Geen golfwinkel in Zeelandhallen PZC Aazet 'ZC Plukkers onzekere factor in fruitteelt Havendag St. Annaland valt in het water Gemeente Tholen houdt weer geld over ,15 Passie mosselkwekers slaat over op PvdA'ers ccordeola oudt openbare ..petitieavond Krabbenkreek vangt bot fieuwe exploitant niet onder de indruk van afhaken ondernemer Katten dood door landbouwgif Kleding gestolen van waslijn Diefstal uit camper in Kamperland Winkeldief aangehouden in Goes Project Veilig Honk voor scholieren blijkt succesvol zaterdag 21 mei 2005 ^ihman van der Werf pSEKE - De mosselsector is 4 een charmeoffensief bezig. Of» bieren was een delegatie van tdA'ers op visite in Yerseke. it werkte. BaiiUUp van een bezoek aan 'mosselveiling in Yerseke en «vaartocht over de Ooster se langs mosselpercelen iB'dA-Kamerlid D. Sam- izfHarmen van der Werf q£S De nieuwe exploitant ie de Zeelandhallen in Goes, tenia uit Rosmalen, en de ge- nte Goes tekenen maandag erfpachtovereenkomst voor evenementencomplex. Een (iernemer die een golfwinkel de vernieuwde Zeelandhallen Bdebeginnen, is inmiddels af- tokt som onder de indruk geraakt. „De passie waarmee de mossel kwekers over hun werk praten, is aanstekelijk." Samson zei al wel een aardig idee van de schelpdiersector te hebben. „Ik heb er nu ook een menselijk beeld van gekregen", aldus het Kamerlid. De mosselkwekers brachten de PvdA-delegatie - onder wie ook het Zeeuwse Kamerlid L. Blom en zeven provinciale bestuur ders - naar een locatie in de Oostei'schelde waar hangcul- tuurmosselen worden gekweekt, en naar een 'gewoon' bodem- kweekperceel. „Wij hebben hen laten zien dat er een enorm verschil in productiviteit be staat", vertelde voorzitter J. van Damme van de vissersvereni ging Yerseke. „De bodemcul tuur levert onder natuurlijke omstandigheden veel meer op. Zo werken wij al heel lang. Het is daarom niet zo vanzelfspre kend dat wij op een andere, in de ogen van sommigen duurza mere manier mosselen kunnen kweken, niet op de bodem, maar bijvoorbeeld met touwconstruc ties." Samsom had die boodschap luid en duidelijk meegekregen. „De natuur is in effectiviteit onover troffen", luidde zijn conclusie. „Het is ook naïef te denken dat de bodemcultuur helemaal kan worden vervangen. Het zou mis schien wel wat minder intensief kunnen, maar dat vergt weer extra ruimte." Samsom had ook meegekregen dat de sector wil werken aan duurzamere kweek- methoden. „Ik heb daar wel ver trouwen in." In de zomer staat een volgend politiek bezoek gepland in het kader van het charme-offensief, de visserij-kritische SP-Kamer leden J. Marijnissen en K. van Velzen komen. Advertentie KOZIJNEN - zonwering www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303^3 fMorgklachten: >•0231231 |>maandag t/m vrijdag durende de openingstij- zaterdags tot 12.00 uur 'SOACTIE j* Welanden/tholen K"' btionspark 28 tetbus31 -50 AA GOES fe: 0113-315670 te 0113-315669 !<nail: redgoes@pzc.nl MBalkenende (chef) tynd Huibers tekevan der Jagt ^kJanssen tePaardekam ten de Vries (sport) •temen van der Werf BlTRALE REDACTIE ■"onspark 28 OOStbus 31 AA GOES ["10113)315500 10113)315669 "flail: redactie@pzc.nl •lERNET •W.pzc.nl ■mail: web@pzc.nl handelsbedrijf in of bij de Zee landhallen te beginnen. Goese middenstanders, verenigd in OOG, hebben zich in het verle den met succes verzet tegen de komst van een outletcentum aan de rand van het bedrijventer rein Poel II. Zij vreesden dat de binnenstad zou lijden onder de komst van zo'n centrum waar ietwat gedateerde merkkleding tegen lagere prijzen wordt aan geboden. „Als ik bij de Zeeland hallen een golfwinkel had ge opend, had ik misschien met klantenkaarten moeten gaan werken", aldus Westdorp. „Dat is niet ideaal." Libéma heeft voor het vrijetijds centrum nog genoeg pijlen op de boog, laat het bedrijf via een e-mail weten. Volgens de exploi tant is de komst zeker van een bioscoop, een bowling, een wok restaurant, een fitness-health- centre en een fietshandel. De contracten zijn nog niet gete kend. Het vrijetijdscentrum krijgt een oppervlakte van 7800 vierkante meter en bestaat uit twee verdiepingen. De bioscoop met drie zalen neemt een aardig deel van de vloeroppervlakte in, 1650 vierkante meter. De erf pachtovereenkomst die de ge meente Goes en Libéma maan dag tekenen, houdt in dat Libé ma de grond van de Zeelandhal len en de gebouwen in erfpacht neemt. Dit kost de gemeente 7,2 miljoen euro, het bedrag dat Libéma heeft beloofd te zullen investeren. In vijftien jaar be taalt Libéma het geld terug aan Testdorp was gegadigde voor .golfwinkel. Hij wilde verhui- r van Wemeldinge, waar hij fchts' vijfhonderd vierkante lek Rer beschikbaar heeft voor mds e bedrijf, Europe Golf Outlet. kt nieuw te bouwen vrije- KÜji Centrum bij de Zeelandhal- zou Westdorp duizend vier- jtemeter 'krijgen'. „Tot ik te U kreeg welke prijs er per shft sj-jtante meter moest worden Caald. Dat was mij te gortig, (kwam alleen voor het kale idopllOO euro per vierkante ter. De inrichtingskosten, de een aantal parkeer- atsen zouden daar nog bijko- Voormij was dat reden ge- sgom af te haken. Het is te ri- tovol." is niet alleen geschrok van de kosten. Het is vol ts hem ook nog niet duidelijk letwel mogelijk is een detail- JSSINGEN - De Vlissingse tgens tordeonvereniging Accordeo- 14.(1 houdt woensdag een openba- idi.il repetitie-avond. ;wil leren om accordeon, key- ird of slagwerk te spelen, kan stomen om te horen welke iding mogelijk is en mag zelf een instrument probe lle bespelen. leola is dringend op zoek beginnende en ervaren akanten om de drie orkes- tteversterken. Bovendien wil g" »rdeola orkest oprich- ■in Goes. De repetitie wordt inden in het clubgebouw de Adriaan Coortelaan 3 in singen en begint om 18.30 Van alles staat het nieuwste en het mooiste voor de fruitteler in de loodsen van de CZAV tentoongesteld. door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Wat een fruitteler al lemaal niet tegenkomt voordat er een appeltje ligt te glanzen in de veiling- kist! Gisteren, tijdens de fruitteeltdag van de NFO, de vakorganisatie van de telers, was alles samengebracht in twee grote loodsen van de CZAV in Wemel dinge. Daar kon de fruitteler zijn vak kennis oppoetsen en de leek kon er schrikken van wat er allemaal bij de teelt van een natuurproduct komt kij ken. Als je een lap grond hebt, kun je begin nen, zou je denken. Maar nee, eerst moet je bodemanalyses laten maken, voor goede ontwatering zorgen en wel licht ook een bevloeiingsinstallatie uit zoeken. Welnu, dat kon allemaal in We meldinge. Vervolgens was er ruime keus uit onderstammen en appelrassen die de markt al veroverd hebben of dat zeker nog zullen gaan doen. Dan kun je nog kiezen uit verschillende soorten boompalen en wellicht een bere- geningsinstallatie, die ervoor zorgt dat de vruchtbeginselen bij nachtvorst be schermd worden.. Als het boomgaardje eenmaal is ingesto ken, komt er nog een hele wereld bij kij ken. Natuurlijk moet de fruitboer zich, net als ieder ander, verzekeren en hij moet een accountant hebben. Ook dat was in Wemeldinge te regelen. Vervol gens gaan de vruchten groeien, maar ze worden van alle kanten bedreigd. Geen nood, alle plagen van Egypte kunnen worden bestreden, zo bleek in de lood sen. Tegen schimmel kun je spuiten of regenkappen zetten, insecten kun je ho rendol maken door ze met geurstoffen op seksgedachten te brengen en tegen vogels is er ook genoeg. Zo heb je de angstige vogelgeluiden van Mundi Sound. Wie last heeft van spreeuwen, stopt een schijfje in het apparaat waar op met tijdsintervallen de paniek van een wolk spreeuwen door de boom gaard klinkt. Geheid dat ze allemaal zó weg zijn. Van elk gevederd lastpak is het angstgeluid beschikbaar. Een eindje verderop staat de immer vro lijke ongediertebestrijder Kees Kooij- man met zijn volautomatische vogelver schrikker. De Scarey Man blaast zich drie keer in een uur onder griezelsire nes op en verheft zich zo tussen de bo men. De Scarey Man moet je wel af en toe verzetten. Hangen de vruchten veelbelovend aan de bomen, dan wordt het tijd om voor fusten te gaan zorgen. Die heb je, zo blijkt in Wemeldinge, in hout en in kunststof en in verschillende maten. Dat laatste geldt ook voor trekkers, maaimachines, spuitapparatuur en sor- teermachines: alles in grote hoeveelhe den en van verschillende merken ten toongesteld. Personeel Als het dan zomert, en het loopt tegen het najaar, zullen de vruchten eraf moe ten. En dan heb je iets nodig wat niet tentoongesteld wordt tijdens de beurs: personeel, veel personeel. Weliswaar is het CWI aanwezig met een campagne om werkwilligen te winnen voor de mooie stiel van plukker, maar iedere fruitboer weet dat hij daar zijn kaarten niet op kan zetten. Zonder seizoensar beiders uit het voormalige Oostblok, met name Polen, zouden alle teeltonder steunende, beschermende en onder foto Willem Mieras houdsmaatregelen tevergeefs zijn. De fusten zouden leegblijven en de vruch ten zouden aan de bomen verrotten. Vandaar dat er ook wat anders wordt aangeboden op de beurs: goede huisves ting voor buitenlandse seizoenarbei ders. Een daarover zijn nou uitgere kend problemen met de overheid. A. Slabbekoorn van de NFO stipt het nog aan in een praatje voor de collega's: de overheid zou blij moeten zijn dat fruitte lers de seizoensgasten netjes onderbren gen in units met elektriciteit, stromend water en een aansluiting op de riole ring. Dat die overheid, die de lelijkste bedrijfsgebouwen op zichtlocaties toe staat, nu wil dat fruitboeren na het sei zoen de units opruimen, vindt Slabbe koorn belachelijk. Fruitboeren hebben genoeg verstand van landschappelijke inpassing om een keurig windsingeltje aan te leggen tussen de wooncontai- ners. Dat de overheid wil dat de boeren schuren verbouwen tot een soort jeugd herbergen, illustreert de onwetendheid. Schuren zijn nodig om alle spullen in te zetten die je tijdens de Fruitteeltdag kunt bewonderen, inclusief koel- en vriescellen, waarin je met uiteenlopen de systemen stikstof kunt blazen. Aan het eind van de keten staan de ver- markters, die ook een kraam vullen. door Mare Molenaars SINT-ANNALAND - De eerste editie van Sint-Annaland Mari- team, een feestdag in en om de haven die voor 4 juni op de ka lender stond, is afgeblazen. „Er heeft iemand zitten pitten op het gemeentehuis, waardoor er voorlopig niet gebaggerd kan worden", moppert een van de be trokken watersporters op de nieuw aangelegde kade. Bert Busman van het water sportbedrijf BusmariTeam, een van de initiatiefnemers van de havendag, spreekt van een dom per. Hij wijst met de vinger naar de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). De milieuorganisatie heeft bezwaar aangetekend te gen de vergunning die de ge meente Tholen enkele weken ge leden verleende voor het storten van 11.000 kubieke meter bag gerspecie uit de Stallandse ha ven in de Oosterschelde. Het verwijt dat de gemeente Tholen een fout heeft gemaakt wordt door diezelfde gemeente bestreden. „Het is niet zo dat wij dit werk binnen de geldende onderhouds- vergunning hadden kunnen on derbrengen. Daarvoor is de hoe veelheid te verplaatsen grond te groot. De bestaande vergunning volstaat niet voor een werk van deze omvang." Volgens de gemeente was het ook niet mogelijk om de proce dure eerder in te zetten (het tech nisch rapport was al maanden beschikbaar) zodat eventuele be zwaren tijdig hadden kunnen worden behandeld. „Want we moeten uiteraard wel precies we ten om welke hoeveelheid bag ger het precies gaat." Busman waagt zich niet aan de schuldvraag. „Ik ben ook niet op de hoogte van de juridische ins en outs. Ik denk ook hele maal niet aan een schadeclaim of zoiets, want ik voel er niets voor om de goede relatie met de gemeente te verstoren. Wat ik vooral betreur is dat de ZMF zo veel zout op deze slak legt. Geen weldenkend mens die dit nog snapt", zegt hij. Dat de ZMF gebruik maakt van het bezwaarrecht heeft volgens Busman verstrekkende gevol gen. Want naast de afgelasting van de festiviteiten bij de haven, lijdt hij ook een economisch ver lies. „De baggerwerkzaamheden zijn noodzakelijk om de aanlegplaat sen in het nieuwe gedeelte van de haven toegankelijk te maken. Daar is plaats voor bijvoorbeeld een jachtenverhuurbedrijf en een botenmakelaar. Die beoog de expansie is dit vaarseizoen niet meer haalbaar. Dat bete kent concreet dat er sprake is van inkomstenderving." Busman zit door de tegenvaller niet met de handen in het haar („Mijn bedrijfsactiviteiten gaan gewoon door"), maar betreurt het wel dat Sint-Annaland een groots opgezette feestdag mis loopt. „Het moest een spektakeldag worden met tal van activiteiten. Kitesurfen, duikdemonstraties, proefvaarten en toertochtjes voor gehandicapten. Maar ook mosselen, oesters en witte wijn. Alle zilte Zeeuwse zaligheden hadden we in de aanbieding." De havendag Sint-Annaland Mariteam moet een jaarlijks te rugkerend evenement worden. Busman: „Een feestdag voor de hele watersportsector. Jammer van het vele voorwerk, maar dit jaar zit het er niet meer in. Vol gend voorjaar proberen we het opnieuw." de gemeente via de erfpachtca non. Om de Zeelandhallen beter bereikbaar te maken is aan de rotonde bij het evenementen complex een vierde poot in de maak. Die moet begin volgende maand klaar zijn, als bij de Zee landhallen het landelijk congres van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) wordt gehou den. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft het verzoek van chaletpark De Krabbenkreek in Sint Anna land om een door de gemeente Tholen opgelegde dwang som (50.000 euro) te schrappen, afgewezen. De Krabben kreek heeft voor de uitbreiding van het chaletpark een aantal bouwwegen aangelegd op een terrein naast de bestaande cam ping. Op dat perceel rust een agrarische bestemming. De ge meente sommeerde De Krabbenkreek dan ook het terrein in oude staat terug te brengen. Op straffe van een dwangsom. De Krabbenkreek vindt dat niet terecht. De directie maakt er geen geheim van dat de omstreden bouwweg zo is geconstru eerd dat hij later, voorzien van een laagje asfalt, een perma nente status kan krijgen. Ze neemt daarmee een voorschot op de planologische procedures die nodig zijn om de aanleg van het chaletpark te legaliseren. De gemeente Tholen vindt ech ter dat De Krabbenkreek wat te ver voor de muziek uitloopt en eist dat de bouwweg wordt weggehaald. Gelijk heeft ze, oordeelt rechter Van Unnik. Hoewel de motivering van zijn besluit nog twee weken op zich laat wachten, wijst hij het ver zoek van De Krabbenkreek om de dwangsom ongedaan te ma ken, in elk geval af. ZIERIKZEE - De zes katten die begin april dood zijn ge vonden in de wijk Malta zijn vrijwel zeker allemaal vergif tigd met landbouwgif. Dat blijkt uit sectie op een van de katten bij de Gezondheidsdienst voor dieren in Deventer. „De andere katten hadden exact dezelfde verschijnselen en bovendien is er ook nog een hondje dood gegaan met dezelfde verschijnselen", zegt L. Storm van de dierenam bulance. „De katten moeten dus met opzet zijn vergiftigd, want landbouwgif vind je niet zomaar in een woonwijk." De verschillende eigenaren van de katten hebben inmid dels besloten alsnog aangifte te doen van de vergiftiging. GOES - Van een waslijn in een tuin aan de Grote Kade in Goes is tussen donderdagavond 11 uur en gistermorgen negen uur is een hoeveelheid wasgoed gestolen. Een drietal pantalons en vier T-shirts zijn weggehaald. De totale waarde van de (dames)kleding bedraagt enkele honderden euro's. KAMPERLAND - Uit een afgesloten camper, die gepar keerd stond aan de N57 in Kamperland, zijn gisteren twee tassen met spullen gestolen. De inbraak vond plaats tussen 13.00 uur en 14.15 uur. Nadat de daders het slot ge forceerd hadden, namen zij een tas met video-apparatuur weg en een tas met persoonlijke spullen, zoals een porte monnee, identiteitsbewijzen, foto's en geld. GOES - Bij een winkel in het Sint Adriaanstraatje in Goes is een winkeldief aangehouden. De man, een 83-jari- ge Goesenaar, had voor enkele tientallen euro's aan goede ren weggenomen bij de winkel. Hij werd rond 13.30 uur aangehouden. Na overleg met een officier van justitie werd een transactiebedrag vastgesteld van 130 euro. Na betaling hiervan kon de man gaan. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Vorig jaar leidde de meerjarenbegro ting van de gemeente Tholen nog tot felle protestacties. Er moest voor miljoenen euro's be zuinigd worden en dat zette kwaad bloed bij de bevolking. Dit voorjaar ziet de toekomst er een stuk rooskleuriger uit: Tho len houdt weer geld over. Zoals het er nu uitziet, is er in elk geval tot 2009 een overschot op de rekening. In 2006 is dat 54.300 euro, in 2007 zelfs bijna 185.000 en in 2008 en 2009 zijn er overschotten van respectieve lijk 20.800 en 4200 euro. De belangrijkste oorzaak van de ze omslag is dat Tholen meer geld krijgt van de Rijksoverheid dan vorig jaar was voorzien. Ook heeft de gemeente de stof kam door de uitgaven gehaald, waardoor het financiële plaatje er nu beter uit ziet. Alleen de uit gaven die wettelijk verplicht, noodzakelijk of onontkoombaar zijn, bleven overeind. Bovendien is de hoogte van veel uitgaven aangepast. Voorheen werd een ruime veiligheidsmar ge ingebouwd, met andere woor den: kosten werden hoger ge raamd dan ze daadwerkelijk zouden zijn, om geen risico te lo pen. In de nieuwe meerjarenbe groting heeft de gemeente gepro beerd de uitgaven iets realisti scher te ramen. Het nadeel daar van, is dat er bijna geen ruimte is om in te spelen op onvoorzie ne omstandigheden. Omdat de gemeente nu wat meer lucht heeft, kunnen de be zuinigingen die vorig jaar wer den voorgesteld, worden terug gedraaid. Dat waren voorname;- lijk subsidies aan verenigingen. Daarnaast is er nu geld voor extra uitgaven, zoals de nieuw bouw van de scholen in Sint-An naland en het leefbaarheidson- derzoek 'impuls Sint-Maartens dijk en Scherpenisse'. De lasten voor de inwoners van Tholen stijgen volgend jaar licht. Een gemiddeld huishou den betaalt volgend jaar 1,5 pro cent meer onroerendezaakbelas- ting, 10 euro meer rioolrechten en de afvalstoffenheffing stijgt met 12 euro. In totaal is een Thools huishouden in 2006 ruim 40 euro meer kwijt aan gemeen telijke lasten dan in 2005. door Harry Veenstra SINT MAARTENSDIJK - Het project Veilig Honk in Tholen voldoet aan de verwachtingen. Eenentwintig scholieren hebben sinds september 2004 bij één van de honken aangeklopt voor hulp. Een veilig honk is een plek waar kinderen onderweg naar school terecht kunnen voor hulp wan neer er iets aan de hand is. Het zijn woningen of bedrijven die langs een route staan waar veel schoolgaande jeugd langskomt. De deelnemers aan het Veilig Honk project hebben een bord in de tuin zodat de jeugd weet dat ze er terecht kunnen. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om het oppompen van een lege band, het verstrekken van een leenfiets, het bellen naar ouders of de school. Deze week werd in het Markiezaat College in Sint Maartensdijk een evaluatie ge houden van het project. Helaas waren er geen bewakers' aan wezig van de Veilige Honken zelf. „Het zal komen doordat de ze mensen geen vragen hebben", veronderstelde Jacolien Deurloo van de gemeente Tholen. „Er zijn geen problemen." Wel wa ren er vertegenwoordigers van onder andere 3VO, politie en scholen. Uit die registraties van de Veilige Honken blijkt dat de meldingen vooral komen op de weg van Stavenisse naar Tho len. Daarbij valt een grote con centratie van meldingen rond Poortvliet op. De meldingen ko men van zeven van de in totaal achtentwintig Veilige Honken, In veel gevallen ging het om een lekke band. In enkele gevallen is er een leenfiets meegegeven of is een leerling thuisgebracht. Ook is er hulp geboden na valpartij en, een pleister of verband bij voorbeeld. De wens bestaat om een veilig honk te realiseren tus sen Sint Maartensdijk en Poort vliet. Inmiddels is er contact met iemand in Scherpenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63