgers, lieten iprdvoerders van CDA, SGP VVD weten. Daarmee was de >rt: een voorstel van ftoenLinks om de dividenduit- 'ingop 70 procent te brengen, ;g alleen steun van de inclie- i, SP'er A. Luijben bracht Sn suggestie om uit de winst 'in Delta ieder huishouden 100 iro te geven ('dan zal de juwse burger Delta weer om- len') niet in stemming, meerderheid sprak ook uit ittot2007 uitgegaan moet wor- van een dividenduitkering m 40 en 50 procent van de it; de rest mag Delta oppot- n in de algemene reserves, aarbij moet rekening worden lilden met een minimum uit ing van 30 miljoen euro (ui- raard als het bedrijfsresultaat ijuim uitpakt). |r een paar jaar kunnen de taten bekijken hoe het divi- indbeleid er na 2006 uit moet enen hoe sterk de vermogens- isitie moet zijn, betoogden A. mn (CDA) en I. Vogelaar Dan dient er wel duide- 1 te zijn over de toekomst ran de energiebedrijven, met na- Se ook over de splitsing tussen letwerkbeheer en energieleve- wenste met de Delta- vinsten geen korte-termijnpoli- iek te bedrijven. Het bedrijf moet volgens hem weten waar het aan toe is en jaarlijks jo-jo-en met de dividenduitke ring is onduidelijk. Geen graai cultuur van aandeelhouders, vond de VVD'er. Saman noemde een gebaar rich ting burgers en gemeenten een gelegenheidsargument. „Bezui nigingen bij de gemeenten mo gen niet maatgevend zijn voor wat we met de Deltawinst doen", meende hij. Gemeenten moeten eerst maar eens de hand in eigen boezem steken. „Als ze geld tekort komen, is het hun ei gen verantwoordelijkheid daar wat aan te doen", aldus de CDA' er. Zijn standpunt stond haaks op dat van een aantal Zeeuwse CDA-raadsfracties, dat juist meer dividend wenst te ontvan gen. M. Luijendijk-Bergwerf (PvdA) drong aan op een snelle discus sie over de vermogenspositie van het nutsbedrijf en daaraan gekoppeld de hoogte van de divi denduitkering. Ze wilde daar mee niet wachten tot 2007. Om die reden stemde de PvdA ook, met GroenLinks en SP, tegen het voorstel voor verdeling van de winst over 2004 en het beleid voor komende jaren. L. Harpe (GroenLinks) vroeg zich af waarom, gegeven de win sten die worden gemaakt, de ta rieven almaar stijgen. Hij pleit te voor terughoudendheid met het oppotten van geld bij Delta. „Wie zit er op een grote groei van het vermogen te wachten? Mijns inziens zelfs Delta niet." Gedeputeerde J. Suurmond (VVD, nutsbedrijven) vond een winstuitkering van 45 procent getuigen van een zorgvuldig evenwicht. Hij bestreéd de op vatting van SP'er Luijben dat sprake is van een verkapte belas tingheffing. Volgens de gedepu teerde is vorig jaar op de klein verbruikers zes miljoen euro ver lies geleden. Suurmond merkte op dat Delta een flinke zak geld als buffer nodig heeft om risico's op te vangen en investeringen te doen. „Plet is ook borg voor be houd van de zelfstandigheid. De dividenduitkering mag niet ge koppeld zijn aan de financiële behoefte van de aandeelhou ders." als tKTegeoR/sr was. zemeeweikMezeif ALS Bopy&ClAeP, OflKUeTM'JN HAAfZ bLoNC£f?EN! Hoeveec fanp&ib heb Je nodk$> ■■■■of ALS éeeojpsACeAcr/visT'' BKe Heeft toch maap mooi /w-tGeroonp Hoe kwm&PAf 95 /s. 0edemu6/M6 STetr A/aUNIKS VooZ. //o£?o is zeeiAHP vcoz Teg&R6TcH Nier P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71