irtuele universiteit in geldnood Fizi zet breed in voor de toekomst Jacobuskerk als stilteplek Quodlibet wijdt concert aan troost van muziek /Aazet Vrijwilligers zijn ruggengraat oneelmiddag ner mantelzorg oDreischor Communiceren met paarden in Dreischor Passie mosselkwekers slaat over Bedrijf beroofd tijdens vergadering Onderzoek bouwput eerder klaar Tholen houdt geld over kwortsow en looiman spelen jNoordgouwe fatiefnemer Pieter Mogge Academie blaast opening academisch jaar af zaterdag 21 mei 2005 Toneelvoorstelling in filmtheater Fizi: 'Getsemane' met Barbara Kouijzer (1) en Yvonne van de Velde. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Ray', 'Hotel Rwanda', 'Een gelukkige hand': Fizi Zierikzee kan bogen op een behoorlijk actuele pro grammering. Naast filmtheater beoogt Fizi meer te zijn: een podium voor klein schalige toneelvoorstellingen en muziek- optredens, literaire bijeenkomsten en het interviewprogramma 'Beeldpraak', waarin een centrale gast zijn favoriete filmkeuzen motiveert. En er zit meer aan te komen: een cursus filmgeschiede nis onder leiding van filmdocent Andries Meijsen. Ook valt er op termijn een professioneel cabaretoptreden te verwachten. De Stichting Theater Ex ploitatie Zeeland (STEZ) heeft immers haar oog op Fizi laten vallen. Hoe gaat het bouwkundig met Fizi? „Tsja, van buiten ziet het er uit als een goedkoop bordeel uit een minder ge slaagde roman van Gargia Marquez, maar van binnen is het een mooi, intiem theater", zegt secretaris Frans Meulen berg van het Fizi-bestuur. Hij heeft er vertrouwen in dat het ver werven van nog een jaar gemeentesubsi die op het huidige peil soepeler zal ver lopen van voorheen. „Als we dit seizoen beschouwen als het examenjaar voor het bestaansrecht van Fizi zijn we daar toch op alle drie de on derdelen in geslaagd: bezoekersaantal len, exploitatie en programmering in de breedte." Filmaanbod geldt als core-business, maar in de praktijk blijken andere acti viteiten vaak meer bezoekers te trek ken. „Voor de hand liggend", vindt Meu- lenberg. „Beeldspraak, een lezing, een politiek debat, dat alles is vaak gerich ter dan een gevarieerd filmaanbod. Be langstelling bij film is afhankelijk van smaak en van het weer." Volgens de se cretaris is een fluctuerend bezoekers aantal ook inherent aan een filmhuis. Hij benadrukt dat Fizi geen bioscoop is met uitsluitend een op safe spelend com mercieel aanbod. Meulenberg: „De exploitatie van een filmhuis is nooit een kwestie van soepel draaien. Er is altijd iets te bevechten en dat is voor mijzelf ook de uitdaging. Je moet eens in kuiten kunnen bijten of op dijen kunnen kletsen." Wat het voortbestaan van Fizi op lange re termijn betreft, zijn er twee opties: een plek in een herleefd Mondragon of huisvesting in De Vierschaar van het monumentale stadhuis. Zover is het nog niet. Voorlopig wordt de stek in de oude dansschool van Janvier gekoesterd met het groot onderhoud voor de eigenaar en het klein onderhoud voor rekening van de huurder. „Een kwestie van pappen en nathou den", volgens Meulenberg. „En veel inzet van de vrijwilligers", be nadrukt coördinator Martine Wakkee. Zij is blij met het succes van 'Eenakters op Herhaling', de toneelavond deze week in Fizi die weer een volle zaal foto Marijke Folkertsma trok. „Maar wat komt er veel bij kijken om dit mogelijk te maken." Wakkee somt op: een hele avond licht inhangen, mensen die twee dagen vrij nemen om podiumdelen in het MFC op te halen en weer terug te brengen, vrachtvervoer re gelen en uiteraard mensen inschakelen voor de kassa- en de bardienst. „Maar zolang we geen echt theater heb ben in Zierikzee, biedt Fizi toch een aar dig alternatief en gelukkig willen zich veel mensen daarvoor inzetten", zegt Wakkee. Ook Meulenberg erkent dat Fizi zonder vrijwilligers ondenkbaar zou zijn. Hij zou de groep nog graag uitgebreid zien met operateurs die de projector en ande re apparatuur kunnen bedienen. „We leiden die mensen intern op, dus speci fieke kennis vooraf is niet vereist." Be langstellenden kunnen zich melden bij Roman Meijsen, telefoon: 0111-410119. Verder bestaat er behoefte aan iemand die geschikt is voor sponsorwerving en aan een vrijwilliger die projectvoorstel- len kan schrijven ten behoeve van subsi dies van provincie en andere fondsver strekkers. Hl IREISCHOR - In het kader van Maand van de Mantelzorg jjjf )idt vandaag in het dorpshuis nDreischor een toneelmiddag louden. De organisatie is in inden van de Zonnebloem. De orstelling begint om half lag 28 juni wordt in ver- mimet de Maand van de Man- Izorg een bootreis gehouden ideOosterschelde. (Advertentie) kozijnen - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 sezo g 0800- II op mi durer M latere lezorgklachten: 1-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a «00 AB zierikzee 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee pzc. n I Marcel Modde (chef) het Kleemans Ali Pankow L ',nè Esme Soesman Pita Lanting "udyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^00 AA goes TeM0l 13)315500 Fax' (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet vww,pZc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow RENESSE - Voorzitter D. Bos man van de Fotogroep Schou- wen-Duiveland vindt het een prachtige opdracht: het samen stellen van een expositie met als titel 'De schepping met zicht op Zeeland'. „Het is de eerste keer dat we zo'n verzoek krijgen en het is een mooie uitdaging voor onze leden." De uitnodiging komt van Guido Sinke en Tineke Neeleman, de twee recreatiepastors in de Jaco buskerk in Renesse. Zij zijn als opvolgers van het duo Sjaak Lemsom en Marian Gaander- se-Schoof deze zomer gastheer en gastvrouw in deze Hervorm de Kerk midden in de kern van het zomers druk bevolkte Renes se. Sinke en Neeleman beogen on der de vlag van het interkerke lijk samenwerkingsverband Windkracht 8 hier een stilteplek te bieden in die vaak hectische vakantietijd. In juli en augustus staat de Jacobuskerk vijf dagen per week enkele uren open voor de toeristen. Uit de praktijk van jaren recreatiepastoraat blijkt dat veel vakantiegasten even naar binnen lopen. Dat gebeurt vaak uit nieuwsgierigheid om te zien hoe de kerk eruit ziet. Sinke en Neeleman zijn er niet op uit met iedereen in gesprek te komen, maar wie behoefte heeft aan een luisterend oor is zeer welkom. De ervaring heeft immers geleerd dat bezoekers hier op deze stilteplek los ko men van de dagelijkse zorgen en er behoefte aan hebben alle na righeid even van zich af te schudden. De foto-expositie is dan ook me de bedoeld om contacten te leg gen. Hedendaagse foto-interpre taties van het scheppingsver haal kunnen immers een aanzet zijn mensen te laten nadenken of praten over hoe ze zelf in de wereld staan. „De opdracht is binnen onze Fo togroep zeer enthousiast ontvan gen", zegt Bosman. Uitgaande van het Bijbelse scheppingsver haal in zes dagen, is de leden ge waagd van elke dag een foto-im pressie te maken. Volgens de voorzitter zijn ze volledig vrij in de wijze waarop ze daar invul ling aan geven: in kleur of zwart/wit, concrete beelden of abstactere weergaven. Dat kan allemaal. „In totaal zullen twintig foto's geselecteerd worden door de le den zelf. Dat gebeurt tijdens on ze groepsavond op maandag 30 mei", zegt de voorzitter. Hij be nadrukt dat het sociale aspect daarbij zwaarder weegt dan het artistieke oordeel. Dat wil zeg gen dat er naar gestreefd wordt van elk lid dat werk inlevert voor deze opdracht ook een foto te selecteren voor de expositie. Naast de fototentonstelling is er deze zomer in de Jacobuskerk ook een expositie van bijzonde re stenen. Daarnaast zijn er een leestafel met kranten, boekenta fel, stiltehoek,kinderhoekje en een verkooptafel met producten uit de wereldwinkel. Vooruitlopend op de zomerop- stelling is op de vijf woensdagen in juni al mogelijk tussen 10.00 en 13.00 uur de toren van de Ja cobuskerk te beklimmen. In juli en augustus is er iedere woens dagavond een wandeling naar Slot Moermond voor bezichti ging onder leiding van een gids. Verder wordt er elke donderdag avond een concert gegeven in de kerk. DREISCHOR - 'Paardenfluis teraar' Pieter Baalbergen geeft vandaag in Stal Balans in Dreischor een presentatie van zijn kunsten. Centraal staat het contact tussen mens en paard. Baalbergen gaat in zijn benade ring uit van lichaamstaal, leider schap en de natuurlijke domi nantie van het dier. Dat koppelt hij aan het sociaal kuddegedrag van paarden. Deze methode sti muleert volgens hem de paarden tot samenwerking, de bereid heid om bepaalde gedragingen te leren en sterkt hun zelfver trouwen. De Zwollenaar leefde en reisde zeven jaar met paarden in een zelfgebouwde woonwagen door Nederland, België en Frank rijk. Zijn clinic (toegangsprijs 12 euro) in de manege aan de Zuid Langeweg begint om half drie. YERSEKE - De mosselsector is met een charmeoffensief bezig. Gisteren was een delegatie van PvdA'ers op visite in Yerseke. Het werkte. Na afloop van een bezoek aan de mosselveiling in Yerseke en een vaartocht over de Ooster- schelde langs mosselpercelen was PvdA-Kamerlid D. Samsom onder de indruk geraakt. „De passie waarmee de mosselkwekers over hun werk praten, is aanstekelijk." Hij zei al wel een aardig idee van de schelpdiersector te hebben. „Ik heb er nu ook een menselijk beeld van gekre gen." De mosselkwekers brachten de PvdA-delegatie - on der wie ook het Zeeuwse Kamerlid L. Blom en zeven pro vinciale bestuurders - naar een locatie in de Oosterschel- de waar hangcultuurmosselen worden gekweekt, en naar een 'gewoon' bodemkweekperceel. „Wij hebben hun laten zien dat er een enorm verschil in productiviteit bestaat", vertelde voorzitter J. van Damme van de vissersvereni ging Yerseke. „De bodemcultuur levert onder natuurlijke omstandigheden veel meer op. Zo werken wij al heel lang. Het is daarom niet zo vanzelfsprekend dat wij op een an dere, in de ogen van sommigen duurzamere, manier mos selen kunnen kweken, niet op de bodem, maar bijvoor beeld met touwconstructies." MIDDELBURG - Bij een inbraak in een bedrijf in het Middelburgse Park Veldzigt is een geldbedrag van enkele honderden euro's weggenomen. Vermoedelijk is de dief stal gepleegd tijdens een vergadering, toen de toegangs deur nog open was. MIDDELBURG - Het onderzoek naar de toekomst van de bouwput voor de nieuw te bouwen schouwburg in Middel burg is eerder klaar dan verwacht. Dat komt omdat het overleg tussen de aannemer en de gemeente over wie aan sprakelijk is voor de schade vlotter verloopt dan eerst werd gedacht. Eind juni is het definitieve rapport over de bouwput klaar. Dan moet op een rijtje staan wat de moge lijkheden zijn voor de put en wat de kosten zijn. Vermoe delijk beslist de gemeenteraad in september of het theater nog aan de Zuidsingel komt. Over een paar weken moet duidelijk worden of de huidige schouwburg van de ar beidsinspectie open mag blijven terwijl er aan een nieuw theater wordt gebouwd. rortsow was lange tijd ver- iden aan het Rotterdams Phil- innonisch Orkest. Zijn spel ijl op en bracht hem tot con- peester, eerst in Lubeck en üerin Vancouver. Sinds zijn re late terugkeer in Nederland tedthij vooral op als solist en hij les aan getalenteerde iigd. treedt nog steeds op el het Rotterdams Philharmo- ichals clavecinist en organist, maast is hij docent aan het ünklijk Conservatorium in fenHaag. Mooiman heeft di ver- prijzen op zijn naam staan orz'n musicologische verhan gingen. SINT-MAARTENSDIJK - Vorig jaar leidde de meerjaren begroting van de gemeente Tholen nog tot felle protestac ties. Er moest voor miljoenen euro's bezuinigd worden en dat zette kwaad bloed bij de bevolking. Dit voorjaar ziet de toekomst er een stuk rooskleuriger uit: Tholen houdt weer geld over. Zoals het er nu uitziet, is er in elk geval tot 2009 een overschot op de rekening. In 2006 is dat 54.300 euro, in 2007 zelfs bijna 185.000 en in 2008 en 2009 zijn er overschotten van respectievelijk 20.800 en 4200 euro. De belangrijkste oorzaak van deze omslag is dat Tholen meer geld krijgt van de Rijksoverheid dan vo rig jaar was voorzien. Ook heeft de gemeente de stofkam door de uitgaven gehaald, waardoor het financiële plaatje er nu beter uitziet. Alleen de uitgaven die wettelijk ver plicht, noodzakelijk of onontkoombaar zijn, bleven over eind. Bovendien is de hoogte van veel uitgaven aangepast. OORDGOUWE - De Russi- le violist Alexander Sk- ortsow geeft vanavond een «eert in de Driekoningenkerk Noordgouwe. Hij is in het ge lschap van organist Bert Mooi- o?.j a De uitvoering begint om Huur. door Ali Pankow composities van onder meer Dvorak en Ravel in notenschrift RENESSE - 'Over-Leven' is de overkoepelende titel van een ge varieerd concert dat het vrou wenkoor Quodlibet zaterdag 28 mei geeft in de Jacobuskerk in Renesse. In het programma wor den onder meer volksliederen uit Bosnië vertolkt, maar ook een compositie van Schütz: 'Erhöre mich wenn ich rufe'. De troost van kunst en specifiek van muziek in tijden van lijden geldt als rode draad. Het concert in Renesse is het der de in een reeks na twee eerdere optredens in Nieuwland en Mid delburg. Quodlibet ('Voor elk wat wils' in het Latijn) staat on der artistieke leiding van diri gent Willie den Hollander uit Burgh-Haamstede. Zij treedt met dit ensemble ook graag een keer in haar eigen omgeving op. „De keus is gevallen op de Jaco buskerk omdat de financiële middelen van ons koor beperkt zijn en het concert hier met wei nig kosten kan worden gege ven", zegt de dirigente. Haar keus voor 'Over-Leven' is ontstaan uit het lezen van een boek over het stemmenorkest van vrouwen in een Japans inter neringskamp in de Tweede We reldoorlog. Eén van de kampbe woonster Margaret Dryburgh bleek in staat uit haar geheugen op stukjes papier te schrijven. Een groep vrouwen heeft in die barre omstandigheden een koor gevormd en de muziek uitslui tend met stemgeluid ten gehore gebracht. De muziek staat be kend als 'Song of Survival'. Quodlibet vertolkt er vier stuk ken uit. Als reflectie daarop koos Den Hollander voor ge noemde compositie van Schütz. „Toen we besloten hadden het thema overleven breder te trek ken, kwam ik ook tot de keus van enkele negro-spirituals", zegt de dirigente. In reflectie daarop volgt dan 'Nigra Sum' (vert. 'Ik ben zwart', een compo sitie van Pablo Casals, die voor al bekend werd als cellist. In het concert is ook plaats inge ruimd voor proza en poëzie. Zo leest voorzitter Emmy Heineken van Quodlibet het artikel 'Laat je licht schijnen' van Nelson Mandela en draagt zij ook ge dichten voor van Rutger Kop land en Peter van den Ouden. De volksliederen uit Bosnië be treffen het verdriet van de talrij- ke vrouwen in Srebrenica die hun mannen verloren door de ge nocide in 1994. Daarop volgt, wederom als reflectie, het lied 'Maria Mater Gratiae' van Fauré. Tussendoor zijn er instrumenta le optredens van een kwartet: onder leiding van Willie den Hollander volgende week op in Renes- foto Dirk-Jan Gjeltema Het vrouwenkoor Quodlibet treedt se. Greet je Buytendijk (cello), Aren- da Honkoop (viool), Elly Kop- mels (viool) en Willie den Hol lander (harmonium). Door de af sluiting met psalm 23 is volgens de dirigente de cirkel weer rond. „Kort geleden zag ik de film 'Paradise Road' over het vrouwenkoor in het Jappen kamp. Bij het sterfbed van de vrouw die de composities op schreef, wordt psalm 23 uitge sproken. Dat is een opmerkelijk toeval, want zonder dat ik dat wist, had ik deze psalm als slot nummer gekozen." Het concert van Quodlibet be gint om 16.00 uur. IERIKZEE - De opening van ^academische jaar van de Pie- (j Mogge Academie, die ge land stond voor 3 september, |al niet door. Initiatiefnemer Groen zit in financiële moei- Iheden en ziet geen kans om i werving van studenten van igrond te krijgen. Hij zegt nu fferken aan een opening in ja- aari. 0n april had de digitale stu- egids op de site van de acade- iemoeten verschijnen, waarna «werving van studenten had seten beginnen. De site is ech- rrond die tijd van internet ge- iald. Nu is de website weer op wagen, maar een tekstbalkje cflaan dat de academie voor- ipjg niet bereikbaar is. Groen «I geen geld te hebben om de d Eosite te onderhouden. Ook heeft hij geen middelen om de promotie van de academie en de werving van studenten in gang te zetten. „Dit is een verloren jaar maar ik heb goede hoop dat we in januari 2006 wel aan de slag kunnen." De initiatiefnemer ging begin dit jaar voortvarend van start met de oprichting van wat hij de virtuele universiteit voor Schou- wen-Duiveland noemt. Hij wil met de Pieter Mogge Academie de inwoners van Schouwen-Dui- veland de kans bieden kort lo pende cursussen op academisch niveau te volgen zonder dat zij ver hoeven te reizen. Daarbij moet internet een belangrijke rol gaan spelen. Groen ontwik kelde een website (die het hart van de academie moet worden) en begon met de werving van do centen en bestuursleden. Naar zijn zeggen heeft hij voor diver se vakken docenten aan weten te trekken die gezamenlijk een breed scala aan cursussen kun nen aanbieden. Op bestuurlijk vlak verliep alles minder voor spoedig. De oprichter heeft nog geen bestuurslid kunnen presen teren. R. Lievense, raadslid voor Leefbaar Schouwen-Duiveland, wilde het initiatief van Groen graag ondersteunen en heeft zich per mail aangemeld om hem bij te staan. „Ik kreeg in maart een positief mailtje te rug", vertelt Lievense. „Daarin stelde hij dat hij ook nog met andere mensen aan het praten was. Daarna heb ik nooit meer wat van hem gehoord." Ook burgemeester J. Asselbergs reageerde positief op het initia tief en zegde toe het academi sche jaar in september te willen openen. „Maar behalve een eer ste gesprek om wat meer over de opzet van de academie te horen, heb ik geen contact meer met de heer Groen gehad. Ook niet over het feit dat het studiejaar met enkele maanden verlaat wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69